Portál AbcLinuxu, 16. května 2025 20:20
V březnu loňského roku bylo oznámeno (zprávička), že se do Fedora koncilu (Council) hledá poradce nebo poradkyně pro otázky diverzity (Diversity Advisor). Po roce se místo povedlo obsadit. Poradkyní pro otázky diverzity se stala María "tatica" Leandro.
Tiskni
Sdílej:
Jak je možné, že se je zaměstnavatelé nesnaží přetáhnout nabídkou většího platu?Jak je možné, že zaměstnavatelé-muži nechtějí, aby jim konkurovaly ženy? Znáte hodně lidí, kteří se budou snažit přistupovat férově ke své konkurenci, když ji všichni okolo diskriminují?
A nebo je to mnohem prozaičtější - není to stejná práce, není ve stejné kvalitě, není ve stejném objemu a nebo - last but not least - se někdo neobtěžoval otevřít hubu a říct si o větší plat.Nějak jste zapomněl odkázat na tu statistiku, která tohle dokládá.
Chceš jako říct, že se při těch výzkumech skutečně zkoumá, kolik toho kdo za hodinu udělal? Že detailně sledují jednotlivé zaměstnance a zaměstnankyně kolik kdo napsal řádků kódu, nebo kolik kdo nabouchal kusů na lisu třeba? To bych jako chtěl vidět. Spíš bych řek, že jen porovnaj platy jednotlivých zaměstnanců a vydělí počtem hodin. Ale mohu se samozřejmě mýlit. Proto bych rád viděl detailní statistiku porovnání skutečně odvedených pracovních výkonů a následné odměňování. Jinak to jsou jen plky.K takovému zkoumání není žádný důvod. Není totiž žádný důvod domnívat se, že ženy odvádějí statisticky velmi významně méně práce za stejnou dobu, než muži. Ostatně, kdyby to tak bylo, nejspíš by si toho už někdo všiml. Nebo vy svá tvrzení dokážete doložit nějakou statistikou? Protože pokud ne, plky jsou to jen na vaší straně – dokud se neprokáže opak, je jediná rozumná možnost předpokládat, že ženy a muži jsou stejně výkonní.
To jsou zas jen tvý domněnky a plky.Za to váš komentář je vyfutrován argumenty až na půdu, že?
Když už, tak zaměstnavatel nechce žádnou konkurenci.Ano, nechtěl by. Jenže odstranit konkurenci je složité. Uzavřít kartel je mnohem jednodušší, zvlášť, když je na první pohled vidět, kdo do kartelu patří a kdo ne.
Jinak co se ještě týče těch chudinek žen, schválně mi řekněte, kolik jste kdy kdo viděli žen bezdomovkyň?Spoustu.
Protože když už jsem viděl nějakého bezdomáče, tak to byl většinou mužPodle statistik je to 4 ku 1.
což je zajímavé.Tohle je zatím nejpádnější argument, který jste napsal. Nic moc.
Člověk by čekal, že to bude spíš naopak.Netuším, proč byste něco takového čekal.
Proč asi, zkuste přemýšlet. Třeba proto, že když mají nižší příjmy, jsou pak více ohroženi rizikem upadnutí do platební neschopnosti, hrozbou exekucí a následnou ztrátou majetku, třeba.A proč to tak tedy není? Nehraje tady mnohem větší roli např. psychické zdraví, resp. psychická odolnost (muži mají větší tendenci rezignovat "na život" v porovnání s ženami - ať už je to dané výchovou, nějakými genetickými predispozicemi...), sociální zázemí atd.?
Já vážně nevim, jestli má vůbec smysl na tohle reagovat. Ale dobře zkusim to. Důvod samozřejmě je, aby se buď vyloučily nebo potvrdily všechny možnosti. To, že to z vašeho hlediska nemá význam, neznamená, že to nemá význam vůbec. Jako sorry, ale vy tu vyčítáte druhým, že nemaj statistiku a argumenty a tohle jako je argument říct, že to tak není, protože já si to myslím? To, že podle vás není k danému jevu důvod, není důkaz toho, že daný jev neexistuje. Už jen z čisté zvědavosti by mě to zajímalo. Vás ne?Hezky jste mu odpověď překroutil. Tak ještě jednou: dokud se neprokáže, že je v nějaké oblasti mezi muži a ženami objektivně nějaký rozdíl, musíme k tomu přistupovat tak, jako by žádný rozdíl nebyl. Proti zkoumání, zda takový rozdíl neexistuje, jsem nenapsal ani čárku. Psal jsem jenom o tom, jak se máme chovat, když takový výzkum nemáme. Takže pokud chcete tvrdit, že ženy odvádějí za stejných podmínek méně práce, než muži, je na vás, abyste takové tvrzení něčím doložil. Dokud tak neučiníte, musíme podle všech pravidel racionality předpokládat, že takový rozdíl neexistuje. (Kdybych já tvrdil, že se gravitace u Proxima Centauri chová jinak, než na Zemi, taky by bylo na mně, abych takové tvrzení dokázal, a ne na vás, abyste dokazoval, že gravitace funguje v celém vesmíru stejně. Princip univerzálnosti je základní axiom racionality.) Takže by mne to samozřejmě zajímalo, a pořád čekám, kdy tedy svá tvrzení nějak dokážete.
Jinak co se ještě týče těch chudinek žen, schválně mi řekněte, kolik jste kdy kdo viděli žen bezdomovkyň? Protože když už jsem viděl nějakého bezdomáče, tak to byl většinou muž, což je zajímavé. Člověk by čekal, že to bude spíš naopak.Tohle je docela zajímavé. Tohle je fakt. Proč tomu tak je?
Jinak co se ještě týče těch chudinek žen, schválně mi řekněte, kolik jste kdy kdo viděli žen bezdomovkyň?Docela dost. Rozhodně víc než bych chtěl. A vypadaly většinou hůř než ti chlapi.
Nepřišlo mi, že by moje spolužačky na softwarovém inženýrství byly nějak diskriminované.
a to jde o vyzkum, ktery delala zena...Tohle je jeden z typických projevů toho problému, ze kterého diskriminace vzniká. Jaký význam má pro danou věc to, zda ten výzkum dělala žena? Chtěl jste tím naznačit, že jako žena by měla spíš důvod nadržovat ženám než mužům? Proč? Copak ženy jsou nějaká homogenní skupina, co je dobré pro jednu ženu je automaticky dobré i pro všechny ostatní? A muži jsou nějaká komplementární homogenní skupina? Ne, nic z toho není pravda, a to, jestli ten výzkum dělala žena nebo muž nevypovídá vůbec nic o tom, zda ta studie (vědomě či nevědomě) straní ženám nebo mužům. Víte, platová diskriminace podle pohlaví neznamená, že jsou na tom všechny ženy hůře než všichni muži. Někde to může být i opačně, že muži jsou placení hůře než ženy. A hlavně řešením problému není to, aby se platy žen a mužů srovnaly – to bude jen vedlejší efekt. Řešením problému je to, že se mezi muži a ženami nebude dělat rozdíl tam, kde objektivní rozdíl není.
To je ovšem nepochopení toho, co znamená platová diskriminace. Platová diskriminace neřeší, z jakých konkrétních subjektivních důvodů mají ženy nižší plat než muži. Platová diskriminace říká, že ten rozdíl existuje, přestože k němu není objektivní důvod – a že tedy máme zkoumat, co přesně ten rozdíl způsobuje. Další studie ukáží, že z hlediska „stejný plat za stejnou práci“ to není tak zlé. Takže už víme, že část problému s rozdílem v platech je způsobená tím, že ženy za stejnou práci dostávají méně, než muži – ale nevysvětluje to celý rozdíl. Zbývající rozdíl tedy musí být způsobený tím, že ženy dělají statisticky častěji hůře placenou práci. Opět to může být způsobené různými faktory – diskriminací při přijímání nebo v kariérním růstu, diskriminací v přístupu ke vzdělání, diskriminací při rozdělení péče o děti, diskriminací v platových úrovních (práce, kterou statisticky častěji dělají ženy, je méně hodnocená, než stejně náročná práce, kterou statisticky častěji dělají muži). A co já vím, jaké další mohou být příčiny. Proto se to celé zkoumá, protože ty příčiny jsou skryté a často hluboce zakořeněné – diskriminovat otevřeně už si dnes jen tak někdo nedovolí.- cetl jste to vubec? Pokud ano, tak asi kazdy uplne jinak chapeme psany text, protoze mne z toho vyplynulo, ze ta pani a jeji tym tvrdi, ze je to projev svobodne vule, ze pokud zeny chteji, tak maji uplne stejne moznosti jako muzi.
Ta globální statistika „průměrný plat mužů vs. průměrný plat žen“ neobjasňuje příčinu problému, je to jenom velice jednoduchý indikátor, který snadno zjistíme a který dokáže jednoznačně ukázat, že tady diskriminace pode pohlaví existuje. Protože víme, že objektivně k tomu rozdílu platů není žádný důvod, a zároveň dokážeme statisticky přesně vyčíslit, jaká je pravděpodobnost, že daný rozdíl vzniká jen náhodou.- Neobjasnuje pricinu, ale dokazuje, ze existuje diskriminace? To je dost silne tvrzeni. Samotny fakt, ze je rozdil mezi prumernym platem vsech muzu a zen podle me nedoklada, ze je to diskriminace. Jak jsem psal vyse, muze to byt i projevem svobodne vule znacne casti zen, ze z nejakeho duvodu pro ne neni vydelavani penez tak dulezite jako pro muze, viz ten odkazovany clanek. Ale chapu, ze pro nektere lidi je prihodnejsi prohlasit to rovnou za diskriminaci a nepatrat po pricinach.
a to jde o vyzkum, ktery delala zena... Tohle je jeden z typických projevů toho problému, ze kterého diskriminace vzniká. Jaký význam má pro danou věc to, zda ten výzkum dělala žena? Chtěl jste tím naznačit, že jako žena by měla spíš důvod nadržovat ženám než mužům? Proč? Copak ženy jsou nějaká homogenní skupina, co je dobré pro jednu ženu je automaticky dobré i pro všechny ostatní? A muži jsou nějaká komplementární homogenní skupina? Ne, nic z toho není pravda, a to, jestli ten výzkum dělala žena nebo muž nevypovídá vůbec nic o tom, zda ta studie (vědomě či nevědomě) straní ženám nebo mužům.- Tady dost porusujete zasady debaty. Duvody, proc jsem to zminil neznate, ale nejake si vymyslite, a pak je rozporujete.
Víte, platová diskriminace podle pohlaví neznamená, že jsou na tom všechny ženy hůře než všichni muži. Někde to může být i opačně, že muži jsou placení hůře než ženy. A hlavně řešením problému není to, aby se platy žen a mužů srovnaly – to bude jen vedlejší efekt. Řešením problému je to, že se mezi muži a ženami nebude dělat rozdíl tam, kde objektivní rozdíl není.- tady se na necem shodneme -> reseni neni ve srovnani platu tech dvou zminovanych skupin za kazdou cenu, ale v tom, ze se zacne uplatnovat rovny pristup a respektovat svobodna vule lidi. Partner, ktery se rozhodne zustat doma s detma bude vydelavat min, to je bohuzel vlastnost svetove ekonomiky nebo nastaveni socialni politiky chcete-li, ale rikat tomu diskriminace? Mozna tak "nedoceneni hodnoty vychovavani deti", ale rikat tomu diskriminace mi prijde prinejmensim nestastne, protoze ty pravidla kazdy zna predtim, nez se rozhodne do toho jit. Osobne mam velky strach z naduzivani slova "diskriminace". Je to takovy trend dnesni doby vsechny rozdily oznacit za "diskriminaci", vytvori se komise, a pak vsechny, kdo maji jiny nazor oznaci za utlacovatele, rasisty, atd... a jakakoliv diskuze je tim vpodstate znemoznena.
mne z toho vyplynulo, ze ta pani a jeji tym tvrdi, ze je to projev svobodne vule, ze pokud zeny chteji, tak maji uplne stejne moznosti jako muzi.Což pořád nevylučuje diskriminaci.
Samotny fakt, ze je rozdil mezi prumernym platem vsech muzu a zen podle me nedoklada, ze je to diskriminace.Dokládá. Když k tomu neexistuje objektivní důvod, jediným možným vysvětlením je diskriminace.
Jak jsem psal vyse, muze to byt i projevem svobodne vule znacne casti zen, ze z nejakeho duvodu pro ne neni vydelavani penez tak dulezite jako pro muze, viz ten odkazovany clanek.Ano, správně. Přičemž právě za tím „z nějakého důvodu“ se skrývá ta diskriminace.
Ale chapu, ze pro nektere lidi je prihodnejsi prohlasit to rovnou za diskriminaci a nepatrat po pricinach.Ano, takoví lidé prohlásí „z nějakého důvodu“ a to jim stačí. Některým to ale nestačí a po příčinách té diskriminace pátrají.
Tady dost porusujete zasady debaty. Duvody, proc jsem to zminil neznate, ale nejake si vymyslite, a pak je rozporujete.A než jsem ten komentář stihnul odeslat, vy jste dalším komentářem ten důvod potvrdil. Sice to nebyl úplně správný postup, ale trefil jsem to správně a ušetřil jsem tak jedno kolo komentářů. Vadí to něčemu?
respektovat svobodna vule lidiSvobodná vůle lidí je v tomto případě dost ošemetný pojem. Když vám budou od malička tvrdit, že to jako muž s dětma prostě umět nemůžete a že je to práce pro ženy, „svobodně“ se rozhodnete, že radši zůstanete v práci na celý úvazek a doma s dítětem necháte ženu – která se rozhodne úplně stejně „svobodně“, protože od mala slýchala, že vydělávat má muž a žena má být doma s dětma. Jenže i tohle je případ diskriminace. Řešením samozřejmě není vás uvázat doma a ženu nahnat do práce, to by bylo proti vaší „svobodné vůli“ a nelíbilo by se vám to. Součástí řešení ale je i to, že i proti vaší „svobodné vůli“ se vám ukáže, že to jde i jinak – a hlavním řešením je pak to, že nebudete dalším generacím od malička vtloukat do hlavy, že žena patří k plotně a muž má vydělávat a ponecháte jejich svobodné vůli větší svobodu.
Partner, ktery se rozhodne zustat doma s detma bude vydelavat min, to je bohuzel vlastnost svetove ekonomiky nebo nastaveni socialni politiky chcete-li, ale rikat tomu diskriminace?Jak jinak byste to nazval, když to jedny znevýhodňuje oproti druhým? Slovo „diskriminace“ má přesně tenhle význam.
rikat tomu diskriminace mi prijde prinejmensim nestastne, protoze ty pravidla kazdy zna predtim, nez se rozhodne do toho jitČernošští otroci také znali pravidla, stejně tak ženy, které se nesměly vzdělávat nebo později neměly volební právo. Nemyslím si, že by to znamenalo, že nebyli diskriminováni. A nejsem si úplně jist, jak si mám vykládat „jít do toho, že budu ženou/černochem/homosexuálem/slepcem…“
Je to takovy trend dnesni doby vsechny rozdily oznacit za "diskriminaci"Jenže pokud k tomu rozdílu neexistuje nějaký objektivní důvod, je ten rozdíl diskriminace. A těch případů, kdybychom si mysleli, že objektivní důvod neexistuje, a on se dodatečně objevil, není mnoho – respektive já neznám žádný.
vytvori se komise, a pak vsechny, kdo maji jiny nazor oznaci za utlacovatele, rasisty, atd... a jakakoliv diskuze je tim vpodstate znemoznena.Byl by nějaký příklad? Já kolem sebe vidím akorát spoustu příkladů toho, že někdo prohlásí, že on diskriminace nevidí a tudíž diskriminace nemůže existovat, a tím diskusi znemožní. Podívejte se třeba na komentář č. 20. Není vám nápadné, že se takovýhle komentář objeví pokaždé, když je někde řeč o diskriminaci, diverzitě nebo feminismu? A že se takový komentář nikdy neobjeví při jmenování CEO, volbě správní rady atd.? Myslíte si, že někdo napíše takovýhle komentář, ale pak nikoho ani skrytě a nevědomě nediskriminuje?
Samotny fakt, ze existuje nerovnovaha mezi platem zen a muzu opravdu nedokazuje existenci diksriminace, dokazuje to jen existenci te nerovnovahy.Máte nějaké lepší vysvětlení té nerovnováhy, než diskriminaci?
Opravdu si myslim, ze je nutne patrat po pricinach te nerovnovahyVždyť to se také děje.
samotna absence objektivnich dukazu neznamena diskriminaciTo sice neznamená. Ale rozhodně není šťastný převládající výklad, že jsme sice žádné objektivní důkazy zatím nenašli, ale že určitě nějaké existují, protože to v žádném případě nemůže být diskriminace – protože si dotyčný prostě myslí, že to diskriminace není.
protoze to nekoho urazi a to i bez toho, ze by si na to nekdo z udajne diskriminovanych minorit stezovalTohle jen ukazuje, že pořád nevíte, o jaký problém se ve skutečnosti jedná. To, že je někdo diskriminován, ještě neznamená, že si toho musí být vědom.
naopak nad tim vetsinou nechapave kroutili hlavouA tady pokračujete ve způsobu uvažování „oni, ti cizí, minorita, všichni tam jsou úplně stejní“. Když nad něčím kroutí hlavou nějaký muž, znamená to, že nad tím kroutí hlavou všichni muži? Co třeba tohle:
Pracuju v jedné firemní jídelně, denně uvaříme jídlo tak pro čtyři sta lidí. V jídelně jsme samé ženy, ale lidi k nám na oběd chodí různí, mladí, staří, muži, ženy. Snažíme se vařit pestře, aby si každý vybral, jak ta útlounká dívenka z osmého, která párkrát zobne ze salátu, tak ten údržbář, který si dá guláš s osmi a ještě přijde na nášup. Nedávno jsem zaslechla, jak se spolu bavilo pár ajťáků, že je vidět, že vaří jen samý ženský, protože je to samá dieta a pořádnej flák masa pro chlapa tam není. Ale asi to byl nějaký šum, protože jsme se na to zeptaly čtyřech chlapů, a všichni byli spokojení. Takže vaříme i pro chlapy a každý si u nás vybere.Nemyslel byste si, že se dotyčná zbláznila, když se zeptá čtyř mužů, a má pocit, že dotyční mluví za dvě stě lidí?
Nekolikrat jsme se dostali do situace, kdy nebyl rozpocet na cestu na konferenci pro inzenyra s odpovidajicima zkusenostma, ale pro prislusniky jinych pohlavi rozpocet byl, bez ohledu na jejich oblast zajmu/zkusenosti.No vidíte. A kolik na to připadá případů, kdy nebyl rozpočet na cestu na konferenci pro inženýrku s odpovídajícíma zkušenostma, ale pro příslušníky jiných pohlaví rozpočet byl, bez ohledu na oblast jejich zájmu/zkušenosti. Deset, sto?
Mam obavy, ze takovych absurdnich pripadu bude jen pribyvat a moznosti, jak se tomu branit ubyvat.Vzhledem k tomu, že se diskriminace podle pohlaví začíná řešit, těch případů bude naopak ubývat. Aby bylo možné se bránit, nejprve je nutné o tom problému vůbec vědět a brát ho jako něco, co je potřeba vyřešit. Samozřejmě, že se to mnohým nebude líbit – dříve jim stačilo, že jsou muži, a teď se po nich najednou bude ještě chtít, aby prokázali také nějakou kvalifikaci.
firmy nejsou nucene brat zamestnance na zaklade jejich rasove/genderove/jine prislusnosti, ale podle toho, jake maji schopnosti.Přesně o to, aby rozhodovaly jenom schopnosti, se snaží zastánci rovného přístupu, diverzity, odpůrci diskriminace nebo jak jim chcete říkat.
Aby bylo možné se bránit, nejprve je nutné o tom problému vůbec vědět a brát ho jako něco, co je potřeba vyřešit.Nejprve je nutné zjistit, jestli ten problém skutečně existuje. Logika "platy jsou různé - musí to být diskriminací, protože nic jiného nás nenapadlo" je falešná.
Přesně o to, aby rozhodovaly jenom schopnosti, se snaží zastánci rovného přístupu, diverzity, odpůrci diskriminace nebo jak jim chcete říkat.A proto tihle lidé vytváří programy "pro ženy", které diskriminují už od názvu, ale je to v pořádku...
A čím myslíš, že to tedy je? Firmy se snaží maximalizovat zisk – takže není důvod ženám dávat menší plat za stejnou práci (resp. jediný důvod může být, že si o ten plat ty ženy neřeknou, což se ale stává i mužům).
Firmy jsou schopné zaměstnávat i Ukrajince nebo Mongoly, tak proč by nezaměstnávaly ženy?
Jak je možné, že zaměstnavatelé-muži nechtějí, aby jim konkurovaly ženy?
Jestli tě v kariéře předběhne muž nebo žena, je přece jedno, ne? Výsledek je stejný – nebyl jsi povýšen, zatímco on/ona ano. Navíc, když je to žena, tak máš celkem velkou šanci, že odejde na mateřskou a ty nastoupíš na její místo.
Podle téhle teorie by mělo docházet k diskriminaci těch schopnějších – ale bez ohledu na pohlaví.
BTW: Dana Bérová: Ženy neumí o penězích vyjednávat, berou méně než muži, kvóty jsou kontraproduktivní
Firmy se snaží maximalizovat zisk – takže není důvod ženám dávat menší plat za stejnou práciKdyž se firma snaží maximalizovat zisk, naopak je to důvod dát co nejmenší plat. Kdyby dali stejný menší plat muži – odejde jinam, kde by mu dali víc. Když odejde jinam žena, víc tam nedostane. A to je právě ta diskriminace.
Firmy jsou schopné zaměstnávat i Ukrajince nebo Mongoly, tak proč by nezaměstnávaly ženy?Nikdo netvrdí, že firmy ženy nezaměstnávají. Zaměstnávají – ale za nižší plat.
Jestli tě v kariéře předběhne muž nebo žena, je přece jedno, ne? Výsledek je stejný – nebyl jsi povýšen, zatímco on/ona ano.Ale není jedno, že mne žena nepředběhne, přestože je schopnější – ale je žena.
Podle téhle teorie by mělo docházet k diskriminaci těch schopnějších – ale bez ohledu na pohlaví.To by mohlo fungovat, pokud by byli schopnější lidi na první pohled rozeznatelní a všichni by se shodli na tom, kdo patří do kategorie schopnější a kdo tam nepatří.
Dana Bérová: Ženy neumí o penězích vyjednávat, berou méně než muži, kvóty jsou kontraproduktivníTo, že ženy neumí o penězích neumí vyjednávat, opět není nějaká věc, která by byla objektivně biologicky daná, je to jenom projev diskriminace. Ono už jenom to, že ženy mají obecně menší platy, zhoršuje vyjednávací pozici ženy. Zatím je to takové „ne, diskriminace podle pohlaví neexistuje, všechny rozdíly se dají logicky vysvětlit – tím, že existuje jiná diskriminace podle pohlaví“.
Když se firma snaží maximalizovat zisk, naopak je to důvod dát co nejmenší plat. Kdyby dali stejný menší plat muži – odejde jinam, kde by mu dali víc. Když odejde jinam žena, víc tam nedostane.
Za účelem zisku by se přece vyplatilo nepřijímat muže a přetáhnout nějaké ženy od konkurence – nabídnout jim o něco málo vyšší plat (ale pořád nižší než by měl muž) a získat stejný objem práce. Tzn. snaha o maximalizaci zisku by vedla k vyrovnání platů mužů a žen.
To, že ženy neumí o penězích neumí vyjednávat, opět není nějaká věc, která by byla objektivně biologicky daná, je to jenom projev diskriminace. Ono už jenom to, že ženy mají obecně menší platy, zhoršuje vyjednávací pozici ženy.To, že něco neumíte, není problém diskriminace. Pokud neumíte zaměstnavatele přesvědčit, že stojíte za nějakou výplatu, tak ji nedostanete. To je jenom a pouze váš problém.
To, že něco neumíte, není problém diskriminace.Třeba je to důsledek diskriminace.
To, že něco neumíte, není problém diskriminace.Aha. Takže to, že ženy dříve neměly přístup ke vzdělání, to nebyla diskriminace. To byla prostě chyba každé jednotlivé ženy.
Keď už sa bavíme na portáli o IT čo tak štatistika stackoverflow? Podľa experience sú ženy lepšie platené s praxou 1-2 roky a horšie platené s praxou 6-10 rokov, v ostatných štatistikách je priemer na vlas rovnaký.
ANemusíte vědět jak nebo proč se to děje ... Podstatné je, že se to děje.
A prosímtě, kde se to děje? To byl teda důkaz jak stehno. Vidite nejaku korelaciu medzi tymto co sa pytam a vasou odpovedou?Ano, vidím. Moje odpověď totiž byla rozsáhlejší, než to, co jste z ní vytáhl. Ono totiž bylo potřeba poněkud korigovat vaši otázku, když jste se požadoval vysvětlení něčeho, co jsem já netvrdil.
Pri citani tejto odpovede sa mi vkrada do mozgu myslienka, ci tiez nezastupujete nejaku komunitu, konkretne ludi s nedostatkom intelektu.Buďte rád, že někdo zastupuje i vás.
Ked si stiahne gay napr fedoru ako konkrentne ho to obmedzuje?Asi ve dvaceti komentářích tu řešíme problém, že Odin z celé skupiny činností, kde může dojít k problému, vybral náhodně tři – a vy pak trváte na tom, že se musíme bavit pouze o těchto třech. Proč pak sám uděláte úplně stejnou chybu? Nebo je to záměr? Můžete nám přiblížit, k čemu ten váš komentář směřoval? Dobře, ukázalo by se, že je po vašem a že pro gay žádné překážky neexistují. Znamenalo by to, že žádné neexistují ani pro muže, pro ženy, pro mladé, pro staré, pro křesťany, pro muslimy, pro židy, pro ateisty? Neznamenalo, že. Čímž se dostáváme k tomu, jak je omezován třeba ten gay. To takhle napíše na nějaké diskusní fórum, a tam se vyskytuje nějaký Sid, který si myslí, že uživatelé Fedory se dělí na dvě skupiny – na ty normální, kam spadají mladí bílí zdraví heterosexuální muži s angličtinou jako rodným jazykem a Sid. A vedle toho existuje minorita těch nenormálních, kam spadají homosexuálové, ženy, staří, nemocní a lidé, kteří neumí anglicky, s výjimkou Sida. A tohle uvažování Sida je to konkrétní omezení. A neomezuje jen gaye, ale úplně všechny.
podvedome ho tvori jen pre urcitu mnozinu uzivatelu pokladam za blbostSám to tu neustále předvádíte. Nedovedete si ani představit, že má někdo jiné potřeby, než vy sám. Myslíte si, že s takovým přístupem dokážete dělat software tak, aby ty jiné potřeby zohledňoval? Asi těžko, když ty jiné potřeby nejen neznáte, ale ani si nedovedete představit, že existují.
Nedovedete si ani představit, že má někdo jiné potřeby, než vy sám. Myslíte si, že s takovým přístupem dokážete dělat software tak, aby ty jiné potřeby zohledňoval? Asi těžko, když ty jiné potřeby nejen neznáte, ale ani si nedovedete představit, že existují.Mistře, jaké speciální softwarové potřeby mají hermafroditi, transsexuálové, feministky, muslimské lesby nebo třeba pastafariáni? Já jen, že třeba v Gentoo byli dva nevidomí vývojáři už před někdy před ~15 lety (genderově 1:1, ale tehdy byla uznávána pouze dvě pohlaví) nebo Číňani řešící problémy s UTF-* a rozsypaným čajem. Žádné diversity manažery apod. kokotiny k tomu nepotřebovali. Takže tyto speciální potřeby fakt nezahrnuju pod náplň "činnosti" podobných úchylných projektů.
Mistře, jaké speciální softwarové potřeby mají hermafroditi, transsexuálové, feministky, muslimské lesby nebo třeba pastafariáni?Někomu se třeba nelíbí, že se mu říká „uživatel“, i když se třeba cítíš jako bezpohlavní „to“, nebo tripohlavní „ononaono“. Vem si jak hrozné to mají třeba úlové entity, když se zrovna rojí - to mají jako používat jeden účet, nebo víc? Je těžké pak nastavovat oprávnění.
i když se třeba cítíš jako bezpohlavní „to“, nebo tripohlavní „ononaono“. Vem si jak hrozné to mají třeba úlové entity, když se zrovna rojí - to mají jako používat jeden účet, nebo víc?https://www.youtube.com/watch?v=Ejn91PPsA18
But free, libre, and open source projects suffer from a startling lack of diversity
Studies have shown that organizational cultures that value meritocracy often result in greater inequalityAle stojí za to to přečíst celé... Prostě otevřený boj proti meritokracii ve FOSS světě, za nastolení jakési pochybné social justice utopie která stojí nade vším. Tenhle trend bohužel pozoruji mezi spousty projekty
Ty bláho, po hodně dlouhé době nějaký rozumný příspěvek od Odina, nevěřím vlastním očím!Zvažoval jste alternativu, že se Odin mýlí i tentokrát?
Ale stojí za to to přečíst celé... Prostě otevřený boj proti meritokracii ve FOSS světě, za nastolení jakési pochybné social justice utopie která stojí nade vším. Tenhle trend bohužel pozoruji mezi spousty projektySJW útočí!
Narazil jsem na několik (ekonomických) studií, podle nichž jsou instituce s větší diverzitou na pozicích, na kterých se dělají rozhodnutí, úspěšnější (= vydělají víc peněz).
Takže pro Red Hat (jakožto korporaci) klidně může být racionální tlačit multi-kulti genderově vyváženou agendu, pokud jim to zvýší zisky. Jenže Fedora prý není projekt Red Hatu (ha-ha), není to korporace a jejím cílem není (?) zisk.
Ale hlavně, zisk může být cíl pro korporaci, nikoliv však pro společnost jako takovou. Aby bylo ve vedení 40 % žen (číslo z jedné té studie), ty ženy se musí v prvé řadě věnovat té kariéře. To je v přímém rozporu s biologií (např. rozdíly v podstupování rizik mezi pohlavími, v tom, kdo vlastně rodí děti, nebo jaká část žen/mužů má vlastně potomstvo).
Narazil jsem na několik (ekonomických) studií, podle nichž jsou instituce s větší diverzitou na pozicích, na kterých se dělají rozhodnutí, úspěšnější (= vydělají víc peněz).Ono je to logické. Pokud se ty pozice neosazují podle schopností, ale třeba podle etnické příslušnosti nebo pohlaví, dostanou se tam lidé s horšími schopnostmi. Proto na diskriminaci tratí celá společnost.
Nebo snad (statisticky!) muži dělají lepší ošetřovatele, ženy lépe kopou příkopy nebo bojují v první linii atd.?To je irelevantní, protože tím ošetřovatelem, kopáčem nebo vojákem nikdy není statistika, ale vždy konkrétní člověk. Navíc to, že něco dělají statisticky lépe muži nebo ženy, nevypovídá nic o tom, zda je to tak správně, zda by se ta statistika v případě odstranění diskriminace nezměnila.
Ti lidé se tam dostanou díky svým schopnostem, ale na úkor něčeho jiného. Např. žena sbírá kariérní zkušenosti, namísto těhotenství a péče o potomstvo. Pak se „divíme“, že (1) populace stárne, (2) další generace mají problémy s mentálním zdravím, vzděláváním aj. kvůli zanedbané péči („rodiče nemají čas“ atp.).Zatímco muž sbírá kariérní zkušenosti namísto péče o potomstvo, a pak se divíme, že … protože rodiče nemají čas. Těch pár týdnů okolo porodu, kdy je objektivně rozdíl mezi muži a ženami, je v pracovní kariéře trvající třeba čtyřicet let zanedbatelný rozdíl. Daleko víc času kariéry zaberou věci, které jsou pro obě pohlaví stejné – péče o děti, nemoci, chronické nemoci, různé zdravotní hendikepy. Otázka je, k čemu je dobré mít nastavená měřítka úspěšnosti „kariéry“ podle minority zdravých bílých bezdětných mužů mezi 20 a 30 lety.
Těch pár týdnů okolo porodu
LMAO
když bude moci rodič s sebou moci vzít dítě do práceAno, to je skvělý nápad. Tys ještě asi nikdy nezažil tu situaci, kdy se kolegyně na mateřské dojde pochlubit svou ratolestí a na několik hodin znefunkční celou firmu, anžto ženské osazenstvo dělá masově na diblíka "ťuťu ňuňu" a mužské osazenstvo v zoufalství prchá okny a nouzovými východy, protože se v tom řevu nedá absolutně nic dělat. Pak už jen přebalit v kuchyňce na pultíku, kde si jinak lidi ohřívaj jídlo a vařej kafe, a hurá domů.
Hluk a vyrušovanie sa dá ľahko vyriešiť
Pár nemusí být jen dva týdny
Mno… Pak bych použil jinou formulaci (bez „pár“ nebo bez „týdnů“).
o dítě se zvládne postarat otec stejně dobře jako matka
Ehm, ne.
V případě péče o dítě není problém pohlaví, problém je požadavek na odpracování 8–10 hodin denně na pracovišti zaměstnavatele bez možnosti jakékoli péče o dítě.
Ano, přičemž se nabízí celá řada otázek týkajících se kompatibility stávajících zaměstnání (potažmo očekávání zaměstnavatelů) s reformou vůbec podoby zaměstnání jako takové. Zaměstnavatel do zaměstnance v případě kvalifikované pozice investuje, očekává návratnost investice, ale zároveň to, aby zaměstnanec dosáhl expertních dovedností, vyžaduje čas a úsilí (např. těch populárních 10 tisíc hodin), takže při menším objemu vykonané práce se zaměstnavateli investice vrátí později. (Čímž netvrdím, že jsem zastáncem stávajícího systému.)
Slovo „pár“ se běžně používá pro označení malého množství. Šest, nebo klidně i deset se pod „pár“ v pohodě vejde. Zvlášť když se „pár týdnů“ porovnává s desítkami let.Pár nemusí být jen dva týdnyMno… Pak bych použil jinou formulaci (bez „pár“ nebo bez „týdnů“).
Já jsem nemyslel babské povídačky. Myslel jsem současný stav vědeckého poznání. A současná věda nezná žádný důvod, proč by se muž nedokázal postarat o dítě stejně dobře, jako žena.o dítě se zvládne postarat otec stejně dobře jako matkaEhm, ne.
Jenže tohle nemá co do činění s muži a ženami, ale s tím, že pro zaměstnavatele je zdánlivě výhodné, pokud zaměstnance maximálně vyždímá – takže zaměstnavateli vyhovuje, pokud se péče rodičů o dítě a vydělávání rozdělí tím způsobem, že jeden z rodičů jen pečuje o dítě a druhý jen vydělává. Jenže je samozřejmě otázka, zda takové rozdělení rolí je výhodné pro společnost, a zda je v důsledku vůbec výhodné pro firmu. Ono to s tou „investicí“ zaměstnavatele vypadá také poněkud podezřele, když si uvědomíme, jak ochotně se firmy zaměstnanců zbavují – ať už „nedobrovolně“, když se dnes považuje za správné, že zaměstnanec každých pár (opět – i více než dva) let změní zaměstnavatele, tak i dobrovolně, kdy se běžně používá argument „ať jde, na ulici čeká na jeho místo deset dalších“. Takže ono to s těmi expertními dovednostmi nebude tak horké, velká část bude spíš nějaký všeobecný přehled nebo životní zkušenosti, kterých člověk naopak získá víc v rozmanitém prostředí, když rodiče (nejen) v péči o děti spolupracují. Ano, v důsledku to povede ke změně způsobu zaměstnávání, ale to je v pořádku. Když je současný systém neefektivní, nezbývá, než ho změnit. (A ta efektivita se nezlepší jenom proto, že využijeme mnohem lépe potenciálu žen, ale i tím, že díky těm změnám lépe využijeme i potenciálu mužů.)Ano, přičemž se nabízí celá řada otázek týkajících se kompatibility stávajících zaměstnání (potažmo očekávání zaměstnavatelů) s reformou vůbec podoby zaměstnání jako takové. Zaměstnavatel do zaměstnance v případě kvalifikované pozice investuje, očekává návratnost investice, ale zároveň to, aby zaměstnanec dosáhl expertních dovedností, vyžaduje čas a úsilí (např. těch populárních 10 tisíc hodin), takže při menším objemu vykonané práce se zaměstnavateli investice vrátí později. (Čímž netvrdím, že jsem zastáncem stávajícího systému.)
Já jsem nemyslel babské povídačky. Myslel jsem současný stav vědeckého poznání. A současná věda nezná žádný důvod, proč by se muž nedokázal postarat o dítě stejně dobře, jako žena.
Současná věda ovšem rozdíly zná, v kontextu diskuze budiž příkladem třeba prevalence poporodní deprese.
Současná věda ovšem rozdíly zná, v kontextu diskuze budiž příkladem třeba prevalence poporodní deprese.Poporodní deprese je důvod, proč se žena dokáže lépe postarat o dítě?
MnoWTF?
To je irelevantní, protože tím ošetřovatelem, kopáčem nebo vojákem nikdy není statistika, ale vždy konkrétní člověk.A je zajímavé, že do kopání příkopů a kutání v dole se konkrétní ženy moc neženou. Ale zato je spousta těch, které volají po povinných kvótách na vysokých vedoucích pozicích ve velkých firmách. Není to trochu zvláštní logika?
Těch pár týdnů okolo porodu, kdy je objektivně rozdíl mezi muži a ženami, je v pracovní kariéře trvající třeba čtyřicet let zanedbatelný rozdíl.Máte na mysli těch pár týdnů, kterých je asi tak třicet, když se na to dítě hodně vykašlete, nebo taky sto, když se o ně chcete starat? A možná tomu neuvěříte, ale někteří rodiče mají víc než jedno dítě. A někteří dokonce víc než dvě! Tak si tu kariéru přepočítejte.
A je zajímavé, že do kopání příkopů a kutání v dole se konkrétní ženy moc neženou. Ale zato je spousta těch, které volají po povinných kvótách na vysokých vedoucích pozicích ve velkých firmách. Není to trochu zvláštní logika?Není to zvláštní logika. Je logické chtít rovný přístup tam, kde objektivně není žádný rozdíl. V průměrné fyzické zdatnosti žen a mužů je objektivní rozdíl, takže tam by bylo nelogické požadovat stejné zastoupení. Protože by tam pak logicky museli kvůli naplnění kvót pracovat i lidé s objektivně horšími schopnostmi. Všimněte si, že také nikdo nechce, aby děti rodil stejný počet mužů jako žen. Protože si opět lidé jsou vědomi jistého objektivního rozdílu. Nevíme ale o žádném objektivním rozdílu, který by znamenal, že bude statisticky víc úspěšných manažerů mezi muži.
Máte na mysli těch pár týdnů, kterých je asi tak třicet, když se na to dítě hodně vykašlete, nebo taky sto, když se o ně chcete starat?Obvyklý počet rodičů připadajících na jedno dítě jsou dva.
někteří rodiče mají víc než jedno dítě. A někteří dokonce víc než dvě! Tak si tu kariéru přepočítejte.Všímáte si toho slova, které jste použil? Rodiče. Mohl byste nám blíže vysvětlit, jak něco, co se týká všech rodičů, ovlivňuje výhradně kariéru žen?
Nevíme ale o žádném objektivním rozdílu, který by znamenal, že bude statisticky víc úspěšných manažerů mezi muži.
Ale jistěže víme, např. z evoluční psychologie. Muži oproti ženám dělají více riskantních rozhodnutí, udržují větší síť kontaktů (ovšem ne tak pevných) atd.
o rozdílech, které vznikají výchovou a o kterých se píše v populárně-psychologických článcích
hehehehe
někteří rodiče mají víc než jedno dítě. A někteří dokonce víc než dvě! Tak si tu kariéru přepočítejte.Jaký přesně rozdíl v pracovní kariéře konkrétních žen a mužů to mohou vytváří?
Nebo se podívejme na hormony, jejich vliv na chování a důsledky – což takhle násilné chování mužů a související úroveň kriminality?Což takhle tu souvislost nejprve vědecky dokázat, než z ní budete chtít něco odvozovat?
Psal jsem, že ženy mohou mít omezený počet dětí. Když budeme velkorysí, tak řádově 15; rizikovost těhotenství s věkem roste. Zároveň je člověk v nižším věku kognitivně na vrcholu. Ergo je nutné činit kompromisy.
Pro muže toto fyziologické omezení týkající se těhotenství samozřejmě neplatí. A distribuce mužů s potomstvem a bez potomstva jsou diametrálně odlišné. Doporučuji studium biologie. (Ditto u dominance a vlivu testosteronu.)
Jinymi slovy si zena musi vybrat, zda bude plodit deti, nebo bude budovat karieru.Nemusí.
Takze mate rozdil mezi startovni pozici a potazmo i celkovym casem venovanym kariere.Přičemž „plození dětí“ ten čas ovlivňuje mnohem méně, než třeba nemocnost nebo čas věnovaný vzdělávání (resp. „chození na školu“).
V průměrné fyzické zdatnosti žen a mužů je objektivní rozdíl, takže tam by bylo nelogické požadovat stejné zastoupení.V průměrné manažerské zadnosti žen a mužů je objektivní rozdíl - podívejte se do vedení firem - takže tam by bylo nelogické požadovat stejné zastoupení. Pokud vy tvrdíte, že ta zdanost je stejná, fajn, ale v takovém případě já tvrdím, že zdatnost při kopání uhlí je taky stejná. Při té práci svaly narostou všem lidem stejně.
Mohl byste nám blíže vysvětlit, jak něco, co se týká všech rodičů, ovlivňuje výhradně kariéru žen?Tak, že i kdybyste se rozkrájel, tak to dítě kojit nemůžete. Ale, jasně, to už jste pořešil nahoře. Vezmeme mimino do práce, tam ho někde položíme, občas nakrmíme, když se vzbudí, a všechno bude fajn. Viděl jste někdy prakticky, co to znamená starat se o dítě? A tím myslím skutečně starat, ne ho někde nechat odložené? Je to práce asi tak na dva úvazky, takže pokud to chcete dělat pořádně, tak třetí úvazek - práci - nemůžete stihnout.
tak to dítě kojit nemůžeteNikdy jsme neslyšeli o krmení z lahve? A kde se vezme to mléko v lahvi? Co třeba z prsu matky pomocí odsávačky (+ ne úplně zanedbatelná část dětí je stejně na umělé výživě, protože se matce netvoří dost mléka, takže tam je opravdu jedno, zda krmí muž nebo žena)?
(b) Ti lidé se tam dostanou díky svým schopnostem, ale na úkor něčeho jiného. Např. žena sbírá kariérní zkušenosti, namísto těhotenství a péče o potomstvo. Pak se „divíme“, že (1) populace stárne, (2) další generace mají problémy s mentálním zdravím, vzděláváním aj. kvůli zanedbané péči („rodiče nemají čas“ atp.).Těhotenství se vylučuje se sbíráním kariérních zkušeností? WTF? To bych chápal, kdyby se jednalo o kariéru někde v dole, ne u klávesnice. Populace bude stárnout, dokud se a) bude prodlužovat střední doba života a b) zvyšovat průměrný věk rodičů (a obé má biologicky danou horní mez), popř. c) snižovat počet dětí na osobu. S a) nemá postavení žen žádnou přímou souvislost; snažit se obrátit c) je IMHO nesmysl, neboť lidí je jak sraček; a b) se dá řešit sociálně-politicky tak, aby to mělo co nejmenší dopad na „sběr kariérních zkušeností“ (mimochodem i rodičovství samo o sobě rozšiřuje kariérní dovednosti) – jenže jesle a školky jsou fuj komunistické zlo narušující tradiční rodinu zhoubným kolektivismem.
Pokud se ty pozice neosazují podle schopností, ale třeba podle etnické příslušnosti nebo pohlaví, dostanou se tam lidé s horšími schopnostmi. Proto na diskriminaci tratí celá společnost.Ano, a k tomu přesně vedou podobné činnosti, jako jsou poradci pro diverzitu, inkluzi apod. kokotiny...
To je v přímém rozporu s biologiíTak teď jste si to pěkně zavařil. Ženy jsou ve všech oblastech stejně dobré (ale mohou být i lepší) než muži. To je fakt.
Tak teď jste si to pěkně zavařil. Ženy jsou ve všech oblastech stejně dobré (ale mohou být i lepší) než muži. To je fakt.Aha. Tak si vezměme třeba sport. Já nerozumím tomu, proč jsou disciplíny oddělené pro ženy a pro muže, když tedy ženy můžou být ve všech oblastech stejně dobré nebo i lepší. Proč teda nesoutěží všichni pohromadě?
To je fakt.Tak určitě...
Proč teda nesoutěží všichni pohromadě?Dobrá otázka. Není to prostě převážně nesmyslný historický zvyk založený na předsudcích? Proč se nesoutěží spíš v kategoriích podle výšky a váhy, které by třeba často dávaly větší smysl, než problematické dělení na muže a ženy (kam spadají trans lidé? kam spadají ženy s vyšší úrovní testosteronu)? Forget Testosterone, there’s another ‘T’ we need to tackle to make sports fair | Science | The Guardian
Narazil jsem na několik (ekonomických) studií, podle nichž jsou instituce s větší diverzitou na pozicích, na kterých se dělají rozhodnutí, úspěšnější (= vydělají víc peněz).Teď je otázka, jestli se jedná o kauzalitu nebo pouhou korelaci.
snaha moderních SJW je řešit symptomyAha. Já jsem si myslel, že jejich snaha je se osobně zviditelnit a získat osobní výhody.
Zastávají se vás lidé, kteří jsou proti diskriminaci.Obrátit se na ně může, ale bílého heterosexuálního českého muže buď pošlou do háje nebo ho ještě jako bonus zesměšní.
Všichni ti aktivisté, poradci, politici i občané bojující proti diskriminaci se snaží, abyste mohl žit v klidu právě tady.Neznám aktivisty, kteří bojují pouze proti diskriminaci a zároveň neprosazují jiný druh diskriminace. Člověk který to má v hlavě v pořádku a nepotřebuje si budovat aktivistickou kariéru se většinou nestane aktivistou, ale snaží se nějak fungovat v tom, co je.
Obrátit se na ně může, ale bílého heterosexuálního českého muže buď pošlou do háje nebo ho ještě jako bonus zesměšní.Což jste jistě schopen dokázat, nebo alespoň uvést příklad.
Neznám aktivisty, kteří bojují pouze proti diskriminaci a zároveň neprosazují jiný druh diskriminace.Možná byste se měl seznámit s jinými aktivisty. Aktivisti, kteří prosazují zachování současného stavu, protože oni na něm nic špatného neshledávají a odmítají byť jen zkoumat, zda něco nemůže být špatně, asi nejsou ta správná volba.
Člověk který to má v hlavě v pořádku a nepotřebuje si budovat aktivistickou kariéru se většinou nestane aktivistou, ale snaží se nějak fungovat v tom, co je.Buďte rád za ty, kteří se jenom nesnaží fungovat v tom, co je, ale snaží se to zlepšit. Jistě, ti, kteří se nesmířili s tím, co je, a bojovali proti otroctví černochů, za rovný přístup ke vzdělání nebo za volební právo žen, vás na první pohled nemusí zajímat, protože si můžete myslet, že příslušné výhody byste měl i bez nich. Znejistět by vás ale mohl rozdíl mezi demokracií a feudálním řádem, protože tam snad i vy připustíte, že byste nemusel být jen šlechticem, ale že je dost velká pravděpodobnost, že byste byl poddaným. Takže buďte rád za ty aktivisty, kteří se nespokojili s fungování v tom, co je, a vybojovali vám všechna ta práva, která dnes máte.
Obrátit se na ně může, ale bílého heterosexuálního českého muže buď pošlou do háje nebo ho ještě jako bonus zesměšní.Pouze bych dodal že hnutí za práva žen došlo tak daleko, že jako protipól vzniklo Hnutí za práva mužů. Cítíš-li se být diskriminovaný a opuštěný ve svých útrapách bratře, můžeš se přidat k nám a bojovat za svá práva. Práva mužů (…or woman.).
Má malá dcera je žena s vagínou, má jedno ze dvou pohlaví.
Jilek opravdu nejsem.Tak JiK. Jaký je mezi váma náckama ve skutečnosti rozdíl?
Nechutnym zpusobem, kterym jsi to sam pouzil.Já prostě říkám, že má-li Vaše malá dcera vagínu (nečekaně), mělo by se toho patřičně využít. Když už se tady válčí za práva homosexuálů, žen, marxistů, bílých kapitalistických utlačovaných mužů, neměli by pedofilové být v boji za svá práva opomíjeni. Toť vše.
Opravdu jsi nemocny.Já jo?
Pedofilove jsou mi ukradeni a tva fixace na vaginy mladych divek take.Tak co tady otravuješ, cype?
Pozice k ho*nu. Jen se tak propalej penize a dotycna si aspon zadarmo poveze zadnici po svete a nekde si i strejchne,No jestli si štrejchne to nevím, zatím si intenzivně ujasňuje, kolik existuje pohlaví
nic mi nebrání řešit příklady v jazyku kterému rozumimCož vám bude hodně platné, když se hodnotí výsledky řešení v tom jazyce, kterému nerozumíte.
nic mi nebrání … se ten jazyk naučitNo, a problém je v tom, že některým lidem se v tom brání.
To jsou zkušenosti ze života a žádný prázdný řeči a výmysly a doměnky jako vedeš ty zde.Ten článek hezky popisuje jeden z typů diskriminace. To, že si autor ani vy neuvědomujete, že je to projev diskriminace, není nijak překvapivé. Víte, to, že se někam ženy nehlásí, neznamená, že by tam nebyly schopné pracovat úplně stejně jako muži – pokud by nebyly diskriminovány. Je to jako s tou vaší neschopností řešit matematický příklad zadaný v čínštině. To neznamená, že nemáte schopnosti k tomu naučit se čínsky, jak to interpretujete vy, ale znamená to pouze to, že momentálně čínsky neumíte. Příčiny toho mohou být různé – může být příčinou to, že vás čínština prostě nebaví, ale také může být příčinou to, že jste kolem sebe slyšel pořád jenom to, že jazyky jsou pro holky, a tak vás ani nenapadlo čínštinu zkoušet. To první je v pořádku, to druhé je příklad diskriminace – a ani vy sám si nemusíte být vědom toho, že jste byl takhle diskriminován, a můžete mít pocit, že jste se vlastně sám rozhodl, že váš čínština nebaví. Na tom je vidět, že odhalování diskriminace někdy může být dost složité, protože často si diskriminovaný ani nemusí být diskriminace vědom, nemusí to být nic proti jeho vůli nebo přáním – a jediné zlo, které taková diskriminace páchá, je to, že se nevyužije potenciál dotyčného.
No, a problém je v tom, že některým lidem se v tom brání.Jak, komu a jakými prostředky? A hlavně - jak se to projevuje ve světě open-source software?
Ten článek hezky popisuje jeden z typů diskriminace. To, že si autor ani vy neuvědomujete, že je to projev diskriminace, není nijak překvapivé. Víte, to, že se někam ženy nehlásí, neznamená, že by tam nebyly schopné pracovat úplně stejně jako muži – pokud by nebyly diskriminovány.Jaký? Že se holkám vsugerovává, že technické obory nejsou nic pro ně a ony tuto představu přijmou? Pak je asi na místě položit si otázku, proč se počet studentek na ČVUT pohybuje v jednotkách procent, ale třeba na VŠCHT je ten poměr 50:50. Oboje jsou technické vysoké školy vyžadující podobný způsob myšlení a kariéra jejich absolventů bude taky vypadat podobně.
94 procent akademiků jsou běloši, 77 procent muži, 86 procent osoby starší padesáti let a jejich průměrný věk činí 62 let.
vcetne zdrogovani studentu muzskeho pohlavi do poddajnosti stejne jak je tomu v zapadni evrope zvykem.
Srovnej kondom s hormonální antikoncepcí.
aneb speed zadarmo kazdemu u koho je podezreni na priznaky ADHD a je jedno jake to bude mit dalsi nasledky pozdeji.
Ani ne, mno. (Konkrétně třeba u nás léčba v dospělosti ještě před několika lety téměř neexistovala a dneska je AFAIK těžko dostupná.)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.