Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:52
(1/1) removing firefox [###################################################################] 100%
Nevazite si svobody :( ChromeS tím souhlasim, dobře napsáno. S tim nadšením z Mozilly bych se ale sakra krotil. Quantum ma v sobě telemetrii a další sviňarny. Jde to sice vypnout (komplexní řešení je třeba librefox), ale fakt, ze něco takoveho "svobodný" prohlížeč obsahuje, je alarmující.
musime tedy duverovat firme, ze ten kod, ktery muzeme auditovat, je skutecne obsazen v binarce urcene koncovym uzivatelum.presne proto mam odpor podobne produkty pouzivat ackoliv se tvari jako open source Mate moznost pouzit verzi ESR a doinstalovat doplnky, ja ted funguju i ublock origin a zalohou svych tzden starych pravidel.
Proč to nevydají pod svobodnou licencí? Používám samé svobodné programy (např. Firefox, LibreOffice, Thunderbird, Gimp, Krita, KDE, Netbeans, Qt Creator… a spousty dalších), tak proč bych kvůli Vivaldi měl studovat a následně přijímat nějakou speciální licenční smlouvu? Tohle je z principu nedůvěryhodné. Když to ostatní umí vydat pod svobodnou licencí, tak proč mi Vivaldi cpe nějakou EULA licenci? I kdyby v ní nic špatného nebylo, tak tohle je přesně důvod, proč existují typové licence.
Ještě tam píší:
Here at Vivaldi, we try to keep things as simple and easy as possible but since this is a legal document, it’s a bit longer than we would like it to be. It’s important that you read this carefully and understand the terms of use.
Což zní podobně jako lži ve stylu:
Vaše soukromí je pro nás velice důležité… tady si přečtěte třicet stránek právnického textu a odsouhlaste ho (ve skutečnosti víme, že to nebudete číst a kliknete na „souhlasím“)
Tohle lze bohužel vidět všude možně. Ale to Vivaldi neomlouvá. Zvlášť když se prezentují takto:
Take control with Vivaldi
Vivaldi is built with privacy as a priority and gives you full control of settings critical to keeping your data safe.
Ať to vydají pod svobodnou licencí, ideálně ať splní DFSG a mají standardní balíček v Debianu, Ubuntu a dalších distribucích… pak to bude mnohem důvěryhodnější a použitelnější.
Ať to vydají pod svobodnou licencíz prvni(mnou citovanou) casti souhlas, s duverihonosti v druhe castecne take, ale k "pouzitelnejsi" - pro me je to pouzitelnejsi (o nekolik "radu") nez jakejkoliv jinej prohlizec uz ted, preferuju totiz jeho vlastnosti a jako jednomu z mala programu odpoustim nesvobodnou licenci, porad mam lepsi pocit nez kdyz sem spousty let pouzival predchudce Opera<=12 ktera byla vylozene closedsource, ale stale u me jeji "nepremozitelne" vlastnosti prevazovali...
[...]
pak to bude mnohem důvěryhodnější a použitelnější.
Proč to nevydají pod svobodnou licencí?
Podle toho dokumentu (odkaz "k dispozici" výše) bych řekl, že hlavní důvod je, že to není jejich práce, ale z větší části poskládané komponenty z různých zdrojů, které mají každá svou vlastní licenci.
A to je problém? Firefox taky obsahuje spoustu kódu, který nenapsali v Mozille, viz třeba:
a nebrání to tomu, aby byl FF svobodný software a měl normální balíčky v distribucích.
Nebo takový Falkon – taky je postavený nad jádrem Chromia (Blink přes QtWebEngine), můžu si ho nainstalovat přes apt install falkon
, zdrojáky má přístupné včetně historie a je licencovaný normálně pod GPL.
U svobodného softwaru je přece normální, že používáš knihovny nebo začleníš cizí kód, který jsi nenapsal sám.
Já v tom právě tak jasno nemám – proto se ptám:
Proč to nevydají pod svobodnou licencí?
Protože bych rád zjistil, v čem je problém – jestli jim v tom něco brání, neměli na to dosud čas, je jim to jedno, mají s projektem do budoucna jiné plány atd.
Cargo.lockLMAO
Nebo takový FalkonTak Falkon sám o sobě je košer prohlížeč (sam o sobě nic nikam neposila/nevola domu). Jenže si v něm nenainstaluješ žádný doplňky tuším, nebo jo? A jak prostě chybí nějaká základní odšpízlovací hygiena, tak to je totálně v pytli, s tím se nedá dneska vlezt na web.
Kdybych nebyl nucen zůstat u Firefoxu, nainstaloval bych si Vivaldiho.
z hlediska bezpečnosti/antitrackingGhostery je tracking company a shromažďuje data za pro svoje účely (samozřejmě komerční). Privacy badger je nanic, skoro nic nenajde v porovnání s ublock origin/umatrix (vyzkoušel jsem). Z hlediska antitracking řešení tedy zmiňovane doplňky nic moc
ma nativni "SideTabs"Což jsem psal, jenže jednak to neumí tree, ale taky je to nedodělaná práce. Třeba pinned tab se při umístění tab lišty nahoře/dole zmenší do ikony webu a vejde se jich tam víc, tak při umístění seznamu tabů vlevo/vpravo je pinned tab zobrazen jako kterýkoliv jiný a jen je umístěn nahoru nad obyčejné taby a standardně jen nejde zavřít, není ani nijak zvýrazněn. Tady jsem našel dva roky starej feature request. Dost to šetří místo, na místo jednoho tabu si jich tam připneš na jednu řádku třeba 6 a navíc to vypadá poměrně elegantně (tři řádky často používaných stránek odlišených jen ikonami webů, neruší to a nic to nezabírá).
userChrome.css
, dříve se to dalo řešit v addonech typu TabMixPlus apod.
No já to ovládám zkratkou (ctrl+tab, ctrl+shift+tab), to snad funguje univerzálně ve všech prohlížečích. ctrl+t, ctrl+w, jasná věc.
jen blazen by pouzival Chrome/Chromium, kdyz mame Vivaldi
Jen blázen by používal Chrome/Chromium a proto si nainstalujeme Vivaldi založené na Chromiu . Vivaldi je z hlediska funkcionality fajn, používal jsem. Jenže není pod svobodnou licencí a je tady jedno závažné varování: Vivaldi schraňuje u každé instalace unikátní ID. Jednou denně volá domů, ET volá domů. To je pro mě zkrátka nepřekousnutelné, přes to vlak nejede, alespoň u mne.
Ač se Vivaldi tváří jako open source a něco jako privacy oriented, tak ve skutečnosti je anti-privacy oriented a shromažďuje data o sto péro.
To tady nikdo nezná/nenarazil ještě na ungoogled Chromium? Ani Chromium není stoprocentně svobodné, obsahuje proprietární sračky od Googlu. A to právě řeší tento projekt, který by mel bejt stopro čistej. Je k dispozici ve formátu appimage, takže jde nainstalovat na libovolný distro, jinak samozřejmě Ubu/Arch a další maj balíčky. Tady ET nevolá domů ani náhodou.
Musím samozřejmě zmínit i nevýhody. Jelikož dochází k důslednému odstranění googloidnich sraček, vývoj je oproti standardnímu Chromiu o něco opožděn. Odstranění velkého bratra je natolik důsledné, ze prohlížeč neobsahuje spojeni na Chrome webstore. Doplňky se tedy musí instalovat ručně jejich stažením ve formátu .crx. Je to trochu vopruz, ale da se to prekosnout, jako prohlížeč nechci žádnýho ýtýho.
Kdo by lpěl na Firefoxu Quantum, existuje projekt librefox. Taky ho tady nikdo nezminil. Je to normální firefox, ale pomoci různých úprav je odstraněna telemetrie a další hnusy. Tomu ale moc nevěřím, ty problematické součástí tam porad zůstávají. Ungoogled Chromium by měl byt důsledně vykastrován, tohle je jen nespolehlivá antikoncepce.
Rada tudíž zní, nepouživejte soudruzi open source potěmkiny a privacy potěmkiny jako je Vivaldi. Pokud tedy nevadí denní raporty a data mining, v tom případě ho klidně používejte. Nevěřím Googlu a už ani Mozille, ungoogled Chromium mi přijde jako asi nejlepší řešení. Pro android Privacy browser nebo Firefox Klar z F-droidu (minimalisticky vykastrovaný Firefox pod skutečně svobodnou licencí).
DownThemAll. Nedovedu si představit, že bych o toto přišel.Taky jsem pouzival i flasgot, pote jsem nasel nahradu v ublock origin jeho log zobrazi vse a proto to lze vse zkopirovat .. obrazky, media, playlisty. Pokud tedy DTA nepouzivas nejak specificky .. jako stahovani do slozek?
xpinstall.signatures.required
na false. Je tedy fakt, že občas mi chybí ten doplňek DownThemAll, ale lze to asi vyřešit instalací staršího FF, jak píše Heron výše.
Super
Zcela běžný termín, používá se už dlouhé roky resp. ani se nepamatuji, že by se používal nějaký jiný termín, když se o tom v češtině mluví.
xpinstall.signatures.required
na false. Jedu taky ESR.
Jo, pokud pouzivate ESR jako ja, tak vam ten trik se studiemi nepomuze, musite pockat na update.Minimálně ESR na Debianu dovoluje vypnout validaci podpisů doplňkům nastavením
xpinstall.signatures.required
na false
. Jako krátkodobé řešení (za současného neinstalování jiných doplňků) to asi použít jde.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.