Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:21
Google spouští Street View, panoramatické fotografie ulic na Mapách Google, i v České republice. 5. května 2009 začne ulice Prahy mapovat auto Street View. Zpracování snímků, včetně rozmazání obličejů či poznávacích značek automobilů, se uskuteční během několika následujících měsíců. Spuštění služby Street View je očekáváno do konce roku 2009.
Tiskni
Sdílej:
Pokud někdo zorganizuje demonstraci proti těm hajzlům, přidám se...
ja myslim ze jsi (jako jeden z mala, ne-li jedinej) nepochopil princip fungovani Street View. Ta kamera totiz nestreamuje Live zaznam z kazde krizovatky. Je to jen jednorazove foto ktere se bude jednuo za X let updejtovat. Takovych zaberu z Prahy jsou na internetu mraky (napr. Flickr) a s sikovnym SW se dali propojit to neceho jako je "street view" uz davno. Jedina ochrana proti takovemu "narusovani soukromi" (ha ha) je zit v jeskyni.
No nemyslim si, ze lide delaji na "verejnych mistech" neverejne veci.
Pokud vylezes na ulici, musis proste predpokladat, ze te nekdo muze videt, takze to co nechces aby ostatni videli si nech na doma a nemusi te trapit streetview.
Lidi z toho delaj humbuk, ale myslim, ze ti co tu nejvic rvou se chtej jen delat zajimavymi, ze jsou "proti necemu co je nove a moderni". Ano strach z noveho a neznameho je lidska prirozenost, ale to je pareni taky a nedelame to na ulici ;). Tak se prosim trochu ovladejte.
Pokud nechces, aby te na ulici nekdo videl, tak ses asi nemocnej a mozna by ses mel s tim zacit lecit ;)
Jednorázové fotografie s rozostřenými obličeji jsou něco trochu jiného, než záznam toho, komu jsem kdy co říkal. Kdyby chtěl Google přenášet live záznam celé planety po internetu (kdyby na to měl technické prostředky), také by se dělal humbuk vedoucí k zákazu této činnosti.
Mikuláši? ... ehm tedy BLEKu?
proč by to měl být .BLEK ? Potřeba soukromí není dána poruchou osobnosti. Soukromí potřebuje každý a pokud někdo nějaký čas soukromí nemá, může se to projevit i původně záhadnými zdravotními problémy.
Ono je vcelku jedno, zda ta kamera streamuje live, nebo zda vás zachytí v nějakém okamžiku, o kterém dopředu nevíte.
Tak v tom vidím zatraceně velký rozdíl. Sice vaše obavy chápu, ale live kameru můžete použít ke špehování, náhodnou fotku těžko. Navíc, statické fotky všelijakých míst se na netu válí už teď a zatím jsem neslyšel názor, že by se jednalo o nějaký dohled nebo špehování.
Tak zopakuji jeste jednou ten dulezity fakt: "Fotky ve Street View neobsahuji obliceje, ani SPZ!"
Mimochodem, zabery televizi na verejnych mistech a jejich nasledne vysilani v hlavnich zpravach vam nevadi? Ani pres to, ze tam jsou obliceje, spz a leckdy i zabery mrtvol a ja nevim ceho jeste?
Zamyslete se ;)
Tak zopakuji jeste jednou ten dulezity fakt: "Fotky ve Street View neobsahuji obliceje, ani SPZ!"Nejde o to, co je nebo není na StreetView vidět, jde o to, že člověk nikdy neví, kdy a kde bude sledován nebo natočen.
Mimochodem, zabery televizi na verejnych mistech a jejich nasledne vysilani v hlavnich zpravach vam nevadi?Nevadí, protože tomu se lze vyhnout. Street View se lze zatím vyhnout, protože má jisté technologické nedostatky. Ale určitě se pilně pracuje na odstranění těchto nedostatků.
Nevadí, protože tomu se lze vyhnout. Street View se lze zatím vyhnout, protože má jisté technologické nedostatky. Ale určitě se pilně pracuje na odstranění těchto nedostatků.
Teď se nechytám. Jaké technologické nedostatky?
> Ale takhle... Pohoršujeme se nad každou "státní" kamerou, ale když soukromá společnost rovnou zveřejní výstup takové kamery na internetu, je to najednou úžasná věc.
Mezi mestskym kamerovym systemem a Google Street View jsou dva podstatne rozdily:
1) GSV diky svemu nahodnemu charakteru neumoznuje cilene sledovat a mapovat chovani konkretnich lidi a o konkretnim cloveku obsahuje zhruba tolik informaci jako nahodna fotogalerie nejakeho turisty, oproti tomu rozsahla sit mestskych kamerovych systemu obsahuje dost dat na rekonstrukci podrobnych informaci o vzorcich chovani konkretnich lidi.
2) GSV je urcena pro potreby verejnosti, oproti tomu mestske kamerove systemy jsou velmi asymetricke - zaznamy jsou pristupne pouze policii a tim zvysuji jeji moc nad obcany. Pokud napriklad nekdo spacha prestupek, tak policie proti nemu bude mit dukazni material, oproti tomu pokud napr. policista napadne obcana, tak se dany zaznam urcite nekde ztrati. Krom toho jsou hure kontrolovatelne a lepe zneuzitelne. Me osobne by mestske kamerove systemy vadily vyrazne mene, pokud by veskere zaznamy z nich byly volne dostupne na Internetu.
GSV diky svemu nahodnemu charakteru neumoznuje cilene sledovat a mapovat chovani konkretnich lidi a o konkretnim cloveku obsahuje zhruba tolik informaci jako nahodna fotogalerie nejakeho turisty, oproti tomu rozsahla sit mestskych kamerovych systemu obsahuje dost dat na rekonstrukci podrobnych informaci o vzorcich chovani konkretnich lidi.Takže kdyby se třeba náhodně zveřejňovali úryvky vašich telefonických rozhovorů, připadalo by vám to v pořádku? Já vůbec nepíšu o nějakém cíleném sledování, já píšu o tom, že dnes když člověk vyjde na ulici, musí počítat s tím, že je možná někým natáčen či fotografován a možná to bude někdy zveřejněno, když někoho napadne. A to vše zcela legálně.
GSV je urcena pro potreby verejnosti, oproti tomu mestske kamerove systemy jsou velmi asymetricke - zaznamy jsou pristupne pouze policii a tim zvysuji jeji moc nad obcany. Pokud napriklad nekdo spacha prestupek, tak policie proti nemu bude mit dukazni material, oproti tomu pokud napr. policista napadne obcana, tak se dany zaznam urcite nekde ztrati. Krom toho jsou hure kontrolovatelne a lepe zneuzitelne. Me osobne by mestske kamerove systemy vadily vyrazne mene, pokud by veskere zaznamy z nich byly volne dostupne na Internetu.Městské kamerové systémy ovšem musí splňovat nějaká pravidla, mazat nepotřebné záznamy, nezveřejňovat je atd. Kontrolovatelné a zneužitelné jsou hůře, protože jsou pod dohledem zákona a jakékoli jejich zneužití je porušení zákona.
> Takže kdyby se třeba náhodně zveřejňovali úryvky vašich telefonických rozhovorů, připadalo by vám to v pořádku?
Pokud by se jednalo o rozhovor (at uz telefonni nebo primy) provedeny na verejnem prostranstvi beznou intenzitou reci (a pokryvali by zanedbatelne maly podil mych rozhovoru), tak by me to nevadilo. Snad kazdy normalni clovek si dava pozor a o soukromych vecech nemluvi na verejnosti (napr. ve meste), kde ho kazdy kolemjdouci muze zaslechnout.
> Kontrolovatelné a zneužitelné jsou hůře, protože jsou pod dohledem zákona a jakékoli jejich zneužití je porušení zákona.
To mi prijde jako znacne naivni pristup. Lide dohlizejici na spravne vyuzivani mestskych kamerovych systemu se nejspis znaji s lidma, kteri tyto kamerove systemy vyuzivaji, a krom toho spadaji pod jednu organizaci, a ta bude mit snahy pripadne problemy spise ututlat, takze vsechny faktory hraji pro to, aby ta zakonna kontrola pokud mozno nefungovala. A kdokoliv jiny ma jen mizivou sanci jakekoliv zneuziti odhlalit. Krom toho si dovedu predstavit zpusoby zneuziti, u kterych je jen miziva pravdepodobnost ze jakakoliv kontrola ma sanci je odhalit.
Snad kazdy normalni clovek si dava pozor a o soukromych vecech nemluvi na verejnosti (napr. ve meste), kde ho kazdy kolemjdouci muze zaslechnout.To by byl na ulicích klid, kdyby tohle opravdu platilo...
To mi prijde jako znacne naivni pristup. Lide dohlizejici na spravne vyuzivani mestskych kamerovych systemu se nejspis znaji s lidma, kteri tyto kamerove systemy vyuzivaji, a krom toho spadaji pod jednu organizaci, a ta bude mit snahy pripadne problemy spise ututlat, takze vsechny faktory hraji pro to, aby ta zakonna kontrola pokud mozno nefungovala. A kdokoliv jiny ma jen mizivou sanci jakekoliv zneuziti odhlalit. Krom toho si dovedu predstavit zpusoby zneuziti, u kterych je jen miziva pravdepodobnost ze jakakoliv kontrola ma sanci je odhalit.Nehodlám přistupovat na to, že budu u všech předpokládat, že porušují zákon. Stejně tak mi připadá podivné, že by se občan měl stejně chránit před něčím legálním jako před nelegální činností.
> To by byl na ulicích klid, kdyby tohle opravdu platilo...
Tipuji, ze pravazna vetsina o cem se lide bezne bavi nejsou soukrome veci (ve smyslu veci nevhodne k zverejneni).
> Nehodlám přistupovat na to, že budu u všech předpokládat, že porušují zákon. Stejně tak mi připadá podivné, že by se občan měl stejně chránit před něčím legálním jako před nelegální činností.
Pokud nekomu spolecnost da takovou formu moci, tak by mela vytvorit efektivni opatreni ktere by takovou moc kontrolovalo. Pokud je neco nelegalni ale neni to efektivne kontrolovatelne (napr. v tom smyslu, ze poskozeny ci nekdo jiny nema sanci odhalit ze k tomu vubec dochazi), tak je lepsi predpokladat, ze se to bezne deje.
> Stejně tak mi připadá podivné, že by se občan měl stejně chránit před něčím legálním jako před nelegální činností.
To je vcelku prirozene. Soucasny pravni system funguje (je spolecensky uznavan) take proto, ze neni zcela dusledne vymahan a vicemene plati princip ze kde neni poskozeny, tam neni zalobce. V okamziku kdy vybudujeme efektivni policejni system umoznujisi snadno odhalit a potrestat i preciny proti zakonu, ktere by jinak nikdo ani nenahlasil, si zadelavame na situaci tvrde demokraticke policejni diktatury.
Tipuji, ze pravazna vetsina o cem se lide bezne bavi nejsou soukrome veci (ve smyslu veci nevhodne k zverejneni).Myslím, že jsou. Nepovažuju za vhodné zveřejňovat zdravotní stav, s kým se kdo zrovna pohádal, co si koupil nebo so dělal včera v noci.
Pokud nekomu spolecnost da takovou formu moci, tak by mela vytvorit efektivni opatreni ktere by takovou moc kontrolovalo. Pokud je neco nelegalni ale neni to efektivne kontrolovatelne (napr. v tom smyslu, ze poskozeny ci nekdo jiny nema sanci odhalit ze k tomu vubec dochazi), tak je lepsi predpokladat, ze se to bezne deje.Pokud je něco nelegální a přesto se to běžně děje, mělo by se především řešit, jak tomu zabránit. Ne to ponechat v ilegalitě ale přizpůsobit se tomu.
To je vcelku prirozene. Soucasny pravni system funguje (je spolecensky uznavan) take proto, ze neni zcela dusledne vymahan a vicemene plati princip ze kde neni poskozeny, tam neni zalobce. V okamziku kdy vybudujeme efektivni policejni system umoznujisi snadno odhalit a potrestat i preciny proti zakonu, ktere by jinak nikdo ani nenahlasil, si zadelavame na situaci tvrde demokraticke policejni diktatury.Přesně naopak -- policejní stát funguje tak, že je tam spousta nesmyslných pravidel, jejichž porušování se běžně toleruje. Tolerovat se přestane až v okamžiku, kdy je někdo nepohodlný. Tím se vyřeší hned dva problémy -- režim má vždy něco na "nepohodlné" občany, jednak ti co si nevyskakují vědí, že jsou v tom tak trochu namočeni taky, protože "zneužívají" oné benevolence režimu. Proto je potřeba nesmyslná pravidla z legislativního systému odstraňovat, ne tolerovat jejich obcházení -- to první vede k demokracii a svobodě, to druhé k totalitě.
> Přesně naopak -- policejní stát funguje tak, že je tam spousta nesmyslných pravidel, jejichž porušování se běžně toleruje. Tolerovat se přestane až v okamžiku, kdy je někdo nepohodlný.
To je jeden mozny scenar, ale ne ten, ktery jsem mel na mysli. Ja mam na mysli scenar, kdy existuje spousta nesmyslnych pravidel, ale vetsinova spolecnost se tech pravidel zastava (at uz pod vlivem medii, ideologie nebo zvyku) a jsou v ni zakorenene. Tim, ze se tyto pravidla porusuji, dojde postupem casu i k jejich spolecenskemu znemozneni a treba dalsi generace uz je i vetsinove odmitne.
že dnes když člověk vyjde na ulici, musí počítat s tím, že je možná někým natáčen či fotografován a možná to bude někdy zveřejněno … A to vše zcela legálně.
Což ale platilo dávno před Google Street View a ani Google Street View na tom nic podstatného nemění.
omylem vyfotí někdo, kdo jej vůbec nezná, koho vůbec nebude zajímat
Zatím jsem neviděl nic, co by nasvědčovalo tomu, že se bude Google cíleně snažit získat snímky konkrétních lidí. Pokud mi něco zásadního neuniklo, je to stejně náhodný a anonymní výběr jako u těch amatérských fotografů.
a kdo tu fotku pak ukáže 10 přátelům
Bejvávalo… Pokud tím "dříve" myslíte dobu, kdy se fotografovalo na film a "fotka" znamenalo kus papíru, tak ano. Ale dnes při množství veřejných fotoserverů a kvantech fotek, které tam někteří vystavují, už to dávno neplatí. Chápu, že vám to může vadit, ale opět to není nic, co by se s příchodem GSV nějak podstatně změnilo.
Zatím jsem neviděl nic, co by nasvědčovalo tomu, že se bude Google cíleně snažit získat snímky konkrétních lidí. Pokud mi něco zásadního neuniklo, je to stejně náhodný a anonymní výběr jako u těch amatérských fotografů.Ale ono nejde o to, jaká je pravděpodobnost, že to vyfocení padne zrovna na vás, ale jaká je pravděpodobnost, že vyfocení padne zrovna na vás × pravděpodobnost, že fotku uvidí někdo, pro koho nebudete jenom anonymní pajdulák v pozadí, kterého si ani nevšimne. A zatímco první číslo zůstává stejné, to druhé se rapidně zvýšilo. Ostatně, dnes je to náhodný anonymní výběr toho, kdo bude zachycen např. na GSV. Četnost jíst fotografického auta se bude z několika let postupně zahušťovat třeba na 2× ročně, pak už to půjde i se satelitními fotkami, tak se to bude dělat ještě častěji, a pak už to bude on-line přenos. Je tam někde jasná hranice, na které by se dalo říct „tak už dost, to už je moc“? Já tam nikde hranici nevidím, vždy je to jenom o kousek větší zásah do soukromí, než bylo to předchozí. A to mi na tom vadí – že se všichni bojí Velkého bratra v podobě státu, ale když se vydá Google stejným směrem salámovou metodou, všichni mu nadšeně tleskají.
Bejvávalo… Pokud tím "dříve" myslíte dobu, kdy se fotografovalo na film a "fotka" znamenalo kus papíru, tak ano. Ale dnes při množství veřejných fotoserverů a kvantech fotek, které tam někteří vystavují, už to dávno neplatí. Chápu, že vám to může vadit, ale opět to není nic, co by se s příchodem GSV nějak podstatně změnilo.I v případě těch fotek z dovolené jde ale o řádově jinou návštěvnost. A pořád je tam ten faktor výběru, kdy si ty fotky někdo sám vyfotí, chce na nich nejspíš sám sebe někomu ukázat, takže si zpravidla nebude vybírat nějaké, kde mu je někdo jiný něčím kazí. GSV (a podobné aplikace) ale těžko mohou fungovat tak, že si někdo v Googlu sedne k počítači, a bude si vybírat fotky, tahle je dobrá, těchhle 10 zahodíme…
jaká je pravděpodobnost, že vyfocení padne zrovna na vás × pravděpodobnost, že fotku uvidí někdo, pro koho nebudete jenom anonymní pajdulák v pozadí, kterého si ani nevšimne. A zatímco první číslo zůstává stejné, to druhé se rapidně zvýšilo.
Pořád mi není jasné, proč by tomu tak mělo být. Řekněme, že se dopustím nějaké nepřístojnosti na Karlově mostě, co já vím, třeba si budu chtít vyfotit Hradčany ze stativu (což bylo (a možná stále je) bez zaplacení výpalného magistrátu zakázané). Nevidím důvod, proč by měla být pravděpodobnost, že si mne na GSV při prohlížení Karlova mostu všimne někdo, kdo mne pozná (a kdo bude třeba mít důvod mne nabonzovat), výrazně větší, než že si mne všimne nějaký návštěvník Flickru, Rajčete nebo některého ze stovek dalších fotogalerií, který si přes klíčová slova nechal vyhledat fotky Karlova mostu.
I v případě těch fotek z dovolené jde ale o řádově jinou návštěvnost.
Určitě? Z jakých údajů vycházíte?
A pořád je tam ten faktor výběru, kdy si ty fotky někdo sám vyfotí, chce na nich nejspíš sám sebe někomu ukázat, takže si zpravidla nebude vybírat nějaké, kde mu je někdo jiný něčím kazí.
Tohle platí u nadšenců, kteří si pečlivě vybírají, které fotky budou ukazovat, a kteří jsou ochotni deset minut čekat, než jim nebude v záběru překážet náhodný kolemjdoucí v oranžovém triku, který by odváděl pozornost od hlavního motivu. Nemalé procento uživatelů těchto služeb (a nedivil bych se, kdyby to byla většina) takové věci neřeší a prostě do galerie vysype obsah karty včetně technicky zcela zkažených fotek (totálně neostré, brutálně podexponované apod.).
Pořád mi není jasné, proč by tomu tak mělo být. Řekněme, že se dopustím nějaké nepřístojnosti na Karlově mostě, co já vím, třeba si budu chtít vyfotit Hradčany ze stativu (což bylo (a možná stále je) bez zaplacení výpalného magistrátu zakázané). Nevidím důvod, proč by měla být pravděpodobnost, že si mne na GSV při prohlížení Karlova mostu všimne někdo, kdo mne pozná (a kdo bude třeba mít důvod mne nabonzovat), výrazně větší, než že si mne všimne nějaký návštěvník Flickru, Rajčete nebo některého ze stovek dalších fotogalerií, který si přes klíčová slova nechal vyhledat fotky Karlova mostu.Ale vůbec nejde o nějakou nepřístojnost. Jde o to že vám třeba před barákem vypadnou klíče od domu, vy se pro ně ohnete a na GSV budete zvěčněn, jak na kolemjdoucí vystrkujete zadek. nebo se vám zatočí hlava z horka a omdlíte na ulici nebo spousta dalších podobných případů. V reálném světě je to v kontextu, každý to v kontextu chápe a když to vidí, do 5 minut na to zapomene. Ale tady to zůstane zvěčněné, když na tom záběru někoho poznáte, budete mít legraci z toho, jak ta vypadá trapně, nebo tam nikoho nepoznáte, a jenom si řeknete „no jo, válí se tady na ulici za bílého dne, asi nějaký ožrala, tak ono je to vlastně docela normální, tak co bych se takhle příště nechoval i já.“ Pokud vím, sám fotíte, takže asi víte, jak vypadá třeba focení řečníka na pódiu. Když ho vidíte normálně „na živo“, je to prostě mluvící člověk, nic divného, směšného, nevhodného. Když ho ale chcete vyfotit, musíte použít sériové snímání a z něj můžete vybrat tak každý desátý snímek. Na všech ostatních se bude různě šklebit, drbat, olizovat, mít zavřené oči, vypadat že spolkne mikrofon atd. Slušný fotograf tyhle fotky hned smaže a už je nikdo nikdy neuvidí, ti ostatní je klidně zveřejní na webu, ale pořád taková fotka bude vnímána jako nějaký výsek, který byl z reality záměrně fotografií vytažen a zdůrazněn. U GSV to ale má vypadat jako zachycení reálné situace, takže všechno to, co normální fotografie deformuje (protože se ztrácí kontext toho, co bylo před snímkem a po něm), se tady najednou bude tvářit jako realita. A v téhleté hře může nedobrovolně účinkovat každý z nás, každá věc viditelná z ulice.
Určitě? Z jakých údajů vycházíte?Nedovedu si představit, že by nějaká fotka z dovolené měla vyšší návštěvnost, než Google Maps nebo GSV.
Tohle platí u nadšenců, kteří si pečlivě vybírají, které fotky budou ukazovat, a kteří jsou ochotni deset minut čekat, než jim nebude v záběru překážet náhodný kolemjdoucí v oranžovém triku, který by odváděl pozornost od hlavního motivu. Nemalé procento uživatelů těchto služeb (a nedivil bych se, kdyby to byla většina) takové věci neřeší a prostě do galerie vysype obsah karty včetně technicky zcela zkažených fotek (totálně neostré, brutálně podexponované apod.).Jenomže i u takovýchhle fotek se fotograf nejspíš zaměřil na něco jiného (na svou rodinu, na budovu), než na vás, takže vy budete maximálně dekorace na pozadí. GSV se ale na nic nezaměřuje, takže z vás klidně udělá hvězdu, aniž by to byl něčí záměr.
S prvními dvěma odstavci souhlasím, ale s výhradou, že tu opět IMHO není zásadní rozdíl mezi GSV a běžnými "turistickými" fotkami. Dokonce to možná může být spíš naopak - bude-li k vidění něco "vtipného", mnohý turista si to právě proto vyfotí a navíc ještě rozešle odkaz všem známým.
Nedovedu si představit, že by nějaká fotka z dovolené měla vyšší návštěvnost, než Google Maps nebo GSV.
Aby mělo takové srovnání smysl, nemůžete porovnávat jednu fotku z dovolené s návštěvností GSV. Musel byste porovnávat buď GSV s (např.) Flickrem nebo nějakou fotku z GSV s nějakou fotkou z dovolené. A tam už si tím výsledkem nejsem moc jistý. Navíc když bude na té fotce něco z toho, co popisujete v prvních dvou odstavcích, pak už obvyklá čísla návštěvnosti stejně nefungují, protože se na takovou fotku většina lidí dostane z odkazů v lavinovitě se šířících mailech - a to v obou případech.
Jenomže i u takovýchhle fotek se fotograf nejspíš zaměřil na něco jiného (na svou rodinu, na budovu), než na vás, takže vy budete maximálně dekorace na pozadí. GSV se ale na nic nezaměřuje, takže z vás klidně udělá hvězdu, aniž by to byl něčí záměr.
Pokud jsem dobře pochopil princip GSV, budou to stejně fotky se širokým úhlem záběru, kde člověk stejně bude nanejvýš součástí scény, stejně jako u těch turistických fotek. Samozřejmě že pokud se dodatečně ukáže, že je na fotce něco zajímavého, lidi se na to potom zaměří, ale i tohle je pravda i u fotek turistů.
Me osobne by mestske kamerove systemy vadily vyrazne mene, pokud by veskere zaznamy z nich byly volne dostupne na Internetu.na tom něco bude. ale s pokročilejšími technologiemi by bylo časem pro policii ap. snažší takové záznamy falšovat.
Koukal jsem na to a jsou - alespoň ty co jsou blíž a tedy identifikovatelné.
Fajn, krasne se tim kouka lidem do oken. Jsou videt neuveritelny detaily. Uz se tesim, az to zacnou pouzivat zlodeji k planovani vloupacek...
Už je to tu - nemyslím focení, ale hloupé námitky. Nějak nechápu protestesty proti fotkám veřejných míst, ne kterých nejsou rozlišitelní lidé ani SPZ. Jak mi to může narušit soukromí?
Kromě toho to není nic nového, je to prostě focení města -- fotit město smí každý. Jediná novota je, že to spojili dohromady. Neříkám, že je to jednoznačně pozitivní, ale nechápu tu tunu řečí kolem toho...
Ano , je celkem zajímavé se podívat na místo kam třeba jedu atd. , ale stejně bude pokrytá zatím jen Praha , myslím, že naše Moravská metropole nebude celkem dlouho.
Spíše by mne zajímala jiná věc ... kdo má přístup k necenzurovaným snímkům z googlu ? Upravuje to přece nějaký člověk a ne stroj. Ohledně online je podobný problém s kamerama které jsou na křižovatkách v centrech měst apod. Ty kamery samozřejmně umí Zoom , mohou se pohybovat ... sice to mají pod sebou orgháni ,ale kdoví. Ty záznamy z kamer jsou stejně online někde na jejich síti a mohou být zneužitelné také. Něco podobného se bude jistě týkat GPS dálničních známek ... sice mají být vydávané anonymně s tím , že si člověk dokoupí kupon pro to zařízení , ale každá brána disponuje sofistikovaným zařízením na monitoring , takže nebude problém pro jisté firmy si dát dohromady že toto auto té spz má toto ID zařízení.
Google jistě NE-bude fotit i na hlavním nádraží plném bezdomovců poflakujících se na lavičkách apod. ( Může se stát , že lidé od googlu půjdou na oběd někam na Václaváku a najednou koukám koukám kde máme auto :) )
To by zase byla ostuda.
> ale stejně bude pokrytá zatím jen Praha , myslím, že naše Moravská metropole nebude celkem dlouho.
Vzhledem k tomu, že jedinou a jednoznačnou aktuální moravskou metropolí je Praha, nechápu, co řešíš.
Tak to pozor Brno je sice metropole, ale nemaj tam metro, takze zbyva jen to pole...
kdo má přístup k necenzurovaným snímkům z googlu ? Upravuje to přece nějaký člověk a ne stroj.Omyl, strojová detekce obličejů a poznávacích značek je už nějakou dobu na takové úrovni, aby tohle bez problémů zvládla. A to i na českých univerzitách, to nemusíte hned za statistickými mágy z Googlu.
Moc nechápu co to tady vlastně řešíte. Nahlížení do katastru nemovitostí, znáte? Mají k tomu zveřejněno i pěkné aplikační rozhraní, kde se podle souřadnic dají zjišťovat majitelé jednotlivých parcel. Stačí aby někdo napsal nějakého pěkného bota, dostatečně rychlé připojení a může po krocích projíždět město za městem, filtrovat z výsledků jen stavební parcely, vyplnit tím nějakou databázi a hned se dozví kde kdo bydlí(většina domů spadá pod SJM). A mapy.cz zase poskytuje po zadání ulice a čísla popisného docela přesné GPS souřadnice. Stačí přepočítat, svázat s tou databází a kdokoliv může mít údaje:Jméno, Příjmení, Obec, Poloha, Číslo popisné a Číslo orientační. To mi přijde mnohem nebezpečnější než nějaké fotky z ulice.
Aha, no tak to tam možná není přímo popsané:
http://nahlizenidokn.cuzk.cz/MapaIdentifikace.aspx?x=-576735.9680934184&y=-1212905.050236316&l=KN
(Zvýrazněné jsou souřadnice)
Teda pánové... Vy snad na těch ulicích se*ete za bílýho dne, že se tak bojíte focení! Uvědomte si, se proti GSV protestujete jen proto, že o něm víte. Kdybyste věděli, co všechno dalšího o nás všech uchovává (bez našeho vědomí, samozřejmě) spousta dalších subjektů, asi byste spáchali hromadnou sebevraždu.
A je to bez smajlíku, protože to myslím vážně.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.