Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:31
Lwn.net informuje, že v rámci rc vydání linuxového jádra 3.18-rc2 byl (konečně) začleněn souborový systém overlayfs. Jde o tz. sjednocující souborový systém, který umožňuje zkombinovat několik souborových systémů do jednoho.
Tiskni
Sdílej:
Bylo na čase, po těch .. 10 (?) letech používání pro live distribuce.
(no dobře, až na fedoru/device-mapper)
Please, replace the harddrive, something bad happened!A v záloze budete mít náhradní disk s konfigurací. Je to blbuvzdorné a umožňuje to jednodušší diagnostiku. Rozhodně lepší, než aby neznalí si hráli s nástroji na úrovni blokového zařízení nebo souborového systému. Rozhodně to má svůj "use case".
snapshot
a lowerdevice
). Nicméně v případě havárie bude read-only zařízení zcela nedotčené, protože všechny zápisy jdou na druhé zařízení (kde je pouze bitmapa bloků clean/dirty a pak následné dirty bloky), v nejhorším případě se tedy přijde o všechna "nově" zapsaná data (což je většinou přesně takové chování, které chceme).
When a file in the lower filesystem is accessed in a way the requires write-access, such as opening for write access, changing some metadata etc., the file is first copied from the lower filesystem to the upper filesystem (copy_up).Takze write-access a zmena 1B v souboru v dolni vrstve zpusobi v prvnim kroku kopirovani treba 100MB dat do vyssi vrstvy; to je docela limitujici.
Ale u typického využití nebude toto omezení tolik vadit, protože při něm se většinou jedná o soubory s velikostí v řádu bytů až kilobytů.Tak to je. Většinou se to dá obejít tím, že se lépe promyslí výchozí strategie. Viz kupř. jak jsem řešil nad overlay virtuály pro VMware Player. Kdyby se neudělal snapshot, tak by pochopitelně soubor s virtuálním diskem zaplácnul veškerou volnou paměť a bylo by po ptákách. Takhle se změny vejdou do poměrně malého souboru. Kromě toho umožňuje overlay řešit takovou situaci i jinak. Kupř. tak, že složím dohromady blokové zařízení s výchozími daty s nějakým jiným - může jím být lokální image připojený přes loop, nebo vzdáleně vypublikovaný přes xNBD aj. Fantazii se meze nekladou.
+1 - aneb pro znalé zvolání "Sláva" zcela stačí. Pokud ovšem další review a případné kritické útoky tentokráte pull request vydrží a do mainline tentokráte již opravdu doputuje ... tak "fs/overlayfs/*" již v v3.18-rc2 opravdu je .. tak 2x Sláva.
Aleš je tento týden myslím mimo školu, tak přikládám odkazy na jím připravované administrátorské manuály/příručky pro infrastrukturu používanou například v laboratořích na naší katedře.
Překrytí systémového disku - overlay filesystem
Jak vytvořit bezdiskový stroj s operačním systémem GNU/Linux
Bohužel všechna do teď používaná řešení (unionfs, aufs, overlayfs) byla mimo hlavní vývojový strom. Aufs většinou je k dispozici jako balíček pro Debian, ale pro Raspbian například není. Přitom co se týče zamykání a kombinování s RT jádry - která jsou pro řízení nutností - nemám z aufs dobrý pocit. Overlayfs nabízí sice o něco méně featur, ale je psaný tak, aby byl začlenitelný a procházel a prochází kompletním review core VFS vývojářů. Přesto, pokud je mimo strom, tak se s ním pracuje (rebázují patche na používaná jádra s bezečnostními opravami atd.) celkem obtížně. To by se teď mělo změnit. Do této chvíle nakonec většinou používáme aufs.
Použití RO fs pro Raspbian (zatím s aufs) jsem řešil pro jednu firmu zde a soubor s dokumentací je zde. Skripty jsou připravené i na overlayfs, ale ten jsem na Raspberry netestoval.
O všech těchto našich aktivitách jsme již na ABClinuxu informovali a naše řešení systémů pro laboratoře jsme i demonstrovali před několika lety na InstallFestu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.