Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 12:39
A co SUSE? Považují je za o tolik slabší, a nebo je nejmenovat je nějaký záměr?
No uprimne Suse je "dost slaby". Tim nechci vytvaret nejaky flame. Vetsinu sveho linuxoveho zivota jsem pouzival debian, redhat -> fedoru, mandrivu. Ale Suse dost zklamalo (asi trikrat) za sebou dost nedodelanym releasem (tusim kolem verze 10.x) a rekl bych ze i doted to neni zadna slava. Do Suse moc nevidim, tak k nemu pristupuji jako vcelku bezny uzivatel desktopu, ale nektere veci vazne nechapu. Napr. updaty balicku. Kde mi dole v liste nabidne system zaplaty, pak v yastu dalsi aktualizace a po nejake obskurni volbe "vybrat vsechny ktere lze aktualizovat" nebo tak nejak podobne provede neco jako v debianu dist-upgrade. To jsem moc nepochopil, nebo jsem prilis zmlsany apt-getem :) Verzi 11 (mozna 11.1) uz jsem daval jen do virtualky. Vse out-of-box, nic nedoinstalovaval, nedelal zadny zasahy do systemu, nechaval default repositare a i tak mi pak aktualizace nutily downgrade nekterych balicku k verzi 3.X..... pritom jsem mej KDE 4.2. Ja osobne tusim, ze nekde je nejaky neuveritelny dependency hell, ale jako uzivatel ocekavam neco jinyho. A rozhodne u default repozitaru. Kdybych pridaval nejake obskurni, tak bych to chapal.
V dnesni dobe to opravdu valcuje Ubuntu a Canonicalu dost fandim. Vzali (podle me) technicky "nejcitsi distro" a dali mu punc pouzitelnosti out-of-box.
Skoda. V dobach Suse 9.x jsem povazoval tuhle distribuci za to nej co v linuxovem svete je (minimalne vzdy skvelym designem, od grubu az po desktop - a to prodava:))), ale podle mne si nedokazali udrzet primat.
V OpenSUSE mě nedávno docela zklamal instalátor (LiveCD) – rozdělil jsem disk a těsně před tím, než se měly oddíly formátovat je SUSE „inteligentně“ připojilo a tudíž formátování selhalo.
Jednalo si sice o dost zvláštní případ, jelikož jsem disk rozdělil stejným způsobem jako minule, tudíž na těch místech byly souborové systémy z minula (ty instalátor rozpoznal, připojil a pak chtěl ty oddíly formátovat, což způsobilo chybu), ale stejně by se to nemělo stávat*. Pomohlo až zformátování celého disku jiným souborovým systémem, což přmazalo původní struktury a už nebylo co rozpoznávat a co připojovat
*) nelíbí se mi, když systém sám od sebe připojuje disky, zvlášť pokud se jedná o instalační CD! Zobrazit ikonu ano, ale nepřipojovat.
Dobrý. Asi mám štěstí, to se mi nikdy nestalo
Přesně to se mi stalo. Navíc když jsem na testovacím hdd "prohazoval" opakovaně OpenSUSE a Ubuntu, byly problémy s Grubem po instalaci OpenSUSE.
Navíc když jsem na testovacím hdd "prohazoval" opakovaně OpenSUSE a Ubuntu, byly problémy s Grubem po instalaci OpenSUSE.To bude rukama
Jó? Jak to udělám, když použiju defaultní instalaci (ne dva systémy vedle sebe, ale nahrazení stávajícího systému, rozdělění disku podle nejlepšího vědomí a svědomí instalátoru), nijak nezasahuju do přednastavených voleb instalátoru? Tedy vložím instalační CD, klik, klik, klik, klik, klik.... Takže ne rukama, instalátorem....
Suse rozlišuje mezi "security updatem" a "upgradem". To vpravo dole je updator, ktery nabízí updaty z aktualizačního repozitáře. To v Yastu je "upgrade", protože to povyší vybranou skupinu balíků (nebo všechny) na nejvyšší verzi.
V případě Debianu je v tom hokej, protože update i upgrade je jedno a to samé a když vyjde záplata na kernel a nová verze amaroku, Debian při updatu povýší oba dva. Opensuse pouze upatuje kernel, a to jestli chce uživatel skutečně vyšší verzi Amaroku ponechá na něm.
Diky, tak nejak jsem myslel, ze to je. Jenze jak ma proboha uzivatel vedet kde to najit?
Security updaty - beru. Je to krasne viditelne, v liste, pravidelne se kontroluje, zajisti ty nejdulezitejsi patche. ok.
druhe kolo: Yast - online aktualizace
treti kolo: yast - instalace software, vlest do horniho menu balicek -> vsechny baliky -> aktualizovat pokud existuji novejsi verze.
No me to prijde takovy slozity:)
Osobne se mi vic libi packagekit, kde seskupuje updaty - security, enhancement, atd... A clovek muze vybrat treba jen security a apply:)
A jste si tak jistý s tím Debianem? Nemáte v tom hokej?
jistý si tím nejsem. Ale "apt-get update" není update, nýbrž refresh cache (ekvivalent zypper refresh) a "apt-get upgrade" je povýšení dostupných balíků na vyšší verze. Ekvivalent "zypper update", tedy instalaci pouze bezpečnostních záplat tam nikde nevidím.
O příspěvek výš píšete něco jiného. Je opravdu vidět, že v tom máte hokej.
V Debianu "Stable" se neprovádějí jiné změny, než bezpečnostní opravy.
já zapoměl, že APT je jenom v debianu stable a nikde jinde Debian testing neexistuje, unstable jak by smetla a Ubuntu nepoužívá Debianí nástroje. Děkuji za osvětlení!
nemluvě o backportech do stable, viďte?
Taky konfigurační soubory se mi zdají dost složitý pro člověka, který se v Debianu nevrtá každý den. Třeba když jsem potřeboval změnit jenom pitomou trojici IP + GW + DNS, tak než jsem našel ty správné soubory...
Tak to jsem nějak nepochopil. Co je složitého na vyhledání a editaci souboru '/etc/network/interfaces'?
no byly tam ty uvozovky :)
z debianu mame ale asi vsichni podobny pocit. Takova konzervativnost, systemova jednoduchost... mozna je to subjektivni pohled... nicmene do noveho releasu se aspon necpou veci, ktere se zase z dalsiho release vyndavaji :)
Takze mozna spis "primocarejsi distro" :)
1) online update dela jen bezpecnostni a kriticke updaty .. vice pak v manazeru apliakci .. nevidim v tom nic spatneho ..
2) sorry, ale debiani zhovadilost, ze dpkg update neudela update ale jen zjisti updaty .. to jsem dlouho nemohl pochopit .. odchovan na RedHat-like
3) pokud si zvolite a pouzivate KDE3 (a KDE4 se vyhnete obloukem), tak nejsou zadne problemy (snad jen v 11.1 s bluez4/kdeblootooth3 - coz resi 1-click bluez3 downgrade) . Pokud jste si zvolil KDE4 (4.1, 4.2), je to vas problem, ze se perete s jakousi jeste nehotovou BETOU. Protoze teprve ted KDE4.3 zacinaji byt pouzitelne asi jako KDE3.4 ..
Ja osobne utekl od fedory hned jak v F9 vyhodili KDE3. a byl jsem u SuSE prijemne prekvapen. Raketovy zypper/yast misto sneciho pametove nenazraneho yum/yumex.
Debian-like distra jsem neprekousl, protoze update neni update a kdo si ma lamat jazyk na zhovadilem prikazu DPKG .. vzdyt se to ani neda nejake lame nadiktovat na telefonu, to driv prekusnu sluchatko. to musel vymyslet totalne vozralej zhulenec .. vcetne postupu pouzivani (update/upgrade).
A z hlediska desktopu mi pripada SuSE nejvic dotazene. Nastaveni HW (skener (vcetne udelani z usb sitovy a jeho pouzivani dalsimi dektopy), tiskarny, DVBT karty, .. ) je na par kliknuti i pro lamu ..
U nás třeba suse kraluje na serverech, resp. SLES
Ale je fakt, že RedHat je dost profláknutá značka, občas to znají i lidi mimo IT.
Ubuntu je na spici asi jako MS. .. taky mi pripada ze spis z duvodu reklamy a marketingu. User-friendly desktop mi teda pripada vic oSuSE 11 ..
S ubuntu jsem pomahal chvili kolegovi .. a pak jsem ho i s tim distrem poslal k certu, protoze to NEBYLO USER FRIENDLY !
Jako sorry .. ale kdyz OS netusil kolik umi max monitor aby se dalo prepnout i vice nez VESA .. tak urcite pouziti Yast ci SaX v osuse je trivialni ..
na rozdil od Ubuntu: jit do konzole a pustit " dpkg blabla bla bla " .. fakt uzivatelsky prijemne ..
ostatne nechapu co ma spolecneho "Drake Package" s nastavovanim zobrazeni ..
ale docela logicke ze na to pouziju Yast (Yet another Setup Tool)
:-P
Kdyby šlo jen o „hype“ tak by to netrvalo tak dlouho
+1 taktéž si to myslím
Nie ze zacneme microsoft povazovat za konkurenciu aj my
toto bolo dobre
Juu a windowsaci dostavaju karticky? Aj ja chcem, kde sa treba hlasit?
jo žluté, a ti zlobivější pak červené kartičky
Vynechání SUSE ponechává prostor k opětovným škodolibým spekulacím.
Helm added that Microsoft is trying to discourage the production of inexpensive computers where Windows becomes the most expensive componentTak to je drsny! Kdyz je nemuzeme koupit, tak je znicime...
Takže třetí fáze „oficiálně“?
Odkaz nefunguje. Asi myslíš tohle:
Nejdřív tě ignorují. Poté se ti smějí. Poté proti tobě bojují. Poté vyhraješ.
Jo, to byla první věc, co mě napadla po přečtení zprávičky. :)
Oops. Chybička, měl jsem si ten odkaz před odesláním znovu ověřit. Správně to mělo být takto.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.