Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 19:50
Hmmm…zajímavé.
- A new component "systemd-firstboot" has been added that queries the most basic systemd information (timezone, hostname, root password) interactively on first boot. Alternatively it may also be used to provision these things offline on OS images installed into directories.
A jak to koexistuje s network-managerem?Bavil jsem se o tom s nimi na flocku a jejich představa je taková, že si uživatel mezi systemd-networkd a NetworkManagerem vybere, co mu vyhovuje a nebude mít spuštěné obojí zároveň. Pokud se toto dodrží, tak NetworkManager a systemd koexistují vcelku dobře.
Takže ťa platia zbytočne za niečo čo už v systemd je :)Nikoliv.
Takéto trieštenie síl v rámci jednej firmy beriem ako zlé rozhodnutie.Bez komentáře :).
Je to len o tom že nechcete prijať ako sufix systemd?Otázka nedává smysl.
Šance je asi stejná, jako když ti update systému přepíše konfigurák.To neni. Nektere balickovaci systemy to nedovoli a zalohu souboru ulozi pod jinym volnym nazvem (napr. priponou pacsave).
Zere navic systemove zdroje, anz to je potreba. Jestli malo nebo hodne je relativni, jde o pristup. S takovym mas ze systemu jeden velky zapleveleny bordel.
Obnovu wifi pripojeni zvlada wpa_supplicant, nevim proc suplovat jeho funkcionalitu v jinem demonu, zvlast u pocitacu pripojenych kabelem
libsystemd-daemon.so.0.0.10
?), tak aktuální data u mě:
# rpm -q systemd systemd-208-21.fc20.x86_64 # ps -p 1 -o vsz,size,rss VSZ SIZE RSS 51028 3724 8352 # pmap 1 1: /usr/lib/systemd/systemd --switched-root --system --deserialize 23 ... total 51028K
# equery l openrc * Searching for openrc ... [IP-] [ ] sys-apps/openrc-0.12.4:0 # ps -p 1 -o vsz,size,rss VSZ SIZE RSS 4216 308 560 # pmap 1 1: init [3] ... total 4216K(a to je ještě OpenRC umí hezky odswapovat, při minulém pokusu mi vyšlo RSS jen 80 KB) p.s. prodám Freerunner ... má krásných 128 MB paměti, nabootuje-li se systemd, půjde tam spustit ještě jeden stejně velký program
p.s. prodám Freerunner ... má krásných 128 MB paměti, nabootuje-li se systemd, půjde tam spustit ještě jeden stejně velký programProdám dva.
# ps -p 1 -o vsz,size,rss VSZ SIZE RSS 108 92 20 # pmap 1 1: runit ... total 104KUž se těším na systemd.
Co jsem koukal naposledy, byl networkd doporučený spíš pro řešení statické konfigurace třeba na serveruV té době nejspíš nic jiného ani neuměl, tak nemohl být k ničemu jinému doporučován. Ani teď toho neumí o moc víc, je to prostě projekt v úplných začátcích. Je potřeba rozlišovat, zda se bavíš o současném stavu nebo o dlouhodobém plánu.
Pak jsi hlupak, pokud tam mas neco mission critical.hm, a předpoklad, že je tam něco "mission critical", se vzal kde? a pokud to mission critical není, proč o tom vůbec mluvíš, a proč hned vytahuješ nadávky?
Je to teoreticky argument, ktery nema v praxi zadnou vahu.nejsi-li admin a jen "předpokládáš", jak můžeš takto hodnotit nějakou praxi?
Ext4 (kde jsou ty logy, trebas v plaintextu) si taky neprectu ve Windows..měl bych stejný dotaz jako kolega ...
Nejsem admin, ale predpokladam, ze kazdy admin ma alespon jeden zalozni system (treba na flashce), kde jsou vsechny potrebne nastroje pro obnovu systemu.to je něco jako "nejsem řidič, ale předpokládám, že každý řidič má u sebe vždy alespoň jedno záložní auto, kterým to porouchané odveze do servisu"?
Oživovat stroje bez fyzického přístupu mě nebaví. ... No a tak to nedělám a nechám ten stroj mrtvý, dokud mi není fyzický přístup umožněn. Pokud je motivace ten stroj oživit, je mi to umožněno velmi rychle.Ale to že vy nemáte rád DRAC & spol. přece neznamená, že ho nepoužívají i jiný (kupříkladu já nebo kavol nebo j). A kupodivu můj čas jsou i moje peníze. Jestli váš #102 a #107 neměl být vyjádřením postoje já to nepoužívám a vy si trhněte nohou, tak se omlouvám za nepochopení. Ale v tom případě mi fakt uniká, co jste tím chtěl říct, protože na mou a kavolovu obecnou připomínku jste odpověděl něčím, co mi připadalo spíš jak trolování (slovo připadalo zdůrazňuji)...
Pokud vím, odpůrce štve, že jim systemd nutí i journald a proto proti němu prskají.Nejsem si vědom toho, že by existoval nějaký jednotný myšlenkový proud. Donedávna se dokonce místo slova odpůrci často objevovalo slovo kritici. Sám se za odpůrce nepovažuju, protože mi přijde debilní odporovat kusu software, zato za kritika se považuju, vzhledem k tomu, že daný software často kritizuju. Jinak mi přijde, že journald je značně odlišná příšera od systemd samotného a na to ukazuje i to, že mnoho lidí vyhovuje systemd a nelíbí se jim journald a stejně tak mnoho lidí nemá rádo systemd a přitom je journald svým způsobem okouzlilo.
Pokud by se systemd nesnažil sežrat půlku linuxového ekosystemu a učinit ho nekompatibilním s dosavadními nástroji, byl by jim systemd u řiti, protože by to byl jen další z řady initů.Především by jim byl u řiti, pokud by se neujal.
Nejsem si vědom toho, že by existoval nějaký jednotný myšlenkový proud. Donedávna se dokonce místo slova odpůrci často objevovalo slovo kritici.Kritici je určitě lepší slovo, než které jsem použil já. Každopádně v diskusích sleduju ne jednotný myšlenkový proud, jako spíš grupu lidí nasraných z toho, že je jim nuceno něco co nechtějí - a že bez toho něčeho přestávají fungovat i věci, které do té doby fungovaly (viz. např. Gnome). Jak jsem na Ábíčku psal už několikrát, podle mého názoru spoustě lidí vyhovoval Linux i proto, že to byla skládačka, ve které byly jednotlivé komponenty zaměnitelné podle okamžité potřeby. Systemd a na něj navázané projekty tohle boří.
Jinak mi přijde, že journald je značně odlišná příšera od systemd samotnéhoMyslím, že kdyby jedno bylo schopné fungovat bez druhého a opačně, bylo by mnohem méně zlé krve. A netýká se to jen journald.
Především by jim byl u řiti, pokud by se neujal.Tak to jde jedno s druhým, ne?
jako spíš grupu lidí nasraných z toho, že je jim nuceno něco co nechtějíV tomhle smyslu jsem taky nasraný, ale na druhou stranu život jde dál a člověk se chce taky někam posunout, ne se jenom topit v problému, se kterým stejně nemůže nic moc dělat.
které do té doby fungovaly (viz. např. Gnome).Od dob Gnome 3 považuju vyjádření, která obsahují fungovat a Gnome za oxymorón.
Jak jsem na Ábíčku psal už několikrát, podle mého názoru spoustě lidí vyhovoval Linux i proto, že to byla skládačka, ve které byly jednotlivé komponenty zaměnitelné podle okamžité potřeby.Patřím mezi ně.
Systemd a na něj navázané projekty tohle boří.Narušovaly to i jiné projekty. Ta skládačka je takový ideál, který nikdy není stoprocentní, ale je fakt, že systemd ho kazí v relativně zbytečných případech a dělá z Linuxu spíše něco jako BSD, tedy základní společně spravovaný systém.
Myslím, že kdyby jedno bylo schopné fungovat bez druhého a opačně, bylo by mnohem méně zlé krve.Osobně chápu, že je to pro vývojáře systemd značně nepraktické a neexistuje nic, co by je k takovému přístupu motivovalo. Neříkám, že mě to těší, ale jinak to nebude.
Mně vadí, že ostatní najednou zjistili, že jsou postaveni před hotovou věcPokud byl v posledních dvou letech někdo postaven před hotovou věc, tak si za to může sám.
Ale jak jsem tu už někde psal, jsem si vědom, že jak to tak vypadá, taháme za kratší konec lana.Začínám teprve rozumět významu toho, co jsi napsal. Ale nejenom, že taháme za kratší konec lana, ale ještě ho rveme každý trochu jiným směrem.
Na druhou stranu se nedivím, že v takové situaci někteří alespoň ječí.Možná se taky nedivím, ale je to úplně zbytečné a dokonce bych řekl že je to kontraproduktivní.
Pokud byl v posledních dvou letech někdo postaven před hotovou věc, tak si za to může sám.Tohle mě zajímá - jak jsem to mohl jako nevývojář využívající distribuce, které systemd nepoužívají nebo ještě donedávna nepoužívaly (Gentoo, CentOS, Debian) ovlivnit?
Možná se taky nedivím, ale je to úplně zbytečné a dokonce bych řekl že je to kontraproduktivní.Jestli je to úplně zbytečné si jistý nejsem. Alespoň pokud nemám úplně zavrhnout koncept veřejného mínění.
GentooGentoo se snažilo o nějaký slušný startup systém už předtím a vyvíjel se vcelku pomalu, takže riziko nahrazení něčím progresivnějším tu bylo a poslední dva roky se o tom minimálně vtipkovalo.
CentOSCentOS vychází z RHELu, který vychází z Fedory. Není třeba více dodávat.
DebianDebian/Ubuntu s vlastním řešením od Canonicalu taky nebylo bez rizika. Snad jediné, co člověk nemohl hned čekat je, že se z původního initu, service manageru a náhrady cronu postupem času stane repozitář pro další desítku systémových služeb. V tomhle si možná hraju na pobitevního generála.
Jestli je to úplně zbytečné si jistý nejsem. Alespoň pokud nemám úplně zavrhnout koncept veřejného mínění.Tak pokud vás (tebe zahrnuju proto, že to zjevně podporuješ) baví pomáhat lennartovi prosadit svou tím, že používáte nadávky a debilní argumenty a on pak může díky vám smést ze stolu i technickou kritiku a nikdo si toho ani nevšimne, tak dělejte jak myslíte. Myslím, že by měl všechny tyhle lidi obejít a osobně jim poděkovat.
jako nevývojářInformace jsou dostupné víceméně pro všechny stejně.
PS: pokud je odpověďí "uč se systemd", tak na to jsem se neptal.Na otázku co mám dělat není pro dospělého a svéprávného člověka v diskuzi odpověď ;).
Já ten předchozí příspěvek pochopil tak, že jsem (a další podobně smýšlející) měl možnost nástupu systemd zabránit a ptal jsem se jak.Já nevím, jestli jsi měl možnost s dalšími tomu zabránit. Ale jsem si jistý, že jsi měl možnost se o to pokusit a nejsem si jistý, zda jsi ji vůbec využil.
Na otázku co mám dělat není pro dospělého a svéprávného člověka v diskuzi odpověď ;).Aha. Tak to jo. Takže to předtím bylo jen plácání prázdné slámy, protože jinak bych se nezeptal. Dobrá, hlavně že to víme, jak říkával taťka Larkin...
Pardon, ale stále mi není jasné, co jsem měl jako dělat?To není můj problém. Já jsem jen reagoval na to, že byl člověk údajně z ničeho nic postaven před hotovou věc.
ano, souhlasím, že čisté nadávání v diskusích bez relevantních technických argumentů je často kontraproduktivníO ničem jiném jsem ani nepsal.
Možná pro vás v RedHatu je to jasné, máte to tam z první ruky, ale já jsem jen blbej admin...Máme to úplně stejně z první ruky jako kdokoli jiný, ale to už se tu v diskuzích omílalo milionkrát. Pokud chce člověk z RH vědět něco o aktuálním dění v systemd, zajede si na systemd hackfest, naposledy byl tenhle měsíc v Praze. Pokud chce člověk mimo RH vědět něco o aktuálním dění, kupodivu si zajede na ten stejný systemd hackfest.
ale já jsem jen blbej admin...Jestli jsi jen blbej admin je jenom tvoje věc. Spousta lidí jsou jen blbí uživatelé, vědí to o sobě, a zcela jim to vyhovuje. Co si pamatuju na microsoftí svět, tak tam se člověk o moc dál než na jen blbýho admina nedostal, v open source kupodivu včetně systemd a podobných věcí je vstupní bariéra natolik nízká, že máš na výběr celou škálu možností od konzumace, přes sledování novinek, hlášení bugů až po aktivní vývoj. A to nemluvím ani tak o jednotlivých softwarových projektech jako o distribucích, tedy především integračních projektech.
To není můj problém. Já jsem jen reagoval na to, že byl člověk údajně z ničeho nic postaven před hotovou věc.Hmm, v tom případě se asi někde míjíme v chápání toho, co ten druhý napsal. Nechme to být.
1) Já to bral spíš jako hypotetickou možnost svobodného výběru bez dalších okolností (jako třeba to zaměstnání)Pak stačí vynechat první bod.
2) Dobře, to beru. Ale opravdu to řeší až takové množství času, že to vyváží ty nevýhody (jako třeba nespolehlivé logování)?Vzhledem k tomu, že na ty nevýhody vůbec nenarážím a vzhledem k tomu, že mě pomalost přístupu k logům vždy doháněla k šílenství, tak bych řekl, že v mém případě ano. Navíc zatím journald nepoužívám na žádných kritických systémech. A ve chvíli, kdy budu narážet na problémy, budu je řešit přímo s maintainery dané distribuce a nikoli s divokým upstreamem.
3) Tohle by šlo vyřešit i u plaintextu.Ano, ale nikdo to u plaintextu řešit nebude, zatímco u binárních logů tento problém z principu neočekávám.
4) Tohle by šlo vyřešit i u plaintextu.Jen teoreticky. Ve skutečnosti považuju za hlavní výhodu plaintextu to, že člověk logy zobrazuje ve stejném formátu v jakém jsou uložené. Jestliže budu tak jako tak potřebovat nástroj na čtení logů z konverzí data a času do mnou preferovaného formátu a časové zóny, přestávám vnímat rozdíl mezi tím, zda ten nástroj čte logy v textovém nebo binárním formátu. A osobně si nemyslím, že je zápis binárního logu kdovíjak nebezpečný.
5) Subjektivní.Důvody uvádím především ze subjektivního pohledu, ale věřím, že se v nich mnozí taky najdou.
Kdes na to přišel? Nic takového jsem nenapsal a ani zdaleka nenaznačil.Měl jsem za to, že dokola opakuješ, že nebude potřeba systém obnovovat, pokud bude mít textové logy.
Já mám prostě rád jednoduchost a spolehlivost.V tom se zcela shodnem, i když já si k tomu ještě přidávám rychlost. Jenom každý tyto vlastnosti požadujeme v trochu jiné podobě.
Zajímavé ale je, že ač sám píše, že není admin, tak má naprostou pravdu.nemá admin jsem třeba i já já žádný záložní systém nemám ergo "kazdy admin ma alespon jeden zalozni system" neplatí Q.E.D.
Live systém člověka nic nestojímédium = nic?
a ve chvíli, kdy se něco posere, šetří čas i práci.šetří oproti čemu? - ano, v případě průšvihu je čas na boot rescue určitě kratší než čas na přípravu rescue + boot rescue ale z dlouhodobého hlediska? ... doma jsem nepotřeboval nabootovat systém z alternativního média asi tak tři roky; za tu dobu vyšlo šest verzí Fedory, tzn. rescue bych šestkrát aktualizoval, což je rozhodně víc práce, než si ho připravit jednou on demand (no, ve skutečnosti to není tak úplně pravdivý příklad, protože doma používám Gentoo - což by asi bylo ještě horší, neb je to rolling release, nevím, jak často, a popravdě vůbec jakým způsobem, bych měl kontrolovat, zda je rescue ještě stále použitelné s aktuální verzí nainstalovaného systému ...)
Nehledě na to, že každý admin live systém k dispozici má, za předpokladu že má bootovatelné medium a přístup k internetu.vpodstatě to samé co výše, předpoklad nesplněn
se ptal Kavol, ze tam tam ten systemd prave nekdo poprve nainstaloval, a nestihl si jeste vytvorit zadnou zalozni instalaci (se systemd)nepodsouvej mi nesmysly
U journald na mě Lennart ukazuje prostředníček.To je nesmysl, lennart ti nebrání používat s journald textové logy, pokud je to tvým přáním.
což je u busyboxu čirá teorieV busyboxu je vi, takže pokud je důvodem nefunkčnosti chybně nastavený konfigurační soubor (stává se mi), tak se edituje a systém se opraví. Ale jinak kdykoli to jde používám plnohodnotný rescue systém (konkrétně jsem si oblíbil sysresccd).
V busyboxu je viYou don't say :).
Pokud je ten toolset dostatečně schopný na opravování systému (což je u busyboxu čirá teorie)do RHEL5 to nebyla čirá teorie nýbrž plně podporovaná záležitost - sám jsem testoval jednu opravu busyboxu, aby toho byl schopný (konkrétně šlo o selhání rpm appletu při reinstalaci glibc)
Jestli máš řešení, které dokáže oživit zcela libovolný systémstrawman problém byl definován jako "takze kdyz si na ponicenym systemu budes chtit precist logy" prosté přečtení si logů != oživení zcela libovolného systému
kecy, kecyTaky jsem si všiml.
a nemůžou pustit stovku za médiumcož mi tak připomíná, neměla mi v kanclu náhodou přistát nějaká slibovaná basa piva na podporu nás socek, co nerady vyhazujou prachy pro nic za nic?
Az budu potrebovat indexovat TB logu, tak si je (ty blbe textaky) budu mozna importovat do nejaky databaze. Ta bude asi tak 100 000x rychlejsi a efektivnejsi, nez nejakej podelanej demon.Člověk, který se někdy hrabal v nějakém reálném systému se syslogem tuší, že problémy začínají u relativně malého počtu záznamů a není řeč o žádných terabajtech. Převádět strukturovaná data ztrátově do texťáku, aby se s nimi nedalo rychle pracovat a neobsahovaly původní sadu informací a následně tato data převádět třeba do nějakého obecného databázového systému je řešení poněkud nouzové.
No jako sorry, ale přístup vývojářů ve stylu "they are nothing we really need to fix hence." u náhodně rozbitýho/nečitelnýho logu je naprosto k pláči.A co já s tím?
Je to smutný, ale z GNU/Linuxu se stávají druhá Windows.Nic není znovu stejné, žádná druhá Windows už nejspíš nikdy nebudou.
Takže podle Lennarta tam ten bug bude asi napořád, protože rozbíjení logů "přece není potřeba řešit".Lennart takhle funguje a bohužel není v open source světě zdaleka jediný. Pokud máš nějaký bezva nápad, jak to změnit, jsem jedno velké ucho.
Ono v *BSD prave hrozi, ze si v budoucnu projde tim, cim si prochazi Linux ted: Rust popularity Linuxu s sebou prinesl pozitiva (sirsi podpora HW od vyrobcu, natup Linuxu do firem), jenze s tim prisly i negativa (do vyvoje se pres zamestnavatele zapojuji i lide, kteri by driv nemeli sanci, rozsirovani uzivatelske zakladny "obycejnymi lidmi" = snizovani prumerne inteligence uzivatelu). takze na jednu stranu je fajn, ze Linuxu mi jede bz problemu na novejsim HW bez nutnosti kompilace kdeceho, na druhou stranu se zvysuje riziko, ze se do OS zavlecou veci, ktere driv nikomu nechybely a ted, kdyz se implementuji, tak se na to jde ne uplne dobrym zpusobem.+1
bohuzel :(
Viz vyse, pokud dochazi k poskozeni celeho logu, je to bug, ktery se ma opravit, popr. maji byt nastroje na jeho opravu.Je zde snad nějaká nevyřčená implikace? Aby to nedopadlo stylem pokud se systém rozbíjí, je to bug, ktery se ma opravit, a proto nepotřebujeme rescue systém nebo dokonce logy nejsou potřeba, protože pokud je něco špatně, je to bug, ktery se ma opravit. Je hezké, že je to bug a má se opravit. Když to ale nastane, tak už se s tím musí něco udělat. A pak komplexní technologie k bugům přímo vybízejí, jako třeba ShitFX.
Pro vetsinu adminu je nejvyssi prioritou uvest system zpet do provozuschopneho stavu, format logu je vedlejsi.+1 Konec konců udržování služeb v provozu je to, za co jsou placení.
journalctl -f
init=/sbin/busybox
si textové logy přečtu, journal asi fakt ne ...
Žádnej live systém po ruce nemám.Oni vypli internet?
Protože v případě pavlixe výhody binárních logů prostě převážily nad nevýhodami.Především u mě převážila flexibilita, kdy je možné logy ukládat v jakékoli podmnožině dostupných formátů. Mně především vadí logy v nestrukturované a nekonzistentní formě. Mám rád, když je ve věcech pořádek. Zda jsou pak strukturované logy ukládané binárně nebo textově by mi bylo teoreticky jedno, ale zatím mi práce s logy v journald vychází řádově rychlejší než práce s logy v syslogu, takže nevidím důvod ztrácet drahocenný čas.
rsyslog si vezme info z journald a posle je evt. dal pres tcp/udp 514Ta metoda jak s TCP tak s UDP verzí standardního syslog protokolu je broken by design. Tedy pokud vám vadí, že se občas můžou nějaké log zprávy ztratit. I při TCP totiž při přerušení spojení není implementováno žádné potvrzování přijetí. Řeší to nějak rsyslog REPL http://www.rsyslog.com/doc/rsyslog_reliable_forwarding.html ale ideální řešení to taky není. Takže něco lepšího by se hodilo - byť nevím, jestli systemd-journal-remote má toto vyřešené.
Muzes uvest aspon 3 konkretni priklady vyhod systemd pro bezneho uzivatele, ktere puvodni system neumoznuje ?
Lepe se pise klikaci konfigurator ? To je otazka jak lepe. Klikaci konfiguratory tu uz existuji dlouhou dobu a muze byt jednodusi je udrzovat nez je kompletne prepisovat. Hlavne to muze byt vyhoda pro vyvojare a ne uzivatele , jak jsem se ptal.
Proc by si mel uzivatel psat vlastni service/init skript ? To je snad starost spravcu distribuce ? Kdyz uz se ale do toho nekdo pusti, tak znalost programovani v shellu mu bude k nicemu, protoze se vedle toho musi naucit jeste format service files systemd a jeho dalsi nastroje, ktere mu uz ale k nicemu jinemu nebudou. Na rozdil od univerzlne pouzitelneho shellu.
IMHO moc slabe duvody pro tak radikalni zmeny.
bezne i 15minut a vicTo máš hodně dojebaný server. Já bych fakt nerad protahoval krátký výpadek energie v datacentru na několikanásobek.
Bulánci
.
* timedated no longer reads NTP implementation unit names from /usr/lib/systemd/ntp-units.d/*.list. Alternative NTP implementations should add a Conflicts=systemd-timesyncd.service to their unit files to take over and replace systemd's NTP default functionality.
Asi jim vadi alternativni eudev, Debian je vadny protoze udrzuje starsi kernely a z G.K.Hartmana se vyklubal dalsi arogantni demagog. Asi se to siri jak chripka.
Gentoo folks, this is your wakeup call.
Lennart
Debian prijde se systemd jako vychozim teprve az po novem roce a minimalne aspon na prechodnou dobu je rozumne to tam nechat. Jaka nastala situace, ze prave ted je potreba se toho zbavit ?
Ze to jeste nekoho prekvapuje. Do top10 hitparady nesmyslnych otazek urcite patri dotazy k budoucnosti projektu psycho-teamu kolem Lennarta.
Jenže třeba Gnome už má systemd jako tvrdou závislost. A není samo.Na jednu stranu není nutné Gnome používat, na druhou stranu lze Gnome poskytnout stejná API, jaká nabízí komponenty systemd. Kdyby nic jiného, tak jdou ta API použít jako jeden z výčtů toho, co by se mohlo hodit mít.
Zajem chapu v obecne rovine, o nejakem sirokem vselinuxovem hlasovani kam by se mel vyvoj ubirat nevim.
Ona tady alternativa prakticky je, staci jen udelat krok zpatky a vykrocit znovu a lepe.…good idea poorly implemented, developed by people with enormous egos who firmly believe they can do no wrongTo sedí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.