Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 17:15
XO laptop projektu OLPC založený na Linuxu se konečně dostal do Česka. Jediný exemplář v zemi vlastní nezisková organizace Galacie, jak informuje aktuální číslo regionální verze časopisu TIME FOR STUDENTS, str. 32-33.
Tiskni
Sdílej:
A ted tu o Cervene Karkulce.
Tak až někdy přijedete na návštěvu na Moravu, tak se dobře rozhlédněte, ať vidíte, jak to v Česku vypadá.
Česko se postupně prosazuje jako jednoslovný geografický název republiky vedle politického dvojslovného názvu Česká republika, a to nejen v běžné komunikaci, například ve sportovních přenosech; je doporučeno také názvoslovnou normou ČSN EN ISO 3166-1 z února 1999 (vydal Český normalizační institut v Praze). Také SSČ uvádí oba názvy.ÚJČ AV ČR
Prostě Čechy != Česko
Prostě Čechy != Českoto je úžasná argumentace ... "pravdu mám já a basta!" - jen bych si dovolil upozornit, že v tom, co cituješ, se mluví jen a pouze o slově "Česko", nikoliv o slově "Čechy", tudíž z té citace o slově "Čechy" nemůžeš nic vyvozovat rovněž bych doporučil přečíst si článeček v odkazovaném zdroji celý
Česko se postupně prosazuje jako jednoslovný geografický název republiky vedle politického dvojslovného názvu Česká republika, a to nejen v běžné komunikaci, například ve sportovních přenosech; je doporučeno také názvoslovnou normou ČSN EN ISO 3166-1 z února 1999
A tohle jsi neprehledl? To totiz jasne znamena, ze je vse jenom doporuceno. Cili, nemuzes rici, ze Cesko = CR, protoze tam je jasne psano, ze se to tak docela pouziva, ale neni to pevne dano.
A o tom to je. Ze to nekdo tak pouziva neznamena nic.
Celé jsem to nečetl, jenom to o Česku. Proč taky?třeba proto, že by ses mohl dozvědět, že seš mimo?
Tak nějak jsem předpokládal (a páni z ÚJČ zřejmě také), že většina lidí chápe, že Čechy jsou jen část České republiky.ano, chápu, že jedním z významů slova "Čechy" je "část České republiky" - co ale nechápu je, proč někteří nedokážou připustit, že dalším významem slova "Čechy" je v současné době (celá) "Česká republika" (dříve "Země koruny české") ... to je nachlup stejné, jako se tu někteří hádají, že "Linux" je jádro, a nedokážou připustit, že "linux" nebo i "Linux" dnes v druhém významu obecně označuje celý OS, resp. linuxovou distribuci = "distribuci software obsahující jádro Linux"
To že se pojmem Čechy označovalo celé území ve středověku je irelevantní.roky 1914 a 1910 (z onoho odkazu na Wikipedii) bych si zrovna nedovolil označit za "středověk" (naopak ve středověku takové užití slova Čechy doloženo není, AFAIK); nehledě na to, že já toto označení znám i ze současnosti (a tím míním to, že to tak používají i jiní lidé v mém okolí, nejen já sám) - že ty ses s něčím osobně nesetkal ještě neznamená, že to neexistuje ...
Mimochodem, odkud víte, že na wikipedii je vše správně?to samozřejmě nevím, a snad nikde nic takového ani netvrdím ... cituji pouze část odkazující se na zdroje; pokud se ti nelíbí Wikipedie, tak jeden z nich můžeš nalézt třeba v bibliografii Josefa Pekaře uveřejněné Nakladatelstvím lidových novin, anebo v článku o prvním sčítání lidu pod kterým je podepsán PhDr. Alois Matuška - takže ve zpochybnění bys musel zajít trošku dále než jen k obecnému "do Wikipedie si každý může napsat co chce"
třeba proto, že by ses mohl dozvědět, že seš mimo?OK, tak k čemu mi je číst „adjektivum, nebo trpné příčestí? otevřen, nebo otevřený?“ či „adresy“?
ano, chápu, že jedním z významů slova "Čechy" je "část České republiky" - co ale nechápu je, proč někteří nedokážou připustit, že dalším významem slova "Čechy" je v současné době (celá) "Česká republika" (dříve "Země koruny české") ... to je nachlup stejné, jako se tu někteří hádají, že "Linux" je jádro, a nedokážou připustit, že "linux" nebo i "Linux" dnes v druhém významu obecně označuje celý OS, resp. linuxovou distribuci = "distribuci software obsahující jádro Linux"Já měl za to, že se tu řeší Česko.
roky 1914 a 1910 (z onoho odkazu na Wikipedii) bych si zrovna nedovolil označit za "středověk" (naopak ve středověku takové užití slova Čechy doloženo není, AFAIK); nehledě na to, že já toto označení znám i ze současnosti (a tím míním to, že to tak používají i jiní lidé v mém okolí, nejen já sám) - že ty ses s něčím osobně nesetkal ještě neznamená, že to neexistuje ...OK, beru, že Čechy mohou označovat i celou ČR.
OK, tak k čemu mi je číst „adjektivum, nebo trpné příčestí? otevřen, nebo otevřený?“ či „adresy“?ó nikoliv, mínil jsem pouze tu stať o Česku - celou, ta citace je totiž ku zdejšímu tématu trošku málo, a nezdálo se mi, že bys bral v úvahu i tyto další informace
Já měl za to, že se tu řeší Česko.nu a já měl za to, že se tu řeší vztah slov "Česko" a "Čechy" ...
OK, beru, že Čechy mohou označovat i celou ČR.děkuji - to je již polovina mé pointy druhou (tou větší
„to, že se nějakej blbeček rozhodl, že bude prosazovat pro ČR název Česko a ne Čechy nebo třeba Kocourkov, ještě nic nemění po jazykové stránce, slova Česko a Čechy jsou synonyma, ať se to pro změnu tobě líbí nebo ne :-p“To nerozhodl „nějakej blbeček“, to je oficiální status České republiky (a to prakticky celou dobu, co ČR existuje). Stejně tak jako jsou třeba oficiální vlajkou České republiky bíločervené pruhy s modrým klínem a je úplně jedno, jestli se třeba někomu ta vlajka nelíbí; na tom, že to je vlajka Česka, to nic nemění. Je to asi stejná pitomost, jako když lidé říkají „Václav Klaus není můj prezident“. Jistě, vnitřně si můžou cítit co chtějí, ale na faktu, že Václav Klaus je prezidentem Česka, to nic nemění. To, že se něco na věci mění jen tím, že se mi něco nelíbí a nesouhlasím s tím, je typickým znakem uvažování egocentricky nevyzrálých jedinců, kteří si naivně myslí, že se svět točí kolem nich. Fakt je prostě fakt, bez ohledu na to, jestli se ti nelíbí. A jelikož slovo Čechy má jednoznačný význam, který je jednoznačně daný (a každý, kdo chodil na základní školu, by jej měl znát), nemůže platit, že Česko=Čechy, stejně tak jako třeba nemůže platit, že salám=kefír, protože to jsou dvě slova s odlišným významem a každý, kdo chodil na základní školu, by to měl znát. Je to úplně stejná elementární zeměpisná znalost jako třeba vědět, z které světové strany s námi sousedí Německo. Pokud Čech neví, jakou oblast pokrývají Čechy, je to opravdu maximální ostuda a hanba (za předpokladu, že není mentálně postižený a negramotný). To je látka první třídy základní školy.
„mimochodem, tvůj příklad s OS je úplně mimo - pokud tedy vezmeme, že OS = ČR, Česko = Linux, Čechy = Windows, a ty říkáš, že nemůžu říkat "Linux (Česko) je součástí Windows (Čech)", pak ale ani ty nemůžeš říkat, že "Windows (Čechy) jsou součástí Linuxu (Česka)" ... pokud pak vezmeme, že stavíš ČR = Česko, tak by platilo OS = Linux, což už je samo o sobě pěkná blbost, a ještě navíc to opět implikuje z tvých úst výše uvedený nesmysl "Windows jsou součástí Linuxu"“Ten můj příklad mimo není, musel by sis jej ale přečíst a pochopit. Úplně mimo je tvoje interpretace. OS=Česko, Linux=Čechy, Windows=Morava. K OS (Česku, nadmnožina) patří Linux (Čechy, podmnožina1) a Windows (Morava, podmnožina2). Nelze říct, že mezi Windows (Moravu) patří Linux (Čechy), stejně jako nelze říct, že Linux (Čechy) je totéž, co OS (Česko, ČR).
To nerozhodl „nějakej blbeček“, to je oficiální status České republiky (a to prakticky celou dobu, co ČR existuje). Stejně tak jako jsou třeba oficiální vlajkou České republiky bíločervené pruhy s modrým klínem a je úplně jedno, jestli se třeba někomu ta vlajka nelíbí; na tom, že to je vlajka Česka, to nic nemění. Je to asi stejná pitomost, jako když lidé říkají „Václav Klaus není můj prezident“. Jistě, vnitřně si můžou cítit co chtějí, ale na faktu, že Václav Klaus je prezidentem Česka, to nic nemění. To, že se něco na věci mění jen tím, že se mi něco nelíbí a nesouhlasím s tím, je typickým znakem uvažování egocentricky nevyzrálých jedinců, kteří si naivně myslí, že se svět točí kolem nich. Fakt je prostě fakt, bez ohledu na to, jestli se ti nelíbí.to je úžasnej argumentační kotrmelec tohlento ... vytrhneme kus z kontextu, uděláme okolo toho omáčku, která je pravým opakem toho, co oponent říká, a pak ho rozneseme na kopytech a nezapomeneme to okořenit nějakou pěknou nadávkou, ovšem pozor musíme bejt politicky korektní, takže neřekneme, že oponent je idiot, nýbrž budeme mluvit o "znaku egocentricky nevyzrálých jedinců" takže ty analfabete, rač si všimnout, že nikde nepopírám to, že "Česko" jest (mimo jiné) názvem České republiky, tudíž celej tento tvůj sáhodlouhej rozbor je úplně vo hovně, a ne vo tom, co jsem napsal
A jelikož slovo Čechy má jednoznačný význam, který je jednoznačně daný (a každý, kdo chodil na základní školu, by jej měl znát)nemůže platit, že Česko=Čechy, stejně tak jako třeba nemůže platit, že salám=kefír, protože to jsou dvě slova s odlišným významem a každý, kdo chodil na základní školu, by to měl znát. Je to úplně stejná elementární zeměpisná znalost jako třeba vědět, z které světové strany s námi sousedí Německo. Pokud Čech neví, jakou oblast pokrývají Čechy, je to opravdu maximální ostuda a hanba (za předpokladu, že není mentálně postižený a negramotný). To je látka první třídy základní školy.ach jistě, další oblíbená argumentační berlička, když obhajujeme nesmysl, tak řekneme, že to ví i děti ve škole, o tom se přece nepochybuje ... a nezapomeneme to zopakovat, projistotu třikrát takže milej mentálně postiženej negramoto, kterej má mezery v základoškolském vzdělání, račej si doplnit, že slovo Čechy má významy dva, a to historicky 1) České království, 2) Země koruny české narozdíl od tebe, kterej má v ruce kulový, a tak si musí vypomáhat kydama o základní škole, já bych si k druhému bodu, co ti zjevně ve vzdělání chybí, dovolil ocitovat Wikipedii: Používání pojmu Čechy pro celé území dnešní České republiky je ovšem staršího data, protože někteří historici publikující ještě před vznikem Československa zcela jednoznačně používali pro celé území dnešní České republiky pojem Čechy:
Ten můj příklad mimo není, musel by sis jej ale přečíst a pochopit. Úplně mimo je tvoje interpretace. OS=Česko, Linux=Čechy, Windows=Morava. K OS (Česku, nadmnožina) patří Linux (Čechy, podmnožina1) a Windows (Morava, podmnožina2). Nelze říct, že mezi Windows (Moravu) patří Linux (Čechy), stejně jako nelze říct, že Linux (Čechy) je totéž, co OS (Česko, ČR).no tak to už je úplně padlý na hlavu, protože já jsem do Moravy vkládal Olomouc a Brno, nikoliv Čechy - ergo opět jsi mi vložil do huby svoji vlastní fantasmagorii
takže ty analfabete, rač si všimnout, že nikde nepopírám to, že "Česko" jest (mimo jiné) názvem České republiky, tudíž celej tento tvůj sáhodlouhej rozbor je úplně vo hovně, a ne vo tom, co jsem napsalNejenom že jsi bezkonkurenční diskusní hulvát v této diskusi (nikdo tady nikomu nenadává, kromě tebe), ale navíc jsi i bezcharakterní sprostý lhář. Což tedy, pozor, není nadávka, protože napsat mimo jiné toto:
nojo, ale Holomóc, stejně jako Brno, kde ho viděl já, je na Moravě, tady se píše, že se dostal do Česka ...a pak lhát, že jsi to nenapsal, kromě zničeného charakteru ukazuje i na značnou naivitu: doufat, že si toho lhaní nikdo nevšimne a nebude se zpětně obtěžovat s pročítáním tvých příspěvků tady...
takže milej mentálně postiženej negramoto, kterej má mezery v základoškolském vzdělání, račej si doplnit, že slovo Čechy má významy dva, a to historicky 1) České království, 2) Země koruny české narozdíl od tebe, kterej má v ruce kulový, a tak si musí vypomáhat kydama o základní škole, já bych si k druhému bodu, co ti zjevně ve vzdělání chybí, dovolil ocitovat Wikipedii:Když pominu osobní výpady, které u tebe kompenzují to, že prostě nemáš pravdu a víš to, dovolil bych si upozornit na klíčové slovo „historický“. Již nějaký ten pátek nežijeme v Českém království ani Zemi koruny české, ale v státním uskupení, které je následníkem následníka následníka. Stejně tak slovo „Čechy“ ve významu Česko bylo ve slovníku spisovné češtiny označeno za zastaralé již v roce 1960, jak sis mohl přečíst na stránkách Ústavu pro jazyk Český. Ne, v roce 2009 skutečně slovo Čechy v češtině neznamená Česko, stejně tak jako v roce 2009 v Česku existuje Hradec Králové, a nikoli Králové Hradec, jak se mu říkalo v 19. století. Oficiálním jednoslovným názvem České republiky, kterým si určila sama Česká republika, je Česko. Stejně tak jako si ČR oficiálně zvolila svoji státní vlajku, hymnu a jiné symboly, oficiálně si zvolila i jediný zkrácený název Česko. Nikoli Čechy. Čechy tedy nejsou to tedy ani oficiální „státní“ název, není to ani správně z hlediska češtiny roku 2009. Naposledy opakuji, že to není věc názoru, to je zcela jasně popsáno a kodifikováno. Jakékoli popírání tohoto objektivního faktu je, abych použil jediného tvého přiléhav=ho výrazu v celé diskusi, debata o hovně. Prostě zcela průkazně (a prokázaně) nemáš pravdu, případ uzavřen.
no tak to už je úplně padlý na hlavu, protože já jsem do Moravy vkládal Olomouc a Brno, nikoliv Čechy - ergo opět jsi mi vložil do huby svoji vlastní fantasmagoriiTak toto je už tak silná káva, že už mi to nestojí ani za citaci toho nesmyslu, který jsi předtím napsal a to popíráš a vůbec se za takové sprosté lhaní nestydíš. Kdo má zájem, může si to přečíst o kus výše. Sbohem. Dokud se za svoje lhaní, demagogický a sprostý styl diskuse neomluvíš, je toto moje poslední reakce na tebe na tomto serveru (a ne, nedělám si moc velké iluze, že ti na tom záleží).
Nezlob se na me, ale nemas pravdu.
Byl jsi to ty, kdo zacal s vypady. On to akorat napsal na rovinu, na rozdil od tebe. Ty jsi rekl akorat, ze kdo nesouhlasi je to a ono (cili jsi urazil jej a jine, treba mne). On urazil jen a pouze tebe. Cili, ja mam stejne pravo po tobe pozadovat omluvu za tve vulgarni vypady jako ty po nem.
A taky neni nic kodifikovano.
http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
Česko se postupně prosazuje jako jednoslovný geografický název republiky vedle politického dvojslovného názvu Česká republika, a to nejen v běžné komunikaci, například ve sportovních přenosech; je doporučeno také názvoslovnou normou ČSN EN ISO 3166-1 z února 1999
Cili je tam jasne psano, ze se to mezi lidmi zacina prosazovat + je to _doporucene_ normou. Zadna kodifikace. Nic takoveho.
Byl jsi to ty, kdo zacal s vypadyNe.
On to akorat napsal na rovinu, na rozdil od tebe. Ty jsi rekl akorat, ze kdo nesouhlasi je to a onoNe, neřekl.
(cili jsi urazil jej a jine, treba mne)Urazit to mohlo akorát toho, kdo si to nepřečetl pořádně a nepochopil, co tam bylo napsáno. Já nepíšu nic mezi řádky, moje příspěvky jsou míněné přesně tak, jak jsou napsané (na rozdíl od kavolových, který je jedovatě ironický). Což je něco, na co lidé nejsou zvyklí (např. když napíšu, že znát by to měl člověk, který má základní vzdělání, pokud není mentálně postižený, lidé si to automaticky mylně vyloží tak, že jim nadávám do retardů, ale to je opět jenom jejich nízký standard uvažování, jejich zakořeněný zlozvyk automaticky hledat v textu špatnost, která tam není – ve skutečnosti tam ten přípodotek je pouze pro kompletnost, tedy jakousi korektnost a zabránění další diskusi, protože kdybych napsal, že to má znát každý, kdo prošel základní školou, hned by mě někdo mohlo začít chytat za slovo a říkat „ale každý to znát nemůže, jsou třeba mentálně postižení, a ti prostě mají hendikep“, čímž by se zbytečně zabředávalo do diskuse o něčem jiném, podružném). Jedna z nejhorších diskusních pokleslostí je vkládat oponentovi do úst, co nikdy nenapsal a poté útočit na tento vyfantazírovaný výrok (v angličtině se tomu říká straw man argument). Bohužel spousta lidí to dělá, protože spousta lidí má velmi nízké standardy uvažování, které automaticky předpokládají i u druhých (tzv. projekce). Proto například když někdo napíše třeba že se mu nelíbil výkon nějakého herce, druhý se na něj osopí „proč ho nenávidíš, proč ho urážíš?“, protože jejich nízký standard uvažování jim velí, že kritika pramení z nenávisti ke kritizovanému, jsou to sami zvyklí takhle dělat (proto to důvěrně znají) a automaticky tuto svoji osobní chybu vyžadují i u ostatních (aby to bylo fér). Tvoje i kavolova reakce na mě jsou dobrým příkladem tohoto nepochopení a dezinterpretace.
A taky neni nic kodifikovano.Je (Zeměpisné jméno Česko bylo i s cizojazyčnými variantami (Czechia, Tschechien atd.) kodifikováno Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním[8] v publikaci Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČR: Jména států a jejich územních částí, Names of States and their Territorial Parts, Praha, 1993, 3. přepracované vydání). Česko je oficiální jednoslovný název České republiky. Tady není co řešit.
Cili je tam jasne psano, ze se to mezi lidmi zacina prosazovat + je to _doporucene_ normou.To, že se to začíná prosazovat, nevylučuje, že to je normováno. Žádná norma se v praxi neprosadí ze dne na den. Navíc samozřejmě to FAQ z ÚJČ je už hodně letité, neboli to, že se to začíná prosazovat, tam napsali před lety. Dneska už je to dávno prosazené (např. ve zmíněných sportovních přenosech je to už dávno běžná norma, a díky celonárodním soutěžím jako Česko hledá SuperStar to dávno přijala za své i mladá generace).
Během 19. století se Česko objevovalo sice poměrně řídce, ale již také jako název pro celé české země, i když z dokladů, které jsou k dispozici v lexikálním archivu Ústavu pro jazyk český, nelze vždy spolehlivě rozpoznat, kdy šlo o význam užší, Čechy, a kdy o význam širší, české země. V obou významech uvádí Česko také SSJČ v prvním vydání (1960), a to jako výraz zastaralý (tj. takový, který už vyšel z užívání) právě s odkazy na autory z doby národního obrození, např. na J. Kollára.já z toho nyní vyvodím:
ÚJČ vůbec o výskytu slova "Čechy" v prvním vydání SSJČ z roku 1960 nemluví. Slovo "Česko" bylo v odkazovaném zdroji považováno za zastaralé, patrně v obou významech.kolega z téhož vyvodil:
Stejně tak slovo „Čechy“ ve významu Česko bylo ve slovníku spisovné češtiny označeno za zastaralé již v roce 1960, jak sis mohl přečíst na stránkách Ústavu pro jazyk Český.o argumentační úrovni a lhaní nechť si laskavý čtenář udělá obrázek sám, je to totéž co v předchozím a bylo by tomu tak i kdybych odpovídal dále, s čímž se nebudu obtěžovat - přinejmenším do té doby, dokud kolega nepodpoří své výpady konkrétními citacemi s odkazy (např. kde konkrétně jsem podle něj tvrdil, že jsem nenapsal "nojo, ale Holomóc, stejně jako Brno, kde ho viděl já, je na Moravě, tady se píše, že se dostal do Česka ...")
Já jsem ho viděl už dost dávno na soustředění KSP, kde ho měl Pavel Machek. Taky na Moravě, ale řekl bych, že ho Pavel měl i v Čechách.
Zrovna před pár dny jsem uvažovat nad koupí pro neteř, která půjde do 4. třídy, ale nevím, zda na tuto hračku už není moc stará
Ale ten asi není OPLC Navíc 8h je fajn, ale klika je klika
> Jediný exemplář v zemi
To je tak vtipne, ze jsem si nejdrive myslel, ze ctu root.cz
Samozrejme jde o to ke komu se dostalo OLPC oficialni cestou. Vyvojari Fedory mozna vi, ze v ramci testovani Fedory na OLCP meli moznost dostat dokonce OLPC zadarmo a nekolik z nich skoncilo v Ceske republice (cca 20 kusu). Dalsi si sem privezli lidi z ruznych cest, ale nikdo zatim oficialni neohlasil, ze se bude OLPC prodavat a distribuovat do Ceske republiky.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.