Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Už zítra se objeví na Fakultě informatiky MUNI v Brně Ulrich Drepper. Přednáška, která začne v jednu odpoledne, bude o pokročilém a bezpečném programování v C. Rozhodně doporučuji nenechat si osobnost jako je Ulrich ujít.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Dlouho jsem pro svoji Fedoru hledal klienta sítě DC++ pro Linux. Při hledání sem samozřejmě narazil na dcgui a dcgui-qt, ale protože mám radši Gnome a GTK a protože dcgui mi nefunguje v pasivním módu hledal sem dál. Několik klientů pro příkazovou řádku mě nenadchlo. Až sem narazil program LinuxDC++
Dobře sem se bavil u tohoto porovnání ... Snails are faster than ADSL
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Přiznávám se, dost času sem pracoval s Windows a některé funkce mi u linuxu stále schází. Jedna věc, která mě delší dobu rozčilovala byla nutnost "odmontovat" cédečko před jeho vysunutím. Když už Nautilus umí tak hezky automaticky mountovat cédéčka, proč je neumí i odmountovat?
Odpověď je: Umí, ale tato mořnost není defaultně zaplá. Stačí tedy jen zrušit "zámek" CDromky
echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock
a nebo trvale
echo "dev.cdrom.lock = 0" >> /etc/sysctl.conf sysctl -p
Doplněno:
Zjistit zda vaše CDromka podporuje vysunutí a odmontovaní lze pomocí toho příkazu.
cdrecord dev=/dev/hdc -prcap 2>/dev/null | grep eject
CDromka pak zašle HALu signál a všecko se hezky provede. A pokud ne, pak tu stále ještě je
/usr/bin/eject
Tak Mikisofti se zase jednou vytáhli, všem zájemcům doporučuju tenhle článek [vnunet.com], kde se opět snaží vedoucí pracovníci "naší oblíbené" společnosti přesvědčit veřejnost, že open source je metla lidstva. Podle nich se Linux rohodně nehodí pro kritické systémy (jako že už tam většinou běží).
"The biggest challenge we need to face centres on the myth and reality. There are lots of myths out there as to what Linux can do. One myth we see is that Linux is more secure than Windows. Another is that there are no viruses for Linux," said McGrath.
Myslím že Mr.McGrath by si nejdřív měl přečíst pár článků na slashdot.org a dalších o bezpečnostních chybách ve Windows.
Už je to delší doba co sem si nastavoval Apache web server a dneska večer sem se k tomu dostal znova. No a abych ho měl správně nastavenej, neděravej a aby správně fungoval s Pythonem, PHP a MySQL začal sem trochu googlit a našel sem celkem dobře napsanej článek kolegou z Red Hatu - LAMP lights the web kde popisuje základní nastavení předchozích programů. Doporučuju se mrknout ..
Byl sem zvyklej používat Evolution, ale na mým postarším noťasu se to prostě nedalo. Tento víkend sem se rozhodl pro odtučnovací kůru. Gnome sem nahradil Xfce 4.2 a místo evolutionu sem dal šanci Sylpheedu - teda jeho CVS verzi Claws, která má pár věcí navíc (jako třeba témata ikonek, pluginy, integraci se SpamAssasinem, ..) a musím říct, že sem spokojenej. Konečně mě počítač jen neswapuje, ale občas si i vydechne ..