Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Už zítra se objeví na Fakultě informatiky MUNI v Brně Ulrich Drepper. Přednáška, která začne v jednu odpoledne, bude o pokročilém a bezpečném programování v C. Rozhodně doporučuji nenechat si osobnost jako je Ulrich ujít.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Dlouho jsem pro svoji Fedoru hledal klienta sítě DC++ pro Linux. Při hledání sem samozřejmě narazil na dcgui a dcgui-qt, ale protože mám radši Gnome a GTK a protože dcgui mi nefunguje v pasivním módu hledal sem dál. Několik klientů pro příkazovou řádku mě nenadchlo. Až sem narazil program LinuxDC++
Dobře sem se bavil u tohoto porovnání ... Snails are faster than ADSL
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Přiznávám se, dost času sem pracoval s Windows a některé funkce mi u linuxu stále schází. Jedna věc, která mě delší dobu rozčilovala byla nutnost "odmontovat" cédečko před jeho vysunutím. Když už Nautilus umí tak hezky automaticky mountovat cédéčka, proč je neumí i odmountovat?
Odpověď je: Umí, ale tato mořnost není defaultně zaplá. Stačí tedy jen zrušit "zámek" CDromky
echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock
a nebo trvale
echo "dev.cdrom.lock = 0" >> /etc/sysctl.conf sysctl -p
Doplněno:
Zjistit zda vaše CDromka podporuje vysunutí a odmontovaní lze pomocí toho příkazu.
cdrecord dev=/dev/hdc -prcap 2>/dev/null | grep eject
CDromka pak zašle HALu signál a všecko se hezky provede. A pokud ne, pak tu stále ještě je
/usr/bin/eject
Tak Mikisofti se zase jednou vytáhli, všem zájemcům doporučuju tenhle článek [vnunet.com], kde se opět snaží vedoucí pracovníci "naší oblíbené" společnosti přesvědčit veřejnost, že open source je metla lidstva. Podle nich se Linux rohodně nehodí pro kritické systémy (jako že už tam většinou běží).
"The biggest challenge we need to face centres on the myth and reality. There are lots of myths out there as to what Linux can do. One myth we see is that Linux is more secure than Windows. Another is that there are no viruses for Linux," said McGrath.
Myslím že Mr.McGrath by si nejdřív měl přečíst pár článků na slashdot.org a dalších o bezpečnostních chybách ve Windows.
Už je to delší doba co sem si nastavoval Apache web server a dneska večer sem se k tomu dostal znova. No a abych ho měl správně nastavenej, neděravej a aby správně fungoval s Pythonem, PHP a MySQL začal sem trochu googlit a našel sem celkem dobře napsanej článek kolegou z Red Hatu - LAMP lights the web kde popisuje základní nastavení předchozích programů. Doporučuju se mrknout ..
Byl sem zvyklej používat Evolution, ale na mým postarším noťasu se to prostě nedalo. Tento víkend sem se rozhodl pro odtučnovací kůru. Gnome sem nahradil Xfce 4.2 a místo evolutionu sem dal šanci Sylpheedu - teda jeho CVS verzi Claws, která má pár věcí navíc (jako třeba témata ikonek, pluginy, integraci se SpamAssasinem, ..) a musím říct, že sem spokojenej. Konečně mě počítač jen neswapuje, ale občas si i vydechne ..