Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Už zítra se objeví na Fakultě informatiky MUNI v Brně Ulrich Drepper. Přednáška, která začne v jednu odpoledne, bude o pokročilém a bezpečném programování v C. Rozhodně doporučuji nenechat si osobnost jako je Ulrich ujít.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Dlouho jsem pro svoji Fedoru hledal klienta sítě DC++ pro Linux. Při hledání sem samozřejmě narazil na dcgui a dcgui-qt, ale protože mám radši Gnome a GTK a protože dcgui mi nefunguje v pasivním módu hledal sem dál. Několik klientů pro příkazovou řádku mě nenadchlo. Až sem narazil program LinuxDC++
Dobře sem se bavil u tohoto porovnání ... Snails are faster than ADSL
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Přiznávám se, dost času sem pracoval s Windows a některé funkce mi u linuxu stále schází. Jedna věc, která mě delší dobu rozčilovala byla nutnost "odmontovat" cédečko před jeho vysunutím. Když už Nautilus umí tak hezky automaticky mountovat cédéčka, proč je neumí i odmountovat?
Odpověď je: Umí, ale tato mořnost není defaultně zaplá. Stačí tedy jen zrušit "zámek" CDromky
echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock
a nebo trvale
echo "dev.cdrom.lock = 0" >> /etc/sysctl.conf sysctl -p
Doplněno:
Zjistit zda vaše CDromka podporuje vysunutí a odmontovaní lze pomocí toho příkazu.
cdrecord dev=/dev/hdc -prcap 2>/dev/null | grep eject
CDromka pak zašle HALu signál a všecko se hezky provede. A pokud ne, pak tu stále ještě je
/usr/bin/eject
Tak Mikisofti se zase jednou vytáhli, všem zájemcům doporučuju tenhle článek [vnunet.com], kde se opět snaží vedoucí pracovníci "naší oblíbené" společnosti přesvědčit veřejnost, že open source je metla lidstva. Podle nich se Linux rohodně nehodí pro kritické systémy (jako že už tam většinou běží).
"The biggest challenge we need to face centres on the myth and reality. There are lots of myths out there as to what Linux can do. One myth we see is that Linux is more secure than Windows. Another is that there are no viruses for Linux," said McGrath.
Myslím že Mr.McGrath by si nejdřív měl přečíst pár článků na slashdot.org a dalších o bezpečnostních chybách ve Windows.
Už je to delší doba co sem si nastavoval Apache web server a dneska večer sem se k tomu dostal znova. No a abych ho měl správně nastavenej, neděravej a aby správně fungoval s Pythonem, PHP a MySQL začal sem trochu googlit a našel sem celkem dobře napsanej článek kolegou z Red Hatu - LAMP lights the web kde popisuje základní nastavení předchozích programů. Doporučuju se mrknout ..
Byl sem zvyklej používat Evolution, ale na mým postarším noťasu se to prostě nedalo. Tento víkend sem se rozhodl pro odtučnovací kůru. Gnome sem nahradil Xfce 4.2 a místo evolutionu sem dal šanci Sylpheedu - teda jeho CVS verzi Claws, která má pár věcí navíc (jako třeba témata ikonek, pluginy, integraci se SpamAssasinem, ..) a musím říct, že sem spokojenej. Konečně mě počítač jen neswapuje, ale občas si i vydechne ..