Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Další prezentační dvojicí je Petr Muller a Ondra Vašík. Jejich přednáška je zaměřena na odhalování chyb v kódu, projdou základní techniky a debugovací nástroje, zmíni gdb, systemtap, valgrind a trochu zamíří do profilingu. Nakonec se zmíní i o statické analýze kódu a možných nástrojích. Pokračuje se další "skupinovou" prezentací, tentokrát o ambiciozním projektu FreeIPA, který chce být open source náhradou active directory. Projekt shrnuje existující technologie jakou je OpenLDAP a kerberos které zastřešuje sada démonů SSSD a webové UI. Po obědě má připravenou hodně speciální prezentaci Marek Grác. Přemýšleli jste jak fungují velká datacentra a cloud poskytovatelé? Marek vám předvede jak si postavit vlastní výpočetní cluster. Po Markovi naváže Jan Kratochvíl, který náváže na dopolední prezentaci o bug huntingu a trochu více se zaměří na projekt gdb a jeho rozšířené ovládání. Další zajímavý projekt - Maroš Barabas a Peter Vrabec představí OpenSCAP. Cílem projektu je ověřit zabezpečení systému. Díky podpoře různých standardů pro popis bezpečnostních chyb je možné použit různé databáze obsahu a díky nástrojům pak ověřit stav systému. V druhé místnosti začne série přednášek o projektu Spacewalk. Spacewalk vznikl z projektu Red Hat Network a je to komplexní systém pro správu serverů. Umožňuje správu hardware a software, aktualizaci systémů, distribuci konfiguráků, instalaci systémů přes kickstarty atd. Obě přednášky se zaměřují na to jak Spacewalk nastavit ve specifickém prostředí. Poslední sobotní přednášky jsou spíše na uvolnění a zaměřují se na úzkou skupinu lidí. Pokud vás zajímají potíže s balíčky TeXLive a i jejich možnosti, tak si nenechte ujít Jindru Nového. Stejně tak pokud jste fandou do amatérského rádia, tak Jarda Škarvada ukáže sadu nástrojů a pár zajímavých příkladů použití. Den to bude určitě nabitý a sám jsem zvědavý kolik lidí vydrží až do večera.
Tiskni
Sdílej: