V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Další prezentační dvojicí je Petr Muller a Ondra Vašík. Jejich přednáška je zaměřena na odhalování chyb v kódu, projdou základní techniky a debugovací nástroje, zmíni gdb, systemtap, valgrind a trochu zamíří do profilingu. Nakonec se zmíní i o statické analýze kódu a možných nástrojích. Pokračuje se další "skupinovou" prezentací, tentokrát o ambiciozním projektu FreeIPA, který chce být open source náhradou active directory. Projekt shrnuje existující technologie jakou je OpenLDAP a kerberos které zastřešuje sada démonů SSSD a webové UI. Po obědě má připravenou hodně speciální prezentaci Marek Grác. Přemýšleli jste jak fungují velká datacentra a cloud poskytovatelé? Marek vám předvede jak si postavit vlastní výpočetní cluster. Po Markovi naváže Jan Kratochvíl, který náváže na dopolední prezentaci o bug huntingu a trochu více se zaměří na projekt gdb a jeho rozšířené ovládání. Další zajímavý projekt - Maroš Barabas a Peter Vrabec představí OpenSCAP. Cílem projektu je ověřit zabezpečení systému. Díky podpoře různých standardů pro popis bezpečnostních chyb je možné použit různé databáze obsahu a díky nástrojům pak ověřit stav systému. V druhé místnosti začne série přednášek o projektu Spacewalk. Spacewalk vznikl z projektu Red Hat Network a je to komplexní systém pro správu serverů. Umožňuje správu hardware a software, aktualizaci systémů, distribuci konfiguráků, instalaci systémů přes kickstarty atd. Obě přednášky se zaměřují na to jak Spacewalk nastavit ve specifickém prostředí. Poslední sobotní přednášky jsou spíše na uvolnění a zaměřují se na úzkou skupinu lidí. Pokud vás zajímají potíže s balíčky TeXLive a i jejich možnosti, tak si nenechte ujít Jindru Nového. Stejně tak pokud jste fandou do amatérského rádia, tak Jarda Škarvada ukáže sadu nástrojů a pár zajímavých příkladů použití. Den to bude určitě nabitý a sám jsem zvědavý kolik lidí vydrží až do večera.
Tiskni
Sdílej: