Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Skype je k dispozici jako statická nebo dynamická binárka, já sem instaloval z rpm pro Fedoru. Zaregistrování a spuštění není problém, je to klikací záležitost a registrace probíhá velmi rychle. Skype je napsaný pro QT (KDEčkaři zase vyhrávají :( ), ale v Gnome samozřejmě nemá problémy. Další nastavení programu se týká pouze vzhledu a základního chování programu. Bohužel jsem se nedočkal nastavení kodeků, alespoň lze nastavit komunikační port. Skype funguje i přes port HTTP, dokáže ho tunelovat a tak mají šanci používat tento program i uživatelé za hodně striktním firewallem. Skype pokud se nepřipojí přes nastavený port se tak automaticky přepne na "osmdesátku" a komunikuje vesele dál tunelováním HTTP.
Nezkoušel sem zatím volat na pevnou linku nebo mobil, používám Skype hlavně pro komunikaci se svými "okenními" přáteli a zatím s komunikací nebyl žádný problém. Zatížení sítě je trošku zajímavá věc. Podle mého sledovaní je minimum 5kbps, takže jak se dočteme na stránce skype, není problém program používat i při modemovém připojení. Někdy však z pro mě nepochopitelných důvodu stoupne až na 15-20kbps. Jinak je připojení stabilní a odezva velmi svižná. Při volání do USA se pohybovala kolem 1 sekundy a to je podle mě naprosto skvělý výsledek.
Celkově skype hodnotím velmi kladně, gnomemeeting sem se nenaučil používat kvůli jeho problémům při komunikaci přes firewally a problémům v komunikaci s Windows uživately. K dispozici sice není zdrojový kód a tvůrci Skype jsou známí svým vtipným spyware v programu Kazaa, ale doufejme že následující logo je pravdivé....
Tiskni
Sdílej:
Thus, the discussion is about finding the integral curve of the differential equation (6) which passes through this point M (0, x0), bounded on an infinite interval and which has for some horizontal asymptote x = A, and the quantity A must also be determined by the given value x0 (Fig. 5).
Similarly, on hireessaywriter.org students Linux portal and questions, boundary conditions for systems of differential equations are considered.