Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Skype je k dispozici jako statická nebo dynamická binárka, já sem instaloval z rpm pro Fedoru. Zaregistrování a spuštění není problém, je to klikací záležitost a registrace probíhá velmi rychle. Skype je napsaný pro QT (KDEčkaři zase vyhrávají :( ), ale v Gnome samozřejmě nemá problémy. Další nastavení programu se týká pouze vzhledu a základního chování programu. Bohužel jsem se nedočkal nastavení kodeků, alespoň lze nastavit komunikační port. Skype funguje i přes port HTTP, dokáže ho tunelovat a tak mají šanci používat tento program i uživatelé za hodně striktním firewallem. Skype pokud se nepřipojí přes nastavený port se tak automaticky přepne na "osmdesátku" a komunikuje vesele dál tunelováním HTTP.
Nezkoušel sem zatím volat na pevnou linku nebo mobil, používám Skype hlavně pro komunikaci se svými "okenními" přáteli a zatím s komunikací nebyl žádný problém. Zatížení sítě je trošku zajímavá věc. Podle mého sledovaní je minimum 5kbps, takže jak se dočteme na stránce skype, není problém program používat i při modemovém připojení. Někdy však z pro mě nepochopitelných důvodu stoupne až na 15-20kbps. Jinak je připojení stabilní a odezva velmi svižná. Při volání do USA se pohybovala kolem 1 sekundy a to je podle mě naprosto skvělý výsledek.
Celkově skype hodnotím velmi kladně, gnomemeeting sem se nenaučil používat kvůli jeho problémům při komunikaci přes firewally a problémům v komunikaci s Windows uživately. K dispozici sice není zdrojový kód a tvůrci Skype jsou známí svým vtipným spyware v programu Kazaa, ale doufejme že následující logo je pravdivé....
Tiskni
Sdílej:
Thus, the discussion is about finding the integral curve of the differential equation (6) which passes through this point M (0, x0), bounded on an infinite interval and which has for some horizontal asymptote x = A, and the quantity A must also be determined by the given value x0 (Fig. 5).
Similarly, on hireessaywriter.org students Linux portal and questions, boundary conditions for systems of differential equations are considered.