Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Už zítra se objeví na Fakultě informatiky MUNI v Brně Ulrich Drepper. Přednáška, která začne v jednu odpoledne, bude o pokročilém a bezpečném programování v C. Rozhodně doporučuji nenechat si osobnost jako je Ulrich ujít.
Pěkně mě dneska naštvali na games.icq.com. Vždycky večer sem si tam zahrál reversi nebo backgamon a dneska mě překapili touhle hláškou: Sorry, this game requires Microsoft Windows and Internet Explorer! Tell me why?
Dlouho jsem pro svoji Fedoru hledal klienta sítě DC++ pro Linux. Při hledání sem samozřejmě narazil na dcgui a dcgui-qt, ale protože mám radši Gnome a GTK a protože dcgui mi nefunguje v pasivním módu hledal sem dál. Několik klientů pro příkazovou řádku mě nenadchlo. Až sem narazil program LinuxDC++
Dobře sem se bavil u tohoto porovnání ... Snails are faster than ADSL
Před nějakou dobou se na internetu objevila Linux verze prográmku Skype pro telefonování po internetu a i z internetu na normální telefonní přístroje. Je pravda, že mi takovýto program na linuxu chyběl,z "wokýnek" sem byl zvyklý na podle mě nedostižný picophone, který umožňoval podrobné nastavení všech kodeků a způsobu komunikace. Doufal jsem, že podobné nastavení naleznu u Skype...
Přiznávám se, dost času sem pracoval s Windows a některé funkce mi u linuxu stále schází. Jedna věc, která mě delší dobu rozčilovala byla nutnost "odmontovat" cédečko před jeho vysunutím. Když už Nautilus umí tak hezky automaticky mountovat cédéčka, proč je neumí i odmountovat?
Odpověď je: Umí, ale tato mořnost není defaultně zaplá. Stačí tedy jen zrušit "zámek" CDromky
echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock
a nebo trvale
echo "dev.cdrom.lock = 0" >> /etc/sysctl.conf sysctl -p
Doplněno:
Zjistit zda vaše CDromka podporuje vysunutí a odmontovaní lze pomocí toho příkazu.
cdrecord dev=/dev/hdc -prcap 2>/dev/null | grep eject
CDromka pak zašle HALu signál a všecko se hezky provede. A pokud ne, pak tu stále ještě je
/usr/bin/eject
Byl sem zvyklej používat Evolution, ale na mým postarším noťasu se to prostě nedalo. Tento víkend sem se rozhodl pro odtučnovací kůru. Gnome sem nahradil Xfce 4.2 a místo evolutionu sem dal šanci Sylpheedu - teda jeho CVS verzi Claws, která má pár věcí navíc (jako třeba témata ikonek, pluginy, integraci se SpamAssasinem, ..) a musím říct, že sem spokojenej. Konečně mě počítač jen neswapuje, ale občas si i vydechne ..