Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 22:22
Jak máte nastavený emulátor terminálu?
světlé písmo, tmavé pozadí |
|
82% (1308) |
tmavé písmo, světlé pozadí |
|
18% (293) |
Celkem 1601 hlasů
Vytvořeno: 19.10.2007 09:53
Tiskni
Sdílej:
zkuste nekdy 48 a vic hodin v kuse cumet na zarici bilou obrazovkuTo by asi nebylo příjemné, ale když má někdo tmavé písmo na světlém pozadí, tak to ještě neznamená, že jeho obrazovka _září_. Stačí stáhnout jas a dá se pohodlně dívat i na světlé pozadí. Mně například daleko méně unavuje čtení černého textu na slabě šedém pozadí než bílého (světle šedého) na černém.
To by asi nebylo příjemné, ale když má někdo tmavé písmo na světlém pozadí, tak to ještě neznamená, že jeho obrazovka _září_. Stačí stáhnout jas a dá se pohodlně dívat i na světlé pozadí.pak je otázka, jestli se bavíme teoreticky o hypotetickém monitoru (příp. konkrétně o monitoru Michala Kubečka
Mně například daleko méně unavuje čtení černého textu na slabě šedém pozadí než bílého (světle šedého) na černém.a jak si u tebe stojí černý text na bílém pozadí proti tomu tvému slabě šedému pozadí? (jestli budeš v souladu se stádem z jedné ze studií odkazovaných zde?
jestli se bavíme teoreticky o hypotetickém monitoru (příp. konkrétně o monitoru Michala KubečkaMonitor MK jsem neviděl, ale za dobu, co používám počítače, jsem vystřídal obrazovek docela dost (CRT i LCD) a zatím se mi ještě nestalo, že by se mi lépe četlo světlé na černém než naopak.) nebo o tom, co používá baj woko minimálně devět z deseti lidí u počítače ...
když se stáhne jas tak, aby "nezářil", bílá přestane být bílou, a tmavší detaily (ve filmech, ve hrách, na fotkách) splynou v jednolitou šedočerňPro filmy (a asi i hry - nemohu soudit) je vždy potřeba jasnější obraz než pro obyčejnou práci. Daleko raději upravím jas (konkrétního okna, nejlépe přímo pomocí přehrávače) pro sledování filmu, než abych měl nastaven jas obrazovky pro obyčejnou práci tak vysoko, aby to vyhovovalo i filmům, a pak to zachraňoval použitím černého pozadí.
a jak si u tebe stojí černý text na bílém pozadí proti tomu tvému slabě šedému pozadí?Nic moc. Ale pořád o dost lépe než bílý text na černém pozadí.
... zatím se mi ještě nestalo, že by se mi lépe četlo světlé na černém než naopak.jenže kolega ak47 neřešil, co se lépe čte, nýbrž na co se dá dlouhodobě zírat ... což jsou dvě různé věci (i když do jisté míry související)
Pro filmy (a asi i hry - nemohu soudit) je vždy potřeba jasnější obraz než pro obyčejnou práci. Daleko raději upravím jas (konkrétního okna, nejlépe přímo pomocí přehrávače) pro sledování filmu, než abych měl nastaven jas obrazovky pro obyčejnou práci tak vysoko, aby to vyhovovalo i filmům, a pak to zachraňoval použitím černého pozadí.řešení na úrovni jednotlivých oken by bylo celkem dobré - bohužel programy to nějak nepodporují, vyjma těch filmových přehrávačů a sem tam nějaké grafické blbosti problém jest, že ono se to jaksi celkem často vyskytuje na monitoru pohromadě (např. web s fotkami), takže pak je třeba řešit jas a kontrast podle toho nejméně "čitelného" ... v lepším případě to není pohromadě, ale střídá se to, ovšem tak často, že člověka brzy přestane bavit přepínat nějaké barevné profily nebo nedej bože upravovat jas a kontrast (sláva starým monitorům, kde na to byla dvě kolečka potenciometrů a jednoduchým hmatem bylo upraveno hned ...)
a tmavší detaily (ve filmech, ve hrách, na fotkách) splynou v jednolitou šedočerň
Kvízová otázka: pročpak asi mají prakticky všechny novější monitory možnost snadno přepínat mezi několika profily nastavení jasu, kontrastu (a často i teploty barev a gamma korekce) a pročpak bývá nezřídka jeden z těch profilů označen názvem video nebo games?
Nejak se mi zda, ze bily pismo na cernym pozadi se mi nejak spatne ctemno, já obecně nějak nemám rád takové ostré kombinace ... bílou na černé u tmavého stylu na ábíčku ještě snesu, ale v terminálu (konsoli) preferuju (světle)zelenou na černé
ale v terminálu (konsoli) preferuju (světle)zelenou na černéTeď jsem to zkusil a není to špatné :)
Ale bile pozadi je taky dobry k lehcimu osvetleni klavesnice:)Na toto mam thinklight :o) a aj tak to nepotrebujem. Mne hlavne vecer vadia ziariace veci, ale to je asi len kvoli tomu ake mam oci :o)
+1
Jak jinak? Jen já používám Xterm.
a ako pozorujem biela na ciernom pozadi sa cita horsie ako cierna na bielom pozadi
A zase stejný problém. Proč nemůžete napsat "…sa mi čítá horšie…"?
Ale ono to písmo objektivně JE méně ostré.
Možná při použití vaší grafické karty a vašeho monitoru s vaším nastavením. U mne (a nejen u mne) ne.
Intenzivně zářící (světlá) plocha v temnotě pro oči také není ideální a to neplatí jen pro mé oči
Hm, a proč by měla intenzivně zářit? Ještě jsem neviděl monitor, u kterého by nešel jas a kontrast nastavit na rozumné hodnoty. Už jsem ovšem viděl pár monitorů lidí, kteří hlásali podobné věci jako vy, a vesměs měli nesmyslně přetažený jas a obvykle i kontrast. Takže pak chápu, že když si při takovém nastavení zkusili světlé pozadí, bolely je z toho oči; jenže to je problém jejich nastavení monitoru, ne kombinace tmavého písma na světlém pozadí.
Možná při použití vaší grafické karty a vašeho monitoru s vaším nastavením. U mne (a nejen u mne) ne.
Nejde o grafickou kartu a monitor (mám jich více a stejný problém), je to věc typu písma.
Hm, a proč by měla intenzivně zářit? Ještě jsem neviděl monitor, u kterého by nešel jas a kontrast nastavit na rozumné hodnoty. Už jsem ovšem viděl pár monitorů lidí, kteří hlásali podobné věci jako vy, a vesměs měli nesmyslně přetažený jas a obvykle i kontrast. Takže pak chápu, že když si při takovém nastavení zkusili světlé pozadí, bolely je z toho oči; jenže to je problém jejich nastavení monitoru, ne kombinace tmavého písma na světlém pozadí.
Pak už to není bílá. Při určitém jasu/kontrastu jsou barvy věrné a při jiném už jsou to jiné barvy.
Nejde o grafickou kartu a monitor (mám jich více a stejný problém), je to věc typu písma.
Jde hlavně o nastavení jasu a kontrastu. Když přepálím jas, bude to vypadat divně i u mne. Když ho nastavím rozumně, problémy, které popisujete, přestanou existovat. Kdybych ho naopak stáhl moc, bude pro změnu bílé písmo na tmavém pozadí velmi špatně čitelné.
Pak už to není bílá. Při určitém jasu/kontrastu jsou barvy věrné a při jiném už jsou to jiné barvy.
Věřte, že u mne to bílá je. Naopak, když vidím tu "černou" plochu u některých (zdůrazňuji: některých) vyznavačů bílého písma na černém pozadí, do černé to má zatraceně daleko.
Ano, lidské oko obvykle skutečně nejlépe rozlišuje rozdíly intenzity zeleného světla. Problém je v tom, že budeme-li se bavit o tom, která barva se nejlépe čte, musíme nejdříve upřesnit konkrétní okolnosti. Tj. zda se bavíme o barvě písma nebo pozadí, jaká je ta druhá barva (pozadí resp. písmo), jestli se jedná o nápis na papíře nebo obraz na monitoru, jaké jsou světelné podmínky v místnosti atd. A nakonec to stejně bude strašně moc záviset na tom, kdo to posuzuje.
Takže třeba ta tvrzení o oranžové na jedné a zelené na druhé straně se vůbec nemusejí vylučovat, protože dost možná jeden mluvíte o barvě na papíře (kde se odstíny oranžové liší právě mírou pohlcování zeleného světla) a druhý o světle (vy jste jako jediný napsal konkrétně, o čem mluvíte).
Takže docela dobře věřím, že kdybych měl klasicky přepálený monitor v noci v neosvětlené místnosti, i já bych upřednostnil bílé písmo na tmavém pozadí. Ale protože mám monitor s decentním nastavením jasu a kontrastu, přinejmenším polovinu času u něj strávím ve dne a i v noci používám rozptýlené osvětlení, žádné problémy se "zářící bílou plochou" nemám a s tmavým písmem na světlém pozadí se mi pracuje podstatně lépe. Ale narozdíl od hlasatelů Jedině Správných Pravd si moc dobře uvědomuji, že to neplatí (a nemůže platit) pro všechny.
Opravdu nevidíte žádný rozdíl mezi formulací
Je to hezčí, lépe se to čte, a je to o něco lepší an oči…
(přesná citace z vašeho příspěvku) a
Líbí se mi to víc, lépe se mi to čte a připadá mi to o něco lepší na oči…(jak by to mělo znít, aby to odpovídalo skutečnosti)? Všechna tři tvrzení, která jste napsal jako objektivní pravdy, jsou totiž ve skutečnosti jenom popisem vašich subjektivních pocitů a jako takové byste je měl prezentovat.
Pokud někdo hned na začátku napíše "samozřejmě bílou na černé" a pokračuje "je to hezčí", "lépe se to čte" a "je to o něco lepší na oči" a v příspěvku není sebemenší náznak, že jde o subjektivní vyjádření, musel bych být jasnovidec, abych z toho vyvodil, že to pisatel bere jen jako osobní názor. Nebo dokonce, že je to "zjevné", jak tvrdíte.
zvláště pikantní na tom je, že některá tvrzení na téma námahy očí, by se dala obecně obhájit i přes neustále omílané výhrady na téma špatně nastavených monitorů
Tož objektivně obhajujte. Jsem na to docela zvědavý. Zvláště za denního světla bych tu argumentaci rád viděl…
Pokud někdo hned na začátku napíše "samozřejmě bílou na černé" a pokračuje "je to hezčí", "lépe se to čte" a "je to o něco lepší na oči" a v příspěvku není sebemenší náznak, že jde o subjektivní vyjádření, musel bych být jasnovidec, abych z toho vyvodil, že to pisatel bere jen jako osobní názor.ten příspěvek jaksi neexistuje sám o sobě, nýbrž visí v diskusi na ábíčku, kde je zvykem vyjadřovat se určitým způsobem dosti odlišným od oficiálních prohlášení či matematických formulací ... kupříkladu když zde někdo použije slovo "každý", pak tím nejspíše míní "skoro každý" nebo "neznám vyjímku a nechce se mi řešit, zda náhodou neexistuje", zatímco pokud opravdu chce vyjádřit "každý" exaktně, naopak nepoužije slovo "každý" samotné, ale spíše něco jako "úplně každý" netvrdím, že to je správné a že s tím sám nemám občas problémy - ale bohužel je to tak, a pokud křišťálová koule poradila opak, stálo by zato uvažovat o její reklamaci
Nebo dokonce, že je to "zjevné", jak tvrdíte.to byl pokus o sarkasmus ...
tak jsem si trošku zagoogloval, a s překvapením zjistil, že veškeré materiály (které jsem zatím našel) se zabývají čitelností podle barevné kombinace, ale otázku dlouhodobého zírání na tu kterou barvu neřeší ... ovšem jest pravdou, že čitelnost má na únavu oka značný vliv, přičemž jako nejpohodlnější kombinace vychází žlutá na modré (zdroj, jiný zdroj), tedy absolutní vítěz (co do čitelnosti) je ze skupiny "světlé na tmavém", tedy kdo podporuje toto aniž by specifikoval konkrétní kombinaci (nebo pokud udá žlutou na modré), má pravdu, že je to lepší než "tmavé na bílém" :-p btw, druhý zdroj se na straně 5 odvolává na studii, dle které je černé písmo na světlešedém pozadí čitelnější než na bílémzvláště pikantní na tom je, že některá tvrzení na téma námahy očí, by se dala obecně obhájit i přes neustále omílané výhrady na téma špatně nastavených monitorůTož objektivně obhajujte. Jsem na to docela zvědavý. Zvláště za denního světla bych tu argumentaci rád viděl…
BTW. chtel jsem ty barvy hodit mezi <span style="color: #barva;">, ale abclinuxu mi nedalo sanci :'-(
chtel jsem ty barvy hodit mezi <span style="color: #barva;">, ale abclinuxu mi nedalo sanci :'-(Za to můžete poděkovat výtečníkům, kteří do komentářů a jiných editovatelných částí dávali věci jako
<div style="width:1000px; height:1000px; background:red;"> </div>
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.