Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 08:08
Tak jsem to psychicky nevydržel a včera jsem si koupil GF 8600GT s velkým tichým chladičem od ASUSu. Když nad tím tak přemýšlím, grafiku od nVidie jsem vlastně ještě nikdy neměl.
Kromě barvy PCB a několika kondenrátorů navíc se od předchozí HD2600Pro vzhledově ničím neliší. Chladič opravdu naprosto neslyšitelný, což je pro mě velké plus. Nicméně k věci. Z nVidia repozitáře jsem nainstaloval ovladač a hle, ono to jelo. Někde jsem četl, že v nVidii dělá Linuxové ovladače tak +/- 5-7 lidí. To je úplné nic v obrovském rozpočtu firmy. O to absurdnější mi absence instalovatelných ovladačů u ATI připadá...
No nic, ale abch jenom nechválil. Jak už jsem zjistil, mám debilní LCD monitor Hyundai T91D. Tento monitor o sobě posílá chybné EDID, takže jeho "prý nativní" rozlišení je 1024x768. V tomto zápise jsem našel řešení přidat do xorg.conf řádek
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck"
do sekce monitor. Rolišení se sice upraví, ale obraz je jakýsi rozostřený a i když do xorg.conf natvrdo nasázím parametry monitoru, nic se nezmění. Paradoxně je tak lepší obraz přes VGA, kde si můžu nastavit rozlišení vyšší, než je "prý přirozené" rozlišení monitoru.
To je na odstřel. Konečně vyřeším grafiku a zjistím že mám debilní monitor
Tiskni
Sdílej:
Jsem rád, že ti moje několikahodinové bádání usnadnilo konfiguraci "monitoru". Musím ale říct, že narozdíl od tebe mám obraz přes DVI v pořádku. Grafiku mám GeForce-7600GS, což by ale asi neměl být problém a navíc používám dva LCD panely přes DVI, což by taky nemělo mít vliv. Pro jistotu celá moje sekce monitor pro T91D:
Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection
Jestli s tímhle nastavením není obraz dokonale ostrý, doporučuji monitor okamžitě reklamovat.
Nevím jestli mě za to budou mít ostatní rádi, ale tady je můj kompletní xorg.conf:
Section "ServerLayout" Identifier "Layout0" Screen 0 "Screen0" 0 0 Screen 1 "Screen1" RightOf "Screen0" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" InputDevice "Mouse0" "CorePointer" EndSection Section "Files" RgbPath "/usr/X11R6/lib/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib64/xorg/modules" FontPath "unix/:7100" EndSection Section "Module" Load "dbe" Load "extmod" Load "type1" Load "freetype" Load "glx" EndSection Section "ServerFlags" Option "AIGLX" "on" Option "Xinerama" "0" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Emulate3Buttons" "no" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbLayout" "us" Option "XkbModel" "pc105" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Hyundai" ModelName "HIQ T91D" HorizSync 30.0 - 83.0 VertRefresh 55.0 - 75.0 Option "DPMS" Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor1" VendorName "AG Neovo" ModelName "F-419" HorizSync 24.0 - 80.0 VertRefresh 49.0 - 75.0 Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "Device0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" EndSection Section "Device" Identifier "Videocard0" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 0 EndSection Section "Device" Identifier "Videocard1" Driver "nvidia" VendorName "NVIDIA Corporation" BoardName "GeForce 7600 GS" BusID "PCI:1:0:0" Screen 1 EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Videocard0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-0: 1280x1024_75 +0+0; DFP-0: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Screen" Identifier "Screen1" Device "Videocard1" Monitor "Monitor1" DefaultDepth 24 Option "TwinView" "0" Option "metamodes" "DFP-1: 1280x1024_75 +0+0; DFP-1: nvidia-auto-select +0+0" SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection Section "Extensions" Option "Composite" "Enable" EndSection
Ad 1: bohužel máte asi pravdu, půl roku jsem nesledoval ceníky a za tu dobu X300 vymizely, IMHO je to docela škoda.
Ad 3: ono je to spíš obráceně: X300 mi na mou práci bohatě stačí; když si budu chtít pořídit něco výrazně výkonnějšího, nepřinese mi to nic navíc, ale bude to znamenat komplikace s chlazením a drivery.
U těch integrovaných grafik bude asi dost záležet na modelu. Jednou jsem z čirého nerozumu koupil desku s integrovanou VIA Unichrome a… never more; ještě rád jsem do ní rychle dokupoval samostatnou kartu. Navíc by mi u integrované karty dost vadilo, že užírá systémovou paměť.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidDFPMaxSizeCheck" Option "ModeValidation" "NoEdidModes"+ 1 vlastní definovaný režim.
nvidia-settings -l
a nebo si nech vygenerovat xorg.conf od nvidia-settings.
Option "ModeValidation" "NoDFPNativeResolutionCheck"
v sekci "Monitor" což sice upravilo rolzišení, ale obraz byl rozostřený. Nakonec jsem našel na foru Gentoo odkaz na nVnews, kde se tento problém řešil s jiným monitorem.Nakonec tedy nebylo třeba zakazovat DFP resolutioncheck ale přidat následující řádky do sekce device:
Option "VertRefresh" "dfp: 30-83"
Option "HorizSync" "dfp: 55-75"
Option "ConnectedMonitor" "dfp"
Option "MetaModes" "1280x1024"
Sice jenom vzáleně tuším co jsem to asi provedl, ale hlavně že to funguje
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.