Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:18
Jenže většina lidí to tak chce. Resp. nějaký LAN port je jim úplně ukradený. Notebook je přenosné zařízení ze kterého nemají trčet kabely do všech stran. Naopak to mají být stroje tenké a lehké. Tak proč by tam výrobce cpal něco, co bude akorát tomuhle záměru překážet a 99 % zákazníků to nikdy nevyužije?
To je jako před časem u mobilů rušení 3.5 mm audiojacku. Byly slyšet protesty. Dnes většina lidí používá svoje bezdrátové airPody (či jejich obdobu) a na nějaký jack si ani nevzpomene.
"Jenže většina lidí to tak chce."
Nie,nie. Vacsina ludi len nevie ze to bude coskoro potrebovat. Kolko ludi rozpravalo ze nepotrebuju v ntb/pc dvd mechaniku a chvilu po tom co ju vyhodili zistili ze maju nieco dolezite a nemaju to ako nacitat. :D
LAN port stacilo len zmensit, aj tak je zbytocne velky.
No, většina lidí nic tak důležitého asi nemá. A u generace narozené po roce 2000 bych se nedivil, kdyby pořádně ani nevěděli, že se na CD/DVD dají (daly) v počítači vypalovat soubory. Čas hrozně letí.
Jinak já také z PC optickou mechaniku demontoval a nahradil hot-swap šuplíkem na disky (mám ve skříni jen jednu 5.25" pozici). Mechaniku jsem zamontoval do USB boxu a od té doby mi tu bez využití jen leží.
Chceš RJ11 ? Tám máš k dispozícii len dva páry. Čo síce zodpovedá 100Mb/s ale už nie 1Gb/s a vyššie. Jedine tak half-duplex.
Bezrôtové spojenie je len pridá ďalšie rušenie.
Jednoducho výrobcovia začali vyrábať jednoduché zariadenia. Možno ide o maximálnu optimalizáciu hardvéru. Možno ide o prechod na filozofiu "one click device" alebo "výrobca vie čo zákazník potrebuje".
Hezky clanek na tohle tema je o tom Syncthing.Vždycky, když čtu nějaký takový článek (nebo mám nedejbože osobní zkušenost), tak mě zarazí, jak strašně špatný je ekosystém proprietárního softwaru (a že to i zjevní počítačoví odborníci používají). Já popsané chování Syncthingu považuji za naprostou samozřejmost, většina ostatního software, co používám, se tak chová taky, a nepovažuji to za anomálii hodnou blogpostu.
a že to i zjevní počítačoví odborníci používajíMozna je to forma Gell-Mannovy amnezie. Ostatne, u tech hiearchii existuje neco podobneho - jen malo lidi je spokojenych s faktem, ze sami maji sefa, ale pritom si hodne z nich preje, aby ostatni lide sefa meli. Na druhou stranu, OSS taky neni vzdy jen cervanky a duha. Hlavne co se tyce dokumentace a zpetne kompatibility. Ale asi zalezi od konkretni domeny.
Jsem si ale jisty, ze odpovedi nejsou humri.
Hodne z toho je taky dane respektem lidi k socialnim hierarchiim, a vysvetleni tohoto respektu povazuji za nejvetsi otevreny problem socialnich ved.Tohle IMO moc otázka není, přijde mi to celkem jednoduchý: Sociální hierarchie jsou poměrně hrubý ale celkem účinný způsob jak mít kontrolu nad územím. Viz tohle, případně v modernější podobě třeba tohle, případně co se děje v Hongkongu atd. atp. Koneckonců sám píšeš:
Pritom by proste stacilo obe ty skupiny vic propojit, jenze politika - vsichni prostredni manazeri se prilis boji, ze by mohli pri takove akci prijit o postaveni. (A s postavenim souvisi plat a s platem souvisi hypoteka..)... k čemuž stačí doplnit, že hypotéka je způsob jak dosáhnout podílu na kontrole území. To, že v posledních staletích se hierarchie drolí je dané tím, že se blížíme konci toho, čemu říkám osobně 'druhá fáze člověka'. Moje teorie je, že člověk jako druh žije na Zemi víceméně ve třech hlavních fázích:
Velká otevřená otázka sociologie je IMO jak provést ten přechod do té třetí fáze a jaké mechanismy v ní budou fungovat.
Možno dôjde k dystopii. Súčasne nálady k tomu smerujú.
Tohle IMO moc otázka není, přijde mi to celkem jednoduchýUz jsem nekde psal, o teorie proc neni zrovna nouze (ja jich znam aspon pet, ale tvoje je nova, uznavam), problem je, jak rozhodnout, ktera je ta spravna. (Mozna jich je spravnych vic.) Ale jinak se mi to co rikas docela libi. Ale je docela mozne, ze (k nevoli libertarianu) dost zarve osobni svoboda, protoze prechodem ke treti fazi dojde k premene lidstva na globalni superorganismus, ktery si ohledne neprizpusobivych jednotlivcu nebude brat prilis servitky.
Navic spousta lidi je pomerne explicitne proti.Možná protože viděli příliš mnoho nefunkčních implementací uvedeného a bojí se, že by to dopadlo stejně? Teda pokud jsem pochopil, co si pod tím představit: je takovou demokraticky vytvořenou alternativou k Dropboxu tohle?
Ta vec od posty, asi ne. Minimalne by to vyzadovalo, jako v USA, ze pokud neco vyvine stat, je to v public domain (coz ma ale samozrejme i v USA dost loopholes). Tohle si asi necha Posta od nekoho delat na zakazku, takze to bude tvrde closed source. Bohuzel ani ve statnich podnicich nemaji obcane hlasovaci prava jako maji akcionari, pritom by tomu opravdu nic nebranilo.A jak se mohu ujistit, že když se to bude administrovat podle tebe (jak se to vlastně liší od současného stavu, kdy poštu řídí demokraticky zvolená vláda? jak by ta implementace přímého demokratického řízení v praxi vypadala?), tak tohle dopadne líp? (možná je problém fakt v tom, že nevím, co vlastně přesně chceš)
A jak se mohu ujistit, že když se to bude administrovat podle tebe, tak tohle dopadne líp?Nevim, a mozna nemuzes. Problemu ridiciho agenta se asi nikdy uplne nezbavis. Prvni krok je asi opravdu lepsi pristup k informacim. Ja mam svoje duvody, proc chci demokracii. Myslim, ze fakt, ze v demokracii je predem definovany vysledek mocenskeho rozlozeni (vsichni mame rovny hlas), to ve skutecnosti umoznuje lidem si od politiky odpocinout (a delat neco uzitecnejsiho), zatimco v jinych systemech, kde ta garance neni, musi neustale bojovat o moc, aby ji neztratili. A to zbytecne vysiluje prislusnou organizaci. (Alternativne ten politicky boj mohou zcela vzdat, coz je ale taky nezadouci.)
jak se to vlastně liší od současného stavu, kdy poštu řídí demokraticky zvolená vláda?Na demokracii (a rizeni a mocensky vliv obecne) lze taky nahlizet skrze teorii informace. Nekdo dela nejake rozhodnuti, a ma na vyber celkem n alternativ. Pokud je muj osobni vliv na jeho rozhodnuti (treba volim, kdo bude v tom urade) mene nez log_2 n bitu informace, je jasne, ze nemohu ovlivnit jeho volbu vsech alternativ. (Opacne to samozrejme neplati, mit k dispozici ty bity jeste negarantuje, ze ho skutecne budu schopen donutit ke vsem tem alternativam.) Takze kdybychom treba hlasovanim vybirali sefa posty, dostaneme dodatecne bity informace, skrze ktere muzeme veci ovlivnit. Nemusime je delit mezi jine otazky, ktere bychom taky radi ovlivnili, treba ve vseobecnych volbach. Pointa je, ze cim vetsi informacni tok od kazdeho obcana k volenym zastupcum, tim vyssi je jejich podil na rozhodovani, prestoze stale plati, ze kazdy ten hlas se deli mezi vsechny obcany. Tohle je vec, kterou prekvapive hodne lidi nechape.
Existuji obcasne ostruvky pozitivni deviace, kde se deje oboji (Steve Jobs)Steve Jobs spáchal většinu (všechny?) věcí, na které se tu nadává, jako první, za velkého jásotu.
[...] Retro Thinkpad mel oproti nemu zmrsenou klavesnici [...]prosel sem si teda z IBM jen pres T42 a T60p, ale musim rict ze ta cemu rikas "zmrsena", tedy jen ty 2 rozdily v double ESC a DEL, je mi rozhodne prijemnejsi, nez mit F1 uplne vlevo a ESC nad ni, u DEL je mi to jedno... tedy v X220t, T420s a stejnej model narvanej do X230 a T430s
A přece ta poptávka tak malá asi nebude: pokud vím, zájem o X62 byl enormní a snad i odmítali objednávky.Tomu osobně moc nerozumim. Jedinou výhodu u toho laptopu vidim v separátním jacku pro mikrofon, s tim mam u svýho laptopu problém. Dále asi některým lidem by mohl víc vyhovovat display 4:3. Ale jinak mi přijde, že to je víceméně ve všem horší než dnešní laptopy...
One click device.
Ale to je stejné, jako netuším, co všechno užitečného můžu udělat se šicím strojem, protože sám sobě si bych sešil tak prsty a jinak se o to zajímat se mi nechceTreba se na tom da usit rouska, jak jsem nedavno zjistil. Taky me obvykle bohuzel manualni prace moc nelaka (nebo vubec asi prace), ale rikal jsem si, kdyz uz ho doma po teticce mam (vcetne vseho prislusenstvi) a chtel jsem ho nekdy vyzkouset, tak proc ne u prilezitosti hrozici apokalypsy? Byla to sranda. Rikal jsem si samozrejme, to bude jasny, jak to pouzit, jsem SW inzenyr, pochopim vsechno.. Nakonec mi to mamka po telefonu vysvetlovala, kudy presne zalozit tu kterou nit, a i tak jsem to musel trochu googlit. A pak samozrejme nez to clovek trochu dostal do ruky, jak s tim sit, aby se to nesmodrchalo nebo nevyskocila nit a tak. Ale je to dobra zkusenost, protoze zarizeni je to naprosto genialni. A siti (tedy to se strojem) je taky zajimava prace, je to takove trochu origami, konstrukce 3D objektu z 2D latky. Muj respekt k tomu oboru podstatne vzrostl.
na komplet přehled Matematiky od Rektoryse prohlásil "to je už zastaralý"Kup mu Thierry Vialar: Handbook of Mathematics. Ja to mam spis do knihovny, ale je to silena kniha, celkove teoretictejsi nez Rektorys.
The book consists of XI Parts and 28 Chapters covering all areas of mathematics. It is a tool for scientists, engineers, students, students of many disciplines, teachers, professionals, writers and also for a general reader with an interest in mathematics and in science, as well as for beginners. It provides a wide range of mathematical concepts, definitions, propositions, theorems, and numerous illustrations. Difficulty level can vary depending on chapters, and sustained attention will be required for some. The structure and list of Parts is quite classical: I. Foundations of Mathematics, II. Algebra, III. Number Theory, IV. Geometry, V. Analytic Geometry, VI. Topology, VII. Algebraic Topology, VIII. Analysis, IX. Category Theory, X. Probability and Statistics, XI. Applied Mathematics. Appendices provide useful lists of symbols and tables for ready reference. The purpose and hope is that it will serve the needs of readers, their studies, explorations, work, or researches.Hele, to by ale znamenalo, že je to fakt (Rektorys) zastaralý. Mne potěšilo, že je tam definice, co je to rovnoramenný lichoběžník. Čili už i já mam kritický náhled na české školství a přijde mi, že ho drží hlavně lidi, ne systém. Přijde mi, že jsem dokázal vysvětlit konstrukci opsané kružnice lépe než škola. A systematičtěji.
Tablet je fajn do vlaku (jsem vlastníkem 10" modelu) a pod. Výhodou je že to není tak strašně titěrné jako mobil, nevýhodou, že se nevejde do kapsy. Osobně doufám, že až tak za 2 - 3 roky bude čas na obměnu, tak už to bude mobilotablet se skládacím displejem.
Ale klasický počítač to prostě nenahradí, z mého pohledu je to pořád jen náhražka (co mi třeba hrozně vadí je téměř nemožnost nějakého rozumného multitaskingu).
Ale klasický počítač to prostě nenahradí, z mého pohledu je to pořád jen náhražka (co mi třeba hrozně vadí je téměř nemožnost nějakého rozumného multitaskingu).Multitaskingy to už má (iPad), ale jinak je to omezené zařízení, na kterém nejde dělat nic mimo to co pro tebe někdo z Apple / ekosystému "aplikací" kolem něho zamýšlel. Všechno je uzavřené, proprietární, a snaží se tě to maximálně udržet v jejich ekosystému. Například kdybys k tomu chtěl připojit klávesnici a programovat na iPadu aplikace pro iPad, tak to zapomeň. Nebo kdybys chtěl třeba pracovat s fotkama, nebo dělat cokoliv co se normálně považuje na neomezených systémech za samozřejmé.
Naopak na tabletech bych pracovat nemohl (ani s externí klávesnicí), protože skoro ke všemu potřebuju normální LinuxMS Surface, Fujitsu Stylistic,…
Co se stalo s notebokami? => Co se stalo s notebooky? bakterie => baterie (2x, nevim jestli to byl pokus o vtip) točivému disku => disku (ma to ssd) plast !!! => plast!
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.