Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 07:06
1. Pred vypnutim displeja skus programovo znizit citlivost mysi na minimum, resp. ju uplne vypnut. Mne ak sa hybe mys tak sa obrazovka nevypne (a laserova mys je tak citliva ze sa v podstate chveje aj ked si sused uprdne).Kdysi jsem pracoval v budově, která byla hned vedle velmi vytížené výpadovky a pokud se obyčejná optická myš (s červenou LED) nechala volně ležet, tak při průjezdu těžších vozidel čas od času počítač probudila. Jediná bezpečná metoda bylo otočit myš "břichem vzhůru". Doma to řeším tak, že monitor prostě vypnu tlačítkem (a notebooku zaklapnu víko). PS: Pokud je myš opravdu citlivá, dá se použít i na detekci zemětřesení, viz toto vlákno
Jediná bezpečná metoda bylo otočit myš "břichem vzhůru".Na to moje myš reaguje právě náhodnými přejezdy (nejspíš se snaží rekonstruovat pohyb z toho, co vidí, i když toho moc nevidí)
Hlavni vyhodu linuxu vidim v moznosti vytvorit si system presne na miru.Už jsem přemýšlel, že si napíšu použitelný init systém pro desktop, ale nakonec jsem to vzdal. Jeden počítač mi za to nestojí.
nomodeset nosplash
a -quiet a teď jsem začal i přidávat terminal_output console
do grubu.ip
, ruční dhclient atd.Na hledani jedine dokonaly InstantFox - nic lepsiho snad ani neexistuje.Právě že hledání v Chrome/iu je lepší - jednak nepotřebuje ty zkratky jako '
g
', 'y
' apod. (místo toho se používá URL+historie (úplně stejně jako bys na tu stránku chtěl přejít) + klávesa tab, ačkoli i ty zkratky je možný použít) a jednak nemusíš ty hledání definovat ručně, prohlížeč si je zapamatovává sám dle standardu OpenSearch.
<link rel="search" type="application/opensearchdescription+xml" href="/opensearch/packages/" title="Arch Linux Packages" />
Když jsem se naposled koukal (pár měsíců zpátky), FF tohle neuměl. Umít to teď?
co ti nevyhovuje?Posledně jsem nenašel náhrady k některým firefoxím rozšířením (Hackbar, ImgLikeOpera, Open in Browser, Tamper Data).
Bezpecnost?Furt volá domů (koukni Wiresharkem).
NetworkManager a spol. (wicd). Nemá to rozumný CLIDíval ses na akutální vývoj? Já jsem to na nějakou chvíli přestal sledovat, ale zase se na to chci někdy podívat.
interface typu ipTo nevidím jako úplně dobrý nápad, příkaz
ip
je od začátku postaven jako nástroj na přímé ovládání kernelových tabulek, což není úplně to stejné jako obecná síťová konfigurace.
ruční dhclient atd.Jo, dhclient vskutku není moc dobrý software (ale nevím o smysluplné náhradě), a není to ani vhodný backend pro nástroje typu NetworkManager. Tam bych řešení viděl, ale je to teprve v začátcích.
Díval ses na akutální vývoj?Ne, myslím, že tak rok ne. Změnilo se něco? Teď koukám na nmcli a asi by to už šlo použít, kdybych si udělal pár aliasů.
To nevidím jako úplně dobrý nápad, příkaz ip je od začátku postaven jako nástroj na přímé ovládání kernelových tabulek, což není úplně to stejné jako obecná síťová konfigurace.Asi jsem zpátečník, ale od nástroje na obecnou síťovou konfiguraci čekám hlavně vykonávání příkazů jako "přidej IP" a "přidej routu".
Jo, dhclient vskutku není moc dobrý software (ale nevím o smysluplné náhradě), a není to ani vhodný backend pro nástroje typu NetworkManager. Tam bych řešení viděl, ale je to teprve v začátcích.Já z něj vlastně používám jenom funkci "lízni si IP, gw a nameserver", případně občas "lízni si IP, ale gw a nameserver neměň", takže si vystačím s málem. Btw. řeší se nějak integrace nm s firewallem? Mohlo by být zajímavé natahovat si pravidla podle sítě, ke které jsem se připojil.
(ostatně, Firefox na nich běží)Firefox opravdu není jediná aplikace, kterou provozuji na desktopu :). Mnoho z nich na Windows skutečně neběží nebo se to musí nějak hnusně ohackovat (cygwinem).
Netřeba hned soudit linuxový desktop podle Gnome, ostudy svobodného desktopu.
Jistý problém s videem jsem ovšem zaznamenal i v KDE — mám dual head konfiguraci na notebooku (2560x1600 externí monitor a 1920x1080 display) a když v této konfiguraci přehrávám BluRay na velkém monitoru ve fullscreen režimu a se zapnutým akcelerovaným desktopem, objeví se jednou za pár vteřin tu a tam napříč obrazem vodorovný trhanec. Pokud se člověk zrovna na tohle nezaměří, nevšimne si toho, ale jakmile už o tom ví, je to k vzteku.
Řešení je naštěstí jednoduché. V KDE se dá kdykoliv za běhu vypnout a zapnout kompozitní desktop. Většinou s tím bývá asociovaná klávesová zkratka Win+F12, ale každý si samozřejmě může zkratku upravit podle svého. Takže při přehrávání videa mi stačí Win+F12 a obraz je najednou perfektní. Že se mi během přehrávání videa nebudou vlnit okna a že nebudou poloprůhledná, to mi opravdu nevadí ani trochu. A jakmile je dostříleno, dobro zvítězilo a zlo je poraženo, stačí znova zmáčknout Win+F12 a poloprůhledné vlnění oken je zpět.
Tak to se musím zase proklikat nastavením, už pár měsíců jsem neklikal a možná mi unikla nějaká novinka. Kdysi jsem tam viděl něco podobného, ale týkalo se to obecně maximalizace okna, ne fullscreenu. V takovém případě to samozřejmě není úplně ono, protože při dual head konfiguraci je celkem normální mít na jednom monitoru pár oken a na druhém jedno maximalizované, vše v rámci kompozitního desktopu. U maximalizovaných oken většinou odstraním dekoraci okenního manažera (na to mám zkratku Win+Enter), aby nezabírala místo, ale efekty bych vypínat nechtěl. Jestli už se tohle dá nastavit automaticky pro aplikace zobrazující se na celou obrazovku bez dekorací, je to další drobné plus pro KDE. Snad by to mohlo fungovat i pro Youtube ... tam vidím ve FullHD taky trhání, pokud nevypnu kompozitní efekty.
Toto mi na Archu přestalo, když přešli s intel ovladačem na SNA… což pro změnu přineslo, že se mi po přehrání videa dostane xserver do podivného stavu, či se resetuje, takže jsem to začal obcházet pouštěním videí v samostatné xsession přes qgamex…Jistý problém s videem jsem ovšem zaznamenal i v KDE — mám dual head konfiguraci na notebooku (2560x1600 externí monitor a 1920x1080 display) a když v této konfiguraci přehrávám BluRay na velkém monitoru ve fullscreen režimu a se zapnutým akcelerovaným desktopem, objeví se jednou za pár vteřin tu a tam napříč obrazem vodorovný trhanec. Pokud se člověk zrovna na tohle nezaměří, nevšimne si toho, ale jakmile už o tom ví, je to k vzteku.
Já mám na notebooku NVidii bez Intelu (tj. není tam Optimus). Trhanec související s kompozitním desktopem rozhodně můžu potvrdit, ale sekání kvůli videu jsem nezaznamenal.
Zažil jsem trochu vážnější problém se sekáním: Přehrávač xbmc s některou z předchozích verzí binárních NVidia ovladačů zbořil celý kernel (resp. ten NVidia blob to asi způsobil; kernel prostě nemá padat kvůli chybě v userspace). Naštěstí jsem tento problém už pár měsíců neviděl. Pravda taky je, že xine i vlc fungovaly normálně a pád nikdy nezpůsobily.
Bylo by hezké, kdybych pomocí toho Win+F12 přepínal mezi XRender a OpenGL místo mezi OpenGL a ... ničím. Ovšem tohle se zatím nastavit nedá, pokud vím. Otevírat před videem a po něm systemsettings
se mi nechce. Koneckonců při sledování videa nepotřebuju 2D ani 3D akceleraci oken — jsou normálně použitelná, jen se nevlní a nejsou průhledná. A při normální práci s akcelerovanými okny žádný problém nemám, tj. k použití XRender mě v podstatě nic nenutí.
Pravda je, že na jednom mém muzejním stroji (Asus M2N z roku 2003 s grafikou Intel ... brrr) je XRender v současném KDE mnohem rychlejší než OpenGL, co se frameratu týká, nemluvě o tom, že OpenGL poslední cca 3 roky nefungoval (způsoboval totálně zničený obraz a posléze odlet kernelu), než to někdo opravil. (Tak staré grafiky se známými hardwarovými bugy už zkrátka nejsou priorita.)
Na mém současném Lenovu W510 (rok výroby 2009) ovšem OpenGL rulezzz a NVidia funguje dobře jak s kompozitním desktopem, tak při přehrávání videa. Jen kombinace obou těch věcí s dual head konfigurací má při FullHD trochu problém, přestože procesory jsou zatížené maximálně tak na 15% a grafická karta taky neběží zdaleka na plný výkon. Asi to nebude hardwarový bottleneck, ale nějaký bug.
1) sleep 600; xrandr --output DVI-0 --brightness 0.1
Za DVI-0 dosadit výstup, za 0.1 (10%) hodnotu jasu. 1.0 je normální jas, 0.7 používám poslední dobou na stolním PC pokud je večer/zataženo. Netuším jestli to u ntb bude ovládat i podsvícení, zkoušel jsem to jen na stolním PC. Případně agresivnější řešení (natvrdo vypne obrazovku, po stisknutí klávesy zase zapne a automaticky zvolí rozlišení a další parametry [jde vnutit i manuálně]):
sleep 600; xrandr --output DVI-0 --off; read -n 1; xrandr --output DVI-0 --auto
2) doufám že se píše o videu v normálním přehrávači (VLC/Mplayer) a ne o Flash nebo HTML5 videu - to se bohužel kouše i mně, zatímco FullHD video třeba v Mplayeru běží bezproblémově.
3) Jak tohle může někdo vymyslet mi hlava nebere, zlatá ALSA, která nic neumí
4) Tohle tuším umí PowerTOP
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.