Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 09:17
Ale zas je třeba říct, že reklama je cílená na většinového zákazníka. A ten má podle mě terminologii jako moje maminka - "Mě zas nejde ten internet, já ti to přivezu!" Nemá cenu to vysvětlovat ani v rodině, natož v reklamě. Takže u mě to sice vyvolá úsměv, ale zas si to tak neberu.
Pripojeni k internetu znamena ze pouzita technologie musi byt schopna na vzdaleny server poslat paket s tim ze obdrzi odpoved. Uz se vsak nikde neudava za jak dlouho. Pokud tohle funguje tak mate pripojeni k internetu. O rychlosti natoz verejne IP se uz nikde nepise a podle mnoha provideru (obzvlaste mobilni - vsichni ctyri na nasem trhu) to neni podstatne.
...takovéhle ochranné známky by www.upv.cz ale stejně nejspíš nezapsal...:o) Klíčové slovo: rozlišovací způsobilost
co nevidet prijde ipv6 a bude to vyreseny
IPv6 je ako jadrová fúzia - posledných 50 rokov platí, že za 15 rokov ju budeme môcť hromadne využívať.
... co?blby lidi ... clovek chce pro ne jen to nejlepsi a oni na to serou ;)
tak fůze funguje akorát tak ve vodíkových bombách.a co tokamaky a slunicko :)
Ale pokud nejsem úplně out-of-date, tak se ještě nepodařilo vyrobit více energie, než se do toho vložilo.Někde jsem zaslechl (přečetl?), že jo, ale pokud si dobře vzpomínám, tak to bylo nějak jako 1 a malej kousek ku 1
vyrobit více energie, než se do toho vložilo
brání tomu pouze ... co?Byrokracie, co jiného?
Byrokracie, co jiného?
Zas na ty uředníky nemůžeme házet všechno. . IPv6 je čistě v rukou síťařů (v jistých firmách tedy spíše obchodníků
).
Naivkoco nevidet prijde ipv6 a bude to vyreseny
jaké voloviny se vymýšlí, aby se udrželo IPv4.Ježiš. Já bych povinně zavedl statní zkoušky pro každého kdo by jen pomyslel na spájení dvou síťových drátů jejichž součástí by bylo psychologické vyšetření.
+1 bohužel je to tak, s těmi šmejdy. Když se podíváš na nějakou IT konferenci, řeší se pořád dokola to samé, virtualizace (počítačů, desktopů, souborů... ), rostoucí diskové požadavky, jedna fasáda nad druhou, snaha tunelovat cokoli* přes HTTP a na druhé straně snaha filtrovat pomocí (aplikačních) firewallů, kde co... kdyby se nepoužívaly šmejdské Windows, nebylo by potřeba virtualizovat desktopy a aplikace, téměř by nebylo potřeba virtualizovat servery, protože v jednom unixu/linuxu se dají jednotlivé aplikace oddělit dost dobře, aby si nelezly do zelí, zatímco na Windows se bez virtualizace prakticky nedá provozovat víc než jedna aplikace na jednom fyzickém železe (nakonec to dopadá tak, že se nadělá třeba pět virtuálních strojů, na každém běží plnohodnotné Widle a na každých z nich jedna aplikace, protože v jedněch Windowsech by se neslesly, nebylo by možné je efektivně izolovat). Nebýt toto, že firmy ukládají naprosto zbytečná a duplicitní data, že si pracovníci vytvářejí miliony sračkoidních kancelářských souborů, toho, že firmy mají většinu dat nestrukturovaných... nebylo by potřeba řešit nějaké fasády nad diskovými poli, ale většině firem by stačilo jedno, dvě, které se dají ukočírovat i bez fasády. Prostě nebýt lidské blbosti a mizerného softwaru, neměla by polovina ajťáků, co dělat.
Když ti dají z práce přístup do firemního Outlooku, musíš si ten kus hovna nainstalovat** na svůj počítač, což není žádná legrace (např. když se instaloval na firemní notebooky, tak musel všechny obcházet speciální ajťák, který jim tam ten utlouk konfiguroval a rozchozoval) a pak se ten přístup na Exchange tuneluje přes HTTP*** (což je už samo o sobě dost pošahané, HTTP je protokol pro přenos hypertextových dokumentů, prohlížení webu, zatímco pro přenos e-mailů máme jiné protokoly), protože ve firmě je pomocí firewallu zablokované všechno kromě HTTP/S****. Nebo když se podívám na webové rozhraní k poště LotusNotes a webové rozhraní RoundCube, hádej z čeho se mi chce zvracet a co téměř***** nefunguje? No z těch notesů, které stojí kopu peněz -- zatímco s tím obyčejným hloupým RoundCubem, který je zadarmo, se pracuje příjemně.
*) už jen čekám, až někdo vymyslí IPoverHTTP, nebo třeba EthernetOverWebServices (overHTTP), protože jsme nasadili firewally a povolili jen port 80, tak teď musíme všechno tunelovat přes HTTP, aby to přes ten firewall prolezlo, to dává smysl, ne? :-/
**) Nechci tvrdit, že takový Thunderbird je stejný groupware jako Outlook/Exchange, ale člověk si ho na linuxu prostě nainstaluje z repozitáře jedním příkazem a jednoduše nastaví.
***) a to se během té anabáze ukáže, že neexistuje ve firewallu ani díra na port 80/443, takže celé to tunelování přes HTTP je k hovnu, protože se stejně musí volat na pomoc ještě další ajťáci, kteří tyhle porty na cestě k danému serveru povolí.
****) asi si nějaký expert myslel, že čím méně povolených portů, tím větší bezpečnost (asi po vzoru čím víc proužků, tím víc adidas) a nemylslel na to, že služby zpřístupněné přes HTTP se dají napadnout stejně, ne-li snáze, než kdyby běžely na vyhrazených portech.
*****) pitomé menu je tam řešené přes java applet a pokud ti java nejde, nemužeš ani odpovědět na e-mail.
Už se stalo Ale tyhle děsivé vzpomínky na Outlook z bývalé práce asi jen tak nezmizí
Jestli dokážeš na jednom Linux serveru oddělit aplikace (síť, přidělení CPU, paměti, disku, včetně přenesení za běhu na jiný HW) tak jako to umí vmware s virtuálkami
Asi to s tou virualizací vyznělo kritičtěji než jsem myslel – neodmítám virtualizaci, ale šlo mi o to, že ve Windows je virtualizace občas nutná, aby věci vůbec fungovaly*, zatímco v Linuxu po ní člověk většinou sáhne, až když potřebuje lepší prioritizaci, migrace, větší izolaci… což jsou věci navíc (funkční systém se dá postavit i bez virtualizace).
V Linuxu aspoň někdo (distributor) aplikace testuje, aby spolu fungovaly, ale ve Windows se instalují naprosto chaoticky, nejedná se o komplexní systém (OS + aplikace), vlastně jen platformu, do které si můžeš něco nainstalovat, ale už nikdo nenese odpovědnost za to, zda budou různé kombinace jednotlivých programů spolu fungovat (ani Microsoft, ani výrobce jednoho nebo druhého programu).
Další výhodou Linuxu v této oblasti je možnost lehké (kontejnerové) virtualizace, která má minimální režii, např. OpenVZ – totéž platí pro Solaris a jeho Zóny.
Zvažujeme desktopovou virtualizaci – uživatel totiž bude moci mít několik virtuálních strojů a na nich různé aplikace (Windowsowské), protože dohromady by do jednoho OS nešly nainstalovat. Přijde mi to absurdní a jsem si čím dál jistější, že nebýt Windows a aplikací pro ně, měli bychom ten život mnohem snazší…
*) u nás se např. virtualizuje proto, aby vůbec šlo provozovat několik aplikací na jednom fyzickém železe. Jedním důvodem jsou naprasené aplikace (uzavřené, windowsovské) a druhým právě Windows. Řešení nějakých priorit cpu/paměti nebo dokonce online přenosů virtuálů na jiný HW nejsou na pořadu dne.
protože dohromady by do jednoho OS nešly nainstalovat.wtf? napriklad co?
Já naštěstí Windowsy nemám na starosti Ale vím to od kolegů, kteří sestavují image s OS pro asi dva tisíce desktopů.
Problém je IMHO v tom, že kdyby se víc rozšířil Linux, tak se ti admini, kteří porůznu spravují Windows, a nevědí, co je to MAC/IP adresa/routovací tabulka/libovolný jiný základní pojem, přeorientují stejným způsobem na Linux, a budou vědět, že musí v YaSTu kliknout na Networking a do třetí kolonky odshora zadat 192.168.0.45.Kdepak, když se přiblíží nějaký kritický scénář, tak se vyfiltrují, protože, co si budeme nalhávat, ne vždy to jde stylem nějaké číslička do třetího políčka z leva a většina z nich se moc s klávesnicí nekamarádí, natož pak s BASHem nebo nedej bože ještě něčím komplexnějším(jako je třeba Wireshark). Před pár dny jsem si toto vlastnoručně ověřil.
téměř by nebylo potřeba virtualizovat servery, protože v jednom unixu/linuxu se dají jednotlivé aplikace oddělit dost dobře, aby si nelezly do zelíTéměř. Velmi téměř. Představ si, že máš čtyři zákazníky, kteří se vejdou na jeden fyzický server. Tři z nich jsou rozumní, čtvrtý ten server přetěžuje a aplikace těch tří se téměř nedostanou k lizu, což se těm třem zákazníkům samozřejmě nemůže líbit. Pokud na tom jednom fyzickém serveru rozjedeš pro každého zákazníka virtuální stroj, tak ať ten čtvrtý bude dělat jakýkoliv bordel, ostatní budou mít svoje jisté.
viz #55
každému dát 10 IPv6 adres ZADARMO!
10 určitě ne. Zákazník by měl dostat celý /64 prefix. Pro ISP je jednodušší (i teď) přidělovat adresy po prefixech než po jednotlivých adresách.
Burčák, už máme zákone uzákoněné různé vína, už máme zákonem uzákoněné, že do
Slivovicese nesmí přidávat cukr(jinak to pak není slivovice), tak proč ne
Připojení k internetu?
Vůbec není potřeba, aby to bylo „celounijní“ opetření – stačí tenhle pojem dostat do českých zákonů. Místní odlišnosti taky nehrají roli, těžkou budou např. na Moravě poskytovat nějaký jiný Internet než ve Středních Čechách
Definice pojmu pomocí (českého) zákona by byla velmi užitečná.
Však u Vodafonu "Neomezeně" znamená "vocamcaď - pocamcaď", no né?+1
+1, akorát by to neměla být ochranná známka patřící nějakému subjektu (tobě?), ale pojem definovaný zákonem. A tu absenci cenzury bych dal projistotu do všech variant „připojení k internetu“
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.