Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:39
manzel me netere je inzenyr a dela u soukromnika. Doba je zla a soukromnik ma nervy na dranc. Ten mladik a jeho kolegove jsou vystaveni denne az osobnim urazkam a musi vykonavat prace v dilne, pro ktere s nima smlouva nebyla uzavrena. Ale bydlet se musi, tak drzi hubu a krok. Jiny znamy se priznal, za ma vypoved a s nim 30 % osazenstva jeho firmy. Hleda a samozrejme nic nemuze najit.
Priznam se, ze jsem nenasel tu odvahu se jich zeptat, jak vidi ten kapitalismus dnes. Ale musim rici, ze to co si dnes musi nekteri nechat libit, to si ke me nedovilil za totality zadne komunistickej funktionar.
Jestli to je stejnej inzenyr jako ty, tak by mel bejt rad i za tu dilnu :D
Priznam se, ze jsem nenasel tu odvahu se jich zeptat, jak vidi ten kapitalismus dnes. Ale musim rici, ze to co si dnes musi nekteri nechat libit, to si ke me nedovilil za totality zadne komunistickej funktionar.
Tohle rekni ten co tehdy makali v uranovejch dolech, sedeli dlouhy roky za vymysleny zlociny, byly muceny a rekni to pozustalejm po tech, co to neprezili... Je az neuveritelny, jak je lidska pamet kratka.
Ja bych jim vzkazal, ze maji stesti, ze sli do dolu, protoze za nacistu by je primo zastrelili..
Ne vazne, tenhle zpusob argumentace je absurdni. To ze v jednom systemu se dely nepravosti neznamena, ze se nemohou dit i v tom dalsim. I kdyz lide doufaji, ze se to v tom dalsim nestane.
protoze ani jeden z nas nema moznost se podivat do tech mozku 'tech' lidi, proto se musime spokojit s nasimi odhady. Ja na rozdil od Vas neverim, ze lide zapominaji. Vetsina obcanu srovnava velmi dobre (+) a (-) dnesni a drivejsi doby. Lide ocenuji moznost volneho pohybu, projevu a svobodne volby podnikani. Ale zaroven si uvedomuji, ze kdyz nemaji moznost zabezpecit dite a ani si dovolit ho mit, tak si pojednou vzpominaji na ty reco komunistu, ktere znaji jen z doslechu, ze totiz mnozstvi zbozi v obchodech je pekne jen tehdy, kdyz je mozno si ho koupit.
V soucasnosti lide jeste stavi 'svobodu' nad ty' jistoty'. Muj prispevek vypravi o tom, ze se blizi doba, kdy to tak treba nebude. A to vime z historie, lide se vzdy nakonec rozhodnou pro jidli a strechu nad hlavou nez pro svobodu projevu.
Tak to si toho zazil malo - ja si pamatuji jedno cele leto, kdy se sehnat nedaly.Ono to totiž bylo také místně závislé. Například v Podbořanech se daly běžně koupit LED, které byl v Praze docela problém sehnat, v mimopražských městech obecně nebyly vůbec (možná ještě tak v Ústí nad Labem).
Jinak si take pamatuji ze nebyly vlozky, toaletak a spousta dalsich, dnes zcela nepredstavitelnych veci.Samozřejmě. Už jsem o tom kdysi docela podrobně psal.
1,60 za baterku? to je v dnesnich cecnach nejmene 16 korun. 16 korun za zinkouhlikovku? to by si dnes nikdo nekoupil.Pokud vím, tak zinkouhlík je dneska okolo 5 Kč za kus (v Tescu apod. ještě méně). Já už teď obyčejné baterky skoro nekupuji (maximálně tak do hodin), lepší je používat akumulátory - stojí srovnatelně (resp. o trochu dráže, podle kapacity) jako kvalitní alkalické články, přitom vydrží několik let denní zátěže (foťáky, blesky apod.).
Varty tu byly tak bezne, ze jsem mel dojem, ze jsou vychodonemcke :) Ale asi tedy ne :)Varta byla západoněmecká firma. Možná východní Němci dělali některé baterie v licenci (už proto, že některé východoněmecké foťáky Praktica byly konstruovány pro speciální baterie Varta - tedy je možné, že si na ně v NDR koupili licenci), ale některé zcela určitě pocházely ze západního Německa.
V soucasnosti lide jeste stavi 'svobodu' nad ty' jistoty'. Muj prispevek vypravi o tom, ze se blizi doba, kdy to tak treba nebude.
Lze vysledovat, že jednotlivé trendy se vracejí "po vlnách". Ve 20. letech lidé chtěli víc svobodu, po krizi a po 2. světové válce se hrálo spíš na ty jistoty. Pak začala ekonomika stagnovat a znovu přišla do módy "svoboda" podnikání. Dnes je situace obdobná jako po 2. světové válce, kdy stát víc intervenoval, než bylo do té doby obvyklé.
Z toho lze usoudit, že je třeba neustále hledat správnou míru mezi svobodou a jistotami, což není jednoduché a v každé zemi je to rozdílné. Američané mají raději svobodu - u nás jsou to zase ty jistoty
Ale zaroven si uvedomuji, ze kdyz nemaji moznost zabezpecit dite a ani si dovolit ho mit"Nemůžeme si dovolit mít dítě" je vždy jenom výmluva. Ještě před sto lety většina lidí neměla "jistoty" žádné a přesto si dítě dovolit mohli.
Ano za tuto škodnou se považuju takyBang.
ne kazdy je ale ochoten obetovat diteti cast sve zivotni urovne - to je neco uplne jineho nez "moci si dovolit"
Mluvíš mi z duše Ale Buh vi proc ve spolecnosti lip zni "nemuzu si dovolit" nez "nechci prijit o dovolenou".
Již jsem slyšel názory, že krize je pouze v hlavách novinářů a politiků. Bohužel tento optimistický názor nesdílím. Víte, co je to dominový efekt? Vše je teprve na začátku, ale již teď začínají krachovat velké automobilky, jakmile půjde dolu spotřeba, budou krachovat další podniky. U nás to pocítíme trochu později, ale nevyhneme se tomu také.
Ovšem psychologie na tom má také docela zásadní podíl.
Jo. Naprostý souhlas.
Souhlas, by me zajimalo, jak by ta krize vypadala, kdyby se o ni informovalo strizlive....
Ono stačilo, kdyby ještě v době konjunktury se našel někdo, kdo by varoval před negativními signály. Když po roce 2000 vláda Miloše Zemana rozjela "nábor" firem na stavbu montážních hal pro automobily, řekl jsem si, že tohle nedopadne dobře. Jednak stavět ekonomiku na autech je velmi riskantní, jednak ty firmy mají po určitou dobu daňové prázdniny a po jejich skončení firma sebere fidlátka a půjde o dům dál. A těch pár set zaměstnanců, co dostane práci - je to zanedbatelné. A nejsou to konstruktéři a špičkoví technici. Ty si firmy berou z domova. Jsou to montážní dělníci s nižší kvalifkací.
Ale nekritizujme jen náš český rybník: obrovský rozvoj hypoték znamenal umožnění bydlení pro každého, ale ne každý může splácet ... dnes to vidíme. Je toho hodně, co se mělo dělat jinak. Stačilo, kdyby to někdo řekl nahlas. Ale to není úkol jen pro novináře, ale především pro politiky.
Když po roce 2000 vláda Miloše Zemana rozjela "nábor" firem na stavbu montážních hal pro automobily, řekl jsem si, že tohle nedopadne dobře.Ne že bych něco takového říkal, když vláda rozjížděla tenhle nábor, ale v souvislosti s Nošovicemi jsem to už říkal taky - velká část našeho zahraničního obchodu závislá na exportu aut = moc vajec v jednom košíku.
Příliš jednostrannou orientaci našeho hospodářství na automobilismus kritizovali ekonomové snad odjakživa, dokonce to pochopilo i mnoho řadových občanů. Bohužel politici jsou ti poslední, kterým to došlo (resp. poslední, kteří si to byli ochotni připustit).
Naprosto souhlasím. Aktuálně se prakticky zastavil trh s nemovitostmi a auty, protože "v novinách" bylo, že díky krizi se začne od března příštího roku výrazně zlevňovat (byty a auta jmenovitě). Dokonce si developeři stěžují, že lidé nechávají propadat zálohy na byty (cca 5proc. z ceny), protože věří, že na jaře ten byt seženou až o dvacet procent levněji.
Samozřejmě, že seženou. Protože sami pomáhají roztáčet spirálu snížené poptávky, nabídky, pracovních míst, .... Nechci spekulovat o tom, jestli jsou aktuální ceny adekvátní nebo ne. Jen mě děsí síla médií. Btw znáte lepší výmluvu (a ospravedlnění) pro zeštihlování společnosti než celosvětová finanční krize?
Samozřejmě, že seženou. Protože sami pomáhají roztáčet spirálu snížené poptávky, nabídky, pracovních míst, ....No a? Vždyť to je přirozený tržní cyklus, vy si fakt myslíte, že něco mimo věcí ve světě matematiky může ad infinitum růst?
Nízká nezaměstnanost je jedním z průvodních znaků vrcholu hospodářského cyklu -- na kterém jsme (krize, nekrize) stejne zhruba byli.
Plyne z toho pro občany ČR i jedno zajimavé empirické poučení: Vláda s nezaměstnaností (skoro) nic neudělá. Zaručeně funguje pouze růst...
Nechce se mi hledat Exodus, ale podobné názory mi pokaždé připomenou jednu jeho část. Mojžíš v ní odvede Izraelity za svobodou do pouště a oni mu nadávají proč je odvedl od Egyptských hrnců plných masa.
Priznam se, ze jsem nenasel tu odvahu se jich zeptat, jak vidi ten kapitalismus dnes.
Problem je v tom, že lidé měli o fungování kapitalismu zcela nereálné představy. Chtěli blahobyt Západu a jistoty Východu. Potom ale nutně zjistili, že kapitalismus znaméná nést odpovědnost za sebe a své činy no a to se jim nechce.
Dalším pramenem nespokojenosti je klasická závist. Někde jsem slyšel citovaný průzkum, ve kterém velké množství lidí (myslím, že to bylo snad kolem 20 %) uvedlo, že podle jejich názoru "každý (velký kvantifikátor) bohatý získal svůj majetek nepoctivě". (Průzkum zahrnoval i možnost s "některý".)
Remcalům bych shrnul vývoj u nás po roce 1989 do bulvárního titulku (někdy pochybuju, že něčemu jinému rozumí): "Demokracie & kapitalismus: A co jste jako čekali?"
Potom ale nutně zjistili, že kapitalismus znaméná nést odpovědnost za sebe a své činy no a to se jim nechce
Lide zjistuji, ze bankovni manageri, politici, ucitele, urednici kupodivu neneseou za sve ciny zadnou odpovednost. Ale to byl ten zasadni omyl, meli o kapitalismu nerealne predstavy.
Já tedy hlavně pozoruji permanentně nataženou ruku ke státní (společné) pokladně a požadavek ať se stát postará.
Problém o kterém jsem mluvil je spíš spojen s odmítnutím osobní odpovědnosti u každého jedince. To, že systém nefunguje (a nikdy v rámci demokracie nebude fungovat) tak, aby dusledne trestal nehodne politiky a státní zamestnance je v tomto kontextu podruzny (odvozeny) problem.
Moje zasadni presvedceni je, ze cesi demokracii (a s ni spojeny kapitalismus a svobodu) nechapou a vlastně ji ani nechcou. Každý (skoro) tady chce takovou malou absolutistickou vládu, která bude dělat přesně to, co chce on. Kdyby u nas byl Putin, ktery by zavrel vzpurne bohate, znarodnil jejich a majetek a predhodil ho luze, rozhazoval almuzny atd. tak ho bude ctít, milovat a volit 95 % národa. (Já bych ho nevolil, protože už bych nebyl občan ČR.)
Lide zjistuji, ze bankovni manageri, politici, ucitele, urednici kupodivu neneseou za sve ciny zadnou odpovednost.Ano, to je velmi pozorovatelný rozdíl mezi dnešním svobodným kapitalismem a dřívějším totalitním marasmem. Zatímco dneska tohle můžeš svobodně říct, dříve by tě za takové prohlášení popotahovali.
"...bankovni manageri, politici, ucitele, urednici kupodivu neneseou za sve ciny zadnou odpovednost ..."
Politici - souhlas.
Bankovni manageri - nejenom bankovni - ale jen od JISTE UROVNE vys.
Urednici - jak kdo.
Ucitele - tuhle kravinu ti rekl KDO? Takova drobnost, ze za sverene deticky ma ucitel TRESTNI zodpovednost, to jako nezajem?
ja si myslim ze JiK ma pravdu, meli by jsme z EU vystoupit, zakazat zelene a pak je boj ČR s prumyslem Číny předem vyhraný. Nebo nevystupovat a EU předělat po vzoru číny, pak jim budeme konkurovat ješte snáz.
o tom, kdo komu bude ci nebude konkurovat jsi rozhodl ty, kdyz sis naposled koupil boty od Vietnamcu za 300 misto bot od italskeho vyrobce za 6000Hezký příklad. Ukazuje, kolik člověk dá navíc za odboráře, zbytečná ekonařízení a papírování. Při pracovní morálce Taliánů přitom nemám pocit, že by jeden výrobek z těchto dvou byl kvalitenější než druhý.
A na kolika je napsáno "Made in Italy"? Když jsem se naposledy díval na pohorky jakési docela známé Italské značky (nepamatuju si přesně které), tak tam bylo Made in China nebo Made in Taiwan
Nemela to byt Unie svobodnych statu, ktere spolu obchoduji, nemely byt jen nejake ty 4 teze, tedy svobodny pohyb 1. osob, 2. zboží, 3. služeb a 4. kapitálu. Co z toho zbylo? Vzdyt, kdyby se fakt dodrzovali jen ty teze, vlezla by se cela slavna Lisabonska smlouva na 2 radky, s prekladem do vsech EU jazyku na jeden list papiru....
Problem je v tom ze zapadni staty tohle nepotrebuji. Nepotreubji svobodu pohybu osob, zbozi, sluzeb a kapitalu. My u nas se muzeme rozkrajet aby k nam nejake osoby, zbozi, sluzby nebo kapital od nich dorazil a oni se nam na nase osoby, zbozi, sluzby a kapital muzou z vysoka vys.....
Aneb za vším peníze ... kdo viděl Čistou duši? John Nash tvrdí, že až nebudeme hledat svůj osobní profit, ale osobní profit a profit celku, že to bude lepší.
Když se vrátím k původnímu problému - když člověk koná na základě vůle, je to vždy pro jeho vlastní prospěch (vnímáno jeho myslí)Nechávám to bejt, pokus tvrdíš tohle, tak nemá cenu se s tebou o daném tématu dál bavit.
když člověk koná na základě vůle, je to vždy pro jeho vlastní prospěch
To je, prosim pekne, picovina. Existuji na to i pokusy, ktere toto vyvraceji, v cestine si o nich muzete precist treba u Koukolika.
A nezáleží na tom jak definujeme "vlastni prospech"? Pokud se do toho zacne pocitat treba "dobry pocit" tak se situace diametralne meni...
Ano -- a proto zalezi na definici.
S nekym, kdo si plete pojmy "EU zakazala vyrabet" a "EU zakazla dotovat" patrne nema vyznam diskutovat.
Objasnovat rozdil mezi hodinkami a holinkami nemam chyt a cas.
S nekym, kdo si plete pojmy "EU zakazala vyrabet" a "EU zakazla dotovat" patrne nema vyznam diskutovat.To asi nemá, ale nikoho takového jsem tu ještě neviděl. A cukr EU zakázala vyrábět - respektive stanovila limity výroby pod pokutou, pokud je nedodržíme.
Tak znovu: EU stanovila kvotu vyroby cukru, pro kterou je mozne dotovat. Pokud bude dotovano vic, prijde pokuta.
Fakt netusim, co je na tom tak tezkeho a nepochopitelneho ...
Na východě Kuby je ale také zhruba šedesát mužů, které Američané chtějí propustit. Nechtějí je však vrátit do jejich domovských zemí. Kvůli obavám, že navrátilci budou tamními režimy mučeni, případně rovnou zabiti. Dosluhující Bushova administrativa se proto obrátila na Evropany. Když Guantánamo tolik kritizujete a voláte po jeho uzavření, tak nám pomozte. Přesídlete tyto lidi do svých zemí.Trochu mi to přijde jako "my jsme to zvorali, vy to za nás vyžerte"
No, nevím. V Číně jsou teď obrovské problémy a masy nezaměstnaných. Sklízí bouři, kterou zaseli v Evropě a Americe. Několik let chrlili laciné zboží na západ, až hromadně zkrachovala na Západě výroba, protože měla vyšší vstupní náklady. Přidaly se další negativní faktory (hypoteční krize apod.) a výsledkem je, že se na Západě méně nakupuje. Čína, která je závislá na exportu, najednou začíná haprovat. A to jsme teprve na začátku. Bude ještě pěkná mela.
To je relativní. Stačí být na špatném místě ve špatnou dobu. Já jsem byl na WTC tři měsíce před 11. zářím ..Měl jsem jenom kliku.
I kdyby žádné globální oteplování nebylo, jednou ten autorův "ekodebilismus" musí přijít, protože využívání obnovitelných zdrojů spolu s atomovou energií je jenom zvýšení produktivity práce, bez něhož se dějiny nehýbou. Navíc nám to umožní oprostit se od energetické závislosti na blízkovýchodních státech.
Kdyby RVHP ještě byla, tak se vsadím, že by na to taky přišla, ale ta by své prosadila asi jinak. Asi by vývoj ekologických technologií svěřila nějakému státu, místo toho, aby doufala, že nějaký svobodný trh s povolenkami něco vyřeší. (Nevím jak to v RVHP fungovalo, ale asi tak, jelikož jsem slyšel o přesouvání výroby helikoptér od nás do Polska.)
A ty všemožné regulace? Kdyby byl nějaký orgán, který na kvalitu výrobků dohlíží globálně, tak by ani nemusely být. Bez nich ale na drruhé straně bychom se dodnes krmili suchou zeleninou, kterou na Západě nikdo nechce, tj. stali bychom se odbytištěm nekvalitních výrobků, k čemuž jsme vzhledem ke své kupní síle náchylní.
Mám občas takový dojem, že až se EU zreguluje natolik, že nebude moci fungovat, přijde nějaký další Říjen.
A ty všemožné regulace? Kdyby byl nějaký orgán, který na kvalitu výrobků dohlíží globálně, tak by ani nemusely být.
Co to chutná víc? Erteple nebo brambory?
autor neni z Brna, erteple mu nic nerikaji
neviem si predstavit, ze by krajiny ako Cina boli schopne prijat nejake ekologicke opatrenia, takze na celosvetovej urovni sa toto asi nikdy neuskutocni; ked sa pozrieme spetne, zapadne industrializovane krajiny vyprodukovali tolko emisii, ze keby ich ostatne krajiny mali dohnat, tak tu uz ziadnu dychatelnu atmosferu mat nebudeme, resp. sa v tom nasom skleniku uvarime zaziva
„mi to EU a jeho zeleni revolucni komisari pripadaji jako pekne slapnuti do hovna. “
Krásně jsi to vystihnul
+1
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.