Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 20:59
dobří lidé na Arch fóru mi vytvořili script na hromadný převod snímků do JPG a mě napadlo, že by se zde někomu mohl hodit.
#!/usr/bin/python2
# -*- coding: utf8 -*-
import os
# Grab all files inside subdirectories within the current directory
search_files ="find . -name *.CR2"
# Loop through all found files
for source_file in os.popen (search_files):
# Remove \n at end of found files
source_file = source_file[:-1]
print "Processing file " + source_file
os.popen ("ufraw-batch --wb=camera --exposure=auto --out-type=jpeg --shrink=3 --compression=90 " + source_file )
Script používám pro generovaní náhledů importovaných snímků, hlavně z důvodu archivace.
Dlouhou dobu jsem si myslel, že se bez Lightroomu neobejdu, ale mýlil jsem se. Řekl jsem si, že stojí za pokus to alespoň zkusit a dal jsem sbohem oddílu s Windows.
Sice se s novým prostředím (co se fotografie týká) stále sžívám, ale workflow Rapid Photo Downloader > tenhle script > RawTherapee > (případně) GIMP mi vyhovuje v určitých aspektech dokonce více než Lightroom.
RawTherapee se sice s člověkem nemazlí, ale s trochou snahy a hlavně praxe nebudu mít problém ho používát. Jen se divím vývojářům, že k němu nepřibalí několik presetů/filtru/nebo jak se tomu v RawTherapee říká, které produkují trochu líbivější fotky. I kdyby to byla jen otázka zvýšení kontrastu a barevnosti, tak to na uživatele hledající alternativu pro LR určitě udělá větší dojem, než defaultní šeď.
A GIMP je neergonomická příšernost, ale jako alternativa k Paint.net stačí :)
Tiskni
Sdílej:
+1
Mají takové komentáře smysl?
Sám bych si s tím nikdy neporadil, ten člověk byl tak ochotný, že to dal dohromady a dělá to přesně co má.
Pokud víte, jak to udělat ještě líp se o to prosím podělte a udělejte ten script co možná nejlepším (na internetu se mi žádný jiný rekurzivní script najít nepodařilo).
for i in *.CR2; do dcraw -w -c $i | convert -quality 97 - `basename $i .CR2`.jpg; done
echo "Převádím snímek $i"
či jiné informace. Ideálně samozřejmě uložit jako skript do adresáře, který je v PATH.
find . -name *.CR2 -print0 | xargs -0 ufraw --wb=camera --exposure=auto --out-type=jpeg --shrink=3 --compression=90
protoze ten "python" skript to prochazi rekurzivne od . dolu
Sice se s novým prostředím (co se fotografie týká) stále sžívám, ale workflow Rapid Photo Downloader > tenhle script > RawTherapee > (případně) GIMP mi vyhovuje v určitých aspektech dokonce více než Lightroom.Upravovat v RT jpg fotky namísto raw fotek mi přijde jako docela drsná prasárna. Spíš to vidím na cestu:
Psal jsem tam, že ten script používám pro archivaci. Jinak řečeno Stáhnu forky > spustím script > rychle mrknu co sem vyfotil > až je čas sednu k RawTherapee.
Je pohodlnější rychle proskákat jpg snímky a v budoucnu se můžu rychle zorientovat co sem to tehdy fotil.
Moc sem s tím ještě nedělal, takže těžko říct. Zatím bylo vše v pohodě. Nicméně jsem bežel na linux-ck jádru s BFQ plánovačem... třeba to může mít vliv.
Se stand-alone Ufraw sem se ani neobtěžoval. Nedovedu si představit v tom upravovat větší množství fotek. Naproti tomu mi RawTherapee přijde jako ok alternativa Lightroomu.Ale už hezky dlouho nejsem zvyklý na to, že app mi shodí celý systém.To musí být hodně šikovná aplikace.
dcraw -e
, což je mnohem rychlejší než klasické genorování. Nebo se může použít volba -h
, kde se místo složitého interpolování jednotlivé čtveřice pixelů Bayerovy RGBG masky prostě vezmou tak jak jsou a vygeneruje se z nich jeden RGB pixel. Obrázek má sice poloviční rozlišení, ale na náhledy to stačí a stále je to velmi rychlé.
When selecting a dark frame (or with autoselection), RT extracts from it all the positions of hot pixels and then always corrects them in the final image. This correction is better than applying only the "Hot/dead pixel filter", but works only for hot (=white) pixels not for dead (black) ones.
Bad pixelsRT can correct a list of bad pixels (pixels that are always black or white or stuck to one color) for your particular camera model. To do this you need to write a text file with the absolute raw coordinates of these pixels: each line specifies a pixel with x space y return positions. (If you look at the coordinates of pixels in RT, beware of the offset introduced by cut border: you must add +4 to each coordinate).
The file has to be named exactly as your camera:"maker model.badpixels" (maker must be short name) es: PENTAX K200D.badpixels; if you have two cameras with same model you can specify also the serial numbers (look at exif data): "maker model serial.badpixels". The file has to be located in the "dark frames" directory specified in preferences.
Pixels in the bad pixels list will always be corrected in processed photos.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.