Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 06:37
Kdysi dávno jsem četl článek o PC-BSD. Po úspěšném a zajímavém odzkoušení několika LiveCD v předchozích měsících a letech - abych „viděl“, jak „vypadají“ jiné UNIXy než Linux - jsem se rozhodl, že zkusím i tuto distribuci.
Už dlouho mě zajímalo, jak funguje VMware, a když jsem našel kompletní nainstalovaný virtuální počítač s PC-BSD pro VMware, hned jsem si ho stáhl. Kromě toho jsem si opatřil taktéž VMware Server. Zlí jazykové tvrdí, že je pomalejší než Player, protože neobsahuje VMware Tools. Já jsem i v této verzi VMware Tools našel a dál jsem se tím podrobněji nezabýval.
Po instalaci VMware a kompilaci kernelových modulů jsem bez problémů spustil stažený obraz. Vždy jsem si představoval, že virtuální stroj je něco strašného a rezatého, co hrozně vrže a kouří. (Aspoň virtuální stroj Javy mi tak vždy připadal, ačkoliv jde o něco zcela jiného.)
K mému velkému překvapení „počítač“ nabootoval nezvykle rychle. Protože mám pouhých 512 MB RAM, tu a tam se něco muselo odswapovat, ale jinak vše běželo hladce. Po nabootování se objevilo výborně nastavené prostředí KDE. Fungovala síť i systémový update. Prostě paráda.
Odezva systému ve virtuálním stroji byla tak rychlá, že jsem často zapomněl, které prostředí zrovna ovládám - zejména po sjednocení vzhledu KDE v PC-BSD a v ArchLinuxu. Jediné, co mi chyblělo, byla 3D akcelerace a fungující screensaver Euphoria. Ale mám za to, že tento problém by nenastal, kdybych provozoval FreeBSD na „skutečném“ hardwaru. Nijak důkladně jsem nepátral po tom, jak je to s emulací 3D hardwaru.
Pokud má někdo tu a tam kousek času na hraní, pak by tohle mohl být dobrý námět. Takový virtuální stroj může znamenitě posloužit třeba k ověření portovatelnosti nějakého kusu kódu, aniž by člověk musel přebootovat. Kdybych tak jen mohl mít víc RAM...
Tiskni
Sdílej:
Stejně jako třeba JVM není virtuální stroj v pravém slova smyslu. Význam toho slova je tak široký, že jeho pravý smysl bych opravdu radši nehledal.
cd /usr/ports/kategorie/název_programu make install cleana je to
Já jsem si ale stáhl balík zvaný Server a nic jsem z konzole neovládal. Jen se to z konzole nainstalovalo, protože kompilace kernelových modulů přece jen konzoli vyžaduje. Pak je tam grafické klikátko pro Gtk, které samozřejmě podporuje víc snapshotů, které mohou běžet i současně, a má VMware Tools a další vychytávky. S tou 3D akcelerací si nejsem jistý - možná by fungovala, kdybych se trochu pohrabal v konfiguraci X-serveru v PC-BSD. Ale není to pro mě až tak důležité. Kdybych se rozhodl ten systém opravdu prakticky používat, dal bych si ho přímo na disk.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.