Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:55
První co nevim je jak by se vyřešil rovod ze servru do ostatních dvou PC. Museli by se použít tři síťové karty, do jedný by šel internet a zbylé dvě by byli napojeny na zbylé dva počítač? Nebo se dělá nějaká rozdvojka na LAN?Stačí mít jednu síťovku v každém počítači a mezitím takovou tu krabičku, které se říká switch (stojí pár stovek)
Poslední věc je aby každý počítač v síti měl svojí pevnou ip adresu viditelnou pouze v síti.Tohle je to nejmenší - stačí si vybrat ze rezervovaného rozsahu (např. 192.168.x.y) a nastavit to. Samozřejmě včetně masky a výchozí brány (což pro "zbývající" počítače bude ten server).
Ono si UPC registrujes MAC adresy, a pokud s nema nemas nasmlouvane tri pocitace, nemuzes ten net narvat primo do switche.Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server, a je úplně jedno, jestli jsou mezi tím jen dráty nebo switch (ten nijak nemění ethernetovské pakety).
a) bud pouzit v serveru dve sitovky a routovat sam, nebo...použít v serveru jednu síťovku a routovat sám
b)...muzes misto switche koupit krabicku, ktera funguje jak jako swtich, tak jako router.Pokud chce tak jako tak používat server (pro soubory), který poběží pořád, tak je to zbytečné. Ale jinak je to samozřejmě lepší - jednoduché, nenáročné, tiché atd.
...použít v serveru jednu síťovku a routovat sámO moznosti puzit jedno rozhrani pro vice siti jsem nevedel.Diky za pouceni.Docela by me zajimalo jak to funguje..![]()
Ale můžeš. S UPC bude komunikovat pouze server..Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?
Docela by me zajimalo jak to funguje.Jednoduše. Na jednom fyzickém zařízení může být víc logických/virtuálních (každé má svoji IP adresu). Jak se to přesně nastavuje, to si teď bohužel nevzpomenu (min. 4 roky jsem to nedělal) - ale v HOWTO je to popsáno.
Jak ty ostatni pocitace poznaji v ktere siti "maji chtit" byt, napriklad pri pridelovani adres z DHCP?Přidělování adres v různých sítích přes DHCP jde udělat, ale je to trochu náročnější na nastavení DHCP serveru. Pokud by tam už jeden DHCP server byl (např. u UPC - nevím, jestli se to tam používá), tak je to samozřejmě problém. Takže jediný spolehlivý a osvědčený způsob je ruční nastavení adres na klientech.
Koupit si bili: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS . Nebo zkusit v googlu najít nějaký obstojný networking how-to. Je toho příliš na vysvětlování a já jsem tak líný.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.