Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 18:50
Nevím jestli to okolo vás taky jen tak lehce prošumělo, ale nové cestovní doklady vydávané ministerstvem vnitra budou mít v sobě integrovaný RFID čip. To je taková ta věcička proti které protestují mnozí zastánci svobody včetně EFF.
Nějak jsem si ani nevšiml, že by okolo tohoto tématu vznikla nějaká veřejná diskuse, jen ministerstvo na případné otázky novinářů odpovídá že vše je zajištěno s ohledem na maximální bezpečnost. Přitom třeba Nizozemský e-pas už byl cracknut. Navíc kdo všechno bude mít klíč k rozšifrování - ten se bude rozesílat do mnoha států, aby ten čip k něčemu byl a jestli tam někde unikne, nikdo už nikdy nezjistí, čí vina to byla. Zatím je z biometrických dat součástí jen přesná fotografie, do roku 2008 ale přijdou i otisky prstů.
Poslední den, kdy můžete zažádat o pas se strojově čitelnou zónou bez RFID je zítřek, pondělí 21. srpna, takže vyražte na úřad a fotky s sebou. Poté je možná si zažádat jen o pas bez strojově čitelné zóny, který ale platí místo deseti let jen jeden rok.Od září se začne vydávat pas s RFID za poplatek 600Kč oproti dnešním 200 Kč u pasu bez RFID, pas bez strojově čitelné zóny zdraží z 600 Kč na 1500 Kč a platit bude už jen půl roku.
Tiskni
Sdílej:
Navíc mě napadá, jak onen nechtěný čip snadno deaktivovat. Možná by pomohlo strčit pas mezi elektrody generátoru velmi vysokého napětí, jako je třeba Wimshurstova třecí elektrika. Elektrická jiskra čip jistě zničí.Dobrá cesta, jak si zkomplikovat cestování. Sice úmyslné zničení půjde prokázat dost těžko, ale na to, aby člověka např. nepustili do letadla, zničený chip stačit bude. V tuto chvíli je jediné schůdné řešení pořizovat si pasy bez RFID, i když jsou dražší. I když je to samozřejmě jen dočasné, protože za pár let budou zcela jistě obsahovat RFID všechny pasy.
Řešením je vzít si RFID zapper a použít ho v letištní hale
Zitra si jdu udělat pas, nechci aby si někdo uchovával mé biometrické data zvláště, když je naše státní správa závíslá na na firmě Microsoft. Této firmě nevěřím a nechci aby mé data byly spravovány na produktech této firmy.
Nevím jak vy, ale já dost dobře nechápu smysl ani občanského průkazu (a jsou země, které bez nich naprosto běžně fungují).
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis. Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti…
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis. Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti...Bud na rodny list, anebo po znamosti (ve vetsich mestech by to ale nefungovalo).
Nikdy mi nebylo jasné, jak si v takové zemi člověk vyzvedne na poště doporučený dopis
Doporučený dopis, alias do vlastních rukou, se nikde nevyzvedává, ten vám dovezou.
Nebo provede jakýkoli jiný úkon vyžadující prokázání totožnosti…
Tohle je zajímavé. Od 15 let co mám OP, jsem jej potřeboval pouze k administrativním úkonům, tedy věcem, které vlastně ani nepotřebuju . Což mi připomíná vyprávění nějakého člověka, který za totáče emigroval na západ, kde 8 let občanku nevytáhl, pak po převratě chtěl jet tuším na Slovensko a během týdne ho tam ukázal 8x. Nebo copak Vy jste někdy skutečně na něco potřeboboval tu papírovou kartičku zatavenou do plastu?
Doporučený dopis, alias do vlastních rukou, se nikde nevyzvedává, ten vám dovezou.
Za prvé: doporučený dopis není zdaleka totéž jako zásilka do vlastních rukou. Za druhé: pokud by měli dovézt každému doporučený dopis, kdykoli si vzpomene, musela by ta služba být extrémně drahá.
Nebo copak Vy jste někdy skutečně na něco potřeboboval tu papírovou kartičku zatavenou do plastu?
Kdykoli jsem potřeboval prokázat svou totožnost, tedy že jsem to skutečně já. Opravdu nechápu, proč je občanka považována za nástroj nějaké totalitní zvůle a policejního státu, nebo co se to z ní někteří lidé snaží dělat…
Kdykoli jsem potřeboval prokázat svou totožnost, tedy že jsem to skutečně já.
A kdy to bylo? Možná že opravdu existuje něco, kde je ta kartička užitečná (napadá mě třeba otevření zabouchnutých dveří ), ale já jsem ji opravdu k ničemu nepotřeboval. Proto jsem se ptal ostatních. Ano uznávám, že ji párkrát po mě chtěli ostatní (imho zbytečně) - úřad (kde jsem nechtěl být a kdyby ten úřad neexistoval, vůbec nic by se nestalo), policajti (městská, která snad na to tehdy neměla ani pravomoce), atd. Prostě nikdy to nebyl žádný užitečný úkon.
Opravdu nechápu, proč je občanka považována za nástroj nějaké totalitní zvůle a policejního státu, nebo co se to z ní někteří lidé snaží dělat…
To z ní opravdu nedělám. Podle mě je to jen zcela zbytečný nástroj byrokracie. Možná byste mohl Vy napsat, kde je její užitečnost.
Na druhou stranu pokud si chci založit konto (tj peníze tam budu ukládat), tak banka o mě nemusí vědět nic. Viz dneš již bohužel zrušené anonymní vkladní knížky. Copak tohle nefungovalo?
Jistě, fungovalo - jenže možností, jak takovou věc zneužít, bylo příliš mnoho na to, aby to tak mohlo zůstat.
Pripomína mi to istú historku, ktorú som čítal kedysi dávno: V Indii žil guru. Celý život žil mimo civilizácie a v symbióze s prírodou. Až jedného dňa sa rozhodol, že si založí účet. Išiel teda do mesta, vošiel do banky a tam úradníkovi vysvetľoval čo potrebuje. Úradník ako prvú vec chcel doklad totožnosti. Guru sa pýta: "Čo to je?" A úradník zmätený vysvetľuje: "To je kus papiera, ktorý dokazuje, že vy ste vy." Guru sa zamyslí. Všimne si, že jedna stena v miestnosti je celá obložená zrkadlami. Ukáže na svoj obraz v zrkadle a s uspokojením vraví "Áno. Som to ja."
vězni označení náramkem s možností lokalizace (chce se zavést u nás).S tímhle bych souhlasil. K vězňům se chováme příliš mírně (minimálně by měli být přinuceni pracovat, pokud jim bude nabídnuta práce)
Tím spíš, že je tlak na to, aby bylo možné sloučit funkci průkazu totožnosti s průkazy pro různé služby (hromadnou dopravu, bankovní služby apod.). Ani se mi to nechce domýšlet...Nemusíš, stačí se dívat na TV, dávají příspěvek k debatě se Sandrou Bullock - byť starý 11 let, začíná sci-fi téma být nebezpečně aktuální ;)
Všichni chtějí naše dobro. Nenechme si ho vzít!S tím souhlasím. Všichni chtěji naše dobro, ale pokaždé je to něco jiného.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.