Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 10:28
Pořídil jsem si novou klávesnici - Razer Blackwidow 2013. Jedná se o relativně drahou (2256kč) pro-gamerskou klávesnici, která ovšem jako momentálně jediná jenž se mi podařilo najít na českém trhu nabízí spínače Cherry MX blue, jenž jsou považovány za obzvlášť vhodné pro psaní. Právě proto jsem se rozhodl jí koupit, i když hry na počítači hraji jen minimálně - za posledního půl roku to víc jak pět hodin nebylo.
Klávesnice se v čechách prodává v několika verzích, proto radši přidávám jejich seznam:
Původní verze nabízející Cherry MX blue mechanické switche. Jedná se o přepínače spustitelné tlakem 50g, které mají efekt přitažení, kdy po cca 2mm z celkové 4mm dráhy tlačítko samo sepne. Díky tomu jsou považované za vhodné pro psaní, stačí je totiž pouze "hladit". Další efekt je relativně hlasité cvakání, které poskytuje jasnou odezvu, zda bylo tlačítko stisknuto, nebo ne.
(Obrázek pochází z The Mechanical Keyboard Guide)
Klávesnice je velice robustní, plasty neskřípou a nijak se neprohýbají. Váha je 1.5kg. USB kabel působí se svým půl centimetrem šířky nesmrtelným dojmem. Jednotlivá tlačítka by měla vydržet přibližně padesát milionů stisků, takže existují všechny důvody, proč se domnívat, že vám klávesnice vydrží několik let.
Gamery určitě potěší Makro tlačítka na levé straně, které jsem chtěl původně využít pro spouštění různých programů, z čehož nakonec sešlo (podrobnosti dále).
Základní verzi Blackwidow vám nemohu doporučit, protože má jednak lesklý povrch, na kterém jsou dle recenzí vidět veškeré dotyky, tak dle davkola potíže s výstupní kontrolu kvality. Na youtube se dá najít několik videí, kdy autoři ořezávají z klávesnice kusy plastů, protože klávesy mají tak nízkou přesnost, že si navzájem překáží.
Cena: cca 1800kč
Tato verze nabízí podsvícení, které je řešeno luxusně diodou pod každým tlačítkem. Díky tomu svítí všechny krásně rovnoměrně. Podsvětlení je možné relativně plynule regulovat pomocí FN klávesy.
Cena: cca 2600kč
Zkrácená verze klávesnice, ze které byl odstraněn blok numerických kláves.
Cena: cca 1800kč
Tichá verze, která namísto Cherry MX blue nabízí alternativu Cherry MX brown. Tyto tlačítka jsou vhodnější pro hráče a navíc nevydávají klapavé zvuky.
(Obrázek pochází z The Mechanical Keyboard Guide)
Cena: cca 2200kč
2013 tvoří novou řadu, ve které najdete všechny předchozí modely, které byly ovšem na základě zpětné vazby od uživatelů různě pozměněny.
Jedna z novinek je matný povrch klávesnice, druhá je upgrade z 2KRO na 10KRO (počet zároveň stisknutelných kláves) a také zlepšení kontroly kvality klávesnic.
Klávesnice z této řady jsou oproti předchozí řadě vždy o několik stovek dražší. Blackwidow 2013 kterou jsem si vybral já stála 2256kč.
Velmi dobrá otázka, kterou mi položilo hned několik lidí.
Do nedávna jsem zastával názor, že bude lepší si každých půl roku koupit levnou klávesnici, kterou jakmile bude ošoupaná vyhodím a koupím si novou. Teorie to byla pěkná, jenže pak jsem zjistil, že levné (do 200kč) klávesnice s klasickým layoutem se nedají v kamenných obchodech sehnat a po internetu jsem si je kupovat nechtěl, protože jsem se děsil odezvy, kterou si nemůžu vyzkoušet.
Poté jsem na internetu narazil na klávesnici Happy hacking keyboard, kterou někdo doporučoval jako skvělou programovací klávesnici. To mě zaujalo, protože do té doby jsem klávesnice kromě layoutu neřešil. U HHK si všichni pochvalovali hlavně skvělá mechanická tlačítka. Krátký průzkum trhu ukázal, že v Čechách je klávesnice dokonale nesehnatelná a z ciziny stojí pěkných pár tisíc ($300). Rozhodl jsem se tedy držet se mého plánu vyměňovat levné klávesnice.
(Obrázek pochází z wikipedie.)
Že to nemusí být ideální nápad jsem zjistil když mi málem jeblo z dementního layoutu levné genius klávesnice, kterou jsem si koupil v Tescu. Poslední hřebíček do rakve pak přidalo několik diskuzí zde na abclinuxu, během kterých jsem si vzpomněl, že kdysi u mého úplně prvního počítače jsem měl klávesnici s mechanickými klávesami, kterou jsem opatroval tak dlouho, dokud jednoho dne úplně nepřestala fungovat.
Přemýšlením nad klávesnicovou filosofií jsem strávil docela dlouho a tak jsem dospěl k pár rozhodnutím, které se silně podílely na mém současném výběru:
1) Do klávesnice se vyplatí investovat, protože je to jedno z hlavních zařízení, pomocí kterého pracujete s počítačem a jedno z mála, které aktivně osaháváte. Stejně jako kvalitní monitor se vyplatí koupit i kvalitní klávesnici, protože se přímo podílí na vašem zdraví a uživatelském komfortu.
2) Rozdíl v uživatelském zážitku ze psaní na mechanické a membránové klávesnici je pro mě dost podstatný.
3) Opravdu silně mě nebaví nakupovat nové klávesnice. Je to práce a navíc opruz. Každé z nich něco chybí, nebo něco přebývá a dá zabrat, než narazím na něco, s čím bych mohl být plně spokojený. Rozhodl jsem se tedy k přesnému opaku než na začátku - koupím si kvalitní, drahou klávesnici, kterou nevyměním dříve, než bude její podstatná část nefunkční, či nevyhovující.
4) Důležité jsou pro mě hlavně následující faktory:
Ačkoliv někomu se klávesnice nemusí vzhledově líbit, musím uznat, že na mě působí docela pozitivně, i když tohle je zrovna to poslední podle čeho si klávesnici vybírám.
Krabice působí docela sexy dojmem. Černá a zelená barva, obrovský obrázek, díra na kurzorové šipky, kde si v kamenných obchodech můžete vyzkoušet odezvu Cherry MX tlačítek.
V krabici se nachází jen klávesnice a v úhledném balení halda letáků, výrobce tedy vynechal jak CD s ovladači, které si musíte stáhnout z internetu, tak třeba konvertor na PS/2, který někteří výrobci přidávají. Vnitřek krabice není lepený, ale různě naskládaný, působí to dojmem origami a jak z toho jednou klávesnici vyndáte, docela blbě se to skládá zpět.
Na klávesnici zaujme její masivnost, jak někdo poznamenal v nějaké recenzi, je to docela ideální zbraň pro případ zombie apokalypsy. Přívodní kabel, do kterého se vlezly dva USB kabely a audio působí dojmem napájecího kabelu k cirkulárce a je opletený jakousi plastovou hmotou.
Letáky jsou dokonale zbytečné. Je v nich návod na klávesnici, nějaké to povídání okolo softwaru, cosi jako pozvánka do klubu a samolepky. Mají různé cool tvary, ale jinak po informační stránce mi k ničemu nejsou.
Po připojení k počítači klávesnice funguje ve standardním režimu, Mint 13 nemá problém s různými multimediálními kombinacemi, které je možné docílit pomocí FN, kterou na klávesnici najdete místo pravé "windows" klávesy.
Makro tlačítka nalevo nefungují, ale s tím jsem počítal. Výrobce vymýšlel nějaké psí kusy a tak jsou podporované s pomocí jeho monstr ovladače (200MB). Naštěstí se to někomu podařilo odsniffovat, takže by neměl být problém je rozchodit i pod linuxem.
Jakmile jsem klávesnici připojil k počítači, zkusil jsem se zalogovat do systému, který měl zamčenou obrazovku, jenže ouha. Napíšu heslo a fail. Zkouším to znova, dohromady snad desetkrát, než se mi to povede. Přemýšlím v čem je chyba, tak jdu klávesnici otestovat na IRC.
Záhy mi to dochází - klávesnice je nekompatibilní s tím, jak můj mozek rozpoznává levou stranu klávesnice. Vždy když začnu psát, mám malíček na levé hraně bloku kláves. Bohužel, díky tomu že hned vedle něj jsou makra, můj mozek podvědomě posunuje ruku doleva, dokud nedorazí na levou stranu makro kláves a díky tomu vše co píšu levou rukou je posunuté o znak doleva.
Kdybych psal všemi deseti tak jak se správně má, nebyl by to problém, ale takhle se mi prostě nedaří napsat slovo bez chyb. Řešení je naštěstí docela jednoduché - stačí makro tlačítka vyházet a je po problému.
Jakmile se tlačítek zbavím, klávesnice se jako mávnutím kouzelného proutku zdostupňuje a nedělá mi problém na ní psát relativně rychle. Tlačítka mají krásnou odezvu, jak tlakovou, tak zvukovou a tak píšu a píšu, abych si pořádně otestoval, jestli to za to stojí, či nestojí.
Další čeho si po čase všímám jsou zcela nesmyslně posunuté klávesy F1 až F12. Namísto toho, aby začínaly hned vedle ESC, tak je tam mezera cca tři centimetry, což může být pro mnoho lidí problém, protože klávesová zkratka ALT+F4 se tak stává krapet nedostupnou. Já mám velké ruce, takže pro mě to problém není, ale stejně mě to štve, protože podvědomě sahám někam jinam.
Tiskni
Sdílej:
Nevadí Ti ten malý Enter?Pardon, ještě jsem zapomněl odpovědět na tohle. Kupodivu mi nevadí. Nevím proč přesně, na všech posledních jsem měl velký, ale prostě mi na něj malíček tak nějak pěkně padne, takže je to OK.
Kdysi jsem vytáhnul z popelnice IBM KB-8926 a teď ji už několik dní používám u netbooku přes USB redukci (žere úctyhodných 200mA) - můžu ho mít dál a na klávesnicích s vyšším zdvihem už jsem nepsal ani nepamatuju, takže si radši zvykám.
Krásně cvaká a kdybych s ní vzal někoho po hlavě, tak se možná z bezvědomí ani neprobere
Aj, to mi nedošlo, pardon To je tak když píšu o klávesnici co mám na stole a připlete se vzpomínka na mikrospínačovou klávesnici z jinačí popelnice
Ono je třeba uvědomit si, že u mechanické klávesnice dělá hluk více věcí:
Lineární spínače samozřejmě nemají click, ale clack už ano a v horším případě se může objevit i ping (byla to známá chyba např. klávesnic Filco).
Cherry MX Black jsou z nejrozšířenějších spínačů Cherry MX na psaní asi nejméně vhodné, ale to neznamená, že se na nich psát nedá.
která ovšem jako momentálně jediná na českém trhu nabízí spínače Cherry MX blue
To není pravda. Filco nabízí všechny varianty spínačů Cherry MX.
Kinesis Advantage o zase tolik dražší není.Dvojnásobek není "o zase tolik" nebo už se dá někde sehnat s dovozem levnějš? :)
Jo, to pak jo... já jenom jestli jsem někde něco nepřehlédl. Po Kinesis Advantage jsem pokukoval, nicméně reálná cena, za kterou se sem dá dostat (tj. cena klávesnice, poštovnýho a nedejbože dph, kdyby šla z mimo eu) jsou už na částce, kterou se mi do klávesnice moc vrážet nechce...
Hlavně v USA se občas dá najít použitá za nižší cenu, zkusil bych se s někým domluvit na přeposlání.
BTW TrulyErgonomic má jaké špatné chování?
Mizerná komunikace a neplnění toho, co naslibovali (třeba že TE bude programovatelná, jenže software není a kdo ví, jestli někdy bude).
Zeptam se mozna hloupe, kdyz ji mas kratce, ale jak jsou na tom Razer s zivotnosti a odolnosti?
Neslavně proslulí. BW pro ně vyrábí iOne, což je výrobce známý pofidérní kvalitou mj. pájení (na webu se povalují fotky s odstrašujícími příklady, chce to ale trochu hledat). Razer BW má AFAIK jeden z nejvyšších RMA mezi mechanickými klávesnicemi.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.