Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 06:58
Umírá? Neumírá? Zemřelo, nebo snad prosperuje, jenom jinak? Provedl jsem analýzu blogů, tak se všichni můžeme podívat na tvrdá data a udělat si závěry sami.
Analýza zkoumala počty přispěvatelů za rok a za měsíc, jak co se týče počtu blogů, tak co se týče počtu komentářů, a to zvlášť jak registrovaných, tak i neregistrovaných uživatelů.
Výsledný trend je bohužel docela jasný:
Script pro generování grafů a datasetů je možné najít v repozitáři mých blogů:
Script pro sklizení vlastní databáze bude publikován během pár dní, až budu mít čas.
Návrhy? Zkusíme to tu zachránit? Fork? Přechod někam jinam? Podělte se v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
Pravděpodobně to bude kombinací výše zmíněných a dalších faktorů.
---
Odrůstání (změna priorit) u původních generací, z nich část se ještě přeorientovala na retro HW (nostagie k mládí).
Posun mainstreamu ke cloud/SF/TBL řešením, někteří patrně PC/NTB dnes již ani nepotřebují.
Omezený příliv nových generací (pramenící z nepotřeby).
Lepší dostupnost cizojazyčného obsahu (anglického) pro jazykově vybavenější nové generace.
Patrně zhoršující se ekonomická situace tech vydavatelů (omezení zdrojů na obsah).
Rozmanitost dnešní problematiky, tříští zájem/síly na mnoha frontách.
Zájem trolů neklesá, zvyšuje se tak jejich relativní podíl.
Téma HW/OS obecně odeznívá, před 40+ lety všichni řešili HiFi (dnes v mainstreamu redukováno na preferenci MP3/AAC/OGG/FLAC).
Kolegové ze světa Windows jsou na tom asi podobně a to mají výhodu ve větší zásobě tazatelů.
Nedaří se najít "The Next Big Thing", která by zájem opět PC/HW oživila (VR je nákladné, dosažení bezpečnosti pouhou fikcí).
Z mého pohledu je TNBT virtualizace s jejími schopnostmi, ale její složitost a nároky patrně širší zájem odrazují.
Technicky nenáročný obecnější(lehčí) obsah je v řadě případů pokryt YT kanály.
Instatní/klipovitá (YT) doba nepřeje delšímu na soustředění/pochopení náročnému obsahu.
Jsou upřednostňovány okamžité kompromisní výsledky, místo případného neúspěchu v delším časovém horizontu.
---
Jak bylo zmíněno výše(níže) ABCLinuxu (technické portály obecně) asi budou již jen menší, otázkou zní jak malým být(přežít) mohou? Než to jejich provozovatel vzdá.
Odrůstání (změna priorit) u původních generací, z nich část se ještě přeorientovala na retro HW (nostagie k mládí).A někteří ho nostalgicky stále ještě neopustili
Teď například dodělávám sérii blogů o programovacím jazyce a další sérii blogů o tom jak si programovací jazyk naprogramovat. A vůbec nemám tušení, kde bych to měl publikovat. Původně jsem samozřejmě myslel že tady, ale když vidím ty grafy, tak mi přijde že by to bylo docela zbytečné.To by vůbec nebylo zbytečné, já bych si to docela rád přečetl, tedy pokud by to bylo srozumitelnější než třeba Dragon book
To by vůbec nebylo zbytečné, já bych si to docela rád přečetl, tedy pokud by to bylo srozumitelnější než třeba Dragon bookBude to dost srozumitelné i pro lidi co o tom nemají žádnou teorii. Ostatně, já jsem taky neměl.![]()
Programovací forum s blogy a poradnou je docela zajímavý nápad a myslím, že by zase nebylo tak obtížné jej zrealizovat, alespoň pro někoho zkušenějšího (já se teprve učím dělat formuláře v Go). Ale mám obavu, že by tam nikdo nechodil, protože když jsem si procházel česká programátorská fora, tak se zdálo, že jsou úplně mrtvá.Jde tu o zaměření. Většina portálů tohohle typu chce něco učit lidi, co něco neumí. Já bych chtěl spíš sdílet informace s dalšími schopnými lidmi, ne učit nováčky.
Ale kdybych měl takové programovací forum stvořit, třeba jako takový pokusný projekt v Go, tak bych se asi hodně inspiroval abíčkem. Určitě bych udělal stromovou diskuzi, asi bych přidal okno s nejnovějšími příspěvky, blogy bych rozdělil na programátorské a ostatní, vzhled jednoduchý, bílo-šedivý, velikost fontů jako tady, třeba ten linuxsoft.cz má strašně malá písmenka, to se vůbec nedá číst. Bez cenzury, urážlivé příspěvky bych skrýval a jejich zobrazení by předcházelo upozornění, abych jejich čtení uživatelům trochu znepříjemnil. Určitě by se hodila nějaká rubrika, která by popisovala novinky u novějších verzí jazyků.Jo, já bych dal i víc výběrových rubrik, vyhodil z hlavní stránky všechny blbosti a nechal tam jen vybranné blogy a taky bych se vší silou snažil lidi přesvědčit, ať u mě blogují. Například tlačítky „založte si blog“ a články o tom, že blogování je vítané. Spousta lidí nikdy nezačne už jen kvůli tomu pocitu „co se jim tam budu cpát?“
A programovací blogy bych dával na abíčko i na to programovací forum, na zahraničním serveru by čeština, případně czenglish asi vypadala nemístně.Ono by možná stálo za úvahu nechávat ty kvalitní věci překládat z češtiny do angličtiny profesionálním překladatelem. To by zvedlo čtenost portálu násobně.
Ono by možná stálo za úvahu nechávat ty kvalitní věci překládat z češtiny do angličtiny profesionálním překladatelem. To by zvedlo čtenost portálu násobně.
+1 tohle už jsem v nějaké diskusi psal :-)
Ptal jsem si i v konferenci Brmlabu, jestli by si někdo nechtěl přivydělat překladem mých článků, ale nikoho jsem nesehnal. Pak se dá samozřejmě najít obecný překladatel, který bude umět dobře anglicky, ale zase bude mít trochu problém s tím odborným textem.
Jo, já bych dal i víc výběrových rubrik, vyhodil z hlavní stránky všechny blbosti a nechal tam jen vybranné blogy a taky bych se vší silou snažil lidi přesvědčit, ať u mě blogují.Já bych udělal pravý opak, na hlavní stránku bych dal co nejvíce obsahu, pouze bych měl blogy rozdělené na programátorské a ostatní, výběrové blogy zavání cenzurou a elitářstvím. Já bych chtěl mít web jak pro nováčky, tak pro profesionály, a ti nováčci by se od těch profesionálů učili. Podle mě je problém v tom že, lidí ochotných psát o programování je relativně málo. Ani zde na abíčku těch blogů o programování moc nenajdeš, přitom sem chodí dost programátorů. Ledaže bys udělal třeba placenou sekci, stovku za delší blog, a třeba by se našlo 10 uživatelů, kteří by byli ochotni zaplatit a autorovi bys pak poslal devět stovek, ale to už není moc opensource
Jedno z možných řešení, pokud se širší skupina lidí rozhodne, že má po zániku existujících platforem smysl místo pro výměnu zkušeností v čestině (pro zjednodušení řekněme umožňující fórum+blogy). Může to být systém exaktně lpící na publikování blogů/témat/článků/atd pod vhodnou licencí (CC BY?). Kompletní záloha anonymizovaného obsahu (protože GDPR) by byla dostupná ke stažení členům "Rady starších" (nejaktivnější/nejhodnocenější uživatelé). Tak může být obsah celého fóra (nezávisle na aktuálním provozovateli) v případě nouze "forknut" a může se jet dál. One man(company) show nemusí trvat věčně. Případné dodatečné převzetí původního registrovaného účtu může být řešeno pomocí distribuce individuálních anonymních klíčů.
Nedávno zaniklo jedno z místních českých tech fór (s ním i mých cca 13000 příspěvků), je to fakt zvláštní pocit.
Myslím, že doba kdy by takový projekt měl v ČR šanci uspět na komerční bázi jsou dávno pryč.
Význam článků/novinek se myslím dost přeceňuje. Nové informace je dnes snažší dohledat v angličtině, v "čestine" se toho zase tolik nového neděje.
Jelikož se bavíme o relativně malém množství čtenářů/přispěvatelů mohlo by to fungovat na bázi klubu. Člověk začíná jako host kmenového člena, v případě dodržováni pravidel získá šanci na trvalé členství. V případě dělaní vylomenin může být hlasováním vyloučen (pozastaveno členství).
Neregistrovaní mohou přispívat pouze ve vyhrazených sekcích.
Náklady na provoz hostingu pro takto omezenou zátěž a rozumnou míru customizace CMS není asi nic co by se nedalo díky donorům překonat. Nevím tedy jak vy, ale já bych si v klubu reklamy na stěnu nelepil.
O to jde, jestli je dnes takový magazín opravdovou nutností. Pokud se komerční projekt finančně neudrží často stáhne s sebou i vše ostatní (blogy/fóra).
Členství by bylo samozřejmě bezplatné, jedinou "měnou" by byly příspěvky pod CC BY. Samozřejmě pokud někdo zpracuje nějakou history/success story do uceleného textu, tím lépe.
Před pár měsíci jsem udělal v tomto směru pokus (htts://www.ovirtualizaci.cz/ pravda dosud bez dotažené anonymizace obsahu fóra) pro umožnění jeho forku, ale doba nenazrála a dokud poběží stávající platformy tak asi ani nikdy nenastane.
Články jsou nákladným obsahem o němž někdo konkrétní (vydavatel,redakční rada) předpokládá, že bude někoho zajímat (v nejhorším případě v míře, která pokryje náklady na jeho vznik). Samostatná diskuze typicky probíhá (pokud tedy) nad tématy, která někoho zajímají. Příčinou vzniku diskuse může být článek, novinka, blog, řešení, problém, dotaz prakticky cokoli. Výsledkem je diskuze v na dané téma v ideálním případě s nalezením/naznačením řešení (pravda nezřídka off-topicu). Existuje řada témat natolik živých a rozmanitých (díky velikosti prostoru potenciálních ne-řešení), že je nelze účinně uchopit jinak než vícekrokovou diskuzí. Výsledkem může/nemusí být success story, v ideálním případě rovnou vhodnou k následování či jen pouhou inspirací pro další postup, v úplně nejhorším případe minimálně uvědomění si složitosti problému tazatelem.
Výše zmíněné technické řešení mělo pouze za cíl navrhnout jednu možných z cest jak zajistit dlouhodobé přežití obsahu nezávisle na jeho komerčním úspěchu (aktuálním provozovateli). Pro mne je obsah také primárním. Rozdíl v našem přístupu bude v tom, že se dlouhodobě orientujete na poskytování obsahu (články), ja spíše na řešení problémů (diskuze). Ani jedno samostatné není zcela ideální, svou potřebu soustředějšího úsilí(výsledku) jsem pokrýval tématickými vlákny, která se dlouhodobě věnovala užší problematice. Pokud se dočkáte toho, že odhadem 13000 x 5 min (~1040 hodin vašeho úsilí) ze dne na den zmizí, začnete se ptát zda tomu tak musí být i v budoucnu.
Když Internet začínal, poskytování(sdílení) užitečných informací v rámci něj nebylo komerční záležitostí. Díky prakticky nulovým nákladům na distribuci (celosvětová dostupnost za cenu hostingu) a rychlé reakci sebraly internetové magazíny část trhu tištěným periodikům. Vzhledem k předchozí bezplatnosti informací e-ziny nikdy neuspěli v přímé monetizaci svého obsahu a své náklady kompenzovaly prodejem reklamního prostoru. Snižováním výtěžnosti reklamního prostoru v kombinaci s poklesem zájmu pokrývané oblasti patrně dlouhodobé udržitelnosti nepomáhá.
Me jde o 3D objekt vygenerovany v gephi. Urcite nechci delat 2D graf v grahviz-u.Ná, tady si hraj. Dá se to normálně importovat.
Popravdě netuším, co se tu řeší? Open Source, Linux, digitalizace je generační záležitost.Já si nemyslím, že Open Source je generační záležitost. Nevidím důvod, proč by bylo, naopak dneska je víc víznamné, než kdy dřív.
Popravdě netuším, co se tu řeší?ja si myslim, ze se resi nekolik veci soucasne. Ten pan, co to cele rozdmychal by chtel blogy jako drive, Bystroushaak hleda platformu, kde by byla dobra ctenost a kvalitni diskuze, zrovna tak uzivatel Jenda, ktery prave premysli, jestli nebude blogovat anglicky. Uzivatel snajpa by zase rad z abicka udelal komunitu , ktera bude jako portal zastresovat brmlaby. To vse lze z tech komentaru v tech nekolika blozich vycist. abclinuxu nabizi znamou adresu , ktery je pro vsechny uvedene aktivity dost dulezita. O to tu podle mne jde.
Bystroushaak hleda platformu, kde by byla dobra ctenostTo je co? 10k přečtení? Já si vyloženě nemůžu u svých blogů stěžovat.
Návrhy? Zkusíme to tu zachránit? Fork? Přechod někam jinam?
Časem bude, kam přejít, pracuje se na tom...
Ale do té doby: pokud chceš psát v češtině (což je úplně OK), tak nevím o lepší komunitě než Ábíčko. Zároveň je tu nejlepší systém komentářů (z pohledu autor článků je to horší, ale dá se to).
Jinak ti samozřejmě nic nebrání psát na vlastní server -- čtenáři si akorát přidají tvůj blog do čtečky a je to. Akorát přijdeš o náhodné/nové čtenáře. Zůstanou staří známí + cílevědomí trollové.
Jinak ti samozřejmě nic nebrání psát na vlastní server -- čtenáři si akorát přidají tvůj blog do čtečky a je to. Akorát přijdeš o náhodné/nové čtenáře. Zůstanou staří známí + cílevědomí trollové.Já mám trochu jinou ideu částečně spojenou s plány na osobní wiki. Cílem by mělo být psát si hezky u sebe v počítači a pak prostě v určitou chvíli kliknout na publish a obsah vyexportovat přes sérii transformátorů na různé weby, ať už je to osobní web, abclinuxu, nebo medium.
Jako částečně související trend bych přidal i to, že mezi mládeží silně upadají IT znalosti. Tohle je poznatek od mojí bývalé učitelky informatiky z gymnázia.
Zatímco pro mojí generaci bylo normální mít aspoň základní schopnosti napsat nějaký dokument, najít si něco na netu, použít přehrávač hudby, pustit si film, zkopírovat odněkud někam soubory apod., tak chytré telefony a tablety tohle úplně zazdily - kvůli nim dnes mládež už počítače vlastně tolik nepotřebuje. Všechno mají hezky naservírované.
Podle paní učitelky se schopnosti propadají na úroveň starých generací. Neboli dáte ikonku na jiné místo a je z toho nepřekonatelný problém.
V návaznosti na to klesá počet dětí zajímajících se o programování a ti, kdož se do toho snaží proniknout, čelí ze spíš posměchu, protože v době, kdy se ze všech stran valí miliony barevných aplikací, ostatní nechápou, co to ten spolužák patlá za hrůzu.
Opačný trend konstatovala v psychiatrických problémech. Zatímco před 10 lety bylo maximálně několik studentů na celé škole s takovými problémy, dnes je jich v každé třídě několik a je úplně normální, že někteří z nich na to berou i prášky.
Když si "za mě" někdo procházel nějakým těžkým rozchodem, tak se v nejhorším případě maximálně vožral a nepřišel do školy nebo ho spolužáci "uklidili". Dneska je to jinak. Dneska se prý dělají demonstrativní pokusy o sebevraždu. Za uplynulý rok dvakrát "chytala" skokana ze 3. patra školy.
S vědomím všeho výše napsaného se snažím dvoje děti vychovávat víc postaru, tak uvidíme...
OT:
Mě ve výsledku nejvíc vadí gerontifikace a debilizace Internetu. Před lety byly na netu hlavně nadšenci nebo mládež, a to platilo i o Facebooku, kde jsem tuším od roku 2008. Ani jsem neměl zdání, jak vybraná společnost to vlastně byla, navzdory všem trollům a tak podobně.
Dneska jsou na Internetu všichni, tzn. strašně přibylo důchodců, dementů (viz křivka rozložení IQ v populaci) a dementních důchodců. Nehorázně mě rozčiluje, když mě nějakej geront poučuje o tom, co by jak na Internetu mělo bejt a jakže ve svých 30 letech přece vůbec nemám zkušenosti, abych se k probíranému tématu vyjadřoval (asi se to smí až od 60 let). Příchod tohohle obecenstva mě skutečně nepotěšil...
Toto môže spôsobovať výrobca, ktorý výraba mobilné telefóny v štýle, že mi vieme čo je pre užívateľa dobre.
To s tými dokumentmy je pravdepodobné spôsobené, že väčšina webov je riešená už hotovými formulármi. Taktiež som sa stretol s komentármi typu, že balík Office je zastaraný a že v dnešnej dobe je lepšie mať všetko v cloud riešeniach. Autor toho komentáru zrejme poukazuje na absenciu možnosti komentovať obsah a vo všeobecnosti pracovať na dokumente súčasne.
Tie psychické problémi môže spôsobovať čokoľvek. Tiež je možné, že v tom čase sa tieto veci až tak nezverejňovali. Pravdepodobne preto, že sa za tie problémy tak trochu hambili. Ale akonáhle začali tieto veci šíriť, tak postupne to začalo považovať za normálne. možno prejav svojej individuality.
A zabudol som na tento fakt, že stále v svete beží informácia, že ľudi je veľa a podobné blbosti.
Opačný trend konstatovala v psychiatrických problémech. Zatímco před 10 lety bylo maximálně několik studentů na celé škole s takovými problémy, dnes je jich v každé třídě několik a je úplně normální, že někteří z nich na to berou i prášky.Jen jestli to nebylo tím, že dřív se na tohle silně kašlalo. Například když jsem já chodil na základku, tak nikdy nikdo speciální pomoc „nepotřeboval“, a to i když se jednalo o jedince doslova retardované (to nemyslím jako nadávku, někteří z nich fakt patřili na zvláštní školy), zkoušející sebevraždy, nebo trpící úplně jinými druhy podivností. Když měl někdo problém, tak to nikoho vůbec nezajímalo, pokud u toho někdo zrovna neumřel.
Mě ve výsledku nejvíc vadí gerontifikace a debilizace Internetu. Před lety byly na netu hlavně nadšenci nebo mládež, a to platilo i o Facebooku, kde jsem tuším od roku 2008. Ani jsem neměl zdání, jak vybraná společnost to vlastně byla, navzdory všem trollům a tak podobně.Já myslím že je to kultura uživatelského rozhraní a konsumerismu, kde největší úspěch slavil přístup „udělejte to pro blblé“. Čímž se všechno masivně zpřístupnilo, ale zároveň vznikl tlak na všech úrovních IT, aby to mohl používat i dement, díky čemuž došlo ke skrytí implementací úplně všeho. To se propsalo do všech vrstev společnosti. Na jednu stranu je to fajn, protože věci se dají prostě používat bez nutnosti vědět jak skutečně fungují. Na druhou stranu je to katastrofa, protože i když lidi chtějí, tak nemají možnost zjistit jak věci přesně fungují a upravovat si je a napojovat je na další systémy. Trochu jsem to nakousl v druhé polovině blogu Vytváření prostorů otevíráním dimenzí a časem bych se tomu ještě dál rád věnoval. Klíčem je podle mého reflexe. Tak jako kdysi vzniklo filosofické hnutí opensource, tak by časem mělo vzniknout hnutí za veřejnou reflexi výrobků. Například traktor by měl zveřejňovat API a být přes něj ovladatelný, číst z něj diagnostiku i získávat informace o updatech. Stolní radiobudík by přes něj měl mít ovladatelný displej, API zpřístupňující informace o času a tak podobně. Většině lidí zatím ještě vůbec nedošlo, že by něco podobného mohli, či dokonce měli chtít. Časem se tomu budu věnovat víc v dalších blozích, ale samotnému mi ještě úplně nedošlo, co že to vlastně chci.
Jen jestli to nebylo tím, že dřív se na tohle silně kašlalo. Například když jsem já chodil na základku, tak nikdy nikdo speciální pomoc „nepotřeboval“, a to i když se jednalo o jedince doslova retardované (to nemyslím jako nadávku, někteří z nich fakt patřili na zvláštní školy), zkoušející sebevraždy, nebo trpící úplně jinými druhy podivností. Když měl někdo problém, tak to nikoho vůbec nezajímalo, pokud u toho někdo zrovna neumřel.+1. U nás se na druhém stupni ZŠ nebo na gymplu "nic nedělo", všichni byli "v pohodě", teprve po letech jsem se se zděšením zpětně dověděl, kdo všechno byl půlku času na práškách a jak se v některých rodinách pokusy o sebevraždu se skoro až brutální chladnokrevností zametaly pod koberec, hlavně aby se to někdo nedozvěděl a nepomyslel si o příslušné rodině něco špatného. Je pravda, že když se tyhle problémy více exponují, začne to přitahovat a motivovat lidi, kteří chtějí pozornost za každou cenu, stále mi to ale přijde jako ta lepší alternativa než to promlčování a zametání...
zametaly pod koberec, hlavně aby se to někdo nedozvěděl a nepomyslel si o příslušné rodině něco špatnéhoNo nejen rodině, ale taky o dané škole. Když jsem chodil na základku, tak se tam stal jistý případ a jediná starost školy (zástupkyně ředitele) bylo to, aby se to nerozkřiklo a škola neutrpěla újmu. O osud těch dětí, kromě jedné učitelky, vůbec nikomu ani v nejmenším nešlo.
V návaznosti na to klesá počet dětí zajímajících se o programování a ti, kdož se do toho snaží proniknout, čelí ze spíš posměchu, protože v době, kdy se ze všech stran valí miliony barevných aplikací, ostatní nechápou, co to ten spolužák patlá za hrůzu.
Podle mého názoru je to tím, že začít programovat něco smysluplného se strašně ztížilo. Nestačí TUI, vše musí být klikací, musí vyhovovat nějakému UX, musí to být uděláno jak pro blbé, nedejbože aby uživatelé museli použít mozek. Přijde mi, že dříve bylo brána jako naprosto běžná věc, že se bylo potřeba něco naučit. Dneska se předpokládá opak.
Programů jsou všude tuny a najít nějakou niku je velice těžké. Programovat si jen tak pro zábavu může být fajn, ale proč dělat něco, co pak nemá dále smysl?
Nejmladší syn je ve 2. třídě, chtěl bych aby se trochu začal učit programovat, třeba kreslit obrázky želvou, ale nedaří se mi. Minecraft a Youtube je pro něj daleko větší zábava a nedaří se mi to zlomit . Stačí stáhnout soubor a spustit, kliknout na webu a jedem. Já musel studovat config.sys a autoexec.bat, jinak jsem si většinou nic nezahrál. Vytvořit si menu pro různé konfigurace abych měl dost paměti. To mě donutilo systém více poznat a naučit se kupu nových věcí. No nic, zním jako stařec
.
Nejmladší syn je ve 2. třídě, chtěl bych aby se trochu začal učit programovat, třeba kreslit obrázky želvou, ale nedaří se mi. Minecraft a Youtube je pro něj daleko větší zábava a nedaří se mi to zlomitTak se ho nesnaž ohnout a nainstaluj mu plugin co v minecraftu zpřístupní počítač a scriptování v adě. Až s ním bude ovládat vlastnoručně postavený jaderný reaktor, tak ho to třeba začne bavit, alespoň třeba kolegu kdysi začalo :). Stačí stáhnout soubor a spustit, kliknout na webu a jedem. Já musel studovat config.sys a autoexec.bat, jinak jsem si většinou nic nezahrál. Vytvořit si menu pro různé konfigurace abych měl dost paměti. To mě donutilo systém více poznat a naučit se kupu nových věcí. No nic, zním jako stařec
.
Prezidenta Komáča už máme, takže za chvíli může jít místo filmu o dokument. https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/prehled/
Možná ještě děsivější mi přijde trend, že základní lidské potřeby (střecha nad hlavou, jídlo, voda, energie, ...) zajišťujeme se stále většími náklady (relativně se zvyšující nedostupností).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.