Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
„Na co myslíš?“ Záblesk myšlenky je přetržen. Věc, která trvala pár vteřin se roztáhla do prostoru, kde zabírala rozsáhlé stromy, po jejichž větvích proběhla má mysl. S vyřčením otázky se roztříštila. Na co myslím? Čas posbírat střípky větviček, které ještě před chvílí byly tak krásně zářivě jasné. Ve stručnosti; poslední dobou mě fascinuje koncept vytváření prostorů z ničeho otevíráním dalších dimenzí.
„Dej člověku hru a zabavíš ho na odpoledne. Dej mu prostor a zabavíš ho, dokud v něm nevytvoří svět.“
YourWorldOfText je stránka nabízející (virtuálně) nekonečný prostor k editaci. Prostě jí otevřete a jste na souřadnicích (0, 0), kde můžete editovat libovolné pole v gridu prostým psaním, podobně jako v textovém editoru. Kromě speciálních polí jsou všechna pole přepisovatelná a můžete do nich psát co chcete. To samé ale můžou i všichni ostatní, kteří vidí „živě“ co děláte. Stejně tak vy vidíte jejich probíhající editace.
(Střed YourWorldOfText v 02:34, 25.08.2017.)
Z technického hlediska je celý projekt docela jednoduchý. Jedná se o webserver, který poskytuje jednoduchou stránku zobrazující grid, dál je tam trocha javascriptu, která přes WebRTC přenáší vaše změny na server a změny ostatních uživatelů k vám. Zajímavější je databáze, která si inteligentně ukládá, co kdo kde změnil a neomezuje prostor. Ten je v rámci konkrétní stránky virtuálně nekonečný, takže můžete scrollovat do libovolné strany libovolně dlouho a editovat tam co chcete, aniž by velikost databáze rostla kvadraticky.
Z psychologického hlediska je to zajímavé víc, než jak to na první pohled vypadá. Probouzí to ve mě tisíce otázek a myšlenek a spoustu různých pocitů.
Začněme očividným: anarchie.
„Člověk je nejméně on sám, když hovoří o sobě. Dej mu masku, a poví pravdu.“
Nekonečná editovací plocha, kam může psát kdokoliv cokoliv, bez omezení přepisu. Můžete se zapojit do konverzací, napsat své názory. Můžete začít emulovat klasické chaty a bavit se s ostatními. Můžete spamovat adresami na porno servery, vytvářet ASCII arty, přepisovat knihy, vytvářet vlastní příběhy. Možností je nepřeberné množství.
(Okolo středu je spousta chaotického bordelu.)
Můžete taky přepisovat texty ostatních lidí. Nic vám v tom nebrání, nikdo nevidí, že to děláte vy. Jednotlivé kurzory jsou plně anonymní. Nebudu vám lhát, sám jsem mazal věci ostatních, ať už protože mi aktivně vadily, nebo protože jsem potřeboval prostor pro seberealizaci. Někdy jsem jen změnil jedno slovo v textu někoho jiného a udělal ho vtipnějším.
Proč? Prostě protože jsem mohl. Nejsou tu žádná pravidla a dělají to všichni. Ostatně, proč ne.
Podobně jako v reálném světě, i tady se vyskytují požáry a psychopati. Nezřídka platí, že požáry jsou založené právě psychopaty.
Někteří uživatelé prostě chtějí vidět svět hořet tak silně, že věnují hodiny času psaní scriptu, který pak přepisuje velké plochy nesmyslnými znaky. Někdo jiný se zas při psaní paste scriptu upíše a omylem „zapálí“ (smaže), rozsáhlé území.
(Celé lány přemazané deštěm a textem „4chan was here“.)
Jiní prostě jen aktivně ničí dílo ostatních. Viděl jsem pěkné ASCII arty, které byly před mýma očima přemazané lidmi, jenž místo nich vložili něco jako neustále opakované „FUCK“. Nepomohlo se s nimi prát a smazaný obrázek začít znovu obnovovat, potěšení z destrukce a z „výhry“ v souboji pro ně bylo příliš velké.
Jestliže je tak jednoduché ničit, jak je vůbec možné, že něco zbude? Přemýšlel jsem nad tím, a jediná odpověď, která mě napadla je sebeorganizace memy.
Některé memy se prostě neustále opakují. Můžete se vsadit, že někde na ploše bude hlava dogeho, pokemon, vlajky, hakenkrajc, dickbutt, domeček, penis, nebo vagina. Když ho někdo smaže, znovu tam „přirozeně“ vznikne. Nikoliv proto, že by ho původní autor šel obnovit, ale proto že ostatní ho budou podvědomě postrádat. Je to podobné jako s kresbou vagíny na špinavých pánských záchodech. Lidi prostě mají pocit, že by tam měla být a pokud nebude, dřív nebo později jí někdo přikreslí. Zcela nezávisle, jen protože může. Stejně jako se objeví piškvorky, sprostá básnička („člověče vzpomni se, že nejsi tele, dej díru na díru a neser vedle“) a další podobné nesmysly.
Říkám si, jestli kreativita tvořící složitější útvary nemá svůj základ v memech a lidských potřebách, jen je rozrostlejší díky tomu, že se na ní podílí více uživatelů a nejde tedy tak jednoduše vysledovat důvody.
(Náhodná moudrost u cesty do Sky city.)
Je docela zajímavé, co tohle vypovídá o lidském kolektivním nevědomí, ve kterém jsou tyhle civilizační memy uloženy a ze kterého přetékají do různých volných ploch, kde se můžou lidi nezávisle vyřádit. Je zajímavé, co to vypovídá o volných plochách, kde se nic takového neobjeví.
Co mě nepřestává fascinovat je povstání řádu z totálního a naprostého anarchistického chaosu. Ta chvíle, kdy se stovky a tisíce individuálně jednajících lidí, kteří do té doby v podstatě aktivně škodí a blbnou, rozhodnou následovat nějakou myšlenku, konstruktivně se přidat a pak jí bránit.
Sky city je město, které se nachází na souřadnicích Y: 1000. Tedy o 1000 scrollů obrazovky nahoru. Pokud začnete scrollovat z úvodní obrazovky, po několika planinách náhodně kvasícího chaosu narazíte na cestu, která vede nahoru a na první zmínky o Sky city.
(Jednotlivé campy pro odpočinek poutníků na cestě do Sky city.)
Přestože Sky city mnohokrát lehlo popelem, vždycky je znova obnoveno, protože žije v kolektivní mysli všech těch, kdo k němu dorazili. Sám jsem tam přidal svůj domeček. Podobných míst je na hlavní obrazovce víc. Kdo hledá, může tam najít celé malé světy se svými vlastními pravidly. Světy, které můžou a čas od času také jsou zničeny, ale vždycky znova povstanou, protože je pro nás, jako lidi důležité, aby tam byly.
(Cestou do Sky city jsem se mnohokrát zastavil a obdivoval se umění a filosofii předchozích poutníků.)
Sky city a cesta z fotek, která k němu vedla už v téhle podobě určitě neexistuje, protože jsem tam šel v roce 2016. Přesto jsem toho názoru, že se vyplatí k němu putovat, protože nikdy nevíte na co narazíte.
/r/place je něco, co bude historie ještě dlouho pamatovat. O co šlo nejlépe shrnuje článek When Pixels Collide, který popisuje jak uživatelé, z nichž každý mohl přidat do obrázku jen jeden pixel jednou za pět minut zpočátku bojovali proti sobě, nakonec se však sami, decentralizovaně zorganizovali do různých skupin. Ty po mnoha soubojích vytvořily něco, co se nebojím nazvat uměleckým dílem:
(Výsledek snažení spousty uživatelů. Zdroj: When Pixels Collide.)
Tenhle princip mě nutí se zamýšlet nad naším „reálným“ světem a realitou, v níž žijeme. Nad nekonečným střídáním chaosu a řádu. Nad válkami a rekonstrukcemi celé společnosti.
Dlouhou dobu mi nedá spát myšlenka Bitcoinu a jeho tvůrce, který prostě přišel, hodil do světa svoje myšlenky a kód a vyrobil tím v něm díru o velikosti miliard dolarů.
Každý z nás má v torně příslovečnou maršálskou hůl. Kdokoliv z nás může vytvořit prostory z ničeho, ve kterých ostatní vytvoří světy, protože jim to bude užitečné. Přitom to skoro nikdo nedělá.
Proč? Proč spousta lidí dokáže a aktivně vytváří světy v prázdných prostorech, ale skoro nikdo nevytváří prostory samotné?
Vznik Bitcoinu nevytvořil jen elektronickou měnu, vytvořil celou kulturu a ekonomii na něj napojenou, která se postupně čím dál víc přelévá do reálného světa. Věděli jste, že Alza akceptuje Bitcoiny a přímo v její pobočce v Holešovicích je bitcoinomat?
(Zdroj obrázku: Další využití bitcoinu: platit kryptoměnou lze nově také v Alze)
Toho bych se teda fakt nenadál. Jsou lidi, co vytvořili burzy, lidé, jenž naprogramovali pooly a eshopy a pokladny a mobilní aplikace. Bitcoinové kavárny, bitcoinové směnárny, bitcoinové obchody. To všechno derivát axiomu vhozeného do světa neznámým člověkem. Semínko krystalu, z kterého rostou navazující služby do tvaru daného původním vynálezcem. Miliony lidských životů ohnuty ze svých trajektorií gravitační vlnou způsobenou růstem krystalu. To vše díky jednomu člověku a jedné hmotné softwarové myšlence vhozené do internetu.
Představte si ten skrytý potenciál ve věcech, které můžou nenápadně klíčit z malých semínek kolem vás, jen je zatím většina lidí nevidí, protože ještě nevyklíčily dost na to, aby jejich gravitace ohýbala naše trajektorie.
Když jsem poprvé narazil na Secondlife, byl jsem ještě student střední školy (2007? tak nějak) a ani zdaleka jsem neměl dostatečně výkonný počítač a internetové spojení, abych se do ní mohl podívat. Poněkud netradičně jsem byl tedy nucený vydat se úplně jiným směrem - studiem vln, které Secondlife vyvolal v hladině internetu.
Během přibližně roku jsem přečetl všechno možné, co se kde dalo najít. Četl jsem o ekonomii, četl jsem zážitky, návody na 3D editor, stránky na scriptování. Dokonce jsem se spolužákem vytvořil český web, který se scriptování věnoval a kde jsme dělali překlady jednotlivých částí API.
Když jsem si později koupil lepší počítač a mohl se tak konečně poprvé do Secondlife podívat, neměla mě už moc čím překvapit. Co mě však překvapovalo byli lidé, kteří jí „obývali“.
Jedna z věcí, která mi na Secondlife vadila byla nulová korelace s fungováním reálného světa. Všechno co tam vidíte jsou 3D modely vytvořené stejně jako v počítačových hrách v 3D editoru, nikoliv skládáním kostek tak jako třeba v pozdějším Minecraftu.
(Secondlife se ani nikdy nesnažila předstírat věrohodnou fyziku. Zdroj: Secondlife jira.)
Celá Secondlife je jako nekonečně tenká kulisa z barevného obalu natažená podél myšlenek na věci. Co například skoro vůbec nefunguje je pohyb v prostoru, kde je jednodušší prostě lítat, či se teleportovat, než chodit, protože chození je otravné a pomalé.
Jakékoliv fyzické interakce s čímkoliv, co kde vidíte musí být dány tvůrcem věci. Pokud autor nepomyslel na přidání kontextového menu, kterým můžete věc ovládat, tak prostě nemůžete. Například zeď je vždycky nezničitelnou tenkou plochou, do které můžete libovolně mlátit krumpáčem a nikdy se skrz ní neprokopete. Ohniště má nascriptovanou možnost zapálit oheň, ale samotný oheň ve hře neexistuje - jedná se jen o vlastnost objektu ohniště, který nad sebou hýbe průhlednými kulisami vytvářejícími iluzi ohně. Nic nemůže shořet, maso nemůžete opéct. Je to jen 3D objekt bez vztahu k okolnímu světu.
Secondlife se ani nesnažila o vytvoření emergentních vlastností systému, kde by se z několika základních axiomů a pravd (svět se skládá z kostek, kostky se dají přemísťovat, funguje na ně pár zákonů fyziky a kombinací se z nich stávají předměty) vynořily naprosto netušené možnosti systému. Místo toho buď tvůrce objektu ohniště počítal s tím, že si nad ním budete chtít ohřát špekáček a tak přidal do menu vlastnost „ohřát špekáček“, nebo si ho prostě ohřát nemůžete.
Proto mě velmi překvapovalo, že prakticky každý, kdo se do Secondlife dostal, a měl dost peněz na to aby si koupil pozemek, začal stavět barák. Chápejte, barák ve světě, kde nejlepší způsob pohybu je létání, nedává moc smysl. Jen vám překáží stěny a strop. V Secondlife navíc nikdy moc dobře nevypadal „pohled z vlastních očí“. Ne že by nešel, ale prostor působil divně a nepřirozeně. Úplně to poslední, čím jste chtěli trávit čas, je otevírání dveří, nebo ukládáním věcí do skříně, když máte nekonečný inventář a skříň je jen inventář omezený na určité místo na mapě. Přesto to stovky tisíc lidí takhle dělají.
Bylo pro mě zajímavé a poučné sledovat, jak většina lidí nemůže odložit mentální modely přinesené z reálného světa, i když měli před sebou programovatelný svět, kde očividně některé věci moc nefungovaly, nebo byly dokonce bolestivě neohrabané. Chápal bych, kdyby byli do nového světa sami přeneseni, ale v Secondlife jste nemohli detailně ovládat vaše ruce a nohy. Vše co jste mohli dělat bylo mačkat tlačítka s nascriptovanými pohyby a vyvolávat kontextové akce myší. Do takového světa nemá smysl portovat věci z fyzického světa. Přesto se toho dokázal vzdát jen málokdo.
O to víc mě pak nadchl Minecraft, nebo spíš jeho geniální jednoduchost. Podobně jako u Secondlife se jedná o 3D hru, kterou spolu může sdílet více hráčů. Na rozdíl od Secondlife ale v Minecraftu alespoň z počátku nebyla žádná možnost programovat, nebo vytvářet 3D modely. Všechno co chcete si musíte vyrobit z kostek nacházejících se v herním světě.
Chcete dům z kamene? Tak musíte vytěžit krumpáčem kostky kamene, dát si je do inventáře a pak je naskládat do tvaru domu. Domy zde navíc dávají smysl, protože po světě chodí bubáci a zvířata a občas prší, takže se chcete schovat spolu s vašimi cennostmi.
(Někteří uživatelé v Minecraftu tráví stavěním fakt hodně času. Zdroj: Pinterest.)
Tahle hra, kde můžete postavit z pár axiomů celé nikým nepředpokládané světy učarovala celé generaci. V roce 2012 jsem jí doporučil kolegovi z práce. Dnes, o pět let později, stále ještě provozuje vlastní server a s pár dalšími kamarády v něm tráví desítky hodin týdně stavbou všeho možného.
Už když jsem na Minecraft poprvé narazil, tak to bylo v souvislosti s tím, že virtuální plocha všech světů v něm přesáhla plochu reálné zeměkoule. Existují lidé, kteří každoročně tráví v Minecraftu celé měsíce čistého času a lidé, kteří se živí a kteří zbohatli jen tím, že na Youtube točili videa, jak hrají.
Minecraft ukazuje, že když dáte lidem prostor, zaplaví ho kreativitou, někteří mu dokonce propadnou natolik, že se tomu budou věnovat na úkor vlastního života. Musíte však umožnit vynoření vlastností systému z axiomů, nikoliv se snažit předpovědět úplně všechno, co s tím prostorem kdy kdo bude chtít dělat.
Podobným případem jako Bitcoin je i Ethereum, další kryptoměna, o které jsem tu už psal. Od prvního dne, kdy jsem viděl Yellowpaper, celé měsíce před tím, než prakticky vznikla použitelná testovací implementace mi bylo jasné, že to bude bomba. Důvodem mého nadšení bylo, že tak jako Minecraft přidává oproti Secondlife celou další dimenzi neomezených možností, tak Ethereum přináší neomezené možnosti scriptování nad blockchainem. Máte možnost scriptovat měnu, programovat transakce a ukládat do nich logiku.
Na rozdíl od Bitcoinu, Ethereum se stále rozpíná a většina lidí ještě ani nestihla vymyslet k čemu ho použít. Ethereum je prostor v prostoru, měna, která se dá programovat. Rozpínající se krystal rostoucí z jádra myšlenky kontraktů, kolem kterého krouží celé planety aplikací, nesené na bedrech gravitace centrální hvězdy zářícího Ξ. A každý si může přidat vlastní planetu.
Dneska, přibližně dva roky po uvedení je z Etherea druhá nejdražší kryptoměna s kapitalizací poloviny Bitcoinu (30 miliard dolarů, Bitcoin má 72):
(Data ze stránky coinmarketcap.com.)
Podíváme-li se na na vzor, vidíme že se neustále opakuje;
Vznikne něco zajímavého, některými lidmi označovaného jako revoluční Věc. Spousta lidí to používá. Někdo si uvědomí omezení Věci a rozšíří jí o další dimenzi, kterou můžou tvořit uživatelé, ideálně axiomaticky, takže neomezeně. Vznikne exploze vytvářející gigantické prostory, které jsou postupně zaplňovány uživateli.
Říkám si, kde jsou tak asi ještě příhodné příležitosti k otevření nových dimenzí, které explodují uživatelskou aktivitou. Snažím se dívat kolem sebe, abych je viděl se otevírat a mohl se přidat.
Občas se zamýšlím nad rozdíly mezi aplikacemi, API a programovacími jazyky. Nad tím, jestli vůbec musí existovat rozdíly, jestli jsme jen nespadli do pasti historického vývoje. Všechno je to jenom různě rozvinutý uživatelský interface, různě zazoomovaný pohled na tu samou fraktální věc, ve které se na všech úrovních zrcadlí kontrola uživatelem.
Kdysi dávno jsem začal psát API, do kterého jsem přidal možnost uložit JSON hodnotu. Pak jsem přidal API volání, které tu hodnotu umělo načíst a předat a taky na základě ní udělat IF podmínku. Než jsem se nadál, měl jsem v REST API implementováno sedm axiomů lispu. Vzniklo API, které umožnilo definovat a rozšiřovat samo sebe.
(Základní axiomy lispu [z článku Lisp as the Maxwell’s equations of software].)
Kde končí programovací jazyk a začíná aplikační rozhraní? Proč by mezi tím měly být rozdíly? Proč by aplikace měly být odděleny od programovacích jazyků? Proč musí tlačítko na obrazovce zastiňovat funkci programovacího jazyka a volání API, které se provede pod tím?
Co se stane, pokud aplikujeme předchozí princip přidání dimenze na koncept aplikace? Představte si grafickou aplikaci - jak dodáte uživatelskou dimenzi? Typickým příkladem je umožnit jí scriptovat, ale to je odtržené od uživatelského zážitku. Minecraft nezískal své uživatele tím že by jim umožnil scriptovat, ale tím že umožnil stavět světy, zevnitř. Proč nejdou aplikace rozebírat a napojovat zevnitř tak, jak to uměl třeba Self už před třiceti lety?
Zamýšlím se nad meta-médiem, které by umožňovalo uživatelům dimenze nejen přidávat, ale i odštěpit z původního produktu.
Představte si, že vytvoříte model počítače v Minecraftu. Jak ho přenesete ven a uděláte z něj aplikaci? Co když nascriptujete nějakou aplikaci makry a uživatelskými scripty - proč nejde vzít jen ta oscriptovaná část a oddělit z původní části? Určitě to není nemožné, jak dokazuje třeba paper Sifting Out the Gold: Delivering Compact Applications From an Exploratory Object-Oriented Environment.
Říkám si, proč probíhá tak málo na poli uživatelské rozšiřitelnosti softwaru a jak vrátit moc zpět do rukou uživatelů, aniž bych jí vzal programátorům.
Podívejte se na hardware všude kolem vás. Váš mobil, televize, monitor, hodinky, settopbox, rádio, chytrá lampička, klimatizace, semafory, senzory teploty, bezdrátové sítě, byty, auta. Čím dál víc věcí má v sobě počítače, často schopné komunikace. Predikce navíc ukazují, že tenhle trend se bude jen prohlubovat. V budoucnosti bude mít v sobě nějakou formu počítače a schopnost komunikovat všechno, co má smysl kontrolovat, a spousta věcí, u kterých to žádný smysl nedává.
Budoucnost bude taky hodně o konfliktu majitelů hardware s výrobci, kteří se čím dál víc dostávají do pozice, kde mají možnost majitelům degradovaným na uživatele aktivně škodit ve jménu většího profitu. Podle mě je zde velký prostor pro hnutí, které by si dalo za cíl vyrábět, či tlačit na výrobce aby vyráběli hardware, nad kterým má majitel absolutní kontrolu.
Jedny z mých prvních blogů zde na abclinuxu byly o hackování domácího routeru tak, aby na něm fungoval linux. Dodneška moc nechápu, proč jsem vlastně musel router hackovat a pájet na něj konektory. Proč jsem jako jeho majitel prostě nemohl nahrát alternativní verzi operačního systému.
Současný svět hardware je roztříštěný a zlomený. Každý si dělá co chce a jak chce zcela bez ohledu na lidi, kteří si zařízení koupí. Naopak, čím méně uživateli umožní se v něm hrabat, tím lépe. Ani po skoro desetiletí, co jsem si hrál s Atari 800XE mě nepřestává fascinovat tehdejší otevřenost. Čím jsem však starší, tím víc mi dochází, že k ní došlo vlastně omylem a v dnešní době je to mimo svět open source něco naprosto nepředstavitelného.
Vraťme se však zpět k původnímu tématu článku - vytváření uživatelsky zaplnitelných dimenzí a prostorů. Jak by mohla vypadat dimenze prostoru přidaného k hardware? Jedním slovem; reflexe.
Přenesme se nyní do hypotetické budoucnosti, či možná alternativní reality, ve které se vývoj neodehrál zcela bezmyšlenkovitě a kde z nějakého důvodu korporace nemají hlavní zájem na to udělat z uživatele tupého konzumenta svých výrobků.
Představte si hardware, který vám přes (bez)drátový interface zpřístupní informace o sobě samotném. Váš rádio budík vám zpřístupní objekt displeje, repráků, tlačítek i radiového tuneru. Pokud chcete, tak můžete vzít stream z rádia a přenášet ho přímo do počítače přes protokol jako je bluetooth, nebo naopak, z počítače zobrazovat informace na displeji, či přehrávat streamovat hudbu z PC pomocí reproduktoru radio-budíku. To vše jednoduchým a standardizovaným protokolem. Samotný program budíku, ale i celé jeho schéma, je přístupný přes (zabezpečený) protokol, takže klidně můžete tlačítka úplně přemapovat, nebo přidat podporu časových pásem.
Tohle možná zní, jako že váš radio budík by musel být „chytrý“, s počítačem uvnitř. Jenže váš radio budík už v sobě počítač má, pravděpodobně nějakou 8051, nebo třeba nějaký Zilog. Rozdíl není v tom, co by musel mít za další hardware, rozdíl je v tom, že výrobce nikdy nepočítal s tím, že by budík mohl mít rozšiřitelnou dimenzi a uživatel by ho mohl chtít používat nestandardně.
Ale dobře, budík zní nepravděpodobně. Podívejme se třeba na vaší čtečku elektronických knih. Přes interní protokol můžete nejenom nahrávat, ale také přímo upravovat software, který na ní běží. Pokud chcete, můžete jí použít jako další displej k počítači, nebo využít její dotykovou plochu jako myš, kterou budete ovládat osobní počítač, nebo přes ní třeba zapnete rádio na tom budíku. Některé dnešní čtečky sice podporují spouštění aplikací, jenže samotný jejich koncept je omezený na „to co běží na popředí“ a nahrané aplikace není možné upravovat.
Pojďme dál - stejně tak můžete vzít i vaší televizi, což je dneska ve skutečnosti počítač, settopbox a přerostlý monitor a přistupovat k nim takhle vzdáleně, a třeba na ní posílat obrázky, bez toho aniž by jste museli řešit syntetizaci obrazu do antenního kabelu. Můžete vzít čidlo teploty, které máte venku za oknem a číst z něho hodnoty přes protokol reflexe a zobrazovat si je v grafu.
Hardware kolem vás není uzavřená jednoúčelová věc, ale otevřená spolupracující platforma vykonávající vaší vůli tak jak uznáte za vhodné. Můžete ho scriptovat, můžete ho opravovat a můžete ho propojovat, vše přes jednotné a hlavně jednoduché (žádné posrané USB) komunikační protokoly. To vše bez nutnosti flashovat do něj linux pokoutně připájeným konektorem.
Podíváte se na váhu, což je starší zařízení, které má jen drátový protokol v podobě malého standardizovaného konektoru. Přes něj si přečtete schéma zapojení váhy, když vás napadne - co takhle zkusit „blikat“ sběrnicemi a vysílat hodnotu váhy do okolí TEMPEST-like způsobem. Během pár hodin napíšete script, který implementuje základní, jednoduchou verzi všemi používaného komunikačního protokolu a necháte ho zachytávat radiobudíkem, který hodnotu doručí do počítače. Díky využití axiomů (otevřený a jednoduchý protokol, reflexivní hardware, přístupné schéma) jste udělali z hloupého zařízení chytrou váhu a tak jednotlivé hodnoty váhy můžete ukládat a zanášet do grafů, jako u přístrojů z kategorie stojící mnoho tisíc.
Obecně, lidé v tomhle alternativním světě kombinují zařízení a hardware způsobem, který si původně nikdo neuměl představit. Věci kolem nich pro něj nejsou jedno-účelová zařízení, ale nástroje, ze kterých je možné si postavit co zrovna potřebují, podobně jako si the Man z PrimitiveTechnology bere z přírody kolem sebe suroviny a staví z nich zrovna potřebné nástroje.
Pojďme ale o kus dál. Jelikož si hardware umí povídat přes univerzální protokol s ostatními věcmi, nahrajete do něj jako vlastník, mající k němu přístupové kódy monetizační protokol. Ten například z vašeho teplotního čidla sbírá každých deset minut hodnotu a přes ethereum jí zpřístupňuje ostatním spolu s GEO tagem. Pokud si jí chce někdo přečíst, musí za to zaplatit miniaturní částku v etherech, například deset haléřů. Tím se to celé vyplatí vám, ale i ostatním, protože vy máte ethery a oni skoro zadarmo data.
Stejným způsobem je ve světě kolem vás připojené všechno. Stojíte na semaforu a spěcháte? Co takhle místo jezdění na červenou připlatit třeba dvacet korun aby se přepl? Script v semaforu to zváží a pokud z ostatních směrů nenabízí nikdo víc, umožní vám průjezd i mimo nastavené intervaly.
Princip monetizace vám umožňuje přistoupit k omezeným částem API libovolného zařízení kolem vás, a zároveň motivuje vlastníky zařízení, kteří k němu mají stoprocentní přístup, aby vám ho zpřístupnili. Svět kolem vás se stává vaším rozšířením, protože můžete v omezené míře používat cokoliv elektronicky ovládatelného kolem vás, co majitelé zpřístupnili a otagovali, nebo je dostupné přes lokální bezdrátovou síť.
Síť je všudypřítomná. Přijdete k zašifrované wifi, která je dneska všude a váš mobil si vyjedná přístup, tím že mu nabídne cenu ekvivalentní 1kč za přenesený gigabajt. Okolní zařízení se na wifi taky připojují, poplatek jim hradí příjmy z jejich použití ostatními lidmi.
Tím vzniká pozitivní feedback loop, podobně jako u vlaků a uhlí, kde čím víc máte vlaků, tím větší je vaše potřeba uhlí, která vám umožňuje stavět lepší parní stroje a těžit víc uhlí. Čím víc připojíte a zpřístupníte zařízení, tím víc z toho máte peněž a tím víc se vám vrací investice.
Zní to zajímavě, že? Hlavně pokud jste technicky zkušenější uživatel. Pokud ne, tak si použití pravděpodobně nedovedete úplně představit. Věřte mi ale, že by jste ho taky našli, jen by vám prvně někdo musel udělat „aplikaci“.
Shrňme si ještě v krátkosti, o čem vlastně tenhle blog byl a o čem bych vás rád nechal přemýšlet:
Otevřete si textový editor, nebo vytáhněte prázdnou stránku papíru. Podívejte se na prázdnotu jeho prostoru, přímo do očí nekonečnému počtu konfigurací .. a zkuste pomocí něho stvořit prostor, ve kterém by ostatní mohli vypěstovat svět. K čemu přidáte dimenze? Dokážete otevřít prostor tam kde žádný nebyl?
Možné je cokoliv, co chcete. Ve skutečnosti nás omezuje jen fyzická podstata reality, ve které se nacházíme. Jediné, co náš i počítačový svět reguluje je množství času a námahy, které nás editace stojí. Všechno co se děje stojí jen na jediné myšlence;
Fakt to tak chceme? Jak moc?
Tiskni
Sdílej:
Budoucnost bude taky hodně o konfliktu majitelů hardware s výrobciRelated: The Coming Civil War over General Purpose Computing (pokračování The coming war on general-purpose computing).
Related: The Coming Civil War over General Purpose Computing (pokračování The coming war on general-purpose computing).Díky, tu druhou část jsem neviděl.
Pekna predstava. Len mam obavu ze v reale by to nefungovalo pretoze
"Požáry a psychopati Podobně jako v reálném světě, i tady se vyskytují požáry a psychopati. Nezřídka platí, že požáry jsou založené právě psychopaty."
Pri takto otvorenom svete by sa vzdy nasiel niekto kto by to chcel znicit/skodit ostatnym. Ci uz zo zabavy alebo pre byznis.
Pekna predstava. Len mam obavu ze v reale by to nefungovalo pretozeKterá konkrétně představa? Jinak systémy založené na otevřenosti docela fungují (příkladem je i abclinuxu), i když to většinou chce alespoň nějakou minimální regulaci.
"Která konkrétně představa?"
Ta alternativna.
kdo má licenci (čti: všem)
To je naprostá hloupost. Součástí toho "mít licenci" je výchova a enkulturace a taky, že věc má řád a pravidla.
To je naprostá hloupost. Součástí toho "mít licenci" je výchova a enkulturace a taky, že věc má řád a pravidla.Jenže volací znak si můžeš prostě vymyslet a vysílat si jak chceš a kam chceš. Celé to „zabezpečení“ stojí jen na předpokladu, že to nikdo nezneužije a apelu autoritou. Tím netvrdím, že by to tak lidi měli dělat, nebo že to obhajuji, naopak, považuji za velmi obdivuhodné, že to takhle funguje už asi sto let.
Volací znak ti přiděluje ČTÚ a vysílat a přijímat můžeš podle druhu zkoušek a třídy, kterou jsi získal.Jasně. Ale v packetradio síti mám reálně ozkoušeno, že když si nějaký vycucáš z prstu, tak to nikoho nezajímá.
Bývaly časy, kdy byl na rádiových frekvencích dost bordel a plno – dneska ten problém v podstatě zmizel, ale není to až tak tím, že by lidi byli lepší, ale spíš tím, že průměrná veřejnost používá mobily, Facebook, iDnes a případně WiFi (a tam bývá dnes dost plno).
„Na co myslíš?“ Záblesk myšlenky je přetržen. Věc, která trvala pár vteřin se roztáhla do prostoru, kde zabírala rozsáhlé stromy, po jejichž větvích proběhla má mysl. S vyřčením otázky se roztříštila. Na co myslím? Čas posbírat střípky větviček, které ještě před chvílí byly tak krásně zářivě jasné. Ve stručnosti; poslední dobou mě fascinuje koncept vytváření prostorů z ničeho otevíráním dalších dimenzí.…pak doporučuju zkusit drogy
Přenesme se nyní do hypotetické budoucnosti, či možná alternativní reality, ve které se vývoj neodehrál zcela bezmyšlenkovitě a kde z nějakého důvodu korporace nemají hlavní zájem na to udělat z uživatele tupého konzumenta svých výrobků.Ano soudruzi. To bychom se museli přenést do alternativní reality ve které by neexistoval kapitalismus.
člověče vzpomni se, že nejsi tele, dej díru na díru a neser vedleHmm, tak si říkám o co vlastně přicházím když nenavštěvuju veřejné hajzly.
Přitom moji prarodiče se dodnes plně neadaptovali ani na tu nejstarší generaci „hloupých“ mobilů.Já jsem se na matlafouny taky neadaptoval. Desktopový Linux si dokážu dokonale přizpůsobit, ale Android (a iOS pak úplně) hází jakémukoli pokusu o přizpůsobení neuvěřitelné klacky pod nohy. Takže smartphone mám v podstatě na čtení a opravdu nouzové googlení a SSH zásahy (ale i to se na něm dělá blbě, chtělo by to HW klávesnici, jenže s HW klávesnicí je na trhu v současnosti jeden model a na ten není LineageOS a snad ani pořádný root, takže člověk skončí s nepodporovaným zabloatwarovaným systémem). Ale když se mi v květnu po 4.5 letech rozbil notebook a byl jsem tři týdny bez notebooku (nejdřív jsem ho dal kamarádovi co dělá HW opravit, a když se to nepodařilo, tak jsem vybíral nový a pak jsem čekal až přijde), tak jsem si uvědomil, že to, že na lidi působím snad inteligentně (nebo si alespoň myslím, že to tak vypadá), je způsobeno především přístupem ke znalostní bázi a interpretru několika skriptovacích jazyků a bez notebooku s vyladěným systémem mám velký handicap.
Ta HW klávesnice je fajn, ale zdaleka ne tolik, jak se ti může zdát.Měl jsem Samsung Galaxy Ch@t Backdoor Edition (prodal jsem ho z důvodu špatného systému a slabého HW) a teď mám Nexus 4 a pořád mi přijde, že i na té vertikální klávesnici se mi psalo mnohem líp než na dotykové. YMMV, možná mám nešikovné prsty.
Tedy nevidím moc reálně na tom třeba programovat.Já na tom nechci programovat. Já jsem admin, bohužel leckde jsem na to sám a děsím se toho, že někam na pár dní pojedu bez notebooku, něco se vysype a já budu potřebovat spustit pár příkazů, aby se to opravilo, a nebudu mít jak.
Uváděl jsi příklady s Your World of Text, Minecraftem a /r/place. Stojí za zmínku, že všechny tyhle věci jsou přímým výsledkem předchozího vzniku dvou jiných dimenzí: osobních počítačů a Internetu. IT otevřelo celou novou sféru možností a uvedené příklady jsou jen kapkou v moři. Předcházel tomu objev elektřiny, kolem které také vyrostl zcela nový obor – IT je jen jedna z jeho aplikací.Když jsem to psal, tak jsem přemýšlel, že to tam začlením. Pak jsem si ale uvědomil, že to chci směřovat spíš uživatelským směrem, tedy tam, kde je normální člověk schopný něco ovlivnit s relativně (oproti ostatním oborům) malou námahou.
Osobně bych se asi spíš než o dimenzi přikláněl mluvit o sféře možností. Není úplně snadné rozlišit, který nástroj nebo objev může otevřít novou dimenzi, ale je snadné subjektivně porovnat mohutnost té sféry možností.To je docela dobré pojmenování. Já si to představuji jako osy na grafu, které ti přidávají ty možnosti, proto dimenze.
K té představě o otevřeném hardwaru bych podotknul, že možná míříš mírně špatným směrem. Byl by to pořád budík, kdyby to mělo programovatelný displej, přebindovatelná tlačítka apod.?Ono ale reálně to má programovatelný displej, přebindovatelná tlačítka a počítač, ba dokonce i radio, ze kterého to bere přesný čas. Jen prostě jako majitel mám nulovou šanci do toho zasahovat. Stejně tak všechno dneska. Přemýšlím proč vlastně, přijde mi, že je to jen politika, která nedává úplně smysl.
Veškerá řídící logika může být obsažena v domácím serveru. Bylo by to ekonomičtější i jednodušší na správu.Tím si ale vytváříš single point of failure, kde když ti vypadne server (nebo síť), tak nepojede v domácnosti nic. Taky bude těžké to zařízení vzít a někomu ho dát, třeba tvojí babičce.
Spornější je třeba tablet, který bys mohl chtít mít jako samostatně stojící zařízení. Ale co kdybys tablet používal prostě jen jako zobrazovací a vstupní zařízení pro svůj smartphone? Nestačilo by, aby programovatelný byl smartphone a vše ostatní byly periferie? Ostatně, Samsung se pokouší umožnit smartphone používat jako osobní počítač – a pokud mě paměť nešálí, není první.Já mám hroznou frustraci z toho co jsou dnešní mobily a tablety a čtečky. V podstatě uměle omezná jednoúčelová zařízení, která se dají do omezené míry programovat. A ten koncept aplikací, to je retardace sama pro sebe. Chápu, že to může být vhodný model pro tupé uživatele, ale přijde mi, že hrozně chybí něco víc pro fakt pokročilé. A tím nemyslím systém, kde by šel nabootovat linux, ale spíš systém, kde by šel nabootovat Smalltalk, nebo jiné plně programovatelné prostředí poskytující API úplně ke všemu. Ale tohle ještě většina lidí nepochopí, časem o tom asi sepíšu víc článků. Jak jsem psal do jedné diskuze na redditu:
Today phones are supercomputers retarded to toys, which only lets you do what the manufacturing company envisioned for you. Limited toys for limited minds, with nice facade, underneath lies only frustration from what may be, but is not. I want to expand my mind into all corners of it and make it part of myself.Jakože asi tak pětkrát měsíčně mám chuť napsat něco na telefon, ale celé to brutálně cringe prostředí vytváření „apek“ mě zatím vždy odradilo (a iOS je dvojitý pain, protože bez Xcode to prostě nejde). Hodně jsem si sliboval od Firefox mobile, který se tvářil, jako že by mohl být jednoduše programovatelný, ale pak byl zabit. Chápu, že se to nemusí týkat běžného uživatele, ale já bych rád udělal z mého telefonu součást mé sítě možností, což prostě z tohohle uměle retardovaného krámu nejde bez velkého boje. Občas čumím na různé projekty, jako třeba Future warrior, kde mi přijde, že jim to jako jedněm z mála dochází. Armádní věci alespoň musí být servisovatelné a opravovatelné, navíc silně slinkované a začleněné do větší sítě funkčnosti. Stejně jako může voják budoucnosti předat povely z průhledového displeje F16 letící 20 kilometrů od něj a ta vybombarduje místo kam se dívá, tak by mělo být možné vzít mobil a otevřít si jeho čtečkou prstů přihlašovací screen na počítači a použít ho jako klíčenku k GPG. A tím myslím přímo, ne bez toho abych musel psát apku, která komunikuje se serverem někde v internetu a má roundtrip přes půl světa a NSA, USA a BSA. Jenže dnešní mobily nejsou plně programovatelné. Jsou to zidiotštěné krámy, které ti milostivě dovolí spustit osandboxovaný kousek kódu, který jsi vytvořil na úplně jiném počítači v emulátoru mobilu a tenhle kousek kódu možná bude moct použít pár kusů API přistupujících k hardware, jako je foťák, nebo čtečka prstů. Celé to pak poběží jako „apka“, kterou si operační systém může sestřelit kdy chce a jak chce a která běží v podstatě jen když je na popředí (Apple teda teď s velkou slávou uvádí multitasking, ale meh, android v tomhle není o moc lepší). Nejlepší bylo, že už snad někdy v roce 2007 někdo naportoval Squeak smalltalk na iOS, načež byl provozovateli appstore smazán, že prostě univerzální programovací prostředí nepodporují a je nebezpečné, proto prostě nainstalovat nepůjde. Ale možná to třeba někdy zase půjde. Zkoušel jsem všechny možná programovací prostředí přímo na mobil, ale je to buď totální retardace, nebo tak omezené, že v tom nic nejde. V tomhle má teda alespoň základní výhodu Android, kde šlo pustit spoustu věcí a dostali jsi se k linuxu, ale celé to bylo podporované asi jako drbat se čůrákem za uchem.
</rant>
To je docela dobré pojmenování. Já si to představuji jako osy na grafu, které ti přidávají ty možnosti, proto dimenze.Jo. Ale ty dimenze pak nejsou ani ortogonální. U té úvahy to tolik nevadí, ale je to v něčem složitější na uchopení. Třeba aku vrtačka je nástroj, který umožňuje dělat nějaké věci snáz. Můžeš to použít i v terénu, kde nemáš elektrickou síť. Ale vytváří to novou dimenzi? Ta sféra možností není zdaleka tak velká, aby to přirovnání dávalo smysl. Oproti tomu třeba vznik a masové rozšíření Internetu vytváří tak obrovskou sféru možností, že mluvit o dimenzi, nebo prostoru v prostoru, nebo čemkoliv, už dává mnohem větší smysl (z nematematického hlediska). Ale je dobré si ujasnit to kritérium.
Ono ale reálně to má programovatelný displej, přebindovatelná tlačítka a počítač, ba dokonce i radio, ze kterého to bere přesný čas. Jen prostě jako majitel mám nulovou šanci do toho zasahovat.Jde o rozdíl v přístupu. Když poptáváš budík, dostaneš budík. Když poptáváš 1x displej pro zobrazování digitálního času, 4x tlačítko, 1x časové čidlo, to celé v jednom obalu a s piny, konektory, nebo síťovým rozhraním, tak dostaneš v podstatě to, co chceš. Nebyl by problém nechat si to vyrobit a výrobní plánky/schémata na tenhle open-hardware někde zveřejňovat (popř. rovnou zprostředkovávat výrobu a dodání – budou tam podstatné množstevní slevy).
Tím si ale vytváříš single point of failure, kde když ti vypadne server (nebo síť), tak nepojede v domácnosti nic. Taky bude těžké to zařízení vzít a někomu ho dát, třeba tvojí babičce.Může to mít procesor a může to být schopné fungovat samo o sobě, ale není to klíčové. Zrovna tak můžeš koupit další modul (krabičku), která bude obsahovat procesor, do kterého nahraješ program, co ti požadovanou funkčnost zajistí. Místo jednoho centrálního serveru pak můžeš mít třeba cluster tvořený tím hlavním serverem a miniaturními zařízeními. Nepřijde mi to tolik podstatné. Ta uzavřenost HW do jisté míry vyplývá z prvoplánovité jednoúčelovosti. Nemá smysl dál mluvit o budíku, když to jde použít libovolně jinak. U smartphonů je to podobné. Už jen ten pojem smart phone je naprostá zhovadilost. Je to prostě kapesní počítač, jednou z jehož funkcí jsou GSM a VOIP hovory. Desktopovému počítači nebo laptopu taky neříkám telefon, protože tam mám nainstalovaný Skype. Alternativně by místo pocket computer šlo používat termín PDA (Personal Digital Assistant), který je svým způsobem ještě přesnější. Ty omezení smartphonů do jisté míry asi vyplývají z toho mindsetu, který se omezuje na uvažování o telefonu.
Jakože asi tak pětkrát měsíčně mám chuť napsat něco na telefon, ale celé to brutálně cringe prostředí vytváření „apek“ mě zatím vždy odradilo [...] Jenže dnešní mobily nejsou plně programovatelné. Jsou to zidiotštěné krámy, které ti milostivě dovolí spustit osandboxovaný kousek kódu, který jsi vytvořil na úplně jiném počítači v emulátoru mobilu a tenhle kousek kódu možná bude moct použít pár kusů API přistupujících k hardware, jako je foťák, nebo čtečka prstů. Celé to pak poběží jako „apka“, kterou si operační systém může sestřelit kdy chce a jak chce a která běží v podstatě jen když je na popředíTakže chceš mít možnost spustit to jen jako daemona? To by jít mělo. Můžeš si vytvořit jednu aplikaci, říkejme tomu Service Control Panel, ze které budeš ty jednotlivé služby, nebo whatever, spouštět. V nejhorším ta aplikace může běžet pořád (třeba ji uvidíš v notifikační oblasti), ale pod ní toho může běžet neomezeně. Je nutné si dát pozor, aby to OS nepozastavil kvůli spotřebě baterie, nebo tak. Na mém Galaxy S7 to jde nastavit někde v nastavení spotřeby (určité aplikace to pak nikdy nekillne). Facebook a Gmail umí pullnout nové zprávy a zobrazit notifikaci. Dropbox umí detekovat novou fotku a automaticky to uploadovat, aniž bych ho měl spuštěný. A tak. Takže to možná půjde i líp...
Zrovna ta televize je dobrý příklad. Je nesmyslné mít jednoúčelové monolitické zařízení „televize“. Daleko lepší je mít:
a) zobrazovač – což může být obrazovka, projektor nebo třeba (3D) brýle
b) zdroj signálu – stolní počítač, mobil, tablet, Raspberry Pi…
c) úložiště – interní disk, externí disk, domácí NAS, server někde v Internetu
a tu televizi nebo jiné konečné zařízení si z toho poskládáš podle potřeby.
Jo. Ale ty dimenze pak nejsou ani ortogonální. U té úvahy to tolik nevadí, ale je to v něčem složitější na uchopení.Tak ona je to spíš metafora, než co jiného.
Třeba aku vrtačka je nástroj, který umožňuje dělat nějaké věci snáz. Můžeš to použít i v terénu, kde nemáš elektrickou síť. Ale vytváří to novou dimenzi? Ta sféra možností není zdaleka tak velká, aby to přirovnání dávalo smysl.Šlo mi taky o to, že ti to musí otevřít nějaký „prostor“. Například nářadí samotné jako takové ti otevírá prostor předělávat svět podle své vůle. Vrtačka je jen kousek (tvar?) toho prostoru, ať už je aku, nebo ne.
Oproti tomu třeba vznik a masové rozšíření Internetu vytváří tak obrovskou sféru možností, že mluvit o dimenzi, nebo prostoru v prostoru, nebo čemkoliv, už dává mnohem větší smysl (z nematematického hlediska). Ale je dobré si ujasnit to kritérium.Určitě. Šlo mi právě o to, že prostory se dají otevírat i tam, kde by je lidi nečekali. Ostatně i internet je prostor, který se otevřel v počítačích a telefonních linkách, což tehdy čekal fakt jen málokdo.
Jde o rozdíl v přístupu. Když poptáváš budík, dostaneš budík. Když poptáváš 1x displej pro zobrazování digitálního času, 4x tlačítko, 1x časové čidlo, to celé v jednom obalu a s piny, konektory, nebo síťovým rozhraním, tak dostaneš v podstatě to, co chceš.To je právě ta nesmyslnost toho všeho. Když poptáváš budík, nedostaneš budík. Dostaneš konfiguraci hmoty, která obsahuje mikročipy a kapalné krystaly, které se tvaří jako iluze budíku, ale ve skutečnosti je to sofistikovaný počítač zamčený proti úpravám jeho právoplatného majitele do jedné funkce budíku. Mimochodem jeden z důvodů, proč je tohle fakt špatně je naprostá ekologická nešetrnost, kdy budík co přestane budíkovat je prostě vyhozen, místo aby byl „repurposed“ (česká slova moc nesedí) na něco jiného, protože je zamčený jen na tuhle funkci.
Nebyl by problém nechat si to vyrobit a výrobní plánky/schémata na tenhle open-hardware někde zveřejňovat (popř. rovnou zprostředkovávat výrobu a dodání – budou tam podstatné množstevní slevy).To by nebyl, ale pointa neměla být v tom, že je možné si vyrobit co chci, ale že miliardy kusů vší elektroniky jsou vybaveny počítačem, který je naprosto nedostupný a nedá se nijak jinak použít, což mimo jiné vede k tomu, že když (morálně) zastará, tak je celé zařízení vyhozeno a zahrabáno bagrem. Pokud je něco dostupné přes síť a má to v sobě formu kontroly (počítač, mikročip, kontroller, whatever), tak kdyby to bylo otevřené, měl bys možnost to použít tak, jak se tvůrci nikdy ani nesnilo, to je právě ten růst z axiomů.
To je právě ta nesmyslnost toho všeho. Když poptáváš budík, nedostaneš budík. Dostaneš konfiguraci hmoty, která obsahuje mikročipy a kapalné krystaly, které se tvaří jako iluze budíku, ale ve skutečnosti je to sofistikovaný počítač zamčený proti úpravám jeho právoplatného majitele do jedné funkce budíku.Jestli dostaneš budík, nebo zařízení, které by toho mohlo umět daleko víc, ale umí fungovat jen jako budík, je vcelku nepodstatné.
To by nebyl, ale pointa neměla být v tom, že je možné si vyrobit co chci, ale že miliardy kusů vší elektroniky jsou vybaveny počítačem, který je naprosto nedostupný a nedá se nijak jinak použít, což mimo jiné vede k tomu, že když (morálně) zastará, tak je celé zařízení vyhozeno a zahrabáno bagrem.Existující elektroniku těžko začneš hromadně „otevírat“ a propojovat, ne? U „chytré“ elektroniky, kde je to jen otázka softwaru, možná. Ale to se týká třeba televizí, ale rozhodně ne budíků.
Takže chceš mít možnost spustit to jen jako daemona? To by jít mělo.Já především chci využívat 30 let vyvíjený ekosystém. Tohle mě nutí psát si všechny hovadiny od nuly, protože z mně nepochopitelných důvodů se při navrhování Androidu rozhodli celý UNIX zahodit a udělat to odznova.
Those who don't understand UNIX are doomed to reinvent it, poorly.
Třeba aku vrtačka
Tady by např. bylo fajn, kdyby všechna tahle zařízení používala standardní baterie, třeba takové 18650 jsou vhodné. Pak bys mohl sdílet baterky mezi vrtačkou, notebookem, vysílačkou atd. Prostě bys člkánky z jednoho zařízení vyndal a naládoval do druhého. Nebyl by problém mít s sebou sadu záložních baterií a použít je kdekoli – protože předem nevíš, v kterém zařízení ti dojdou. Přinejhorším bys i poskládal víc baterek a nastartoval na ně auto.
Zrovna elektřina je něco standardního, je to komodita, tím by se dalo při budování univerzálnějších/otevřenějších výrobků začít.
Ve vrtačce nebo notebooku jsou svařené články uvnitř baterie, ale s přístrojem je ta baterie propojené celkem normálními kontakty – je tam studený spoj.
V tomhle má teda alespoň základní výhodu Android, kde šlo pustit spoustu věcí a dostali jsi se k linuxu, ale celé to bylo podporované asi jako drbat se čůrákem za uchem.Já jsem měl naivní plán, že si pořídím Android, do chrootu nainstaluju Debian, volitelně připojím SDR a USB síťovku a budu mít v kapse swiss-army knife úplně na všechno. Jenže pak jsem zjistil:
Problém s Androidem je, že to sice běží na linuxovém kernelu, ale userspace je vyrobený kompletně od nuly. Tím se zahodila veškerá přizpůsobitelnost a konfigurovatelnost ekosystému desktopového unixu, kterou budovaly miliony lidí a unixových bohů posledních 30 let a kterou jsem si budoval na svém desktopu posledních 11 let. A chroot s Debianem to neřeší, protože ten Debian nemůže plně přistupovat k hardwaru. GUI nejsou Xka, takže tam nefungujou normální aplikace (leda si spustit appku emulující X server nebo VNC) a není tam nic jako xlevels. Lock screen není PAM, ale nějaká custom věc, a není tam nic jako pam_jenda a nejde tam triviálně dodělat, protože to nemá nic jako pam_exec. Šifrování karty není LUKS, ale custom věc nad dm-cryptem, která má za posledních 5 let už třetí nekompatibilní API, a když se změní heslo přes špatnou verzi API, tak to neřekne žádnou chybu, ale tiše to ztratí data (a LUKSové recovery z klíče nejde použít, protože to není normální LUKS). Kamera není V4L2, ale používá se přes custom knihovnu, ve které jsem během pěti minut narazil na bug v procházení VFS. Zvuk není tak úplně ALSA, nefunguje třeba alsácké přepínání výstupů a na obou zařízení s Androidem co jsem měl způsobilo vytažení jedné šavle v alsamixeru tvrdý reset O_o (výsledek: nejede kvctl a mplayer) Uspávání a wake locky fungují z pohledu chrootnutého systému prostě divně, takže když si třeba spustím arecord, tak to dropuje samply jakmile to hodím na pozadí nebo zhasne displej. Network manager mají nějaký vlastní, takže zase zábava Nejde pustit mplayer (Xka nemá, akceleraci už vůbec a o framebuffer se přetahuje) a jediný přehrávač je tak VLC, který má domrvený resampling. a ten kernel je vlastně taky divnej, třeba to používá všechny dostupné loopbacky (tj. nepřipojíte si vlastní), náhodně tam chybí různé featury (třeba se mi tam nepovedlo rozjet síť s glibc ze Stretche) a tak
Já jsem měl naivní plán, že si pořídím Android, do chrootu nainstaluju Debian, volitelně připojím SDR a USB síťovku a budu mít v kapse swiss-army knife úplně na všechno. Jenže pak jsem zjistil:Taky jsem měl ten pocit, taky jsem si rootnul androida a nainstaloval tam Debian a taky jsem zjistil spoustu téhle demence. Ale aspoň šly dělat různé random věci, které by fakt jít dělat měly, jako navázat adhoc wifi sít mezi notebookem a telefonem, a netcatem přenést zatarovaný soubor s hudbou na telefon. Což třeba na iOSu nejde ani teoreticky.
To by bylo jednodušší vzít Raspberry Pi Zero a přidat k tomu displej, než se pokoušet ohnout nějaký mobil, ne?
Nabíjení jde řešit pomocí MCP73871, i když to tedy bude dražší než celé Zero. Nejtěžší mi přijde sehnat dobrý displej (aby byl na úrovni dnešních mobilů).
Jakože asi tak pětkrát měsíčně mám chuť napsat něco na telefon, ale celé to brutálně cringe prostředí vytváření „apek“ mě zatím vždy odradilo (a iOS je dvojitý pain, protože bez Xcode to prostě nejde). Hodně jsem si sliboval od Firefox mobile, který se tvářil, jako že by mohl být jednoduše programovatelný, ale pak byl zabit.Ubuntu Touch (hoci už žije len komunitne) je čistokrvný Linux, funguje tam normálne inštalácia aplikácií ako v Debiane/Ubuntu. Pridávanie zdrojov a celkovo Linux enviroment. Je to jeden z mojich bodov čomu sa venovať. Potom tu máme ešte PureOS a môže to veci posunúť kupredu. Stále je tu boj z ovládačmi pre grafiku atď. čo vlastne súvisí aj s tvojim blogom, že sa výrobcovia správajú idiotsky. UT to viriešilo, že vie používať ovládače z Androidu, ale zas to nese so sebou iné problémy ..
Přemýšlím proč vlastně, přijde mi, že je to jen politika, která nedává úplně smysl.
A možná je to tím, že ty (a další lidi tady) jsi výjimečný, zatímco většinu populace tyhle věci nezajímají – chtějí si prostě koupit budík, auto, světlo… – a nechápou, k čemu by bylo dobré něco univerzálnějšího a otevřenějšího, nemají tu znalost a nejsou si vědomi potenciálních přínosů ani problémů, které nás čekají, když naše civilizace bude pokračovat současným směrem. Otázka je, jak předat tu naši znalost a pohled na svět ostatním a ukázat jim, že i oni můžou změnit svět k lepšímu. To jde asi jen osobním příkladem a praktickými ukázkami. Nebo založit nějaké nové náboženství a říct lidem, co mají dělat, aniž by museli hned přesně chápat proč a jak to funguje uvnitř. Taková abstrakce :-)
Nebo založit nějaké nové náboženství a říct lidem, co mají dělat, aniž by museli hned přesně chápat proč a jak to funguje uvnitř. Taková abstrakceS tím si náhodou pohrávám v myšlenkách docela hodně a myslím, že jsem to už nakusoval v jiných diskuzích. Nešlo by o to vysvětlovat něco lidem, ale umožnit lidem kteří mají zájem studovat ve skromných podmínkách bez rušivých vlivů vnějšího světa. Něco jako budhistický klášter, kde místo budhismu studuješ náboženství a místo modlících session máš talky o technologii a společné hackování nějakého problému z programování / hw / technologie / matematiky. Hodně velkou inspirací mi v tomhle je Anatém, který popisuje něco podobného. Motivací mi je i to, že potkávám docela hodně nešťastných, ale vrcholně fascinovaných lidí, kteří dělají práci, ve které nevidí smysl a dostávají za to peníze, které neví za co utrácet. Přitom by v podstatě chtěli jen klid, prostor a mít možnost se věnovat tomu co je baví. A nikdo ještě nenapadlo si z nich udělat klientelu.
Jenže dnešní mobily nejsou plně programovatelné. Jsou to zidiotštěné krámy, které ti milostivě dovolí spustit osandboxovaný kousek kódu, který jsi vytvořil na úplně jiném počítači v emulátoru mobilu a tenhle kousek kódu možná bude moct použít pár kusů API
Když někdy vidím, jak mají běžní uživatelé zahnojené mobily a jak (ne)přemýšlí při instalaci nových „appek“, tak si říkám, že i ta současná omezení jsou málo. Chtělo by to jiný systém/prostředí/režim pro různé uživatele.
V tomhle má teda alespoň základní výhodu Android, kde šlo pustit spoustu věcí a dostali jsi se k linuxu
Tam si můžeš pustit třeba Debian v chrootu, takže programovat si tam můžeš celkem, co chceš. Co se týče přístupu k HW, tak to je problém hlavně uzavřenosti toho HW – proprietární ovladače, bloby, chybějící dokumentace…
Tam si můžeš pustit třeba Debian v chrootu, takže programovat si tam můžeš celkem, co chceš. Co se týče přístupu k HW, tak to je problém hlavně uzavřenosti toho HW – proprietární ovladače, bloby, chybějící dokumentace…Zkoušel jsem, bylo to prakticky nepoužitelné a nemělo to přístup k tomu co dělá mobil mobilem, ale obecně spíš vůbec k ničemu. V podstatě je to hodně podobné, jako kdybys emuloval počítač s linuxem, který nemá přístup nikam.
Člověk si většinou pořádně uvědomí, jak moc to používá, až když se mu to rozbije, vybije nebo ztratí.
Zajímavé. Já např. mobil používám minimálně. Většinou kolem sebe totiž mám nějaký počítač, který je stejně lepší než mobil. Spíš si říkám, jestli mobil nepřestat nosit úplně (a nechávat ho jen na jednom místě jako „stabil“ – vyzvedávat si z něj SMS na dálku a hovory možná přesměrovat přes VoIP), ale zatím jsem se k tomu nedopracoval – hlavně kvůli lidem, kteří mi občas potřebují volat.
Co se týče těch nástrojů – nemáš tip na dobrou WYSIWYM GUI komponentu? A pak taky GUI komponentu pro diagramy (jako UML, ale nemusí to být přímo UML, jen tento typ grafů)?
Nepotřebuješ budík, pokud máš u postele displej s vestavěnými reproduktory. Je jedno, jestli do toho budeš streamovat film z Netflixu (a tedy to používat jako televizi), nebo zobrazovat aktuální čas a případně přehrávat zvuk alarmu. To zařízení samo o sobě ani nemusí být programovatelné – stačí, když bude poskytovat dané API. Veškerá řídící logika může být obsažena v domácím serveru. Bylo by to ekonomičtější i jednodušší na správu.
Jednou z výhod budíku je, že je to relativně jednoduché, autonomní a spolehlivé zařízení – takže nezaspíš, ani kdyby všechna technika kolem selhala.
Ale co kdybys tablet používal prostě jen jako zobrazovací a vstupní zařízení pro svůj smartphone? Nestačilo by, aby programovatelný byl smartphone a vše ostatní byly periferie?
Některé mobily (LG Nexus 4) to takhle mají – jde k nim připojit HDMI displej. K tomu připojíš klávesnici a myš a mohl bys mít celkem normální stolní počítač. Bohužel se to moc nerozšířilo.
YourWorldOfText
Zajímavé – něco podobného mě napadlo už před lety, akorát to nemělo být psaní, ale malování – lidi by mohli malovat tam, místo aby třeba čmárali po zdech. Ale k realizaci nedošlo, nepřijde mi, že by to stálo za tu námahu a čas (vývoj a provoz takové služby).
A když už, tak zajímavější implementace by byla nějaká P2P síť, ne web. Pak by ty světy byly nezávislé a existovaly by, dokud by je někdo podporoval (provozoval P2P software hostující danou část mapy).
V roce 2012 jsem jí doporučil kolegovi z práce. Dnes, o pět let později, stále ještě provozuje vlastní server a s pár dalšími kamarády v něm tráví desítky hodin týdně stavbou všeho možného.
Úžasné. A co z toho? Já jsem např. uvažoval, že bych si pořídil PS4, ale pak jsem usoudil, že by to nemělo žádný smysl, akorát bych tím zabil čas, který bych mohl věnovat něčemu smysluplnějšímu (a ještě bych nákupem podpořil ne zrovna košer firmu). Když se chci odreagovat, tak na to mi stačí nějaká hra pro PC či SNES (a nebo se zvednout od počítače a jít dělat něco úplně jiného).
Existují lidé, kteří každoročně tráví v Minecraftu celé měsíce čistého času a lidé, kteří se živí a kteří zbohatli jen tím, že na Youtube točili videa, jak hrají.
Na tohle mám podobný názor jako na pasivní sport (sledování, jak někdo jiný profesionálně sportuje). Přijde mi to dost zbytečné – zvlášť když to většině těch diváků ani nezmění život k lepšímu (ve smyslu: že by je to motivovalo, aby šli sami aktivně sportovat).
Přijde mi, že tam došlo k zacyklení – tenhle svět existuje sám pro sebe a kdyby zmizel, nikomu mimo něj by ani nechyběl. Sportovci dostávají hodně peněz ← protože jsou velké příjmy z reklam ← a příjmy z reklam jsou proto ← že spousta lidí kouká na televizi a kupuje si lístky ← a ti lidé na to koukají z velké části proto, že jim imponuje svět fotbalistů/hokejistů (peníze, drahá auta, modelky…) ← a tím se kruh uzavírá, protože ty peníze tam jsou díky reklamě a divákům.
Podobným případem jako Bitcoin je i Ethereum, další kryptoměna, o které jsem tu už psal.
Upřímně, obdivuji tvůj čuch na technologie. Jak v případě BTC, tak ETH, jsi se trefil. Já ty tvoje články četl a byl jsem k tomu tehdy trochu nedůvěřivý. Tak se divím, že ještě nejsi za vodou a vůbec řešíš nějakou práci (AFAIK stále pracuješ mj. pro peníze – jestli se pletu, tak mě oprav).
Někdo si uvědomí omezení Věci a rozšíří jí o další dimenzi, kterou můžou tvořit uživatelé, ideálně axiomaticky, takže neomezeně.
V praxi bohužel často vídám opačný trend – omezení naopak přibývají a lidi za tím kupodivu jdou, asi kvůli pohodlí nebo že je to „levné“. Ale jak se říká: Kdo vymění svobodu za dočasnou bezpečnost (pohodlí, úsporu, …), nezaslouží ani jedno a nakonec ztratí obojí. Zrovna vedle na ITBizu je článek o tom, že osobní (osobně vlastněná) auta budou mizet a lidi místo toho budou používat TaaS (transport as a service). Tzn. lidi nebudou svobodní v pohybu a bude existovat jedna nebo několik málo autorit, které budou jednak vědět, kdo se kde pohybuje, a jednak mu budou moci kdykoli v pohybu zamezit – ať už zásahem člověka na jedno kliknutí nebo zásahem nějakého algoritmu – prostě si pak auto neobjednáš a nikam tě nedoveze, budeš mít smůlu a můžeš jít maximálně pěšky. Totéž třeba snaha pojišťoven nacpat lidem do aut krabičky, které budou sledovat jejich jízdu a podle toho účtovat pojištění. Totéž mýtné brány / dálniční známky. Ve světě počítačů pak třeba streamování hudby a videa – nevlastníš svoji hudební/filmovou sbírku a můžou tě kdykoli odpojit, vymazat ti film/skladbu/knihu nebo sledovat, na co se díváš, co posloucháš, co čteš… SaaS to samé. Ze stejných důvodů neplatím kartou v obchodech – raději budu směšný cash cowboy – elektronicky tam budu platit, až to bude stejně anonymní jako hotovost.
Zrovna jedna věc vytváří nový prostor – a není to záměr, ale vedlejší efekt – je to rostoucí komplexita, která se vymkla kontrole. Software se skládá z příliš mnoha komponent a vrstev a i při řešení triviálních úloh vstupuje do hry šíleně vysoké množství řádků zdrojového kódu, který za tím je. To vede ke stavu, kdy asi nikdo neví, co se děje uvnitř – může tam být skryté množství chyb nebo nežádoucích vlastností, software se přestává chovat (z pohledu člověka) deterministicky. Výsledkem může být úpadek oboru a/nebo vznik nějakého nového náboženství nebo spíš mytologie – jakýchsi šamanů, kteří budou zaklínat počítače a stavět kolem nich (virtuální) svíčky, nebo knězů, kteří budou žehnat systémům, aby neselhaly – a když se tak přeci jen stane, tak proto, že to tak vlastně mělo být, je to nějaký vyšší záměr nebo boží trest se kterým se máme smířit. Mezi tím se budou pohybovat hackeři a crackeři, kteří vědí víc, než ostatní, a budou svých znalostí využívat pro dobré či špatné cíle.
Osobně se asi stanu nějakým počítačovým amišem – budu chtít stavět na ověřených jednoduchých věcech a odbourávat zbytečnou komplexitu (nutným předpokladem je svobodný software a hardware). Přijde mi to jako správná cesta, i za cenu toho, že bychom se měli vývojově vrátit o dekádu nebo dvě zpátky.
Pokud by ten negativní vývoj mělo něco zvrátit, tak asi jen AI, která by nahradila práci programátorů a hlavně auditorů, a dokázala vyhodnotit, zda se software bude vždy chovat podle zadání a neobsahuje chyby ani nic navíc. Proprietární hardware (černé skříňky, které nelze analyzovat) by stále byl problém. Některé vady proprietárního softwaru by to mohlo odstranit – stále by ale zůstával problém s nemožností (legálních a snadných) úprav nebo šířením. Takže nutný předpoklad svobodného hardwaru a softwaru stále platí. SaaS nebo odevzdávání dat do cloudu by bylo stále problém (homomorfní šifrování je asi spíš utopie, alespoň z praktického hlediska).
Proč nejdou aplikace rozebírat a napojovat zevnitř tak, jak to uměl třeba Self už před třiceti lety?
Např. do Qt aplikací můžeš vstoupit pomocí GammaRay.
Nicméně mezi implementací a veřejným API je dost jasný rozdíl. Oboje klidně může být realizované pomocí stejné technologie (třeba volání nějakých metod v daném jazyce). Ale ten rozdíl je v tom, že veřejné API představuje závazek stability v příštích verzích – což je dobré (nebo spíš nezbytné) pro uživatele toho API, ale na druhé straně omezující pro vývojáře.
Říkám si, proč probíhá tak málo na poli uživatelské rozšiřitelnosti softwaru a jak vrátit moc zpět do rukou uživatelů, aniž bych jí vzal programátorům.
Od toho je svobodný software. Máš zdrojové kódy a práva. Můžeš si do aplikace něco dopsat nebo opravit chybu, překompilovat a spustit. Není nutné tu aplikaci patchovat za běhu. Ten patch máš uložený v souboru, takže ho můžeš snadno sdílet s ostatními, můžeš ho aplikovat na příští verze aplikace – pokud by se nekompatibilně změnili, tak ho musíš upravit, ale to bys musel dělat i s tím skriptem, kterým ses napojil na implementaci v době běhu reflexí.
Dobře navržená (rozsáhlejší) aplikace je modulární, takže můžeš přidávat nové funkce, aniž bys musel překompilovávat jádro. A protože veřejné API zavazuje ke stabilitě, mělo by ti to fungovat i v dalších verzích. Často jde moduly nahrávat/vypínat/restartovat i v době běhu aplikace.
V budoucnosti bude mít v sobě nějakou formu počítače a schopnost komunikovat všechno, co má smysl kontrolovat, a spousta věcí, u kterých to žádný smysl nedává.
Na jednu stranu je hezké, jak je to levné a člověk si může s něčím pohrát a stojí ho to jen desetikoruny místo stokorun/tisícikorun jako dřív (což umožňuje dělat věci, které by člověk s těmi drahými součástkami nedělal), ale na druhou stranu to zase vede k té rostoucí komplexitě – klidně bych i řekl znečištění komplexitou. Místo abys měl jednoduché mechanické nebo elektrické zařízení, do kterého vidíš, tak často máš uzavřený hardware a software/firmware, do kterého nevidíš a který nemáš pod kontrolou. I takový spínač na světlo nebo zámek se pak můžou obrátit proti tobě.
Budoucnost bude taky hodně o konfliktu majitelů hardware s výrobci, kteří se čím dál víc dostávají do pozice, kde mají možnost majitelům degradovaným na uživatele aktivně škodit ve jménu většího profitu. Podle mě je zde velký prostor pro hnutí, které by si dalo za cíl vyrábět, či tlačit na výrobce aby vyráběli hardware, nad kterým má majitel absolutní kontrolu.
Přesně tak.
Máme tu hnutí svobodného softwaru a certifikace jako RYF (Respects Your Freedom). Měla by se z toho stát stejná věc, jako boj za práva zvířat, rovná práva mužů a žen, boj proti zneužívání dětí na práci nebo ve válkách a proti znečišťování životního prostředí. Protože tyhle věci jsou neméně důležité a v principu stejné – proprietární software, hardware a služby znečišťují naše životní prostředí a ohrožují naše životy. Bohužel propaganda je tady pozadu, protože nelze použít fotky nějakých chudáků/dětí nebo zmrzačených zvířat… takže se to do povědomí veřejnosti dostává o dost hůř a většina lidí si neuvědomuje, jak moc je situace vážná.
Rozdíl není v tom, co by musel mít za další hardware, rozdíl je v tom, že výrobce nikdy nepočítal s tím, že by budík mohl mít rozšiřitelnou dimenzi a uživatel by ho mohl chtít používat nestandardně.
Nikoli nepočítal – výrobce na tom neměl zájem resp. měl zájem na pravém opaku a uživatel/zákazník si to nechal líbit. Když vidím čipy zalité v černé pryskyřici nebo s obroušeným označením, dělá se mi z toho špatně. Myslím, že je čas na odvetu – zveřejnit v takovém případě otevřené schéma a firmware, aby si ekvivalentní zařízení mohl kdokoli vyrobit sám z běžně dostupných součástek – a tím zbavit takového výrobce jeho výlučného postavení a možnosti vydírat svoje zákazníky. Zrovna tu mám jeden konvertor PWM na DC se seškrábaným označením čipu – začít by se mělo s něčím jednodušším. Na eBayi se takové věci prodávají cca za 300 Kč.
Není potřeba mít API. Klíčové je, mít otevřené schéma, zdrojové kódy firmwaru a možnost zkompilovat si a nahrát vlastní, mít pokud možno vyvedené konektory/kontakty na desce, používat součástky, které lze snadno odpájet nebo přendat do jiné patice (paměti, čipy…). To umožní znovupoužitelnost a značně prodlouží dobu, než daný hardware morálně zastará.
Nicméně výrobce dělá to, co mu vydělá peníze – pokud mu vydělává chrlení zmrzačeného hardwaru a zkracování (morální i fyzické) životnosti, tak to bude dělat. Je řada na zákaznících, aby jasně řekli, co chtějí a dali na trhu najevo svoje preference. Pak půjde nahoru nová generace výrobců dodávajících otevřený a rozšiřitelný hardware s delší životností. Otázka je, jestli to průměrné lidi zajímá a jsou schopní pochopit souvislosti…
Takže reflexe a nějaké univerzální a bezdrátové protokoly jsou sice fajn, ale je to až případný druhý krok – prvním krokem jsou vztahy mezi výrobci a zákazníky na trhu a otevřenost hardwaru – až pak má případně smysl řešit nějakou reflexi a protokoly – a stejně jako u softwaru to jde dost dobře i bez toho – prostým patchováním zdrojových kódů a/nebo připájením nějakého převodníku či další součástky k původní desce.
žádné posrané USB
BTW: nevíš o převodníku z USB na sériový port, který by fungoval opačným směrem než obvyklé převodníky? Tzn. byl by to USB host a spojil by se s USB sériovým zařízením. Sice tam pak většinou budou dva převodníky za sebou a je to rovnák na ohýbák, ale někdy by se to hodilo, když člověk nechce hackovat hardware (připájet si dráty někam na desku) a radši by se jen připojil na stávající USB konektor.
Ten například z vašeho teplotního čidla sbírá každých deset minut hodnotu a přes ethereum jí zpřístupňuje ostatním spolu s GEO tagem.
Jak tohle přesně funguje? Měl jsem za to, že program nahraný do sítě Ethereum je veřejně dostupný a ostatní si ho můžou ověřit. To jde do ETH nahrát i skrytá data, které se zpřístupní až po zaplacení (nebo obecně splnění nějakých podmínek)? Nebo by to jen při zaplacení provolalo API toho teploměru a vytáhlo z něj data?
Monetizace
Nejde jen o to, aby člověk sám vydělal a ostatní konzumovali a platili. Co dokáže úžasně akcelerovat danou věc je, když umožníš ostatním, aby si sami vydělali.
Nějaké, asi dva až tři, nápady v tom, čemu říkáš vytváření prostorů mám, a současně trochu řeším dilema, jak to načasovat a jestli se to dá skloubit a mojí dosavadní prací nebo je potřeba se tomu věnovat na plno + porovnávání rizik a potenciálních výnosů, což je celkem neznámá…
Na tohle mám podobný názor jako na pasivní sport (sledování, jak někdo jiný profesionálně sportuje). Přijde mi to dost zbytečné – zvlášť když to většině těch diváků ani nezmění život k lepšímu (ve smyslu: že by je to motivovalo, aby šli sami aktivně sportovat).Profesionální sportovci jsou v podstatě herci. Speciálním případem je wrestling, kde jsou výsledky zápasů předem domluvené a celé souboje jsou většinou hrané. Výjimkou je deathmatch wrestling a blázni typu Necro Butcher – ten se nechal prohodit hromadou zářivek tak, že když ho odváděli, z ruky mu na vlásku visel kus masa. Ale stále je většinou scénář předem dohodnutý.
Profesionální sportovci jsou v podstatě herci.
Jenže (dobrý) film nebo divadlo je umění – má to kromě formy i obsah – nějaké sdělení, nějak tě to duševně obohatí, něco ti to dává, např. se zamyslíš nad nějakou životní situací a rozjede se ti v hlavě posloupnost myšlenek, srovnáš si věci v hlavě, zamyslíš se nad hodnotami… Ale k čemu je dobré koukat na to, jak někdo jiný běhá po hřišti?
Sport* (resp. jeho sledování a „fandění“) je o emocích.Speciálně když tam fakt jsi. Mně je sport běžně úplně ukradený, ale párkrát jsem se bývalým kolegou nechal vytáhnout na hokej místní ligy. Byl jsem překvapený, jak moc mě to ovlivnilo, i když jsem ani neznal všechny pravidla. Ty emoce, co se valí na tribunách jsou bezesrandy hmatatelné a davová psychologie funguje, a to i ve chvíli, kdy fakt víš, že je to davová psychologie a že by ses tomu oddávat neměl. Fakt zajímavý zážitek.
Úžasné. A co z toho? Já jsem např. uvažoval, že bych si pořídil PS4, ale pak jsem usoudil, že by to nemělo žádný smysl, akorát bych tím zabil čas, který bych mohl věnovat něčemu smysluplnějšímu (a ještě bych nákupem podpořil ne zrovna košer firmu). Když se chci odreagovat, tak na to mi stačí nějaká hra pro PC či SNES (a nebo se zvednout od počítače a jít dělat něco úplně jiného).Nic, mě taky hry nebaví déle jak den. Ale když vidím, že jsou lidi, co do toho takhle dokážou spadnout, tak mám cuky to využít.
Přijde mi, že tam došlo k zacyklení – tenhle svět existuje sám pro sebe a kdyby zmizel, nikomu mimo něj by ani nechyběl.Tohle se dá ale říct o skoro každém koníčku, včetně existence abclinuxu a zdejší komunity.
Upřímně, obdivuji tvůj čuch na technologie. Jak v případě BTC, tak ETH, jsi se trefil. Já ty tvoje články četl a byl jsem k tomu tehdy trochu nedůvěřivý. Tak se divím, že ještě nejsi za vodou a vůbec řešíš nějakou práci (AFAIK stále pracuješ mj. pro peníze – jestli se pletu, tak mě oprav).Pracuju. Měl jsem z toho nějaké peníze v řádu vyšších desítek tisíc. Kdybych to prodal o půl roku déle, tak jsem si z toho mohl koupit byt. Ale co už. Jinak https://coinmarketcap.com/currencies/elastic/ kdyby se ti chtělo do toho nacpat pár tisíc, tak to má potenciál. Sám jsem do toho dal dva tisíce, jen tak pro strýčka příhodu.
V praxi bohužel často vídám opačný trend – omezení naopak přibývají a lidi za tím kupodivu jdou, asi kvůli pohodlí nebo že je to „levné“. Ale jak se říká: Kdo vymění svobodu za dočasnou bezpečnost (pohodlí, úsporu, …), nezaslouží ani jedno a nakonec ztratí obojí. Zrovna vedle na ITBizu je článek o tom, že osobní (osobně vlastněná) auta budou mizet a lidi místo toho budou používat TaaS (transport as a service). Tzn. lidi nebudou svobodní v pohybu a bude existovat jedna nebo několik málo autorit, které budou jednak vědět, kdo se kde pohybuje, a jednak mu budou moci kdykoli v pohybu zamezit – ať už zásahem člověka na jedno kliknutí nebo zásahem nějakého algoritmu – prostě si pak auto neobjednáš a nikam tě nedoveze, budeš mít smůlu a můžeš jít maximálně pěšky. Totéž třeba snaha pojišťoven nacpat lidem do aut krabičky, které budou sledovat jejich jízdu a podle toho účtovat pojištění. Totéž mýtné brány / dálniční známky.Meh, to s těmi TaaS je imho klasické strašení. Nikdy to nebude černobílé, vždycky to bude různě proložené, asi jako s nástupem smartphonů nezmizely klasické tupé mobily, ale hlavně to bude trvat desítky let, než se do toho stavu dostaneme, pokud vůbec někdy. Jinak viz: To mi přijde podstatně horší.
SaaS to saméTady mi přijde, že trend se už hodně zpomaluje a skoro bych řekl, že částečně obrací, protože spousta firem zjistila, že to zas tak super není.
Zrovna jedna věc vytváří nový prostor – a není to záměr, ale vedlejší efekt – je to rostoucí komplexita, která se vymkla kontrole. Software se skládá z příliš mnoha komponent a vrstev a i při řešení triviálních úloh vstupuje do hry šíleně vysoké množství řádků zdrojového kódu, který za tím je. To vede ke stavu, kdy asi nikdo neví, co se děje uvnitř – může tam být skryté množství chyb nebo nežádoucích vlastností, software se přestává chovat (z pohledu člověka) deterministicky. Výsledkem může být úpadek oboru a/nebo vznik nějakého nového náboženství nebo spíš mytologie – jakýchsi šamanů, kteří budou zaklínat počítače a stavět kolem nich (virtuální) svíčky, nebo knězů, kteří budou žehnat systémům, aby neselhaly – a když se tak přeci jen stane, tak proto, že to tak vlastně mělo být, je to nějaký vyšší záměr nebo boží trest se kterým se máme smířit. Mezi tím se budou pohybovat hackeři a crackeři, kteří vědí víc, než ostatní, a budou svých znalostí využívat pro dobré či špatné cíle.Zrovna tohle má svoje řešení, jak říká Alan Kay; přestat stavět pyramidy a začít stavět katedrály, či rovnou mrakodrapy. Jinými slovy nevršit na sebe hovna, ale začít vymýšlet architekturu (pozor, ne v klasíckém IT slovasmyslu). Ten jeho Viewpoint research institute na tomhle poli má pár docela pozoruhodných výsledků. Funguje to zhruba tak, že používá transkompilátory, které z pár set řádek kódu vygenerují pár tisíc v něčem víc lowlevel, a zároveň se postarají, že je to korektní. Výsledek je nejenom korektní, ale lidsky pochopitelný a prozkoumatelný v těch pár set řádcích. Doporučuji ty jeho papery a talky na tohle téma, když už k ničemu jinému, tak je to dobré k zamyšlení.
Osobně se asi stanu nějakým počítačovým amišem – budu chtít stavět na ověřených jednoduchých věcech a odbourávat zbytečnou komplexitu (nutným předpokladem je svobodný software a hardware). Přijde mi to jako správná cesta, i za cenu toho, že bychom se měli vývojově vrátit o dekádu nebo dvě zpátky.Jo, to chápu. Osobně teď hledám osvícení v na-image-založených live systémech jako je Smalltalk a Self. Ale jde to ztuha, hlavně ten Self, protože to kromě skoro používá jen pár lidí.
Pokud by ten negativní vývoj mělo něco zvrátit, tak asi jen AI, která by nahradila práci programátorů a hlavně auditorů, a dokázala vyhodnotit, zda se software bude vždy chovat podle zadání a neobsahuje chyby ani nic navíc. Proprietární hardware (černé skříňky, které nelze analyzovat) by stále byl problém. Některé vady proprietárního softwaru by to mohlo odstranit – stále by ale zůstával problém s nemožností (legálních a snadných) úprav nebo šířením. Takže nutný předpoklad svobodného hardwaru a softwaru stále platí. SaaS nebo odevzdávání dat do cloudu by bylo stále problém (homomorfní šifrování je asi spíš utopie, alespoň z praktického hlediska).Nah. Už teď vidím, jak si toho všímá čím dál víc lidí a vzniká poptávka po něčem, co to bude řešit. Alan Kay se tomu hodně věnuje, ale jsou tu i projekty jako suckless a tak. Až to dosáhne kritické hodnoty, tak se objeví nějaká filosofie zahrnující změnu myšlení, která rychle získá trakci.
Nicméně mezi implementací a veřejným API je dost jasný rozdíl. Oboje klidně může být realizované pomocí stejné technologie (třeba volání nějakých metod v daném jazyce). Ale ten rozdíl je v tom, že veřejné API představuje závazek stability v příštích verzích – což je dobré (nebo spíš nezbytné) pro uživatele toho API, ale na druhé straně omezující pro vývojáře.V tom ale žádný rozdíl kromě metadat není.
Od toho je svobodný software. Máš zdrojové kódy a práva. Můžeš si do aplikace něco dopsat nebo opravit chybu, překompilovat a spustit. Není nutné tu aplikaci patchovat za běhu. Ten patch máš uložený v souboru, takže ho můžeš snadno sdílet s ostatními, můžeš ho aplikovat na příští verze aplikace – pokud by se nekompatibilně změnili, tak ho musíš upravit, ale to bys musel dělat i s tím skriptem, kterým ses napojil na implementaci v době běhu reflexí.Ne, tohle je špatně. To je vršení pyramidy a čím výš budeš chtít vrchol, tím víc toho musíš na pyramidu nahrnout. Představ si, kdyby sis musel třeba k přidání makra do editoru rekompilovat celé zdrojáky, to by se prostě nedalo udržet. Jenže to chce víc než makra a napříč vším.
Dobře navržená (rozsáhlejší) aplikace je modulární, takže můžeš přidávat nové funkce, aniž bys musel překompilovávat jádro. A protože veřejné API zavazuje ke stabilitě, mělo by ti to fungovat i v dalších verzích. Často jde moduly nahrávat/vypínat/restartovat i v době běhu aplikace.Jenže to je z velké míry opak toho přístupu z axiomů a podobá se to tvorbě omezené Secondlife, kde tvůrce musel počítat se vším. Spoléhá to, že používáš dobrou či dobře navrženou aplikaci, ale hlavně to nikdy nebude jednotné. Každá aplikace se rozšiřuje jinak, nespolupracuje s ostatními, má jinou architekturu, jiné flow, jiné programovací jazyky. Jinak poslední dobou mám jaksi odpor k pojmu „aplikace“. To jsou takové divné „walled garden“, kde si každý hraje na svém písečku. Nešlo by to dělat jinak? Chce to experimentální data, ale ještě mi to pár let bude trvat.
Máme tu hnutí svobodného softwaru a certifikace jako RYF (Respects Your Freedom). Měla by se z toho stát stejná věc, jako boj za práva zvířat, rovná práva mužů a žen, boj proti zneužívání dětí na práci nebo ve válkách a proti znečišťování životního prostředí. Protože tyhle věci jsou neméně důležité a v principu stejné – proprietární software, hardware a služby znečišťují naše životní prostředí a ohrožují naše životy. Bohužel propaganda je tady pozadu, protože nelze použít fotky nějakých chudáků/dětí nebo zmrzačených zvířat… takže se to do povědomí veřejnosti dostává o dost hůř a většina lidí si neuvědomuje, jak moc je situace vážná.Jo, ale to je pořád jen jedna polovina toho problému. Imho hardware chybí hodně taky ta reflexe, která by s ním umožňila pracovat.
Není potřeba mít API. Klíčové je, mít otevřené schéma, zdrojové kódy firmwaru a možnost zkompilovat si a nahrát vlastní, mít pokud možno vyvedené konektory/kontakty na desce, používat součástky, které lze snadno odpájet nebo přendat do jiné patice (paměti, čipy…). To umožní znovupoužitelnost a značně prodlouží dobu, než daný hardware morálně zastará.Jenže to je pořád dostupné jen pro naprosto mizivé procento populace. Skoro nikdo tomu nerozumí a minimum lidí s tím umí něco udělat. Tím ti pořád zůstává ten stav, že hrstka vivolených diktuje život celému zbytku světa. Je fajn, že se alespoň změní přístup, kde každý kdo tomu dá 10 let života se v tom možná vyzná a pochopí co s tím dělat, ale to není revoluce, kterou mám na mysli já.
Jak tohle přesně funguje? Měl jsem za to, že program nahraný do sítě Ethereum je veřejně dostupný a ostatní si ho můžou ověřit. To jde do ETH nahrát i skrytá data, které se zpřístupní až po zaplacení (nebo obecně splnění nějakých podmínek)? Nebo by to jen při zaplacení provolalo API toho teploměru a vytáhlo z něj data?Ethereum funguje i jako komunikační sběrnice. Tzn. já můžu poslat teploměru zprávu a on jí s relativně nízkým overheadem přijde a odpoví na ní. Je to od začátku dimenzované na IoT.
Nejde jen o to, aby člověk sám vydělal a ostatní konzumovali a platili. Co dokáže úžasně akcelerovat danou věc je, když umožníš ostatním, aby si sami vydělali.Jo, určitě. Snažil jsem se to tam vmáčknout tou analogií s vlaky a uhlím, ale asi to nebylo úplně jasné. Jde mi například ale i o to, aby jednotlivec měl maximum API k použití. Prostě abys mohl jít světem a ten se ti nabízel za nízký poplatek.
Jinak https://coinmarketcap.com/currencies/elastic/ kdyby se ti chtělo do toho nacpat pár tisíc, tak to má potenciál. Sám jsem do toho dal dva tisíce, jen tak pro strýčka příhodu.
A není trochu divné, že ty repozitáře na Githubu zejí prázdnotou? Jak to bylo u těch předchozích měn? Ono, když to jsou dva tisíce, tak v podstatě o nic nejde. Ale i tak bych čekal, že ukáží nějakou reálnou práci. Jaký software třeba používají ty burzy, aby se na Elastic napojily a mohly s ním obchodovat?
AFAIK stále pracuješ mj. pro peníze – jestli se pletu, tak mě opravZase provokace
Tzn. lidi nebudou svobodní v pohybu a bude existovat jedna nebo několik málo autorit, které budou jednak vědět, kdo se kde pohybuje, a jednak mu budou moci kdykoli v pohybu zamezit – ať už zásahem člověka na jedno kliknutí nebo zásahem nějakého algoritmu – prostě si pak auto neobjednáš a nikam tě nedoveze, budeš mít smůlu a můžeš jít maximálně pěšky.Dokud budou fungovat kola, mopedy a motocykly, tohoto se absolutně nebojím.
Nikoli nepočítal – výrobce na tom neměl zájem resp. měl zájem na pravém opaku a uživatel/zákazník si to nechal líbit. Když vidím čipy zalité v černé pryskyřici nebo s obroušeným označením, dělá se mi z toho špatně. Myslím, že je čas na odvetu – zveřejnit v takovém případě otevřené schéma a firmware, aby si ekvivalentní zařízení mohl kdokoli vyrobit sám z běžně dostupných součástek – a tím zbavit takového výrobce jeho výlučného postavení a možnosti vydírat svoje zákazníky.V pripade budikov a podobnych zariadeni, kde byva skutocne priamo cip na plosaku zaliaty ciernou hmotou nejde o nejaky zaujem alebo vydieranie. Ide o cenu. Pouziva sa tam vacsinou klon nejakeho (neprogramovatelneho) IO, ktory niekto vymyslel pred 15-20 rokmi v najlacnejsom prevedeni - bez puzdra, priamo osadeny na plosak. Napr. vsetky lacne multimetre obsahuju klon ICL7106 obohateny o dve funkcie: HOLD a indikator slabej baterie. Ked odide, da sa z plosaku odbrusit a prispajkovat tam drotmi novy QFP44. Zapojenie pinov je takmer identicke. V starsich multimetroch dokonca byvaju spajkovacie plosky ako pozostatok z obdobia, ked este pouzivali IO v puzdre.
IMHO nejde až tak o to, aby to bylo FPGA, ale o to, aby to bylo otevřené – tzn. abys teoreticky mohl poslat do nějaké továrny dokumentaci a oni jen na základě té dokumentace a veřejně dostupných znalostí (které zahrnují i svobodný software) ti dokázali vyrobit procesor a základní desku (nebo oboje v jednom) a základní rozhraní, jako je grafická a síťová karta.
Až jako případný druhý krok bych řešil to, aby ten počítač byl složený z univerzálních FPGA bloků – pak by v podstatě nemusel nikdy zastarat1 a ty bys jen přeprogramovával bloky, aby např. podporovaly nové rozhraní, nebo je přidával, abys rozšířil kapacitu. Předpokladem ale je, aby to FPGA šlo programovat pomocí svobodného softwaru2 a aby samo bylo otevřené (aby ho nevyráběla jen jedna firma).
[1] leda ve smyslu efektivity spotřeba/výkon
[2] nějaké snahy v tomto směru jsem viděl, ale ještě to nebylo moc použitelné
Mapování bitů by nejspíš šlo reverznout, ale je to v USA právně šedá zóna a člověk by si máknul, časování by šlo asi nějak naměřit/odhadnout (trvalo by to pěkně dlouho, v moderním FPGA jsou desítky miliónů propojů).
Tohle mě právě napadlo – nahrát do FPGA program, který by běžel tak dlouho, dokud by všechno nenaměřil a neposlal ven. To přece musí jít. Jak to, že to Číňani ještě neudělali? Vždyť tohle má obrovský potenciál – jak obchodně, tak filosoficky.
nahrát do FPGA program, který by běžel tak dlouho, dokud by všechno nenaměřil a neposlal ven. To přece musí jít.I pokud by to šlo, tak tím zjistíš timing v tom konkrétním čipu za konkrétních podmínek - teplota, napájení. Na jiném čipu a za jiných podmínek to bude jinak -- IMHO pořád platí, že i příbuzné typy Intel CPU jsou různě dobře povedené kusy klidně z jednoho wafferu. U FPGA tomu analogicky odpovídá speed grade dané varianty čipu. Timing anaysis obvykle počítá 4 corner cases pro timing modely při min/max teplotě a napájecím napětí. Od naměřených hodnot můžu odhadnout nějakou rezervu, ale bez detailní znalosti vnitřního designu křemíku bude muset být odhad velmi konzervatiní, což může vést kvůli celkové komplexitě na velmi významnou ztrátu v dosažitelném časování celého designu. Další věc je, že buď by se musela využívat runtime rekonfigurace, což u nižších a středních řad FPGA není vůbec dostupné, nebo by se muselo absolvovat velké množství iterací kompilací/rekonfigurací = šílenost.
Jak to, že to Číňani ještě neudělali? Vždyť tohle má obrovský potenciál – jak obchodně, tak filosoficky.Obchodně? IMHO se nejvíc vydělává na výrobě čipů, design software stojí pár tisíc EUR na rok. Takže reverzovat bitstream a vytvářet vlastní design software žádný obchodní potenciál nemá. Filosofický možná, ale tohle je úkol ještě úplně na jiné úrovni, než ten svobodný ale použitelný parametrický 3D CAD, který taky ještě číňani neudělali (ani nikdo jiný). Význam by mělo možná umět vyrábět stejné čipy, pro které by fungoval stejný design software jako pro ty originální. Jenže zase se dostáváme k těm timing modelům, které neznáš, a těžko pak budeš ve výrobě verifikovat, jestli je hotový čip s nimi v souladu.
ten svobodný ale použitelný parametrický 3D CADBTW: nedávno jsem narazil na SolveSpace…
I pokud by to šlo, tak tím zjistíš timing v tom konkrétním čipu za konkrétních podmínek - teplota, napájení.Výrobce tam ještě má rezervu na stárnutí krystalové mřížky.
Od naměřených hodnot můžu odhadnout nějakou rezervuPokud budu extrapolovat z několika málo propojů na celej čip, tak jo. Pokud bych to naměřil všechno, tak bych dokonce mohl dosáhnout lepších výsledků než výrobce. Pokud něco naměřím na jednom spoji, tak by jeho fyzické provedení nemělo vadit a navíc spousta zapojení půjde najít v patentech. Ono když udělaj propoj s jediným tranzistorem, tak se to už moc zmenšovat nedá.
Další věc je, že buď by se musela využívat runtime rekonfigurace, což u nižších a středních řad FPGA není vůbec dostupné, nebo by se muselo absolvovat velké množství iterací kompilací/rekonfigurací = šílenost.Jako myslíš ICAP? Ten je u Xilinxu snad už od toho Virtexu II, ale bavil bych se minimálně o řadě 6. BTW mám dojem že Virtex II má nějakou část bitstreamu reverzovanou. Rekompilace není problém pokud nejdřív reverzneš ten bitstream
Určitě by pomohlo něco méně overbloated než VHDLOno by stačilo kdyby nebylo VHDL tak vojenský ve vyjadřování (koneckonců vychází z ADA jazyka) a dovolovalo trochu víc v gramatice. Většinou tak 30% času trávím tím že hledám zapomenutý středník nebo čárku. Nebo mě například v konstrukci jazyka vadí že když má člověk třeba 10 vnořených modulů a chce přidat signál do nejvnitřnějšího a vyvést ho ven z obvodu, tak ten signál musí provést přes všech 10 modulů :-/ (a v každém ho samostatně definovat). Možná že by to asi šlo definovat nějaký globální typ sběrnice (ale já VHDL zas až tak podrobně neznám), ale to se ne vždy dá použít a hádejte, které definice většinou vývojové prostředí pro generované moduly používá
Klasický příklad je zmínka o tom, že 70% konstruktů VHDL pro syntetizovatelný kód vlastně použít nejdeJo to protože máš namixovaný jazyk pro samotné vyjádření obvodu a zároveň pro simulaci.
Co se stane, pokud aplikujeme předchozí princip přidání dimenze na koncept aplikace?Doporucuji pogooglit treba klicova slova macro virus, trojan horse.
Pokud chcete, tak můžete vzít stream z rádia a přenášet ho přímo do počítače přes protokol jako je bluetooth, nebo naopak, z počítače zobrazovat informace na displeji, či přehrávat streamovat hudbu z PC pomocí reproduktoru radio-budíku.Opravdu si myslis, ze hlavnim problemem dnesniho sveta je jeho nizka komplexita a tak je potreba ji zvysovat? Tebe takove hracicky bavi, stejne jako nekoho bavi porad tunit auto. Ale vetsina lidi od tech zarizeni ocekava, ze budou plnit svou ulohu, budou ji plnit dobre a nebudou se muset o nic starat. Jinymi slovy princip: Keep it simple, stupid!
To vše jednoduchým a standardizovaným protokolemZ toho, kde se dnes vsude pouziva jednoduchy a standardizovany protokol HTTP, je mi obcas do breku.
pravděpodobně nějakou 8051, nebo třeba nějaký ZilogTakze by vyrobce musel implementovat rozsireni tak, aby zarizeni slo pouzivat i jinak. Ok, to zni jako dobry napad. Prvni otazka zni, co to prinese uzivatelum? Opravdu to bude vec, po ktere bude realna poptavka? Druha otazka zni, budou chtit uzivatele (normalni lidi!) platit vyvoj funkci, ktere nepotrebuji? A treti nejzasadnejsi otazka, vyplati se mit v zarizeni vlastnost, kterou vyuzije zlomek uzivatelu, a kterou si uzivatel muze udelat do systemu diru?
Teprve flashování BIOSu by mohlo dopadnout tak fatálně, jako dnes může skončit nahrávání jiného image s operačním systémem.Naopak, průmyslový systém nerozhodí ani vymazanej bootloader/firmware ve flash. Prostě se připojíš programátorem přes JTAG a nahraješ správnej obraz. JTAG je absolutně blbuvzdorný, protože je to jen kus hardware, ta základní čast je jen stavový automat se 16 stavy, co přepíná mezi shift registry s daty. Logicky bude fungovat, protože se používá pro otestování čipu téměř hned po výrobě (nevím jestli se před zapouzdřením netestujou i nějaké nevyvedené testpointy třeba pro jednotlivé kroky pipeline). Ale koneckonců to firmware bude výrobcem výrobku naprogramováno právě JTAGem (rozhodně se flashka neprogramuje před pájením a nějakej kolíček na SPI čip po osazení je blésmrt, nehledě na to že pokud je to BGA, tak by byl s kolíčkem smolík). Samozřejmě JTAg nemusí fungovat, pokud ho někdo po naprogramování vypne přes fuses :-/ nebo pokud je to zrovna x86, kde jsem moc JTAGů vyvedenejch na x86 MB neviděl.
Rád se nechám opravit, pokud to existuje v tak standardizované a univerzální podobě jako na IBM PC.V tak standardizované formě to neexistuje, ale je tam bootloader, u kterého se musíš hodně snažit, abys ho zničil, a u docela dost modelů tě nechá spustit vlastní kód. Problém je ale v tom, že téměř vždy je pro to historický kernel + blobové ovladače (často navíc porušující GPL), takže Linux sice spustíš, ale nebudou ti fungovat žádná zařízení.
Takze by vyrobce musel implementovat rozsireni tak, aby zarizeni slo pouzivat i jinak.Pro začátek by stačilo, aby neimplementoval omezení, kvůli kterým to jinak používat nejde.
Lekce současného zmrdspeaku – procvičíme si nějaká slovíčka: