Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před pár dny jsem se vydal nakupovat do bitcoinomatu bitcoiny. Většina lidí s tím stále má psychický problém, proto jsem se rozhodl přidat obrazovou dokumentaci, abych ukázal, že na tom opravdu není nic těžkého.
Předem se omlouvám za nízkou kvalitu fotek. Jednak mi na mobilu odchází kamera (má potíže s ostřením), pak taky pršelo, neočistil jsem čočku a za mnou stáli další dva lidi, co nevypadali úplně nadšeně, že je zdržuji focením. Proto jsem fotil každý krok jen jednou a jak to dopadlo je možné (rozmazaně) vidět.
Ještě před tím, než se pustíme do nakupování je třeba získat někde peněženku, resp. její adresu. Můžete si stáhnout aplikaci na mobil, či do počítače. Pokud používáte iPhone, doporučuji použít aplikaci breadwallet. Na počítači pak jednoznačně Electrum.
(Zde je vidět QR kód mé pěněženky v aplikaci breadwallet.)
Jakmile máte peněženku nainstalovanou, vygenerujte si adresu a převeďte jí na QR kód. Mobilní aplikace to umí samy, Electrum pro to může (ale nemusí) mít zabudovanou podporu. Pokud podporu zabudovanou nemáte, použijte Bitcoin QR Code Generator. QR kód si musíte vzít s sebou, buďto v mobilu, nebo vytisknutý na papíře.
(Co se mě týče, prostě jsem si mobilem vyfotil QR kód zobrazený v Electru. Kvalita nic moc, ale bohatě stačí.)
Poté potřebujete najít nějaký bitcoin bankomat. V Praze jich je hned několik. Jeden je v Brmlabu, další v Paralelním polis. Osobně nejradši používám ten co je ve vestibulu (mapa) Slovanského domu na Můstku, protože to mám hned vedle práce.
(Takhle vypadá bitcoinomat. Skoro jak normální bankomat.)
(Jednotlivé komponenty. Tento konkrétní bitcoinomat je možné použít jak k nákupu, tak i k prodeji.)
(Screensaver s pokyny k použití a kurzem vpravo v rohu.)
(Na výběr máte ze tří možností - Nákup, Prodej a Vybrat hotovost. Prodej trvá nějakou dobu, než ho síť potvrdí, proto je rozdělen ještě do druhého kroku výběru hotovosti.)
(Obchodní podmínky. Standardní záležitost, kde se dozvíte, že nemáte právo prakticky na nic a mezi vedlejší efekty použití může patřit krvácení z očí a konečníku.)
(Teď po vás bitcoinomat chce QR kód s adresou, na kterou poté bitcoiny pošle.)
(Přehledová obrazovka, kde vidíte, kolik už bylo vloženo peněz (v Kč i BTC) a adresu, na kterou budou bitcoiny odeslány.)
(Vstup na peníze. Můžete vložit libovolnou papírovou bankovku. Maximální suma je omezena na 25 tisíc Kč.)
(Já chtěl převést 5 000 Kč. Jakmile s krmením penězi skončíte, stiskněte tlačítko Zakoupit bitcoiny, které je možné vidět vpravo dole.)
(Po stisknutí tlačítka vám bitcoinomat zobrazí potvrzení ..)
No a to je všechno. Nyní už jen zbývá potvrdit si, že transakce skutečně přišla. Osobně mi stačí pohled do Electra, všichni ostatní se můžou podívat přímo do blockchainu:
Tiskni
Sdílej: