Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před pár dny jsem se vydal nakupovat do bitcoinomatu bitcoiny. Většina lidí s tím stále má psychický problém, proto jsem se rozhodl přidat obrazovou dokumentaci, abych ukázal, že na tom opravdu není nic těžkého.
Předem se omlouvám za nízkou kvalitu fotek. Jednak mi na mobilu odchází kamera (má potíže s ostřením), pak taky pršelo, neočistil jsem čočku a za mnou stáli další dva lidi, co nevypadali úplně nadšeně, že je zdržuji focením. Proto jsem fotil každý krok jen jednou a jak to dopadlo je možné (rozmazaně) vidět.
Ještě před tím, než se pustíme do nakupování je třeba získat někde peněženku, resp. její adresu. Můžete si stáhnout aplikaci na mobil, či do počítače. Pokud používáte iPhone, doporučuji použít aplikaci breadwallet. Na počítači pak jednoznačně Electrum.
(Zde je vidět QR kód mé pěněženky v aplikaci breadwallet.)
Jakmile máte peněženku nainstalovanou, vygenerujte si adresu a převeďte jí na QR kód. Mobilní aplikace to umí samy, Electrum pro to může (ale nemusí) mít zabudovanou podporu. Pokud podporu zabudovanou nemáte, použijte Bitcoin QR Code Generator. QR kód si musíte vzít s sebou, buďto v mobilu, nebo vytisknutý na papíře.
(Co se mě týče, prostě jsem si mobilem vyfotil QR kód zobrazený v Electru. Kvalita nic moc, ale bohatě stačí.)
Poté potřebujete najít nějaký bitcoin bankomat. V Praze jich je hned několik. Jeden je v Brmlabu, další v Paralelním polis. Osobně nejradši používám ten co je ve vestibulu (mapa) Slovanského domu na Můstku, protože to mám hned vedle práce.
(Takhle vypadá bitcoinomat. Skoro jak normální bankomat.)
(Jednotlivé komponenty. Tento konkrétní bitcoinomat je možné použít jak k nákupu, tak i k prodeji.)
(Screensaver s pokyny k použití a kurzem vpravo v rohu.)
(Na výběr máte ze tří možností - Nákup, Prodej a Vybrat hotovost. Prodej trvá nějakou dobu, než ho síť potvrdí, proto je rozdělen ještě do druhého kroku výběru hotovosti.)
(Obchodní podmínky. Standardní záležitost, kde se dozvíte, že nemáte právo prakticky na nic a mezi vedlejší efekty použití může patřit krvácení z očí a konečníku.)
(Teď po vás bitcoinomat chce QR kód s adresou, na kterou poté bitcoiny pošle.)
(Přehledová obrazovka, kde vidíte, kolik už bylo vloženo peněz (v Kč i BTC) a adresu, na kterou budou bitcoiny odeslány.)
(Vstup na peníze. Můžete vložit libovolnou papírovou bankovku. Maximální suma je omezena na 25 tisíc Kč.)
(Já chtěl převést 5 000 Kč. Jakmile s krmením penězi skončíte, stiskněte tlačítko Zakoupit bitcoiny, které je možné vidět vpravo dole.)
(Po stisknutí tlačítka vám bitcoinomat zobrazí potvrzení ..)
No a to je všechno. Nyní už jen zbývá potvrdit si, že transakce skutečně přišla. Osobně mi stačí pohled do Electra, všichni ostatní se můžou podívat přímo do blockchainu:
Tiskni
Sdílej: