Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Před pár dny jsem se vydal nakupovat do bitcoinomatu bitcoiny. Většina lidí s tím stále má psychický problém, proto jsem se rozhodl přidat obrazovou dokumentaci, abych ukázal, že na tom opravdu není nic těžkého.
Předem se omlouvám za nízkou kvalitu fotek. Jednak mi na mobilu odchází kamera (má potíže s ostřením), pak taky pršelo, neočistil jsem čočku a za mnou stáli další dva lidi, co nevypadali úplně nadšeně, že je zdržuji focením. Proto jsem fotil každý krok jen jednou a jak to dopadlo je možné (rozmazaně) vidět.
Ještě před tím, než se pustíme do nakupování je třeba získat někde peněženku, resp. její adresu. Můžete si stáhnout aplikaci na mobil, či do počítače. Pokud používáte iPhone, doporučuji použít aplikaci breadwallet. Na počítači pak jednoznačně Electrum.
(Zde je vidět QR kód mé pěněženky v aplikaci breadwallet.)
Jakmile máte peněženku nainstalovanou, vygenerujte si adresu a převeďte jí na QR kód. Mobilní aplikace to umí samy, Electrum pro to může (ale nemusí) mít zabudovanou podporu. Pokud podporu zabudovanou nemáte, použijte Bitcoin QR Code Generator. QR kód si musíte vzít s sebou, buďto v mobilu, nebo vytisknutý na papíře.
(Co se mě týče, prostě jsem si mobilem vyfotil QR kód zobrazený v Electru. Kvalita nic moc, ale bohatě stačí.)
Poté potřebujete najít nějaký bitcoin bankomat. V Praze jich je hned několik. Jeden je v Brmlabu, další v Paralelním polis. Osobně nejradši používám ten co je ve vestibulu (mapa) Slovanského domu na Můstku, protože to mám hned vedle práce.
(Takhle vypadá bitcoinomat. Skoro jak normální bankomat.)
(Jednotlivé komponenty. Tento konkrétní bitcoinomat je možné použít jak k nákupu, tak i k prodeji.)
(Screensaver s pokyny k použití a kurzem vpravo v rohu.)
(Na výběr máte ze tří možností - Nákup, Prodej a Vybrat hotovost. Prodej trvá nějakou dobu, než ho síť potvrdí, proto je rozdělen ještě do druhého kroku výběru hotovosti.)
(Obchodní podmínky. Standardní záležitost, kde se dozvíte, že nemáte právo prakticky na nic a mezi vedlejší efekty použití může patřit krvácení z očí a konečníku.)
(Teď po vás bitcoinomat chce QR kód s adresou, na kterou poté bitcoiny pošle.)
(Přehledová obrazovka, kde vidíte, kolik už bylo vloženo peněz (v Kč i BTC) a adresu, na kterou budou bitcoiny odeslány.)
(Vstup na peníze. Můžete vložit libovolnou papírovou bankovku. Maximální suma je omezena na 25 tisíc Kč.)
(Já chtěl převést 5 000 Kč. Jakmile s krmením penězi skončíte, stiskněte tlačítko Zakoupit bitcoiny, které je možné vidět vpravo dole.)
(Po stisknutí tlačítka vám bitcoinomat zobrazí potvrzení ..)
No a to je všechno. Nyní už jen zbývá potvrdit si, že transakce skutečně přišla. Osobně mi stačí pohled do Electra, všichni ostatní se můžou podívat přímo do blockchainu:
Tiskni
Sdílej: