Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:52
No u nas je to na minimu mist, ale v Madridu to bylo v kazdem obchodu minimalne od 20, 30 euro. A hadat se ve Spanelstine se mi vubec nechtelo. U nas jsem to opravdu jeste nikde nevidel.
Ak chcem mam pravo platit kartou aj sumu mensiu ako 1€ - vlastne akukolvek sumu - aspon to tvrdi banka. Prax je vela krat ina od prevratenych oci az po neslusne odmietnutie....
Minuly tyden jsem videl v potravinach platit chlapika kartou 9 korun :)
Otázkou je, jak vysoké jsou poplatky bance.
Já jsem v modelářství dokonce dostal nabídku: pokud zaplatím hotově, tak dostanu slevu 500 korun (platil jsem zhruba 9000 korun). Asi to o něčem vypovídá... (banky si to nechají řádně zaplatit). Je to ale jenom moje zkušenost a domněnka.
To mi přijde přehnané -- obchodníci platí většinou tři procenta a podobný poplatek se platí i při internetových 3D Secure platbách nebo platbách některými nebankovními platebními systémy.
Ad blog: jako zákazník ty příplatky za platbu kartou taky vnímám negativně, ale na druhou stranu, proč by měli ti, kdo platí hotovostí dotovat ty, kdo platí kartou? Poplatky se rozloží mezi všechny zákazníky díky jednotné ceně. Přijímání hotovosti a její bezpečný převoz do banky nebo jinam samozřejmě taky něco stojí, ale pokud to nejsou velké částky, obchodník to zvládne sám, bez bezpečnostní agentury a téměř zadarmo. Lze si ale přestavit i situaci, že by manipulace s hotovostí byla dražší, než s kartami -- tohle všechno by se mělo odrazit v ceně: různé ceny pro různé způsoby placení jsou konec konců v pořádku. (Ostatně když si objednáš dobírku poštou nebo dobírku jinou firmou, tak to taky stojí jinak.)
Ten požadavek na jednotnou cenu ať platíš tak nebo tak, je jen ve prospěch karetních asociací (a částečně lidí, platících kartou, protože část nákladů za jejich karty zaplatí zákazníci platící hotovostí) -- ono by se totiž pak mohlo ukázat, že platba kartou není až tak super a že je to celkem drahá sranda, kdyby se nezakrývaly skutečné náklady tohoto způsobu placení.
Mel jsem pocit, ze CZC platby kartou zrusilo a nainstalovalo bankomat... (Coz naopak nastvalo me :) )
Už proto tedy nelze brát jakékoliv ohledy na skutečnost, že prodejce platí z každé karetní operace poplatky bance.Takže podle tebe je OK, když přijdu do obchodu, koupím si lízátko a prodejce na tom tratí několikanásobek jeho ceny? Podle mě to moc OK nejni.
A proc by to nebylo OK? Obchodnikovi nic nebrani si v cene produktu promitnout i poplatek bance. Osobne mi naprosto nejlepsi prijde reseni platba v hotovosti = sleva
Což je ale v praxi totéž jako: platba kartou = příplatek.
Jak už jsem tu psal, dvojí ceny jsou v pořádku, je správné zohlednit v ceně náklady na převod peněz, stejně jako se v nich zohledňují třeba náklady za dopravu. Povede to k celkově efektivnějšímu hospodaření a optimalizaci. (i když se to karetním společnostem nebo bankám třeb anebude líbit). Ale říkám, že vyjde nastejno, zda dávám tady slevu nebo támhle přirážku.
Pokud se zákazník naláká na nízké ceny a platbu kartou a pak najednou zjistí, že nemůže mít oboje najednou, tak je to samozřejmě chyby – to by mělo být vidět předem. Pak je to ale v pořádku, je platba kartou prostě představuje nějaké náklady a zákazník by to měl vědět a měl by si je zaplatit. Platba hotovosti taky představuje nějaké náklady – někdy – např. převozy peněz, trezory atd. Obchodník by měl vyhodnotit, co je dražší a k tomu účtovat přirážku (je zbytečné mít dvě různé přirážky, k odlišení stačí jedna).
Schovávat všechno za jedny ceny je neefektivní a vede to k deformaci trhu – náklady (pro zákazníka) na placení kartou jsou uměle sráženy dolů, u obchodníka jakoby nic neplatíš, při výběru z bankomatu naopak platíš, takže ti přijde, že bys měl radši platit v obchodech, než používat hotovost. Jenže jsou před tebou skryty ty skutečné náklady – část za tebe platí ti, kdo používají hotovost, ale to nevidíš a prostě ti přijde výhodné platit kartou, i když to výhodné není – ty náklady nakonec stejně musí někdo zaplatit.
> Mnoho lidí se v dnešní době nechá obrat o peníze, aniž by věděli, že mají šanci se bránit.
Takze pak svym jednanim pak zakaznici platici kartou obiraji o penize ostatni zakazniky.
Pokud ma obchodnik s platbou platebnima kartama dodatecne naklady, pak je spravedlive, aby tyto dodatecne naklady nauctoval lidem platicim platebnima kartama. Pokud by naopak usoudil, ze vetsi naklady mu zpusobuje manipulace s hotovosti, pak je spravedlive, aby prislusne znevyhodnil platbu hotovosti.
Pokud prodejce bude mit jedny ceny, prestoze platba platebni kartou ma dodatecne naklady, pak tyto dodatecne naklady se rozdistribuuji mezi vsechny zakazniky a tedy zakaznici platici v hotovosti musi dotovat zakazniky platici kartou.
Pokud smlouvy s bankama zakazuji uctovani dodatecnych nakladu, tak je to jenom duvod, proc by zakaznici meli odmitnout placeni platebnima kartama - nikdo prece nechce, aby na nej ostatni doplaceli.
Pokud je pripustne, aby prodejce daval slevu za platbu v hotovosti, pak doufam, ze to prodejce bude resit tak, ze bude uvadet dvoji ceny a u levnejsi bude poznamka, ze je to pri platbe v hotovosti.
Mnoho lidí se v dnešní době nechá obrat o peníze, aniž by věděli, že mají šanci se bránit. Takovým případem mohou být i platby kartou v obchodech.Samozřejmě, když už platím, tak ať si schramstne taky banka (kartovní společnost)! A největší svině jsou ti obchodníci, co se pokouší okrádat banky tím, že nabídnou slevu pro platbu v hotovosti (technicky = příplatek za platbu kartou). A zvlášť ti menší, kteří mají tak malé obraty, že pro ně není nakládání s hotovostí dražší než poplatky bankám. Ty napráskat bance, ať si na ně došlápne! Na nenažrance zlodějský!!! Když se nechtějí s bankou dělit o moje peníze!!!
Vždyť o to jde: hájí zájmy banky (resp. karetní společnosti) (jen tam přebývá slovíčko "svá")
> Je zcela hloupé tvrdit, že ti, kdo platí hotově, dotují ty, kdo platí kartou. Ve skutečnosti jsou zvýšené náklady spojené s platbami kartou vyváženy tím, že v obchodě nakoupí více lidí více věcí, protože to je přesně to, co karty obchodníkovi přinášejí.
Existuje nejaky trzni rovnovazny stav, ktery by tu byl, kdyby banky ci kartove spolecnosti nevyzadovaly tohle pravidlo. Ten stav je (alespon u nekterych obchodniku) evidentne takovy, ze cena pri platbe v hotovosti bude nizsi. Kdyz je obchodnik nucen tyto dve ceny svazat, tak vysledny rovnovazny stav bude jinde. Obchodnik nejspis vec trochu zdrazi, protoze pri marzich mensich o pet procentnich bodu by se neuzivil. Zdrazenim par zakazniku ztrati, diky rozsirenym sluzbam (platby kartou) vic zakazniku ziska. Kvuli vetsimu obratu na tom asi vydela, ale zakaznik, ktery chtel platit hotove, na tom prodela.
Je to proste to same, jako kdyz by Microsoft rekl prodejci pocitacu, ze jestli chce nabizet pocitace s OEM verzi Windows, tak je musi prodavat za stejnou cenu jako stejny pocitac bez Windows. Obchodnik na to muze nebo nemusi pristoupit, a pokud pristoupi, tak bude mit pravdepodobne vyssi trzby, ale kazdopadne je to nehorazny pozadavek.
ale zakaznik, ktery chtel platit hotove, na tom prodela1) To se nedá tak jednoznačně tvrdit, protože výsledná cena se odvíjí od více faktorů. Ve většině případů to pravděpodobně nakonec bude tak, že obchodník, který platbu kartou umožní, bude mít ceny nižší (nebo přinejhorším stejné) než ten, který karty nepřijímá. A to kvůli tomu, že si to díky většímu obratu bude moci dovolit - a tím pádem bude mít více prostoru pro konkurenční cenový boj. Tím nechci naznačit, že bych viděl nějaký přínos v těch bankovních/karetních poplatcích, které také považuji za přemrštěné. Myslím, že je to oblast, ve které chybí pořádná konkurence. 2) I kdybychom přijali větu, kterou v tomto příspěvku cituji, jako fakt, tak není možné dávat rovnítko mezi "zákazník platící hotově prodělá" a "zákazník platící hotově dotuje ostatní". Mohli bychom říci, že je znevýhodněn, protože platí více, ačkoliv nepožívá výhod platby kartou, kvůli které se cena (hypoteticky) zvedla. Ale "dotují" to všichni zákazníci rovným dílem.
To se nedá tak jednoznačně tvrdit.To se dá tvrdit zcela jednoznačně. Pravděpodobně po kalkulaci obchodník nedá celé procento karetních poplatků do ceny, ale kdyby se rozhodl, že pro jejich krásné modré oči bude živit banky *on*, tak je a) blb; a b) to taky nemusí ustát. ad 2) Ale houbeles. Zboří stojí X. Poplatek je Y%. Obchodník nastaví cenu třeba na X+Y%/2. Přijdete a zaplatíte kartou tuto cenu. Ja přijdu a hotově zaplatím tuto cenu. Obchodník vezme Y%/2 od Vás, i když za Vás zaplatí Y. A Y%/2 ode mě, aby to neplatil ze svého. Takže Vy se z nějakého důvodu vyhýbáte hotovosti a já to za Vás zatáhnu. Nevím, co je na tom nejednoznačného?
Četl jsi i zbytek té citované věty? Předpokládám, že se ti do argumentace nehodil, když jsi dokonce nahradil čárku za tečku... Přečti si to ještě jednou. Tím, že obchodník umožní platbu kartou, se změní hodně věcí, které mají v důsledku vliv na určování cen. Tvoje argumentace je podobná tvrzení, že když obchodník zaplatí za reklamu, tak musí zvýšit ceny, aby se mu peníze vrátily. Ale takové tvrzení ignoruje měnící se okolnosti, které reklama způsobí a které jsou v důsledku velmi podobné těm, které přinese zavedení možnosti platby kartou.To se nedá tak jednoznačně tvrdit.To se dá tvrdit zcela jednoznačně.
> Tvoje argumentace je podobná tvrzení, že když obchodník zaplatí za reklamu, tak musí zvýšit ceny, aby se mu peníze vrátily.
Coz je v znacne casti pripadu pravda. Asi budou i pripady (nove vznikajici typy zbozi a tak), kde celkovy narust poptavky po danem zbozi zpusobeny reklamou zajisti kvuli slevam z rozsahu takove prijmu, ze to prekona platby za reklamu, ale v znacne casti pripadu si firmy porizuji reklamu jenom proto, aby si zachovaly svuj stavajici trzni podil. Tedy na etablovanych trzich je reklama v podstate hra s nulovym souctem - umozni pretahnout zakazniky od konkurence, ale nezvysi celkove mnozstvi zakazniku. A celkove naklady vsech vyrobcu daneho zbozi vzrostou o naklady na reklamu, zatimco celkove se mnozstvi zakazniku nezmeni, takze je treba zvednout ceny.
jj, to se týká např. mobilních operátorů. Kdyby uzavřeli „kartelovou dohodu“ o tom, že nebudou platit reklamu ani ty kašpary v ulicích a všichni by měli jen webové stránky a pobočky, došlo by k výrazné úspoře, která by se rozdělila částečně na růst zisku operátorů a částěčně na pokles cen služeb. Zákazníci by informace a novinky zjišťovali buď na webu, nebo tak, že jim je někdo známý řekne. Konkurence i přetahování zákazníků by fungovaly stále, jen za nižších nákladů.
Pokud by jeden z operátorů dohodu porušil, získal by konkurenční výhodu – ale dokud by ji všichni dodržovali, byl by ten systém efektivnější než současný.
1) To se nedá tak jednoznačně tvrdit, protože výsledná cena se odvíjí od více faktorů. Ve většině případů to pravděpodobně nakonec bude tak, že obchodník, který platbu kartou umožní, bude mít ceny nižší (nebo přinejhorším stejné) než ten, který karty nepřijímá.O co své tvrzení opíráte? Z mé zkušenosti to je spíš naopak (vizte třeba Makro).
Tím nechci naznačit, že bych viděl nějaký přínos v těch bankovních/karetních poplatcích, které také považuji za přemrštěné. Myslím, že je to oblast, ve které chybí pořádná konkurence.
S timhle AFAIK "vypekli" Rakusani, maji vlastni platebni systemy. Coz je dobre pro ne, jenze zkuste platit VISA/Maestro kartou a zjistite ze to podporuje minimum obchodu. A zaroven to je to dusledek oligopolu platebnich systemu VISA/Maestro. Paralela "open source v platebnich kartach" jak vysita
Myslím, že je to oblast, ve které chybí pořádná konkurence
Ona až tak nechybí – stačí dvě společnosti (Visa a MasterCard), aby byla konkurence. Problém je v něčem jiném – lidé si zvykli, že obchodník bere „karty“ nebo nebere – buď obě asociace, nebo žádnou*. A pokud musí mít jednotné ceny nejen pro hotovost a karty, ale i pro obě karetní společnosti, konkurence tu jaksi nefunguje – zákazník nemá žádnou motivaci, aby si vybral jednu nebo druhou asociaci, obě jsou stejně drahé (pro něj, když platí v obchodě). A obchodník si těžko řekne, že bude brát jen Visu (nebo MastarCard), protože on buď karty bere nebo ne – zákazníci by nechápali, proč nebere jejich typ karty, když tam přece má terminál.
Řešením je, aby poplatky za platbu kartou byly vidět – zákazník musí vědět, kolik stojí platba tou či onou kartou a musí se to projevit v ceně – pak bude konkurence fungovat a budou bohatě stačit dvě karetní asociace.
*) exoti typu AmEx jsou bezvýznamní, alespoň u nás.
Ona až tak nechybí – stačí dvě společnosti (Visa a MasterCard), aby byla konkurence.
Ehm...ne. Oligopol? (Neprokazatelna) kartelova dohoda?
Rozhodne mas pravdu v "zákazník nemá žádnou motivaci, aby si vybral jednu nebo druhou asociaci" -- zadna zabehla spolecnost - jestli karetni, nebo stat - nechce, aby mel "zakaznik" motivaci neco menit.
IMHO klades na zakazniky velmi vysoke pozadavky: "zákazník musí vědět, kolik stojí platba tou či onou kartou a musí se to projevit v ceně". Bude se zakaznik starat? Bude vedet i kdyby to mel na kazdem druhem billboardu? Nejspis kdyby cenu videl na kazdem kroku, asi by se staral (empirie). A proto "verejnejsi zverejneni" ta karetni nebo jina spolecnost neriskne. Coz je nejspis duvod, proc to karetni spolecnosti resi s obchodniky a ne s koncovymi zakazniky (je to "skryto" v konecne cene). A nejde jen o karetni spolecnosti, treba PayPal to ma podobne, ale alespon vice otevrene (z meho hlediska). Nevadi mi provize, ale at je to jasne definovane (=neobfuscovane, ale to bych chtel moc).
Nekdy si tak rikam, ze chybi stare kridlo RAF.
Ehm...ne. Oligopol? (Neprokazatelna) kartelova dohoda?
Těžko říct, ale dokud se budou schovávat za jednotné ceny, nemusí mít ani žádnou dohodu, aby konkurence nefungovala. IMHO je to nekalá obchodní praktika a krok proti principům volného trhu – nutit obchodníka, jaké ceny má účtovat.
Bude se zakaznik starat?
Zákazník uvidí, že v hotovosti stojí zboží X Kč a při platbě kartou stojí např. X + 3 Kč. Jestli to nějak zohlední při svém výběru platidla, to už je jeho věc. Důležité je, aby tu informaci měl a ceny se patřičně lišily. Dneska ti totiž platba hotovostí nepřináší žádný výnos (nebo ušetřený náklad), zatímco platba kartou je pohodlnější a náklady za ni neseš tak jako tak (rozkládá se do ceny zboží pro všechny zákazníky).
Dneska ti totiž platba hotovostí nepřináší žádný výnos (nebo ušetřený náklad), zatímco platba kartou je pohodlnější a náklady za ni neseš tak jako tak (rozkládá se do ceny zboží pro všechny zákazníky).
Platba cash ma vyhodu vetsiho soukromi (to bude jeste dulezitejsi v budoucnosti). Jinak souhlas.
Platba cash ma vyhodu vetsiho soukromi (to bude jeste dulezitejsi v budoucnosti).V budoucnu platba v hotovosti nebude (aspoň ne legálně, nějaké undergroundové peníze asi existovat budou). Hotovost se zruší právě proto, aby neexistovaly anonymní platby. Už teď jsou platby v hotovosti omezeny, již od nižší úrovně se při vkladech v bankách kontroluje a zaznamenává totožnost vkladatele.
Nejedná se o žádnou vykořisťovanou chudinku obchodníkaSamozřejmě, odrbávaný je zde zákazník, kterému banka nakukala, že za výběr se platí, ale platba kartou je zdarma. Spočítejte si ta procenta a řekněte, co je pro Vás třeba na plnou nádrž nafty, natož třeba bílý spotřebič za x0000Kč levnější až skoro "zadarmo". Tlak na obchodníky mít terminály tu je z obou stran. Obchodníkovi je to jedno, dá si to do ceny. Bit je zákazník.
Můžu poprosit o link na zdroj ?A umíte použít Google? Co třeba přímo stránka spol. MasterCard? (Obchodník, pakliže má na obchodním místě jasné označení prokazující přijímání platebních karet a toto označení není např. přeškrtnuto (např. z důvodu dočasného nepřijímání karet), musí akceptovat platební kartu, pakliže se logo/značka na kartě shoduje s označením na daném obchodním místě. Výše částky v tomto případě nehraje roli.)
Proč by to mělo být upravené zákonem? Na tohle bohatě stačí, že je to ve smlouvě mezi obchodníkem a karetní asociací nebo bankou. V té smlouvě jsou jistě sankce za porušení podmínek a pokud obchodníka nahlásíš, oni si to s ním už vyřídí – není důvod to dávat do zákona.
U toho dopravního podniku je to jiný případ – jestli to je, jak píšeš, tak předpisy toho podniku odporují zákonu – -jenže zákon je vždy nadřazený, má větší váhu. V případě těch karet, ale smlouva mezi dvěma subjekty doplňuje něco, co zákonem není stanoveno – a to je v pořádku, od toho smlouvy jsou.
V případě těch karet, ale smlouva mezi dvěma subjekty doplňuje něco, co zákonem není stanoveno – a to je v pořádku, od toho smlouvy jsou.A právě proto jsem se ptal na ten zdroj, netuším jestli to je/není upraveno zákonem/vyhláškou a přesně jako Shadow výše jsem si to chtěl zabookmarkovat pro strýčka příhodu, nic víc.
Zákazník s bankou podle vás žádnou smlouvu neuzavírá?Ano, a prave proto si to musite vyridit se svoji bankou. Jakou s ni mate dohodu muze byt obchodnikovi jedno.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.