Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 01:33
takmer každý JavaScript JIT je v 64 bitovej verzii pomalší ako v 32 bitovej verziiNičím nepodložené keci a pokud ne, tak je na tom JIT kompilátoru něco shnilýho.
Ničím nepodložené keciNarozdíl od tvého "mělo by" s hromadou dokládajících odkazů...
Čo ja pokľadám za zhovadilosť je to že v dnešnej dobe sa o správu pamäte stará softvér a nie hardvér.Hardware se o to stará taky - Memory Management Unit. Většina složitějších počítačů například podporuje stránkování pomocí Table Lookaside Buffer (TLB), Control Registers, případně další featury.
Koľko programov, čo naozaj používaš, potrebuje viac ako 3GB pamäte?Ale ono to jaksi není jen o té paměti...
... okrem pár registrov ...Ono se řekne "pár registrů", ale ono těch "pár registrů" může přinést docela slušný výkonnový nárůst. Kompilátor může lépe optimalizovat kdejaké operace, procesor má mnohem lepší možnosti registry přejmenovat (když má na výběr z více). Už nějakých pár let není výkon CPU dán rychlostí vykonávání instrukcí, ale možností narvat jich tam co nejvíc najednou. A v tom pomůže každý registr. Platforma x86 byla vždycky na registry dost chudá, rozšířeny měly být už dávno...
Na druhou stranu jsou ukazatele dvojnásobnéNa to si přišel jak? Protože sizeof(void*) ti dává 8? Na x86-64 lze adresovat i relativně k registru RIP... dokonce i GCC to umí použít, pokud někde vyloženě nepracujete s absolutní adresou.
Na to si přišel jak?Adresy ve virtuálním adresovém prostoru mají 64 bitů.
Teda takhlen. x86-64 prinesla nekolik novych veci, krom jineho i to, ze zvetsila velikost registru na 64 bitu (a stim souvisejicich veci). Jenze ty ostatni veci nemaji zas tak moc spolecneho s velikosti tech registru.
Misto x86-64 mohlo treba vzniknout x86-32-v2, ktere by melo vsechno ostatni mimo tech 64 bitu. Takze proto by me zajimalo co je ta killer feature.
32bit funguje.
8b Didaktik M taky fungoval. Přesto mám 64b čtyřjádrový CPU. To prostě není argument. 64b mi umožňuje dělat věci, o kterém 8b nemohl ani snít. Samozřejmě, 8b CPU se s dodnes s výhodou používají a mají své místo. Ale na na pracovním stole.
Ľudia čo používajú bežné aplikácie nepocítili žiadne radikálne zmeny pri prechode na 64bit.
To je ale taky o výběru těch běžných app a úkonech na nich. Já nemám problém shodit FF na nedostatek paměti při zcela běžném brouzdání. Zde na abíčku se ještě stále najdou lidé, kteří se chlubí tím, že jejich desktop jede na 256MB. Já jim to neberu. V mém okolí bych ale počítač, který má méně než 4GB RAM jen těžko pohledal a tam kde to jde, je 64b OS. U rodičů například, což jsou běžní uživatelé používající běžné aplikace. Přesto poznají (aniž by třeba věděli, že je za tím větší cache pro IO) zrychlení systému po přidání paměti. I když běžní uživatelé, mno, jak se to vezme. On si to nikdo neuvědomuje, ale například nekomprimovaná data jednoho snímku ze zrcadlovky mají 90MB, teď zkus zpracovat obrázky z výletu. Zkrátka je rok 2011.
Rozhodně bych ale před 4 lety nečekal, kdy jsem si (poměrně pozdě, vzhledem k tomu, že byly na trhu již 6 let), pořídil 64b počítač a OS, že se ještě dnes bude diskutovat (a to dokonce i u programátorů), jestli 64b ano nebo ne.
Zde na abíčku se ještě stále najdou lidé, kteří se chlubí tím, že jejich desktop jede na 256MBJj už i já jsem upgradoval na 1GB
root@duron:~# free total used free shared buffers cached Mem: 1026036 698008 328028 0 52176 257060 -/+ buffers/cache: 388772 637264 Swap: 1341416 0 1341416256MB by Slackware stále utáhlo, ale už by se swapovalo a to je extra zpoždění a taky by bylo málo paměti na cache.
kteří se chlubí tím, že jejich desktop jede na 256MB.No, nevím jestli se chlubí, nebo to jen prostě konstatují. Jde o to, na co ten počítač používám. Pokud si chci přehrát film, pustit nějakého kecálka a lehce prolétnout internet a maily, bude mi stačit i těch 256MiB RAM. Ovšem pokud začnu používat vývojové nástroje jako Eclipse + lokální MySQL + PosgreSQL + třeba OracleXE tak už s 256MiB pohořím a je celkem jedno, jestli na 64b nebo 32b.
U rodičů například, což jsou běžní uživatelé používající běžné aplikace.Takže třeba (dejme tomu) sledují i videa na youtube, tudíž potřebují mít chodivý Flash player. Jde tedy Flash už v 64b OS (ne nutně nativně)? Já jsem to (zatím) nikdy nestudoval, ale vím jedno, v 32b OS si spustím relativně všechno, ovšem v 64b OS nemusím mít nutně všechny aplikace z repozitářů své distribuce k dispozici a proto i v současné době (na "obyčejném" Athlonu II X2 250 se 4GiB RAM/PAE) používám stále 32b OS.
Ľudia čo používajú bežné aplikácie nepocítili žiadne radikálne zmeny pri prechode na 64bitNo nevím... I u pitomého openssl speed vidím v některých případech nárůst výkonu o 100%.
A koľko ľudí to naozaj používa?docela dost, v každé normální firmě je šifrovaný disk (pravda, nemusí to být nutně celý /) pravidlem pro užívání firemních laptopů nicméně ... No, při šifrovaném / se to promítne do výkonu celého systému ... nutno ještě dodat, jak se to promítne například u mě:
# uptime 17:31:03 up 6 days, 5:42, 8 users, load average: 0.10, 0.08, 0.08 # ps -C kcryptd PID TTY TIME CMD 470 ? 00:04:18 kcryptdhm, takže jestliže zrychlení oproti 32bit má být 100%, byl by na něm čas dvojnásobný - tedy necelé čtyři a půl minuty navíc skoro za týden provozu, tak to mi opravdu žíly netrhá a zdržení v reálné době čekání na diskové operace bude ještě menší, pokud se nepletu, tak šifrování disku už pár pátků umí běžet paralelně, čili při dvou jádrech nejspíše bude platit, že čtyři minuty procesorového času budou odpovídat méně než čtyřem minutám reálného času
PID TTY TIME CMD 327 ? 00:17:43 kcryptd 1023 ? 00:17:08 kcryptdChápu správně, že jsou dva, protože mám takydvoujádro (HT) a při zápisu/čtení více bloků po sobě se šifruje paralelně?
a zdržení v reálné době čekání na diskové operace bude ještě menší, pokud se nepletu, tak šifrování disku už pár pátků umí běžet paralelně, čili při dvou jádrech nejspíše bude platit, že čtyři minuty procesorového času budou odpovídat méně než čtyřem minutám reálného časuJo, takže asi jo
Chápu správně, že jsou dva, protože mám takydvoujádro (HT) a při zápisu/čtení více bloků po sobě se šifruje paralelně?no ale já to teď nechápu ... jaktože ty máš dva a já jen jeden? to je na každou šifrovanou partition jeden a ty máš dvě?
/
doporučuji Blowfish a ne AES, sice není jako šifra tak silný, ale zase je 3× rychlejší.
mrkva@Destiny:~$ uptime 18:42:58 up 21 days, 15:19, 2 users, load average: 0.14, 0.12, 0.08Nevím, jestli bych si vzpomněl na heslo... :)
A navíc nemůžu rebootovat:Pff…
18:53:20 up 149 days, 22:47, 1 user, load average: 0.00, 0.00, 0.00(domácí servřík, PRE už dlouho nemělo svou chvilku :)
Nevím, jestli bych si vzpomněl na heslo... :)Hmm, toho jsem se taky bál. Teď zadávám heslo obvykle po probuzení, takže to nehrozí.
A u notebooku by to mělo být samozřejmostí.Mělo, ale podívej se po počítačích BFU. A co víc, nejen BFU, ale i rozličných manažerů a obchodních zástupců.
Kryptografii v podobě SSL (HTTPS) snad používá každý a to se nemusí jednat jen o přístup k bance, ale třeba i stahování mediálních dat.Jo, ale tam se bavíme průtoku maximálně jednotek MB/s. Tam se to moc nepozná.
Hodně lidí používá alespoň zašifrované kontejnery na ukládání citlivých dat (na Windows třeba snadno použitelný TrueCrypt).Jo, kéž by. A nepomáhá ani osvěta („Já mám heslo do OS.“ „A já mám live USB, hele!“ „WOW!“ „Stáhni si TrueCrypt.“ a prd)
TrueCrypt jsem úspěšně vnutil několika lidem a kámoš to vzat zgruntu a zašifroval rovnou celý storage server.A jak se prosím potom řeší nějaká taková situace, kdy se "něco podělá"? Všelijaké diagnostické nástroje a obnovovače dat toho jistě v té směsce bajtů mnoho nenajdou. Ale možná to má být ten účel.
ROFLĽudia čo používajú bežné aplikácie nepocítili žiadne radikálne zmeny pri prechode na 64bitNo nevím... I u pitomého openssl speed vidím v některých případech nárůst výkonu o 100%.
openssl speed
je taková běžná aplikace, kterou si pouštím v cronu každých 20 minut, aby mi nebylo líto nevyužitého výkonu mojeho 64b systému při používání 64b programů je to pořádně znát a některé věci by šli dělat jen obtížně.Ano, už dneska není problém v profesionální grafice, u databází nebo 3D modelování narazit na limit paměti pro jednu aplikaci.
Jinak, tihle "PAE" a "kolik programů" 32b trollové mi připomínají lidi, kteří se v diskusi o IPv6 dotěrně ptají "na co potřebuješ globální adresu" a hloupě trvají na svém, že s NATem vyřeší všechno a že v6 vlastně nikdo nepotřebuje.To jsou taky takoví 32b trollové. Akorát že tam alternativa nemá bitů 64, ale rovnou 128
Ľudia sa snáď naučia, že to, že niečo vyzerá ako počítač, ešte neznamená, že tam spustí svoj obľúbený programKlidně by to mohlo znamenat. pokud by to byla virtualizace typu Qemu.
<fikce>
> time qemu-i386 ./a.out Hello world! real 0m20.207s user 0m20.181s sys 0m0.012s
</fikce>
Ľudia sa snáď naučia, že to, že niečo vyzerá ako počítač, ešte neznamená, že tam spustí svoj obľúbený program ...ale právě naopak, oblíbený program by měl jít pustit na čemkoliv co jsi asi chtěl říci je, že by se lidi měli naučit, že si na tom (novém železe) nepustí binárku svého oblíbeného programu zkompilovanou před 30 lety ...
Za těch zhruba 20 zvýšení výkonu podle Mooreova zákona už není problém emulovat celý procesor (klidně v něčem tak pomalým jako javaskriptchtěl jsi říct emulovat celý počítač, nejen procesor ale problém to je - ten emulátor musí prvně někdo napsat (musí být k disposici dostatečná dokumentace atd.)).
Otázka spíš je: proč by takový program pouštět chtěli.třeba proto, že umí plnit danou úlohu nejlépe? (ať už to je cokoliv ... např. pokud bych si chtěl zahrát Tetris, šáhnu po emulátoru ZX Spectra a Fuxoftím Tetrisu 2)
Procesor a konverzi dat do periferií.hm ... buď nerozumím, co míníš "konverzi dat do periferií", nebo ti toto opravdu nestačí (hm, schová se pod "konverzi dat" např. obsah ROM?)
Pro logickou vrstvu je emulátorů víc než dost (různé postfixy příkazu qemu)."dost" je subjektivní - může podporovat 99% platforem, co kdy na Zemi vznikly, ale když ten program bude napsaný zrovna pro jednu z toho zbývajícího procenta ... a vůbec, tyhlety soudy typu "mně to stačí, tak to musí stačit každému" mi už pěkně lezou krkem
No za 30 let určitě někdo udělal lepší verzi.určitě? - dokaž ... anebo ne, není třeba obecný důkaz, bude mi bohatě stačit, když se budem držet mojeho příkladu a najdeš mi tetris, který budu považovat za lepší než ten zmíněný od Franty Fuky
Tetris bych v ZX spectru hrát nechtěl, když jsem se s platformou seznamoval přes emulátor, tak ty hry měly dost hnusnou odezvu na klávesy.ROFL
hm ... buď nerozumím, co míníš "konverzi dat do periferií", nebo ti toto opravdu nestačí (hm, schová se pod "konverzi dat" např. obsah ROM?)Emulátor bude emulovat černou skříňku při instrukci OUT port,reg. Emulovat tedy může i adresaci, ROM je imho periferie.
"dost" je subjektivní - může podporovat 99% platforem, co kdy na Zemi vznikly, ale když ten program bude napsaný zrovna pro jednu z toho zbývajícího procenta ... a vůbec, tyhlety soudy typu "mně to stačí, tak to musí stačit každému" mi už pěkně lezou krkemJo je jich hodně a tedy je jednodušší přidat podporu než psát od nuly.
určitě? - dokaž ... anebo ne, není třeba obecný důkaz, bude mi bohatě stačit, když se budem držet mojeho příkladu a najdeš mi tetris, který budu považovat za lepší než ten zmíněný od Franty FukyJo tady jsem měl dát tag subjektivnosti. Ale pokud si budu chtít zahrát tetris, tak zvolím novější verzi, protože mě jde o algoritmus ne o provedení. Samozřejmě pokud si chceš nostalgicky pohrát s historickým hw i se všema jeho nevýhodama, tak OK, akorát bych rád viděl, jak sháníš třeba šifrovací stroj enigmu
čímž vlastně popíráš sám sebe, neb říkáš, že emulátory můžou být na hovno - že tys' měl v nějakém křápu blbou odezvu kláves totiž nevypovídá prachnic o tom, jak se to chová na originálním železeTak jsem si schválně nainstaloval FUSE a .z80 od Fuxofta a prostě mě to nevyhovuje. Dal jsem rychlost emulace na 500% a stejně tam byly "mrtvý" stavy, kdy to prostě na klávesu nereaguje, ale zpomalením emulací to nebylo. Jak by taky mohlo, když je poměr rychlostí víc než 100:1.
... ROM je imho periferie.... bez jejíhož obsahu programy nespustíš, takže emulovat jen procesor ti vážně nestačí
Jo je jich hodně a tedy je jednodušší přidat podporu než psát od nuly.což ovšem pořád nic neříká o tom, jestli to někdo reálně udělá, že?
Ale pokud si budu chtít zahrát tetris, tak zvolím novější verzi, protože mě jde o algoritmus ne o provedení.to byl příklad na tvojí původní otázku "proč by takový program pouštět chtěli" - že ty konkrétně by sis klidně zahrál kteroukoliv verzi neznamená, že by někdo, tedy v tomto případě já, nepreferoval jednu určitou verzi určitě by se našly další příklady ... třeba nějaký fyzikální výpočty apod.
Samozřejmě pokud si chceš nostalgicky pohrát s historickým hw i se všema jeho nevýhodama ...nechápu, kam se snažíš tuto diskusi dovláčet ... nikdo nemluvil o tom, že by toužil používat 30 let starý hw, řeč byla o tom, jak by bylo hezké, kdyby sw šel spustit po těch 30 letech i bez toho, aby si hw musel vláčet kouli zpětné kompatibility o tom, že bych šáhnul po ZX Spectru, resp. jeho emulátoru, jsem mluvil právě jako příklad, že to jinak nejde, když má člověk v ruce jen tu binárku
Tetris pro dva hráče by šel krásně napsat třeba ve flashi.no a je to tu zase ... a napsal tedy někdo Tetris 2 ve Flashi? - podle Googla asi ne ... samotná možnost je k ničemu, někdo to musí realizovat
aha, takže to, že problém není v emulaci, budeš dokazovat zase jen pomocí emulátoru, coolčímž vlastně popíráš sám sebe, neb říkáš, že emulátory můžou být na hovno - že tys' měl v nějakém křápu blbou odezvu kláves totiž nevypovídá prachnic o tom, jak se to chová na originálním železeTak jsem si schválně nainstaloval FUSE a .z80 od Fuxofta a prostě mě to nevyhovuje. Dal jsem rychlost emulace na 500% a stejně tam byly "mrtvý" stavy, kdy to prostě na klávesu nereaguje, ale zpomalením emulací to nebylo. Jak by taky mohlo, když je poměr rychlostí víc než 100:1.
... bez jejíhož obsahu programy nespustíš, takže emulovat jen procesor ti vážně nestačíA to je tak složitý uložit dump z tý epromky?
což ovšem pořád nic neříká o tom, jestli to někdo reálně udělá, že?Tak buďto jsou ZX programy potřeba a někdo to udělá a nebo nejsou potřeba a tedy proč by to někdo dělal. Varianta, že jsou programy potřeba a používá se originální hw fakt není tak častá, neznám moc lidí, který by chtěli dlouhodobě používat nějakou krabici, jejíž výkon jde dneska nahradit čipem v hodinkách.
určitě by se našly další příklady ... třeba nějaký fyzikální výpočty apod.ROFL, počítat počasí na ZX Spectru? [ironie]To bych to měl rychlejc ručně
nikdo nemluvil o tom, že by toužil používat 30 let starý hw, řeč byla o tom, jak by bylo hezké, kdyby sw šel spustit po těch 30 letech i bez toho, aby si hw musel vláčet kouli zpětné kompatibilityNo jde to právě v emulátoru, tam se vláčet koule kompatibility nemusí, protože po ukončení programu se může celá emulovaná platforma smazat. Každopádně pokud chceš spouštět programy jen na ZX Spectru, tak právě nemusíš vláčet kouli vůbec. Pokud ti neoriginalita platformy nevadí, tak se spokojíš s desítkou existujících emulátorů.
o tom, že bych šáhnul po ZX Spectru, resp. jeho emulátoru, jsem mluvil právě jako příklad, že to jinak nejde, když má člověk v ruce jen tu binárkuTak ono to nemusí jít ani na tom ZX spectru, pokud má epromky, tak náboj v nich vydrží právě okolo těch 30 let
no a je to tu zase ... a napsal tedy někdo Tetris 2 ve Flashi? - podle Googla asi ne ... samotná možnost je k ničemu, někdo to musí realizovatAsi proto, že celková potřeba tetrisu je minimální. Jako proti příklad bych rád uvedl jeden díl komixu xkcd, kde byl hypotetický tetris a který byl do flashe skutečně naprogramován tak do tejdne. Nebo Wolfa3D, který byl předělán do javaskriptu.
aha, takže to, že problém není v emulaci, budeš dokazovat zase jen pomocí emulátoru, coolKdyž mě pujčíš ZX Spectrum, tak si klidně zahraju na originálu a pak porovnám
já teda nevím, jak je v tý hře řešená obsluha kláves, třeba tam fakt nějakej problém je, akorát já jsem nic takovýho nepozoroval ... ale nezkoušel jsem to ve FUSEŘekl bych ve stylu dekóduj klávesu, proveď kód související s klávesou, proveď kód nesouvisející s klávesou. Přičemž kód nesouvisející s klávesou bude obecné kreslení spritů nebo třeba generování zvuků. Vtip je v tom, že moderní PC tohle maj super urychlovaný a autonomní (na rozdíl od ZX) a tedy logicky se nemusej zdržovat. Pokud měl ZX navíc stokrát pomalejší CPU, tak je téměř jisté, že nemohl realtime reagovat na třeba každou ze zmáčknutých kláves pri frekvenci třeba 10 kláves za sekundu. To vlastně i pro řadič klávesnice pro PC je přílis náročné pamatovat si stavy všech kláves, proto taky starší modely (třeba do minidinu) uměly detekovat jen maximálně třeba 5 kláves najednou. Co kdyby měl nějaký program něco jako buffer kláves, takže když bych postupně zmáčknul třeba sekvenci →↑→↑→↑→↓, pod sekundu a ono by to opravdu provedlo všechny kroky i když by to mezitím muselo dělat něco jinýho. Zároveň aby to bylo stejně rychlé jako kombinace třeba →→→→↑↑↑↓ a ostatní. Nevím zda by to složitá hra na ZX zvládla, to někdy nestíhal ani MSDOS
nechápu, kam se snažíš tuto diskusi dovláčet ...Heh no to já taky ne, už si skoro nepamatuju co jsem původníma postama myslel
┌∩┐(◕_◕)┌∩┐Hezká patička!
A davat 64bit Windows na netbook s 1 GB RAM je hodne velka kravina (ale deje se to dost casto).Meh? A co bys tam jako chtěl dát? 32-bitovej systém, aby polovina registrů zahálela?
A davat 64bit Windows na netbook s 1 GB RAM je hodne velka kravinaSe asi posereš, když ti řeknu, že jsem s 512 MB RAM používal 64bit Windows a 64bit Linux. Už je to ale déle a na mém notebooku mám 3GB a na desktopu #1 16GB a na desktopu #2 6GB.
A davat 64bit Windows na netbook s 1 GB RAM je hodne velka kravina (ale deje se to dost castoProč by to proboha měla být kravina?
To už bys se tě mohl podle zcela stejné logiky zeptat, proč na tom počítači nemáš DOS s base memory (640kB), když evidentně ten HW nechceš využít naplno.Ešte nejaké hlúpe prirovnanie s autom a bude to kompletné.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.