Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:38
Jak si jistě mnoho uživatelů Linuxu všimla, vzhled a chování GUI aplikací je dáno tím pro kterou GUI knihovnu (GTK, QT, ...) či prostředí (KDE, Gnome, ...) jsou napsány. Pro každou knihovnu je kompletně jiný systém témat a proto vzniká problém kdy dvě různé aplikace vypadají velmi odlišně a v některých věcech se i jinak chovají.
Myslím si, že je velká škoda že řada aplikací je znovu vytvářena jen kvůli tomu aby aplikace zapadala do jiného prostředí, zbytečně se tím tříští síly. Samozřejmě pokud jsou zde i jiné důležité odlišnosti které vyžadují nový projekt, tak to smysl má.
Mě se situace nelíbíla natolik že jsem v roce 2004 vytvořil projekt MetaTheme (možná že si někteří vzpomínají) který je zaměřen na systémové řešení tohoto problému. Projekt oslovil celkem dobře koncové uživatele avšak ze strany vývojářů a hlavně tvůrců distribucí byly žádné nebo spíše negativní reakce. Nepopírám že po marketingové stránce nebyl projekt nejlépe veden, takže to může být také velký faktor. Vzhledem k nezájmu a mým jiným aktivitám postupně vývoj ustal avšak nikdy mě myšlenka tohoto projektu neopustila.
Zajímal by mě tedy váš názor na jednotný vzhled a chování aplikací, zda má vůbec smysl o tomto projektu znovu reálně uvažovat.
Tiskni
Sdílej:
vzhled je celekm jedno ( to i na windows je "kazda" aplikace jina ) ale chtelo by to zjednotit klavesove zkratky, umisteni buttonu atd .
Asi něco jako má Apple Apple Human Interface Guidelines (je to dlouhé čtení). A pak ještě dokopat vývojáře, aby se tím řídili.
Mne sa pacia stylesheets v qt4. Moja predstava je taka, ze len pomenis v aplikacii styl a je to.
Lenze to nie je len o teme. Napr. v gnome nieco zmenis a hned sa to prejavi (skor mac model), v kde musis dat Ok, al. Apply (skor windows model). A takychto rozdielov tam najdes urcite kopec.
Lenze to nie je len o teme. Napr. v gnome nieco zmenis a hned sa to prejavi (skor mac model), v kde musis dat Ok, al. Apply (skor windows model). A takychto rozdielov tam najdes urcite kopec.
Presne tak. IMHO najvacsi rozdiel je prave vo funkcnosti a vo filozofii akym aplikacie funguju. (Brasero vs K3B, Epiphany vs. Konqueror a podobne) Najviac je to citit, ked clovek sadne za Mac OS, tam je nenativna aplikacia (hoci vzhladovo zapadajuca) jednoducho citit. A osobne si myslim, ze nejaky pokus o zjednotenie v tomto smere asi zvycajne narazi a nikdy nebude na 100%.
Fakt, ze se neco takoveho v GNOME aplikuje okamzite me prave nezkutecne sere.
Co kdyz se spletu a chci zmeny zahodit?
Zmeny vidis okamzite, takze okamzite vidis ci dane nastavenie chces alebo nie. Kde je problem?
Často tam bývá a jmenuje se Revert. Pokud chybí, je to chyba autora aplikace. (Který z přístupů je obecně lepší, to nevím. V každém případě by měly být jednotné a zde bych spíš podporoval systém, který zavedly Windows a používají KDE.)
Často tam bývá a jmenuje se Revert.
Když mám v dialogu radiogroup, co jako ten Revert má dělat? Vybrat předchozí volbu? Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Zbytečně komplikované.
zde bych spíš podporoval systém, který zavedly Windows a používají KDE.
Systém, který zavdly Windows je dle mých zkušeností špatný:
Program na obsluhu takového nastavení musí podporovat něco na způsob transakcí. Kód je zbytečně složitý a ještě jsem neviděl jedinou aplikaci, která by v této časti kódu neměla alespoň jednu chybu. Ten Applí systém je mnohem jednodušší: prostě při změně zmodifikuji datové struktury aplikace a zmodifikuji konfigurák. Pravděpodobnost chyby v kódu je téměř nulová ve srovnání s Gatesovým přesložitěným systémem. Navíc nedochází k mystifikacím uživatele, který když ve vnořeném dialogu klikne a OK a ve vnějším na Cancel, že se nic nestane.
Jako takhle: za předpokladu, že by nastavení bylo pouze v jednom dialogu, pak nemám nic proti. Klidně tam to OK a Cancel být může.
Tím, že bych podporoval systém nastavení jako je u Windows a KDE, jsem měl na mysli uplatnění změn až po stisku tlačítek Použít nebo OK. Důvodem je prostě to, že jsou na to lidi převážně zvyklí.
Zvyknuti mozno su, ale mne osobne to pripada velmi matuce. Pre cloveka nezvyknuteho na skostnatele Ok/Apply je omnoho jednoduchsie robit zmeny a okamzite vidiet ich dosledky, ako prechadzat cyklom zmena-ok/apply-zmena az kym nenajde vyhovujuce nastavenie.
Ok/apply princip IMHO mal svoje opodstatnenie v case, ked zmeny chvilu trvali a teda ich clovek nechcel aplikovat okamzite a priznavam, ze vo vynimocnych pripadoch je toto riesenie vhodne aj teraz. (nastavenia, ktore treba robit ucelene a aplikovat naraz, alebo aj dnes trvaju pridlho - nastavenie siete a pod.)
Zvyknuti mozno su, ale mne osobne to pripada velmi matuce.
Zvyklý jsem odnikud nebyl a jeví se mi to zcela přirozené. Jsem divný?
Ok/apply princip IMHO mal svoje opodstatnenie v case, ked zmeny chvilu trvali a teda ich clovek nechcel aplikovat okamzite a priznavam, ze vo vynimocnych pripadoch je toto riesenie vhodne aj teraz. (nastavenia, ktore treba robit ucelene a aplikovat naraz, alebo aj dnes trvaju pridlho - nastavenie siete a pod.)
To platí i dnes. Například změna vzhledu v GNOME/Xfce je zoufalství...
Ok/apply princip IMHO mal svoje opodstatnenie v case, ked zmeny chvilu trvali a teda ich clovek nechcel aplikovat okamzite a priznavam, ze vo vynimocnych pripadoch je toto riesenie vhodne aj teraz. (nastavenia, ktore treba robit ucelene a aplikovat naraz, alebo aj dnes trvaju pridlho - nastavenie siete a pod.)To platí i dnes. Například změna vzhledu v GNOME/Xfce je zoufalství...
Tak zmena vzhladu je uplne idealny priklad. Klasika s OK/Apply: Nieco nastavujem a netusim, ako to bude vyzerat. Stlacim Apply a vsetko vyzera uplne inak, ako som cakal. Nasledne prichadza cyklus zmena-apply-zmena, kym zistim, co treba zmenit, aky to ma vplyv na celkovy vzhlad a ako to nastavit.. _toto_ ja nazyvam zufalstvo.
No neviem, ale mne cca 5 rokov stary pocitac, tusim 512 MB ram, nejake AMD a stara ATI karta aplikuje zmeny okamzite. Jednotlive nastavenia uplne realtime, ked prekliknem z jednej prednastavenej temy na druhu uplne inu, tak cca 3/4 sekundy. Nic "nesrotuje" ani neposkakuje, listy su stale tam kde boli, iba sa zvacsia/zmensia, zmenia farbu,.. Proste uplne plynuly proces. A to vravim o starsom PC, rovnako na PS3, ktore ma len 256RAM, rovnako na eeePC 701 (co uz je tiez starsi, nevykonny kusok)
Ked sa "ukliknem" tak presne vidim co som zmenil a vratim to spat / zmenim ako mi to vyhovuje. Ked zistim, ze nieco nesedi az po apply, tak potom robim detektiva, ktora volba to asi bude.. A to este nevravim o cloveku, ktory napriklad nevie, ci je 30px sirka panelu uz na pol monitora, alebo to potom bude take male, ze to nebude vidiet.. Takto jednoducho klika nahor/nadol a udaj o px zrazu ziskava pochopitelny rozmer. Rovnako velkost fontu a podobne. Je IMHO jednoduchsie hned vidiet, ake su to zhruba hodnoty.
Ked zistim, ze nieco nesedi az po apply, tak potom robim detektiva, ktora volba to asi bude.Asi jste špatný detektiv, jinak byste zjistil, že tlačítko Storno/Zpět/Cancel vrátí nastavení do předchozího stavu.
A to este nevravim o cloveku, ktory napriklad nevie, ci je 30px sirka panelu uz na pol monitora, alebo to potom bude take male, ze to nebude vidiet.. Takto jednoducho klika nahor/nadol a udaj o px zrazu ziskava pochopitelny rozmer. Rovnako velkost fontu a podobne. Je IMHO jednoduchsie hned vidiet, ake su to zhruba hodnoty.Tuhle funkci daleko lépe splní náhledový panýlek se všemi možnými komponentami a stavy, na kterém změny vidím hned, ale nemusím se bát, že si kliknutím někam rozhodím nastavení systému. Mimochodem, tahle úprava v reálném funguje třeba i na jazykové nastavení? To musí být fajn, jet po seznamu jazyků šipkou, a rázem se celý systém přepne třeba do čínštiny, a už pak nedokážu ani najít nějaký jazyk, které mu bych rozuměl…
Asi jste špatný detektiv, jinak byste zjistil, že tlačítko Storno/Zpět/Cancel vrátí nastavení do předchozího stavu.
Ano, ale iba v pripade, ze chcem vratit spat vsetko, co som menil.. Inak robim znova detektiva.. Nahladovy panel je relativne vyhovujuci, ale ako sa realne napriklad nastavenie fontu prejavi v konkretnych aplikaciach mi asi neukaze.. Rovnako mi asi neukaze realne kolko miesta mi potom zaberie menu na paneli popri dalsich appletoch.
Mimochodem, tahle úprava v reálném funguje třeba i na jazykové nastavení? To musí být fajn, jet po seznamu jazyků šipkou, a rázem se celý systém přepne třeba do čínštiny, a už pak nedokážu ani najít nějaký jazyk, které mu bych rozuměl…
Nie, nastavenie jazyka takto nefunguje. Ten sa tusim meni az po logoff-logon / resp. da sa vybrat priamo v GDM.. Potencionalne nebezpecne nastavenia vyzaduju potvrdenie (napriklad zmena rozlisenia vyzaduje do par sekund potvrdit, ze je to naozaj ok)
Ano, ale iba v pripade, ze chcem vratit spat vsetko, co som menil.. Inak robim znova detektiva..Pořád lepší možnost vrátit se do původního stavu, který fungoval, než hádat, čím jsem to rozbil.
Nahladovy panel je relativne vyhovujuci, ale ako sa realne napriklad nastavenie fontu prejavi v konkretnych aplikaciach mi asi neukaze.. Rovnako mi asi neukaze realne kolko miesta mi potom zaberie menu na paneli popri dalsich appletoch.V tom případě máte stále možnost použít tlačítko Použít/Aplikovat/Apply.
Nie, nastavenie jazyka takto nefunguje. Ten sa tusim meni az po logoff-logon / resp. da sa vybrat priamo v GDM.. Potencionalne nebezpecne nastavenia vyzaduju potvrdenie (napriklad zmena rozlisenia vyzaduje do par sekund potvrdit, ze je to naozaj ok)Aha, takže podle nálady programátora v okamžiku, když danou komponentu psal, se volí dva různé způsoby nastavení – jeden, kdy se změny aplikují automaticky, a jiný, kdy až po odsouhlasení. Ať žije jednotný přístup. Nevím, proč si někdo stěžuje, že se mu na jednom desktopu chovají jinak aplikace pod Gtk a pod Qt – vždyť ony se chovají různě i různé komponenty jednoho toolkitu.
Ano, ale iba v pripade, ze chcem vratit spat vsetko, co som menil.. Inak robim znova detektiva..Pořád lepší možnost vrátit se do původního stavu, který fungoval, než hádat, čím jsem to rozbil.
Preco by si hladal? Vidis hned, ako to zmenis, ze to nie je ok.
Nahladovy panel je relativne vyhovujuci, ale ako sa realne napriklad nastavenie fontu prejavi v konkretnych aplikaciach mi asi neukaze.. Rovnako mi asi neukaze realne kolko miesta mi potom zaberie menu na paneli popri dalsich appletoch.V tom případě máte stále možnost použít tlačítko Použít/Aplikovat/Apply.
..a potom robit detektiva..
Nie, nastavenie jazyka takto nefunguje. Ten sa tusim meni az po logoff-logon / resp. da sa vybrat priamo v GDM.. Potencionalne nebezpecne nastavenia vyzaduju potvrdenie (napriklad zmena rozlisenia vyzaduje do par sekund potvrdit, ze je to naozaj ok)Aha, takže podle nálady programátora v okamžiku, když danou komponentu psal, se volí dva různé způsoby nastavení – jeden, kdy se změny aplikují automaticky, a jiný, kdy až po odsouhlasení. Ať žije jednotný přístup. Nevím, proč si někdo stěžuje, že se mu na jednom desktopu chovají jinak aplikace pod Gtk a pod Qt – vždyť ony se chovají různě i různé komponenty jednoho toolkitu.
Nie, takto funguju len veci, u ktorych to ma zmysel. Nesuvisi to s toolkitom, neviem, preco to tu pleties. Tam, kde je apply, treba pouzit apply, inak sa aplikuje okamzite.. Podla mna celkom jasne.
Preco by si hladal? Vidis hned, ako to zmenis, ze to nie je ok.Za prvé to nemusím zjistit (nebo si všimnout) hned, za druhé i když to zjistím hned, nemusí být návrat k předchozímu stavu tak snadný – pokud někde budu mít zadáno „F4A4B088“ a změním to, původní hodnotu můžu klidně zapomenout dřív, než si vzpomenu, že chci vlastně vrátit původní hodnotu.
a potom robit detektivaPřítomnost tlačítka Použít pouze odkládá okamžik promítnutí změn, oproti okamžitému promítnutí tedy nemůže přibýt žádné hledání.
Podla mna celkom jasne.Podle mne ne. Když občas narazím na takový dialog, který má pouze možnost Zavřít, pokaždé si říkám, že je to hezké, ale já bych chtěl ty změny uložit. A nějak mi to do dnes nedošlo, že se v takovém případě změny provádějí automaticky. Třeba už si to budu po téhle diskusi pamatovat. Akorát mám pocit, že Gnome začíná být první GUI, které se budou muset uživatelé opravdu učit (tj. ne učit se obecné zacházení s PC, ale konkrétně s Gnome). Protože to není poprvé, co mi v diskusi někdo prozradil nějakou „základní“ věc o Gnome, kterou přece musím znát pro jeho používání, a všichni uživatelé Gnome si to už dávno nastudovali, tak proč já to nevím.
Preco by si hladal? Vidis hned, ako to zmenis, ze to nie je ok.Za prvé to nemusím zjistit (nebo si všimnout) hned, za druhé i když to zjistím hned, nemusí být návrat k předchozímu stavu tak snadný – pokud někde budu mít zadáno „F4A4B088“ a změním to, původní hodnotu můžu klidně zapomenout dřív, než si vzpomenu, že chci vlastně vrátit původní hodnotu.
Ziadne take nastavenie sa mi nepodarilo najst. Bavime sa o beznych uzivatelskych nastaveniach. Samozrejme, mozes zmenit velkost fontu a zabudnut, aka bola povodne, ale neviem si predstavit, ze by to bol problem..
a potom robit detektivaPřítomnost tlačítka Použít pouze odkládá okamžik promítnutí změn, oproti okamžitému promítnutí tedy nemůže přibýt žádné hledání.
Ale moze - hladanie medzi viacerymi aplikovanymi zmenami sucasne prave tu jednu ktora mi nevyhovuje. Ale ok, pokial budes zakazdym klikat apply tak sa tomu vyhnes - potom je to ale v zasade to iste ako aplikovat zmeny automaticky.
Podla mna celkom jasne.Podle mne ne. Když občas narazím na takový dialog, který má pouze možnost Zavřít, pokaždé si říkám, že je to hezké, ale já bych chtěl ty změny uložit. A nějak mi to do dnes nedošlo, že se v takovém případě změny provádějí automaticky. Třeba už si to budu po téhle diskusi pamatovat. Akorát mám pocit, že Gnome začíná být první GUI, které se budou muset uživatelé opravdu učit (tj. ne učit se obecné zacházení s PC, ale konkrétně s Gnome). Protože to není poprvé, co mi v diskusi někdo prozradil nějakou „základní“ věc o Gnome, kterou přece musím znát pro jeho používání, a všichni uživatelé Gnome si to už dávno nastudovali, tak proč já to nevím.
Ono to podla mna nie je o tom, ze by sa to clovek musel ucit. V tomto pripade je v zasade podobny princip ukladania zmien aj na Mac OS X (na ktory som ja prevazne myslel) a ten dokonca nema ani to tlacidlo zavriet - proste zavries okno. Pride mi to tak prirodzene, ze casto v - nazvime to klasickom - OK/apply dialogu zmeny neulozim a jednoducho okno zavriem a mam po zmenach - omylom. Cize cela ta vec okolo nastavovania a Gnome, Mac OS pripadne dalsich vs KDE, win, atd. je IMHO len vec zvyku, nie vedomosti, alebo nejakeho obecneho principu akym by mal pocitac fungovat. Rovnako by si musel preskolovat Mac OS X-tu aby klikal na OK/Apply po prechode na win.
Ale nemyslim si, ze ktorykolvek z tychto dvoch principov je jedinecne a univerzalne najlepsie riesenie. Kazdy ma svoje pre aj proti. Kazdopadne nastavenia Mac OS X a aj nastavenie GNOME (teda kolko som skusil) sa mi zdaju lepsie a pouzitelnejsie tak ako su. Preto Radsej pouzivam Max OS X, preto radsej na linuxe volim GNOME.
Ale moze - hladanie medzi viacerymi aplikovanymi zmenami sucasne prave tu jednu ktora mi nevyhovuje. Ale ok, pokial budes zakazdym klikat apply tak sa tomu vyhnes - potom je to ale v zasade to iste ako aplikovat zmeny automaticky.
Ale mohu (v případě rutinních záležitostí) změny naklikat a až pak je aplikovat.
Pride mi to tak prirodzene, ze casto v - nazvime to klasickom - OK/apply dialogu zmeny neulozim a jednoducho okno zavriem a mam po zmenach - omylom.
Vyskočí dialog.
Ale mohu (v případě rutinních záležitostí) změny naklikat a až pak je aplikovat.
Prirodzene mi pripada, ze zmena je proste zmena, a deje sa vtedy, ked ju robim. Okrem pripadov, kedy zmena trva, alebo je z principu nutne ju robit naraz nevidim ziadnu vyhodu. Ale o tom bola rec vyssie.
Vyskočí dialog.
Dalsie zbytocne okno / tlacidlo / aktivita.
Ziadne take nastavenie sa mi nepodarilo najst. Bavime sa o beznych uzivatelskych nastaveniach. Samozrejme, mozes zmenit velkost fontu a zabudnut, aka bola povodne, ale neviem si predstavit, ze by to bol problem.Týká se to všech nastavení, kde si uživatel nepamatuje předchozí hodnotu. Opravdu nevím, proč bych si měl předchozí hodnotu vždy zapamatovat před tím, než ji změním – zpravidla mne předchozí hodnota vůbec nezajímá. Problém to je, protože to přidává zbytečnou komplikaci oproti předchozímu chování – je to tedy krok zpět.
Ale moze - hladanie medzi viacerymi aplikovanymi zmenami sucasne prave tu jednu ktora mi nevyhovuje.Což ale bude úplně stejně hledat i když se změny budou aplikovat hned. Pokud někdo mění více věcí najednou, zajímá ho asi konečný výsledek. Takže i při promítání změn v reálném čase nejprve změní téma, barevné ladění, font, jeho velikost – a teprve pak zjistí, že to předtím bylo lepší. Alespoň já si tedy po změně třeba tématu vzhledu nedovedu představit, jak bude vše vypadat, až změním ještě barevné ladění, písmo a jeho velikost.
Ono to podla mna nie je o tom, ze by sa to clovek musel ucit.Já jsem argumentoval konkrétním příkladem, takže „já si myslím“ není protiargument. Konkrétně, vy si myslíte, že se to člověk nemusí učit, ale já už jsem vám na to v předchozím příspěvku „odpověděl“, že já jsem se to zatím ani nenaučil, takže tam evidentně nějaká potřeba učení je.
ja si myslim, ze je to dobry napad, o tvem projektu jsem vubec nevedel, pritom byly chvile, kdy jsem presne neco takoveho hledal. Momentalne jsem v situaci ze si vystacim komplet s gtk :)
me hl desne vadili rozdilna dialogova okna pro otevreni/ulozeni souboru ale na to jsem do KDE nahodou neco nasel
Problém je víceméně s příchodem Qt 4.5 vyřešen - kukněte třeba na můj poslední Desktop - Qt i GTK používají stejný témata...
Bojuješ s větrnými mlýny, tohle se ti nikdy nepodaří. Nechci tě nějak podceňovat nebo shazovat, ale "síla" Linuxu tkví právě v tom, že si každý dělá aplikace jak chce. To znamená, že budou vždycky aplikace pro Gnome a pro KDE jiné. Jestli dokážeš předefinovat klávesové zkratky, sjednotit obrázky a velikosti tlačítek a chování oken, tak to potom jsi programátorský bůh. Ale při vší úctě - pochybuju o tom...
Mně by se nejvíc líbilo, kdyby byla důsledně oddělená prezentační vrstva od zbytku aplikace. Pokud se autorům desktopových prostředí nelíbí vzhled aplikace, napíšou nové GUI. Jedna plikace by tak mohla fungovat v KDE i Gnome a neplýtvalo by se silami vývojářů na duplikování základních aplikací. Na druhou stranu je pravda, že vzhled aplikace není všechno.
Mě štve to, že v Kubuntu (tedy v prostředí KDE) doinstaluju aplikaci určenou pro Gnome (tedy pro GTK) a když ji spustím, tak na mě vybafne okno s malinkatejma písmenkama a já nevím, jak ten font (velikost) změnit!
Díky za radu. (user friendly)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.