Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 18:56
Ukladame verkere ucty, konfigurace, kontakty, kalendare, .. a kupi veci do LDAPu, tak, jak pises viz tady.
LDAP repliky po VPNkach... Hostingove servery s ucty v LDAP.
LDAP
kontakty do outlooku, thunderbirdu, evolution..., jak pises nedostanes zadarmo - kazdy program pouziva jine tridy, da praci vsechno nastavit tak, aby byla vetsina atributu ve vetsine klientu v poradku...Predpokladam, ze to nikde neni hezky popsany, a tak budu muset UTFG, co...
autentizace dalsich sluzeb: sice ano, ale libnss-ldap je nejvetsi shit, neznam zavsivenejsi knihovnu a pokud mas vsechny ucty v LDAPu, tak libnss-ldap je pomerne kriticky kus software.Jak tomu mam rozumet? Pada to, a nebo takovy ty klasicky problemy jako ze se pri upgradu z jedny verze na druhou meni defaultni timeouty a tim padem se zpomali boot, protoze mas retardovany nastaveni udev atd? :)
ne vsechny volani z libc6 jsou cachovany v nscd --> zalezi na konkretnim software a systemovych volani, ktera provadi, jak jsem napsal v blogu: upravoval jsem memcache a cyrus, aby mi nepropadavaly dotazy z autentizace zkrz nscd do ldap (cachuji je v tom memcache). Je potreba proverit jednotlive aplikace, aby neumlatili server nejakym pitomim necachovanym volanim.Hmm, jako v manualu od nscd se pise, ze to necachuje treba getspnam(), ale o getgrent() tam neni ani slovo... Blbej dotaz - povolil jsi dostatecnou velikost cache pro groups? :)
jeste 1x: pozor na vykon LDAP serveru.Da se nejak hrube odhadnout, "kolik to pozere"?
Predpokladam, ze to nikde neni hezky popsany, a tak budu muset UTFG, co...Prijemnou zabavu. Zkus treba vygooglovat jmena atributu pro outlook.
Jak tomu mam rozumet? Pada to, a nebo takovy ty klasicky problemy jako ze se pri upgradu z jedny verze na druhou meni defaultni timeouty a tim padem se zpomali boot, protoze mas retardovany nastaveni udev atd? :)Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby.... Distribuce (alespon ubuntu a debian) me v tomhle taky zklamaly, protoze od nich v techto pripadech ocekavam, ze udelaji praci za autory software a budou zaplatovat.. V konkretnim pripade jsem treba resil stav, ze padal FTP server, pokud urcita reprezentace seznamu clenu skupiny mela delku presne 1024 bajtu. 1023 nebo 1025 uz bylo ok.
Hmm, jako v manualu od nscd se pise, ze to necachuje treba getspnam(), ale o getgrent() tam neni ani slovo... Blbej dotaz - povolil jsi dostatecnou velikost cache pro groups? :)Treba getgrouplist. Velikost cache: ano to je opravdu blby dotaz.
Prijemnou zabavu. Zkus treba vygooglovat jmena atributu pro outlook.Tak tohle bylo zrovna fakt easy :)
Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby....Existuje nejaka alternativa?
V konkretnim pripade jsem treba resil stav, ze padal FTP server, pokud urcita reprezentace seznamu clenu skupiny mela delku presne 1024 bajtu. 1023 nebo 1025 uz bylo ok.Fuj :(.
Ano, pada to, je to plny chyb. Vyvojari chyby neopravuji, nybrz generuji nove verze, ktere maji zase jine chyby…To se jedná o nss_ldap od PADL Software? Nebo nějaká jiná knihovna?
To se jedná o nss_ldap od PADL Software? Nebo nějaká jiná knihovna?Ano, to je presne ono.
nss_pgql
je ještě o něco horší než nss_ldap
– nss_ldap
mi, když už to jednou začlo fungovat, běželo relativně spolehlivě (pravda, používalo se vlastně jen pro Sambu, lokálně se ti uživatelé nehlásí; uživatelů bylo celkem asi 300, ale najednou se jich může přihlásit asi 40, pak dojdou fyzicky počítače nss_pgsql
bylo nejprve nutné opravit, aby to alespoň vracelo správné návratové kódy…
Když jsem zprovozňoval nss_ldap
a následně nss_pgsql
, a byly u toho jen samé problémy, tak jsem si říkal, k čemu vlastně to NSS je, když snad jediný opravdu funkční plugin používá zase klasické soubory priklad: uzivatel "franta" ma na sve pracovni stanici roota a chce na ni povolit pristup uzivatelum "franta", "pepa" a "jirka"; zaroven chce, aby souhlasily jejich uid i hesla, kdyz uz ma pres NFS pristupne jejich homes.Tudiz uzivatel franta ma pristup k homum vsech uzivatelu (protoze NFS a lokalni root) a samozrejme muze sledovat lokalne prihlaseneho uzivatele a ziskat tak pri trose stesti jeho credentials (protoze lokalni root a uzivatel se hlasi z jeho stroje jinam).
Nenastavuje se proto v /etc/exports neco jako no_root_squash. Jinak neni spis problem, ze si nekdo nastavi v /etc/passwd stejneho uzivatele jako je uz v ldapu, a bude se tim padem vydavat za neho. To se tusim resi v /home/nsswitch.conf, kde lze nastavit, ze pokud ldap fail, tak teprve zkusit passwd.
Ps: a nebo taky melu uplny blbost ;)
Sluzby <------------> LDAP A | | V Sluzby <------ SAS aplikacni server <------> (Command line / Webove UI)
Nemam chut to rozvadet, protoze presvedcovat nekoho, kdo to nezkusil, ze to neni snadne, je plytvani casem. A i kdyby se mi to povedlo, tak vas akorat pripravim o nadseni
Nicmene v dalsich bodech vam neverim. Myslim, ze jste si to dostatecne neprostudoval.
Namatkou jsem proklikal par stranek o ispman a nasel jsem odkazy na skript ispman.ldap2apache, ktery podle toho, co jsem videl generuje konfiguraci apache z LDAP.
Podobne to podle mne bude u Bindu: ispman.ldap2named.
Co se tyce proftpd, tak tam neni problem jet primo z LDAP. Postfix nevim, slysel jsem, ze je to v pohode, ale nemam osobni zkusenost. My pouzivame Exim, tam lze napsat pravidla tak, aby se veskere potrebne udaje hledaly primo v LDAPu.
Dalsi sluzby, treba samba, to jde, ale neni uplne legrace udelat to tak, jak potrebujeme. Zalezi na verzi samby, LDAP kod tam doznal v poslednich verzich podstatnych zmen. Resime to opatchovanim samby.
Rada dalsich sluzeb muze fungovat pres PAM...
Hmm, mel jsem za to, ze Postfix disponuje nejakym kodem, ktery cachuje LDAP lookupy a chapal jsem to jako jednu z jeho vyhod proti Eximu.
Exim bohuzel necachuje.
LDAP repliku doporucuji na kazde masine, ktera se bude do databaze trosku vic dotazovat.
ldap_table
je napsáno:
cache (IGNORED with a warning) cache_expiry (IGNORED with a warning) cache_size (IGNORED with a warning) The above parameters are NO LONGER SUPPORTED by Postfix. Cache support has been dropped from OpenLDAP as of release 2.1.13.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.