Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 23:06
Kategorizace adminů
5.8.2005 18:50
| Přečteno: 1193×
| Ze života
| poslední úprava: 5.8.2005 23:18
Kdysi dávno jsem tu sestavil výčet nejčastějších uživatelských nešvarů. Dnes si vezmu "do parády" druhou stranu - systémové administrátory.
Systémoví administrátoři jsou lidé mnoha tváří. Zastávají v sítích a na serverech roli policie, hasičů i záchranné služby, někdy jsou dokonce vzýváni jako Bohové všemohoucí (anebo jsou po nich božské vlastnosti požadovány). V každém případě, stav systému IT je obrazem kvalit svého admina.
Jako vždy, kategorie, které uvedu, nejsou ostré ani disjunktní, admin může spadat určitou měrou do více z nich, anebo i do žádné (ale to bude asi výjimka). Také jsem určitě na některé kategorie zapomněl - paměť člověka holt není dokonalá.
-
chaot
Mnoho adminů se rekrutuje z lidí, kteří původně dělali úplně jinou profesi, a protože v ní nesehnali práci, a adminachtivé firmy zase vhodnější lidi, stali se z těchto lidí admini. Chaot je obvykle člověk pocházející z vědeckého nebo uměleckého prostředí. Má totální zmatek v HW i SW, každou informaci (často včetně vlastní e-mailové adresy) musí dlouze hledat, ztrácí věci (obvykle "dovnitř", tedy mezi jiné předměty), upgrady provádí na základě impulzivních rozhodnutí. Rozmístění věcí v jeho serverovně by posloužilo jako dobrý zdroj náhodných čísel. Takový admin je pomalý, často chybující, nákladný a uživatelům málo užitečný.
-
systematik
Pravý opak chaota, pocházející také z prostředí mimo obor, nejčastěji ale z oblasti teoretické matematiky. V jeho systému panuje naprostý pořádek. Aby ho dosáhl, minimalizuje množství HW i SW na serverech a stanicích, a nastoluje uživatelům velice striktní pravidla. Upgraduje naprosto výjimečně, pouze v případech, kdy má za prokázané, že to bude znamenat značný přínos. Admin systematik reaguje na problémy velice rychle, jeho systém je spolehlivý a stabilní, funkčně však velice strohý.
-
dráb
Vychází ze základní teze, že vším je vinen uživatel. Proto zavádí co nejstriktnější pravidla (jak technická, tak formální) pro použití "jeho" systému. Nepříjemným uživatelům (tedy těm, co se moc ptají, nebo si dokonce drze dovolí pravidla kritizovat či dožadovat se zmírnění) je ještě přiostřuje. HW i SW vybírá s ohledem na to, aby uživatelům dovolil co nejméně. Pokud se tento admin nedopouští nějakých hrubých chyb, je jeho systém stabilní a spolehlivý, ale ještě méně použitelný, než ten systematikův.
-
experimentátor
Většinou velice rozpustilý člověk, který bere správu systému jako výbornou příležitost, jak si vyzkoušet různé více či méně zábavné pokusy - uživatelé mu při tom poslouží jako nedobrovolní pokusní králíci. Vyžívá se ve zběsilých upgradech HW i SW, které provádí nejraději v době špičky (tedy při uzávěrce účetnictví, zpracování mezd apod.). Ze softwaru instaluje nejlépe různé alfa (nebo přinejlepším beta) verze, hned konvertuje data do nových "nadějných" formátů, kvůli novým verzím posiluje HW strojů atd. Uživatelé mohou se s takovým adminem zažít velice horké chvilky, ale na druhou stranu získají neobvykle velkou zručnost při ovládání polofunkčních programů, řešení různých krizových situací apod.
-
RTFM
Zajímavý typ admina. Pokud ho někdo potřebuje, obvykle není k sehnání. Sedí totiž v pohodlném křesle někde v zadním rohu zamčené serverovny, na uších sluchátka s lahodnou hudbou, a v klidu medituje. Anebo sedí u počítače a dálkově spravuje jiné servery. Přes hudbu ve sluchátkách neslyší zvonění telefonu, pokud už tento dokonce neodpojil. Pokud by ale telefon zvedl, dočká se uživatel na svoji otázku stručné odpovědi: RTFM. Totéž by uslyšel ten, kdo by se násilím vloupal do serverovny k adminovi. Anebo odesílatel mailu - nejspíš formou automatické odpovědi. Tedy pokud by mu vůbec nějaká odpověď přišla. Jeho servery obvykle šlapou jako hodinky, a to je jediné, co ho zajímá - uživatelé jsou pro něj jen dotěrný hmyz, který si nezaslouží ani tu nejmenší péči.
-
universum
Některým adminům nevadí hodně práce, zato mají ale exhibicionistické sklony. Proto se postarají, aby měl každý uživatel neustále pocit, že je admin s ním. Jeho jméno (nebo nick, případně i fotka) proto figuruje všude, kde si jen lze představit. Najdeme ho v různých přihlašovacích dialozích, v mnoha programech (jichž je autorem; často píše programy jen proto, aby v nich mohlo být jeho jméno), na skříních počítačů atd. Takový admin rád přispěchá uživateli na pomoc, ale při odchodu mu nezapomene vnutit svoji vizitku (přestože jich má daný člověk už plný šuplík). Stále uživatelům posílá nějaké zprávy, v nichž skrytou formou připomíná, že je stále s nimi. Ano, je - až to není hezké.
-
pan chytrej
Vždycky ví všechno nejlíp, vždy má nejvýkonnější, nejstabilnější a nejbezpečnější servery, nejpropustnější síť, nejkvalitnější databázi atd. Většinou však pouze ve svých velkohubých větách, skutečnost je o poznání horší. Každému rád poradí, ale vždy tak, aby "z něj udělal blbce". Při upgradech se řídí svou "neomylnou intuicí". Je doslova pohromou jak pro fungování serverů, tak pro podporu uživatelů.
Těžko říct, které z těchto kategorií, dotaženy do extrému, jsou lepší nebo horší než jiné. Pokud je ale nějaký admin ortodoxním členem některé z nich, je třeba se mít na pozoru, a pokud to jde, co nejdříve ho vyměnit.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
5.8.2005 19:22
imro | skóre: 19
| blog:
hovado
???
5.8.2005 19:40
Peter S.
typ: reinštalátor
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.