Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 17:55
Jak tak mohu sledovat dosud vydané betaverze Microsoft Internet Exploreru 7, působí na mě poměrně jednoznačným dojmem. A sice, že se více než vydatně čerpalo z Opery, mého oblíbeného browseru. Na tom by nebylo až tolik špatného, nebýt toho, že mnohé neduhy MSIE přetrvaly.
Abych se přiznal, MSIE 7 beta jsem na svém počítači nezkoušel. Nemám odvahu zasvinit si systém něčím, co ještě není úplně hotové, a přitom to má tendenci zavrtat se hluboko do OS (nebo se snad mýlím?). Prostě, při svém hodnocení vycházím výhradně z toho, co jsem se dočetl a viděl v různých testech a recenzích.
Nejprve tedy vzhled. Již na první pohled mě praští do očí, jak jsou vzhledově řešeny taby, vstupní pole a další věci. Tím spíš, že už dlouhou dobu používám v Opeře (na všech OS) skin Plastik - nový MSIE je tomu až nebezpečně podobný. Rovněž práce se záložkami se výrazně přiblížila tomu, jak to vypadá v Opeře.
Nyní se ale dostávám k tomu, co nový MSIE nepřevzal. Je to hlavně podpora standardů. Prohlížeč nejenže dostatečně nepodporuje CSS 3 (což už by u nového prohlížeče měla být samozřejmost a Opera 9 beta je v tomto ohledu na slušné úrovni), ale dokonce ani starší verze CSS nejsou podporovány podle standardu (a proto MSIE ani neprojde ACID2 testem).
Dalším nepodařeným počinem je způsob realizace RSS čtečky. Já vím, to není chyba, to je vlastnost. Nicméně vlastnost, která velmi degraduje použitelnost MSIE k těmto účelům. Tedy aspoň z mého pohledu, někomu jinému to může vyhovovat.
I když MSIE 7 představuje oproti verzi 6 výrazný pokrok (ovšem bylo by s podivem, kdyby po 5 letech od vydání předchozí verze nepředstavoval), o žádnou revoluci nejde. Kdo nezná lepší prohlížeč, novou verzi přivítá, ale to je vše. Kdo ale určitě nebude nadšen, jsou weboví tvůrci. Microsoft dal jasně najevo, že i po řadu následujících let hodlá této skupině lidí přidělávat vrásky na čele.
Tiskni
Sdílej:
Podobně jako "omezujeme" prodejce zárukou, měli bychom je "omezovat" i povinností prodávat počítač bez OS. Tady může být "lassez faire" přístup dost školivý.Povinnou záruku považuji za dost škodlivou věc. Délka záruky se totiž odvíjí (za normálních podmínek) podle toho, jakou důvěru výrobce/prodejce v příslušnou věc má. I dnes je na řadu věcí delší záruka než určuje zákon (např. počítač, na kterém toto píšu, je složen téměř výhradně z komponent se zárukou 3 a více roků). Pokud minimální délku určuje zákon, pak tento parametr prakticky ztrácí vypovídací hodnotu (pokud záruka není delší než ta, kterou určuje zákon). Podobně je nesmysl, aby byla povinnost nabízet i počítač bez OS, a už jsem to tu opakoval několikrát.
a cez js to riesit nemienim, takze IE useri maju status line nahodne rozhadzany )
{ margin-left: auto; margin-right: auto; }
nebo { display: table-cell; }
.
Kromě toho (a to je horší), např. následující konstrukce většinou funguje, ale často (hlavně pro delší dokumenty) také blbne, a to nejen v MSIE, ale i ve FF: { position: absolute; left: 0px; bottom: 20px; }
Jo jo, ono by bývalo stačilo pro MSIE používat conditional comments, a ne nějaké podtržítkové hacky...To ano, ale leckdy je jednodušší napsat jedno podtržítko (pokud je třeba na celém webu jediné), než poněkud delší podmíněné komentáře.
CSS 3 není standardZatím není. Ale mnohé jeho části se už s největší pravděpodobností nijak měnit nebudou. A čekat dalších 5 let (na MSIE 8
její zrušení předpokládá 100% racionalitu zákazníků, jež nemůže nikdy nastatNemůže. Ale ze stejného důvodu může někdo navrhovat jednotné ceny, nivelizaci parametrů výrobků nebo služeb, omezování počtu podnikatelů (aby nebyl při nákupu výběr příliš složitý), stanovení povinného sortimentu apod. To všechno jsou věci, které snižují nároky na racionální rozhodování zákazníků a přesouvají rozhodování na "hlavu pomazanou". Děkuji, nechci. To už tady bylo a nevzpomíná se mi na to dobře.
Podobně i umožnění zákazníkovi nepřikoupit si k poči OS (tuto možnost sice de iure má, ale de facto to často nefunguje).Funguje velmi dobře. Většina obchodníků PC bez OS nabízí, stačí si vybrat. Anebo začít prodávat PC bez OS
zde by byl zisk ze schválení takového zákona velký.Byl by naopak záporný. Dopady na lidi, kteří byli současným stavem nějak postiženi, jsou nižší, než by byly dopady na podnikatele po schválení takového návrhu.
Nabízet počítač bez OS rozhodně není nesmysl - může to být "krok, s nímž někteří souhlasí a někteří ne".S tím souhlasím, nesmysl to není. Nesmysl však je, uzákonit to jako povinnost. Zhruba stejný, jako by byla povinnost prodávat kromě sycených minerálek vždy i nesycené.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.