Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 05:18
V několika posledních debatách se tady objevil problém s instalací Linuxu na stroje s předinstalovanými Windowsy. Těžko předjímat nejrůynější zběsilé kombinace které můžete potkat, ale mohu představit postup jaký používám v takových případech.
Vůbec v prvé řadě, dřív než začnu s tím strojem něco dělat se pokusím dozvědět maximum o jeho komponentách, a o tom jak vypadá BIOS, nastavení zavádění atp. Pak nabootoju z CD (pokud má CD mechaniku, dnes je to mnohem pravděpodobnější než výskyt floppy) nějaké liveCD. Dobrou zkušenost mám třeba se SLAXem. Ale lze použít i jiná. Podstatné je aby na něm byl fdisk.
Po nastartování linuxu se přihlásím jako superuživatel (není-li přítomen root, zkusím použít parametr "sudo -s -H". A pak spustím fdisk a nechám si vypsat tabulku diskových oddílů, kterou si pro sichr ještě přepíšu na papír. Umožnuje-li to spuštěné distro, tak si ty diskové oddíly také rovnou připojím a kouknu co na nich je. Především teda kde je vlastní systém.
Většinou v případě předinstalovaných OS bývají diskové oddíly rozlezlé po celém disku. Pokud nemám v úmyslu komplet všechno převalit Linuxem, tak se pokusím diskové oddíly trochu umravnit. Pro tuto činnost preferuji Partition Magic (vyskytuje se třeba na Hiren'CD), protože poučen z předchozích nezdarů konstatuji že jím provedené úpravy MS Windows nejlíp snesou.
Výše zmíněný zároven ukazuje kolik je kde dat, takže systémový disk zprcnu v závislosti na OS cca max na 4-12GB a do těch pseudoinstalačních oblatí raději moc neštourám. Pak to všechno posunu co nejvíc k začátku disku. Windows milují primární diskové oddíly. Mě stačí jen jeden - ten co v něm sedí zavaděč. Cílem snažení v tomto bodě ale je udělat si místo pro nový OS. Takže po smrsknutí a přesunu pro kontrolu najedu původní systém.
Pokud původní systém neprotestoval a spokojil se s uskrovněným místem, najedu opět CD s fdiskem a přes něj rozdělím uvolněný prostor. Podstatné je, pokud možno nenabourat pořadí původních diskových oddílů. A to je problém v případě nejrůznějších automatických rozdělení disku. Neobsahují totiž v sobě žádnou inteligenci a tak jen stěží mohou předpokládat do čeho lezou.
Pořadí diskových oddílů a jejich velikost jak jsem si empiricky zvolil:
/dev/hdax+1 (80MB) /boot /dev/hdax+2 (přes celý zbytek) rozšířený diskový oddíl id=5 /dev/hdax+3 (tolik co pamět) swap /dev/hdax+4 (3GB) / /dev/hdax+5 (5GB) /usr /dev/hdax+6 (zbytek) /homeSamozřejmě nejde o žádné dogma, ale mám dobré důvody pro to mít
/home
na oddělené partition, stejně tak jako /boot
.
První dva diskové oddíly (boot a rozšířený) by měly být primary. Což může být někdy problém, pokud už je nějaký rozšířený diskový oddíl nastavený. (Primary diskové oddíly mohou být zpravidla pouze 4). V takovém případě bych postupoval tak, aby zůstalo pořadí zachováno. To už však vyžaduje trochu citu.
Přiznám se, nevím jen tak z hlavy čím bych řešil FAT32, asi pomocí dd
, ale NTFS diskový oddíl jsem si zazálohoval v jeho "panenské" podobě přes prográmek ntfsclone
z balíku ntfsprogs (samozřejmě pakovaný) a pro jistotu šoupnul do zálohy na jiný stroj (balík měl asi 5GB)
Probíhá jako jindy, jen s tím rozdílem, že už využiji připravených diskových oddílů. Můj oblíbený zavaděč je GRUB, především z toho důvodu, že umožnuje i v případě chybných údajů zaváděcí záznam editovat a eventuálně upravit. Většina distribucí správně detekuje původní zaváděný OS a podle toho upraví záznam. Pokud však narazíte na podobnou zvrhlost jako naposledy Leoš, kdy se vám místo očekávaného MS Windows spouští něco jiného, zkuste upravit záznam pro Windows v zavaděči tak, aby šel rovnou k diskovému oddílu s Windows (proto je dobrý ten počáteční průzkum terénu).
Tiskni
Sdílej:
dd if=/dev/sda of=original.mbr bs=512 count=1
(pisu to z hlavy) a nahrat jej nekam do bezpeci (treba na FTP, disketu, USB ..). Pokud nektery krok selze, muzete obnovit puvodni rozdeleni disku obracenim parametru if
a of
(a prijit o pripadna data na novych oddilech).
IBM r51e má "ThinkVantage Technology" backup, na 3 dvd mam obsah komplet 40GB (skoro prázdnýho) disku, dokáže nabootovat a obnovit kompletní obsah disku s woknama. Akorát to trvá něco pod 3 hodiny.
U mne to osobně je tim, že je fakt nepotřebuju.
a nevíš, prosím, jestli jsou Win přenositelné na jiný komp? Třeba z notebooku, na kterém byly koupené, na desktop?
Hm, jak jsem byl svědkem, tak třeba u Compaqu (desktop) měli nějakou extra verzi woken.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.