Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud teprve uvažujete o koupi PC, zjistěte si co nejvíce informací o jeho výrobci a podpoře Linuxu. Dále se rozhodněte, zda chcete na počítači provozovat jenom Linux nebo i Windows (dualboot). Pokud chcete jenom Linux, je situace jednoduchá. Vyberte si počítač bez operačního systému (či s předinstalovaným Linuxem). Dnes už většina výrobců tuto možnost nabízí a je zbytečné platit Microsoftu za software, který nebudete používat. Pokud to není možné, smažte všechny diskové oddíly a nainstalujte Linux.
Pokud ale na počítači chcete provozovat Linux i Windows, je situace složitější. Výrobci šetří za každou cenu a nedodávají ani instalační CD pro Windows. Před nákupem si ověřte, zda dostanete originální instalační CD nebo jen nějaké záchranné CD pro obnovu předinstalovaných Windows v nastavení dle výrobce. Trvejte na instalačkách, je to pro vás výhodnější.
Neseženete-li instalační CD, nejdříve si vytvořte kompletní sadu záložních CD/DVD, abyste se v případě problémů mohli vrátit do výchozího stavu. Ideální je zazálohovat si master boot record pevného disku. To provedete například pomocí následujícího příkazu (nejlépe z živého CD s Linuxem) a tento soubor si pečlivě schováte (například na USB, soukromé FTP apod).
dd if=/dev/sda of=zaloha.mbr bs=512 count=1
Pokud instalujete Linux na počítače od Acer, mějte se na pozoru a buďte maximálně opatrní. Na instalačky Windows zapomeňte a jedinou radou servisu je, jak obnovit stav z fabriky. Nicméně stačí neopatrný krok a ani to se vám nemusí povést.
Acer instaluje na PC tři oddíly ve FAT32. První je několika gigabajtový skrytý oddíl, raději ten nemažte. Pak je C: oddíl s Windows a prázdný oddíl D:. V MBR je skryt zálohovací software eRecovery, který při startu vyvoláte zkratkou Alt-F10. Pokud při instalaci Linuxu necháte nainstalovat zaváděč Linuxu (lilo, grub) do MBR, Windows již nenastartujete, neboť eRecovery vás přinutí reinstalovat C: ze zálohy (čímž zničí obsah C:, často i na ostatních připojených discích). Tento software dále vyžaduje, aby oba disky byly ve formátě FAT32, převod na NTFS se nemusí vyplatit. Chybějící disk D: vám také může způsobit spoustu problémů.
Nejlepší tedy je nejdříve pořádně nainstalovat Windows a zazálohovat je. Při instalaci Linuxu rozdělit D: na více oddílů, minimálně jeden pro Linux (například /dev/sda6) a jeden na swap, nicméně ponechte D:. Zaváděč nechte nainstalovat do oddílu Linuxu (/dev/sda6). Při dalším startu Linuxu (například z živého CD nebo v Záchranném režimu instalace vaší distribuce) si uložte boot sektor vašeho linuxového linuxového oddílu do souboru, který podstrčíme Windows.
dd if=/dev/sda6 of=/mnt/windows_c/bootsek.lnx bs=512 count=1
Dále ve Windows musíte zeditovat soubor C:\boot.ini, který je skrytý a jen ke čtení. Na jeho konec přidejte následující řádek, díky němuž vám naskočí při startu jednoduché menu.
C:\BOOTSEK.LNX="Linux"
Osobně bych už tohle harakiri raději nikdy nepostupoval a značkové PC bez originálních instalaček nikdy nebral. Navíc Acer to díky svému eRecovery neskutečně komplikuje.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 24.9.2006 11:28 | Poslední úprava: Leoš Literák, 24.9.2006 11:39 | Historie změn | Zobrazeno: 1896×
Tiskni
Sdílej: