Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb patálie pokračují.
Minule jsem psal o tom, jak mi Acer eRecovery brání nainstalovat Linux. Když jsem obnovil původní masterboot record, dokázal jsem aspoň vrátit Windows. Takže jsem je zaktualizoval a chystal se udělat zálohu. Ale ta se o sto mega nevešla na jedno DVD. Proto jsem instaloval další a další nutné programy, ať ty dvě DVD zaplním.
Nevím, zda tam byla souvislost s instalací antiviru Avast, ale najednou mi zmizela ikonka pro eRecovery a ten program jsem nikde nenašel. Po googlování jsem našel, že FTP server Aceru obsahuje instalačky eRecovery. Nainstaloval jsem jej a zkusil spustit, ale psal nějakou chybu, že Acer eRecovery Management is not available. Zajímavé také je, že adresář C:\Acer\Empowering..\eRecovery
se mi sám od sebe ztrácí. Jako by jej něco smazalo.
Tak jsem to vzdal a rozhodl se začít odznovu. Vytáhnul jsem sadu 5 CD s inicální zálohou, ale tam nebylo, čím ji vrátit. Zkusil jsem ještě jedno CD (CD2D) a tam byl soubor recovery32.exe. Nicméně po spuštění a odsouhlasení obnovy mi při čtení CD2 zatuhnul s chybou
call err=3, szCommand=X:\I386\System32\ITWIN.EXE Z:\IMAGES\62OB31DT.P2 /AIM1R8
Napadlo mě z CD nabootovat. Asi pět minut se spouštěly windows a aplikace recovery. Vypadalo to dobře. Vše jsem tedy odsouhlasil a vyzvalo mě to ke vložení CD2. Byl tu ale malý problém - mechanika nešla otevřít. To už mi vážně přijde jako špatný žert.
Tak teď nevím, co dál. Bez zálohy systému se bojím pokračovat instalací Linuxu. Současné instalačky jsou mi k ničemu, když je nemohu použít. Z Aceru mám čim dál horší pocit. Nebaví mě dělat jim neplacenou QA.
Tiskni
Sdílej:
Potvrzuju, mam na IBM r51e vespod MAC adresy síťovky, wifiny, výrobní označení noťase a registrační štítek k woknům.
Stojí ti to za to? Kolik jsi s tim strávil času? Bude ti to k něčemu, ty zkušenosti? Pokud ano, tak máš pravdu, stojí to za to, to trmácení se cestou trnitou.
Mně prozatim stačí funkční dosbox. Tedy přiznávám, že i já mam nějaké pařanské choutky.
badblocks -w
'.