Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb patálie pokračují.
Minule jsem psal o tom, jak mi Acer eRecovery brání nainstalovat Linux. Když jsem obnovil původní masterboot record, dokázal jsem aspoň vrátit Windows. Takže jsem je zaktualizoval a chystal se udělat zálohu. Ale ta se o sto mega nevešla na jedno DVD. Proto jsem instaloval další a další nutné programy, ať ty dvě DVD zaplním.
Nevím, zda tam byla souvislost s instalací antiviru Avast, ale najednou mi zmizela ikonka pro eRecovery a ten program jsem nikde nenašel. Po googlování jsem našel, že FTP server Aceru obsahuje instalačky eRecovery. Nainstaloval jsem jej a zkusil spustit, ale psal nějakou chybu, že Acer eRecovery Management is not available. Zajímavé také je, že adresář C:\Acer\Empowering..\eRecovery
se mi sám od sebe ztrácí. Jako by jej něco smazalo.
Tak jsem to vzdal a rozhodl se začít odznovu. Vytáhnul jsem sadu 5 CD s inicální zálohou, ale tam nebylo, čím ji vrátit. Zkusil jsem ještě jedno CD (CD2D) a tam byl soubor recovery32.exe. Nicméně po spuštění a odsouhlasení obnovy mi při čtení CD2 zatuhnul s chybou
call err=3, szCommand=X:\I386\System32\ITWIN.EXE Z:\IMAGES\62OB31DT.P2 /AIM1R8
Napadlo mě z CD nabootovat. Asi pět minut se spouštěly windows a aplikace recovery. Vypadalo to dobře. Vše jsem tedy odsouhlasil a vyzvalo mě to ke vložení CD2. Byl tu ale malý problém - mechanika nešla otevřít. To už mi vážně přijde jako špatný žert.
Tak teď nevím, co dál. Bez zálohy systému se bojím pokračovat instalací Linuxu. Současné instalačky jsou mi k ničemu, když je nemohu použít. Z Aceru mám čim dál horší pocit. Nebaví mě dělat jim neplacenou QA.
Tiskni
Sdílej:
Potvrzuju, mam na IBM r51e vespod MAC adresy síťovky, wifiny, výrobní označení noťase a registrační štítek k woknům.
Stojí ti to za to? Kolik jsi s tim strávil času? Bude ti to k něčemu, ty zkušenosti? Pokud ano, tak máš pravdu, stojí to za to, to trmácení se cestou trnitou.
Mně prozatim stačí funkční dosbox. Tedy přiznávám, že i já mam nějaké pařanské choutky.
badblocks -w
'.