Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 23:56
Možná si někdo vzpomenete, že jsem o ní psal cca před měsícem. Tak už mi konečně dorazila do pracek. Rusi mezitím natáhli cenu na 19,8 tis. rublů (z původních 15 tis.) a od 15. ledna následujícího roku by se měla začít konečně prodávat i v USA za deklarovaných baťovských 499$.
Po pravdě musím říct, že bezprostředně po spuštění jsem byl poněkud zklamán. Stávající firmware totiž neumožňuje přepnout systémový jazyk, takže všude jsou jen bukvice. Také to neumí DjVu, jak jsem tajně doufal - firmware u verze co se má prodávat v USA ho má umět. Wifi to sice asi má, ale nikde nic, čím by ji bylo možno nakonfigurovat. To mě však nepálí - chtěl jsem zařízení na čtení komiksů, ne netbook. Navíc podle kolegy co mi ji pořizoval, má být k dispozici v lednu bezplatný upgrade - ovšem v Rusku. Ten možná vyřeší i ty věci stran DjVu.
Takže zklamání?
Ani - ne. I když na pomyslné pětihvězdičkové stupnici bych zatím víc než tři nedal.
První dojem byl, že displej Kindle co má kolega vypadá lépe. Je to dáno nejspíš tím, že se displej u zařízení jetBook Color leskne - proč? To ví jen bůh. Je však opravdu velký. S rozlišením 1600x1200 má bezkonkurenčně největší plochu z toho co je na trhu k dispozici. Jen pro srovnání Kindle DX s černobílým displejem o stejné velikosti má mít rozlišení 1200x824. Displej je navíc "dotykový". Uvozovky jsou ale zcela na místě, neboť nereaguje na žádný jiný dotyk, než hrotu přiloženého pera. Odezvu nelze nikde konfigurovat a je opravdu hrozná. Aplikace typu kalkulačky jsou prakticky nepoužitelné. A o vyhledávání jsem se raději ani nepokoušel.
Pokud jde o barvy - zapomeňte na co jste zvyklí z LCD. Je jich málo a jsou vyblité. Nicméně na komiksy typu Čtyřlístku to bohatě stačí.
Nejdříve jsem si hrál s PDF. Čtečka si před otevřením každý soubor nejprve interně předžvýká - u některých PDF, vytvořených z naskenovaných knih, jsem nabyl dojmu jako by zcela vytuhla - naštěstí je k dispozici čudlík pro reset. Vygenerované PDF jsou celkem v pohodě.
Když jsem překopíroval od kolegy jednu z knih, ve formátu .mobi
mi došlo, že to asi tak jednoznačné s podporou tohoto formátu nebude. Výsledek zobrazení byl tristní - obrázky se nezobrazovaly vůbec a pro text byl použit bezpatkový font, který není na čtení zrovna moc příjemný. Bohužel zaměnit jej nelze, leda změnit velikost.
Zkusil jsem i jiné formáty. Jako nejoptimálnější volba pro Čtyřlístky konvertované z .cbr
se ukázal formát .fb2
. Pro skenované knížky, které mám pouze ve formě .jpg
obrázků si budu muset zplichtit nějaký skript, který je nasází do hmtl. Firmware je totiž neumí otevřít přímo - pouze zabalené do nějakého formátu, nebo vložené do jednoduchého html.
Pro převod jsem použil aplikaci calibre - musel jsem však vytvořit vlastní profil, protože jednak žádná jiná čtečka nemá tak velkou plochu. A další věc - ve výchozím stavu převádí aplikace obrázky na černobílé, takže bylo nutné zaškrtnout volbu aby barvy byly zachovány. Určitě to není z hlediska konfigurace profilu vše, ale prozatím to stačí.
Pokud jde o bukvice, tak i když jsem na střední škole z ruštiny téměř propadal a maturitní zkoušku dostal z milosti, něco mi z tohoto jazyka přeci jen uvízlo, takže jsem se poměrně rychle zorientoval. Ovšem dialogy nejsou nic moc.
Procesor očividně dělá co může. Rychlost překreslování obrazovky je celkem v pohodě, ale kdyby byl výkonnější, tak by to určitě mělo pozitivní vliv na rychlost zpracování souboru před vlastním čtením.
Pokud jde o místo, tak interně je k dispozici 2GB místa (kolegův Kindle má 3GB), ale dá se přidat až 32GB micro SD karta. Systém zobrazí v nabídce knihovny pouze knižní formáty které zná. Obrázky, a formáty které nezná zůstávají ukryty.
V základní výbavě firmware jsou následující aplikace:
Na to, že zůstává hlavní zátěž s listováním a pohyby v položkách menu na tlačítkách, mi přijdou ve srovnání s Kindlem dosti fórové. Uvidíme jak dlouho vydrží. Příslušenství je poměrně strohé - sluchátka, nabíječka s USB konektorem a USB 2.0 kabel s mini USB konektorem, což mě potěšilo, protože jde o stejný typ co má můj externí box, foťák i mobil.
Tak to zařízení mě vyšlo na 8950,- Kč + slíbená baňka za dopravu.
Tiskni
Sdílej:
Chtěl jsem čtečku a ne další bazmek na přehrávání videa a projíždění netu. Ten Samsung na to nemá jak z hlediska výdrže, tak rozlišení.Kolik má vydržet tohle? Čtu na Galaxy Tabu e-booky v PDF (ještě jsem neviděl čtečku, která by zvládala rozumně sazbu, PDFka jsou jistota, že to bude vypadat rozumně) a výdrž bych odhadl (extrapolací) na nějakých 9 hodin, což není vůbec špatné.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.