Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Již zhruba 15 let jsou k dispozici technologie, pro zpracování knih do elektronické formy. Ne že by elektronické knihy neexistovaly již dříve, ale teprve všeobecné rozšíření technologie PDF a DjVu umožnily knihy nejenom rozumně archivovat, ale i číst. Jenže dlouhou dobu chybělo nějaké kloudné zařízení na kterém by je bylo možné číst. Původně jsem se domníval, že bych snad pro čtení těchto knih mohl využít G1 - byl to jeden z důvodů proč jsem si ji mezi prvními u nás pořídil. Ale byl jsem zklamán. Rozlišení displeje bylo příliš nízké na to aby se na tom něco dalo číst a při optimální velikosti textu se na něj zase nevešel rozumně žádný odstavec tak, aniž by bylo nutné neustále posouvat stránku sem a tam.
Pak mi svitla naděje v Nokii N900, ovšem jen proto aby obratem zhasla - nehorázná cena a neschopnost firmy vrhnout tento telefon na trh ve správný čas udělaly své. Jenže to by nebyla celá pravda. V té době už mi bylo jasné, co si budeme nalhávat, že aktivní displej není na čtení to pravé a to ani na notebooku či telefonu. Za jasného dne je na něm vidět houby a za optimálních podmínek zase žere moc energie, takže se záhy čtecí zařízení vyšťáví.
Tou dobou se však už začaly objevovat první čtečky s elektronickým inkoustem. Zpočátku byly nechutně drahé, bylo však pouze otázkou času než dojde v této oblasti k zásadnímu průlomu. Ten učinil zcela logicky Amazon, server zaměřený na prodej knih, který tím že svým klientům nabídnul zařízení, jehož prostřednictvím by mohli číst elektronické knihy stejně pohodlně, jako ty klasické. Pro něj to znamenalo především razantní zvýšení obratu, aniž by vzrtostly náklady. Je totiž mnohem výnosnější za nižší poplatek nabízet ke stažení knihu v elektronické formě, než opakovaně zajišťovat na skladě stejnou knihu jako fyzický kus. Obchod s elektronickými knihami, to jsou především minimální náklady na skladování a expedici.
Amazon pochopitelně nijak neriskoval, a proto sáhnul po dostupné a již ověřené technologii, která však umožňuje pouze černobílé zobrazení. Většině čtenářů tento detail nevadí a díky masové produkci jsou dnes tyto černobílé elektronické čtečky dostupné za poměrně příznivou cenu.
Na Kindle od Amazonu se mi nelíbí několik věcí. Cenu bych i zkousnul, ale umanul jsem si, že pokud si koupím nějakou čtečku, tak jedině se slušným rozlišením a v barvě. A tady je kámen úrazu. To co se dnes nabízí většinou stojí z tohoto úhlu pohledu za starou belu.
Apple využil této situace a zamáznul trh se svými tablety. Jenže ty stále nijak neřeší otázku displeje. Možná si někdo říká, co mám pořád s tím displejem. Tak jen pro připomenutí - displej na bázi elektronického inkoustu nepřináší pouze úsporu elektrické energie, ale především je na světle lépe čitelný.
První zařízení, o kterém se objevily zmínky byl Hanvon E920. Průběžně jsem monitoroval situaci, ovšem ve slibovaném termínu, kdy mělo zařízení přijít na trh bylo stále ticho po pěšině. Vzhledem ke zkušenostem s Číňany se vysvětlení nabízelo jaksi samo - jako by jim někdo překazil plány a potřebnou technologii se jim nepodařilo včas ukrást.
No a dnes je již jasné odkud. Zatím co čínské zdroje byly dlouho tajemné jak hrad v karpatech, tak na webu fy. Ectaco http://www.jetbookk12.com se lze dočíst vcelku podrobnou technickou specifikaci zařízení jetBook Color, které jako by tomu čískému krámu z oka vypadlo Je však ale taky možné, že jde v podstatě o stejné zařízení, které se v Číně vyrábí a prodává pouze pod jinou obchodní značkou.
Zařízení měla firma Ectaco vyvíjet během uplynulého roku v Rusku. A na americký trh má přijít teprve ve 4 kvartále tohoto roku za 379$. Ovšem jak jsem zjistil, v Rusku je možné zařízení koupit za 15 tis. rublů (cca 8 tis. kaček) již teď! Bohužel z obchodem z těchto končin nemám žádné zkušenosti. Nažhavil jsem tedy drát a požádal svého kamaráda, který se pracovně v tamty končiny čas od času pohybuje o spolupráci. Jestli to tedy klapne, rád se zde s výsledkem pochlubím.
Update.. Tak čtečka už je na ceste. Příští týden, půjde-li to dobře, by mi ji měl dovézt kamarádův kolega do Prahy. Ale jak jsem se tak kouknul na ten Ruský web, tak cenu pěkně natáhli. Už to nestojí 15 tis. ale 19,8 tis.!
Tiskni
Sdílej:
Já bych tedy osobně žádné zařízení s E-Inkem nekupoval. Rád čtu ve tmě a tam je E-Ink na houby (fakt nemám zájem o obezličky typu svítit si na čtečku lampičkou)....To tě přejde. Přinejmenším v době, kdy budeš sedět na lávce u hřiště a čekat až se tvůj harant vyblbne na prolízačkách, nebo na pískovišti.
+1 Plus je ta lampicka velmi luxusna aj oproti stolnej lampe, ktora vzdy ako naschval svieti pod zlym uhlom. Citat v tme na LCD je pre mna rozhodne utrpenie.Já bych tedy osobně žádné zařízení s E-Inkem nekupoval. Rád čtu ve tmě a tam je E-Ink na houby (fakt nemám zájem o obezličky typu svítit si na čtečku lampičkou)....To tě přejde. Přinejmenším v době, kdy budeš sedět na lávce u hřiště a čekat až se tvůj harant vyblbne na prolízačkách, nebo na pískovišti.
Citat v tme na LCD je pre mna rozhodne utrpenie.Vidíš, pro mě to utrpení není, naopak mi to tak vyhovuje. A že už jsem na displayi svého smartphonu (s úhlopříčkou jen 3.2") přečetl několik desítek sci-fi románů, řekl bych že to bude dohromady už dokonce okolo stovky knih.
ale teprve všeobecné rozšíření technologie PDF a DjVu umožnily knihy nejenom rozumně archivovatMno... čistý text v kombinaci s Unicode taky není k zahození :).