Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 07:11
Kdo z vás si vzpomene na propagační slogan, z večerníčku o klukovi z plakátu? Třeba se nad ním teď někdo z vás zamyslí a rovněž zapřemýšlí o tom, zda-li by nestálo za to, obdařit potomka knihou z linuxového ranku. Ale upřímně řečeno, s nabídkou takových knih to již dlouhodobě není žádná sláva. A není divu.
Nejenom psát, ale i překládat knihy tohoto typu do češtiny se nevyplácí, protože ty co se snaží držet krok s aktuálním vývojem rychle zastarávají.
Pro mé první krůčky byla neocenitelná referenční příručka linuxových příkazů – bůhví kde je jí konec. Žádný tlustospis. A výborná byla i kniha Milana Sovy z roku 1991 (Milan Sova: Unix V – úvod do operačního systému, Grada, Praha, 1991), ze které jsem konečně pochopil rozdíl mezi symlinky a hardlinky a další věci ohledně souborového systému, práv, aj.
Tu jsem měl naštěstí po ruce, když jsem tedy řešil jakou startovací literaturu synovi předhodit abych nemusel opakovaně řešit infarktové situace. Ty úplné základy se mnou absolvoval když mu bylo asi deset a samozřejmě svůj poznámkový sešit za tu dobu dávno někam zašantročil.
Jeho zájem o tuhle problematiku oživil minecraft. Kromě toho, že občas musel řešit jak si doinstaluje něco nového, si chtěl rozjet vlastní server. Rozhodl jsem se tudíž mu opatřit nějakou rozsáhlejší literaturu, která by nebyla tak beznadějně zastaralá jako Linux – praktický průvodce od Marka G. Sobella z r. 1999.
Jelikož už má 16, a jeho angličtina šla díky online pařbě minecraftu v posledních měsících výrazně nahoru, nebylo nutné aby to bylo v češtině. Zaměřil jsem se tudíž na to, jestli je vůbec k dispozici nějaká rozumná kniha, která by reflektovala změny ke kterým došlo v rámci linuxového deskopu za posledních dvacet let.
Volba padla na CompTIA Linux+ Study Guide od Christine Bresnahan a Richard Bluma, studijní příručku co vyšla v loňském roce v nakladatelství John Wiley & Sons.
Z dostupných náhledů na webu jsem získal pocit, že to bude dobré. Kniha už se zaobírá použitím systemd a reflektuje i řadu dalších věcí, na které se tady neustále někdo ptá, aniž by se obtěžoval porozhlédnout po internetu. Vše podané srozumitelnou formou. A jelikož je to studijní příručka, u všeho jsou také testy, takže si lze rovnou vyzkoušet co z vybrané kapitoly ulpělo v hlavě. Díky tomu je ta kniha také tak tlustá. Byla-li by v pevné vazbě, tak byste s ní umlátili i slona (928 stran, 1,578 kg).
Kniha se mi jeví fakt dobře, protože ty věci znám. Vše je podané srozumitelně, žádné krávoviny. Takže bych těch cca 1500,– rozhodně nepovažoval, ani v případě mírně pokročilých uživatelů, za vyhozené peníze.
Tiskni
Sdílej:
nóóóóóóóó asi to jako nebude uplně legální si myslim ale kdyby ti jakoby nestačily jenom ty zkrácený náhledy toho co voni chtěj abys viděl tak v tomdletom 'knichkupectví' si knížku mužeš před tim než si ji třeba někde koupíš 'prohlídnout' celou hele ;D ;D
GREAT THANKS!
Je tam více zajímavých knih.
ale debian+ řikal žeje to jakoby nejvíc nejlepší knížka tamten linux dokumentační projekt aže by si ji jackhokus měl jako přečíst :O :O hele :O :O :O :O
THE book the Time Lords (including the Doctor) read when studying at the Academy, the full-color in-world history that pieces together the true story of Gallifrey from the many and contradictory accounts that survived the Last Great Time War.
Doctor Who: A Brief History of Time Lords tells the story of all of this ancient, legendary civilization, of notable historical figures, of Gallifrey itself, of the Time War and much more. The planet Gallifrey. The Shining World of the Seven Systems. Often to be found in the constellation of Kasterborous. Birthplace of one of the oldest civilizations in the universe: The Time Lords.
From their technologies and strategies to the renegades like the Master and the Doctor himself, this is the definitive guide to the oldest and most powerful civilization in the universe. They invented black holes, transmits, stellar manipulators, and they atrophied. A bunch of elderly academics in funny hats, the Time Lords watched the whole history of creation. This was the civilization that inflicted some of its most renowned and deadly renegades and criminals on the universe: the Master, the Rani, the Monk, the War Chief, yet it was also the benevolent power that rid the cosmos of the Great Vampires, the Racnoss and the Fendahl.
Featuring full-color, never-before-seen illustrations and a beautiful interior design, this is a highly collectible in-world companion no Whovian can be without.
Star TrekDeep Space Nine nikolivěk
Největší obliby mezi fanoušky v době „postpicardovské“ se dočkal Hluboký vesmír 9, který v posledních sezónách výrazně opustil epizodickou strukturu na úkor průběžného líčení válečných událostí ve střetu s Dominionem. Tato franšíza došla také nejdále, pokud jde o ztemnění celého konceptu – tedy v něčem, co by se dalo označit jako „opuštění roddenberryovského kánonu“ (podle humanistických idejí, které do seriálu vtělil jeho tvůrce). Za každých podmínek příkladní zástupci Hvězdné flotily najednou ve válečném stavu nedokážou dostát všem ideálům, které se zavázali následovat. Jsou nuceni dělat kompromisy, které se odrážejí na jejich psychickém stavu. S odhalením supertajné služby jménem Sekce 31, která se řídí výhradně principem „účel světí prostředky“ a dělá za Federaci planet černou práci, navíc padají poslední iluze o světě, kde je respekt k druhým nejvyšší hodnotou, a to i ve vztahu k úplně cizím kulturám. … A přinejmenším autor těchto řádků zoufale postrádá ještě jednu věc. Star Trek vznikl v době kulminující studené války jako kolektivní sen tvůrců a diváků o krásném světě zítřka. Byl připomínkou a vyjádřením naděje, že když všechna historická příkoří překonáme, vkročíme snad jednou do budoucnosti prosté peněz i sobeckých, partikulárních zájmů. S cestou do vesmíru se nám rozšíří obzory a získáme tolik potřebný odstup. Ano, je to až dechberoucí naivita, která má blíže k renesančním utopiím než nějakým pravděpodobným prognózám. A jde zjevně o dokument doby, na kterém se podepsaly historické okolnosti jeho vzniku. Pak je ale potřeba si klást otázku: Co o naší současnosti a budoucnosti vypovídá spíše dystopický Picard, který se vydává na svou možná úplně poslední misi s cílem spasit milovanou Federaci planet?
ti jako nikdo todleto všecko dohromady za jedinou knížku nedá ;D
nóóóó možná ty lyže bys jako moh dostat :D ;D
Dostat jako malej za dobrý vysvědčení knihu, tak nebudu šťastnej. Buď tvrdou cash, nebo něco vhodného pro tento věk (skejt, gamesa, brusle, lyže, snouč, kolobrndu, karton šrpcek, sud piva...).A to je důvod, proč když se člověk rozhlédne venku, vidí ve věku 9 - 20 let už v podstatě jen dementy, kdy 90% z nich neumí ani souvisle přečíst text nebo ultra dementy s bluetooth reprákem, co z nich duní nějaký retard z trendů na youtube. Nezbývá než popřát "rodičům" jak se pěkně starají.
Zdar Max
noa pracoval jako tamten člověk vod závory nebo ne?? jestli byl jako třeba nemocnej nebo poslanej domu tak zato přece nemůže :O :O si myslim žeje takový blbý ho zato mlátit lopatou nebo házet zeschodů :O :O :O :O
Začni tím, že přestaneš lidi soudit podle vzhledu nebo podle toho, co poslouchají. Pak se můžeme pohnout dál :).Tak to nejprve doporučím vystrčit hlavu z brlohu a podívat se kolem sebe, co vlastně frčí. Můžeš si podobného doma vypěstovat a mít z něj radost. Nebo předtím jen svého synátora s jedním takovým můžeš seznámit, aby chytnul dobré návyky. Zahraniční kráska česká kráska
Zdar Max
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.