abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 21:55 | Zajímavý článek

Vláda v pondělí 13. července projednala Výroční zprávu o stavu otevřených dat za rok 2019. Ke stažení je na Portálu otevřených dat (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 16:22 | Komunita

MojeFedora.cz informuje, že FESCo schválilo návrh, aby se jako výchozí editor v terminálu od Fedory 33 používalo GNU nano. Fedora doteď žádný výchozí editor pro terminál nastavený neměla a nechávala to na jednotlivých programech. Ty často používané, jako třeba git, ale ve výchozím stavu používaly editor vi, který autor návrhu nepovažuje za příliš intuitivní.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
dnes 14:22 | Komunita

Dlouhodobá LTS podpora Debianu 8 Jessie vydaného 26. dubna 2015 skončila k 30. červnu 2020. K dispozici je placená rozšířená dlouhodobá podpora ELTS do 30. června 2022. Poslední opravné vydání Debianu 9 Stretch uvolněného 17. června 2017 bude vydáno 18. července 2020. Jeho dlouhodobá podpora je plánována do 30. června 2022. Plánujete-li ji využívat, vývojáři ocení vyplnění dotazníku ohledně této LTS podpory.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.26.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku svém na blogu věnuje Thomas Haller.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 13:00 | Zajímavý software

Laboratoře CZ.NIC zveřejnily software DNS Probe. Jeho úkolem je zachycovat DNS provoz na síťovém rozhraní (UDP i TCP), párovat DNS dotazy s příslušnými odpověďmi a exportovat konsolidované záznamy o každé jednotlivé DNS transakci, která se v síťovém provozu vyskytla.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

Byla vydána verze 2.2.0 svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 01:11 | Nová verze

Správce oken IceWM (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.7.0. Přehled novinek, vylepšení a oprav na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
12.7. 01:22 | Komunita

Před dvěma lety se Andrew Kelley rozhodl naplno věnovat se svému koníčku, tj. vývoji open source programovacího jazyka Zig (GitHub). Opustil své dobře placené místo v OkCupid a vytvořil si účet na Patreonu. Včera představil nadaci Zig Software Foundation zastřešující propagaci a další vývoj tohoto programovacího jazyka. Podpořit ji lze na GitHub Sponsors (aktuálně 66 % z měsíčního cíle 8 600 $).

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
11.7. 22:11 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.10 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Nově využívá nedávno vydaný Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 13
11.7. 13:00 | Komunita

Letošní konference linuxových instalatérů Linux Plumbers Conference (LPC 2020) proběhne online ve dnech 24. až 28. srpna. Vývojáři Linuxu by měli probírat také podporu programovacího jazyka Rust v linuxovém jádru [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte některé open-source řešení [protokol] pro šifrovaný instant messaging?
 (22%)
 (31%)
 (4%)
 (11%)
 (17%)
 (5%)
 (13%)
 (24%)
Celkem 350 hlasů
 Komentářů: 39, poslední dnes 00:13
Rozcestník

Zákulisí učitelky

4.5. 11:50 | Přečteno: 2475× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 4.5. 13:45

První reakcí většiny nezasvěcených, když se zavřely školy vůči učitelům byla závist. "Ti se mají! Nemusejí do práce a plat jim běží." Ti co mají děti školou povinné ale vědí, že poměrně záhy po počátečním ochromení, řada učitelů začala z vlastní iniciativy s on-line výukou. Záhy se začaly v médiích objevovat články, ve kterých rodiče ventilují jak je pro ně náročné zvládat domácnost práci a do toho ještě výuku vlastních potomků.

Jako by jim nedocházelo, že jde o budoucnost jejich dětí.

Posléze se začala řešit otázka, kdy školy zase otevřít a jestli vůbec. Přišla mi dojemná ta péče o zdraví učitelského sboru, která se promítla do několika petic, např. Ne maturita 2020, petice za Uzavření škol do konce školního roku, kterou podepsalo přes 100 tisíc lidí. Aj. Ale velice taktně média pomlčela o tom, že uzavřením škol byl s okamžitou platností ukončen proces inkluze.

Pozornějším čtenářům zdejších diskuzí jistě neunikla moje zmínka, že koncentrace učitelů v mém okolí je vyšší než u někoho jiného. Což je dáno mnoha faktory. Učitelkou je moje sestra, já sám strávil několik let na pedagogické fakultě v Ostravě, kterou na rozdíl ode mne někteří kamarádi dodělali. Učí také řada mých kamarádů, s nimiž jsem studoval na MU v Brně. Vysoký podíl učitelů je i v Lize lesní moudrosti, jejímž jsem členem. Učí i žena, která si během mateřské ke svému inženýrskému vzdělání přidala i to pedagogické, učí i její sestra. A jak mnozí víte, zajišťuji prostředí pro laboratorní výuku na DCE FEL ČVUT, takže vím i jak to probíhá distanční výuka na vysoké škole.

Proto mne zaujal JiKův poslední blogpost, neboť pootevřel okénko do obdobné problematiky na druhé straně oceánu. Naštvalo ho, jak iniciativního učitele direktivně setřeli za jeho výuku která nadstandardním způsobem převyšovala nastavenou úroveň.

Chtělo by se říct: "Tak tohle by se u nás nestalo."

Nestalo. Ovšem ze zcela jiného důvodu. Stávající situace v plné nahotě ukázala bídu našeho školství, které absolutně spoléhá na vlastní iniciativu učitelů, kterým není schopné zajistit ani vhodné pomůcky. Moje žena byla pro nově vzniklou situaci díky mně vybavena nadstandardně dobře, ale většina ostatních učitelů, kdyby neměla vlastní notebooky a internetové připojení by byla upřímně řečeno v loji. Kdyby byli učitelé alespoň odpovídajícím způsobem financováni. Naše rodina si vcelku nemusí stěžovat, i když je plat mojí ženy o víc jak třetinu nižší než můj. A vcelku si nemůže stěžovat ani její, ani moje sestra, protože jim už dcery vypadly z domu. Ale nepřijde mi normální, aby učitelé, protože jim na vzdělávání těch dětí kupodivu záleží, subvencovali výuku ze svých tvrdě vydělaných peněz.

Ale nešť jsou to jenom peníze. Máte ovšem představu, kolik času stráví učitel přípravou výuky, výukou a následně opravami úkolů vypracovaných žáky? Moje žena… a vlastně všechny učitelky které znám, jsou nejspíš duševně choré, protože jsou perfekcionistky a nedokáží odvádět polovičatou práci, natož něco ojebávat.

Její pracovní den začíná kolem 9:00 (jediná vymoženost dnešní doby) a končí kolem 22:00 večer, tj. zhruba ve stejnou dobu, kdy se vracím z práce já. Až do pátku operovala v naší kuchyni (foto 1). Což bylo pochopitelně dost omezující pro naši babičku která tak neměla ani kde udělat oběd, protože nechtěla rušit její on-line výuku. Takže jsem dokončil svůj plán a pořídil k nové židli našemu opičákovi také nový stůl (foto 2). Ano, tohle je koutek toho šikanovaného chudáčka, kterého tady nedávno litoval Bherzet.

Jeho starý stůl se tak stal novým "studiem" on-line výuky naší mamky (foto 3). Jak vidíte, může se rovnou svalit vyčerpáním do postele. Její starý stůl (foto 4) jí postačoval, dokud docházela do školy, kde měla svůj kabinet. Kuchyň bývala v noci a o víkendech mou doménou, než začala s online výukou.

Je učitelkou angličtiny na základní škole, kde učí od první po devátou třídu. Nedá mi to, abych na ni neprásknul, že její žáci patří už nějaký čas v rámci Prahy 3 k těm nejlepším, takže si myslím, že to dělá dobře. Dle vlastních slov, je efektivita on-line výuky zhruba třetinová. Tj. zvládají probrat zhruba třetinu toho co při normální školní výuce. Mnohem víc času než obvykle jí zabírá hodnocení vypracovaných úkolů. Ale co je úplně nejhorší (a na totéž si stěžuje i moje sestra), je vykazování toho, že výuka proběhla. Což například moje sestra, která učí první stupeň, musí dokládat screenshoty z videokonferencí se svými žáky.

Moje žena, krom toho že učí, se také sama učí. Jediná okna, co byste našli v naší domácnosti jsou ta, co vidíte na těch fotkách za záclonkami. Na všem jede linux (Debian). Takže ti co požadují předinstalované MS Windows jsou sami proti sobě. Pro on-line konference využívá žena MS Surface (pochopitelně s linuxem, původní OS byl nenávratně poškozen, proto ten Surface u nás v práci nikdo nepoužíval), ale korespondenci a úkoly doručené mailem zpracovává na starém, ale stále dobrém bazarovém Dellu, který se svým rozlišením 1900x1600 a hardwarovým zpracováním (podsvícená klávesnice např.) jí maximálně vyhovuje. Pokud jde o videokonferenční software, využívá MS Teams, Zoom i Jit.si

Pokud jde o žáky, moc jsem se s ní o tom zatím nebavil. To víc s její sestrou, rovněž učitelkou prvního stupně, protože jsem jí navedl hned když to začalo k používání jit.si a pochopitelně mne zajímalo, jaký to má efekt. Takže výsledek je zhruba takový: dvě skupiny asi po šesti lidech učí přes jit.si, jednu přes Skype, dalších 8 přes e-mail a zbytek neexistuje. Jedná se zhruba o třetinu žáků, co po vyhlášení vládních opatření nejspíš s rodiči odjeli na chaty a chalupy, kde jsou zcela bez internetového připojení.

Za sebe bych chtěl jenom říct, že dnes je doba kdy se láme chleba. Blbcům se už nikdo, tak jako v minulosti věnovat nebude. Je pouze na rodičích, jestli svoje děti přesvědčí o tom, že je pouze v jejich zájmu aby se učily a vytvoří jim k tomu podmínky. Kdo na to nemá, nebo to nepochopil, připravuje vlastním přičiněním svoje potomky k tomu, aby spadly na tu nejnižší úroveň společenského žebříčku, protože nebudou umět nic. Ani pracovat.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Obrázky

Zákulisí učitelky, obrázek 1 Zákulisí učitelky, obrázek 2 Zákulisí učitelky, obrázek 3 Zákulisí učitelky, obrázek 4

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

otasomil avatar 4.5. 13:00 otasomil | skóre: 38 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Skoly budou tak dlouho zavreny az nekdo zjisti kolik se usetri tim ze se bude ucit soucasnym elektronickym zpusobem ze uz je ani neotevrou a budoucnost bude takova: https://khanovaskola.cz/
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
4.5. 13:11 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nic proti, ale ty sis asi nevšiml co jsem napsal. Efektivita tohoto typu vzdělávání je zhruba třetinová, a pokud se to nevrátí do původního stavu, tak učitelé co se snaží zachovat alespoň takovou úroveň výuky, brzy skončí na syndrom vyhoření.

Stránky na které odkazuješ vyžadují aktivní přístup žáka. A vycházejí z předpokladu, že již umí alespoň částečně číst a psát. Jenže tady je problém především ve výuce žáků prvního stupně, kde se to teprve mají naučit.
⧠ A = 0 avatar 4.5. 15:24 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Efektivita tohoto typu vzdělávání je zhruba třetinová,
To dost záleží na implementaci, a taky je to dost individuální. Mně osobně (z hlediska žáka) by to na gymplu bylo přineslo tak desetinásobné zvýšení effektivity.

S tou implementací: sám jsi nastínil problémy, které výuku ztěžují. Ale mnohé z nich jsou snadno řešitelné, je to hlavně otázkou politické vůle.
Nevolte zmrdy.
4.5. 15:37 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ano, viz link na můj blogpost z r. 2006 kousek níže. Bohužel se od té doby nezměnilo skoro nic. A jak to tak pozoruji, nejspíš ani nezmění.

A ve výsledku se ještě víc rozevřou sociální nůžky mezi dětmi, které jsou schopny samostatné výuky a těmi co se bez aktivní účasti pedagoga při vzdělávacím procesu neobejdou.

Jenže výuka na prvním vzdělávacím stupni se bez aktivní účasti učitele neobejde. A většina rodičů není schopna, z nejrůznějších důvodů, tohle sama zvládnout.
otasomil avatar 4.5. 20:03 otasomil | skóre: 38 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
No o tej tretine ktera se na to vyflakla uplne predpokladam ze jednak nemaj ani PC protoze toto zarizeni pomalu z domacnosti mizi, nebo jejich PC neumoznuje pro zastaralost instalaci nenazranych aplikaci na bazi jakychsi her ktere vyzaduji aktualni herni HW, podobne jsou na tom i tablety ktere tyto aplikace neutahnou a malokdo z pedagogu je tak racionalne uvazujici aby toto bral potas a ubiral se cestou nejjednodussi a nejstandardnejsi. Tohle mozna delaji Vasi znami ze skolstvi ale realita jinde je proste jina.
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
6.5. 08:20 Pavel Píša | skóre: 16 | blog: logic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
I starší tablet s dobrým systémem (například BingBlueButton) plně stačí. Zkušenosti s naším výukovým systémem máme pozitivní a lidé se připojují z čehokoliv. Nám přes něj večer kamarádka (víla nebo elfka Fallon) četla svojí pohádku z farmy, kterou se svým rytířem pod hradem Houskou obývá. Přes nějaké WIFi, které tam měli jsme to den předtím zkoušeli z nějakého počítače, který měli v maringotce, kterou do vybudování sídla obývají. Druhý den, aniž jí napadlo, že by to nemuselo chodit, se přihlásila ze staršího tabletu, neřekla to, a chvíli jsme jí s obecenstvem radili, kde zapnout kameru, trochu to natáhlo i to, že jsme na začátek vůbec nevěděli, že s ní mluvíme přes Android. Povedlo se, a četla nám pak ze své knížky z louky, kterou ovětlovalo zapadající slunce, občas do kamery koukal její synek, hlas i obraz při čtení přenesený v dokonalé kvalitě včetně emoční/dramatické složky. Ano, když hrála na kytaru, tak to nebylo ono, mikrofonek v tabletu a asi i Speex kodek optimalizovaný na hlas a potlačení ostatních zvuků udělaly své.

Stejně tak zcela bez vyzkoušení prezentujícími, rovnou na ostro, proběhlo v našem systému setkání Fedora 32 release party. Nikdo nic neinstaloval.

Sám jsem se vždy snažil volit i svou peněženkou, takže jsem nikdy Android telefon nekupoval (a stále s pochopením čekám na Librem 5). Takže ano, patřím do skupiny, která se ze svého telefonu nepřipojí. Když mě ale Google pozval na GSoC mentor summit, tak jsem věděl, že openstreetmap na displeji 100x160 na mé outdorové GPS bude při řízení auta problém. Odkoupil jsem od jednoho z bývalých studentů (se kterým se teď nemohu i kvůli důsledkům Nvidia NDA od roku 2017 bavit) nějaký Lenovo telefon s rozbitou RF částí přeplácnutý polofunkčním Replikantem atd. HW nyní s cenou okolo 200 kč, kdyby byl funkční tak když budu přehánět tak 1000kč. Na něm mám Firefox, doma WiFi nepoužívám, je to na jednu stranu smog a na druhou pro pořádné připojení počítačů a embedded systémů, které bootují ze sítě, nic moc. Ale okrajem ke mě zasahují WiFi sousedů a jako zákazník UPC mám legální právo na UPC WiFi Free. Takže jsem pro test i na této sestavě vyzkoužel z Firefoxu připojení do vlastní přednášky a opět vše v dokonalé kvalitě.

Přitom i ti nejchudší lidé často mobilním operátorům platí "majland". Tuto radost si neodepřou. Takže pokud by byl použitý rozumný výukový systém, tak by stačilo, kdyby svému potomkovi po dobu interaktivních vyučovacích hodin půjčili svůj telefon.

Takže kolem a kolem, opravdu se za současného stavy techniky nejedná o technický problém. Je to jen věc priorit a zájmu. A neb jak jsem deklaroval při vzpouře části mých studentů proti pokračování výuky v době, kdy existují legitimní důvody prohlásit, že to dál nejde a semestr odložíme, NEZÁJEM NEZNALOST NEOMLOUVÁ.
6.5. 11:57 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Pokračovat ve výuce, když jsou křipkový prázdniny? Ó, jak jste zlý... Proč lezli na vejšku, když se nechtějí učit?
Quando omni flunkus moritati
4.5. 13:23 Grudl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ty vole, čím je to focený. Moje oči!

Jinak mé zkušenosti s učitelkou na prvním stupni jsou příšerné. Učitelka neumí ani pořádně zadat úkoly z cvičebnice, která je má jasně očíslované! Navíc je zadává každý den v jiný čas podle toho jak se vyspí a nepamatuje si co už dětem zadala. A už dávno neplatí, že učitelé jsou chudáci. Taková učitelka na prvním stupni má v menší obci 30 klacků čistýho.

Také ses koukám nezamyslel nad stavem, kdy oba rodičové chodí do práce a po večerech musí učit více svých dětí a každé z jiné třídy. To aby studovali systém jednotřídek.
4.5. 13:35 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Dnes ráno, mezi 8:15 a 8:45 telefonem. Využil jsem času kdy snídá.
A už dávno neplatí, že učitelé jsou chudáci. Taková učitelka na prvním stupni má v menší obci 30 klacků čistýho.
Ty nějakou takovou učitelku znáš? Já jich znám fakt hodně, ale na takový plat dosáhne jen ten, co při tom vykonává minimálně funkci zástupce ředitele a má odkrouceno.
Také ses koukám nezamyslel nad stavem, kdy oba rodičové chodí do práce a po večerech musí učit více svých dětí a každé z jiné třídy. To aby studovali systém jednotřídek.
A ty ses pro změnu nezamyslel nad faktem, že se jí vystřídá za ten týden před monitorem těch děcek minimálně 200.
4.5. 13:42 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Také ses koukám nezamyslel nad stavem, kdy oba rodičové chodí do práce
Ale zamyslel, už před nějakým časem. Jenže to by muselo to ministerstvo školství těch 14 let od doby kdy jsem to napsal fungovat.
5.5. 08:17 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"A už dávno neplatí, že učitelé jsou chudáci. Taková učitelka na prvním stupni má v menší obci 30 klacků čistýho."

Učitelé si nezaslouží peníze co mají. BMW si nezaslouží, aby jim za auto někdo platil tři mega. Pekař si nezaslouží 3 koruny za rohlík. Majitel bytu v Praze si nezaslouží 10 mega....
... to všechno může bejt pravda, ale na to ti sere pes. Nezaplatíš - nemáš. Nikdo tě nenutí platit takové pálky, ale Bávo ti za sto tisíc nikdo neprodá, takže se budeš muset naučit žít bez něj.
Stát nechce platit, a tak nemá kdo učit matematiku, a na peďák chodí spousta lidí, pro který je to spíš poslední možnost než poslání. A i takoví tu budou příštích 30 let učit, protože nebude nikdo, kým by se dali nahradit. Jednoduchý. Ale bude trvat minimálně generaci, než lidi pochopí, že i na trh práce se vztahují základní principy trhu.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 09:01 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
A i takoví tu budou příštích 30 let učit, protože nebude nikdo, kým by se dali nahradit. Jednoduchý.
Spousta z nich by se dala seškrtat zrušením zbytných škol/tříd. Dejme lidem možnost udělat si maturitu zcela bez absolvování SŠ, a za pár let uvidíme, kolik lidí ještě na SŠ chodí, a pak se to nějak prořeže.

A ještě se samozřejmě mohou učinit jiná motivační opatření, např. odstupňovat platy podle kvalifikace. Pokud bude mít učitel vystudovavší matfyz dvojnásobný plat oproti matlákovi s pajdákem, samozřejmě se to na složení učitelského sboru nějak projeví.

Skoro vše je to jen otázkou politické vůle.
Nevolte zmrdy.
5.5. 09:05 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To že má někdo matfyz ještě neznamená, že umí učit na základce.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 09:08 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To je pravda, nicméně to byl spíš jenom příklad, ta kritéria lze určitě postavit lépe.
Nevolte zmrdy.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 09:09 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
(A z hlediska státu jde o nějaký statistický účinek, nikoliv o jednotlivé případy. Klidně se vsadím, že učitel s matfyzem bude v průměru učit lépe než učitel s pajdákem.)
Nevolte zmrdy.
5.5. 09:15 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Matiku a fyziku snad. I když si myslím, že zrovna v případě obecných škol by většina jeho vysokoškolských studií byla jen zbytečně zabitým časem.

Nevím jak je tomu dnes, ale za časů kdy šla na pajdák moje ségra, nebo já, se na pedagogické studium pro první stupeň dělaly mimo jiné i talentové zkoušky z hudebky a výtvarky.
5.5. 09:17 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Přesnější by teda bylo napsat příjimací, než talentové. Prostě si musel mít nějaké hudební základy, umět na něco zahrát podle not a namalovat obrázek, kde by pes nevypadal jako žába.
5.5. 09:52 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Možná zahrát skákal pes. Ale spíš mi přišlo že se to učej v prváku....
5.5. 09:59 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To je možné. Já byl na učitelství pro druhý stupeň. První tři roky se defakto probíralo gymnaziální a středoškolské učivo + něco navíc. Tady jsem měl mírnou výhodu v tom, že jsem studoval průmyslovku. Ale vyhořel jsem právě na tom nejstupidnějším – geometrické optice. Všechny ostatní zkoušky jsem měl hotové. Kuriozní bylo, že s atomovou fyzikou jsem pomáhal spolužákům. Jenže učivo, které za celý předchozí život nepotkáš zkrátka už později tak jednoduše do hlavy neleze.

Na pedagogiku byly zaměřené ty zbylé dva roky.
6.5. 13:20 pan Klobouk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Moje máma je učitelka, povinné základy na klavír obešla usilovným tréninkem na klaviatuře ze slepených čtvrtek nalepených na kuchyňském stolu. Teta jí to převedla z not na očíslované klávesy a naučila se téch pár písniček mechanicky jak básničku. Prošla. Hudebku teda naštěští nikdy neučila, protože je na tom s relativním hudebním sluchem tak, že od sebe nerozezná dva půltóny. Jako muzikant trpím jak zvíře.
5.5. 09:49 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Naopak, pokud si na matfyzu nevystuduje učitelství, tak se bude muset znova učit středoškolskou matematiku, aby věděl, jak se ta která věc dá odvodit a spočítat bez derivací, integrálů, limit, lineární algebry a nepředatelné intuice. (a euklidovskou geometrii člověk zapomene prakticky komplet)
5.5. 09:50 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
(ve prospěch n-dimenzionální geometrie analytické.)
⧠ A = 0 avatar 5.5. 09:59 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jo, myslel jsem absolventa učitelství na matfyzu, nicméně „středoškolskou matematiku“ se i obecný absolvent matfyzu v klidu zvládne naučit za měsíc, možná i za týden, v tom bych problém neviděl.

Kromě toho, nejsou náhodou limity, derivace, integrály i nějaká lineární algebra součástí „středoškolské matematiky“?
Nevolte zmrdy.
5.5. 10:17 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jsou součástí, ale není na nich postavená. Neprobereš odvození tečny derivacema. A když už, tak až dávno potom, co tu látku probereš normálně.
Jde mi o to, že máš v hlavě takový kladiva, že prostě už roky neuvažuješ v pojmech jako "rovnice pro výpočet vzdálenosti bodu od přímky ve 2D nebo 3D". I když se to kvůli výuce znovu naučíš, bude IMHO problém svázat svoje myšlení zpátky do krabičky, protože kdykoliv se na nějakej problém podíváš, probleskne ti jak bys to řešil po svém, nebo uvidíš naprosto zřejmé řešení, které najednou bude problém vysvětlit těm, kterým vůbec zřejmé není. (hej, lingebra. hej, matfyzácká intuice vzniklá měsíci sezení nad úkolama...) A možná budeš mít problém se tím prvních pár let neužírat, protože už druhou hodinu driluješ děti nějaké rovnice, které jsou vlastně k ničemu, protože to dokážeš řešit jednoduchou úvahou klidně i pro 15 dimenzí.
Ve fyzice je to ještě drsnější. Vysokoškolská stojí na analýze, středoškolská vůbec. A vysvětlovat rovnoměrně zrychlený pohyb bez integrálů....
⧠ A = 0 avatar 5.5. 11:05 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ve fyzice je to ještě drsnější. Vysokoškolská stojí na analýze, středoškolská vůbec. A vysvětlovat rovnoměrně zrychlený pohyb bez integrálů....
To je ovšem dané tím, jak blbě je to postavené. Úplně klidně by se mohly v prvním ročníku SŠ zopakovat funkce a probrat nějaký základní praktický newtonovský kalkulus (na to fakt není potřeba teorie míry a Lebesgueův integrál), jenž by na celou SŠ fysiku bohatě stačil, a s nímž by dávala mnohem větší smysl.

Naivní pojetí integrálu jako plochy pod grafem funkce je schopné pochopit i devítileté dítě, a na SŠ fysiku bohatě stačí – integrace dráhy při rovnoměrně zrychleném pohybu se pak prostě převede na výpočet obsahu pravoúhlého trojúhelníku.

Ostatní věci typu kombinatoriky a projektivní geometrie by se klidně mohly probírat až později.
Nevolte zmrdy.
Josef Kufner avatar 5.5. 14:23 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Reality check: Konkurenční burger "Třetinolibrák" se oproti "Čtvrtlibráku" za stejnou cenu neprodával vůbec dobře, protože tři je míň než čtyři. Pro spoustu lidí jsou problém i obyčejné zlomky.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
6.5. 08:12 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ne, to je dany vyhradne tim, ze vy jste tupci, ktery nechapou, ze matika je lopata a uzivatel lopaty nepotrebuje vedet, jak se lopata vyrabi.

Naopak, stale se i v ty matice uci hromada picovin, ktery na dany urovni skoly jsou tem deckam uplne khovnu, pricemz neumej a nechapou veci, se kteryma se budou setkavat celej zivot - prikladem budiz urok z uveru.
6.5. 13:40 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ty vole zase nějakej kokot do toho musí narvat ekonomiku.

To už je pro život důležitější pochopit základy biologie/medicíny. A kt omu je potřeba matiky docela dost, rozhodně víc než na úroky.
5.5. 11:09 skajrajdr | skóre: 1 | blog: skajrajdr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky

Promin, ale tohle je fakt uplne zcestne (ale bohuzel caste:() uvazovani. Protoze stredoskolsky ucitel vubec nemusi byt matematicky genius a dokonce ani matematicky nejak extremne pokrocily. Stredoskolsky ucitel matematiky by mel vetsinu studia stravit didaktikou stredoskolske matematiky. Tedy jak spravne tu matematiku ucit. Musi mit zkusenosti s tim, jak se urcitym typum zaku nejlepe chapou ruzne problemy, znat priklady z realneho zivota, umet to zazivne popsat... Tohle by se mel naucit na vysoke skole, protoze jenom tohle z nej udela skveleho ucitele. Analyza VII. z nej dobreho ucitele neudela. Bohuzel, realita je odlisna a funguje to jak popisujes.

Jinymi slovy - obecny absolvent matfyzu bude tu matematiku perfektne chapat, to je jasny. Ale ke skvelemu uciteli mu bude chybet prave ta didaktika. A tu rozhodne za tyden/mesic nedozene. Tohle samozrejme plati v idealnim svete. V realnem svete to bohuzel (alespon za me) fungovalo jinak - je kladen maximalni duraz na vyuku matematiky, didaktika je brutalne osizena, rekl bych ze pomer byl 80/20...

⧠ A = 0 avatar 5.5. 11:18 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Protoze stredoskolsky ucitel vubec nemusi byt matematicky genius a dokonce ani matematicky nejak extremne pokrocily. Stredoskolsky ucitel matematiky by mel vetsinu studia stravit didaktikou stredoskolske matematiky. Tedy jak spravne tu matematiku ucit. Musi mit zkusenosti s tim, jak se urcitym typum zaku nejlepe chapou ruzne problemy, znat priklady z realneho zivota, umet to zazivne popsat...
Tady podle mne vůbec nejsme ve sporu. Ale z mého pozorování to nakonec jde lépe absolventům matfyzu, o důvodech se můžeme dohadovat. Jedním z nich může být, že výuka didaktiky na českých pajdácích je mizerná. Možná jsou zapálenější a mají větší vnitřní motivaci. Možná jsou obecně více zvyklí řešit problémy, a praktická didaktika je jen další takový problém.

Je to složitá problematika, která by byla na samostatný výzkumný projekt.
Nevolte zmrdy.
5.5. 11:30 skajrajdr | skóre: 1 | blog: skajrajdr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
nicméně „středoškolskou matematiku“ se i obecný absolvent matfyzu v klidu zvládne naučit za měsíc, možná i za týden, v tom bych problém neviděl.

Tohle je ten spor, tvrdim, ze obecny absolvent matfyzu se za mesic ani tyden nestihne DOBRE naucit ucit "stredoskolskou matematiku".

⧠ A = 0 avatar 5.5. 11:54 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Pak bych šel o úroveň hlouběji a položil otázku, která má stát na začátku: K čemu je vlastně „středoškolská matematika“? Co je jejím cílem? Co má žákovi přinést? (Podobné otázky lze klást u všech předmětů, potažmo o SŠ jako takové.) A po zodpovězení těchto otázek by se mělo řešit, co se má vlastně na SŠ učit.

Možná mi chybí zkušenost ze správné bubliny, ale kolik existuje lidí, kteří by řekněme čtyři roky po maturitě ze středoškolské matematiky něco měli? Jaký podíl lidí s maturitou existuje mimo následující dvě skupiny?:

i) Lidi, kteří v životě moc matematiku nepoužívají, a jejich dovednosti několik let od maturity nepřesahují náplń učiva ZŠ,

ii) lidi, kteří v životě matematiku používají, ale „středoškolská matematika“ jim je k hovnu.
Nevolte zmrdy.
5.5. 12:31 skajrajdr | skóre: 1 | blog: skajrajdr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky

Jasne, muzeme jit hodne meta a dostat se az na smysl skolstvi. Nicmene, pokud pomineme extremni polohy vysledku, to neovlivni ten spor - tedy ze obecny absolvent matfyzu =/= ucitel (a to po ani tydenim ci mesicnim samostudiu). To, ze absolvoval matfyz u nej schopnost uceni nezaklada. V podstate se jedna o klasicky omyl - fachidiocie. (Stejne to plati pro lekare, malire, prekladatele, pekare ...).

Muj point byl ukazat, ze mistrovstvi v jakemkoliv oboru nerika o schopnosti ten obor dobre ucit (skoro) nic. (A prosim porad se bavime o stredni skole)

5.5. 21:04 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Já bych ty derivace a limity učil už v 6. třídě, a pak přešel na funkcionálu. Mezistupně nejsou potřeba.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 23:38 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Střední škola v mnohých případech není mezistupněm, nýbrž krokem vedle.
Nevolte zmrdy.
6.5. 13:47 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To je pěkná píčovina, pro život je to asi nejdůležitější ze všech stupňů škol. Základka je pro chytré děti zbytečná buzerace, protože jsou po celou dobu napřed a vejška je zase většinou příliš specializovaná - pro půlku lidí je platná jen v práci, pokud se drží oboru, pro druhou jen jako zdroj titulu (například u nás v IT kanclu máme všichni minimálně Bc., ale z jedenácti lidí jen jeden člověk matfyz a jeden informatiku na technice, zbytek jsou nesouvisející obory od chemické syntézy až po medicínu, filosofii a učitelství tělocviku).
⧠ A = 0 avatar 7.5. 12:35 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To je pěkná píčovina, pro život je to asi nejdůležitější ze všech stupňů škol.
Ale hovno :-D
Základka je pro chytré děti zbytečná buzerace, protože jsou po celou dobu napřed
To asi dost závisí na základce, protože v mém případě (až na některé předměty typu cizích jazyků, ty byly tragické na všech stupních s výjimkou latiny na SŠ, což byl asi tak jediný předmět, který mě tam bavil) to učitelé vcelku zvládali podle kommunistického přístupu „každému podle jeho potřeb“, abych z toho neměl značný pocit buzerace a a marnosti, vcelku mi fandili a podporovali mě v činnostech typu předmětových olympiád apod.

Na gymplu to měla většina učitelů zcela na háku, ve třídě bordel a hluk, že z toho bolela hlava, takže nejen že se nedalo soustředit na smysluplnější činnosti typu četby pod lavicí, a bylo to natolik vyčerpávající, že to ve výsledku ovlivňovalo schopnost věnovat se něčemu užitečnému v čase po škole.
a vejška je zase většinou příliš specializovaná - pro půlku lidí je platná jen v práci, pokud se drží oboru, pro druhou jen jako zdroj titulu (například u nás v IT kanclu máme všichni minimálně Bc., ale z jedenácti lidí jen jeden člověk matfyz a jeden informatiku na technice, zbytek jsou nesouvisející obory od chemické syntézy až po medicínu, filosofii a učitelství tělocviku).
Dělat vejšku pro titul je hovadina, co jiného na to říci.
Nevolte zmrdy.
7.5. 13:19 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Dělat vejšku pro titul je hovadina, co jiného na to říci.

Ne že bych šel na vejšku kvůli titulu, ale není to hovadina, mám za Ing. každý měsíc bonus 10K k platu (zcela explicitně, a je to znát, protože nemám statisícový plat), i když je zcela z jiného oboru. Na mnoha jiných pozicích, kde jsem dělal nebo se ucházel, byl zase titul mezi požadavky k přijetí, obvykle opět zcela nezávisle na oboru.

Hovadiny jsou to, co cpou do hlavy HR managerům.

Jinak holt jsi měl mizerný gympl.
6.5. 05:45 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Většina lidí v šesté třídě nepochopí ani procenta. Většina je nepochopí celý život :-D
6.5. 15:53 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
i) Lidi, kteří v životě moc matematiku nepoužívají, a jejich dovednosti několik let od maturity nepřesahují náplń učiva ZŠ,

ii) lidi, kteří v životě matematiku používají, ale „středoškolská matematika“ jim je k hovnu.
Já středoškolskou matematiku používám celý život (+ 2 semestry vysokoškolské, ale to bylo spíž opakování té středoškolské + nějaká praktická statistika). V IT praxi, na lodi při navigaci, při různém technickém i netechnickém hobby. Plus samozřejmě tuny té základoškolské matematiky, jako jsou procenta, trigonometrie apod, ale přiznejme si, kdo tohle měl naposledy na základce a neměl středoškolskou matiku, téměř jistě to v dospělosti už neumí.
⧠ A = 0 avatar 7.5. 12:37 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Já středoškolskou matematiku používám celý život (+ 2 semestry vysokoškolské
No OK, tak to máme jednoho, ale z toho se relevantní statistické závěry dělat nedají.
Nevolte zmrdy.
7.5. 15:15 Petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Hele no já spíš nechápu, jak někdo může bez středoškolské matematiky být? To je snad denní chleba, ne?
7.5. 15:17 Petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Neuměl bych bez ní ani programovat, takové věci jako pochopení číselných soustav atd, to je vše středoškolská matematika. Nebo si přečíst článek o nějakém algoritmu v odborném tisku - abych ho mohl implementovat - to bych bez sš matematiky nerozluštil.
⧠ A = 0 avatar 7.5. 15:39 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Neuměl bych bez ní ani programovat, takové věci jako pochopení číselných soustav atd, to je vše středoškolská matematika.
Zdroj? Myslím, že číselné soustavy jsme na gymplu neměli (co já vím, možná na průmyslovkách se to bere), a v RVP to není (ale koukám, že v současných RVP není skoro nic. Kvadratická rovnice, sin, cos, log, exp, trocha kombinatoriky, trocha stereometrie, vsjo. To i naše jinak příšerná učitelka se tvářila, že učí derivace.
Nebo si přečíst článek o nějakém algoritmu v odborném tisku - abych ho mohl implementovat - to bych bez sš matematiky nerozluštil.
Co konkrétně třeba? Drtivá většina článků, které čtu já, se rozhodně s pouhými ZŠ+SŠ znalostmi rozlouskat nedá.
Nevolte zmrdy.
7.5. 16:52 Petr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
My jsme tedy rozhodně číselné soustavy měli. Stejně jako základy lingebry a diferenciálního počtu.

A články které čtu, všechny. Zpracování obrazu zejména. Jako jasně, že je to trošku nad rámec střední školy, ale vzhledem k tomu, že jsem jinou než středoškolskou matematiku nikdy neměl, tak prostě musela stačit jako základ. Člověk se neustále učí, školní znalosti nejsou od toho, aby s nimi člověk vystačil v nezměněné podobě.
Josef Kufner avatar 7.5. 17:50 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Na elektrotechnické průmyslovce se věnovalo celkem dost pozornosti komplexním číslům, neboť jsou potřeba v elektrotechnice (na vše kolem střídavého proudu). Číselné soustavy zas byly kvůli číslicové technice, pak ještě byla boolovská logika.

Na odborné články já osobně v poslední době moc středoškolské matematiky nepotřeboval, spíš tam šlo o grafy, logiku, relace a množiny, neboť jsem se vrtal hlavně v architektuře softwaru, kde není moc co počítat. Avšak pokud bych pokračoval v elektronice, tak bych si bez derivací a integrálů ani neškrt.

Teď jsem si prošel nějaké vzorové zadání maturity z matematiky a jsem přesvědčen, že by to mělo být povinné pro všechny maturanty. Vždyť tam stačí umět zlomky, rovnice (včetně procent a trojčlenky), pracovat s výrazy (upravovat vzorce) a být schopen trochy logického uvažování. Na jedničku to nebude, ale stačí to. Když zvládne goniometrické funkce (a tedy i mírně pokročilejší geometrii), logaritmy a řady, tak to bude i na tu jedničku. Doporučuju se na ta zadání podívat. Jsou to opravdu základní věci a i ta baletka pro to v běžném životě najde využití.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
7.5. 18:02 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Navrhuju povinnou maturitu z tělocviku. Vždyť stačí umět udělat kotrmelec, skákat přes švihadlo a házet míčem (včetně medicinbalu). Na jedničku to nebude, ale stačí to. Když zvládne skákat přes kozu a šplhat po provaze, tak to bude i na tu jedničku. Jsou to opravdu základní věci a i ten ajťák pro to v běžném životě najde využití

(Ano, i ten ajťák se občas potřebuje pohnout, aby netrpěla záda a tak, ale není na to potřeba oficiální zkouška. Stejně jako u matiky, kde zkoušený stejně to, co nepoužívá, během pár týdnů zapomene.)
Quando omni flunkus moritati
8.5. 11:32 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Hele, to ale vůbec není blbý nápad! Pár kliků a nějaký ten shyb by měl udělat každý, a i když osobně odmítám jakýkoliv pohyb rychlejší než chůze, tak proti stovce na čas hlasovat nebudu.

A pokud má někdo problém obejít stadion dokola a vynásobit dvě třímístná čísla, tak mezi "dospělými" prostě nemá co dělat ;-)

Před pár lety se mi stalo, že mládenec co z matematiky odmaturoval, za mnou přišel, abych mu pomohl spočítat kolik litrů oleje musí být v nádrži autojeřábu tvaru kvádru se zaoblenými hranami, cca 40x50x60 cm, aby byla naplněná nejméně do poloviny. Ale aspoň že se zeptal, potkal jsem i blbce co by si prostě něco vymysleli aby vypadali chytře, a pak se ještě hádali že to mají správně...
5.5. 09:46 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"např. odstupňovat platy podle kvalifikace"

Nechápu, proč tohle všichni opakujou. Mladej člověk se rozhoduje podle toho, jestli může počítat s tím, že uživí rodinu. Tj podle minimální běžné učitelské mzdy. Ne podle toho, že lepší čtvrtina učitelů dostane nějaký bonus, který ale tři čtvrtiny učitelů nedostanou. A zajímá ho jeho finanční situace v době zakládání rodiny. Dostat přidáno v padesáti je fajn, ale neřeší to problém, kde budete ve 30 bydlet.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 09:54 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Podle kvalifikace != podle odkroucených let.

A nejde o to, aby ten bonus dostával nějaký pevný podíl učitelů, ale ti, kdož splní nějaké podmínky – a jejich počet by měl postupně narůstat, jak bude přibývat lepších a ubývat horších učitelů.

Čili ještě jinak: „základ“ by se měl výrazně zvýšit, ale není důvod, proč by ho měli dostávat současní špatní učitelé, protože cílem je nahradit je lepšími učiteli.
Nevolte zmrdy.
5.5. 09:58 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"ale ti, kdož splní nějaké podmínky"
Pokud před nástupem na peďák nebudu vědět, že budu splňovat podmínky pro vyšší plat, platné v době kdy dostuduji, tak na peďák nepůjdu.
Myslím, že by bylo fajn, kdybys ty podmínky trochu zkonkretizoval.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:01 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Pokud před nástupem na peďák nebudu vědět, že budu splňovat podmínky pro vyšší plat, platné v době kdy dostuduji, tak na peďák nepůjdu.
To je tak trochu účel, většina českých peďáků jsou tragédie.
Nevolte zmrdy.
5.5. 10:21 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nechápeš. Normální, schopný člověk, který se rozhoduje zda jít na peďák, se nebude rozhodovat podle hypotetického možná, které bude na začátku dostávat jen pár desítek procent absolventů, ale rozhodne se podle toho co má jisté.

Podle mě je celý přístup odrazování špatný. Prostě bych tam nalákal všechny. A přijal jen ty nejschopnější.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:38 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Podle mě je celý přístup odrazování špatný. Prostě bych tam nalákal všechny. A přijal jen ty nejschopnější.
Asi se teď poněkud míjíme. Já jsem mluvil o odrazování lidí, kteří to nikdy neměli dělat, od výkonu učitelské profese. Z velké části se jedná o ty, kteří ji momentálně vykonávají. Ty, předpokládám, mluvíš o přijímání uchazečů na pedagogické fakulty. Ale jo, proč ne, můžeme od roku X zavést nové pedagogické programy mající tvrdší kritéria na výběr uchazečů o pedagogické vzdělání, s tím, že absolventi tohoto programu budou automaticky dostávat nějaké garantované minimum. Ale nepřidával bych automaticky již stávajícím učitelům ze starých programů, spíš bych zavedl nějaký alternativní kvalifikační proces, kterým se budou moci dostat na onu novou úroveň. Ti ostatní by měli v ideálním případě odejít.

Ale pořád je tu paralelní potíž v samotných pedagogických fakultách, které mají od kvalitního vzdělávání budoucích učitelů daleko. Proto bych dal do nových programů kromě jiného například dostatečně dlouhou zahraniční praxi, a nahnal bych do fakult lidi odjinud, protože provětrat český akademický smrádek trochou svěžího větru by dost prospělo.
Nevolte zmrdy.
5.5. 10:55 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Realita je taková, že se přidává těm, co nejvíc řvou a ne těm co jsou nejlepší.

A věk také nic nezaručuje.

Byli učitelé a učitelky, před kterými jsme měli respekt a i přes vyšší věk měli lepší přehled, než ty mladé vyorané myši.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 11:07 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Byli učitelé a učitelky, před kterými jsme měli respekt a i přes vyšší věk měli lepší přehled, než ty mladé vyorané myši.
Ale jistě. Jenže to právě dost možná souvisí s tím, že úroveň vzdělávání učitelů pak postupně upadala (z mnohých příčin).
Nevolte zmrdy.
5.5. 12:16 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Uvedl bych jak se dostala k učitelování žena.

Když skončila studium geodézie s červeným diplomem, tak se zrovna lámal režim a o absolventy jejího typu nebyl zájem. Tak několik let učila na základce. Jenomže pak začal ten nesmyslný trend povinného VŠ vzdělání pedagogického typu, takže začala dělat něco jiného.

Pajdák si pak dodělala během mateřské. Ponoukl jsem ji k tomu, protože na dobu kdy učila vzpomínala ráda, bavilo ji to a měla pocit, že její práce má smysl. Taky jsem nechtěl, aby zase vstávala do práce na půl pátou ráno a jezdila kamsi do háje za Prahu dělat někomu sekretářku. Na studium měla dost čas a i možnost. Na rozdíl od její starší sestry, která musela kvůli distančnímu studiu dojíždět z Prahy do Wroclawi(!). Podotýkám při normálním zaměstnání ve škole. Jenže byla pár let pod hranicí, na kterou se vztahuje generální pardon. Jo jo. To jsou paradoxy. Přednášky distančního studia pro české učitele základních škol se konaly v Polsku.
6.5. 08:19 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"nesmyslný trend povinného VŠ vzdělání pedagogického typu"

Presne, tohle je dalsi velepicovina, za kterou by tomu kdo to vymyslel bylo treba rozkopat rit. Znam osobne lidi, kteri ve svym volnu chodili ucit ... vypocetku. Vse profici kteri se tim zivi. Decka to ocenovala, nevykladali jim hovadiny ... a delali to prevazne prakticky zadarmo (maximalne nejakou dohodu aby to bylo "papirove" koser) ... misto toho dneska deti uci duchodkyne, ktera nevi kde je tlacitko ktery to zapne.
6.5. 08:28 Pavel Píša | skóre: 16 | blog: logic
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Přednášky se pravděpodobně konaly v Polsku a dojížděli tam jak české učitelky, které dostaly nůž na krk mít pedagogické vzdělání, tak pedagogové z pedagogické fakulty UK a dalších. Něco jsem o tom slyšel od kamarádky, která pro výuku dětí v mateřské škole musela tento tunelovod podstoupit. Jenže UJAK u nás (podle mě plně právem) zakázali. Místo toho, aby UK nebo jiná seriózní škola připravila za rozumnou cenu kurzy s rozumně nastavenou laťkou, tak se pravděpodobně mnoha lidem v systému hodí raději soukromě vydělávat bokem a Poslko rádo k tomuto jednání poskytne prostory, když se to u nich zdaní.
5.5. 20:50 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Soudružka učitelka byla někdo, a režim se postaral aby takoví lidé měli kde bydlet. Dneska je peďák z poloviny škola poslední šance pro lidi, kteří chtějí mít titul, a kdo něco umí, jde typicky jinam. Spousta studentů ani učit nechce, nebo po prvních pár brigádách zjistí, že na běžné kancelářské pozici ve firmě přijdou na víc. To je třeba nevýhoda matfyzího učitelství. Učitelé informatiky umí programovat stejně dobře jako absolvent druhého ročníku informatiky. Programování, konkrétní programovací jazyk, datové struktury, databáze, vnitřnosti počítače, unix. Takže z těch 22 lidí co napříč ročníky studují učitelství informatiky na matfyzu půjde učit tak těch 6 co to studují dálkově, protože ti už práci mají a nikdo jim omylem neřekne, že s tímhle můžou jít i programovat.. :D
5.5. 20:35 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Z tebe úplně táhne to komunistický centrální plánování.
Víš proč se špatní učitelé nevyhazujou? Protože špatnej učitel naučí víc než žádnej učitel.
Víš proč na peďák berou prakticky všechny? Protože nemaj na výběr.
Když budou v učitelství prachy, bude spousta zájemců, a VŠ si budou moct vybírat. A když bude spousta schopných absolventů, bude kým nahrazovat špatné učitele.
Ale napřed musí bejt motivace, pak budou studenti, a až pak bude kým nahrazovat ty špatné. Obrácený cesty nejdou. Ty někoho dneska nasereš tím že mu nezvedneš plat na úroveň budoucích absolventů, a pak ho tam ještě nejmíň 6 let necháš učit. Gratuluju.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 23:33 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Z tebe úplně táhne to komunistický centrální plánování.
Asi ani nevíš, co to centrální plánování je, protože jinak bys to jako reakci na předchozí příspěvek nenapsal.
Víš proč se špatní učitelé nevyhazujou? Protože špatnej učitel naučí víc než žádnej učitel.
Není pravda, špatný učitel demotivuje a učivo znechutí. Což je mnohem horší než to prostě vůbec neučit.
Víš proč na peďák berou prakticky všechny? Protože nemaj na výběr.
Když budou v učitelství prachy, bude spousta zájemců, a VŠ si budou moct vybírat. A když bude spousta schopných absolventů, bude kým nahrazovat špatné učitele.
Ale napřed musí bejt motivace, pak budou studenti, a až pak bude kým nahrazovat ty špatné. Obrácený cesty nejdou. Ty někoho dneska nasereš tím že mu nezvedneš plat na úroveň budoucích absolventů, a pak ho tam ještě nejmíň 6 let necháš učit. Gratuluju.
Školský systém je složitý, problémy jsou na různých úrovních, a řešení prostě nespočívá v tom, že se tam jen nalijou prachy, ostatní parametry se nezmění, a bude se doufat, že se vše zázračně vyřeší. Ano, je potřeba nalít tam prachy, ale to zdaleka nestačí. (Jak chceš třeba v praxi vyhazovat ty neschopné učitele?)
Nevolte zmrdy.
5.5. 23:51 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To "technokratovo zrcadlo" prostě sedí.

"Jak chceš třeba v praxi vyhazovat ty neschopné učitele?"
Nakonec je to vždycky zodpovědnost ředitelů. Schopnost naučit a nadchnout stejně nekvantifikuješ. A tak dále a tak podobně.
6.5. 00:05 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Vše začíná od toho, jak jsou školy organizovány. Je-li vydíratelný ředitel, který je navíc závislý na politické konstelaci na straně zřizovatele, tak to nikdy lepší nebude.

Podle mne by měly mít mít tuhle pravomoc (odvolat ředitele) pouze školské orgány, nezávislé na zřizovateli. Jim by se měl zodpovídat za úroveň vzdělávání na své škole. Na druhou stranu by mělo být čistě v jeho pravomoci koho jako učitele zaměstná a ohodnotí.

Zřizovatelé by měli odvádět prachy do kasy, ze které by se financovaly školy podle tabulek, jež by zvýhodnily školy mimo lukrativní lokace či s nižším počtem žáků. Tak aby bylo výhodnější mít víc méně početných tříd, než víc velkokapacitních a míň učitelů.
6.5. 00:20 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nejefektivnější byl podle mě vzdělávací systém za Rakouska-Uherska. Počínaje první válkou a vznikem ČSR to začalo jít z kopce a zdecimování české inteligence za druhé války a v letech po ní se podepsalo víc, než si je dnes kdo ochoten připustit.
6.5. 02:18 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jakože v ghetu budou lepší učitelé než mimo gheto? Kdepak. Nejlepší učitelé by měli učit nejlepší děti.
5.5. 09:56 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"Dejme lidem možnost udělat si maturitu zcela bez absolvování SŠ"
No ty se mi snad zdáš... Ale tak není problém. VŠ ty lidi vykopnou po prvním semestru, a zaměstnavatelům je taky celkem jedno, že někdo splnil maturitu z češtiny. ...
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:04 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
VŠ ty lidi vykopnou po prvním semestru
Proč? Za to, že byli schopni se těch pár věcí, na které má SŠ program vyhrazené čtyři roky, za pár měsíců samostatně? To bych považoval na VŠ jednoznačně za výhodu.
Nevolte zmrdy.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:06 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
s/samostatně/naučit samostatně/
Nevolte zmrdy.
5.5. 10:23 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
No, krom toho že ten systém bude plodit ještě větší fachidiotsví, než máme teď, bych opravdu chtěl vidět, jak se někdo za 4 měsíce naučí fyziku a biologii.
Josef Kufner avatar 5.5. 10:36 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Což o to. Horší je, že pak budeme mít 16leté děti s maturitou, které neví co by a když náhodou ví, tak stejně nejsou plnoleté a nemůžou.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:45 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Proč by nemohly? Prostě v těch 16 letech půjdou na VŠ se dále vzdělávat, v čem je problém? A pracovat v 16 letech podle českých zákonů taky mohou. (Kromě toho NOZ poskytuje možnost „zplnoletnění“.)
Nevolte zmrdy.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 10:43 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
No, krom toho že ten systém bude plodit ještě větší fachidiotsví, než máme teď,
Můžeš to nějak odůvodnit? Jakou konkrétní nepostradatelnou věc, kterou se dotyčný těžko naučí samostatně, přinese člověku průměrný provinční gympl?
bych opravdu chtěl vidět, jak se někdo za 4 měsíce naučí fyziku a biologii.
Já jsem se naučil učivo jednoho ročníku na gymplu (+ dva roky francouzštiny navíc) během letních prázdnin, a to jsem ještě dva týdny ležel se zápalem plic.

Nevolte zmrdy.
5.5. 17:50 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Já jsem se naučil

To je přeci irelevantní. Je spousta lidí (dětí, chce se mi říct) kteří se prostě nenaučí nic bez toho aby jim to někdo názorně ukázal a vysvětlil. Když zrušíme výuku na SŠ a maturitu necháme, tak nevyhnutelně buďto snížíme laťku nebo budeme mít míň lidí z maturitou, každopádně výsledek bude stejný. Lidi budou méně vzdělaní, ergo náchylnější k přesvědčování emocemi.

To že pár opravdu výjimečných lidí dostuduje rychleji to nemůže nijak vyvážit. Moudrost člověka přeci není daná jen inteligencí či talentem, ale i příležitostí dostat se k informacím a udělat si o nich obrázek. A je lepší mít hodně průměrně vzdělaných lidí, než osvícenou hrstku vzdělaných manipulátorů a ohromný nevzdělaný dav blbounů, řekl bych.
5.5. 17:57 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To je přeci irelevantní. Je spousta lidí (dětí, chce se mi říct) kteří se prostě nenaučí nic bez toho aby jim to někdo názorně ukázal a vysvětlil.
Tak ty ať chodíé do školy a učí se každý den podle osnov, ale proč mají být brzdou pro talentované děti? Celou ZŠ jsem se absolutně nudil, dělal bordel a chodil za školu, což mi procházelo jen proto, že jsem měl samé jedničky. Na gymplu jsem se nudil ve všech předmětech, které mě bavily (angličtina, matematika...) a málem propadal z dějepisu a spol, protože to už se tak snadno jako na základce nedalo. Ale i tyhle předměty jsem nakonec zvládnul na dvojky či trojky ve zlomku času, který jsem jim měl oficiálně věnovat.
5.5. 18:08 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
OK, tohle by mělo fungovat jinak. Asi by mělo velmi talentované/schopné dítě mít možnost na ZŠ i na SŠ složit nějakou předčasnou zkoušku či rovnou maturitu, ale ta by se nijak neměla lišit od té, kterou složí jeho o několik let starší spolužáci s hromadou hodin strávených ve třídách a nad úkoly. Pokud vím tak takové případy existují a pokud na to dítě opravdu má, měla by existovat cesta jak mu tohle umožnit.

Na druhou stranu nepovinná školní docházka pro spoustu dětí může znamenat ohromné množství volného času (mladší lidé ostatně vnímají čas dost odlišně než starší) a je možné že i když zkoušku složí, nebudou mít stejné zkušenosti jako ostatní - případně je tu možnost že mladé pole neorané dítě prostě "ulítne" na drogách, na zážitcích, na kdovíčem na co by nenarazilo kdyby nemělo tolik času navíc - a zkoušku nakonec nesloží. A samozřejmě děti se z toho nesesypou a nezačnou znovu, tak jako tak spousta lidí zůstane bez maturity, a v klidu se pustí do (jednoduché) práce, budou se nechat vodit médii za nos a budou volit...
6.5. 14:18 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ano, v rámci povinné docházky by měla být kontrola průběžná třeba jednou za rok či za pololetí. Pokud dítě neprospěje, muselo by chodit do školy. Mohlo by zkoušky skládat rychleji a ukončit tak povinnou docházku mnohem dřív, ale pochopitelně není možné aby se místo školy flákalo a neumělo nic, na což by se přišlo pozdě. Ale u střední je to nesmysl. Ať si tu maturitu složí kdo chce kdy chce, v patnácti nebo padesáti. Ano měla by to být klasická přísná maturita (přísnější než je dnes), ale jestli to někdo dá z voleje na základě životních zkušeností, nebo se na to bude deset let připravovat sám či se soukromým učitelem by mělo být jedno.
6.5. 14:30 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ano, v rámci povinné docházky by měla být kontrola průběžná třeba jednou za rok či za pololetí.
Takhle to ale funguje. Kamarád má sezónní zaměstnání, řeší zahrady a každou zimu jezdí s rodinou do Karibiku, kde dělá pro změnu lodivoda. Když se vrátí, absolvují děcka přezkoušení. Ovšem jeho nejstarší syn už šel do páté třídy a tam už je to jiné, takže se tomu museli přizpůsobit. Žena s nejmladším a nejstarším zůstala doma a s ním jel pouze prostřední syn.

Pak máme docela dost známých, co učili děcka doma, ve škole měly vždy jen to přezkoušení a normální školní docházky se začali účastnit až od 5 třídy. Jenomže to jsou všechno případy, kdy byl vždy jeden z rodičů doma, nechodil do práce, a místo toho se plně věnoval dětem. Což je bohužel pro většinu domácností v ČR nereálné.
6.5. 15:48 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jde to, mám pocit jen na prvním stupni, ale je to příšerná byrokracie a neschválí to každému. Měla by to být zcela bažná možnost.
5.5. 17:58 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Možnost maturovat bez docházky do školy neznamená povinnost tak činit.
5.5. 18:32 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To sice ne, ale pokud je tu ta možnost... Hodně lidí si o sobě myslí že má na víc a jiní se naopak podceňují. Celkový výsledek je daný moc velkým množstvím parametrů na to aby se to dalo takhle obecně říct. Člověk si představy o správném chování a o správném směru vzdělání buduje celý život.

Mám jen (možná neoprávněný) strach z toho že by bylo příliš snadné pro lidi kteří se teprve hledají sejít z cesty. Nedokážu si představit systém "SŠ jako VŠ" který by fungoval, asi jedině v kombinaci s poměrně náročným přijímacím řízením a kvalitním pravidelným zkoušením. Toho se dá asi dosáhnout pomocí placeného školství, ale to zase povede ke korupci. Systém který bude na jednu stranu schopný se každému individuálnímu výkonu přizpůsobit a zároveň "držet laťku" ve vzdělání je IMHO velmi náročné vytvořit. Ale třeba se mýlím, jsem asi jeden z nejblbějších návštěvníků abc :-D
6.5. 08:30 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tu moznost ve skutecnosti mas, teda nevim jak ted, v dobach statnich maturit, ale za me moh kdokoli kdo uz teda maturitu mel, si obratem slozit maturitu v jinym oboru. Zazil sem, ze si dva stavebni inzenyri dodelavali elektrikarsky maturity, aby mohli delat tu elektriku. A vypadalo to tak, ze delali jen tu odbornou cast + nejaky rozdilovy zkousky (opet pouze odbornost). Meli tam teda jeste cca 1/2 roku pripravu a v jejim ramci museli absolvovat nejaky ty laby.
6.5. 15:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Dnes to nejde a mám pocit, že to nikdy nešlo. Tedy bez odchozené střední alespoň v nějakém zkráceném režimu získat (první) maturitu.
6.5. 16:59 atalax | skóre: 2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Existuje toto, ale jestli to skutečně funguje nevím. Bohužel to začalo existovat až po tom co by se mi to hodilo.
⧠ A = 0 avatar 5.5. 18:04 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Není to irrelevantní. Zaprvé otázka položená mým předřečníkem měla existenční charakter, takže jsem mu poskytl podle mého názoru dostatečně blízký příklad.

No a zadruhé, když se na to podíváme v širším kontextu školské politiky, o níž se tu diskutuje – všimni si, že já tu v žádném případě nenavrhuji, aby ti hloupější zůstali bez vzdělání. Navrhoval jsem možnost udělat si maturitu bez povinnosti si to odsedět v ústavu, a po nějaké době zhodnotit výsledky a na jejich základě třeba udělat další opatření v oblasti školské politiky. Kdo si to potřebuje odsedět, by si to pořád odsedět mohl.
Nevolte zmrdy.
6.5. 08:40 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Vis v cem je problem? Problem je v tom, ze maturita je hovadina. Realne pokryva mozna 5% toho, co se na ty stredni skole probere. A zaroven plati, ze je to presne tech 5%, ktery jsou z hlediska budouciho zamestnavatele naprosto nezajimavy a nepodstatny. Maturuje se totiz z cestiny ... coz nezajima naprosto nikoho, maturuje se z jazyka, coz muze zajimat mozna tisicinu promile zamestnavatelu, maturuje se z matiky, coz mozna muze zajimat desetinu promile zamestnavatelu ... a pak je tu ta pripadne odborna cast, o ktery vsichni vedi, ze stejne obsahuje veci ktery uz 50 let nejsou pravda.

Zakaznici v poslednich letech prakticky setrvale hledaji lidi, a za tech X let sem nevidel, ze by po komkoli chteli jakykoli doklad o dosazenym vzdelani. Jednoduse proto, ze vedi, ze je to nic nerikajici car papiru se kterym si tak maximalne muzou vytrit rit.

Zato po me obcas chteji, abych jim sestavil nejaky test na vylouceni negramotnych dementu. Tech je totiz hromada, klidne maji i VS, a spousta z nich skonci uz na tom, ze nezvladnou do widli zadat login a heslo ktery dostanou na papire.
⧠ A = 0 avatar 6.5. 10:52 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Problem je v tom, ze maturita je hovadina.
S tím bych i souhlasil. Jenže (nejen) v ČR je maturita vstupenkou na VŠ. Pokud by se měl systém změnit tak, že se v přijímacím řízení na VŠ na formality typu maturita nehledí, budu jedině pro.
Nevolte zmrdy.
6.5. 14:24 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Neviděl jsme práci, kde by nebyl potřeba cizí jazyk. Z vlastní zkušenosti ani z okolí. A neplatí to jen pro kvalifikované práce, ale i pro prodavačky a koneckonců i dělníky u pásu, kde je plno lidí ze zahraničí a musí se mezi sebou nějak domluvit (i když to třeba nakonec zvládnou rukama).
5.5. 20:52 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"Jakou konkrétní nepostradatelnou věc,"
Obecnej rozhled.
Fluttershy, yay! avatar 5.5. 21:14 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
V mezích osnov.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
5.5. 21:42 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ano. Což je lepší než žádný.
Fluttershy, yay! avatar 5.5. 21:54 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tím si až zase tak jistý nejsem. Indoktrinace v zásadním životním období; vedle toho, že způsob výuky (zčásti daný samotnými osnovami) rovněž formuje vzorce chování pro život.

Nebo jinak: záleží, jaké jsou cíle.

Být podstatnou částí těch osnov některé konkrétní náboženství, hned by tady a dnes byl oheň na střeše.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
6.5. 02:14 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jste se všichni tady úplně zbláznili? Jste vůbec schopni udržet kontext? Kolega vedle by zrušil výuku dějepisu, a ty říkáš, že je lepší vyměnit současné špatné učitele dějepisu, chemie a biologie za žádné a prostě ty předměty zrušit.
Fluttershy, yay! avatar 6.5. 10:37 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To máš nějaké zmatené…
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
6.5. 08:42 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
A jeje, zase svata krava obecnyho rozhledu ... velepicovina!!!
6.5. 15:43 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ono je to to nejdůležitější, co ti škola dá. Po deseti letech praxe programování nepoznáš matfyzáka od nematfyzáka. Ale stále poznáš fachidiota, co nebyl na všeobecné střední škole od kolegy s obecným rozhledem třeba z gymnázia.
Fluttershy, yay! avatar 6.5. 17:09 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Je to užitečné v tom, že to člověku řekne: „tohle existuje“

Ale jenom v mezích osnov a vůbec, mnohem podstatnější je samotný proces získávání znalostí, potažmo řešení problémů obecně, což je (ideálně) i funkce vysoké – a vlastně skoro každé jiné – školy.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
6.5. 17:14 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
V mezích osnov? Ty jsou ale na všeobecné střední škole na úrovni právě dostatečně široké (nejširší ze všech škol).
Fluttershy, yay! avatar 6.5. 17:20 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
5.5. 09:08 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jo a blogpost Jakou cestou by se mělo ubírat české školství?, jsem tady napsal před devíti lety.
Gréta avatar 4.5. 13:41 Gréta | skóre: 24 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky

v textu máš špatný linky na vobrázky

si myslim že teďko jakoby máme všichni doma nějakej věčí bordýlek než vobyčejně takžeto beru ale trošičku si před focení uklidit moh to zase jako jóó :O :D aspoň voblečení přehozený přes vopěradlo nějakej ten pestrobarevnej cumel z bavlnky housky na topení a takový ty divný pytlíčky si moh nachvilku schovat. kapicový rači fotky neukazuj :O :D :D ;D

joa ten strejček na vobrázku je tesla nebo jenom nějakej podobnej příbuznej?? :O ;D

Everyone dies but not everyone lives - William Wallace ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗNo lives matter!!!!
4.5. 14:05 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Dík za upozornění. Chybělo lomítko v cestě.

Žena není Kapicová. To "voblečení přehozený přes vopěradlo" je její mikyna. Mimochodem, proč myslíš, že jsem to fotil v nestřeženém momentu? ;-) (a to jsem jednu fotku raději vynechal) Mohu tě však ubezpečit, že jsem měl tu smůlu v minulosti vidět i domácnosti, proti kterým je u nás bezvadně uklizeno.

Housky na topení, to je hobby naší babi. Suší je tam pro sousedku, co nám na oplátku dodává ze vsi vejce.

A o tom "strejčkovi" na obrázku si můžeš přečíst něco tady. A taky něco napsal o svých peripetiích se školní výukou.

Mimochodem, patří také mezi průkopníky alternativního školství, ke kterému chodil na hodiny i Ruda Steiner či Tonda Makarenko. Jenže to bylo už tak dávno, že o tom dnes nikdo nemá šajna. Tady si dnes už nikdo nepamatuje ani to, jak kotrmelci šikanovali učitele za komoušů.
⧠ A = 0 avatar 4.5. 15:27 ⧠ A = 0 | skóre: 10 | blog: Technokratovo_zrcadlo | Helsinki
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Vždyť má krásně uklizeno. Mně by stůl v takovém stavu vydržel max. půl hodiny. :-)
Nevolte zmrdy.
4.5. 14:05 Jimmy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
většina ostatních učitelů, kdyby neměla vlastní notebooky a internetové připojení by byla upřímně řečeno v loji.

V dnešní době je tohle nějaký problém ? V době kdy kompletní počítač se dá koupit za pár tisíc a přístup na internet pořídit za pár stovek, takže obojí už má asi 80% populace a téměr 100% Vš vzdělané populace?
4.5. 14:24 bigBRAMBOR | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
proc by meli ucitele vyucovat zaky z domova, kde jsou ruseni, nemaji vsechny mozne pomucky? Maji kabinety, vsichni tam maji pracovni pocitace, maji vyucovat odtamtud. Vsichni ostatni, pokud nehlidaji deti, nebo neni jejich provoz zavren z duvodu narizeni vlady chodi do prace normalne. Jenom ucitele majit ze jsou nejak specialne ohrozeni. Mam v rodine taky dve ucitelky.
4.5. 14:30 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Maji kabinety, vsichni tam maji pracovni pocitace, maji vyucovat odtamtud.
Pokud vím, tak to řeší ti, co doma připojení či vhodné vybavení nemají. Učit z domu pro ně znamená především úsporu času, který mohou ušetřit ve prospěch relaxu. Takový luxus, že by se mezi několika videokonferencemi mohli natáhnout a alespoň na chvíli vypnout a dopřát relax unaveným očím, ve škole obvykle nemají.
4.5. 14:58 bigBRAMBOR | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
ano, takze chteji vyhody oproti normalnimu stavu, proc? Proc by zrovna ucitelky mely mit pravo na relax navic misto dojizdeni do skoly? Proc by meli mit ucitele luxus ktery normlane nemaji? Protoze doktori a sestricky jedou na dren, protoze prodavacky prijdou kazdy den do kontaktu se stovkami lidi, potencialne nakazenych, stejne tak ridici hromadne dopravy, a spousty dalsich, tak ucitele volaji po relaxu a luxusu navic.
4.5. 15:01 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Proc by zrovna ucitelky mely mit pravo na relax navic misto dojizdeni do skoly?
Že by proto, že při on-line výuce tráví mnohem víc času tím, že sedí na prdeli u monitoru?

Pokud vím, tak lékařům, sestrám ani všem těm ostatním profesím které zmiňuješ se objem práce neznásobil. Spíš naopak.
4.5. 18:11 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Že by proto, že při on-line výuce tráví mnohem víc času tím, že sedí na prdeli u monitoru?
Tahle změna za posledních 30 let postihla mnoho povolání, kde se pracuje pod střechou, a nikdo jiný to právo na relax taky nedostal.

Samozřejmě úspora času ve prospěch relaxu při práci z domova je nic proti ničemu a je nechť je přáno každému, kdo může pracovat z domova, ale není to důvodem obviňovat školství, že něco nezajistilo. Něco jiného by to bylo, kdyby jako zaměstnavatel práci z domova vyžadovali, ale tak tomu v tomto případě zřejmě není.
Quando omni flunkus moritati
4.5. 18:50 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ty má vážně problém se čtením a chápáním psaného textu. Jasně jsem uvedl:
Moje žena byla pro nově vzniklou situaci díky mně vybavena nadstandardně dobře, ale většina ostatních učitelů, kdyby neměla vlastní notebooky a internetové připojení by byla upřímně řečeno v loji.
A další věc. K té změně u těch povolání nedošlo během uplynulých 30 let ze dne na den, ale postupně. A už vlbec ne ze dne na den, kdy se během jednoho týdne v předminulém měsíci, musely tisíce učitelů přizpůsobit situaci, na kterou se je doposud nikdo ani nepokusil připravit!
4.5. 20:57 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tenhle problém opravdu nemám, to jenom vy stále děláte chybné závěry... pokud vůbec čtete, na co reagujete. Nic z vašeho příspěvku totiž nijak neobhajuje vaše tvrzení, že by učitelé měli mít nárok na relax místo dojíždění do školy, protože při výuce tráví víc času sezením u monitoru.
Jasně jsem uvedl: ...
Proč by měli být v loji? Ve škole určitě počítač a internetové připojení mají, takže bohatě stačí jet do práce jako všichni ostatní.
A už vlbec ne ze dne na den, kdy se během jednoho týdne v předminulém měsíci, musely tisíce učitelů přizpůsobit situaci, na kterou se je doposud nikdo ani nepokusil připravit!
Ano, taky to podle toho vypadá - v rozsahu někde mezi naprostou katastrofou a mizérií. Byl by zázrak, kdyby to vypadalo líp, adaptace na tak zásadní změnu skutečně nejde ze dne na den a nejenom ve školství. Ani to nicméně není důvod, proč by učitelé měli mít nárok na nějaké výhody navíc.
Quando omni flunkus moritati
otasomil avatar 4.5. 21:55 otasomil | skóre: 38 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Imho se tu porad resi jedna strana. A co ta druha? Viz muj prvni komentar k tomuto zapisu. Osobne jsem videl jak dovedou zneprijemnit tem zakum vyuku online formou jakesi aplikace ala MS o velikosti stovek MB, s jakousi registraci cosi jakoze Xbox ci co, aplikace nejede ve win7 a kde jede tak je to takova tezkopadna obluda. Jak a co s tim kindosi delaj nevim, netusim a jako nerodic ani nechci vedet. Jak to zprovoznej na tabletu, telefonu netusim ale asi nijak a uz vubec ne na kidrhoblu s 2 GB RAM. Taky by prvne meli naucit ty kindose psat aby treba nehledali zavinac a vubec aby v deseti letech nehledali a nedatlovali jedinym prstem protoze tak jsme zili my ale dnes je doba o par desitek let jinde, elementarni poznatky proste chybi furt stejne.
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
7.5. 11:19 pan Klobouk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jinými slovy zažít to co zažívá celá řada jiných kancelářských profesí naprosto běžně. Unavené oči ze zírání do monitoru a doba strávená na PC úměrně produktivitě práce, která obecně není ve školství nijak valná. Ani ta hora administrativy není nakonec v porovnání s běžným korporátem zas takové drámo jak se učitelé snaží líčit. Osobně kdybych měl pravomoci ředitele, direktivně na začátku určím nástroj pro úvodní telekonferenci, na ní se všemi za asistence učitele IT proberu jejich možnosti (technika, připojení), možnosti práce ve škole, stanovím závazná pravidla pro videokonference a výměnu dokumentů. Co vidím u dcery, každý učitel kope za to své, takže děti mezi hodinami skáčou z Teams přes Skype do Edupage a v mezičase kontrolují maily a skupiny na několika instant messengerech. Za mne peklo, bohatě mi v kchorporátu stačí trojvládí Teams/Skype/Webex, ale už se blýská na lepší časy s jasnou preferencí Teams.
7.5. 12:25 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
…, ale už se blýská na lepší časy s jasnou preferencí Teams.
Aneb vzhůru a s nadšením do područí Microsoftu!

Vážený, v tomhle se názorově zcela zásadně rozcházíme. Podle mě má pro tohle existovat jednotná platforma spravována z prostředků ministerstva školství, postavená na opensource.
7.5. 12:53 pan Klobouk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Už jsem příliš starý na nějaké žabomyší války. To co mi běží na desktopu za OS je pro mě asi tak stejně podstatné jako to jestli osekám omítku Makitou nebo si vezmu Hilti. V normálních časech by něco takového jistě bylo k užitku. V nenormálních časech je potřeba bafnout a používat to první, co je po ruce.
7.5. 13:28 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
I v nenormálních časech se má myslet na budoucnost.
7.5. 13:35 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Pokud nejsou natolik nenormalni, ze navrat k normalnosti (nebo vubec existence budoucnosti) je nepravdepodobny.
7.5. 13:42 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
I pro takové případy jako vy už bylo vymyšleno řešení, které pouze čeká na realizaci.
7.5. 16:46 pan Klobouk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Jasně, už vidím jak se v řádu dní po zavření škol sofistikovaně vybere a přizpůsobí nějaké opensource řešení, lokalizuje se, přeloží se manuály, vyškolí se tým, který vyškolí další tým, který vyškolí IT pracovníky na školách kteří vyškolí své kolegy. A teď tu o Karkulce.
7.5. 18:53 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Videokonference byla do výukového systému používaného naší fakultou díky kolegovi implementovaná v průběhu jednoho týdne. Ano. Je to ten systém, přes který minulou sobotu plkali lidi od Fedory.

Myslím, že kdyby se místo vymýšlení kokotin a přemítání jestli a kdy otevřít školy věnovalo odpovídající úsilí tomuto úkolu, tak by to zas takový problém nebyl.
7.5. 22:26 atalax | skóre: 2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Já jsem nic takového na FELu teda fakt nezaregistroval. Viděl jsem Skype, Discord, Hangouts a Teams (každý přednášející používá něco jiného!).
7.5. 23:23 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nejsem součástí akademické sféry, tudíž mi do toho nepřísluší zasahovat. Ta komunikace přes mne nejde, nicméně si o tom myslím svoje. Doporučuji vrátit se k textu blogpostu, sedmý odstavec shora. Ten to vysvětluje myslím dostatečně.

Stejně tak nejsem ani součástí SVTI, které zajišťuje multimediální infrastrukturu. Já do toho přispěl jen tím, že jsem zpřístupnil laboratorní infrastrukturu tak, aby mohli studenti pracovat na laboratorních desktopech vzdáleně. Což byl stejně můj dlouhodobý plán, který brzdilo jen to, že v těch laborkách věčně někdo byl. Jenže jedna věc je něco rozběhat a druhá naučit ty lidi s tím pracovat. Už se to používá, ale s finální verzí videotutoriálu, kterou by bylo možné zavěsit na ofiko stránky se cackám už čtvrtý týden. Nicméně je hotový alespoň draft, na který dostali odkaz vyučující. Jestli ta informace probublá dál, to už není moje záležitost.

Úplně stejně je to stou videokonferencí. Původně byla jen pro uživatele Brute. Pavel Píša ale otravoval tak dlouho, že se otevřela nejenom pro studenty a vyučující, ale i pro lidi odjinud. Ovšem místnost může založit jen ten, kdo má přístup do Brute, což já kupř. nejsem. Poněvadž nejsem ani student, ani vyučující.

Teď se řeší otázka, přes co se pojedou státnice. Pochopitelně se rizika chce každý střepat, proto raději vyvalí ranec Microsoftu, než aby riskovali, že se něco během státnic podělá. V takovém případě jen pokrčí rameny a: "Sorry jako". Nikomu se nechce čelit útokům mrmlajících studentů, takže si tímto způsobem umyjí ruce. No, každý jsme zkrátka jiný. Být to na mě, bylo by to jinak, ale chápu to.

Můj názor už tady několikrát padnul. Podle mě akademická nezávislost znamená nezávislou infrastrukturu, organizační i technickou. A ne že studenti kafrají do řízení školy.
4.5. 17:08 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Takze zvladne oducit 1/3 tech hovadin, ktery ucej normalne ... zadna traga. Spis naopak. A ne, nepletu si to, mluvim o vyuce jazyku, byt se to pochopitelne tyka vsech predmetu.

Kdyby se totiz z ty hromady hovadin, ktery se na skolach ucej, vytahlo to, co ma nejaky libovolne maly smysl, chodily by decka do skoly tak na hodinu denne. Tu skolni ... s tim ze by se jeste na zacatku 10 minut vitala a na konci 10 minut loucila.

Ti rodicove taky musej do prace, kde stravej 10+ hodin kdyz pripocitas cestu a nejaky ten nakup, a pak taky jeste musej zajistit chod domacnosti, a to v daleko vetsi mire, protoze skolni jideny jsou zavreny, takze musej svym robatkum zajistit i obedy.

A ja sem vazne zvedav, jak budes po 12ti hodinovy sichte jeste dalsich 5+ hodin travit vyukou svych deti. Jinak receno, osobne bych uciteli, ktery si postezuje ze se rodic malo detem venuje nakopal rit. A ani trochu se nedivim tem, kteri decka odvezli nekam do lesu, kam je muzou aspon vypustit.

Zrovna dneska sem na to tema ved diskusi s kolegou ... poptal sem se na deti, a suse konstatoval "jeste zijou".
5.5. 10:35 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Čím méně budou češi umět jazyky, tím méně čechů bude schopno odejít za lepším platem.

Jde o to, že druháka ve třídě prostě sprcáš, a je vyřešeno, kdežto online ti může na výuku kašlat, a těžko se ti s tím bude něco dělat.
6.5. 08:52 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Co ma vyuka jazyku spolecnyho s tim, jestli se nekdo danym jazykem domluvi?

Presne, absolutne vubec nic! Spoluzak opakovane propadal z nemciny. Presto, ze mluvi naprosto plynne, narozdil od ucitelky, ktera si nebyla schopna objednat kafe. A presne takhle vypada vyuka jazyku uplne vsude.

Kdyz videl rodilej anglan co nas ucej v anglictine, tak ho vomyli ... rikal, ze nejmin 3/4 toho co nam cpou do hlav neumej pouzivat a tudiz nepouzivaj ani rodili anglicani (napriklad hromady casu).
6.5. 09:35 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To mel na mysli zrejme nejake nevzdelane anglicany, co ani nectou. Budiz.

To ale asi neni cilem vyuky jazyka.

Mne v nejakem testu americke univerzity vyslo, ze mam asi 2.5x vetsi anglickou slovni zasobu a schopnost porozumet narocnemu textu nez prumerny american. Ale rozhodne mi neprijde zbytecna, ostatne naucil jsem se ji pouzivanim, skolni znalosti jsou tak 10% toho, co z anglictiny umim. A stale si slovni zasobu rozsiruji.

S casy se setkavam v praxi se vsemi. Pravda, obvykle ne pri jednoduche konverzaci.

Predstav si to z druhe strany. Jsi anglan, co se uci cesky. Pro konverzaci v hospode nebo na ulici lze prohlasit prechodniky za zbytecne. Ovsem pokud hodla cesky cist, brzy na ne narazi. A zadny z anglickych casu neni vzacnejsi nez prechodniky, spise naopak.
6.5. 12:21 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
A co ty nechapes na to, ze PRVNI a zdaleka NEJPODSTATNEJSI schopnosti jazyka je schopnost komunikace. A to je presne to, co se ve skolach VUBEC neuci, jednoduse proto, ze ti ucitele sami komunikovat neumi!

Pokud semnou bude mluvit tatar lamanou cestinou, tak je zcela irelevantni, ze to blbe sklonuje, casuje a cojavim co vsechno. JEDINY podstatny parametr je, zda z toho pochopim ja i on ... SMYSL.

Trilety decko pak taky nema ani paru o tom, co je to cas, vid, a dalsi hromady picovin, presto bez problemu mluvi a rozumi. To je zazrak co?

Naprosto typickou ukazkou je pak trebas skolometska uloha "popiste cestu z mista A na misto B" ... coz NIKDO neumi ani ve svym jazyce. A opet, jestli chces krasnej priklad ... tak ti dam dokonce dve moznosti. Popis mi, cesky, cestu ze staromaku nebo vaclavaku k Betlemsky kapli. ... ztratis se (stejne jako kdokoli jiny) uz za prvni krizovatkou.

A presne takovyhle kokotiny nam tlacili do hlavy a nedelam si zadny iluze, ze se na tom neco zmenilo. Proste veci, ktery nikdo nikdy knicemu nevyuzije. Je to ostatne presne stejny, jako v ostatnich predmetech. To vis, ze na Kladne mame ty svetovy ocelarny, tezi se tam cerny uhli a pestuje psenice?
6.5. 17:18 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ty zase nechápeš, že komunikace není jen rozhovor v hospodě, ale například i čtení (a psaní) té literatury.

Ty jsi se nikdy nikoho neptal na cestu? Já se ptám, nebo odpovídám, tak dvacetkrát za rok. Česky, anglicky, občas i jiným jazykem. A funguje to. Například na Silvestra jsem v noci v lese potkal zbloudilý pár. Chlap chápal světové strany, pojmy jako velvo a vpravo a jednotky vzdálenosti, ženská rozumněla česky. Takže to překládala do polštiny, chlap mi rozumněl, ona nevěděla která bije, ale nakonec se z lesa dostali, protože jsem je v černé kronice nenašel.

Asi něco děláš špatně.
6.5. 17:54 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ne, to jen ty ses uplne blbej.

Komunikace rozhodne neni cteni literatury ani zadny psani. Dement jako ty se samozrejme s triletym ditetem nemuze dohodnout, protoze neumi (narozdil od toho decka) komunikovat.

Tvymu postizeni pak odpovida i to, ze si pamatujes, ze mas na prvni krizovatce jit doprava, na druhy mirne doleva, natreti pres prechod do podchodu ... protoze tak daleko nikdo normalni nedojde. Ostatne presne jako Rain Man. Ten by si to zcela ucite pamatoval i pres tisicovku krizovatek.

Nemluve o tom, ze nikdo normalni neumi cestu popsat ani v pripade, ze ji osobne kazdy den absolvuje. Jenoduse proto, ze takhle lidska pamet normalniho cloveka nefunguje.

A pro ty zvas, ktery mate aspon pulku mozku, vyzkousejte si to. Rekneme maximalne 5 minut, zadny mapy ani jiny pomucky, sepiste si cestu do prace tak, aby ji byl schopen projit kdokoli, kdo tam vzivote nebyl. A popremejslejte o tom, jestli kdyz mu to odrikate, si to bude pamatovat dyl nez minutu, bez toho, aby si sepisoval itinerar. Dost pochybuju, ze kdokolil z vas da dohromady popis, podle kteryho by ste sami byli schopni do ty prace dorazit. Vetsina z vas nebude schopna dat dokupy ani nazvy zastavek, natoz ulic, kteryma prochazite nebo projizdite.
6.5. 19:46 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Vylezeš. Doprava, doprava, do kopce, doleva dólu. Přes křižovatku, furt rovně, přes kopec a pak pořád dolů podél tramvaje. Dojde i blbec.
7.5. 13:37 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Hele za to že máš nějakou mozkovou poruchu týkající se orientace v prostoru tady nikdo nemůže. To co tu vykládáš je úplně mimo mísu.
7.5. 13:39 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Faktem je, že existují jedinci schopni zabloudit v prázdné místnosti, která má jedny dveře ven.
7.5. 13:38 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Komunikace rozhodne neni cteni literatury ani zadny psani.
Pro primitiva asi ne.
4.5. 18:45 plostenka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Máte ovšem představu, kolik času stráví učitel přípravou výuky, výukou a následně opravami úkolů vypracovaných žáky?

Me velice bavi, jak si ucitele stezuji na casovou narocnost opravovani ukolu/pisemek - tak necht je nezadavaji, nebo je zadaji tak, aby sly snadno opravit.

Ale co je úplně nejhorší (a na totéž si stěžuje i moje sestra), je vykazování toho, že výuka proběhla.

Prijit do skoly, posadit notebook s webkou na stul a nahrat vyuku i s tabuli a vsim dalsim zazemim? 45min video je pak vymluvnym dukazem ze vyuka probehla. Uznal bych i 40 min, protoze se usetri cas s kontrolou dochazky.

Takže výsledek je zhruba takový: dvě skupiny asi po šesti lidech učí přes jit.si, jednu přes Skype, dalších 8 přes e-mail a zbytek neexistuje.

Viz vyse - kdyby udelala zaznam hodiny jako video, tak by stacilo poslat odkaz na stream/uloz.to mailem a nikdo se vymlouvat nemuze.

Jedná se zhruba o třetinu žáků, co po vyhlášení vládních opatření nejspíš s rodiči odjeli na chaty a chalupy, kde jsou zcela bez internetového připojení.

Jejich rozhodnuti, necht si dochazku resi tridni ucitel.

Kazda skola ma dneska web - to je takovy problem dat na hlavni stranku skoly rozvrh hodin jednotlivych rocniku s proklikem na zaznamy jednotlivych predmetu?

Co takovy ucitel telocviku? Ma ultimatni leharo, nebo kouka jak se deti snazi delat shyby na lustru? :)
4.5. 18:52 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Na to si nestěžují ti učitelé, ale ! Protože se mi vaří krev, když vidím jakým způsobem se degraduje jejich práce. Být to na mě, tak je všechny okamžitě odstřihnu od sítě, tak jak to udělali v té americe, abyste si uvědomili, jakou má jejich práce cenu!
4.5. 21:01 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Při registraci jste se dopustil(a) chyby, do toho políčka jste měl(a) vyplnit Hurvínek. A výuku si představujete jako válku. Poslat odkaz na uložený stream je při výuce dost nahovno, ono záznamu se dost špatně pokládají otázky. Dtto ohledně písemek a úkolů.
Quando omni flunkus moritati
4.5. 22:03 plostenka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Aha, tak proto napriklad Coursera nefunguje, uz je mi to jasne.
4.5. 23:15 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tys prozmenu vzivote do zadny skoly nechodil vid? Ze prej pokladani otazek ...lol.
6.5. 13:01 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To si nevyberes, pak si zas budou stezovat, ze to od sebe vsici navzajem opisou ... protoze v tom zamestnani (na nejz je ma skola pripravit) po nich prece budou vsichni chtit, abys vsechno delali sami.

Cimz se dostavame k tomu, ze typickej produkt naseho skolstvi neumi votevrit hubu a zeptat se.

5.5. 05:49 Snajpa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Lol, dobrej holobyt.
5.5. 07:06 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tebe nikdo na návštěvu nezve, tak ti to může být fuk.
5.5. 10:13 Snajpa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tvrdíš že jsi nikdo? Wierd flex byt ok
5.5. 10:20 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Sám si řekl. Já bych si tak nelichotil.
5.5. 12:01 Snajpa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Celej ty, az na ty vlasy a charisma.
5.5. 09:54 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Copak holobyt ale ta jeho žena musí být o dvacet let starší než moje matka. Takoví by už neměli učit, jakýkoliv gerontoučitel nad 30 je úplně mimo a nemůže nic naučit natož mýt nějakou autoritu.
5.5. 10:16 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Běž si omývat tu svoji autoritu vlažným ručníkem. Kvalitu učitele nedělá jeho věk, ale to jak uspějí jeho žáci. A ve tvém případě jak se zdá neuspěla ani ta tvoje matka.
5.5. 11:50 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Máš pravdu ale tahle poučka platí tak do 35 let. Po 35 člověk nepatří do školy ale do domova důchodců nebo do krematoria.
5.5. 12:18 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Běž to troubit Lán a do parlamentu. Tam to bude víc na místě než tady.
5.5. 14:12 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Zombíky nech na pokoji geronte.
5.5. 14:18 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Do geronta mám ještě daleko. Co kdyby ses vrátil tam, odkud si sem přitáh cucáku?
5.5. 14:40 FFuka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Do geronta má daleko, ale hlavně že si tu stěžuje na pokleslé zdraví jako ten největší dědek.
5.5. 14:46 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Pořád lepší poklesnout zdravotně, než mentálně, jak se to stalo vám.
5.5. 15:16 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Do geronta daleko? Podle tvých vlastních keců tady ti je nejméně 50. To už by měl být věk na povinnou kremaci.
5.5. 15:33 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Navrhni to Thorvaldsovi. Jistě s tebou bude radostně souhlasit 8-P
5.5. 16:52 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Kdo to je? Nebo neudržíš v plešatý palici ani jedno jméno?
5.5. 17:03 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
A tak či tak se prezentuješ jako tupý ignorant, protože jednou větou popíráš tu druhou. Ať jdeš na to zleva nebo zprava. Babráku.
5.5. 17:12 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Blbý co, takhle se blbě nechat nachytat.
6.5. 09:01 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Až na ten drobný detail, že tím kdo se nachytal, jsi ty. Což ti pravděpodobně nedošlo.
6.5. 09:21 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Sorry, nejsem tvůj utlačovaný fakan, takže na mě neústupné trvání na lži z pozice neoblomné autority opravdu, ale opravdu nefunguje. Jestli si tím něco kompenzuješ, tak prý jsou na to operace.
6.5. 11:02 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
To máš pravdu. Můj syn totiž není, na rozdíl od tebe, debilní.
6.5. 12:01 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
A nechal jsi udělat testy otcovství?
6.5. 13:04 -
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
takže kapustová oficiálně zahejbá s ponkrácem?
5.5. 12:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Také jsem si říkal, asi vše od Armády Spásy :-D
pushkin avatar 5.5. 14:47 pushkin | skóre: 42 | blog: FluxBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Za sebe bych chtěl jenom říct, že dnes je doba kdy se láme chleba. Blbcům se už nikdo, tak jako v minulosti věnovat nebude.
Ha, ha, ha. Viděl jsi alespoň fragmenty nových osnov a požadavků na podklady? Vše směřuje k tomu, aby i univerzitu udělal i naprostej d***l. A proč? Protože na to má přeci právo.
"...viděl jsem Vás žíznit a tak jsem se vrátil." | Díky, Kájo!
5.5. 15:15 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
AFAIK: na počet absolventů VŠ jsou evropské normy. U nás měli středoškoláci v mnoha oborech kvalifikaci odpovídající tomu, co se v EU učilo až na vysoké - v bakalářském oboru, které u nás prakticky neexistovaly. Proto máme příliš nízký podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí a tedy nízkou "vzdělanost" - požadavky vysokých škol na studenty je proto potřeba upravit, aby se toto vyrovnalo. To je celé.
Quando omni flunkus moritati
6.5. 17:31 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nevim, jak v evrope, ale porad se vykrikuje, jak je treba se priblizt emerice ... a tam to vypada zhruba tak, ze ZS = materska u nas, decka (nektera) se nauci cist, psat, scitat a odecitat. Stredni = takovy pubertalni pokracovani ty zakladky, mozna se zvladne deleni a nasobeni. Nepochybne se pak zvladne probrat, ze zemi stvoril Buh, a to presne 5000 let pred kristem (poptejte se amiku).

Takze dou vsichni na tu university ... kde jich 1/2 ma stypko protoze hrajou football (nikoli soccer), nebo bejsbol nebo ... ale v hlave uplne vylizano. 99 % z nich konci zakladnim stupnem US VS vzdelani, ktery (nekdy horkotezko) odpovida rekneme nasi mature, ale tady se jim to uznava jako VS.

Tuhle jejich materinku (ZS) pak zvladne absolvovat ... 80% subjektu (lidmi bych to nezoval, paac i opice je chytrejsi). Tudiz je setrvale tlak na to, aby se narocnost snizila, paac prece ti ... "z vyloucenych lokalit" (v US v drtivy vetsine cernosi) chudaci mali, by meli mit moznost dosahnout na vzdelani taky (neco jako inkluze u nas).

Pokud pak nekdo usoudi, ze si nepreje aby z jeho deti byli totalni debilove, ale pozaduje alespon uroven debil, tak musi vysolit nemaly prachy za soukromy vzdelavani.

---

Tim ale nijak netvrdim, ze vzdelavani u nas je nejak dzenialni ... Kdyby totiz z hrobu vztala terka ... tak se v tom dokonale pozna. Snad jen ty rakosky by ji chybely. Bazirovani na biflovani a naprostej nezajem o porozumeni aneb "tohle se nauc, a nediskutuj o tom" (doslovna citace).

BTW: Amici na vsechno delaj projekt ... jdou uvarit caj (teda ta nepatrna cast z nich, ktera to zvladne), a je z toho projekt na 1/2 dne ...

BTW2: Jak uz sem urcite vikrat psal, jestli mate decka, ktera se uci basnicky (dokonce s radosti) honem je poslete na VS. Nez zmoudrej. Zadne jinej aparat k uspesnymu absolvovani netreba.

6.5. 17:37 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Nevíš o čem mluvíš vole.
5.5. 20:59 hmm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Konečně se bude koukat i na to, odkud ten titul je, a nebudou mě házet do jedný skupiny z lidma z Masaryčky, a dalších pseudoškol, kde člověka mohou vyhodit ze školy za to, že si nad plán zapsal filosofii, a teď z ní nedokáže složit zkoušku. (a to nemluvím o srovnání s VŠE, a jejich poukázkovým systémem kde zapsat si volitelný předmět navíc znamená, že přijdu o jeden opravný pokus na zkoušku z povinného předmětu....)
6.5. 08:54 javeline | skóre: 15
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky

Ahoj, také mám doma učitelku s jejím vlastním debianím pracovištěm. Online hodiny naštěstí neučí, nicméně velice chápu a přitakávám autorovi blogu. Během cca 5-10 pracovních dnů museli/la přejít na "vzdálenou" výuku.

Bylo v tom hodně stresu, "hudrování na hrozné nástroje", určitě to znáte...

Jejich informatici se snaží/li pro ně vypracovávat návody a pomůcky, jak ten moodle použít a využít. Všechna čest. IT support ve škole s 50-tkou učitelů musí být hodně výzva (Dr. Chocholoušek). Musím říct, že nástroje mají slušné, akorát je nic nenutilo nástroje začít používat. Covidu se to povedlo.

No, po cca dnu "hudrování" na to žena sedla, zkusila, něco zplodila, vyzkoušela, našla pár chyb, opravila, zkusila, vylepšila... Pak se situace uklidnila a jde to nějak.

Studenti se zájmem studovat pracují a odevzdávají úkoly, ignoranti ignorují proces výuky nadále. (však se jim nic nestane, díky MŠ, že?).

Nemyslím si, že by si žena za práci "učitel na homeoffice" mzdu nezasloužila.

6.5. 19:00 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
"hudrování na hrozné nástroje"

no, tí experti, čo u nás vyrobili edupage sa škrabali pravou rukou za ľavým uchom

okrem toho, nie všetci žiaci (študenti) sú schopní alebo môžu učiť sa cez internet...a neverím, že to vyučovanie týmto spôsobom bez predchádzajúcej koncepčnej, premyslenej prípravy tých učiteľov je nejaké systematické a efektívne...skôr ide o formalizmus... nahádžem tam nejaké materiály a úlohy, aby som niečo vykázal(-a), že robím... a tá spätná väzba, to by som chcela vidieť... v triede má učiteľ možnosť reagovať okamžite a meniť taktiku;-) , ten kontakt z očí do očí je nenahraditeľný... a učenie nie je len odovzdávanie informácií, ale aj motivácia, socializácia
6.5. 20:02 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
...a neverím, že to vyučovanie týmto spôsobom bez predchádzajúcej koncepčnej, premyslenej prípravy tých učiteľov je nejaké systematické a efektívne...skôr ide o formalizmus... nahádžem tam nejaké materiály a úlohy, aby som niečo vykázal(-a), že robím... a tá spätná väzba, to by som chcela vidieť...
Pani, nevím co jste byla za učitelku vy, ale žena učí už 12 let současně všechny žáky od první po devátou třídu. Za "normální" situace vstávala ráno o půl šesté, o půl osmé vycházela do školy, vracela se někdy kolem čtvrté, schrupla, odreagovala nějakou činností a pak od osmi opravovala, dělala přípravy, atp., než jsem jí připomněl, že je jedna hodina ráno a bylo by žádoucí jít spát. Nejhorší přitom bylo asi prvních pět let, než si vypracovala přípravy, které teď už jenom rozvíjí a doplňuje. Po devíti letech, co ze školy vypadli někdejší prvňáci měla konečně možnost zažít pocit zadostiučinění, který ji poskytla zpětná vazba od bývalých žáků.

Teď jede online výuku. Videokonference, plus e-maily. S nižšími ročníky co ještě neumí pořádně psát to ani jinak nejde. Ti starší už jsou schopni vypracovat úkoly, nad kterými zas ja trubka sedí do noci – tentokrát z toho důvodu, že je mnohem obtížnější pracovat s rukopisem, co žák cvakne na mobilu.

To, co vy popisujete, je pro ni něco naprosto nemyslitelné.
6.5. 21:56 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Keď sú tí učitelia na ZŠ takí úžasní a toľko času strávia prípravami, nechápem, prečo z roka na rok na stredné školy prichádzajú hlúpejší žiaci. Čo som bola za učku? Začala som učiť odb. predmety na SŠ, pre ktoré vtedy neexistovali nijaké učebnice ani metodické materiály, ale otvoril sa taký odbor a ja som mala k nemu svojím profilom blízko. Takže som si materiál tvorila za pochodu a časom som si sama zohnala nejaké štud. materiály, ale z VŠ (české, na SK nič nebolo...A potom, keď sa zmenili odbory na škole, som učila všeobecnovzdel. spoločenskovedné predmety. Takže viem, čo je to prísť z práce po ôsmej vyuč. hodine a príp. ešte po porade a mať niekoľko malých detí:) doma. Za tie roky viem posúdiť, ako sa znížila latka na SŠ, a nechcem vedieť, ako sa prepadla na VŠ. Vždy nám vraveli, že musíme pracovať s takým materiálom, aký dostaneme. Ja za seba môžem povedať, že posledné roky sa SOŠ už nelíšia od špeciálnych. Minule sme boli so žiakmi na takej exkurzii v špeciálke... Tri stredne ťažko mentálne postihnuté deti mali hodinu s logopédom. Tie naše sa s nimi mohli aspoň porovnať.:-)
Gréta avatar 7.5. 16:41 Gréta | skóre: 24 | blog: Grétin blogísek | Stockholm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky

no, tí experti, čo u nás vyrobili edupage sa škrabali pravou rukou za ľavým uchom

to de celkem normálně :D stačí u toho jakoby natočit hlavu a jeto :O :D :D ;D

Everyone dies but not everyone lives - William Wallace ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗNo lives matter!!!!
8.5. 22:21 johnyK | blog: uxblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Za sebe bych chtěl jenom říct, že dnes je doba kdy se láme chleba. Blbcům se už nikdo, tak jako v minulosti věnovat nebude. Je pouze na rodičích, jestli svoje děti přesvědčí o tom, že je pouze v jejich zájmu aby se učily

nemecky detsky psychiatr M. Winterhoff, ktery vydal nekolik provokativnich knih (mmj. 'Nemecko hloupne') zastava nazor, ze deti az do 15 let nejsou schopny samy realizovat, ze se musi ucit. Zrovna tak, jako si deti samy necisti zuby, kdyz na ne rodice nedohlizeji.

K soucasne situaci (online learning) minil vyse zmineny, ze je to katastrofa, protoze z psychologickeho a psychiatrickeho hlediska potrebuji deti nejakou osobu, ke ktere maji vztah a obrazovka tou osobou muze byt jen tezko.
8.5. 23:45 SKK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
presne tak...
Fluttershy, yay! avatar 9.5. 00:05 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
V Austrálii už desítky let funguje School of the Air.
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
9.5. 00:45 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Zajímavé by určitě bylo vidět statistiku, jak daleko to ti studenti dotáhli. Nepochybuji, že pro práci na farmě v buši jejich vzdělání stačí. Otázkou je, kolik z nich pokračovalo ve studiu dál.
Fluttershy, yay! avatar 9.5. 00:48 Fluttershy, yay! | skóre: 86 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Studies have shown that such education has a parity with, if not better, standards than traditional methods of schooling.
Imamura, E (1987). In Conventional and nonconventional schooling: a comparison of pupil performance in rural schools and schools of the air. University of Western Australia
Science advances one funeral at a time. (Max Planck, parafráze) ✊ ⓔⓐⓣ ⓣⓗⓔ ⓡⓘⓒⓗCHAZ
9.5. 01:22 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
33 let je dosti dlouhá doba. A hodně se za tu dobu změnilo. Myslím, že žáci zvyklí na takový způsob výuky mají vyšší míru sebedisciplíny a tudíž i schopnost se sami učit. Otázkou je, je-li to jen moje domněnka. Na druhou stranu je zde otázka, do jaké míry jsou schopni týmové práce.
9.5. 05:16 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Tohle jsme tu věděli už před desítkami let :-)
9.5. 00:40 Aleš Kapica | skóre: 50 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Já bych tedy tu hranici neviděl tak ostře, ale v zásadě je to tak.

Já se nikdy učit, ve smyslu že bych sedl ke knize a studoval, nenaučil. A s takovým způsobem učení má problém i syn. Učil jsem se vždy jaksi mimochodem. Zrovna tento týden se mi podařilo po mnoha letech znovu získat vynikající knihu Jaroslava Hovorky "Zápisky o životě", která mne tenkrát velmi oslovila. Vůbec by mě tehdy nenapadlo, že jí napsal, když mu bylo padesát pryč. Tak svěže ta kniha na mne působila.

Z učitelů na ZŠ u mne výraznější stopu zanechal ředitel naší základky. Jmenoval se Sekáč a byl to sekáč, který měl všeobecný respekt. Taky už to byl tenkrát starší pán. Podobný typ, jako byl můj děda. Suchý, chodil v obleku a vypadal jak K. H. Frank. Všichni z něho měli vítr, ale byla s ním legrace. Měl nás na matiku a jeho hodiny pro mne byla radost. Díky němu jsem s matikou nikdy nemíval problém. Škoda, že jsme odcházeli už z osmé třídy. Po celý život ten chybějící rok ZŠ vnímám jako handicap. Rok poté co jsem základku opustil, z naší školy udělali sportovní gymnázium (dnes Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových, Ostrava). Postaral se o to náš bývalý kotrmelec Trnka. A Sekáče vyhodili.

Učitelem, kterého jsem si vysoce cenil na průmyslovce byl pan Lipka, který nás učil Stavbu a provoz strojů. Ošklivý jak orangutan, ale absolutně férový chlap. Ve čtvrťáku jsem u něj propadnul. Měl jednoduché pravidlo – za každý týden o který odevzdáš práci později o stupeň horší známku. Práce byla jen jedna, opozdil jsem se o 14 dní, takže nebylo nad čím diskutovat. Pak už jsem si na to dal pozor a od té doby je pro mě nepředstavitelné, že bych nedodržel daný termín. Jeho zásadou vždycky bylo – používejte si co chcete. Bylo mu absolutně jedno, jestli někdo při písemce použije knihu, tahák, nebo kalkulačku. Klíčové pro něj bylo, jestli dotyčný problém pochopil a správně vyřešil.
otula avatar 22.5. 11:30 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zákulisí učitelky
Ta černá rozdvojka (roztrojka) na posledním obrázku vypadá jako ta stará, co obrací na jednom výstupu fázi. Ono to dlouho nevadí, ale jednoho pěkného slunného odpoledne se z toho může stát nepříjemný problém ;)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.