Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Tiskni Sdílej:
anketku přidej ať si jako zahlasujem ;D
stačí vobyč ale mužeš dát i takou tu jak má jakoby strááášně moc checkboxů :D :D ;D
Technická 1: PCR není supersložitá metoda, PCR je jednoduchá metoda (teoreticky i prakticky) která se dá dělat v kroužku s dětmi ze základní školy. A používat u toho částečně podomácku sestrojené vybavení.Souhlasim i nesouhlasim. Provedeni je trivialni. Synteza tech sekvenci "na miru" novemu patogenu, tech reagens, tech vodicek, ktere vstupuji do reakce, ta je sakra mimo uroven nejakeho krouzku mladych svistu...
Technická 2: není u těch serologických testů možná zkřížená reaktivita s běžnými koronaviry v populaci? Koronaviry jsou zcela běžné viry, nám jde o jeden konkréítní z nich. Nevím, ty studie jsem nečetl. Hodně by záleželo na designu těch testů.tohle je jedna z castych pripominek, a zda se, ze ty testy maji miru falesne pozitivnich vysledku 1.2%, takze to samo o sobe jako vysvetleni neobstoji. Navic se bavime o rade ruznych studii s radou ruznych serologickych testu ruznych vyrobcu...
Jsem zvědavý na to serologické testování u nás, kterým už asi měsíc vyhrožují. Ano, pokud by se skutečně ukázalo, že to mělo/má třetina populace, je na čase opatření zrušit.Normalni vlada by si ten screening udelala PREDTIM nez rozmrda celou zemi. Ja uz mesic slysim o tom, jak ten screening chystaji. Asi maji casu dost. Ja osobne v CR cekam seropozitivitu cca 4% coz je mnohonasobne vic nez aktualni nakazy zachycene PCR metodama.
Synteza tech sekvenci "na miru" novemu patogenu, tech reagens, tech vodicekAno, ale to je běžně komerčně dostupné. Svišť si sekvenci pod dozorem navrhne a objedná jako pizzu. Spíš je u koronaviru komplikace s RNA - je dost citlivá na kontaminaci a nevlídné zacházení. S DNA může pracovat i prase (dá se zachránit i vzorek vylitý na podlahu).
tohle je jedna z castych pripominek, a zda se, ze ty testy maji miru falesne pozitivnich vysledku 1.2%, takze to samo o sobe jako vysvetleni neobstoji. Navic se bavime o rade ruznych studii s radou ruznych serologickych testu ruznych vyrobcu...Falešně pozitivních za jakých podmínek? V konkurenci jakých falešných terčů? Samo o sobě to číslo nemá smysl. Ale netvrdím, že je to problém, spíš to, že může být a pokud někde nesedí fakta, stálo by za to prozkoumat i tuto možnost.
cekam seropozitivitu cca 4%Jenže to je na nějaké velké uvolnění málo. Když to těď pustí a nastane nekontrolované šíření, byl celý ten dosavadní cirkus zbytečný (na druhou stranu sunk cost fallacy). Pokud nehraje roli léto. Pak by mělo smysl to uvolnit teď a regulovat na podzim. Samé otázky a málo známých faktů.
Jenže to je na nějaké velké uvolnění málo. Když to těď pustí a nastane nekontrolované šíření, byl celý ten dosavadní cirkus zbytečný (na druhou stranu sunk cost fallacy).
To je to, co jsem tvrdil už dva nebo tři týdny zpátky. Když se podívám, jak se chovají základní SIR nebo SIRS modely (a ty složitější nedávají zase až tak zásadně odlišné výsledky), vychází mi z toho, že dosavadní strategie ČR, tj. držet reprodukční faktor těsně nad jedničkou za cenu obrovských ekonomických i morálních ztrát, je z dlouhodobého hlediska v podstatě nejhorší možná, protože tak dlouho, abychom nákazu "přečkali", se to udržet nedá a pokud budeme muset restrikce zmírnit, aniž bychom znatelně snížili S (podíl susceptible, tj. podíl těch, koho lze nakazit), tak jsme jen ztratili čas. A obávám se, že přesně k tomu směřujeme, protože i kdyby skutečně nakažených bylo desetkrát víc, než uvádí oficiální počitadlo, byla by to pořád jen promile. I kdyby to nějakou šťastnou náhodou bylo stokrát víc, jsou to pořád jen jednotky procent, což není tak moc, aby to podmínky zásadně změnilo.
Úplné uvolnění ze dne na den by dobrý nápad nebyl, ale na stole nejsou jen ty dvě krajní možnosti. Navíc i kdyby teoreticky vláda zítra vyhlásila, že všechna omezení ruší s okamžitou platností, většina lidí by se i tak dál chovala opatrněji než dřív a kontakty by více či méně omezili dobrovolně (nejspíš by byly dál k vidění i ty roušky, i když v menší míře než teď).
Ono je taky potřeba si uvědomit, že přípravek, který fungoval na pár lidech v laboratorních podmínkách, je jedna věc, přípravek, který prošel řádným statistickým testem účinnosti, druhá, přípravek, který prošel všemi potřebnými testy, třetí a přípravek, který se dá reálně nasadit v praxi a v globálním měřítku, čtvrtá. Ono se totiž klidně může stát, že sice něco mít budeme, ale bude to příliš drahé, aby se to dalo použít pro všechny.
A to už nemluvím o tom, že většina novinářů (a veřejnosti) si neláme hlavu s rozdílem mezi vakcínou (tj. očkováním, prevencí) a lékem (na nemoc, která už propukla).
Pominu-li, že jsem se tu už asi tak třikrát pokoušel vysvětlit, že maximální krátkodobě přijatelné restrikce a zcela volný průběh nejsou jediné možnostiDobře, pro zjednodušení budeme považovat současné restrikce za maximální možné a přišli jsme o část personálu, zbytek už je unavený a opatření přivedla lidi do existenčních potíží. Pak je tu italský scénář, ve kterém jsou restrikce minimální nebo žádné, a situace je výrazně horší. Chcete říct, že mezi těmito dvěma polohami je nějaká, kde by situace byla lepší? Pokud ano, jaká poloha to je a jak se stalo, že se v ní problémy neprojevily?
pak jsme se z hlediska vývoje epidemie vůbec nikam neposunuliMožná to tak na home office nepociťujete, ale získání většího množství zásob ochranných pomůcek pro zdravotnický personál bych považoval ze velmi výrazný posun.
Chcete říct, že mezi těmito dvěma polohami je nějaká, kde by situace byla lepší? Pokud ano, jaká poloha to je
Ideální by byla taková, kdy by to zdravotnictví ještě zvládalo (nechcete mi, doufám, tvrdit, že při současných opatřeních jsme byli na samotné hraně toho, co se dalo zvládnout), ale narůstal podíl resistentí populace, což je jediný způsob, jak s epidemií opravdu něco udělat - do nuly to prostě neutlučeme (a i kdyby teoreticky ano, musela by to udělat celá planeta). Mírnější restrikce zároveň znamenají menší negativní dopady.
a jak se stalo, že se v ní problémy neprojevily?
Nerozumím otázce.
získání většího množství zásob ochranných pomůcek pro zdravotnický personál bych považoval ze velmi výrazný posun
Psal jsem "z hlediska vývoje epidemie". A jak už jsem napsal, lepší situace s materiálem je pozitivum, ale je to to jediné. Jinak ten draze zaplacený "oddechový čas" (nic jiného to nebylo) přinesl samá negativa.
Ideální by byla taková, kdy by to zdravotnictví ještě zvládalo, ale narůstal podíl resistentí populaceA v této poloze bychom nepřišli o část personálu (přišli o menší část personálu), zbytek by nebyl unavený (byl méně unavený) a lidé se nedostali do existenčních problémů (méně lidé by se dostalo do existenčních problémů)?
Chcete říct, že mezi těmito dvěma polohami je nějaká, kde by situace byla lepší? Pokud ano, jaká poloha to je a jak se stalo, že se v ní problémy neprojevily?Předpokládám, že za lepší považuje nastavit rychlost šíření přesně na hranici přetížení zdravotnictví. Viz to slavné flattening the curve. Osobně nejsem pevně rozhodnutý, ale něco na tom bude.
Nejsem si vůbec jistý, jestli je zrovna vhodné, ten virus nějak řízeně šířit. Nakonec může mít třeba menší smrtnost, než chřipka, ale jisté to ještě vůbec není.
Tento článek má celkem zajímavé informace. Je jasné, že zatím o viru moc nevíme.
Prymula: Koronavirus se chová jinak než běžná nemoc. V tom je nebezpečíNejlepší by byla nějaká spolehlivá vakcína, ale to je jen (zbožné) přání.
Podívejte se třeba sem na sekci o klasickém SIR modelu, na pochopení toho základního chování není potřeba žádné hluboké vzdělání. Doporučuji zejména část začínající "The role of the basic reproduction number is extremely important." a přepis rovnice pro časovou derivaci I následující za touto větou. Když si uvědomíte, že ty rovnice nemají paměť, takže kterýkoli okamžik lze prohlásit za "čas 0", vychází z toho, že jsou jen dvě možnosti, jak se dostat do stavu, kdy můžeme říct, že jsme epidemii zvládli (a můžeme se vrátit do normálu).
1. Dosáhneme stavu, kdy S/N < 1/R₀₀, kde R₀₀ je hodnota R₀ pro nulové restrikce. To by znamenalo, že infekce začne konvergovat do nuly i bez restrikcí. (Tedy pro čistý SIR model, u realističtějšího SIRS to půjde k nějakému rozumnému endemickému ekvilibriu.) To je právě to tolik přetřásané "promořování", kterého se všichni tak bojí, ale které je ve skutečnosti jediným scénářem skutečného řešení. Problém je ale v tom, že čím blíže dostaneme R₀ jedničce, tím sice bude maximální hodnota I nižší, ale zároveň potrvá déle, než toho "promoření" dosáhneme.
Abychom byli konkrétní, R₀₀ se odhaduje na něco kolem 2.6, někdo tu tvrdil 2.8, řekněme že je to mezi 2.5 a 3. To by znamenalo, že potřebujeme dostat S na nějakých 33-40%; nebo, chcete-li, "promořit" 60-67% populace. Při současné úrovni restrikcí se nám podařilo stabilizovat počet nových případů na nějakých 100-150 denně. Jak dlouho by trvalo dostat se tímto tempem na potřebných 6-6.7 milionu, to si spočítejte sám a odpovězte si na otázku, jestli je reálné současná opatření držet takhle dlouho. (Další otázka k zamyšlení je, co s výsledky udělá populační dynamika, kterou pak už určitě nelze zanedbat.)
2. Druhá možnost je, že se podaří R₀ udržet pod jedničkou dost dlouho na to, aby nemoc "vymřela". Problém je, že i když ten pokles ze začátku vypadá lineárně (to je mimochodem jeden z důvodů, proč jsem níže tvrdil, že ty grafy ani zdaleka neukazují, že jsme v ČR R₀ pod jedničku opravdu dostali, spíše dokládají opak), dlouhodobě je to chování spíš exponenciální. Takže pokud by ten koeficient nebyl dost hluboko pod jedničkou, může to trvat hodně dlouho. Předčasné uvolnění restrikcí pak znamená návrat ke scénáři 1 a veškerá námaha přišla vniveč.
Podstatnější problém je, že i kdyby se nakrásně podařilo scénář 2 realizovat (čemuž nevěřím), naše země není izolovaný ostrov (dokonce ani teď ne). Takže pokud to tak neudělají i všichni ostatní, může se sem nákaza kdykoli dostat zpátky a budeme tam, kde jsme byli. Proto považuji za velmi nebezpečné snažit se v lidech vzbuzovat naději, že tento scénář je reálně proveditelný, a přesvědčení, že je to ta cesta, kterou se máme dát.
Naštěstí to vypadá, že už i Velký Andrej pochopil, že držet současnou úroveň restrikcí už není dál udržitelné, i když je smutné, že ho k tomu prozření přiměl strach o volební preference a ne nějaký epidemiologický model. Proto také tak šmahem odmítá Prymulovo "promořování", i když se z praktického hlediska vlastně udělá přesně to, co Prymula navrhoval.
A scénář promoříme populaci by byl ze hry úplně.
Vůbec ne. Jen by vypadalo jinak ekvilibrium, ke kterému řešení konvergují. I by nekonvergovalo k nule ale k nějaké relativně malé kladné hodnotě, stejně jako je to u řady jiných nemocí. Ono těch nemocí, které se cíleným úsilím člověka podařilo celosvětově zcela vymýtit, vlastně až tak moc není.
Plyne z toho, že by se měla populace promořit TBC nebo černým kašlem?Ale ona tim globlani populace uz promorena je. A vzdy byla. tedy zejmena ta jeji S (susceptibilni) cast. A nikdo neuspel v tom aby nebyla, nebot je to prirozeny rovnovazny stav. Zkus si prosim prostudovat typicke krivky toho SIR modelu.
Ale ona tim globlani populace uz promorena je. A vzdy byla. tedy zejmena ta jeji S (susceptibilni) cast.Což je pouze fancy způsob jak říct, že tim trpí země 3. světa.
To je právě to tolik přetřásané "promořování", kterého se všichni tak bojí, ale které je ve skutečnosti jediným scénářem skutečného řešení.Moc nechápu, na základě jakých dat jsi k tomuhle došel. Sám zdůrazňuješ, že parametr R0 je pro ten model extrémně významný, ale přitom pracuješ s odhady tohoto parametru, jejichž přesnost je +- 50% ve výchozím stavu a jaké R0 funguje za přítomnosti jakých opatření ani pořádně nevíme. Když se do toho modelu nacpou takhle nepřesná data a další víceméně z prstu vycucané předpoklady, tak moc nechápu, jak by z toho mohlo být něco jinýho než Garbage in, garbage out. Další problém je, že ten tebou zmiňovaný model nijak nevylučuje periodické vracení se pandemií, naopak, v podstatě říká, že ve chvíli, kdy opětovně klesne S/N, epidemie propukne nanovo. Považuješ za auotmatický fakt, že vznikne ekvilibrium, ale to se nemusí stát. Jak často bude potřeba společnost promořovat? Každé dva roky? Kolik takových vln společnost snese?
Naštěstí to vypadá, že už i Velký Andrej pochopil, že držet současnou úroveň restrikcí už není dál udržitelné, i když je smutné, že ho k tomu prozření přiměl strach o volební preference a ne nějaký epidemiologický model. Proto také tak šmahem odmítá Prymulovo "promořování", i když se z praktického hlediska vlastně udělá přesně to, co Prymula navrhoval.Ne, neudělá, aktuálně se zkouší uvolňovat a sleduje se, co to udělá s R0 a mezitim se dělají studie a sbírají další zkušenosti a mezitím svět se vzpamatovává z prvotního šoku. Budeš muset akceptovat, že skutečné spolehlivé dlouhodobé řešení teď z nikoho prostě nedostaneš.
Delas si legraci, Jendo?Ano, samozřejmě. Z toho nebyla cítit ironie a sarkasmus?
Osobně si myslím, že jsem to prodělal. Testován nejsem. Lékaře jsme nenavštívil. Příznaky jsem měl z kategorie lehkých, včetně dengue like vyrážky, o které se začalo psát v souvislosti s koronavirem až nedávno. Stejné příznaky v celé rodině. Přesto to byla virozka s asi nejhorší tři týdny trvající únavou, jakou jsem kdy zažil. Žádná horečka, zápal plic, nic vážného. Jen svědivá vyrážka, smrtelná únava, dušnost a velmi nepříjemné bolesti na hrudi. Umím si představit, že pokud to zasáhne člověka plnou silou, je to katastrofa.Taky jsme v rodině něco takovýho měli, taky jsem si jednu chvíli myslel, že to je čovid, ale pak otestovali manželku a asi 2 další členy příbuzenstva (z nesouvisejících důvodů) a byli všichni negativní. Ze symptomů se to nepozná a IMO vzhledem k aktuálně známé prior probability v ČR to nejspíš čovid není ani při zcela odpovdajících příznacích.
The 25,000 to 69,000 numbers that Trump cited do not represent counted flu deaths per year; they are estimates that the CDC produces by multiplying the number of flu death counts reported by various coefficients produced through complicated algorithms. These coefficients are based on assumptions of how many cases, hospitalizations, and deaths they believe went unreported. In the last six flu seasons, the CDC’s reported number of actual confirmed flu deaths—that is, counting flu deaths the way we are currently counting deaths from the coronavirus—has ranged from 3,448 to 15,620, which far lower than the numbers commonly repeated by public officials and even public health experts.
Ale jsem kvuli nim omezovan, musim nosit hadr na obliceji a to mne nebavi.I ty chudinko malá. Někdo by si naivně myslel, že ti jde o ekonomiku, ale on ti přitom jen vadí hadr na xichtě.
Napriklad tato studie Stanfordske univerzity ktera je zjednodusene popsana na Guardianu rika, ze ve 3300 testovanych lidech byl koronavirus [resp. protilatky proti nemu] nalezen 50x az 85x casteji nez by odpovidalo ocekavani. Znamena to, ze ho ma nebo melo 50x az 85x vice lidi nez to oficialni cislo. Studie ma samosebou nejake slabiny a nedostatky, to ma koneckoncu kazda vedecka prace, ze? Jen bych pripomel, ze Stanford je jedna z nejlepsich univerzit na svete, a nejspis to nebudou uplni cuckari.
Dalsi podobna, ale nezavisla studie jsou namornici na letadlove lodi USS Theodore Roosevelt, kde sice jeden zemrel, ale zaroven se ukazalo, ze 60% nakazenych nema vubec zadne priznaky, a o sve infekci dokonce vubec nevi.
Jsou i datasety z porodnic v New Yorku, ktere take nasly nemale mnostvi pozitivnich rodicek, ktere objektivne nemely vubec zadne problemy, tedy do te doby, nez se dozvedely vysledky sveho coronaviroveho testu a to, ze jsou seropozitivni. Pak se zacaly psychicky hroutit strachem a panikou. Z 33 pozitivnich rodicek jich 29 nemelo vubec zadne objektivni potize.
Ani v tom Svedsku, kde tak nejak drze ziji v ramci moznosti normalne, se nevrsi mrtvoly v ulicich do vysky tretiho patra, a kupodivu maji mene obeti na milion obyvatel nez treba Nizozemi nebo Svycarsko. Maji sice vice, nez USA, ale ne o mnoho. Jak si to vysvetlime?
Já, povídá brabenec, se taky rád hlasitě chechtám, chechtám, když pupenec kyselinou leptám. Vím, totiž ten brabenec, mravenečník, že se mě neptá, neptá, pozře mě, ať se chechtám, nechechtám.No vida, tohle měl ten advokát žalovat, místo opatření chránících život. Jakpak by o té dani asi rozhodl soudce, osvědčivší se v kauze Rusové v českém hotelu
Ukázkový příklad toho, čemu se říká falešná dichotomie nebo falešné dilema. A svým způsobem - i když to tak asi nebylo myšleno - i kritika dosavadní strategie.
reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pacient, aktuálně je pod hodnotou 1 – pozn. red.
Tohle už je zjevná nepravda. Kdyby totiž reprodukční faktor byl opravdu menší než jedna, bude z podstaty věci počet nakažených klesat pro libovolný aktuální stav - a on neklesá. Pokud bychom opravdu dokázali reprodukční faktor udržet pod jedničkou, pak by byla možnost se s epidemií vypořádat i jinak než (ne)populárním "promořením populace", tj. bez toho, aby významná část populace infekcí prošla a získala resistenci. Jen bychom pak asi museli udržet hranice zavřené napořád (nepochybuji, že nezanedbatelné části voličů ANO, SPD a KSČM by se to líbilo). Ale tak to přes veškerou snahu není.
A jak? :)
Podobně jako exponenciála se záporným koeficientem.
I s fluktuacema pocet nakazenych klesa, presne jak jsi psal, ze z podstaty veci odpovida R < 1.
Obracíte implikaci. To řešení totiž začne v určitém okamžiku klesat i pro R₀>1, tak jak je vidět např. tady. Všimněte si, jak ta křivka odpovídá těm vašim grafům. Kdyby R₀ skutečně bylo menší než 1, pak by řešení bylo klesající (přibližně exponenciálně) pro libovolné počáteční podmínky (kromě I₀=0) a hlavně by nebylo konkávní ale konvexní. Kdyby se opravdu někdy na začátku dubna změnily koeficienty z R₀>1 na R₀<1, jak se tadz s GeoRW snažíte tvrdit, byl by ostrý zlom dolů patrný i na té křivce. Tahle ale ve skutečnosti spíš ukazuje, R₀ bylo naopak vždy nad jedničkou a v posledních dvou nebo třech týdnech se naopak o trochu zvýšilo.
ale podle dat z wiki/MZCR to rozporujes necim, co ani neni pravda
To, že je jeden puntík o chloupek níž než druhý, neznamená, že je tam statisticky významný pokles, ze kterého lze něco odvozovat.
nehlede na to, ze i tam uvadi R < 1
Uvádět si mohou co chtějí, pro R₀ < 1 by ta křivka vypadala úplně jinak, tím spíš pro R₀ někde kolem 0.7, ke kteréžto hodnotě v tom grafu dospěli už někdy kolem 16.4., kdy ten vývoj "active cases" byl ještě krásně hladce konkávní bez viditelných fluktuací. O nesmyslnosti toho grafu svědčí i to, že tam mají napočítané hodnoty "R₀" i v době, kdy "active cases" byly řádově jednotky.
Krivka nasim grafum neodpovida. Nakaza na tam probehla samospadem, dokud nedosli susceptibles. Nakaza tady probehla jinak.
Kvantitativně jinak, ne kvalitativně. Při nižších hodnotách R₀ (ale pořád větších než 1) je maximum I nižší, kritická hodnota S/N také a celý proces trvá déle, ale jinak všechno platí, jak jsem napsal. Kvalitativně jiný průběh je jen pro R₀ < 1, ale to by ta křivka vypadala úplně jinak. A pointa… je v tom, že se stejně časem budeme muset vrátit k tomu původnímu R₀ (2.6-2.8) a když to uděláme se zanedbatelným zastoupením rezistentní populace, budeme v přesně stejném průšvihu, jako bychom to udělali hned na začátku. Nebo snad počítáte s tím, že už navěky budeme mít zavřené hranice (kina, divadla, hospody, …), nosit roušky a udržovat dvoumetrové odstupy?
Ale nějak nevidím smysl v pokračování této diskuse. Pokud upřednostňujete víru před kritickým myšlením a raději slepě věříte tomu, že někdo někde napsal "máme R₀<1, jsme borci", než byste se podíval, jak vypadá skutečný průběh pro R₀<1 (a R₀>1) a porovnal si ho s tou křivkou aktivních případů, je to vaše volba. Ale je to způsob uvažování natolik nekompatibilní s mým, že se k tomuto tématu nemáme o čem bavit.
hledas krivku ze SIR modelu tam, kde neni, protoze neni splnen predpoklad volneho sireni
To jste asi špatně pochopil, SIR model vůbec nepředpokládá volné šíření nákazy. Pokud zavedeme restrikce, ať už jde o omezení počtu kontaktů (omezení pohybu a shromažďování) nebo snížení pravděpodobnosti přenosu při kontaktu (roušky, rukavice, odstupy, důslednější hygiena), snížíme tím koeficient β v rovnicích (přehlednější varianta normovaná na S+I+R=1)
Ṡ = -βIS İ = βIS - γI
a v důsledku i R₀ = β/γ. Ten model ale funguje dál - dokladem je ostatně i to, jak pěkně křivka "active cases" z těch odkazů odpovídá typickému průběhu I pro R₀>1.
Prakticky vzato se tu bavíme o úloze na optimal control, kde β je funkce času, jejímž prostřednictvím se snažíme systém regulovat a dosáhnout minima nějakého hodnotícího kritéria (typicky za nějakých omezujících podmínek (constraints)). Zatím to bohužel podle rétoriky i činů vypadá, jako by hodnotícím kritériem byla aktuální hodnota I (nebo İ), což je dost krátkozraké.
Virus se nešíří v kadeřnictví, ale mezi lidmi, co v tom kadeřnictví jsou.To je dement, hoďte na něj deku.
Někde jsem viděl tvoje video a seš ještě tlustější než já, takže jestli máš někde na těle něco, co se špatně hojí, je možné že se špatně hojí i ten zánět, co máš uvnitř těla.No to je možné, ale pokud máš pocit, že je 92kg na 180 cm výšky moc, tak kdesi jsem četl že je naprosto normální že se chlapům během dospělosti cca každých 10 let navýší obvyklá váha +5kg. Což teda u mne sedí do puntíku. A pokud jde o moji vanu, tak 20 let sedavého zaměstnání se pochopitelně někde podepíše.
K doktorce jsem vůbec nešel, protože se bojím, že bych se během vyřizování různých odběrů nakazil koronavirem, a v tomto stavu bych mohl mít komplikovanější průběh.Nešel jsem na ten test kvůli sobě, ale především pro klid kolegů.
zmenil by se Vas nazor nejak zasadne, kdyby se ukazalo, ze smrtnost cinskeho coronaviru je ve skutecnosti 50x mensi? nebo 100x mensi?Ne. Pokud by se ale navíc ukázalo/dořešilo, že dlouhodobé následky (např. snížení kapacity plic, vyšší senzitivita na ostatní nemoci) má též nižší, tak ano. A samozřejmě bych byl strašně rád kdyby to tak bylo, ale minimálně v ČR mi to nepřijde příliš pravděpodobné (protože situace zjevně může být mnohem horší, viz Itálie a NYC).
Dokonce i olympijsky vitez a aktivni lekar Lukas Pollert si mysli, ze prubeh je podobny jako u chripky a ze media ponekud prestrelila.Už zbývá jenom vyřešit, proč teda chřipka nezpůsobuje přetečení nemocnic. Jediné, co jsem se tu v diskuzi dozvěděl, je, že na chřipku necháváme lidi udusit doma, což se mi ale furt moc nezdá.
Protoze uz je moc stary na to aby melo smysl ho lecit nebo by jeho lecba byla moc nakladna. Tohle je realita, kterou ty nechces porad pochopit.Ne, já nechci pochopit, že když někdo zavolá, že nemůže dejchat, tak se na něj vybodnou a nechají ho zmodrat a umřít doma a ani ho do nemocnice nepřivezou.
Jen neni tak explicitni, protoze te zatim privezouNo ale vždyť o to mi jde. A u čovidu v některých zemích přivezou a není kam dát.
Ve skutečnosti bys měl být vděčný za jakýkoliv projev vstřícnosti ze strany zdravotníků, protože není samozřejmý.Já snad píšu že nejsem?
Jenže ty ignoruješ rozdíl mezi první pomocí a následnou léčbou. Zdroje nejsou neomezené, ale pokud se někdo nevzpamatuje do okamžiku kdy ty zdroje začnou docházet, je otázka odpojení – de fakto eutanazie – zcela na místě.Já snad píšu že není?
Rozhodně nejsme v situaci, kdy by byla záchranka natolik vytížená, že by musela takovou otázku vůbec řešit. Nejsme New York!Ale já mluvil právě o NY/Itálii/Francii/... Že se u nás tyhle problémy (zatím?) nedějí je snad jasné.
Ale opět. Nevím o tom, že by někoho, kdo je při smyslech, odpojili od přístrojů jen proto, že je potřebují pro někoho jiného.Tak ty informace z Itálie, Británie a New Yorku byly fake news?
Bohužel většina informací co se dnes honí po internetu i éterem patří mezi fake news.To neodpovídá na otázku, jestli byla fake news konkrétní informace uvedená v příspěvku, na který reagujete.
co v konečném důsledku tu situaci spíš zhoršují než zlepšují.I když to budete opakovat stokrát, pravdu z toho neuděláte.
I když to budete opakovat stokrát, pravdu z toho neuděláteMožná vám to nedochází, ale platí to i v opačném gardu.
Milé dárkyně a milí dárci, Ústav hematologie a krevní transfuze hledá dárce, kteří překonali onemocnění Covid 19. Pokud jste onemocněli a měli teplotu vyšší než 37,5 stupňů, suchý kašel nebo dušnost, pravděpodobně jste si vytvořili protilátky proti Covid 19. Tyto protilátky se nacházejí ve vaší plazmě. Darováním plazmy byste mohli velmi pomoci jejím příjemcům, kteří mají nyní závažný průběh onemocnění. Darovat plazmu můžete, netrpíte-li žádným vážným onemocněním, jste ve věku od 18 do 60 let. Prosím zavolejte na telefonní číslo 221977209 nebo 460, 467 nebo můžete napsat na e-mail: darce (at) uhkt.cz. Děkujeme TO ÚHKT.
Nižšia než sa predpokladá? Priklad z londýnskej nemocnice. Počas cca 3 týždňov pokiaľ nebola otvorená nemocnica v Excell komplexe, prešlo operačnými salami dočasne prestavanymi na JIS-ky cca 30 pacientov. Na ostatných oddeleniach neviem. Prežili 2 pacienti. Pacienti žili pokiaľ boli na prístrojoch. Bez progresu v boji s chorobou. A žili len po dobu ktorá bola stanovená ako maximálna na pokus o ich udržanie pri živote. Ak si bol prvý tak si dostal 3 týždne. Keď dochádzalo miesto mal si času bojovať menej. Samozrejme ze to boli všetko ľudia s obezitou, cukrovkou apod. Dôležita je ale skutočnosť, že situácia sa naozaj nedá porovnávať s chrípkou ci inou podobnou infekcnou chorobou. Komplikácie sú výrazne horšie ako počas chrípkových epidémii.A prezilo by tech 28 pacientu s tezkymi komorbiditami, udrzenych nazivu jen po dobu pripojeni na pristroje, obycejnou seznonni chripku? Nebo by zemreli take, ale bez heroickeho vykonu moderni mediciny, a zcela bez zajmu novinaru, politiku, lekaru, a dost mozna i bez zajmu pribuznych, nekde na zastrcenem pokoji v LDNce, kde by jim pakistanska skoro sestricka (nursing assistant) dvakrat za den donesla chladnouci hrnek caje a odnesla nesnezene jidlo? Tak jako v zime 2016?
Je to naozaj tak ťažké pochopiť?Je, pokud jsi v denial fázi. Přece se nemůže dít něco tak strašného!
Mam na Vas dotaz, pro ucely teto diskuze, zmenil by se Vas nazor nejak zasadne, kdyby se ukazalo, ze smrtnost cinskeho coronaviru je ve skutecnosti 50x mensi? nebo 100x mensi?Ano, změnil bych názor, ale pouze za předpokladu, že by byly splněny následující dvě klíčové podmínky:
Nerikam, ze mam nutne pravdu, jen bych mozna lehce slapl na brzdu paniky a zacal delat to, co v zapadni spolecnosti od ery osviceni bylo vzdy uzitecne, tedy klast otazky a mit pochybnosti...Ale vždyť to se přesně děje, nesnad? Studie vznikají, u nás i v zahraničí. Vláda řeší jak uvolňovat opatření. A tak dále. Ta situace se řeší a v podstatě všichni si uvolnění přejí. Problém je akorát v tom, že někteří na data čekat nechtějí a/nebo ta data nechápou a jsou místo toho příliš zaměstnáni odbojem vůči úplně jakékoli restrikci z jakéhokoli důvodu (Kapica, Odin). Jinak já bych pro všechny zarputilé kritiky restrikcí měl taky dotaz: Šli byste do dealu, kde vláda by uvolnila veskeré restrikce, ale v případě následného nárůstu případů nad nějakou rozumnou hranici byste šli okamžitě dělat na >=fulltime sestru do nemocnice?
Problém je akorát v tom, že někteří na data čekat nechtějí a/nebo ta data nechápou a jsou místo toho příliš zaměstnáni odbojem vůči úplně jakékoli restrikci z jakéhokoli důvodu (Kapica, Odin).Promiň, ale poukazování na chybné kroky není žádný odboj. Naopak důsledné dodržování toho uhozeného nařízení s rouškama jenom vedlo k tomu, že se mi vrátily respirační problémy, symptomaticky podobné následkům prodělaného koronaviru, které se zdály být už překonané. Dokud byli všichni zalezlí v norách, tak jsem jezdil bez roušky, jenže teď už se to nedá, protože všude někdo je. A fakt nestojím o půtky s nějakým idiotem. Jsem fakt zvědav na výsledek testu na koronavirus, protože samo se to evidentě nevyléčí a dokud nebudu mít potvrzeno ať tak, či onak, tak doktorka nic řešit nebude. Což ovšem v reálu znamená +4 dny k předchozím 10 co jsem s tím pokuckáváním začal. O velikonocích se to spravilo. Byl jsem na Šumavě, ale stačily tři dny, aby se to zhoršilo natolik, že jsem zůstal raději doma. Co kdyby. Ovšem pondělí se třemi hodinami s rouškou na hubě mě dorazilo. Výsledkem bylo, že mě doktorka po telefonu poslala na test, jehož výsledek se dozvím bůhví kdy. A podobné problémy začíná mít z nošení roušky i moje sestra, která přes den sedí doma protože učí on-line stejně jako moje žena a prokazatelně s nikým nakaženým do styku nepřišla, protože žije už několik let sama a od té doby co je vše zabanované ani nikam nechodí.
Naopak důsledné dodržování toho uhozeného nařízení s rouškama jenom vedlo k tomu, že se mi vrátily respirační problémyVýsledky ještě nejsou, ale už určitě víte, že korovir nemáte a že za potíže může rouška.
Takže ano, může za to rouška, protože nic jiného vzhledem k okolnostem nepřichází do úvahy.A nebudou to spíš ty 5G vysílače? (Pokud tu roušku pereš, pak je silně nepravděpodobný, že by za to mohla rouška, ale počítám, že absolutně nemá smysl se s tebou na tohle téma bavit.)
Rozdíl je pouze v tom, že já nikoho kvůli té své pravdy neomezuji ani nepřipravuji o výdělek.To ne no. Tvoje 'pravda' by stála život tisíce lidí, ale chápu, že nemuset nosit roušku a nepřijít o peníze je důležitější...
Rouška má své opodstatnění pouze v případě že člověk je nakažený, nebo existuje důvodné podezření, že je nakažený. V takovém případě je to dost jasný signál, aby si ostatní udržovali patřičný odstup.Dejme tomu, že by existoval (proveditelný, levný a rychlý) způsob, jak vyvodit důvodné podezření, že je někdo nakažený. Považujme to za nějaký výchozí stav. Roušky nemají 100% účinnost ani jako respirační ochrana, natož pak aby vyloučily např. přenos skrz madlo nákupního vozíku, kterého se dotkl nakažený. Předávání nákazy se tedy nezabrání a nutně směřujeme do stavu, kdy ve společnosti jsou nakažení lidé, kteří o své nákaze (zatím) neví a vesele ji šíří dál, přičemž v cestě jim nestojí ani ta rouška. Když roušky nosí všichni, ten efekt se násobí. Pokud jsi nakažený a nevíš o tom, je menší riziko, že ten virus vydechneš. Na druhé straně je menší riziko, že jej vdechneš. A pokud se přece nakazíš – a víme, že ta inkubační doba je až dva týdny, výjimečně i delší dobu, přičemž nejinfekčnější je člověk těsně před vypuknutím příznaků, pokud nějaké vůbec má – tak je zase menší pravděpodobnost, že ten virus budeš šířit do okolí. A zase je menší pravděpodobnost, že ho někdo vdechne. Nechat roušky nosit jen nakažené je jako nastavovat firewall jen na strojích, na které někdo útočí. To už je pozdě. Stejně tak s těmi rouškami. Je to prevence.
… nebo existuje důvodné podezření, že je nakaženýVidím, že jsem to měl vytučnit rovnou. Roušky nejsou žádná prevence. Je to placebo, které má spíš opačný efekt. A to, že tak není jasné od koho si držet odstup a každý nakažený si pak připadá jak neprůstřelný Tonda. Vždyť on má přeci roušku a ti ostatní taky, tak přeci nikomu nic nehrozí, že?
Pokud jsi nakažený a nevíš o tom, je menší riziko, že ten virus vydechneš. Na druhé straně je menší riziko, že jej vdechneš.Pokud jsi nakažený, nebo máš byť jen stín podezření, že jsi nakažený, tak máš sedět doma a ne camrat po ulicích. Bez ohledu na to jestli máš roušku, nebo ne.
není jasné od koho si držet odstupTakže pro pomalejší: od každého Proč? Protože asymptomatické šíření. Měl by to být i signál – něco je jinak, nesahejte si na xicht (ostatně rouška k tomu přispívá, přes ni se šťourá v nose blbě), myjte se,…
Kdybych ho nečetl, tak bych z něj neuvedl tvou citaci.Mozna cetl, ale nepochopil.
Výchozí předpoklad, že jsou všichni nakažení, by se měl zakládat na faktech.Tekhle tento predpoklad snad formulujes jen ty. Mimochodem sam pises:
Rouška má své opodstatnění pouze v případě že člověk je nakažený, nebo existuje důvodné podezření, že je nakažený.A vzhledem k tomu, ze nemoc se siri i v asymptomaticke fazi, to duvodne podezreni existuje u kazdeho!
Už několikrát jsem tady uváděl příklad zemí ve kterých na to podle mne šli mnohem lépe než u nás – Rakousko, Německo, Švédsko.Ten rozdil, jak na to sli ve Svedsku lip je doslova i obrazne radovy. Svedsko k dnesnimu dni 2152 umrti, CR 213...
Ten rozdíl vůbec nic neznamená.Říct, že rozdíl vůbec nic neznamená, je jediný způsob, jak se dopracovat k závěru, že desetinásobný počet úmrtí je "zhruba stejná míra úmrtnosti". Bohužel pro vás v reálném světě rozdíl je právě to, co znamená, že něco není stejné. A takto výrazný rozdíl, že to není ani zhruba stejné.
Už několikrát jsem tady uváděl příklad zemí ve kterých na to podle mne šli mnohem lépe než u nás – Rakousko, Německo, Švédsko. To jsou země, ve kterých byla míra úmrtnesti zhruba stejná jako u nás.Na to jste obdržel reakci, že Švédsko má 2100 úmrtí, ČR 210. Váš závěr na to je, že
Ten rozdíl vůbec nic neznamená.No, tak znamená. Pro začátek to, že míra úmrtnosti ve Švédsku není ani stejná, ani zhruba stejná jako u nás. Tj. že zase lžete.
Musela by se porovnat měsíční úmrtnost, ale řekl bych, že tam teď vykosila koronavirová vlna vstevníky těch, co u nás skončili už během ledna 2017 a března 2018. Takže máme oproti nim ještě +2000 fóra.To by byla hezká hypotéza, kdyby tenhle efekt byl pozorovatelný i v dalších zemích. Ale tak to není, třeba ve Francii nebo Španělsku byla úmrtnost posledních ~20 let zhruba konstantní [1, 2], ale přitom aktuální prudký vzrůst úmrtnosti tam mají úplně stejně jako v tom Švédsku nebo více [3]. (A taky bys býval musel ukázat, že ten pokles té úmrtnosti ve Švédsku byl dostatečně velký na to, aby to teď mohlo způsobit takovou špičku.) Sorry, ale tudy cesta nevede.
Hodnota 10 znamená, že se ti obyvatelstvo obmění každých 100 let.Wow.
Vyšší číslo znamená, že se umírá víc.Vyšší umrtnost znamená, že se víc umírá? Taky wow.
Je-li nižší, pak to znamená že se ti v populaci nejspíš hromadí starobní důchodci.Proč se radši nepodíváš na medián věku případně populační pyramidu (Švédsko, ČR)? Určitý rozdíl mezi Švédskem a ČR tam vidět je, ale je dost malý. Nechám na posouzení laskavého čtenáře, jestli ten rozdíl stačí na to dnes už desetinásobné množství COVIDových úmrtí. Já si myslim, že ne. Jinak chápu to správně, že tvůj přístup je "Vykašleme se na důchodce / staré lidi, stejně by za pár let umřeli"?
Takže si ten blogpost přečti ještě jednouNe, děkuji. Stačilo mi to porovnání úmrtnosti v ČR s předchozími lety, kde jsi porovnával situaci bez COVIDu a bez opatření se situací s COVIDem i s opatřeními a z toho vyvozoval závěry o efektivitě opatření. Tvůj přístup "já vim všechno nejlíp a kdo nesouhlasí, je pitomec a idiot" mě motivuje z tvých blogů číst pokudmožno naprosté minimum.
Ale pokud ty budeš raději dodělávat na hadičkách, tak beze všeho.Nikdo z mých prarodičů není na hadičkách, vedou plnohodnotný život. Kdyby byly uvedeny do praxe tvé divoké fantazie, šance, že na hadičkách brzo budou, by vzrostla.
Já netuším jak skončím. Ale kdyby to bylo náhle a nečekaně jako u bratránka, tak mě to trápit nebude.Mě taky ne.
Kdyby byly uvedeny do praxe tvé divoké fantazie, šance, že na hadičkách brzo budou, by vzrostla.Mýlíš se. A pokud jsi přesvědčen že ne, tak si ještě jednou projeď zdejší diskuze a dohledej si jaké byly ty moje "divoké fantazie". V prvé řadě byly na hony vzdálené zmateným veletočům Babišových pohůnků. Neobtěžovaly by zdravé a naopak by umožnily soustředit větší pozornost i nezbytné ochranné i materiální prostředky na péči o nakažené aniž by nás to ekonomicky srazilo na kolena.
Neobtěžovaly by zdravé a naopak by umožnily soustředit větší pozornost i nezbytné ochranné i materiální prostředky na péči o nakažené aniž by nás to ekonomicky srazilo na kolena.No jasně, ty jsi totiž jasnovidec a když někdo chytí virus, tak víš hned, že mu máš dát roušku, ne až za týden nebo dva kdy se projeví příznaky a jsou nakaženi 3 lidi z jeho okolí...
Ale pokud už toho pěška mám A VÍM, nebo MÁM PODEZŘENÍ, že jsem nakažený tak je nejenom v zájmu mém, ale i mého okolí abych udělal vše pro to, abych to nepředal.To je zcela rozumná úvaha. Problém je, že je hodně případů, kdy něko tu nákazu dlouhou dobu má, je nakažlivý a vůbec to netuší a nemá na základě čeho. Detail, kterému se ve svých úvahách důsledně vyhýbáš. Zajímalo by mě proč.
Podle mě je nejlepší prevence virové nákazy se pokud možno nákaze vyhnout. Ale pokud už toho pěška mám A VÍM, nebo MÁM PODEZŘENÍ, že jsem nakažený tak je nejenom v zájmu mém, ale i mého okolí abych udělal vše pro to, abych to nepředal.Jo, ale to podezření bys měl mít kdykoli, když například jsi použil MHD nebo byl na poště nebo něco podobnýho. Lidi sice nejsou nesvéprávní, ale nevěřim, že by začli nosit roušky nebýt toho nařízení.
Ale jak bylo vidět na odkazovaném videu, i tak budou vždy existovat pomstychtiví jedinci, co nebudou váhat naflusat nejenom na tlačítka ve výtahu, ale klidně i do zásilky našitých roušek co pojede do Evropy.Tak vzhledem k tomu, že zásilce do Evropy to nejspíš bude trvat víc než dva dny (a pokud ne, neměl by být problém to pozdržet), tak to sice je nechutný atd., ale ne nebezpečný z hlediska koronaviru. To ty tlačítka ve výtahu jsou o dost nebezpečnější.
Lidi sice nejsou nesvéprávní, ale nevěřim, že by začli nosit roušky nebýt toho nařízení.A v tom je ten klíčový rozdíl mezi námi. Já jsem zastánce toho, že většina občanů je soudných a svéprávných a schopna racionálně vyhodnotit případná rizika. Kdežto ty spadáš mezi ty, co by jim rádi diktovali jak mají myslet a co mají dělat. A jelikož já už jednou dobu, kdy lidé tvého typu stáli u vesla, zažil, udělám vše pro to, aby se nevrátila.
Já jsem zastánce toho, že většina občanů je soudných a svéprávných a schopna racionálně vyhodnotit případná rizika.Ne, není, a ty sám to tady dokládáš svým příkladem. O komentář výše spekuluješ s nízkou pravděpodobností nákazy, přičemž zřejmě absolutně napočítáš s tim, že
A jelikož já už jednou dobu, kdy lidé tvého typu stáli u vesla, zažil, udělám vše pro to, aby se nevrátila.Člověk tvého typu dělá v USA prezidenta a jak to dopadá vidíme v přímem přenosu...
Člověk tvého typu dělá v USA prezidenta a jak to dopadá vidíme v přímem přenosu...A tímhle jsi tomu fakticky dal korunu. Přirovnat mě k tomu rusákovi...
Exponenciální růst je tvoje chiméra.Ne, není, ten prokazatelně nastal v mnoha zemí i u nás (u nás naštěstí s relativn dlouhým doubling time).
A to z mnoha důvodů. Potenciální oběti umřou, lidi si dávají víc bacha, případně prodělají lehčí formu a získají imunitu.Nebo nošení roušek
To ty tlačítka ve výtahu jsou o dost nebezpečnější.Jo. A nedělám si iluze, že by se podobné lidé nenašli i u nás, byť bylo to video z Číny. Pokud se týče těch zásilek. Tak zrovínka speciálně roušky z Číny se sem lifrují pěkně pronto letecky a bez obvyklé prodlevy, která je u zásilek jiného typu. Proto bych si to taky takový čínský "dáreček" na hubu nikdy nedal. Tu jistotu raději vyměním za nejistotu, jestli někoho s koronavirem nepotkám někde v parku.
Výchozí předpoklad, že jsou všichni nakažení, by se měl zakládat na faktech.Panebože. Tak znova po stopadesáte šesté: Takovejhle předpoklad nikdo nemá. Nepředpokládám přece, že všichni lidi jsou nakažení. Předpokládám, že nakažená je jen malá část, ale podstatné je, že já nevim kdo z nich nakaženej je a oni to taky nevědí. Hlavně že ostatním tady píšeš, že jsou pitomci, idioti a tak dále, ale přitom nejsi schopen za už skoro 3 týdny pochopit tenhle koncept...
Už několikrát jsem tady uváděl příklad zemí ve kterých na to podle mne šli mnohem lépe než u nás – Rakousko, Německo, Švédsko. To jsou země, ve kterých byla míra úmrtnesti zhruba stejná jako u nás. Takže žádná germánska rasa, jak jsem taky slyšel. Země, ve kterých je dnes situace nejhorší (nejvíc obětí) měly dlouhodobě míru úmrtnosti pod 9 (roční počet mrtvých na 1 tisíc obyvatel).Což je informace která je relevantní asi tak... ničím...
Výchozí předpoklad, že jsou všichni nakažení, by se měl zakládat na faktech.Fakt: nevíme, kdo je nakažený, a i pokud by se nám to náhodou v jeden časový okamžik podařilo zjistit, tak kvůli omezené účinnosti testů (falešné negativitě), omezené účinnosti roušek, omezené účinnosti dezinfekce a v neposlední řadě omezené ochotě nařízená opatření dodržovat ti dříve nebo později ta nákaza stejně unikne a konvergujeme zpět do stavu, kdy nevíme, kdo je nakažený. Jinak řečeno: i kdybychom se vrátili zpátky v čase a přistoupili k nějakým zadržovacím táborům na hranicích, kde každý (vč. řidičů kamionů atd.) bude muset vykonat karanténu a po jejím skončení se prokázat negativním testem, tak je jen otázka času, kdy ven vyleze někdo, u koho dá test falešně negativní výsledek přesto, že bude stále infekční. Řečeno ještě jinak: ten stav je nestabilní. Nikdy se ti nepodaří ho udržet. Je nutné přijmout celoplošná opatření pro omezení šíření, protože je jen otázka času, kdy ta snaha o „containment“ selže.
Rouška má své opodstatnění pouze v případě že člověk je nakažený, nebo existuje důvodné podezření, že je nakažený. (...) Ale chápu. Aby zabránili sociálnímu vyloučení potenciálních nakažený, nařídili pro jistotu nošení roušek všem.Už ti tady mnohokrát lidi napsali, že člověk je nejnakažlivější předtím, než se projeví smyptopmy. Ve chvíli, kdy toho člověka vydiagnostikuješ a prohlásíš za nakaženého, a to i když to sthineš rychle, už nejspíš (bez roušky) stihl nakazit X lidí. S preventivní rouškou to X je menší číslo. Co je na tom tak složitého k nepochopení?
Že jich pro takové opatření nebyl k dispozici dostatečný počet nikoho nezajímá.Jak nezajímá? Je to selhání vlády a psal jsem kritiku v tom duchu už několikrát. V podstatě to celé funguje zejména díky lidem, kteří byli schopni si roušky našít, nehledě k tomu, že jich tisíce dodali do špitálů a sociálním službám (čímž suplovali neschopnost vlády).
Možná bychom měli víc nakažených a možná i mrtvých.Možná jo, třeba by jich bylo i 7× víc jako ve Švédsku, ale koho to zajímá, že? Nás mnógo a nosit roušku je opruz, takže kdo by řešil nějakejch mizernejch pár tisíc mrtvých lidí...
nic jiného vzhledem k okolnostem nepřichází do úvahyJen tak zfleku do úvahy přichází psychosomatické vlivy.
vrazí vám při něm špejli do hlavy tak, jako by vám chtěli vyškrábnout mozek (bylo to nejhorší vyšetření v mém životě)Potvrzuji. Osoba blízká na tom byla, prý je to fakt hnus.
Jinak já bych pro všechny zarputilé kritiky restrikcí měl taky dotaz: Šli byste do dealu, kde vláda by uvolnila veskeré restrikce, ale v případě následného nárůstu případů nad nějakou rozumnou hranici byste šli okamžitě dělat na >=fulltime sestru do nemocnice?Proc to nenechas na lidech samotnych? Naprosto kazdy, i hluchoslepy idiot po 4 mesicni medialni masazi vi, ze je v obehu nejaky novy cinsky virus. Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost? Proc si myslis, ze by se davy hromadne vrhli olizovat zachodove desky v utulku pro bezdomovce, poradat gangbang na oddeleni venerickych chorob, diskomaraton na plicnim a soutez v libani na infekcnim oddeleni nejblizsi nemocnice? V okamziku, kdy neco naridis silou z pozice moci, tak nejenze zpusobis debility jako svatby se snoubenci v rouskach, ale taky za to beres plnou odpovednost, a to i za vsechny dusledky. Kdyz bys to nechal volne a jen doporcil, tak bude tvuj problem jen z casti a navic by treba i prozirave firmy prisly s napady, co udelat, a jak presvedcit sve zakazniky o ucinnosti toho co udelali, a o bezpecnosti a neskodnosti svych zamestnancu, prodejen a sveho zbozi. Je to analogicke problemum hypotecni krize v roce 2009. Kdyz se vlada nekdy davno rozhodla rucit za vklady v bankach, zpusobil tento "dobry" napad nejmene dva necekane ekekty, prvni, drobne stradatele naprosto prestane zajimat, jak bezpecna je, a jak moc riskantne se chova "jejich" banka, kde prave oni maji svych 50 tisic z vyplaty, protoze je to proste nezajima, vlada ruci, nazdar, tecka. Bankovni management rychle pochopi, ze jejich zakazniky nezajima jak moc riskantne se chovaji a bude to soutez v tom, kdo udela o 0.2% vetsi zisk naprosto bez ohledu na rizika, ktere preci nase zakazniky nezajimaji. Druhy, kdyz za to jako vlada rucis, tak ty banky pak musis ridit a kecat jim do toho formou ruzneho dohledu, a zasahu, a kdyz se neco posere, muzes se vsadit, ze se budou vymlouvat na tebe a na selhani tvych pravidel a tveho dohledu. Lakonicky receno, nemuzes se divit, ze provazochodec jednou proste spadne, kdyz jsi mu predtim vyoperoval z mozku centrum strachu...
Proc to nenechas na lidech samotnych?Protože to, jestli se nakazím, závisí z velké části na ostatních. Na své straně to můžu ovlivnit pouze částečně.
Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost?Tak proč ti tak jde o uvolnění, když to lidi stejně budou dodržovat přirozeně? :)
Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost?A vy si myslíte, že by lidé roušku nosili, kdyby to vrchnost nenařídila? Jenom pro připomenutí, výchozí stav v době začátku platnosti toho nařízení je, že a) roušky téměř nikdo nenosí (stádovitost je tady velmi výrazný vliv) a b) roušky nejsou k sehnání, pokud neznáte někoho, kdo umí šít
Občas slýchávám odhady politiků, za jak dlouho se vrátíme k životu, který jsme vedli před vypuknutím pandemie. Jsme si ale opravdu jistí, že se chceme beze zbytku vrátit tam, odkud nás koronavirová krize vytrhla? Chceme znovu nastoupit do onoho kolotoče, který se ve stále šílenějším tempu otáčel, aniž by se kdokoli na něm odvážil ptát, k čemu je to dobré?
Vzpomínáte ještě na ten svět k smrti unavených lidí, kteří jen tak „by the way“ měli své rodiny a soukromé životy, ale ve skutečnosti byli pohlceni patologickými nároky zaměstnavatelů, pro které byl lidský život jen položkou v excelovské tabulce oddělení, tak případně nazvaného „lidské zdroje“?
Ok, vláda by měl být autoritou.Ja bych to uplne tak neinterpretoval, ale lze to asi tak rict.
Občas slýchávám odhady politiků, za jak dlouho se vrátíme k životu, který jsme vedli před vypuknutím pandemie. Jsme si ale opravdu jistí, že se chceme beze zbytku vrátit tam, odkud nás koronavirová krize vytrhla? Chceme znovu nastoupit do onoho kolotoče, který se ve stále šílenějším tempu otáčel, aniž by se kdokoli na něm odvážil ptát, k čemu je to dobré?S tim bych souhlasil. A priznam, ze mi vlastne ten lockdown vyhovuje, zda se mi, ze lide zvolnili zivotni tempo, berou si spoustu veci mene (az na par morousu jako pan Kapica), je mene takovych tech starosti prvniho sveta, a konecne je i cistsi vzduch, protoze se mene jezdi auty. System, ktery jsme meli predtim, lidi podle meho nazoru zbytecne stresuje. Ty chude hrozbou nezamestnanosti, a ty bohate hrozbou ztraty uspor. (Zda se, ze ve vedlejsim blogu uz se nemohou dockat, nad kterym to indexem je nejlepsi se obavat budoucnosti.) Nevim, proc bych mel chtit navrat k takovemu "normalu".
System, ktery jsme meli predtim, lidi podle meho nazoru zbytecne stresuje. Ty chude hrozbou nezamestnanosti, a ty bohate hrozbou ztraty uspor.Ano, ale současná situace je snad lepší?
Zda se, ze ve vedlejsim blogu uz se nemohou dockat, nad kterym to indexem je nejlepsi se obavat budoucnosti.Toho jsem si tam nějak nevšiml. (až mě to překvapilo, protože doomsayerů jsem čekal spousty)
Proc to nenechas na lidech samotnych? Naprosto kazdy, i hluchoslepy idiot po 4 mesicni medialni masazi vi, ze je v obehu nejaky novy cinsky virus. Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost?Protoze jsou tu lidi, kteri i po nekolika mesicni masazi ti budou tvrdit, ze cely COVID je (levicovy) hoax, je to jen chripka, ktera v dubnu prijde, umira na ni min lidi nez na chripku, je to jen pokus, jak ovladat myslenky, muzou za to 5G siti nebo ze vakciny zpusobuji autismus, ... a proto rousky nosit nebudou.
Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost?Ano. Něco, z čeho plyne osobní diskomfort budou obecně lidi odmítat, pokud to nebude pravidlo - společenská dohoda. A je úplně jedno, jak malý ten osobní diskomfort je a jak velký je případný dlouhodobý a celospolečenský benefit. Obecně lidi preferují krátkodobý okamžitý osobní benefit (i zcela malý / bezvýznamný) před dlouhodobým a všeobecnějším (i významným). Tohle je také důvod, proč obecně nefunguje volný trh (byť v konkrétních případech nebo v omezeném rozsahu ano), proč se lidé nebudou chovat ekologicky bez pravidel, proč existuje tragédie obecní pastvnity a tak dále. Myslet si, že lidé si obecně budou ze své vlastní iniciativy propočítávat epidemologické modely je extrémně naivní názor. Všimni si, že ty a Kapica taky řešíte data až v reakci na vládní nařízení.
Nejde o to narizeni jako takove, jde o ten synchronizacni signal. Ze si proste vsichni rekneme, "ted budeme nosit rousky". Protoze pokud si to rekne 10%, tak bude k nicemu.
Myslis, ze by si lide dobrovolne nedrzeli 2 m odstup, prestali si umyvat ruce a treba i nosit rousku, v mistech, kde jsou kolem nich dalsi lide, a kde sami citi takovou potrebu, i kdyz by jim to nenaridila vrchnost?Ano. Po včerejší zkušenosti bohužel musím přičíst dalších několik hříšníků k dosavadnímu pěknému skóre. Stačilo, aby vláda přišla s jakýmsi uvolněním, a hned je tu nový trend: rouška na bradě. Nebyl to cyklista na lesní cestě, ale starší paní v MHD plném lidí. Nebo pán na zastávce. V menší prodejně s pultovým prodejem, která má na dveřích ceduli, ať tam nevstupují víc než 2 lidi a dodržují dvoumetrový rozestup (dokonce tam mají nakreslenou čáru, kde stát), není problém vidět těch lidí víc v normálním frontě. Tohle jsou úplně triviální pravidla, která nemají skoro žádné další dopady. Neničí to ekonomiku. A přesto se to porušuje.
Blby je, ze na tvrdy data muzes cekat tak dlouho dokud mas mekkej chleba. A to za soucasnych opatrenich znamena cekat 3 roky (dle hygyenicky HLMP).Nesmysl. Data se zlepšují každým týdnem a jsem si jist, že za měsíc zase budeme vědět více. Je to prostě iterativní přístup, jak se zlepšují data, tak se zlepšuje možnost dělat nějaká rozhodnutí.
Tvuj, jabkuv nebo trekkruv pristup, ze je treba zachranit kazdy jeden zivot, je sice hrozne humani a hezky. Jenze neskaluje. 10 mil. lidi neni jeden clovek v komatu, kteryho drzis za kazdou cenu na zivu jen proto, ze obcas hejbne occickem.Tohle není můj přístup. Viz konec komentáře.
Tohle není můj přístup. Viz konec komentáře.Hmm, no ja nejak z tech vsech katastrofickych grafu co sem Kapicovi furt vkladate dovodil, ze jsi zastance tvrde karanteny. Tak to sorry.
Nesmysl. Data se zlepšují každým týdnem a jsem si jist, že za měsíc zase budeme vědět více. Je to prostě iterativní přístup, jak se zlepšují data, tak se zlepšuje možnost dělat nějaká rozhodnutí.Pak se ale dost spatne odpovida na tvoji posledni otazku. Tedy uplne uvolneni, prosti aktualnimu stavu, nebo uvolneni co chysta vlada, ... Navic kdyz se da tezku uhadnout, co vlastne vlada chysta.
Hmm, no ja nejak z tech vsech katastrofickych grafu co sem Kapicovi furt vkladate dovodil, ze jsi zastance tvrde karanteny. Tak to sorry.Uz ti to tu nekdo jedno psal. Ale jeste jednou: Odpovidej na to, co jini pisi, ne na to, co si myslis. Ten odkaz na grafy jsem nevkladal proto, abych se pridal na stranu modrocepicaru nebo cervenocepicaru, ale aby videl, jak ta data skutecne vypadaji a ze jeho interpretace (ti lidi by stejne umreli) je vadna. Mimochodem to zpracovani ukazuje, ze pocet umrti, ktere neni indikovane jako COVID nebo je v dusledku COVID (napr. nedostupna pece), je vyrazne vetsi i v zapadnich zemich. (A nejen v Cine.)
ze jeho interpretace (ti lidi by stejne umreli) je vadna.Tak to moc nechapu. Ja mam za to, ze Kapica od zactku tvrdi, ze ti lide by stejne zemereli. Treba na neco jineho, nebo pozdeji. Tudiz, pokud by to ty grafy mely vyvratit, tak bych ocekaval, ze tam po covid peaku nebude vyraznejsi propast. Misto toho je tam "no data". Takze se pak nediv, ze ty vlozene grafy neinterpretuju jinak, nez straseni.
Ja mam za to, ze Kapica od zactku tvrdi, ze ti lide by stejne zemereli. Treba na neco jineho, nebo pozdeji. Tudiz, pokud by to ty grafy mely vyvratit...Jestli máte pocit, že se tu někdo pokouší vyvrátit tvrzení, že dříve či později zemře každý, tak bych k předchozí radě přidal ještě: čtěte, na co reagujete.
Hmm, no ja nejak z tech vsech katastrofickych grafu co sem Kapicovi furt vkladate dovodil, ze jsi zastance tvrde karanteny. Tak to sorry.Grafy jsem vkládal hlavně protože jsem odpůrcem tvrzení, že COVID je jako běžná chřipka a/nebo že se neprojevuje na celkových úmrtích. Co se týče 'tvrdé karantény', je to složitější. Ideální by bylo, kdybychom byli jako J. Korea, tj. dokázali rychle testovat velký kvanta lidí, měly připravený kvanta ochranných pomůcek atd. Tak to ale nebylo, a proto byly potřeba tvrdší opatření. Dnes už je ta situace trochu lepší, testovací kapacita narostla, velká část lidí se naučila nosit roušky (a taky si je našili!) atd. Samozřejmě ta situace mohla být taky ještě o dost lepší, vláda v tomhle směru funguje tak, jak funguje. Takže pokusy s uvolňováním jsou na místě, uvidíme, co to udělá. Nejsem pro tvrdá opatření jen tak pro opatření samotná. V podstatě čím lepší responsibilita testovací infrastruktury, dostupnost ochranných pomůcek a kapacita zdravotnictví, tím méně potřebujem tvrdá opatření. V tomhle směru je až nechutným způsobem ironické, jak po rozvolňování volají různí fanoušci laissez-faire a tvrdého kapitalismu jako JiK, Odin apod., jejichž názory jsou přesně to, co té responsivitě a kapacitě zdravotnictví škodí.
Takže pokusy s uvolňováním jsou na místě, uvidíme, co to udělá.Co taky jineho zbyva, no. Otazka je, jak daleko tohle pujde, nez se opet zacnou objevovat pozitivne testovani a opet pribyvat hospitalizovani a tim padem i mrtvi. Coz asi nevyhnutelne musi nastat, pokud si to virus nerozmysli, nebo tady nejakym zazrakem nenastala kolektivni imunita, nebo se nepotvrdi jina z optimistickych teorii (jako, ze to je jen chripecka). Cimz je tady podle mne stale ta neprijemna otazka toho ekvilibria, mezi mrtvymi a tvrdosti opatreni.
Znovu se tedy ptam, je rozumne a moudre dal devastovat spolecnost, ekonomiku a zbytky duvery ve verejne instituce?Vis co, ja ti odpovim az tu nemoc dostanes. Ale do te doby ti nabizim odpoved Ronalda Reagana: "Jsem z vlady a chci vam pomoci."
It was unclear just how telling the preliminary data was, as Mr. Cuomo acknowledged. And the accuracy of the antibody testing available in the United States in general has been called into question.A ještě je potřeba taky připomenout, že toto:
It would also mean that the fatality rate from the virus was relatively low, about 0.5 percent, Mr. Cuomo said.... je sice samozřejmě výrazné zlepšení oproti původním odhadům, ale pořád to je řádově více než běžná chřipka [1]. Já mam dojem, že mnoho lidí nějak neumí porovnávat škály, když se ty škály dostanou někam na hranici "hodně". Některý lidi nějak nejsou schopni rozlišit, že jedno "hodně" může být výrazně víc hodně než jiný "hodně". Viz též tady, podobný problém. Někdo si někde přečte, že případů je ve skutečnosti 10× víc, než se myslelo nebo že asymptomatických případů je 80%, získá z toho pocit, že to je "hodně" a usoudí z toho, že ČOVID je chřipečka. Přitom na srovnatelnost s chřipečkou by bylo potřeba, aby ty čísla byly jinde ještě o další řád. Stejnětak je potřeba připomenout, že nestačí řešit mortalitu, ale také podíl a závažnost hospitalizací, dynamiku zvýšení mortality ve chvíli, kdy dojde kapacita nemocnic, a podíl + závažnost trvalých následků.
Znovu se tedy ptam, je rozumne a moudre dal devastovat spolecnost, ekonomiku a zbytky duvery ve verejne instituce?A já se znovu ptám: Copak se uvolňování neděje už teď?
A já se znovu ptám: Copak se uvolňování neděje už teď?
nechci vyrypovat, ale je-li ta fatality rate 0.5% u noveho cinskeho koronaviru (pro imunitne zcela naivni populaci, ktera tomuto patogenu dosud nikdy nebyla vystavena, protoze je novy) a 0.13% u sezonni chripky [jak uvadi CDC], tak to neni o rad vice ale 4x.Ok, to je pravda, ale stále mi přijde jako poměrně výrazný rozdíl.
A 0.5% je mimochodem temer presne padesatkrat mene, nez tech novinari uvadenych 10+%. Ja chapu ze hororova story se prodava lepe.Tak to nevim, co sleduješ za novináře, ale já prakticky od samého začátku eviduju informace o smrtnosti zhruba mezi 2% ~ 5%, většinou někde kolem 3%.
Rozumne by nejspis bylo se s existenci tohoto viru proste smirit.A proč tedy navrhuješ přesně opačný postup, tzn. předstirání, že vir neexistuje? Neměl by ses s existencí a vlastnostmi toho viru smířit spíš ty, včetně toho, že to má nějaký dopad na ekonomiku?
nechci vyrypovat, ale je-li ta fatality rate 0.5% u noveho cinskeho koronaviru (pro imunitne zcela naivni populaci, ktera tomuto patogenu dosud nikdy nebyla vystavena, protoze je novy) a 0.13% u sezonni chripky
A 0.5% je mimochodem temer presne padesatkrat mene, nez tech novinari uvadenych 10+%. Ja chapu ze hororova story se prodava lepe.
Statistických 10+% vzniklo tak, že a) netestují lehké případy protože nemají kapacity (IT, ES), b) přestali testovat lehké případy rozhodnutím vlády (NL, BE).
Zbytek je alternativní mediální realita
A resi to jiste i ti, kdo podobne studie navrhuji, poradaji a vyhodnocuji.Ano, jistě to řeší, přece by to nemohli neřešit... Až na případy, kdy to neřeší. To koneckonců je právě u těchto studií kritizováno. Problém je (mimo jiné) v tom, že pokud nemáš slušnou představu o specificitě a senzitivitě toho testu, tak v podstatě nebudeš schopen tu "promořenost" určit s jakoukoli aspoň trochu akceptovatelnou přesností...
Nature: The pandemic is fuelling deplorable racism and discrimination, especially against Asian people. Education and research will also pay the price.
Guano samples accounted for the majority of the coronavirus particles that the researchers found. This suggests that guano may be an important viral transmission route from bats into people and a particular health threat for those who harvest and use it as fertilizer.Je to taky konzistentní s dalšími porozováními, jako např. teoretizovanou evolucí sars-cov-2, se socioekonomickou situací farmářů v Hubei, s tím výskytem na tom trhu apod. Samozřejmě je klidně možný, že se to stalo i jinak, to určitě nevylučuju. Nevýhoda té teorie s guanem je, že má prakticky nulový konspirační potenciál, takže nečekám, že by nabrala nějaké větší popularity...
Jenom tak pro kontext, jak to bylo s jinými případy, namátkou Nipah se zřejmě přenesl z kaloně na prasata, ovoce, do vody. Je to funkce intenzivnějšího zasahování do dřívější divočiny…
stale nechapem preco to media tak rozmazavaju a tvrdia ze je to horsie nez bezna chripka. ked sa pozrieme na data panikarskej WHO, tak na covid sa na svete k dnesnemu dnu nakazilo 2,8M ludi a nejakych 193k zomrelo.
Ta ista WHO pise taktiez o sezonnej chripke:
"these annual epidemics are estimated to result in about 3 to 5 million cases of severe illness, and about 290 000 to 650 000 respiratory deaths."
stale nechapem preco to media tak rozmazavaju a tvrdia ze je to horsie nez bezna chripka. ked sa pozrieme na data panikarskej WHO, tak na covid sa na svete k dnesnemu dnu nakazilo 2,8M ludi a nejakych 193k zomrelo.Neporovnáváš chřipku s COVIDem, porovnáváš chřipku s COVIDem + opatřeními (státy se snaží co nejvíce testovat, co nejvíce případy izolovat atd.). U chřipky zdaleka taková snaha není, ta se prost "nechává bejt" (neříkám, že to je dobře). COVID má vyšší úmrtnost a zřejmě vyšší výskyt vážných případů. Spekujue se, jaká ta úmrtnost (a výskyt vážných případů) přesně je, o tom jsou nějaké dohady, ale i optimistické odhady jsou stále násobně horší než "běžná chřipka", "realistické" odhady zhruba o řád a kousek horší než chřipka. V diskusi výše jsou k tomu zdroje.
Ta ista WHO pise taktiez o sezonnej chripke:
"these annual epidemics are estimated to result in about 3 to 5 million cases of severe illness, and about 290 000 to 650 000 respiratory deaths."
ako je teda mozne ze nemocnice po celom svete kapacitne nestihaju covid-19, ale "s prehladom" zvladnli kazdy rok sezonne chripky? (bez nutnosti lockdownu, rusok, medialnej paniky, atd.)Protože v mnoha zemích je ten systém dimenzovaný tak, že zvládá akorát tak tu běžnou chřipku (a někdy ani to ne), takže cokoli horšího ho přetíží.
priemerna sezonna chripka ma podla momentalne dostupnych dat vyssi pocet nakazenych, vyssi pocet tazkych pripadov, taktiez vyssi pocet umrti (podla dat WHO). nevravim ze covid nema vacsi potencial ako bezna chripka, ale doterajsie data naznacuju nieco trochu ine. a nehovorim o dohadoch ale o datach, ktore su momentalne k dispozicii
taktiez som daval vyssiel link na kolekciu inych ako mainstream nazorov tu, tak teraz babo rad kde je pravda...
taktiez som daval vyssiel link na kolekciu inych ako mainstream nazorov tu, tak teraz babo rad kde je pravda...Body 1., 2., 3., 5. a 6. jsou problém s "hodně" - prostě napíšou číslo, které vypadá jako "velké", ale není k němu žádný kontext, žádné porovnávní. Třeba tohle: "50% to 80% of test-positive individuals remain symptom-free." Co ti tohle řekne? Vůbec nic, protože k tomu nemáš porovnání s chřipkou a ignoruje se závažnost těch zbylých 20~50%, u nichž opět chybí porovnání s chřipkou. V bodě 6. dokonce mají rovnou použitý slovo "many": Many media reports of young and healthy people dying from Covid19 have proven to be false upon closer inspection. Sorry, ale co to jako je za sračku? "Many" jsou u nich 3 nebo 1500 nebo 150000? Ten odkaz vede na jeden případ, takže asi zřejmě podle anti-rouškového newspeaku "many" = 1. Další problém s body 1. a 2. je, že si z těch studií zjevně vybrali jen ty, které ukazují tu smrtnost co nejmenší (a ani tak se stále nedostali na úroveň té chřipky). Bod 4. je zase přístup "sereme na staré lidi". Dál to číst nebudu.
Bod 4. je zase přístup "sereme na staré lidi". Dál to číst nebudu.To, čemu ty říkáš přístup "sereme na staré lidi" je ve skutečnosti přístup "uděláme co půjde, ale že přežití vám, vzhledem k tomu že jsou na své biologické hranici, nezaručíme." Mezi "sereme na ně" a "zázraky neděláme" je totiž diametrální rozdíl!
To, čemu ty říkáš přístup "sereme na staré lidi" je ve skutečnosti přístup "uděláme co půjde, ale že přežití vám, vzhledem k tomu že jsou na své biologické hranici, nezaručíme."Jestli nejsi ani ochoten nosit roušku, tak to fakt není "uděláme, co půjde".
Fajn. Nechoď na test, nos si roušku a neotravuj život těm, co se otestovat nechali.WTF! Ty sis asi spletl test s očkováním, co? Jinak já jsem byl nepřímo otestován někdy v březnu (tím, že byla otestována manželka a další členové rodiny). Jakej podle tebe ten test má asi tak vliv na pravděpodobnost, že se nakazim teď nebo že jsem se nakazil týden zpátky? Radši odpovdim sám, než k tomu stačíš vymyslet nějakou hovadinu: Vůbec žádnej.
Negativní test potvrdil jen to co jsem tu od samého počátku deklaroval – kde bych k té nákaze asi tak přišel?U kolika infekčních nemocí, které jsi prodělal, jsi opravdu věděl, kde jsi k nim přišel? Mezi lidi moc nechodím, ale stejně každý den, kdy jdu do práci potkám mraky lidí, o kterých nic nevím, natož jaké mají infekční nemoci.
Ahoj kluci, Strávil jsem opravdu veselé velikonoce. Ve čtvrtek odpoledne, po návratu z akce Arrows by mne ještě nenapadlo, že mě v noci sejme zimnice, jakou jsem dosud nezažil. Už navečer jsem nebyl ve své kůži - jak někteří z vás víte, ve středu jsem byl u doktora. Udělal mi výtěr z krku, jehož výsledky se dozvím - zítra odpoledne 8-P A to je také proč vám píšu. Je mi bídně, ale ten papír s telefonním číslem (od doktora) na které mám zavolat mi leží v práci na stole. Kdybych věděl že tam někdo z vás dopoledne bude, tak bych jenom cinknul, aby mi ho z něj někdo nadiktoval, jenže vy budete dopoledne pryč a zavolat mu mám o půl druhé. Takže se budu muset do té práce stejně vypravit, abych se dozvěděl, jestli si nepůjdu ještě pro nějaká antibiotika. Ta zimnice mne sejmula během deseti minut, když jsem šel spát. Klepal jsem se čtyři hodiny v kuse jak ratlík, A Quido měl co dělat aby vůbec usnul, jak se klepal i nábytek. Druhý den pro změnu horečka - Radka s Quidem naštěstí zmizela na hory, takže mi dělala servis babička. Budil jsem se jen proto, abych vypil další hrnek horkého čaje s medem a citrónem, odskočil na wc a s třeštěním hlavy se pokusil zase usnout. Druhý den to sice bylo lepší - bez teploty, ale sedlo mi to na plíce. Během odpoledne to stejně rychle jako mě skolilo pro změnu babičku. Když sebou druhý den ráno sekla na zem, jsem do ní začal cpát paralen, takže dnes je už jakž takž. Nesjmulo ji to tolik jako mě. Mě pořád bolí celý člověk. K mailu jsem se dostal až dnes - představa že bych měl něco dělat a ještě u toho myslet.. to fakt nešlo. Takže zítra se v kanclu otočím, zavolám si ohledně těch výsledků a pak nejspíš zase rychle zmizím - ve vašem vlastním zájmu.Myslím, že by mě to nezkrouhlo tak silně, kdybych nebyl vůl a nechtěl za každou cenu dokončit rozdělanou práci. Seděl jsem ten večer než to začlo v kuchyni a cítil, že by bylo lepší jít zalehnout, ale chtěl jsem dopsat ten skript pro spouštění virtuálů, který mimochodem dodnes všude možně používám. Od té doby už po večerech nedělám. Ty "veselé velikonoce" však měly po odeslání toho mailu ještě pokračování. Někdy kolem druhé mě totiž vzbudila žena a vypadala jako by rodila ježky. Měl jsem stále horečky, ale vypadala, že je na tom podstatně hůř, takže jsem podruhé v životě pro ni volal záchranku – poprvé to bylo, když měla pocit že rodí. Skončila na čtrnáct dní ve špitálu – na žvotě ji neohrožoval žádný covid ani jiný virus, ale banální uskřinuté střevo. Kdyby ji tehdy neodvezli do špitálu a pokusila se tu bolet přebít nějakým práškem od bolesti, tak je nejspíš už čtvrtým rokem po smrti.
Nakazil jsem se tedy nejspíš na té akciAha, ok, ale zároveň mi řekneš, že vláda rozdhoně nesmí akce zakazovat, viď? Jinak pár poznámek od 'méně chápavého': Výtěr z krku neurčuje infekčnost a taky je otázka, co v něm zkoumali. Odhalilo by to virovou nemoc? Nejspíš si měl chřipku a ta může mít IIRC inkubační dobu třeba jen 1 den. To je pak samozřejmě o mnoho snazší najít zdroj než u COVIDu, kde je potřeba řešit 14 dní.
2016 Virovou nemoc by to pochopitelně neodhalilo, ale jak se můžeš přesvědčit, žádná vlna hromadného umírání se tou dobou nekonala. pro mne je podstatné, že jsme to bez větších následků(?) překonali.Takže chceš říct, že v roce 2016 jsi prodělal něco se symptomy podobnými covid19 a žáďné drama z toho nebylo, tak teď můžeš býť v klidu? Nebo jak tomu mám rozumět?
Negativní test potvrdil jen to co jsem tu od samého počátku deklaroval – kde bych k té nákaze asi tak přišel?Výborně, tak teď ten test ještě udělejte zbytku republiky a když jim vyjde to samé, tak se můžeme bavit o tom, že není potřeba dělat opatření proti šíření.
A proč myslíte, že se dělá teď to plošné testování?Určitě ne kvůli tomu, aby se naráz otestovali všichni obyvatelé a mohlo se říct, že není potřeba nosit roušky, protože jsme všechny nakažené pochytali.
Nebude to trvat dlouho, jen co se ukážou výsledky toho plošného testováníDodatečná chytrost je exaktní věda. Odsuzovat opatření na základě informací, které se s určitostí zjistí až několik měsíců poté, co ta opatření možná byla potřeba, je extrémně hloupé.
Nebude to trvat dlouho, jen co se ukážou výsledky toho plošného testování, a vy budete se svou úpornou snahou obhajovat zmatené restriktivní kroky Babišových "odborníků" působit působit příliš směšně, na to aby vás ještě někdo bral vážně.Pokud výsledky plošného tvrzení potvrdí předpoklady, že promořenost se pohybuje v řádu maximálně jednotek procent, znamená to, že jsme v epidemii na začátku a opatření to prodlouží, ne naopak.
a neni potom na miste ptat se, ceho jsme tim teda dosahli? Za 2 mesice "opatreni"?Je.
podjebali jsme jiste neprekrocitelne zasady, jako napriklad nedotknutelnost soukromeho majetkuTo tady někdy fungovalo?
a neni potom na miste ptat se, ceho jsme tim teda dosahli? Za 2 mesice "opatreni"?No, tak už máme to zdravotnictví jako Jižní Korea, ne? /s
28. dubna 1941: Masakr Srbů v Gudovacio tom jsem taky nevěděl a znam jen tennhle odkaz a víc asi zkoumat nebudu. Lidice mi jsou bližší a aspoň o nich něco víc tušim a stejně se pak člověk diví, co se děje, nebo spíš nediví, že každý použije vše, co jde, co ho napadne.
První ze série Ustašovských masakrů etnických Srbů v Chorvatsku v rámci jejich druhoválečné genocidy. Bylo při něm zabito na 200 obyvatel vesnice.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gudovac
Ta naopak Itálii v té samé chvíli napálila mastnou pokutu.Byl by zdroj? IIRC EU posílala peníze. (Ne, že by reakce EU byla moc dobrá, to nebyla.) U toho Ruska mi moc není jasný, co tim sledovali, asi PR + doufají, že třeba jim někdo v EU pošle doktory teď...
Odborové svazy a starostové z nejvíce postižených lombardských měst nyní říkají, že hlavní italský podnikatelský svaz Confindustria na úřady vyvíjel obrovský tlak, aby nepřistoupily k zastavení výroby. Svaz prý tehdy tvrdil, že ekonomické ztráty budou v regionu, který je zodpovědný za 21 procent italského HDP, příliš vysoké. Týden po vypuknutí nákazy v zemi a poté, co bylo registrováno přes 100 případů infekce v Bergamu, zahájila 28. února pobočka svazu Confindustria v této provincii kampaň na sociálních sítích s cílem uklidnit nervózní investory. Svaz mimo jiné trval na tom, že nákaza v regionu není horší než v jiných oblastech a že výroba v místních ocelárnách a dalších průmyslových podnicích není nijak zasažena. I poté, co vláda 7. března uzavřela celou Lombardii, svaz dovolil továrnám, aby zůstaly otevřené. To vyvolalo stávku mezi zaměstnanci, kteří se obávali o své zdraví. „Byla to obrovská chyba,“ říká Giambattista Morali z odborového svazu kovodělníků ve městě Dalmine v Bergamu.Nepřipravenost zdravotní péče, pomalá reakce i málo informací. Kde se stala chyba v italské Lombardii?
Jediný, kdo neustále vymýšlí nějaké hovadiny aby ospravednil naprosto uhozené kroky téhle vlády, jseš ty a trekker.Bullshit. Bavíme se pouze o tom, že několik konkrétních kroků nějakým štěstím tahle vláda úplně neposrala. Což nijak nevylučuje to, že celkově ta vláda je uhozená a že selhala a selhává v jiných oblastech, jako např. dodávání ochraného materiálu. To už jsem tu taky psal, ale asi ses rozhodl to ignorovat. Chápu, že zkrizitovat někoho za údajnou podporu nějaké vlády je mnohem snažší, než hledat skutečný argumenty (které nemáš).
Ty sázíš na to, že byla otestovaná manželka a zbytek rodiny.Kdybys ten komentář četl, tak bys zjistil, že jsem se ti pokusil vysvětlit, že na to nijak nesázím a že ty bys na to taky neměl sázet.
I když jsem věděl, že nakažený nejsem, tak jsem se nechal aby mohli mít jistotu.Ano, tak teď mají jistotu, že před několika dny jsi nebyl nakažený Gratuluji, to je velmi užitečné.
Zatím co ty zcela sobecky očekáváš, že nenakazí nikdo tebe!WTF? Ty tady celou dobu očekáváš, že tě nikdo nenakazí a vykládáš tady, jak je nízká pravděpodobnost a že roušky nejsou potřeba a bla bla bla... Já jsem se chtěl nechat otestovat, komunikoval jsem kvůli tomu s hygienou, ale hygiena to v podstatě zamítla s tim, že už mam otestované členy domácnosti (kteří museli být testováni z jiných důvodů) a řekli mi, že mě otestují jen pokud by se zhoršil zdravotní stav. V té době ty kapacity byly nízké a prodleva testování byla vysoká. To se ti mj. snažim celou dobu říct, že když testování trvá týden nebo víc a otestuje se naprosto minimální množství lidí, tak asi těžko budeš vyhodnocovat, kde a u koho je jaké riziko. To pak ve chvíli, kdy máš hotový testy, tak už je nakaženo 5× tolik lidí (taková byla u nás situace v březnu, a to ještě bylo relativně dobrý).
A ti co byli nakaženi také podchyceni. Jen vy pořád strkáte hlavu do písku a nechcete vidět, že se ty katastrofické vize ani zdaleka nepotvrdily.No samozřejmě, že ne, proto taky stačí (snad) ty roušky. Kdyby se potvrdily katastrofický vize, tak by to celý vypadalo o dost jinak! Jestli máš pocit, že roušky jsou adekvátní pro katastrofický scénáře, tak jsi hodně mimo.
Je to tím, že o věcech, u kterých nejsem přesvědčen že mám pravdu, se nikdy nepřu.Jinak řečeno: Nepřipouštím si vlastní omylnost. Pokud jsem přesvědčen, že mám pravdu, pak mám pravdu, protože jsem o tom přesvědčen.
Svého času jsme měli se synátorem debatu, proč mám nakonec vždycky pravdu.O tom není potřeba moc debatovat, to je velmi jednoduché: Informace a arugmenty rozporující tvou pravdu v 90% případů prostě ignoruješ (nebo nechápeš, těžko zvenčí posoudit)...
Rouška není respirátor, už to tady zaznělo x krát a pokud nejsi nakažený, je naprosto zbytečná.No ale je to poprvé (aspoň pokud jsem si všiml), co to tu zaznělo od vás, což je docela pokrok.
Pokud nakažený jsi a bezpříznakově, jak se tím tady neustále někteří ohání, tak nošením roušky stejně jenom oddaluješ situaci, že nakazíš někoho jiného.A to je přesně důvod, proč je povinné nošení roušek zavedeno: oddálením situace, kdy někoho nevědomky nakazíte, snížíte celkový počet lidí, které nakazíte, což je cílem.
ačkoliv patří do skupiny tzv. ohrožených osobTzv. ohrožené osoby mají vyšší pravděpodobnost komplikovaného průběhu nemoci, ale nikoliv vyšší pravděpodobnost nákazy, takže celé to ačkoliv nemá žádný význam.
nejjistějším testem pro mne je, že za celou dobu nikdo z těch co spolu denně přicházíme do stykuZ toho můžete vyvodit jen to, že jste před několika dny (dnešek mínus inkubační doba) nakažen nebyl. Nemůžete z toho ale vyvodit, že nejste nakažený teď.
No a nejjistějším testem pro mne je, že za celou dobu nikdo z těch co spolu denně přicházíme do styku bez těch pitomých roušek, neonemocnělVidíš, a mně jsi vynadal, že jsem sobec a pitomec a kdesi cosi, když jsem se v komentáři jinde přesně z tohohle důvodu považoval za otestovaného... Ale když to napíšeš ty, tak je to najednou "nejjistější test". Tvůj přístup k ostatním diskutujícím v kostce.
Je-li testem prokázáno že nejsem nakaženýNic takovýho tím testem prokázanýho není. Za tu dobu, co tady o něm neustále žvaníš, už je ten výsledek dávno passé... Resp. užitečnost toho výsledku je asi jako ten tvůj výtěr z krku v roce 2016.