Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
… Lidstvo zpohodlnělo a předalo iniciativu robotům. Ti začali postupně ovládat veškeré oblasti lidské činnosti, ekonomiku, zdravotnictví, dopravu atd. a nakonec se vzbouřili proti lidem. Před jejich vzestupem varovala hrstka vědců-skeptiků, kteří byli považováni za podivíny. …Dosaď místo robot – číňan a budeš doma. Rozdíl je pouze v tom, že nám žádná pomoc shůry nepřiletí a silové pole neochrání. Teda pokud to silové pole nepochopíš jako metaforu pro uzavřenou společnost. Faktem je, že už tehdy nám říkával kamarádův otec: "Chlapci, dokud se číňani spokojí s miskou rýže je to dobrý, ale počkejte až dostanou chuť na řízek."
se číňani nuděj doma jak tam maj karanténku tak asi jako trošičku víc blbnou z tý nudy :O :O ;D
Video můžu poslouchat při práci.To vysvětluje mnohé.
Hezký, děkuju.Jak víš, že slovenská úča není taky nějaká, ehm, národovkyně?
148 GeoIP Country Edition: US, United States 21 GeoIP Country Edition: FR, France 21 GeoIP Country Edition: CN, China 17 GeoIP Country Edition: CA, Canada 15 GeoIP Country Edition: SG, Singapore 12 GeoIP Country Edition: DE, Germany 11 GeoIP Country Edition: IN, India 11 GeoIP Country Edition: GB, United Kingdom 9 GeoIP Country Edition: VN, Vietnam 6 GeoIP Country Edition: NL, Netherlands 6 GeoIP Country Edition: GR, Greece 5 GeoIP Country Edition: IP Address not found 4 GeoIP Country Edition: IT, Italy 4 GeoIP Country Edition: ID, Indonesia 4 GeoIP Country Edition: HK, Hong Kong 3 GeoIP Country Edition: UA, Ukraine 3 GeoIP Country Edition: RO, Romania 3 GeoIP Country Edition: BR, BrazilNetahejte politiku do techniky, dojdete ke špatným výsledkům (Pokud byste chtěl hledat Rusko, tak je s jednou IP na stejné úrovni kriminálnosti jako Polsko, Švédsko či Dánsko.)
Ráno jsem pustil na síť nový server, níže je statistika zablokovaných IP adres po pokusu o přihlášení na SSH (fail2ban
) podle https://ipvigilante.com/
10 China 7 United States 7 United Kingdom 3 France 2 Canada 1 Vietnam 1 Thailand 1 Spain 1 South Africa 1 Singapore 1 Japan 1 Italy 1 Ireland 1 Hong Kong 1 Germany 1 Austria
Uznávám, že anglicky mluvící národy je dohromady trumfnou, ale i tak je to Říši středu slušný výkon, za tak krátkou dobu.
A níže máme starší server, kde IP adresy po pokusu o přihlášení blokuje denyhosts
(po týdnu je opět povolí), a hádejte, kdo s náskokem vítězí.
488 China 426 United States 220 United Kingdom 172 France 90 Canada 70 Russia 62 Brazil 56 India 46 Singapore 46 Netherlands 44 Germany 42 Vietnam 32 Republic of Korea 32 Indonesia 28 Italy 26 Poland 22 Greece 20 Hong Kong 20 Argentina 16 Taiwan 16 Spain 14 Australia 12 Ukraine 12 Mexico 12 Hungary 10 Thailand 10 Japan 10 Iran 8 South Africa 8 Saudi Arabia 8 Portugal 8 Egypt 6 Paraguay 6 Malaysia 6 Bulgaria 4 Uruguay 4 United Arab Emirates 4 Sweden 4 Sri Lanka 4 Slovenia 4 Kyrgyzstan 4 Czechia 4 Colombia 4 Belgium 4 Austria 2 Venezuela 2 Uzbekistan 2 Turkey 2 Tunisia 2 Slovak Republic 2 Romania 2 Pakistan 2 null 2 Norway 2 Mauritius 2 Latvia 2 Kazakhstan 2 Chile 2 Haiti 2 Finland 2 Equatorial Guinea 2 Ecuador 2 Denmark 2 Croatia 2 Cambodia 2 Botswana 2 Belarus 2 Barbados 2 Armenia
Co ti Číňani dělají špatně, že mají tolik bloků? Dovolil bych si poznamenat, že dotčený server má drtivou většinu uživatelů z Česka.
Co ti Číňani dělají špatně, že mají tolik bloků?"Čínani dělají špatně", "za tak krátkou dobu slušný výkon", ale že počet zablokovaných z USA máte srovnatelný - na tom větším vzorku pod 20% rozdíl - aniž byste z toho vyvodil nějaký závěr o USA, ukazuje na docela slušný confirmation bias
spojenecTady se spíš válčí o to, komu být vazalem. Viz např. jak USA rozhodují o zdejším byť jen zdanění.
pro svobodný rozvoj společnostiTo je formulováno jak státní zakázka, co takhle co je lepší pro rozvoj společnosti? A společného po jakou dobu?
Nyní to není tak drastické, jen prostě mizí lidé, je tam cenzura, všestranný dohled.Což u nás vůbec není, novináři si bez rizika vyhazovu mohou psát všechno, co je pravda (např. šéfredaktor Mladé Fronty před vstupem do EU), a nikdo vás nesleduje (např. Policie vůbec nearchivuje všechno, co jim ohledně pohybu občanů přijde pod ruku.)
na jedné straně je ten nejhorší výsledek vyhazov z práce (s možností se soudně bránit)Jestli to taky znamená, že můžeš skončit na ulici (což se lidem děje), tak děkuju pěkně.
Nic nezeru, jen jsem procestoval cele USA. Ty moc zeres wikipedii, mel bys vytáhnout pátý mezi lidi. Kontrolni otázka, s kolika indiany/cernochy/hispanci jsi v USA mluvil mezi ctyrma očima v jejich domácím prostředí?
"V kapitalismu mi nikdo nediktuje."Kolik ti je, čtrnáct? V tom věku jsem byl také tak naivní
Dát dětem najíst můžeš ze sociálních dávek.Asi máš krátkou paměť nebo jsi (nejen) v době Nečasovy vlády žil v nějaké slonovinové věži.
V tomhle státě může být člověk celoživotně nezaměstnanýTo sice může, ale aby za něj stát platil zdravotní pojištění, musí být v evidenci úřadu práce a aktivně si hledat zaměstnání (v praxi: chodit pro potvrzení na pohovory, na které je pošlou, a říct jim, že to nechtějí dělat).
Viz to hloupé srovnání, že "chtít" nebýt ve vězení s chtěním vydělávat na komfort.To máš naprostou pravdu. Jen nevím, proč mi to píšeš. Já žádné takové srovnání nedělal. Děláš ho ty. Já srovnávám to vězení s tím, když někdo nemá dost peněz na zajištění zhruba toho, co je popsáno v článku 25 (hlavně jeho začátek).
Dobrovolnost smlouvy, na které závisí přežitíPřežití někoho závisí na pracovní smlouvě? Možná tak někoho vážně chronicky nemocného v tvrdém kapitalismu bez všeobecné zdravotní péče. Rozhodně ne v Evropě. V žádném případě v ČR. A netýká se to ani 99% lidí v USA. Neplést si přežití a komfort, a to ještě jeho komerční formu. Je spousta lidí, co se stáhla mimo shon a žije pohodlně a vesele v podstatě bez peněz, ať už s těmi ovcemi na horách, , nebo třeba na cestách.
člověk musí být dost slabá povaha, aby se nechal donutit k něčemu, co nechceOpravdu? Spíš bych řekl, že je to jeden ze základních mechanismů kapitalismu. I když obvykle se to formuluje tak, že každý má svou cenu.
když přidají chudému stokorunu, tak políbí vrchnosti ruceKdyž přidají chudému na globálním Jihu stokorunu, jeho příjem vzroste v některých případech i o polovinu, což je rozdíl např. mezi podvýživou a výživou. Člověk, který nemusí bezprostředně řešit pouhé přežití, se může také zabývat i jinými záležitostmi, tedy např. požadovat od vrchnosti víc.
Chudoba není jen o podvýživě, ale třeba život v oblastech se zničeným životním prostředím, o dostupnosti lékařské péče, vzdělání, informací a o dalších aspektech života.Jistě. Takže pro pomalejší znovu: v Číně vznikla ~500milionová střední třída, která na tom obecně vzato není hůř než na globálním Severu. Na různých místech to má různá úskalí. Jako namátkou když je v těch slavných USA často zdravotní pojištění vázáno na zaměstnání, takže když člověk o zaměstnání z rozličných důvodů přijde, má problém. Gratuluji k objevu třídního konfliktu.
As much as food shortages may be a contributing factor to malnutrition in countries with lack of technology, the FAO (Food and Agriculture Organization) has estimated that eighty percent of malnourished children living in the developing world live in countries that produce food surpluses. The economist Amartya Sen observed that, in recent decades, famine has always been a problem of food distribution and/or poverty, as there has been sufficient food to feed the whole population of the world. He states that malnutrition and famine were more related to problems of food distribution and purchasing power.Když se blíže podíváme na konkrétní krize, najdeme rovněž distribuční problémy, např. Sources of human insecurity in the face of hydro-climatic change.
děti vyžrané z fastfooduTo asi nebude problém čínského venkova a globálního Jihu vůbec, že? Nehledě k tomu, že by stačilo trochu posunout normy a ani ten fastfood by nebyl zdaleka tak problematický (v extrémním případě jako když se v USA dotuje kukuřice a pak sladí kdeco).
žijí v oblasti, kde je distribuce potravin bezproblémováJenom jestli skutečně je bezproblémová. To je záležitost městského plánování, potažmo udržení distribuční sítě i na venkově. (food desert)
globálního Jihugobální jih mě až zas tak nezajímá, ale i tam jsou fastfoody, nekvalitní junkfood atd. - s vyjímou extrémních oblastí
posunout normyjaké normy?
Jenom jestli skutečně je bezproblémová. To je záležitost městského plánování, potažmo udržení distribuční sítě i na venkově. (food desert)Tak v Praze je bezproblémová, přesto podvýživa není ani tady vzácností.
500milionová střední třída, která na tom obecně vzato není hůř než na globálním Severu.Já bych tam tedy žít nechtěl :)
Nedávno jsem slyšel hlas jedné starší důchodkyně, která sice Babiše nemusí, ale přidal jí několik stokorun, tak mu dala hlas. Já to chápu, ty stokoruny jsou pro ni velmi důležité. A proto jsem mluvil o tom "políbení rukou vrchnosti".Důchodkyně racionálně hájí své materiální zájmy.
To, že v USA zdravotnictví a celková péče hapruje, je známá věc. Snahy o zněmu systému narážejí na konzervativní myšlení i u chudších lidí - bojí se, že všeobecné zdravotní pojištění jim sníží podstatně životní úroveň.Proč má zdravotní péče jako lidské právo, potažmo M4A cca 70% podporu veřejnosti?
Takže tady nejde tak ani o třídní konflikt, jako o zachování "amerického způsobu života", na který si nenechají sáhnout ani v případě rizika náhlého zchudnutí.Jistěže jde. Kdo asi financuje PR a lobby zachování komerčního systému? Vůbec ta politická debata je ukázkovým příkladem Manufacturing Consent.
"Americký národ je výborným příkladem národa, který přešel od barbarství k dekadenci, aniž by poznal civilizaci." - Albert EinsteinJestli je tohle tvoje "kultura", tak potěš koště
na rozdíl od nedisciplinovaného českého dobytkaCože co? Vždyť to nosili skoro úplně všichni. I cyklisti v lese nebo na polní cestě, kde široko daleko nikdo není. Nebo sousedka, která venčila psa kousek před barákem. A sice mi říkala, jak jí to štve a že teď nepozná půlku lidí, ale stejně to měla. Dokonce to měly i děcka (!), co si hrály před zahradou rodinného domku. Pár lidí jsem někde bez roušky potkal. Jdou prostředkem cesty s nosem nahoře a pohrdavě čumí na tu lůzu okolo, co se jim s hadrem na ksichtě ještě snaží vyhnout. Ale byla jich fakt minorita. To, že v uplynulých dnech přibylo cyklistů a lidí v přírodě (a bohužel asi i jinde), kteří roušku nenosí, je důsledek kroků vlády, která zmatečně oznámila jakési výjimky. Celkově ale dodržování toho nařízení výrazně předčilo má očekávání. Jen menší část lidí jsem viděl to porušit a z té menší části bych ještě menší část nazval dobytkem (protože třeba rodina s dětma uprostřed louky, kde jsem byl jediný kolemjdoucí… jako mít to měli, ale common). Skutečně hloupá, nesmyslná, svévolná porušení jsem napočítal zatím všehovšudy 2, s přimhouřením obou očí 3, a to jsem určitě minul nebo z dálky viděl víc než 100 lidí.
Amerikou sdílím jazyk, písmo, hudbu, filmy, literaturu...Sdílí je Amerika s tebou? Nebo jde prostě o tamní export? O který kus „Ameriky“ (resp. zřejmě USA) mimochodem jde? Mississippi asi ne…?
sdílím ... s Čínou nicVýrobní řetězec. *upíjí čaj
Sdílí je Amerika s tebou? Nebo jde prostě o tamní export?To rozhodně nejde, protože samozřejmě více bylo exportováno z Evropy do Ameriky, ne opačně.
O který kus „Ameriky“ (resp. zřejmě USA) mimochodem jde?O všechny včetně Kanady.
Mississippi asi ne…?Ale no tak, nedělej ze sebe úplného debila.
To rozhodně nejde, protože samozřejmě více bylo exportováno z Evropy do Ameriky, ne opačně.Možná ve smyslu biomasy lidí. Akorát toho času tam ještě byli irští, italští nebo východoevropští migranti bráni jako podřadné rasy, nikoliv Evropani. Memeticky to zdaleka není samozřejmé. Že si migranti přinesli kulturu se sebou, jistě, ale to není předmět sdílení teď s tebou.
Dokonce i Kanady?! Takže ta Mississippi… to máme hlístice, incest, homofobii, závislost na opiátech, pozůstatky otrokářství… Ale jistě, podání v populární kultuře… Mimochodem, to, co tam nazývají „čaj“, je hrozné. Takže to si dáme kolečko po Jihu… a můžeme se přesunout do dalších částí Ameriky – Latinské Ameriky.O který kus „Ameriky“ (resp. zřejmě USA) mimochodem jde?O všechny včetně Kanady.
sdílení teď s tebou.Teď se mnou sdílí kulturu a jazyk nespočet Američanů. Každý den s nimi komunikuji, rozumíme stejným vtipům, posloucháme stejnou hudbu (nebo neposloucháme ale známe ji a jsme schopni se o ni pohádat - a Američan se klidně přihlásí k té evropské, zatímco já k americké), čteme stejné knihy, filmy, učebnice, bar po práci atd. Sdílení kultury mezi Amerikou a Evropou je trvalé, od doby objevení ameriky, po dobu před desítkami let, loni, včera, dnes. Každý den. S Čínou? Maximálně tak jídlo, i když čínská kuchyně je oproti thajské, vietnamské neb japonské mizerná.
nespočet AmeričanůAmeričani jsou rozhodně spočetní.
Sdílení kultury mezi Amerikou a Evropou je trvalé, od doby objevení ameriky, po dobu před desítkami let, loni, včera, dnes.Tak jistě si lze vyzobat nějakou charakteristickou podmnožinu – sociální skupinu – jenže to jde i z té Číny. Za sebe mohu toliko konstatovat, že toho kulturně sdílím pramálo např. s theokraty ať už z Mississippi, nebo z Polska.
Za sebe mohu toliko konstatovat, že toho kulturně sdílím pramálo např. s theokraty ať už z Mississippi, nebo z Polska.Pleteš si kulturu a názor. Já jsem ateista, ale s křesťanskými teokraty rozhodně kulturu sdílím.
Theokracie se podle tebe neopírá o kulturu?To jsem někde tvrdil? Ano, opírá, o tu naši.
homofobiiBTW, i když vezmeš toho nejhoršího bigotního rednecka z nejzapadlejší vesnice na americkém jihu, pořád se mnou sdílí kulturu, Pořád mu rozumím, vím jak přemýšlí, jsem schopen s ním diskutovat. Protože v Evropě to bylo před pár generacemi stejné či horší a když si vzpomenu na názory na homosexualitu, náboženství apod, které zastávali někteří nedávno zesnulí důchodci, které jsme dobře znal, je to v podstatě totéž. A nejméně 10 procent mých spoluobčanů je zastává dodnes. Zatímco pochopit byť vzdělaného Číňana, co se mu odehrvá v hlavě, vyžaduje doktorát z extraterestriální komunikace.
Výrobní řetězec.Všechno, co skutečně potřebuju, si umím vyrobit sám, nebo to umí sousedi do 100km ode mě. Stačí mít motivaci nekupovat to nejlevnější.
Tiskni
Sdílej: