Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Tiskni Sdílej:
To je neuvěřitelné.
Kvůli čemu?
JiK dlouhodobě kecá.No, když jsem u toho, mně se 'líbí' ten poslední odstaveček blogu:
Koneckoncu, co cekat, kdyz i mainstreamove noviny dokazou publikovat článek o tom, jak by se středostavovští bílí rodiče měli stydět za to, že čtou svým malym dětem a dávají jim tak nefér výhodu.[1]To zní, jakože ty noviny prezentují a zastávají tenhle názor. Ale když to člověk rozklidne, tak zjistí, že pouze citují nějakýho švihlýho profesora a redaktorka s ním nesouhlasí (viz poslední odstavec).
a už jen ten fakt že nějaké "standardní" medium tomu věnuje i sebemenší pozornost je obrovský problém nehledě na to jaký postoj k tomu zaujímá.Kdyby tomu nevěnovalo pozornost, tak napíšeš, že schválně neinformují o tom, co se děje na univerzitách.
Proc? I v Cesku neziskovky tvrdi, ze: DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V SOUČASNÉ PODOBĚ V ČR PROHLUBUJE NEROVNOSTI MEZI ŠKOLAMI I JEDNOTLIVÝMI ŽÁKY jen se zatim neodvazuji to zkusit zakazat.To je neuvěřitelné.
No ale tu hovnocucařinu někdo dělat musí.Dopouštíš se chyby, když si myslíš že by neexistovaly inženýři hovnocucaři. Já bych třeba rozhodně radši jezdil s hovnocucem, než dělal doktora a celý ten obor si říká o větší standardizaci a automatizaci. Napadají mě hned tak z kraje že by ty jímky měly mít standardní konektory s trubkou zapojenou na dno a taky že by se hodil například nějaký automatický IoT hlásič plnosti. Pásová výroba je inženýrský obor starý několik set let, spadá tam všechno možné od automatizace po optimalizace využití zdrojů, teorie constrainů a tak dál. Tam jediný důvod proč všude zatím nejsou stroje je že lidi jsou levnější, což by v tomhle systému asi nebyli. A abychom dosáhli kvality japonských popelářů, tak by se ti naši taky měli hodně co učit, nehledě na to že například lepší recyklace je obor kde je hodně co vylepšovat a automatizovat.
Ale nechtěl bych to dělat jako profesi a životní nápň - 99% vzdělaných inteligentních lidí by při takové práci trpěla.No nevím, se podívej co dělá za za nesmyslné práce spousta vzdělaných inteligentních lidí teď, a to typicky jenom kvůli prachům. Tohle mi přijde víc naplňující už jenom proto, že to je potřeba a zůstává za tím konkrétní výsledek.
No z tvé myšlenky "perfektní vzdělání pro všechny"To byla tvoje myšlenka. K tomu, co napsal Bystroushaak, bych ještě dodal, že formální titul třeba doktora apod. a vzdělání jsou dvě různé věci. Z mýho pohledu i kdyby dobudoucna stále měly existovat naprosto nekvalifikovaný pozice jako hovnocucař a dělník u pásu (o čemž pochybuju), tak stále i u nich bych chtěl, aby ty lidi měli co nejlepší obecný vzdělání, aby si uměli na internetu hledat a oveřovat informace, aby uměli vyhodnotit, jestli mají očkovat svoje děti, aby si uměli spočítat rozdíl mezi tím, když nemoc má smrtnost 0.5% a 0.05%, aby znali historii svojí země a dalších zemí, aby věděli, jak zhruba fungují věci, na kterých jsou závislí, a tak dále a tak dále, je toho opravdu hodně. Mimo jiné taky proto, že ty lidi pak chodí k volbám a ovlivňují mnoha dalšími způsoby můj život. Dát těmhle lidem do ruky laptop a připojení je IMO naprostý základ. Když ty lidi necháš (intelektuálně) hnít, tak to je cesta do idiokracie a "intelektuální elita" to nevytrhne, dostane se do menšiny... No jinak co se týče pracovníků u pásu, hovnocucařů apod. tak mnoho těhle profesí u nás dělaj Ukrajinci, kterejch už tady je 130k, což způsobuje problémy pro nás i pro ně, mimo jiné si na nich vytvářime IMO nezdravou závislost. Možná, kdyby se na tyhle pozice nedívalo tak svrchu, by se situace zlepšila...
Konkrétní příklad: velká mezinárodní firma působící celorepublikově, autobusová linka odsud z "venkova" do Prahy. V Praze autobusu praskl řemen, tak volali svůj místní servis, ať ho zajede vyměnit (práce na deset minut). Ti pro něj chtěli poslat odtahovku, aby jim ho dotáhl na vytopenou dílnu, protože byly dva stupně pod nulou!Jo, takže máš lehce špatnou zkušenost s jednim servisem, a na základě toho považuješ milion lidí za, citují, liné sráče? Šplouchá ti na maják? Předpokládat něčí povahový vlastnosti na základě města, kde bydlí, je asi tak stejně smysluplný jako předpokládat je na základě znamení zvěrokruhu. Jedinej rozdíl je, že na tom druhým vydělávaj prachy stupidní časopisy, kdežto na tom prvním stupidní politici.
Předpokládat něčí povahový vlastnosti na základě města, kde bydlí, je asi tak stejně smysluplný jako předpokládat je na základě znamení zvěrokruhu.To není úplně pravda, protože způsob života ve velkoměstě je odlišný než mimo něj, takže město bude určité skupiny lidí přitahovat nebo naopak odrazovat. Takže statisticky takovou úvahu provést lze.
"je tam práce"Nebude-li to spíš "jsou tam prachy" .
ponechám stranou skutečnost, že bys pravděpodobně podstatné části populace tohle do hlavy nedostal ani v ideáýlním vzdělávacím systémuO tomhle nejsem přesvědčenej. Byly doby, kdy gramotnost byla jen pro intelektuální elitu. Vsadim se, že by jim tehdy myšlenka, že umět číst by mohli všichni od ±6 let vejš, taky přišla hodně nepravděpodobná.
prostě nebudou dělat podřadné práce. A nebo u toh budou trpět.No, tenhle problém tady ale existuje už teď, na to jsem poukazoval s těma Ukrajincema... No takže když už tady ten problém máme, tak by u toho aspoň mohli lidi bejt vzdělanější
Dělat z intelektuálů podřadné dělníky je stejný nesmysl, jako dělast z hlupáků (a co si budeme povídat, plovina populace má podprůměrnou inteligenci a ani ta průměrná není žádná sláva), intelektuály.Uplne si nejsem jisty, co se v teto diskuzi snazis delat ty.
Pokud bude mít maturitu/doktorát/whatever celá populace, ztratí tento titul zcela význam a hodnotu.Titul mozna ztrati vyznam. Dulezitejsi je ale vzdelani, ktere ten vyznam bude mit stale vetsi, protoze svet je zkratka cim dal komplikovanejsi.
kontrola ostatních proměnných
Je potřeba vzdělávat talentované děti, nikoliv se snažit vzdělat všechny stejně.Já myslím, že je potřeba vzdělávat každého nejlíp jak zvládne, tj. talentované hodně, netalentované alespoň nějak (v ideálním světě; v realitě pak samozřejmě musíme počítat s cenou takového vzdělávání. Nicméně v současnosti existuje spousta nízko visícího ovoce, které se bůh ví proč nesbírá).
Ne, chci aby každý měl takové vzdělání a zaměstnání, jaké odpovídá jeho inteligenci a dalším duševním schopnostem.Jo, ale na tohle musí mít ten člověk alespoň možnost to zkusit. Když ji nemá, tak se asi těžko zjistí, jestli na to má talent/inteligenci...
Pokud bude mít maturitu/doktorát/whatever celá populace, ztratí tento titul zcela význam a hodnotu.No však jsem psal, že mi nejde o tituly...
Jak ten kroužek/… najde a kontaktuje?Nevím, word of mouth? Nevěřím, že se hromadně dá v sociálním grafu nenajít ta cesta. Bavíme se o dětech, co chodí do školy, to tam jako nemají učitele fyziky/přírodovědy/matematiky/informatiky, co by je někam odkázali?
Sociální služby, které se znevýhodněnými rodinami pracují a něco takového by mohly pomoct zprostředkovat, si mimochodem stěžují na to, že za klienty teď prakticky nemůžou, i když se otevírají obchody a kdeco.Tak já obecně mluvil o situaci v posledních 8 letech, je to tam napsané.
Nevěřím, že se hromadně dá v sociálním grafu nenajít ta cesta.Jaká je cena té cesty? Můžeš pracovat třeba s tím průzkumem pro Český rozhlas.
Bavíme se o dětech, co chodí do školy, to tam jako nemají učitele fyziky/přírodovědy/matematiky/informatiky, co by je někam odkázali?Už před notnou dobou jsem tu odkazoval Školou na vedlejší kolej.
Jaká je cena té cesty?Jako kolik sociálního kapitálu na to vyplácá? IMHO skoro 0.
Můžeš pracovat třeba s tím průzkumem pro Český rozhlas.Mi to řeklo
Patříte do zajištěné střední třídy. Ta tvoří 22 % populace. Cizí jazyky a počítače ovládají lépe než většina lidí, ale hůř než nastupující kosmopolitní třída.Tak to je super.
Už před notnou dobou jsem tu odkazoval Školou na vedlejší kolej.Takže jako fakt ne? Tak to je úplně nová úroveň lowendovosti škol.
Už před notnou dobou jsem tu odkazoval Školou na vedlejší kolej.Já si třeba nepřipadám nijak poškozen tím, že jsem byl na základce až do devítky, ale jak základka, tak gympl, mi daly sociální kapitál naprosto nulový.
Já si třeba nepřipadám nijak poškozen tím, že jsem byl na základce až do devítkyLucky you.
Nevím, word of mouth? Nevěřím, že se hromadně dá v sociálním grafu nenajít ta cesta.Typicky scenar: Matka samozivitelka pracujici v obchode, ve fabrice nebo pomocna sila v kuchyni. Sidlo do deseti tisic lidi (mimo Prahu a Stredocesky kraj). Na krouzek mladych techniku muzes zapomenout, nejblizsi univerzita casto hodinu cesty. Jakykoliv necekany vydaj (1000+) je prusvih, viz odkazy od davkola. Na verejne dostupnou wifi muzes zapomenout. Pocitac bez netu je dnes prakticky k nicemu, obzvlast, pokud ma slouzit k vyuce.
a požádá je, že je v této situaci a jestli třeba nemají nějaký vyřazený počítač, kterého by se chtěli zbavit, a byli by laskavi, aby tam nainstalovali operační systém a prostě ho nějak základně připravili. to tam jako nemají učitele fyziky/přírodovědy/matematiky/informatiky, co by je někam odkázali?Do tve uvahy jsi zapomnel zapocist, ze chudi lidi maji taky svou hrdost. Pro vetsinu z nich by to bylo jako stoupnout si na nadrazi a rict si o dvacku. V takove situaci je pocitac zbytna zalezitost a radsi jej ozeli a budou trcet v ekonomicko-socialni pasti, viz odkazy od davkola.
viz odkazy od davkolaNa odkazy od davkola je potřeba dávat pozor, většinou jsou dost tendenční a ukazují jenom na tu část skutečnosti, která je potřeba. Příkladem budiž nedávná debata na téma "Ikeu vlastní neziskovka", kde následně přistál příspěvek "Ikeu vlastní složitá struktura firem a neziskovek" == kreativní účetnictví za účelem snížit si daně
"Ikeu vlastní neziskovka" … == kreativní účetnictví za účelem snížit si daněZjevně to laskavý čtenář pochopil. Smyslem řady „neziskovek“, „nadací“ a „charit“ je skutečně vyhýbat se placení daní.
Projekt Učíme online je aktivitou neziskové organizace Česko.Digital ve spolupráci s American Academy, komunitou GUG.cz, GEG ČR a Google ČR, Microsoft ČR, Microsoft Studentské Trenérské Centrum, komunitou Microsoft Innovative Educator Experts.Můj zájem přispět aspoň několika počítači opadl ve chvíli, kdy jsem narazil na minimální požadavky, které zahrnovaly předinstalované Microsoft Windows.
žádat o přídavek na dítě (mít dítě je v pořádku)Není to spíš „mít dítě a nemít na základní potřeby pro něj“? (resp. ono je to tedy podmíněno velikostí příjmu, ale tam už je ta implikace vnímána jako jednoznačná)
I v Cesku neziskovky tvrdi, ze: DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V SOUČASNÉ PODOBĚ V ČR PROHLUBUJE NEROVNOSTI MEZI ŠKOLAMI I JEDNOTLIVÝMI ŽÁKYa je snad toto tvrzeni nepravdive?
Bezdětní si mohou díky absenci výdajů za děti a více času (nestráveného péčí o děti)Bezdětnost je stav, kdy člověk nemá děti. Nevím o tom, že by to vylučovalo případy, kdy děti sice má, ale zemřou. Takže ne, to se zdaleka netýká všech bezdětných.
nahromadit kapitálTo konkrétně spočívá v čem? Ještě by se to dalo řešit něčím jako nucená adopce.
To konkrétně spočívá v čem?Normálně by to spočívalo ve spoření, ale protože to žere inflace a spořící/termínované vklady a státní dluhopisy jsou výsměch, tak to nutně znamená například nákupy akcií korporací nebo bytů k pronájmu a spekulaci.
As soon as the land of any country has all become private property, the landlords, like all other men, love to reap where they never sowed, and demand a rent even for its natural produce.—Adam Smith
Co tedy s těmi, kteří o děti přijdou?Nevím, asi by byl ekvivalent nějakého vdovského/sirotčího důchodu.
Nebo zjistí, že děti nemůžou mít, ve vyšším věku?Tak do té doby pro ně spořili, ne? :)
Nepovede takový parazitismus právě bezdětných ke stigmatizaci bezdětnosti (bez ohledu na příčinu)?Povede, vždyť hned v prvním příspěvku píšu že lidi co se narotšíldujou a pak z toho žijou jsou stigmatizování třeba takovými jako ty
Nevím, asi by byl ekvivalent nějakého vdovského/sirotčího důchodu.Pak tahle diskuse celkem postrádá smysl. Univerzální programy mají tu výhodu, že nic takového není potřeba administrovat, ani je nejde tak snadno vykostit (změna podmínek v té administrativě za účelem „utahování opasků“ nebo biče na „nepřizpůsobivé“).
Tak do té doby pro ně spořili, ne? :)Zkus to z mediánového nebo i nižšího příjmu.
Povede, vždyť hned v prvním příspěvku píšu že lidi co se narotšíldujou a pak z toho žijou jsou stigmatizování třeba takovými jako tyTo je právě rozdíl – když má dnes ten Marx narozeniny – mezi diktaturou buržoazie a diktaturou proletariátu. V prvním případě používá buržoazie stát k šikanování proletariátu, v druhém případě proletariát využívá stát k tomu, aby buržoazie přestala jako třída existovat. Ve které větvi zrovna žijeme se všemi těmi Babiši, Kellnery aj.?
Pokud mluvíme o ČR a ne o Somálsku, tak ten počítač prostě může mít každý, kdo ho chce a je ochoten pro to něco udělat (tj investovat nějaký čas a úsilí).no, v bubline prazskych volicu Svobodnych a Trikolory mozna jo
Jeden počítač stačí i pro pět děcek, ono není cílem, aby bylo dítě nonstop na počítači.kdyz budem predpoklad tu lepsi variantu, ze ucitekla se snazi ucit online, treba pres skype, tak se to pri 5 deckach v ruznych tridach a jednom pocitaci resi jak presne?
A existují online zdroje nezávislé na škole a na znalostech rodičů - Khan academy a mnohé další.tohle uz cisty trolling, ne?
Také třeba knihy.ano, to je ten horsi pripad, ze zak dostane zadano v ucebnici, co se ma naucit. Kdyz to nechape a rodice take ne, tak jsou to fetaci a alkoholici, ze.
Jen to holt nesmí být rodina, která prostě nemá zájem, a před vzděláním upřednostňuje fetování, chlastání nebo čumění na televizi.ok, zkusim pretlumocit jedny matce samozivitelce, co po vecerech misto cumeni na televizi jako brigadu u nas roznasi letaky supermarketu nebo honi jiny brigady a pres den uklizi v nemocnici, ze jestli maji jeji decka problem ve skole, neni to tim, ze na ne ucitele kaslou, ale jeji chyba, protoze uprednostnuje fetovani
kdyz rodic nezvada ucivo zakladni skoly, mozna by si nemel porizovat deti...to skoro zavani navrhem na neomarxistickou relugalici, ses si jisty, zes to psal ty? Ale jinak souhlas.
A ted kdo bez googleni da deleni pod sebou s vice cifernym delitelem...kdyz rodic nezvada ucivo zakladni skoly, mozna by si nemel porizovat deti...Ale jinak souhlas.
K dispozici jsou učebnice, google...Téma vlákna je o tom, že tohle právě k dipozici pro některý lidi není...
15229 : 56 = 271.946 -112 112|2 ---- 168|3 402 224|4 -392 280|5 ---- 336|6 109 392|7 - 56 448|8 ---- 504|9 530 -504 ---- 260 -224 ---- 360 -336 atd.
A ted kdo bez googleni da deleni pod sebou s vice cifernym delitelem...Tohle bych taky dal, ale vzpomínám si, že na střední jsme se učili tohle písemný i s polynomama, a to se přiznám bez mučení, že teď už nedám ani náhodou (a nejsem si jistej, k čemu to vlastně bylo dobrý).
no, v bubline prazskych volicu Svobodnych a Trikolory mozna joJsem volič Pirátů ze Severních Čech.
kdyz budem predpoklad tu lepsi variantu, ze ucitekla se snazi ucit online, treba pres skype, tak se to pri 5 deckach v ruznych tridach a jednom pocitaci resi jak presne?No tak pokud to nejsou schopni udělat tak, aby mohli děti výuku sledovat později ze záznamu, je to prostě špatně zorganizováno.
tohle uz cisty trolling, ne?ne proč?
ano, to je ten horsi pripad, ze zak dostane zadano v ucebnici, co se ma naucit. Kdyz to nechape a rodice take ne, tak jsou to fetaci a alkoholici, ze.No pokud rodiče nechápou (a nejsou schopni pochopit), látrku základní školy, měl by rodině být asi přidělen sociální pracovník/ školní asistent atd.
ok, zkusim pretlumocit jedny matce samozivitelce, co po vecerech misto cumeni na televizi jako brigadu u nas roznasi letaky supermarketu nebo honi jiny brigady a pres den uklizi v nemocnici, ze jestli maji jeji decka problem ve skole, neni to tim, ze na ne ucitele kaslou, ale jeji chyba, protoze uprednostnuje fetovaniPokud roznáší letáky, aby měla na cigára, místo toho, aby se věnovala dětem, je to opravdu špatně.
No tak pokud to nejsou schopni udělat tak, aby mohli děti výuku sledovat později ze záznamuhlavni duvod online vyuky pres skype/whatever je to, ze je interaktivni, tj. ucitekla decka vyvovala, pta se jich, co jim neni jasne atd.
je to prostě špatně zorganizovánoa hadam, ze je to spatne zorganizovano proto, ze rodice jsou fetaci
ne proč?Jestli to nechapes nebo nejses schopen pochopit, mel by ti byt pridelen opatrovnik a odebrano volebni pravo.
měl by rodině být asi přidělen sociální pracovník/ školní asistent atd.aha. Nicmene nic takoveho se nedeje ... asi opet proto, ze rodice jsou fetaci.
Pokud roznáší letáky, aby měla na cigára, místo toho, aby se věnovala dětem, je to opravdu špatně.ja psal neco o cigarech? Nekouri, nepije, nefetuje. Sice jsem se nikdy neptal, ale neco mi rika, ze by se misto roznaseni letaku radeji venovala detem (resp. do jisty miry se jim venuje, obvykle roznasi s ni).
Jestli to nechapes nebo nejses schopen pochopit, mel by ti byt pridelen opatrovnik a odebrano volebni pravo.Jestli nebudeš dementní spíš ty. Přinejmenším základoškolská matematika je tam vysvětlená velmi dobže a naše děti to i baví. Jsou díky KA asi o dva roky napřed v matematice a to je k tomu nijak nenutím a vlastně jim s tím ani nepomáhám.
Pokud roznáší letáky, aby měla na cigára, místo toho, aby se věnovala dětem, je to opravdu špatně.Rozkocila by se ti hlava z toho, ze nekdo proste ma tak malo penez, presto ze pracuje a neutraci to zbytnosti typu chlast, cigara a fet? Jako studijni material doporucuji pro zacatek serii reportazi "Hrdinove kapitalisticke prace", co vysla na A2larmu.
si myslim že kdyby komunisti přemejšleli jak dávat chudejm a pomáhat slabejm by je jako uplně všichni měli rádi. jenže voni furt akorát tak přemejšlej jak brát bohatejm a škodit silnejm a věčinou ty chudý a slabý jakoby jenom zneužívaj pro tudletu svou divnou válku a vubec jim vo ně nejde :'( :'(
Na straně druhé blázniví levičáci, kteří řeší, čím vším by mohli být dnes offended a jestli je v nejnovějším trháku z Holywoodu dostatek čenochů a ženských hrdinek.To je mozna pravda, ale ne cela. Offended nebo triggered je totiz dneska kde kdo. Nekteri tim, ze v nejnovejsim trhaku je malo zenskych hrdinek nebo barevnych, jini zase tim, ze v nejnovejsim trhaku je moc zenskych hrdinek, barevnych, teplych atd. Kupodivu se ale shodnou na tom, ktery trhak je ideove zavadny :D
V celosvětově nejlépe hodnoceném filmu všech dob promluví ženské postavy přesně 2 věty za celý film... (Pravda ovšem je, že oproti předloze udělali z Ira černocha, ale to bylo kvůli herci a dávno předtím, než to bylo "in").Jaky je to film?
The Shawshank Redemption, #1 na IMDB (i ČSFD a spoustě dalších regionálních žebříčků)
Osobně moc nechápu, proč by někdo chtěl v USA žít.Technologické firmy.
dělat si tam osamoceně v podstatě co chceš, tak to můžeš udělat jako CodyVzdyt mel minimalne ve dvou pripadech (jen co ja vim) nejake problemy s uradama, ne?
Osobně jsme se z USA vždy nerad vracelMěls tam zůstat.
Extrakci bych nejspíš zvládl, ale ta je zase náročná na zdroje.*určitě bych ji zvládl, resp. bych ji vůbec nepotřeboval, tu zvládne můj žaludek.
Stát mi aktivně brání vytvořit si zásobu léku, který užívám.I kdyby nebránil, nebude ta věc mít omezenou životnost?
Nejbližší je v tom fóru „lidi by se léčili sami a ublížili by si“…Jako ukázkový případ můžeme vzít hydroxychlorochin v kontextu COVID-19 v USA nebo taky Brazílii. Nejen, že si několik lidí ublížilo, pak se nedostávalo na pacienty, kteří to skutečně potřebovali.
Jako mě tyhle věci samozřejmě napadají taky, ale kdybych to měl obsáhnout všechno, tak už si místo psaní komentářů rovnou můžu založit nakladatelství a vydávat to knižně.Pointa je, že je velmi pravděpodobné, že "tyhle věci" nebudete schopen obsáhnout. Ne že to bude trvat dlouho.
Nebylo by vůbec na škodu, kdyby nemocnice měly uzavřené smlouvy na dodávky určitého množství léků, vybavení a materiálu (až) v nějakém objemu.Jistě. Tady se naráží obecně na problémy just-in-time výroby v prostředí orientovaném na zisk až na prvním (a skoro každém dalším) místě. Zajímalo by mě, co za kšeftíky přimělo Trumpa tolik propagovat právě hydroxychlorochin.
V případě ostře zvýšené poptávky pak utřou prostě jen ti, kteří žádné takové smlouvy a garance nemají. Easy.No, ano. To je aktuální téma např. ve věci dostupnosti příp. vakcíny – v chudších regionech (asi tak půlka světa).
Zajímalo by mě, co za kšeftíky přimělo Trumpa tolik propagovat právě hydroxychlorochin.To je ještě lepší…
President Trump: "I happen to be taking it. I'm taking it, hydroxychloroquine. A couple weeks ago I started taking it...I get a lot of positive calls about it...I take a pill every day."
1. Rozsudkem Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 9. 11. 2017, sp. zn. 17 T 30/2002, byl obviněný P. V. uznán vinným I. zločinem zpronevěry podle § 206 odst. 1, 5 písm. a) tr. zákoníku, II. zločinem podvodu podle § 209 odst. 1, 2, odst. 4 písm. d) tr. zákoníku, kterých se dopustil tak, že jako ředitel společnosti P., se sídlem do 6. 9. 1999 v XY, a od tohoto data se sídlem v XY, (dále „společnost P.“), ad I. na podkladě smlouvy o prodeji a další distribuci osobních vozů uzavřené dne 7. 6. 1999 mezi DAEWOO AVIA, a. s., se sídlem P. (dále „společnost DAEWOO AVIA“) jako prodávajícím a společností P. jako prodejcem, převzal v období od 8. 6. do 4. 11. 1999 pro účely skladování a prodeje v provozovně v XY od společnosti DAEWOO AVIA 49 kusů různých osobních vozidel značky DAEWOO, a tato svěřená vozidla, s výhradou vlastnictví do doby úplného zaplacení prodejce pro společnost DAEWOO AVIA podle článku IX smlouvy ze dne 7. 6. 1999, prodal leasingovým společnostem IPB Leasing, a. s., Praha 8, CAC Leasing, a. s., Praha 5, a GE Capital Leasing, a. s., Praha 4 a soukromým osobám, když veškeré úkony potřebné k prodeji zajistil a jeho manželka P. V. jako jednatelka společnosti P. pouze podepsala kupní a leasingové smlouvy, ač společnosti DAEWOO AVIA za ně kupní cenu nezaplatil, a způsobil jí tak škodu ve výši nejméně 18.899.022 Kč, přičemž se jednalo o [...]– https://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/zpronevera-109651.html
aby si zdravotnická zařízení vymohla v podstatě přednostní právo odkupu a neohrožoval je volný prodej v lékárnáchJako že zdravotnická zařízení při boji proti epidemii ohrožuje nedostatek paralenu, ibalginu a vitamínů?
Chce to prostě víc přemýšlet a až pak psát komentáře.Jo, udělal byste lépe, kdybyste se toho držel.
Ty léky jsem řešil s několika kamarády (včetně skutečného MUDr. doktora) a pak s piráty a furt jsem nedostal uspokojivé zdůvodnění. Nejbližší je v tom fóru „lidi by se léčili sami a ublížili by si“…No, 100% uspokojivý vysvětlení to así není, ale počítám, že stát nechce řešit (a financovat) ty následky, kdy lidi si koupí nějaký léky a ublížej si tim. Což by asi teoreticky mohl řešit nějakej waiver jakože "Vim co dělám, nechte mě si to koupit, následky si ponesu", ale počítám, že by bylo dost problematický nějak dokazovat, co je následek čeho.
protože to omezení prodeje bych zrušil i u nich spolu se zbytkem drogové prohibiceJá nějak nevím co si o tom myslet. Jako jeden případ jsou ajťáci, co si důkladně prostudují všechny zdroje, pak si koupí na darkmarketu pár dávek nějaké nelegální-ale-ve-skutečnosti-méně-škodlivé-než-ethanol drogy a „fetují zodpovědně“, tam je to jasné. Jenže pak tady máš miliony lidí co to takhle nedělají/nedokážou (nevím, jak tu sociální skupinu nazvat, fakt nechci aby to vyznělo jako urážka, ale podívej se kolik lidí je třeba závislých na automatech, kouří a nedokážou přestat i když fakt chtějí, nebo se dostali do exekucí z nějakých totálně WTF důvodů že nedokázali aplikovat elementární pravidla finanční gramotnosti, nebo koneckonců jsou obézní protože se nedokážou kontrolovat když mají volně dostupné potraviny, což byl nedávno málem můj případ), a mám pocit, že je od toho, aby byli „vyfetla“, drží opravdu jen špatná dostupnost. Jo, můžeme říct „ať se teda dobrovolně ufetují“. OTOH třeba je tento pocit chybný, protože to nevypadá, že by byla nějaká silná závislost mezi koncentrací „vyfetel“ a silou enforcování protidrogové politiky (viz Hulandsko nebo Portugalsko). Vlastně mi přijde, že tohle (uvolňování protidrogové politiky, ale i těch nepsychoaktivních léků na předpis) naráží na jakési neřešené problémy ohledně motivace a konzistence zákonů, kdy stát chce občany chránit (což je často odůvodněné a asi každý jsme v nějaké oblasti negramotný a nějaká ochrana se nám může hodit), ale dělá to paušálně bez ohledu na to, kdo kolik ochrany potřebuje. Výsledek pak je ten, že ochrana je pro všechny nastavená tak nějak středně, a nevyhovuje skoro nikomu. Příklady z patra: ty léky (stejná ochrana pro totální lamu a třeba pro absolventa biochemie) a drogy už jsme probrali, dále pak třeba zákoník práce (stejná pravidla a omezení platí pro pracovní smlouvu nekvalifikované prodavačky v potravinách v Bruntále, pro kterou by vyhození a šikana na pracovišti znamenaly skutečně existenční problémy, a pro ajťáka v Praze, který řekne v současné práci „na shledanou“ a hned se o něj přetahuje 10 jiných firem), nebo regulace finančních produktů (na jednu stranu si může kde kdo s minimálkou „půjčit na dovolenou/na Vánoce“ a pak máme milion lidí v exekuci, na druhou stranu si někdo kdo fakt ví co dělá nesmí koupit zahraniční podílové fondy, protože k nim není povinný prospekt v češtině, ale jenom v angličtině). Přijde mi, že by to chtělo nějakou kompletní revizi těchto „chraňte mě přede mnou“ zákonů, kde by si každý mohl zvolit úroveň ochrany, kterou vyžaduje, a snížení úrovně ochrany by třeba postupně vyžadovalo timeout, prokázání nějaké znalosti atd. Viz též Šmejdi – řešení.
Za hypotéku by se mělo ručit výhradně jen tou nemovitostíTo už se ručí teď, jenže hodnota té nemovitosti je většinou nižší než zbývající výše dluhu a to, co chybí, ten člověk dluží dál.
Jinak jak tam píšu: to fakt nejde rozlišit nějak jemněji než „full-blown akreditovaný MUDr.“ vs. „veškerý zbytek populace“?V pripade ridicaku nebo zbrojaku, musis prokazat, ze mas znalosti k pouziti auta, zbrane. Analogicky, diplom s mudr. pred jmenem doklada, ze mas znalosti k lecbe osob. Z tohoto pohledu to je ekvivalentni.
Jako tohle může být normálně cost/benefit analýza („přínos weirdos co by uměli něco užitečného dělat s léky“ << „náklady na to že se někdo otráví vitamínem D“), ale jednak se mi zdá že to jako nikdo ani neodhadl, jednak se mi tahle cost/benefit utilitariánská opatření moc nelíbí,Prijde mi, ze se na ten problem divas strasne uzkym pohledem toho weirda, ktery alespon tusi, co dela a muze z toho byt neco uzitecneho. Ale vedle toho jsou zastupy lidi: (1) Kteri si budou indikovat lecbu sami (je to jejich zodpovednost). (2) Indikovat veci podle diskuzi na internetu typu mimibazar. Takovych webu je bohuzel mnohem vic a bezne se tam resi nejen zdravotni problemy, ale treba i stavba baraku, apod. Clovek nemusi byt zrovna mudr. nebo akreditovany architekt, aby videl, ze rady typu "me doktor predepsal X, nech si to predepsat taky", "X je lepsi nez Y" jsou vylozene cargo cult a ti lidi netusi, co vlastne delaji a proc. (3) Kteri budou naslouchat radam sarlatanu, kteri budou bez radneho vysetreni a diagnozy doporucovat lidem, co si maji koupit za leky. Skupiny (2) a (3) predstavuji vazny problem, protoze stoupne procento spatne lecenych pacientu, kvuli spatne diagnoze, pouziti leku off-label, apod. Vezmi si, jakou paseku nadelalo anti-vax hnuti, ktere jen rika neverte doktorum a nepouzivejte vakcinaci. Nechci dohlednout, jak by vypadala hnuti postavena na stejnem principu, ktera budou rikat: neverte doktorum a pouzivejte lek XY.
Analogicky, diplom s mudr. pred jmenem doklada, ze mas znalosti k lecbe osob.1) nemluvili jsme o léčbě osob, nákup nějakých vyjmenovaných chemikálií nemusí souviset s přímým podáváním komukoli 2) přijde mi, že ve srovnání se složitostí získání zbrojáku/řidičáku je to úplně nesmyslný nepoměr
Prijde mi, ze se na ten problem divas strasne uzkym pohledem toho weirda, ktery alespon tusi, co dela a muze z toho byt neco uzitecneho. Ale vedle toho jsou zastupy lidi...Nj, a stejně tak jsem weirdo, co používá širokou paletu „hackerských“ nástrojů pro řešení složitých technických problémů, divné chemikálie pro výrobu plošných spojů (teda teď už ne, zjistilo se, že mzda zaměstnanců na zajištění inhouse výroby byla dražší než to dávat externí firmě), a Satoshi byl weirdo, co používal kryptografii a P2P a kolik problémů by se vyřešilo kdyby se to zakázalo…
Nikdo nemá motivaci pít SavoMyslis? Kdyz se to hezky zabali...
1) nemluvili jsme o léčbě osob, nákup nějakých vyjmenovaných chemikálií nemusí souviset s přímým podáváním komukoliOmlouvam se, ale z kontextu diskuze:
Ty léky jsem řešil s několika kamarády
stát nechce řešit (a financovat) ty následky, kdy lidi si koupí nějaký lékyJsem nejak dospel k zaveru, ze se tu bavime o lecich.
1) nemluvili jsme o léčbě osob,Ja vim, ale o lecich...
Léčivým přípravkem se rozumí a) látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, ...
nákup nějakých vyjmenovaných chemikálií nemusí souviset s přímým podáváním komukoliOk. IIRC (obecne) chemikalie jsou reseny jinymi regulacemi nez leky (specialni pripad chemikalii). A pokud ti nekdo latku X proda bez nalepky leciva, muzes to mit bez lekarskeho predpisu. Holt leky jsou z vyse uvedenych duvodu regulovane... Do obchodu taky nesmis se psem. Ale pokud se jedna o asistencniho psa, tak s nim do toho obchodu muzes. Kdyz se na tento problem budes divat izolovane, tak ti z toho vyplyne, ze neni zadny fakticky duvod, proc by nemeli chodit psi do obchodu (kdyz tam muzou ti asistencni). Ale v sirsim kontextu omezeni tohoto typu dava smysl, napr. aby ti tam nechodili bezdaci s peti psama.
Nj, a stejně tak jsem weirdo, co používá širokou paletu „hackerských“ nástrojů pro řešení složitých technických problémů,To je tvuj problem... Mne slo primarne o ten strasne zuzeny pohled.
Satoshi byl weirdo, co používal kryptografii a P2P a kolik problémů by se vyřešilo kdyby se to zakázalo…Ale v pripade bitcoinu nehrozi nevratne poskozeni lidskeho zivota. Staci to mnozstvi zbytecne spalene energie...
Léčivým přípravkem se rozumí a) látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, ...A ten bod b jsi neocitoval proč?
To je tvuj problem... Mne slo primarne o ten strasne zuzeny pohled.Není to problém. Problém začne být, až někdo s „širokým pohledem“ ten nmap/wireshark/IDA/hashcat zakáže.
Analogicky, diplom s mudr. pred jmenem doklada, ze mas znalosti k lecbe osob.A dává smysl, aby např. chirurg směl předepisovat antidepresiva? Nemělo by se to taky nějak zakázat? Ten Jendův příměr s řidičákem a zbrojákem se mi docela líbí. Kdyby bylo možné složit nějakou přiměřeně obtížnou zkoušku, která by člověka opravňovala nakládat třeba s jednou konkrétní látkou (nebo skupinou látek), bylo by to určitě výrazně lepší než stávající stav. Problém je, že:
A dává smysl, aby např. chirurg směl předepisovat antidepresiva? Nemělo by se to taky nějak zakázat?Ano, dava to dobry smysl. Situace, kdy chirurg indikuje psychofarmaka, jsou naprosto bezne, napr. pokud je pacient vystresovany pred zakrokem v lokalni anestezii nebo kdyz je pacienta potreba zklidnit pri delsim cekani na zakrok. A kdyz jsme u toho, zkratka MUDr. znamena medicinae universae doctor a je urcena pro absolventy oboru vseobecneho lekarstvi, tj. lidi, u kterych je jasne, ze diky absolvovani skoly, maji prehled o tom, co se v telu deje, jake jsou interakce, apod.
Ten Jendův příměr s řidičákem a zbrojákem se mi docela líbí.Ten primer je odpovidajici, protoze auto, zbrojak jsou na pochopeni nesoumeritelne jednodussi veci nez lidske telo.
Kdyby bylo možné složit nějakou přiměřeně obtížnou zkoušku, která by člověka opravňovala nakládat třeba s jednou konkrétní látkou (nebo skupinou látek), bylo by to určitě výrazně lepší než stávající stav.To je neco, jak kdybys chtel slozit ridicak jen na otaceni volantem nebo mackani plynu.
Mně se prostě nějak příčí lidem zakazovat něco, co se ultimátně týká jen a pouze jich samotných.Problem je, ze rozhodnuti, ktere clovek udela, nemusi pochazet jen z jeho hlavy, viz vyse nebo ruzni "smejdi". Proto jako spolecnost mame mechanismy, ktere v potencialne nebezpecnych situacich kladou prekazky, aby nemohlo dojit k jejich snadnemu zneuziti.
Oproti tomu třeba Kalnormin na předpis je
Účinná látka CHLORID DRASELNÝ (KALII CHLORIDUM)Wow. To je ještě dementnější než ten příklad cetirizin/levocetirizin (L-izomer na předpis, racemát OTC ačkoli člověk by to přece čekal přesně naopak, protože u racemátu toho musí zmetabolizovat 2x víc). A KCl si můžeš koupit tady 89 Kč/kg a nikdo se na nic neptá.
Uváděl jsem jako příklad antidepresiva, která se na uklidnění před zákrokem rozhodně nepředepisují, když jejich účinek nastupuje většinou někde v řádu týdnů.A ja jsem mluvil o psychofarmakach, aby bylo zjevne, ze i chirurg muze potrebovat indikovat leky z jine oblasti nez je jeho specializace. A vlastne to odpovida tomu, po cem tu s Jendou volate. Tj. aby clovek udelal test a pak mohl indikovat leky.
Titul MUDr. se donedávna ... a z dnešního hlediska jsou ta slova jen historickým reliktem, ze kterého bych si netroufl vyvozovat širší závěry o něčí kompetenci.A cetls i to pokracovani vety: "a je urcena pro absolventy oboru vseobecneho lekarstvi" Mimochodem rozdeleni na MUDr. (pro vseobecne lekare) a MDDr. (pro zubare) je minimalne v zakone o vysokych skolach z roku 1998, tj. nedavno nyni znamena vic nez dvacet let.
Studium lékařství rozhodně není nutnou prerekvizitou k tomu, aby člověk pochopil nějaké základní poučení, jak se užívá ten který lék.Ale je nutnou podminkou toho, aby vedel, kdy co nasadit a hlavne proc.
Představu, že je lepší plošně všem něco zakázat než aby někdo udělal chybné rozhodnutí a ublížil si, odmítám. Bezpečnostním pojistkám, které sníží riziko nehody, se principielně samozřejmě nebráním, ale zde dle mého názoru dalece překračujeme tu nutnou míru.Ale ono to tak funguje. Zadny plosny zakaz tu neni. Hromada leciv, ktere lze povazovat za bezpecne, je bez receptu. O tom, jestli nejaky konkretni lek by mel byt na recept nebo ne, nehodlam diskutovat, protoze jednak to neni oblast me expertizy a hlavne ti na to odpovi lip lide ze SUKL nez lidi na abclinuxu.
A ja jsem mluvil o psychofarmakach, aby bylo zjevne, ze i chirurg muze potrebovat indikovat leky z jine oblasti nez je jeho specializace.Že některé léky naleznou uplatnění ve více lékařských disciplínách a tudíž je pak předepisují různí specialisté je skutečně zjevné a nikde jsem to nerozporoval. Poukazuji na to, že to se týká jen podmnožiny všech léčiv. Proto jsem zvolil příklad, jaký jsem zvolil.
A cetls i to pokracovani vety: "a je urcena pro absolventy oboru vseobecneho lekarstvi"Četl, ale moc jsem nepochopil, proč mi vysvětluješ význam nějakých písmenek, když se podle nich pravomoc předepisovat (nebo kupovat pro osobní potřebu) léky neuděluje a dokonce ten význam ani není exkluzivní.
Mimochodem rozdeleni na MUDr. (pro vseobecne lekare) a MDDr. (pro zubare) je minimalne v zakone o vysokych skolach z roku 1998, tj. nedavno nyni znamena vic nez dvacet let.To jsem ani nevěděl. Bude to mít co do činění s věkem zubních lékařů, protože těch MUDr. jsou stále mraky.
Ale je nutnou podminkou toho, aby vedel, kdy co nasadit a hlavne proc.Jak jsme si ukázali, tak v případě minimálně některých volně neprodejných léků zjevně není.
Ale ono to tak funguje.Funguje to tak, že abych si mohl kupovat určité věci (z části za peníze pojišťovny, ne zcela za vlastní, jak jsem navrhoval já; nemyslím si, že je fér, aby mi pojišťovna proplácela objemné soukromé zásoby a i pokud je jinak [legitimně] spotřebuji, tak jí v tom vlastně ležely prostředky), musel bych vystudovat šestiletou VŠ, nechat se zaměstnat ve špitále a vyškemrat si povolení ty léky předepisovat (kámoška to měla snad po roce praxe).
Hromada leciv, ktere lze povazovat za bezpecne, je bez receptu.To abych šel polknout tu krabku Paralenu a pár panáků slivovice.
O tom, jestli nejaky konkretni lek by mel byt na recept nebo ne, nehodlam diskutovat, protoze jednak to neni oblast me expertizy a hlavne ti na to odpovi lip lide ze SUKL nez lidi na abclinuxu.To není otázka jednotlivých konkrétních léčiv, ale všeho, co nemá negativní externality. SÚKL s tím nemá cenu zatěžovat, dokud pro to nebude dostatečná podpora veřejnosti. Podobně tak nemá smysl psát Českému rozhlasu, že je to banda zmrdů, když po lidech požadují poplatek za příjímače na tužkovky, které mají ve skříni proto, že jim na základkách nakukali do hlavy, ať je mají pro případ katastrofy. O mobilních telefonech, které dnes umí přijímat rozhlasové vysílání z naprosté většiny, raději nemluvě. Diskutovat o tom např. zde je jakýmsi terapeutickým kompromisem mezi tím nedělat nic a dělat to jediné, co se dá dělat, pokud jedinec, který je názorově v minoritě, chce něco prosadit: obstarat si $$$ a začít hromadně manipulovat veřejným míněním.
Že některé léky naleznou uplatnění ve více lékařských disciplínách a tudíž je pak předepisují různí specialisté je skutečně zjevné a nikde jsem to nerozporoval. Poukazuji na to, že to se týká jen podmnožiny všech léčiv. Proto jsem zvolil příklad, jaký jsem zvolil.Diskuze, kdy soucasne zastavas obe strany sporu a tvrdis, ze je to spatne, nedava smysl. Takze jeste jednou. Dava smysl, aby doktor mohl predepisovat i leky z oblasti, ktera neni jeho specializaci. Protoze to (1) muze zdravotni stav vyzadovat, (2) muze se jednat o pouziti off-label (lek je schvaleny pro neco, ale jde pouzit i na neco jineho), (3) lekar ma predstavu, co dela, a je schopen uvazit dalsi mozne dusledky, protoze absolvoval kompletni studium vseobecneho lekarstvi (vcetne praxe) a nikoliv kurz "Podavame penicilin". Na jednu stranu se dozadujes, aby bylo nakladani s leky volne, a na druhou stranu, se divis, ze chirurg muze predepsat antidepresiva a chces, aby to tak nebylo.
Četl, ale moc jsem nepochopil, proč mi vysvětluješ význam nějakých písmenek, když se podle nich pravomoc předepisovat (nebo kupovat pro osobní potřebu) léky neuděluje a dokonce ten význam ani není exkluzivní.Tys opravdu necetl tu souradne spojenou vetu, ze? Za prve: ta zkratka znamena, "doktor vseobecne mediciny" a je urcena pro absolventy oboru vseobecne mediciny, je to doklad toho, ze clovek ma vseobecne znalosti mediciny. Uz nevim, jak to dal vysvetlit. Jak je to se zubarema, uz bylo vysvetleno vys.
Funguje to tak, že abych si mohl kupovat určité věci ... musel bych vystudovat šestiletou VŠ, nechat se zaměstnat ve špitále a vyškemrat si povolení ty léky předepisovat (kámoška to měla snad po roce praxe).Viz vyse.
Bez, krabicka parelenu ti odrovna jatra i bez te slivovice. Vsimni si rozdilu mezi "lze povazovat" a "jsou bezpecne". Ve velkem mnozstvi je zivotu nebezpecna i cista voda. Ta bezpecnost je hlavne v tom, ze pokud si clovek "naordinuje" neco sam (ale v predepsanych davkach a za predepsanych podminek), nemelo by mu to ublizit.Hromada leciv, ktere lze povazovat za bezpecne, je bez receptu.To abych šel polknout tu krabku Paralenu a pár panáků slivovice.
SÚKL s tím nemá cenu zatěžovat, dokud pro to nebude dostatečná podpora veřejnosti. Podobně tak nemá smysl psát Českému rozhlasu, že je to banda zmrdů, když po lidech požadují poplatek za příjímače na tužkovky,To hodne kulha. SUKL ma v kompetenci rezim jednotlivych leku. CRo vybira poplatek na zaklade zakona, tj. v takovem pripade tam opravdu nema smysl psat a je potreba psat zakonodarcum.
Na jednu stranu se dozadujes, aby bylo nakladani s leky volne, a na druhou stranu, se divis, ze chirurg muze predepsat antidepresiva a chces, aby to tak nebylo.Ne, já jen poukazuji na nesmyslnost a absurditu stávajícího stavu. Psal jsi mj. že:
Proto jako spolecnost mame mechanismy, ktere v potencialne nebezpecnych situacich kladou prekazky, aby nemohlo dojit k jejich snadnemu zneuziti.Jaké překážky jsou kladeny do cesty obvoďákovi, který začne toužit po opiátovém opojení? (Skoro) žádné. A dokonce mu je ještě proplatí pojišťovna. Se vzájemnou kontrolou a expertízou v dané disciplíně to společného nemá vůbec nic. Spíš se jen sází na to, že „pan doktor snad bude trochu morálně na výši a nebude to taky úplný hlupák“. Kdyby si léky směli volně kupovat jen vysokoškolsky vzdělaní lidé, změní se v tom systematicky něco? A kdyby se požadavek na vysokoškolské vzdělání nahradil jiným testem „soudnosti, příčetnosti a informační gramotnosti“, změnilo by se něco? Nemyslím si. Vycházím z předpokladu, že pokud se za současného stavu žádný mordor nekoná, pak by se za jiného principielně shodného stavu nekonal taky. Ten „řidičák na léky“ bych tedy považoval za nejrestriktivnější opatření, které ještě pořád dává nějaký smysl (přestože ani s ním nesouhlasím). Nemyslím si totiž, že v současnosti se toho efektu dosahuje tím, že „(některé) léky smí kupovat jen lékaři“ jako spíš tím, že „(některé) léky smí kupovat jen lidé, kteří prošli nějakou byrokratickou buzerací a testem inteligence, kterými prostě určití lidé neprojdou nikdy“.
Za prve: ta zkratka znamena, "doktor vseobecne mediciny" a je urcena pro absolventy oboru vseobecne mediciny, je to doklad toho, ze clovek ma vseobecne znalosti mediciny. Uz nevim, jak to dal vysvetlit.Jenže pokud vím, tak titul MUDr. sám o sobě negarantuje právo předepisovat léky (je to maximálně jedna z nutných podmínek, a spíš ani to ne, protože lékařské vzdělání můžeš získat v zahraničí a v ČR si to pak jen nechat uznat, resp. dodělat atestace, čímž ti vznikne oprávnění tu vykonávat profesi lékaře, ale IMHO ne oprávnění užívat titul MUDr.). Jak jsem psal: kámoška si to vydupala až asi po roce praxe. Jestli léky smí předepisovat lékaři, kteří (už) ve zdravotnictví nepracují, to taky nevím. Prostě jsem moc nepochopil, proč to zmiňuješ.
Bez, krabicka parelenu ti odrovna jatra i bez te slivovice.No, právě.
Vsimni si rozdilu mezi "lze povazovat" a "jsou bezpecne".Ono reálně je to spíš tak, že někde za sedmero vrstvami byrokratického aparátu sedí úředníci, kteří posuzují, co se jim zdá a nezdá OK. Nezdá se, že by se rozhodovali podle nějakého jednotného klíče, který by byl zakotven např. v zákonech.
To hodne kulha. SUKL ma v kompetenci rezim jednotlivych leku. CRo vybira poplatek na zaklade zakona, tj. v takovem pripade tam opravdu nema smysl psat a je potreba psat zakonodarcum.Hm. No, máš vlastně pravdu v tom, že ačkoliv je asi nereálné, abych SÚKL přesvědčil, že mají uvolnit prodej úplně všech léků, alespoň u některých by se mi to podařit mohlo. Dávám si do TODO.
Ne, já jen poukazuji na nesmyslnost a absurditu stávajícího stavu.Ten stav je ale presne to, co chces. Pote co prokazes, ze mas odpovidajici znalosti, muzes predepisovat, co chces. Ze se to neda zvladnout v ramci tri mesicniho kurzu zakonceneho testem z odpovedi a, b, c, d, je jina, a je to jenom dobre.
Jaké překážky jsou kladeny do cesty obvoďákovi, který začne toužit po opiátovém opojení? (Skoro) žádné. A dokonce mu je ještě proplatí pojišťovna. Se vzájemnou kontrolou a expertízou v dané disciplíně to společného nemá vůbec nic. Spíš se jen sází na to, že „pan doktor snad bude trochu morálně na výši a nebude to taky úplný hlupák“Nirvana fallacy. Stejne jako ridicak nebo zbrojni prukaz ti nedavaji zaruku, ze auto nebo zbran bude jeho drzitel pouzivat spravne, ale zaroven to neni validni argument pro jejich zruseni.
Ten „řidičák na léky“ bych tedy považoval za nejrestriktivnější opatření, které ještě pořád dává nějaký smyslRidicak na leky je blbost. Prvnim krokem v lecbe je spravna diagnoza. Aby se z doktora stal dobry diagnostik, jsou potreba leta praxe. To neni vec, kterou nahradis tim, ze nekomu das kurz na uzivani leku.
Jenže pokud vím, tak titul MUDr. sám o sobě negarantuje právo předepisovat léky (je to maximálně jedna z nutných podmínek, a spíš ani to ne, protože lékařské vzdělání můžeš získat v zahraničí a v ČR si to pak jen nechat uznat, resp. dodělat atestace, čímž ti vznikne oprávnění tu vykonávat profesi lékaře, ale IMHO ne oprávnění užívat titul MUDr.).Zamena implikace ze ekvivalenci. MUDr. => vzdelani v oboru vseobecneho lekarstvi. (ne ekvivalence!)
Prostě jsem moc nepochopil, proč to zmiňuješ.Protoze jsem reagoval na jenduv prispevek. Zbytek jsem uz nekolikrat vysvetlil.
Jak jsem psal: kámoška si to vydupala až asi po roce praxe. Jestli léky smí předepisovat lékaři, kteří (už) ve zdravotnictví nepracují, to taky nevím.Vzhledem k tomu, ze prvni dva roky ma pracovat pod primym dohledem, tak se tomu nedivim. Lekari v duchodu mohou.
Ono reálně je to spíš tak, že někde za sedmero vrstvami byrokratického aparátu sedí úředníci, kteří posuzují, co se jim zdá a nezdá OK. Nezdá se, že by se rozhodovali podle nějakého jednotného klíče, který by byl zakotven např. v zákonech.Rozhoduji o tom lidi ze SUKLu, jinymi slovy lidi, kteri maji vzdelani v oboru medicina, farmacie, apod. Nebo kdo by o tom mel rozhodovat, kdyz ne odbornici z dane oblasti?
oproti současnému zneužívání lékaři.A lékaři systém zneužívají jak? Doufám, že nemáte na mysli to, že vám zákeřně nepředepíšou draslík na rok dopředu...
bude to i srovnatelně bezpečnéPro toto tvrzení jste se dostatečně nevypořádal s body 2) a 3) v příspěvku #360
Když léky smí kupovat/předepisovat jedna skupina lidí (lékaři) a já řeknu, že kdyby k nim přibyla druhá skupina lidí (právníci)Tato diskuze zacina byt uz hodne dada. Když domy smí navrhovat/projektovat jedna skupina lidí (autorizovaní architekti) a já řeknu, že kdyby k nim přibyla druhá skupina lidí (právníci), ... Vzdavam to, v boji proti tvemu imaginarnimu svetu nemam s realnym svetem nejmensi sanci.
tak tím nijak nehodnotím, jak je teď lékaři zneužívají nebo nezneužívají, natož jak zneužívají systém.O "současném zneužívání lékaři" nicméně píšete, tak by bylo dobré nějak popsat, jakým způsobem lékaři systém zneužívají. A ne, to, že některé léky může předepsat chirurg, opravdu není zneužívání. Ani další "problémy", které jste se tady pokoušel vylíčit. Nebo jinak, chcete-li tvrdit, že vaše změna nezpůsobí žádný velký rozdíl, protože současný stav je nějak špatný, musíte obhájit, proč je špatný - protože pokud není, tak ta vaše změna udělá velký rozdíl. A pokud nejste schopen vypořádat se s námitkami oponentů - například zmíněný příspěvek #360 - možná byste s diskutováním neměl začínat, protože to nikam nedotáhnete.
O "současném zneužívání lékaři" nicméně píšete, tak by bylo dobré nějak popsat, jakým způsobem lékaři systém zneužívají.Nebylo by dobré to jakkoliv popisovat, protože pokud podstatou sdělení je, že
x = y
, hodnota x
je v daném kontextu irelevantní.
A ne, to, že některé léky může předepsat chirurg, opravdu není zneužívání. Ani další "problémy", které jste se tady pokoušel vylíčit.Nikde jsem nenapsal, že je tohle zneužívání.
Nebo jinak, chcete-li tvrdit, že vaše změna nezpůsobí žádný velký rozdíl, protože současný stav je nějak špatný, musíte obhájit, proč je špatný - protože pokud není, tak ta vaše změna udělá velký rozdíl.Tvrdím, že obavy o bezpečnost plynoucí z volného prodeje léků nejsou na místě, když ani stávající systém bezpečný moc není. Pro začátek stačí třeba googlit frázi „prescription drugs misuse“.
A pokud nejste schopen vypořádat se s námitkami oponentů - například zmíněný příspěvek #360 - možná byste s diskutováním neměl začínat, protože to nikam nedotáhnete.Já jsem schopen se s nimi vypořádat, ale základem je umět číst. A teď jdu otestovat to blokování, protože úplně už mě to nebaví. To bych za chvíli potřeboval ještě léky na tlak.
Nikde jsem nenapsal, že je tohle zneužívání.Fajn, co kdybyste tedy napsal, co to teda je.
Tvrdím, že obavy o bezpečnost plynoucí z volného prodeje léků nejsou na místě, když ani stávající systém bezpečný moc není. Pro začátek stačí třeba googlit frázi „prescription drugs misuse“.Kousek výše je odkaz Nirvana Fallacy
Já jsem schopen se s nimi vypořádat, ale základem je umět číst.Základ splněn, můžete se pustit do psaní.
A teď jdu otestovat to blokování, protože úplně už mě to nebaví.A jéje, někdo vám boří bábovičky na písečku...
Akceptoval bych bezpečnostní pojistku v podobě např. krátkého multi-choice dotazníku v lékárně, aby se někdo nezmrzačil kvůli tomu, že popletl název a dostal něco jiného než ve skutečnosti chtěl
Kdybychom posvětili volný prodej farmaceutik nějaké náhodné skupině, kde lze očekávat lehce nadprůměrnou inteligenci a schopnost dohledávat si informace, třeba právníkům, nelze očekávat, že by se ve společnosti něco zásadně změnilo.Podobny mechanismus mame dnes i u investicnich nastroju. Jsou banky a firmy, ktere k tomu pristupuji zodpovedne, a pak tu jsou "financni poradci". Za kterymi, kdyz clovek (inteligentni s VS, ale neorientujici se ve financnich nastrojich) prijde, ze chce nejake sporeni do budoucna, tak mu i poradi, jak ten dotaznik spravne vyplnit. Takze dotycny nakonec skonci s investici do akcioveho fondu rizikoveho kapitalu na britskych panensky ostrovech, aniz by tusil, co to presne znamena. Opravdu jsem takove hovada uz potkal. Vsimni si, ze v teto situaci clovek vklada sve penize a rozhodnuti de iure vychazi ze svobodne vule toho cloveka. Kdyz ho "financni poradce" navede blbe, dotycny prijde o sve penize, ale financni poradce zkasne provizi a jede dal. Vlastne ani nema prilis motivaci radit opravdu bezpecne. A to se jedna jen o penize. Pokud se to zavede u leciv, vedle tradicnich doktoru ti vznikne sorta "lekarskych poradcu", za kterymi, kdyz clovek prijde, ze ho trapi to a to, oni mu doporuci koupit leky X a Y a do dotazniku uvest ty a ty odpovedi, kdyby nahodou. Samozrejme to doporuceni bude v rade pripadu vadne, protoze to bude diagnoza od cloveka, ktery nema odpovidajici vzdelani a praxi, ale leky si bude clovek kupovat de iure ze sve vlastni vule. Pokud se neco zvrtne a clovek si ublizi nebo zemre, bude tento "lekarsky poradce" z obliga, podobne jako financni poradce u nepovedene investice. Srovnej s lekari, kteri musi lecit lege artis a za pripadny chybny postup nest zodpovednost.
Pro začátek lze vyžadovat třeba absolvování nějakého kurzu zdravotnického minima (studium online, zkoušku někde na místě) a pak ten test pro každý lék/látku.Tohle asi bude dost nákladné, a tak je otázka, jestli by to měl platit stát, nebo těch pár weirdos co si chtějí takhle léky kupovat (čímž jich bude ještě míň, když to bude stát ještě víc než kolik to stojí normálně bez započítání příspěvku pojišťovny). A pak už si po zdejší diskuzi začínám pomalu říkat „stojí to kvůli těm pár weirdos za to?“ Jakože vyjmenuj 5 příkladů kdy to fakt pomůže. Předzásobení se jde řešit i jinak (napíše ti o pár balení víc stávající doktor a zaškrtne checkbox Nehradit pojišťovnou) a opportunity cost neumíme z principu nijak kvantifikovat, ale u složitých organických sloučenin asi nebude nějak extra velká (možná by se hodila ta antibiotika kdyby někdo chtěl vyvíjet kultury, ale ta zrovna by nebylo moc moudré povolit, protože si to každý bude kupovat na chřipku a bude z toho multirezistence). Next? (ano, uvědomuji si, že to je úplně přesně ten argument „stojí za to povolit kvůli pár podivínům end-to-end encryption/nmap/Burp/Ghidra, když to spousta lidí bude zneužívat“, proti kterému se vymezuju)
možná by se hodila ta antibiotika kdyby někdo chtěl vyvíjet kultury, ale ta zrovna by nebylo moc moudré povolit, protože si to každý bude kupovat na chřipku a bude z toho multirezistence
správný cíl z dlouhodobého hlediska
🤦
First-world problems. Celý ten scénář spočívá v tom, co mi v lékárně můžou prodat.
To předpokládá, že to v té lékárně vůbec mají (můžou mít), že si to obecně můžu dovolit a že mám tu, řekněme, potřebu.
Realita možná i většiny lidí po světě je taková, že ten přístup nemají. Proč? Výroba někde jinde (ukazuje se s COVID-19 – např. outsourcing do Asie), embarga, licenční poplatky, politika utahování opasků,… To může být i zdejší realita v horizontu několika desetiletí.
IOWs ta situace, že si nemocnice domluví nějaký odběr s výrobcem, je poměrně mimo, natož že to bude kontrolovat… seberegulující výrobci generik jsou falšovaním testů neblaze proslulí a když to řeší regulační autorita, je otázka času, než ji převezme nějaký trojský kůň průmyslu ve jménu volnotržních deregulací.
Na druhém konci tu máme lékaře, dělníky medicíny, centralizaci a více méně absenci holistického přístupu k léčbě. Nemusí to nutně vypadat přesně jako podle Patche Adamse, ale směr to je.
Ostatně, když se člověk dobře zná se svými lékaři, nějaké předpisy zdaleka nejsou tak zásadní problém. Ne každý se v takové situaci ocitne a někteří lékaři jsou vskutku nerozumní, chybí tam ta zpětná vazba. Nicméně – šaman zná svůj kmen, kmen zná svého šamana.
Můžeme nějaký pozitivní trend pozorovat v decentralizaci např. psychiatrické péče.
Ostatně, když se člověk dobře zná se svými lékaři, nějaké předpisy zdaleka nejsou tak zásadní problém.Ono to není o tom, že bych ty zákony neuměl obejít, ale že to nechci moc dělat. Lékař nese zodpovědnost za každé rozhodnutí, které udělá. Já za ním přijdu a začnu ho přesvědčovat, aby mi něco předepsal s tím, že vím, jak to užívat apod. A pak se mi zrovna náhodou něco stane, možná ani ne kvůli tomu, začne se to vyšetřovat, začnou zjišťovat, kdo mi ten který lék předepsal, a budou po něm chtít vidět např. čerstvé výsledky krevních testů, protože bez těch by to předepsat možná jakože vůbec neměl. Pravděpodobnost, že se to stane, je strašně malá (a u léků/látek, které jsem řešil já, obvzlášť). Ale jde o ten princip, že prostě nechci někoho vystavovat zbytečnému riziku kvůli tomu, že se mi bude snažit vyjít vstříc a nebude chtít být tím, kdo řekne: „Ne, tohle vám zakazujeme, to nemáte právo dělat, i když vlastně máte pravdu a použití, které říkáte, dává smysl“. Kdybych neměl respekt k lékařské profesi, jaký mám, a neměl morální problém za svá rozhodnutí agresivně přenášet odpovědnost na jiné lidi, tak jsem všechny praktické problémy, které reálně mám, už dávno triviálně vyřešil a ještě si liboval, že to celé zaplatila pojišťovna. Jenže já s tím problém docela mám a docela hluboce mi nevyhovuje muset se tak chovat.
Titul MUDr. se donedávna uděloval i stomatologům.To souvisí s tím, že donedávna stomatolog absolvoval stejné studium jako lékař ne-stomatolog + stomatologii navíc.
Reditelka zacala blekotat neco o tom, ze to je narizene shora, ze ona za to nemuze, a ze je tezka doba a tak podobne...A co by podle vás měla dělat? Nechat se vyhodit z práce? Jít se na protest upálit? Ale co bych chtěl, je to typická situace člověka, který je na hranici mezi organizací ( = školstvím, nikoliv školou) a zákazníky. Schytá to z obou stran a nemůže nic ovlivnit. Co to vypovídá o lidech, co si na ní vybíjejí zlost, to radši ani nebudu psát.
Vzhledem k tomu, ze jako zamestnanec skolniho okrsku je defakto nevyhoditelnaDefakto nevyhoditelný někdo, kdo má -><- takhle daleko k nálepce rasista...
Jen tak ze zvědavosti, kdy jste naposledy neohnul páteř s rizikem vyhazovu a možná konce kariéry vy, že to chcete po ostatních?Jo, v tomhle ohledu by mě např. zajímalo, jestli JiK mluvil s těmi politiky, co to ředitelce dali tu stopku, co mu řekli a jak to s nima řešil. Což je informace, která v blogu a JiKových příspěvcích nějak úplně chybí. Stejnětak chybí informace, kdo jsou ty znevýhodněný děti v tý škole a jak moc směšná nebo nesměšná by byla částka za nákup hardwaru pro ně. Dále chybí informace, proč JiK jakožto úspěšný jedinec ve svobodné americké společnosti už dávno nezařídil talentované dceři soukromého učitele.
Dále chybí informace, proč JiK jakožto úspěšný jedinec ve svobodné americké společnosti už dávno nezařídil talentované dceři soukromého učitele.
Jo, v tomhle ohledu by mě např. zajímalo ...Hm, tak odpověď se neobjevila. Mam dojem, že jsem se kromě té ocelové pěsti úředního šimla vlastně nic nedověděl...
K tomu jsem svym volenym zastupcum napsal, jeste pred coronou, protoze mne to celkem nasralo, nebot moje decka nevozil skolni autobus (resp. jezdil skoro denne opozdene,klidne o 30 minut) a school district se vymlouval, ze nema dost ridicu.No a co na to řekli? Tohle je jak rozhlasová hra na pokračování Jinak ještě jsem trochu zmaten tím, že požaduješ financování dopravní infrastruktury pro žáky, ale opovrhuješ financováním hardwaru pro žáky.
Kdyby mi v moji praci naridili vypocitat jim harmonogram, jak a kdy v noci nekde z nasi fabriky v Kansasu co nejnenapadneji vypoustet radioaktivni odpad do reky, aby se to neprislo, nebo kdyby po mel chtel nekdo spocitat, jaky je detekcni limit a jak ten odpad maji naredit, aby se na to neprislo, nejenze bych to neudelal, ale jeste bych to nejspise rozmazl v lokalni televizi a novinach, vy ne?Takove veci se nenarizuji. Nejprve ti nabidnou penize za harmonogram, rekneme, zasobovani kancelarskym papirem. Banalni, neskodne, spousta penez a ani to nezabere moc casu. Takze reknes ano. Pak pridaji odvoz odpadu. Pak reku. A nakonec radioaktivitu.
Po všech stránkách to tam fungovalo líp.Teda kromě toho těláku. Hned na první hodině jsem se dostal do konfliktu s tělocvikářem, když jsem – pořád kvůli tomu zraněnému zápěstí, léčilo se mi to roky (!) než se to dalo jakž takž dokupy – odmítal provádět vrh nějakou železnou koulí. Furt na mě řval, že jestli nechci pětku, tak ať to udělám. Já mu řekl, že když mi pětka nevadí, tak to teda nemusím dělat. A on na mě začal řvát, že mě z té školy vyštípe. Tak jsem si nechal napsat u doktorky uvolnění a po zbytek školní docházky na mě nasraně čuměl, kdykoliv mě potkal.
Jednou denně budou smět vynechat hodinu z normální výuky (do nějaké % zameškanosti toho předmětu)Zkusil jste si spočítat, jak velké procento zameškanosti by to bylo? Při pěti vyučovacích hodinách denně jste (v průměru) na 20% minimálně pro každý předmět. To mi přijde jako likvidační zásah do ostatní výuky.
Pokud škola má dostatek prostor, může uprostřed dne být nějaká volná hodina/přestávka a probíhalo by to tedy současně.Dostatek prostor je půl až jedna tělocvična pro kroužek. Kolik tělocvičen asi tak má průměrná škola...
Zkusil jste si spočítat, jak velké procento zameškanosti by to bylo?Viz #102.
Dostatek prostor je půl až jedna tělocvična pro kroužek. Kolik tělocvičen asi tak má průměrná škola...Nevím. Nedělal jsem si statistiku. Znám základku, co má velkou tělocvičnu, velkou multifunkční plochu a hromadu travnatých ploch v přilehlém okolí. Tam může probíhat 10 kroužků současně. Znám jinou základku, kde by mohl probíhat jeden kroužek současně a očividně se to tam bude muset řešit nějak jinak, třeba viz ten druhý komentář. Ale jako bavím se o nějaké vizi, nechci tu vymýšlet řešení pro každou jednotlivou školu zvlášť. To bych musel být ministr školství a nařídit ředitelům, ať vymyslí nějaké řešení, pak se podívat, proč někde najít nejde, a podle toho ten systém upravit a iterovat znovu.
Viz #102.Ano, to je těch 20% na každý předmět.
Nevím. Nedělal jsem si statistiku.Tak počítejte s číslem pod 1.5
Znám základku, co má velkou tělocvičnu, velkou multifunkční plochu a hromadu travnatých ploch v přilehlém okolí. Tam může probíhat 10 kroužků současně.Než začne pršet a sněžit.
Ale jako bavím se o nějaké vizi, nechci tu vymýšlet řešení pro každou jednotlivou školu zvlášťNicméně byste měl vymýšlet řešení tam, kde ta vaše vize narazí v drtivě většině případů, mezi což problém s prostorami a neúměrný zásah do ostatní výuky jednoznačně patří.
Tak počítejte s číslem pod 1.5
>>> 1.40118999 > 0 TrueVyšlo mi, že to jde.
Vyšlo mi, že to jde.Akorát jste z hromady různých kroužků udělal dva a nesmí mezi nimi být fotbal, volejbal (respektive ten ekvivalent z prvního stupně) a vybíjená.
Osobně bych zrušil klasický tělák a radši těm dětem financoval tyhle kroužky.Na ČVUT to tak v podstatě funguje, ale tam to stojí na tom, že žáků jsou tisíce, rozvrhy mají flexibilní a jsou schopní dojíždět po různých sportovištích. Tělocvik pak zajišťuje specializovaná instituce společná pro všechny fakulty. V případě běžné střední školy či gymplu by to bylo dosti obtížně realizovatelné. Možná pokud by se dohodlo několik nedalekých škol dohromady a nějak se to zorganizovalo společně. Nevýhodou pak ale bude větší časová náročnost pro studenty, neboť budou muset cestovat sem a tam. Budou mít větší díry v rozvrzích a nakonec si stejně moc nevyberou, neboť ty mezery jim prostě nevyjdou tak, jak by bylo potřeba. Asi by to částečně šlo řešit několika volitelnými, jazykovými a praktickými předměty, které by byly současně s tělocvikem a rozvrh studentů by tak měl několik málo variant, ze kterých by se dalo vybrat. To ale vyžaduje dosti netriviální úsilí organizačně i administrativně.
pak se přidá jedna univerzální hodina na konec dne, kde děti budou dohánět resty ze zameškaných hodinResty jsou mimo jiné i výklad nové látky, je tedy zapotřebí příslušný učitel. Pokud se bavíme o prvním stupni, kde může jeden učitel učit všechny předměty, musí odvykládat 5 různých předmětů současně. To neklapne. Nebo si můžou různí učitelé rozházet různé třídy po předmětech, akorát každá třída bude ve výkladu jinde, takže to taky moc neklapne. Možná by se daly vymyslet i další kombinace, ale nenapadá mě žádná, která by nezlikvidovala výuku ostatních předmětů na úkor tělocviku.
Od druhého stupně dál už to může fungovat mnohem volněji.RIP matematika
Na to mi určitě přistane argument, že v zimě v mrazech by se nedalo sportovat venkuSamozřejmě. Víte proč? Protože v zimě a mrazech se nedá sportovat venku.
Jak jsem psal, znám školu, která má prostor dostatek a mohlo by se to tam řešit tou volnou hodinou uprostřed dne a paralelně probíhajícími kroužky, takže žádné boření rozvrhu by se nekonaloA já znám několik škol, které tolik prostoru nemají. Ostatně pokud operujete s venkovními prostory, které jsou použitelné v září a pak od dubna do června, tak mezi ně spadá i ta vaše.
Samozřejmě. Víte proč? Protože v zimě a mrazech se nedá sportovat venku.Přes hřiště (tenisové kurty) se běžně natahuje hala. V prosinci jsme v tomhle hráli florbal. Kromě toho se v zimě a mrazech venku samozřejmě sportovat dá: bruslit, běhat na běžkách,… koulovat se. Když tedy pomineme, že zimě a mrazu ve zdejších končinách zřejmě odzvonilo.
Pokud kroužky budou dostatečně atraktivníTedy za velkého přísunu peněz, pouze na výjimečných školách, které na to mají prostor, pro proměnlivý počet žáků podle toho, jak se jim zrovna chtěly dělat domácí úkoly...
Je to i odměna, kterou učitel může uplatnit za včasné dokončení úkolu... a žák za odměnu může jít na 15 minut na kroužek karate. 5 minut na převlečení tam, 5 minut na převlečení zpátky, 4 minuty na cestu, neberte to. Tohle jsou všechno teorie pro sférické školy ve vakuu.
Knihomolové, co se učí, zpravidla nejsou proslulí tím, že by si chtěli jít zaběhat.„Zpravidla.“ Co si tak vzpomenu na gympl, největší šprti dělali (šprtky dělaly) zároveň nějaký sport závodně.
Knihomolové, co se učí, zpravidla nejsou proslulí tím, že by si chtěli jít zaběhat.Jakože existuje negativní korelace mezi prospěchem a ochotou dělat nějaký sport? Možná v nějakých extrémech a to ještě spíš ve vyšším věku (puberta, předchozí negativní zkušenosti se vzdělávacím systémem v této oblasti aj.). Jestli mi chcete tvrdit, že u lehce nadprůměrných studentů, kterých bude ve třídě nejspíš několik, pokud to není zvláštní škola, zatímco géniů spadajících do třeba do top 1 % inteligence tam bude asi 0,2, bude to chtít nějaké důkazy.
To je doména spíš těch, co se moc učit nechtějí.Jasně, ve společnosti existují jen chytří tlustoprdi a hloupí atleti, nikdo jiný.
Tzn. ti, co na "odměnu" dosáhnou, o ni nebudou mít moc velký zájem, zatímco ti, co by zájem měli, na odměnu nedosáhnou.I kdyby to tak bylo, což není (je to naprostá kravina), tak to má smysl právě jak motivace pro ty, co tu odměnu chtějí.
O závisti a souvisejících následcích ani nemluvě.Fundamentálně se to neliší od stávajícího stavu. Někdo má dobré známky, někdo ne. Je povinností školy snažit potlačit patologické sociální jevy a tohle k tomu dává různé příležitosti. Např. učitel může outsiderovi, kterému ostatní závidí běhání po kroužcích, tajně poradit, aby se jim dobrovolně nabídl, že jim pomůže se něco naučit a pokud bude mít aspoň minimální výsledky, tak z něj udělal hrdinu tím, že omluví celou třídu. Blbečkům pak dojde, že když je někdo před nimi, spolupráce se jim vyplatí víc než závist a nenávist.
Tedy za velkého přísunu penězCo je tohle zas za argument prostě? Předkládám vizi, jak by školství (resp. jeden jediný jeho aspekt) mělo fungovat. Totálně nereálné to rozhodně není a jestli by vyšlo najevo, že je školství prostě zoufale podfinancované, tak je to asi taky něco, co by se mělo změnit. Pointa vize je jaksi v tom, že to nějaký ultimátní cíl, kterého chci dosáhnout. Ta cesta může mít desítky milníků a holt nebude všechno hned, ale začnou se uplatňovat jen nějaké myšlenky a principy v té podobě, v jaké to jde.
pouze na výjimečných školách, které na to mají prostorTo je neštěstí, no. Asi by se měla zakázat výstavba nových hřišť a sportovních hal, protože pokud je stát není schopen postavit úplně všude a garantovat je ve stejné míře úplně každému dítěti, tak je nebude mít žádné. Že ve skutečnosti do začátku stačí začít využívat to, co už dostupné je, jsem tu už psal. Chce fakt zoufale malou kreativitu neumět si představit, že ten začátek může vypadat i tak, že v tělocvičně bude trvale přítomný dozor a budou tam probíhat nějaké aktivity na různých stanovištích, které se případně podle zájmu osazenstva upraví. A stojí to více/méně 0 peněz navíc a dokonce se ani nemusí hned rušit klasický povinný tělák, protože ta tělocvična fakt nemá 100% vytížení.
pro proměnlivý počet žáků podle toho, jak se jim zrovna chtěly dělat domácí úkoly...To je taky katastrofa, no. Kapacita je 15 dětí, jednou jich přijde 5, podruhé 15 a na 2 se nedostane, takže: ???. Aha, už vím: nedostane se na ně, tak budou muset být prostě přítomni na normální výuce, nebo si najít něco jiného. Ve skutečnosti bych se neomezoval jen na tělák. Různými dalšími dobrovolnými aktivitami by ta škola měla být prošpikovaná co zdi snesou.
... a žák za odměnu může jít na 15 minut na kroužek karate. 5 minut na převlečení tam, 5 minut na převlečení zpátky, 4 minuty na cestu, neberte to.To už je prostě jen čistá provokace. Upřímně už fakt nemám náladu se dál bavit o píčovinách ve stylu, že pokud má smysl někam chodit, třeba na jógu pár metrů vedle v místnosti a udělat si aspoň pár cviků na protažení, tak má smysl tam jít, a pokud nemá smysl tam jít, tak to smysl nemá.
Kapitalismus nakonfigurovaný tak, aby chudí rodili chudé, nedává smysl.Ale jistěže dává smysl, přinejmenším těm na vrcholu pyramidy
hleda rappery, hvezdicky se silikonovyma kozama, porno a reality showProč to vůbec vzniká? Že by to vydělávalo? Že by šly ohromné zdroje do co nejefektivnější propagace, aby to vyhledávalo co nejvíce lidí, aby to vydělávalo ještě víc?
Jde se zaměřit i na jiné části řetězce. Například ta marketingová oddělení, průmysly a jejich vazby na politiku.Není důvod se na ně zaměřovat. Nedělají nic ilegálního ani špatného. Rap, silikonové modelky a porno jsou sračka, ale debila z nikoho neudělají. Nezaměňovat příčinu a následek. Tím, že někdo primitivům tyhle věci prodává, je alespoň zapojí do ekonomiky. Kdyby to nemohli kupovat, asi by utratili méně peněz na legálním trhu (a víc šlo na trh černý), ale do školy nebo knihovny by kvůli nedostatku rapu chodit nezačali.
Není důvod se na ně zaměřovat. Nedělají nic ilegálního ani špatného. Rap, silikonové modelky a porno jsou sračka, ale debila z nikoho neudělají.Reklama (a její pokročilé cílení) je doslova od toho, aby oblbovala lidi.
ale do školy nebo knihovny by kvůli nedostatku rapu chodit nezačali.Je to otázka nějakých pravděpodobností. Kdyby se do propagace knihoven, vzdělávání a zájmových kroužků rvalo tolik peněz, kolik se rve do propagace pop-kultury nebo pop-náboženství, věřim, že by to nějakej efekt mělo.
Je to otázka nějakých pravděpodobností. Kdyby se do propagace knihoven, vzdělávání a zájmových kroužků rvalo tolik peněz, kolik se rve do propagace pop-kultury nebo pop-náboženství, věřim, že by to nějakej efekt mělo.Jako že chceš soukromým subjektům diktovat, že mají za své peníze proppagovat knihovny? Protože nevím o tom, že by stát z daní propagoval rap. Jestli ano, tak je něco špatně. Státu patří ochrana památek a možná podpora okrajových nekomerčních žánrů, ale do populární kultury, ani té skutečné, by se cpát neměl. Jako užiovatel knihoven zásadně nesouhlasím. Zpropagované jsou dost, peníze potřebují spíš na provoz a knižky, aby sloužily lépe těm, co o ně ají zájem, ne aby byly za drahé peníze vnucované primitivům.
cenzura kulturyTo je nějaká projekce? Stát by např. nemusel [v současném rozsahu] garantovat kopírovací monopol ve prospěch organizací jako OSA nebo RIAA.
To je nesmysl. Zaprvé cenzura kultury je sama o sobě zlo, mnohem větší než to, že je někdo ghetto plné feťáků, za druhé kdo bude určovat, která hudba je ok a která ne? To už tu bylo...Finanční nepodpora neznamená rovnou cenzuru. Cenzuru samozřejmě nechci. To, že např. televangelistům zrušíš výjimku z placení daní přece nezmanená cnezuru. Kromě toho, ta podpora popkultury je často právě výsledek selhání trhu. Facebook je monopol, Google je monopol, nahrávací značky a televizní stanice v US maj víceméně oligopol.
Jako že chceš soukromým subjektům diktovat, že mají za své peníze proppagovat knihovny?Ne. Konkrétní implementaci fakt vymyšlenou nemam, ale uměl bych si představit např. státní podporu propagace zájmových kroužků.
Když je někdo debil a poslouchá hudbu pro debily, je primární problém v tom, že je debil, ne v té hudbě.Samozřejmě, to taknějak téma vlákna. Nikdo přece neříkal, že je problmé v hudbě. Já nakonec proti rapu v zásadě nic nemam, i když to není můj oblíbenej žánr...
Ale to skutečně není problém, do kterého by se stát měl plést.Je.
Je.Ne. Nejsem příznivec totalit.
v době čistě komerční distribuce a kamenných obchodůTo bylo kdy? Ostatně třeba „pirátství“ je tradičně spojeno s rozhlasem.
říká někdo, kdo chce aby stát reguloval, co lidé poslouchají za hudbuNic takovýho jsem nenapsal ani neimplikoval.
podmínit … prokázatTak určitě. Akorát to celé závisí na tom, který cyp ten test zrovna vytváří a administruje. Co by se jenom mohlo pokazit?
Mít děti je ekonomika, nemusíš nikomu zakazovat souložit, stačí podmínit příspěvky na děti atd.Výsledek: Ty děti budou vyůrstat v ještě větší chudobě než teď.
O tom, zda má někdo volební právo se rozhoduje tak jako tak. Zatím na základě nesmyslného předpokladu, že člověk nabere rozum úderem půlnoci o 18. narozeninách. Což je naprostý nesmyl, který dává volební právo nedospělým jedincům na straně jedné, dikriminuje jiné na straně druhé. Nechat lidi prokázat, že jsou dospělí a dosáhli duševních schopností potřebných k volbě, je hrozná totalita...Tohle je fakt bizár. Sám jsi tu ještě před chvílí prohlašoval, že vzdělání pro všechny je blbost, ale teď tím chceš podmínit připuštění k volbám. Takže efektivně buďto chceš vzdělání pro všechny (gratulace, to jsem chtěl už na začátku diskuse), nebo chceš podstatnou část lidí z voleb vyřadit (gratulace, to je ten přístup "svoboda je, když seberou práva někomu jinýmu"). Navíc maturita je efektivně taky podmíněná minimálním věkem trasitivně skrz podmínku dokončení SŠ.
Výsledek: Ty děti budou vyůrstat v ještě větší chudobě než teď.To je asi nutný regulační mezikrok.
Takže efektivně buďto chceš vzdělání pro všechny (gratulace, to jsem chtěl už na začátku diskuse), nebo chceš podstatnou část lidí z voleb vyřadit (gratulace, to je ten přístup "svoboda je, když seberou práva někomu jinýmu").) Ano chci vzdělání pro všechny (což už máme - rozhodně nechci diskriminovat talentované kvůli netalentovaným, to je zlo) a volební právo pro všechny dospělé jedince (maturita, zkouška dospělosti).
Navíc maturita je efektivně taky podmíněná minimálním věkem trasitivně skrz podmínku dokončení SŠ.Kdybys sledoval diskusi, věděl bys, že to považuji za nesmysl. K maturitě by se měl mít možnost přihlásit každý (dejme tomu jednou za rok a poprvé, nebo třeba třikrát, zcela zdarma). Bez ohledu na věk. Někdo by udělal maturitu v 15 a někdo v 50. A někdo třeba vůbec, protože ne každý duševně dospěje.
Reklama (a její pokročilé cílení) je doslova od toho, aby oblbovala lidi.To je naprostý nesmysl, o čemž se můžeš snadno přesvědčit krátkou úvahou, jak by svět vypadal úplně bez reklamy. Přijdeš do obchodu, všechny jogurty budou ve stejných typizovaných obalech (protože obalová reklama), nebudou tam vůbec žádné texty (protože copywriting), ale pouze strohé tabulkové hodnoty atd. Abys důsledně dodržoval zákaz reklamy a nikoho neoblboval, správně bys pak neměl nikomu říct, který jogurt sis koupil a jestli ti chutnal. Každý by nakupoval 100% racionálně podle katalogů, ve kterých nesmí být ani název firmy (marketing), ale jen nějaké náhodné ID, které Úřad pro potírání reklamy bude vybírat tak, aby byly všechny stejně špatně zapamatovatelné. A ono je to celkově takové složitější. Vidím jistý problém v tom, že marketing prodělal poměrně bouřlivý přerod z něčeho, co bylo spíše uměním, do aplikované statistiky kombinované s masivní invazí do soukromí. Mám obavy z toho, že analýzou dostatečně objemného souboru dat, které mapují chování zákazníků napříč životem, můžou vzniknout algoritmy schopné cíleně zneužívat slabiny prakticky u každého. Je poměrně snadné vzdorovat ceduli „Holičství“, když se stříháš sám, je otázka času než do holičství začneš chodit, když algoritmy vyhodnotí, že bys měl místo spoření raději investovat do pořádného beardu a budou cíleně preferovat příspěvky, videa a fotografie, ze kterých postupně dojdeš k jakémusi pocitu, že vlastně možná by to bylo fajn. Hodně lidí ti samozřejmě řekne, že takhle manipulovatelní rozhodně nejsou, protože přece mají svojí hlavu a tak. To ti druzí podle těch reklam nakupují. Nicméně se nedá říct, že by to bylo výhradně negativní. Můžeš dostat cenný tip na něco, co by se ti fakt hodilo, ale vůbec jsi nevěděl, že se něco takového vyrábí atp. Něco jako když dostaneš náhodné doporučení od kamaráda. Problém vidím až v té cílené agresivní manipulaci.
Jako hypotetický příklad: mají tohle v buši… nebo ve Star Trek: TNG?V TNG jsou minimalne Ferengove... ;-]
Hjalmar Schacht 143 Arthur Seyss-Inquart 141 Hermann Göring 138 Karl Dönitz 138 Franz von Papen 134 Erich Raeder 134 Hans Frank 130 Hans Fritzsche 130 Baldur von Schirach 130 Joachim von Ribbentrop 129 Wilhelm Keitel 129 Albert Speer 128 Alfred Jodl 127 Alfred Rosenberg 127 Konstantin von Neurath 125 Walther Funk 124 Wilhelm Frick 124 Rudolf Hess 120 Fritz Sauckel 118 Ernst Kaltenbrunner 113Takhle vypadají elity, které podle toho co píšeš mají právo volit, ne ten nevzdělaný truhlář, který spáchal atentát na Hitlera!