Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:25
Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.
O hintingu jste, předpokládám, alespoň už slyšeli, nebo jej nejlépe aktivně používáte. Mnozí i pod označením Microsoft ClearType.
Je to velmi pěkná hračka, která na obrazovce vyhlazuje písmo přidáváním různobarevných pixelů okolo znaků, čímž jej činí čitelnější a hezčí. Nevadí-li vám něco PR informací, můžete se více o této technologii dočíst na stránkách Microsoftu.
No a teď k jádru pudla. Smyslem tohoto zápisku je ukázat rozdíl mezi horizontálním a vertikálním hintingem písma. Posuďte ostatně sami:
Update:To, o čem tu píšu, není vlastně vůbec pravdaSami vidíte, že ve výsledku moc velký rozdíl není, proto nechám posouzení na vás Osobně mi ale příjemnější připadal hinting vertikální.
Tiskni
Sdílej:
AFAIK hinting je riadenie rozmazanosti antialiasovaného písma. To čo popisuješ ty sa volá subpixel shifting, alebo subpixel hinting. Never tomu, že v programoch je dodržiavaná termonológia. Metóda subpixel zlepšuje čitateľnosť písma len na LCD displayoch.
Horizotal/Vertical subpixel si nastav podľa toho, ktorá metóda na tvojom LCD vytvára menej farebných škvŕn okolo písma. Tie škvrny totiž nemajú byť viditeľné, ale LCD displaye ich vyvárajú - subpixel ich potláča.
USE="aac -lcms -mng -idn -arts -gnome -lirc bzip2 svg wmf win32codecs ffmpeg dts mmx2 directfb real gimpprint cdparanoia dvdread rtc -ipv6 i8x0 java truetype-fonts ppds samba usb beep-media-player divx4linux xvid network sse sse2 mmx x86 acpi aalib alsa avi bmp crypt mp3 cdr cups dvd encode gif gtk gtk2 gpm gdbm ident imlib jpeg -kde libg++ libwww mad mikmod motif ncurses mpeg oggvorbis opengl nls pcmcia pdflib pam png python qt quicktime readline radeon sdl slang spell ssl svga tcpd truetype X xml2 xv zlib -scanner"
OT: Nechápu jak někdo může používat antialiasované písmo. Je to často vidět na mnoha screenshotech. I při větších velikostech mě totiž z těch neostrých obrysů za chvíli, kvůli namáhání zorniček, bolí hlava.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.