Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.
O hintingu jste, předpokládám, alespoň už slyšeli, nebo jej nejlépe aktivně používáte. Mnozí i pod označením Microsoft ClearType.
Je to velmi pěkná hračka, která na obrazovce vyhlazuje písmo přidáváním různobarevných pixelů okolo znaků, čímž jej činí čitelnější a hezčí. Nevadí-li vám něco PR informací, můžete se více o této technologii dočíst na stránkách Microsoftu.
No a teď k jádru pudla. Smyslem tohoto zápisku je ukázat rozdíl mezi horizontálním a vertikálním hintingem písma. Posuďte ostatně sami:
Update:To, o čem tu píšu, není vlastně vůbec pravdaSami vidíte, že ve výsledku moc velký rozdíl není, proto nechám posouzení na vás Osobně mi ale příjemnější připadal hinting vertikální.
Tiskni
Sdílej:
AFAIK hinting je riadenie rozmazanosti antialiasovaného písma. To čo popisuješ ty sa volá subpixel shifting, alebo subpixel hinting. Never tomu, že v programoch je dodržiavaná termonológia. Metóda subpixel zlepšuje čitateľnosť písma len na LCD displayoch.
Horizotal/Vertical subpixel si nastav podľa toho, ktorá metóda na tvojom LCD vytvára menej farebných škvŕn okolo písma. Tie škvrny totiž nemajú byť viditeľné, ale LCD displaye ich vyvárajú - subpixel ich potláča.
USE="aac -lcms -mng -idn -arts -gnome -lirc bzip2 svg wmf win32codecs ffmpeg dts mmx2 directfb real gimpprint cdparanoia dvdread rtc -ipv6 i8x0 java truetype-fonts ppds samba usb beep-media-player divx4linux xvid network sse sse2 mmx x86 acpi aalib alsa avi bmp crypt mp3 cdr cups dvd encode gif gtk gtk2 gpm gdbm ident imlib jpeg -kde libg++ libwww mad mikmod motif ncurses mpeg oggvorbis opengl nls pcmcia pdflib pam png python qt quicktime readline radeon sdl slang spell ssl svga tcpd truetype X xml2 xv zlib -scanner"
OT: Nechápu jak někdo může používat antialiasované písmo. Je to často vidět na mnoha screenshotech. I při větších velikostech mě totiž z těch neostrých obrysů za chvíli, kvůli namáhání zorniček, bolí hlava.