Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Pořídil jsem si Palm Pixi Plus. A proč že to? Byl jsem s pracovním iPhonem 4 tak nespokojený, že se mi podařilo se jej zbavit a nahradit jej iPodem Touch. No a protože Pre už jsem měl, tak jsem si z USA objednal Pixi Plus. Nechám si jej dokud nebudou na trhu skutečně výkonná nová zařízení od Palmu.
Před necelým měsícem mě pracovní důvody donutily nahradit mé Pre novým iPhonem. Dost jsem se tomu bránil ale práce je práce :) Teď se chci podělit o zkušenosti, které jsem od výměny nabyl.
Ač jsem doteď byl docela spokojený s vlastními postavenými desktopy a nějakými těmi ThinkPady v případě notebooků, obchodní záležitosti mě minulý týden donutily zakoupit Apple Mac mini. Nic jsem si od toho nesliboval, nákup byl v podstatě vynucený. Jak to ale celé dopadlo?
Nedávno jsem si koupil nové auto a když jsem se rozhodoval, jakým způsobem jej zabezpečit proti krádeži, volba padla na levný čínský GSM/GPS tracker z eBaye. Za necelých $100 poskytuje funkci, která mě jako jediná zajímá -- periodické zasílání pozice přes GPRS na libovolný server na internetu.
Čtyři dny po oficiálním vypuštění na trh a už rozebíráme? Ano, opravdu je to tak. Palm se totiž evidentně nevydal cestou security-by-obscurity, která stejně nemá proti bandě hackerů šanci a ponechal Pre poměrně otevřené...
Během několika málo týdnů se mi dostane do rukou maličká HD kamera od Sony, která mi bude mít za úkol zpříjemňovat pořizování videa na cestách. Sony Webbie PM1 sice dokáže ve svých 120 gramech i s baterií pojmout CMOS o progresivním rozlišení 1440x1080, bohužel už nikoli stabilizátor obrazu. Antiklepku jsem se tedy rozhodl řešit až v postprocessingu. A víte co? Výsledky jsou o dost lepší, než jsem čekal!
Bylo nebylo, moje KDE 4 mě dožralo tak, že už jsem to nevydržel a řekl si "Proč mít předsudky vůči Vistám, když jsem u nich seděl dohromady asi deset minut?" a jal se instalovat aktuální systém firmy Microsoft. To jsem ještě nevěděl, že po celonočním boji se budu muset kát snad před samotným Linusem aby mi odpustil mé rouhání
Již mnohokrát jsem zde na Ábíčku i jinde četl příspěvky uživatelů, kteří mají v úmyslu koupit či už koupili maličkou desku Intel D201GLY2 aka Little Valley 2. Nikdo zde, aspoň pokud vím, ale nepopisoval to, jakým způsobem provedl hardwarovou instalaci, tj. montáž do case, připojení periferií a podobně. Přitom u takto malé desky je to záležitost snad důležitější než to, že tam potom dáme nějaký ten Linux. Tento nedostatek informací se pokusím napravit následujícím zápiskem.
Článek se zabývá instalací openSUSE 10.3 64-bit a nastavením operačního systému tak, aby fungovala všechna rozšíření typická pro řadu Lenovo ThinkPad. Též je kladen důraz na nastavení správy spotřeby energie. Notebook, na nejž je systém instalován, byl popsán v minulém dílu série. Vzhledem k podobnosti celé jednašedesátkové řady ThinkPadů se dá většina postupů uplatnit i na jiných modelech (T61, R61, příp. X300).
Následující zápisek je druhým z krátké série, kterou jsem se rozhodl stvořit po nákupu notebooku ThinkPad X61. Zápisek je lehce subjektivní recenze notebooku ThinkPad X61 vycházející z dvouměsíčních zkušeností s používáním tohoto stroje.
Předchozí díl se zabýval kvalitou ThinkPadů. Třetí díl série se bude zabývat instalací OpenSUSE 10.3 na tento ThinkPad.
Následující zápisek je prvním z krátké série, kterou jsem se rozhodl stvořit po nákupu notebooku ThinkPad X61. V prvním dílu rozeberu, zvláště v poslední době rozšířený názor, že ThinkPady už nejsou, co bývaly.
V dalších dvou dílech mám v úmyslu stroj předvést formou recenze a dále zmínit postup instalace a některé problémy při spoluprácí s Linuxem.
Mám tu jednu zapeklitou otázku, kterou zatím nikdo z mých kamarádů ani já nedokázal vyřešit
Otázka tedy zní:
Je nějakým způsobem možné stáhnout soubor asociovaný s Windows Media Playerem (např. MP3) výhradně pomocí prostředků operačního systému? To znamená žádná instalace dalších aplikací z internetu.
Ptám se na to protože jakmile otevřu soubor asociovaný s WMP, začne se okamžitě přehrávat a ne stahovat, jak bych si představoval. Nechci ale odinstalovávat WMP, rušit asociace nebo si hrát s nastavením IE.
Pro odpověď viz diskusi.
Otázka je blogu kvůli jejímu off-topic zaměření.
Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.
Již nějakou dobu přemýšlím nad tím, kterak zjistit, zda se na druhém konci HTTP spojení nachází robot nebo človek. Asi vás napadne obrázkový test známý z publikačních systémů a registrací různých účtu. Není to ovšem ale tak jednoduché, protože ne každý si obrázek s pokrouceným textem může zobrazit.
Jak si zpestřit odpoledne kompilací jádra a konfigurací ALSA aneb nemačkejte na co nemáte.
Protože v Portage je nejnovější verze Valknutu 0.3.5 a na oficiálních stránkách je 0.3.7 řekl jsem si, že by nebylo od věci si přeložit novou verzi standardní svatou trojicí, než používat bůhvíjak starou verzi z Portage.
Při zadání podobného dotazu jako je titulek do Google vám vypadne velké množství odkazů na různé programy tuto akci umožnující (prý i se 100% kvalitou !) ale z linuxových se objeví pouze pdf2ps
, pdftotext
a ps2ascii
, případně jejich různé kombinace.