Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.
O hintingu jste, předpokládám, alespoň už slyšeli, nebo jej nejlépe aktivně používáte. Mnozí i pod označením Microsoft ClearType.
Je to velmi pěkná hračka, která na obrazovce vyhlazuje písmo přidáváním různobarevných pixelů okolo znaků, čímž jej činí čitelnější a hezčí. Nevadí-li vám něco PR informací, můžete se více o této technologii dočíst na stránkách Microsoftu.
No a teď k jádru pudla. Smyslem tohoto zápisku je ukázat rozdíl mezi horizontálním a vertikálním hintingem písma. Posuďte ostatně sami:
Update:To, o čem tu píšu, není vlastně vůbec pravdaSami vidíte, že ve výsledku moc velký rozdíl není, proto nechám posouzení na vás Osobně mi ale příjemnější připadal hinting vertikální.
Tiskni
Sdílej:
AFAIK hinting je riadenie rozmazanosti antialiasovaného písma. To čo popisuješ ty sa volá subpixel shifting, alebo subpixel hinting. Never tomu, že v programoch je dodržiavaná termonológia. Metóda subpixel zlepšuje čitateľnosť písma len na LCD displayoch.
Horizotal/Vertical subpixel si nastav podľa toho, ktorá metóda na tvojom LCD vytvára menej farebných škvŕn okolo písma. Tie škvrny totiž nemajú byť viditeľné, ale LCD displaye ich vyvárajú - subpixel ich potláča.
USE="aac -lcms -mng -idn -arts -gnome -lirc bzip2 svg wmf win32codecs ffmpeg dts mmx2 directfb real gimpprint cdparanoia dvdread rtc -ipv6 i8x0 java truetype-fonts ppds samba usb beep-media-player divx4linux xvid network sse sse2 mmx x86 acpi aalib alsa avi bmp crypt mp3 cdr cups dvd encode gif gtk gtk2 gpm gdbm ident imlib jpeg -kde libg++ libwww mad mikmod motif ncurses mpeg oggvorbis opengl nls pcmcia pdflib pam png python qt quicktime readline radeon sdl slang spell ssl svga tcpd truetype X xml2 xv zlib -scanner"
OT: Nechápu jak někdo může používat antialiasované písmo. Je to často vidět na mnoha screenshotech. I při větších velikostech mě totiž z těch neostrých obrysů za chvíli, kvůli namáhání zorniček, bolí hlava.