Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Pořídil jsem si Palm Pixi Plus. A proč že to? Byl jsem s pracovním iPhonem 4 tak nespokojený, že se mi podařilo se jej zbavit a nahradit jej iPodem Touch. No a protože Pre už jsem měl, tak jsem si z USA objednal Pixi Plus. Nechám si jej dokud nebudou na trhu skutečně výkonná nová zařízení od Palmu.
Palm Pixi se mi vždy mimořádně líbil a když jsem měl Pre, tak jsem po pixíkovi vždy toužil. Poté, co mi ho pošťák minulý týden přinesl domů, jsem zjistil, že moje tužby byly oprávněné a telefon je opravdu takový, jaký jsem si jej představoval.
První, čeho si po vybalení telefonu (která je mimochodem stejně velká jako od Pre, což mi připadá jako plýtvání papírem), je úžasná velikost, tedy spíše malost telefonu. Troufám si tvrdit, že je Pixi nejmenším smartphonem na trhu. A to co do rozměrů i do hmotnosti. Není o nic větší než kterýkoli obyčejný dumbphone z prodejny operátora.
Pixi váží se zadním krytem a baterií 92 gramů. Když oboje odstraní640te, získáte váhu pouhých 54 gramů. Klobouk dolů před inženýry Palmu, když dokážou všechna rádia, procesory a paměť nacpat do tak malého objemu.
Klávesnice má podobný povrch tlačítek jako Pre. Tlačítka jsou však o něco tvrdší a vystouplejší což velmi přispívá k pohodlnému psaní. Kvalitou klávesnice bych Pixi postavil někde mezi Pre a Treo 680. Nad klávesnicí je palmí vynález oblast gest se zapuštěnou indikační diodou (nebo spíše diodami).
Displej Pixiho má rozlišení 320×400 pixelů na ploše 2,63 palce (18-bit barvy). Mohlo by se to zdát málo ale pro cílový segment uživatelů je to naprosto dostačující. Displej je samozřejmě kapacitní multidotykový. Pro někoho s většími prsty by pinch-to-zoom mohl být už trochu problém. Citlivost dotykového displeje je velmi dobrá, řekl bych o něco lepší než na Pre, stejně tak citlivost na dotyk více prsty. Trošku zamrzí, že na materiál displeje byl použit obyčejný plast. Displej zobrazuje docela kvalitně, jen podsvícení je slabší než na Pre a barvy jsou mírně do žluta.
Co se týče střev telefonu, jde o běžný smartphone s výbavou roku 2009. Procesor Quallcom MSM7627 na 600 MHz (ARM6), 200 MHz grafický čip, 256 MiB RAM, 8 GiB flash, WiFi bg, Bluetooth 2.0, A-GPS, 2 MPix foťák s LED bleskem. K tomu modem s podporou čtyř pásem v 2G a dvou pásem ve 3G. Dle specifikací jde o méně výkonné zařízení než je Palm Pre.
Kvůli pomalejšímu procesoru (ač na stejné frekvenci jako má Pre) je Pixi o něco pomalejší než Pre. Rozdíl je však znatelný až při spuštění 4-5 aplikací zároveň, do té doby je rychlost únosná. Předpokládám, že se rozdíly srovnají po vydání webOS 2.0 i pro starší telefony Palmu. Nový systém totiž už používá akceleraci prostředí grafickým čipem, který by měl být dokonce výkonnější než v Pre.
Z 99 % jde o stejný systém jako na Pre. Jediným zásadním rozdílem je menší nabídka aplikací jako v oficiálním App Catalogu, tak v komunitních repozitářích kvůli odlišné architektuře procesoru. Rozdíl však není nijak kritický a pokud nevyžadujete pro svůj telefon Fish Fillets NG nebo Quake II, tak vám to nejpíš ani vadit nebude. V App Catalogu jsou k dispozici i známé tituly jako je Need For Speed Carbon nebo Angry Birds, které už jsou samozřejmě 3D akcelerované což rozdíly ve výkonu obou telefonů dost stírá.
Ocenil jsem kvalitu zálohovacího software Palmu, kdy se profil z mého starého Pre automaticky po přihlášení po prvním spuštění telefonu přenesl do Pixi a to včetně nastavení všech mailových účtů, kontaktů (a jejich propojení), aplikací a mnoha dalších věcí. Za 10 minut bylo vše jako na starém telefonu.
Palm Pixi je opravdu skvělé zařízení když uvážíte, že se prodává za nějakých 200 amerických dolarů (reálná cena může být i podstatně nižší). Výbavou a funkcemi smete naprosto všechny dumbphony a díky výbornému systému potrápí i mnohem výkonnější telefony na konkurenčních platformách.
Testovaný model je verze pro amerického operátora AT&T bez podpory evropského 3G, zato s navigačním software s hlasovými pokyny. Pokryta bohužel jen západní Evropa.
Tiskni
Sdílej:
Zdravím, mám drobný dotaz, v telefonech se moc nepohybuju, takže se radši ujistím, pixi je stále v prodeji, např. na amazonu, když ho koupím neměl bych narazit na to že nebude chytat místní sítě(kvůli různým frekvencím)? Mluvíte o US, UK, německé verzi atd. Bude fungovat dneska běžně používaný internet co je k datovým tarifům(Vodafone nebo O2)? Je to stejné i s ostatnímy Palmy, treo pro atd.? A btw. fakt je pixi plus už tak starej klump že stojí jen 70USD? Díky moc za případnou odpověď:)