Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Když jsem nad tím dál přemýšlel, tak jsem došel k tomu, že chytrý telefon mám z následujících důvodů (samozřejmě mimo důvodů čistě pracovních):
Řekl bych, že jakmile se dostanou dumbphony na úroveň dnešního Palmu Pre nebo iPhonu, tak ztratím důvod smartphone vlastnit. Otázkou však je, zda do té doby kategorie hloupých telefonů s mnoha funkcemi (featurephones) nezmizí, resp. se neprolne se smartphony do jedné skupiny.
Když jsem teď řešil, jaký telefon si koupit v mezidobí mezi přesunem Apple->Palm*, došel jsem k tomu, že mi sice postačí Treo 680 ze šuplíku, bude mi však velmi scházet synchronizovaný kalendář. Když totiž telefony občas měníte, není nic lepšího než se nemuset starat o to, zda se vám upomínky na rok dopředu přenesly do nového zařízení. Ten zbytek bych nějak rozchodil, těch pár nových kontaktů bych halt přepsal do Googlu ručně a Opera Mini se dá po krátký čas docela používat.
* od iPhonu odcházím a nahrazuji jej pracovním iPodem Touch + soukromým Palmem Pixi Plus. Bez HW klávesnice a USB flash režimu to fakt nejde. A totálně zabugovaná aplikace Facebook spolu s YouTube aplikací, které pro plynulé přehávání nestačí ani 20 megabit linka, to je pro mně poslední kapka. O téměř nulových možnostech komunitních modifikací nemluvě (ano, mám jailbreak).
Tiskni
Sdílej:
BTW: Proč takové šílené názvy? To snad někoho baví je vymýšlet? Má to procesor, tak to je počítač (i když to nemá standardní 105 klávesnici jako vstup), ne?
jen skoda ze to nema novejsi arm a vic pametiTak ty novější (SmartBook) mají prej mít 1Ghz, ale IMHO to bude kec protože to asi furt nebude OMAP4 jako v PandaBoardu, ale nějaký OMAP3. Jinak teď udělali patch v jádře, který podporoval 500Mhz na 720Mhz a létá to jako z praku. IMHO by to utáhlo i KDE4 s Composite. No Androida to utáhne bez nejmenšího problému i s tim jejich pošahaným akvárkem.
a vic pametiPaměti je doboha. A pokud ti nebude stačit můžeš si o swap rozšířit ještě interní nepoužívanou NAND o 256MB.
gsm modulJakto? Však ten MiniBook ho má. Jinak GSM modul můžeš snadnou dokoupit a nacpat do USB.
skypeTo už je i pro ARM?
a pidginaA další náklaďák otevřených aplikací.
ale jako smartdevice urcite jo.Počítač, opakuju: Počítač!
Can I get cellular / GSM access with the Touch Book, the Smart Book or the Mini Book?
None of our devices have built-in cellular / GSM access, but it supports some of the 3G USB dongles sold by carriers. Check out the tested accessories list for more details.
You want to do free calls within the US, use Gmail phone on the Smart Book. Your prefer to use Skype: you can do it too.
na strankach allways innovating psali ze gsm to nemaAha. Tak to bude někde chyba. Jsem si myslel, že aspoň to malé prdítko ho má.
o skype se tam jen naznacuje ze by tam mel choditMěl. Bohudík nechodí:
Skype support is not fully functional especially with audio and video (medium priority).
Internet, email, ftp, Skype, mapy, gps, kalendář, poznámky, slovníky, budík, multimedia (hlavně hudba), dokumenty, kalkulačka, foťák...
Jenže to jsou právě funkce (no dobře, až na to FTP), které zastane i kdejaký levný featurephone. Jinak na tabulky můžu poradit Google Docs pokud to prohlížeč onoho zařízení zvládne.
Google Docs pokud to prohlížeč onoho zařízení zvládnebrrrrr nemám rád prohlížeče a editory těch dokumentů přes web .. proč mám cosi někam tahat a odtama do editovat. No asi to bude tím, že FREE aplikací moc není (skoro žádná). Narazil jsem na [ThinkFree], který celkem ujde.