Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Když jsem nad tím dál přemýšlel, tak jsem došel k tomu, že chytrý telefon mám z následujících důvodů (samozřejmě mimo důvodů čistě pracovních):
Řekl bych, že jakmile se dostanou dumbphony na úroveň dnešního Palmu Pre nebo iPhonu, tak ztratím důvod smartphone vlastnit. Otázkou však je, zda do té doby kategorie hloupých telefonů s mnoha funkcemi (featurephones) nezmizí, resp. se neprolne se smartphony do jedné skupiny.
Když jsem teď řešil, jaký telefon si koupit v mezidobí mezi přesunem Apple->Palm*, došel jsem k tomu, že mi sice postačí Treo 680 ze šuplíku, bude mi však velmi scházet synchronizovaný kalendář. Když totiž telefony občas měníte, není nic lepšího než se nemuset starat o to, zda se vám upomínky na rok dopředu přenesly do nového zařízení. Ten zbytek bych nějak rozchodil, těch pár nových kontaktů bych halt přepsal do Googlu ručně a Opera Mini se dá po krátký čas docela používat.
* od iPhonu odcházím a nahrazuji jej pracovním iPodem Touch + soukromým Palmem Pixi Plus. Bez HW klávesnice a USB flash režimu to fakt nejde. A totálně zabugovaná aplikace Facebook spolu s YouTube aplikací, které pro plynulé přehávání nestačí ani 20 megabit linka, to je pro mně poslední kapka. O téměř nulových možnostech komunitních modifikací nemluvě (ano, mám jailbreak).
Tiskni
Sdílej:
BTW: Proč takové šílené názvy? To snad někoho baví je vymýšlet? Má to procesor, tak to je počítač (i když to nemá standardní 105 klávesnici jako vstup), ne?
jen skoda ze to nema novejsi arm a vic pametiTak ty novější (SmartBook) mají prej mít 1Ghz, ale IMHO to bude kec protože to asi furt nebude OMAP4 jako v PandaBoardu, ale nějaký OMAP3. Jinak teď udělali patch v jádře, který podporoval 500Mhz na 720Mhz a létá to jako z praku. IMHO by to utáhlo i KDE4 s Composite. No Androida to utáhne bez nejmenšího problému i s tim jejich pošahaným akvárkem.
a vic pametiPaměti je doboha. A pokud ti nebude stačit můžeš si o swap rozšířit ještě interní nepoužívanou NAND o 256MB.
gsm modulJakto? Však ten MiniBook ho má. Jinak GSM modul můžeš snadnou dokoupit a nacpat do USB.
skypeTo už je i pro ARM?
a pidginaA další náklaďák otevřených aplikací.
ale jako smartdevice urcite jo.Počítač, opakuju: Počítač!
Can I get cellular / GSM access with the Touch Book, the Smart Book or the Mini Book?
None of our devices have built-in cellular / GSM access, but it supports some of the 3G USB dongles sold by carriers. Check out the tested accessories list for more details.
You want to do free calls within the US, use Gmail phone on the Smart Book. Your prefer to use Skype: you can do it too.
na strankach allways innovating psali ze gsm to nemaAha. Tak to bude někde chyba. Jsem si myslel, že aspoň to malé prdítko ho má.
o skype se tam jen naznacuje ze by tam mel choditMěl. Bohudík nechodí:
Skype support is not fully functional especially with audio and video (medium priority).
Internet, email, ftp, Skype, mapy, gps, kalendář, poznámky, slovníky, budík, multimedia (hlavně hudba), dokumenty, kalkulačka, foťák...
Jenže to jsou právě funkce (no dobře, až na to FTP), které zastane i kdejaký levný featurephone. Jinak na tabulky můžu poradit Google Docs pokud to prohlížeč onoho zařízení zvládne.
Google Docs pokud to prohlížeč onoho zařízení zvládnebrrrrr nemám rád prohlížeče a editory těch dokumentů přes web .. proč mám cosi někam tahat a odtama do editovat. No asi to bude tím, že FREE aplikací moc není (skoro žádná). Narazil jsem na [ThinkFree], který celkem ujde.