Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Na Macu je situace s editory jakási divná. Netrvrdím sice, že jsem hledal bůhví jak důkladně ale nenašel jsem naprosto nic co by a) bylo free b) poskytovalo funkce, kterými disponuje 90 % linuxových editorů. Nakonec jsem tedy nainstaloval gedit (jede i bez X), bohužel však neplnil moje očekávání zcela tak, jak bych si představoval. Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Poslední cca rok jsem s tím byl smířený a tak nějak radši editoval v Xcode (mimochodem jedno z nejlepších IDE, jaké jsem kdy měl tu čest používat), kde je textový editor opravdu kvalitní, naprosto srovnatelný se vším, co je běžně na Linuxu k dispozici. Nedávno jsem se však rozhodl, že tak to už dál nejde a zkoušel najít nějakou náhradu geditu (ne, systémový TextEdit fakt nesnesu), která by aspoň část z jeho funkcí též obsahovala a fungovaly tam všechny klávesy. Při tom hledání jsem však narazil na velmi zajímavý příspěvek na Stack Overflow -- řešení problému s nefunkčními klávesami v geditu.
On je to tedy spíše workaround ale funguje naprosto ideálně. Postup je následující: aktivujte si v geditu plugin Snippets a do něj pro všechny potřebné speciální znaky nasázejte klávesové zkratky (které překvapivě fungují normálně). Problém vyřešen.
Sice je tu pořád otravný problém s podivně chovajícím se resizováním okna editoru ale ten vcelku překousnu neboť edituji převážně v maximalizovaném okně a měnit jeho velikost nepotřebuji. Konečně teď mám textový editor na Macu, který se dá používat
Byl bych samozřejmě raději kdyby se tyto věci řešily systémově a ne v podstatě hackem ale lepší mít funkční workaround teď než systémové řešení za rok.
UPDATE: Na Macu jsem, po testu TextMate, přešel na Sublime Text, výtečný editor splňující mé představy.
Tiskni
Sdílej:
je to obráceně. Mac pod Gedit nepatří .
Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Používám vlastní klávesovou mapu "Czech LINUX", která tohle řeší - je to ekvivalent české klávesnice na linuxu. Mělo by stačit nakopírovat do /Library/Keyboard Layouts
a vybrat v panelu klávesnic.
Já po delším hledání nalezl Smultron. Akorát že už se asi nevyvíjí... Umí to prakticky všechno co Gedit, ale občas tomu blbne některé nastavení zvýrazňování syntaxe.