Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Na Macu je situace s editory jakási divná. Netrvrdím sice, že jsem hledal bůhví jak důkladně ale nenašel jsem naprosto nic co by a) bylo free b) poskytovalo funkce, kterými disponuje 90 % linuxových editorů. Nakonec jsem tedy nainstaloval gedit (jede i bez X), bohužel však neplnil moje očekávání zcela tak, jak bych si představoval. Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Poslední cca rok jsem s tím byl smířený a tak nějak radši editoval v Xcode (mimochodem jedno z nejlepších IDE, jaké jsem kdy měl tu čest používat), kde je textový editor opravdu kvalitní, naprosto srovnatelný se vším, co je běžně na Linuxu k dispozici. Nedávno jsem se však rozhodl, že tak to už dál nejde a zkoušel najít nějakou náhradu geditu (ne, systémový TextEdit fakt nesnesu), která by aspoň část z jeho funkcí též obsahovala a fungovaly tam všechny klávesy. Při tom hledání jsem však narazil na velmi zajímavý příspěvek na Stack Overflow -- řešení problému s nefunkčními klávesami v geditu.
On je to tedy spíše workaround ale funguje naprosto ideálně. Postup je následující: aktivujte si v geditu plugin Snippets a do něj pro všechny potřebné speciální znaky nasázejte klávesové zkratky (které překvapivě fungují normálně). Problém vyřešen.
Sice je tu pořád otravný problém s podivně chovajícím se resizováním okna editoru ale ten vcelku překousnu neboť edituji převážně v maximalizovaném okně a měnit jeho velikost nepotřebuji. Konečně teď mám textový editor na Macu, který se dá používat
Byl bych samozřejmě raději kdyby se tyto věci řešily systémově a ne v podstatě hackem ale lepší mít funkční workaround teď než systémové řešení za rok.
UPDATE: Na Macu jsem, po testu TextMate, přešel na Sublime Text, výtečný editor splňující mé představy.
Tiskni
Sdílej:
je to obráceně. Mac pod Gedit nepatří .
Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Používám vlastní klávesovou mapu "Czech LINUX", která tohle řeší - je to ekvivalent české klávesnice na linuxu. Mělo by stačit nakopírovat do /Library/Keyboard Layouts
a vybrat v panelu klávesnic.
Já po delším hledání nalezl Smultron. Akorát že už se asi nevyvíjí... Umí to prakticky všechno co Gedit, ale občas tomu blbne některé nastavení zvýrazňování syntaxe.