Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Na Macu je situace s editory jakási divná. Netrvrdím sice, že jsem hledal bůhví jak důkladně ale nenašel jsem naprosto nic co by a) bylo free b) poskytovalo funkce, kterými disponuje 90 % linuxových editorů. Nakonec jsem tedy nainstaloval gedit (jede i bez X), bohužel však neplnil moje očekávání zcela tak, jak bych si představoval. Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Poslední cca rok jsem s tím byl smířený a tak nějak radši editoval v Xcode (mimochodem jedno z nejlepších IDE, jaké jsem kdy měl tu čest používat), kde je textový editor opravdu kvalitní, naprosto srovnatelný se vším, co je běžně na Linuxu k dispozici. Nedávno jsem se však rozhodl, že tak to už dál nejde a zkoušel najít nějakou náhradu geditu (ne, systémový TextEdit fakt nesnesu), která by aspoň část z jeho funkcí též obsahovala a fungovaly tam všechny klávesy. Při tom hledání jsem však narazil na velmi zajímavý příspěvek na Stack Overflow -- řešení problému s nefunkčními klávesami v geditu.
On je to tedy spíše workaround ale funguje naprosto ideálně. Postup je následující: aktivujte si v geditu plugin Snippets a do něj pro všechny potřebné speciální znaky nasázejte klávesové zkratky (které překvapivě fungují normálně). Problém vyřešen.
Sice je tu pořád otravný problém s podivně chovajícím se resizováním okna editoru ale ten vcelku překousnu neboť edituji převážně v maximalizovaném okně a měnit jeho velikost nepotřebuji. Konečně teď mám textový editor na Macu, který se dá používat
Byl bych samozřejmě raději kdyby se tyto věci řešily systémově a ne v podstatě hackem ale lepší mít funkční workaround teď než systémové řešení za rok.
UPDATE: Na Macu jsem, po testu TextMate, přešel na Sublime Text, výtečný editor splňující mé představy.
Tiskni
Sdílej:
je to obráceně. Mac pod Gedit nepatří .
Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Používám vlastní klávesovou mapu "Czech LINUX", která tohle řeší - je to ekvivalent české klávesnice na linuxu. Mělo by stačit nakopírovat do /Library/Keyboard Layouts
a vybrat v panelu klávesnic.
Já po delším hledání nalezl Smultron. Akorát že už se asi nevyvíjí... Umí to prakticky všechno co Gedit, ale občas tomu blbne některé nastavení zvýrazňování syntaxe.