Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Na Macu je situace s editory jakási divná. Netrvrdím sice, že jsem hledal bůhví jak důkladně ale nenašel jsem naprosto nic co by a) bylo free b) poskytovalo funkce, kterými disponuje 90 % linuxových editorů. Nakonec jsem tedy nainstaloval gedit (jede i bez X), bohužel však neplnil moje očekávání zcela tak, jak bych si představoval. Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Poslední cca rok jsem s tím byl smířený a tak nějak radši editoval v Xcode (mimochodem jedno z nejlepších IDE, jaké jsem kdy měl tu čest používat), kde je textový editor opravdu kvalitní, naprosto srovnatelný se vším, co je běžně na Linuxu k dispozici. Nedávno jsem se však rozhodl, že tak to už dál nejde a zkoušel najít nějakou náhradu geditu (ne, systémový TextEdit fakt nesnesu), která by aspoň část z jeho funkcí též obsahovala a fungovaly tam všechny klávesy. Při tom hledání jsem však narazil na velmi zajímavý příspěvek na Stack Overflow -- řešení problému s nefunkčními klávesami v geditu.
On je to tedy spíše workaround ale funguje naprosto ideálně. Postup je následující: aktivujte si v geditu plugin Snippets a do něj pro všechny potřebné speciální znaky nasázejte klávesové zkratky (které překvapivě fungují normálně). Problém vyřešen.
Sice je tu pořád otravný problém s podivně chovajícím se resizováním okna editoru ale ten vcelku překousnu neboť edituji převážně v maximalizovaném okně a měnit jeho velikost nepotřebuji. Konečně teď mám textový editor na Macu, který se dá používat
Byl bych samozřejmě raději kdyby se tyto věci řešily systémově a ne v podstatě hackem ale lepší mít funkční workaround teď než systémové řešení za rok.
UPDATE: Na Macu jsem, po testu TextMate, přešel na Sublime Text, výtečný editor splňující mé představy.
Tiskni
Sdílej:
je to obráceně. Mac pod Gedit nepatří .
Z nějakého důvodu totiž nefungují vůbec klávesy AltGr + něco. Tedy napsat různé druhy závorek, středník či další speciální znaky je zhola nemožné.
Používám vlastní klávesovou mapu "Czech LINUX", která tohle řeší - je to ekvivalent české klávesnice na linuxu. Mělo by stačit nakopírovat do /Library/Keyboard Layouts
a vybrat v panelu klávesnic.
Já po delším hledání nalezl Smultron. Akorát že už se asi nevyvíjí... Umí to prakticky všechno co Gedit, ale občas tomu blbne některé nastavení zvýrazňování syntaxe.