Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Ano, už je to tak. Vyměnil jsem svůj CDMA model Palmu Pre za novější verzi s podporou sítí GSM. Konečně si tedy zavolám a zainternetuju i mimo pokrytí WiFi. Cesta ke kýženému nápisu Vodafone CZ na displeji byla poměrně snadná, jak se dočtete dále v zápisku.
Poslední dobou mě už začaly opravdu hodně vadit nedostatky mé současné miniDV kamery -- Canonu MV800. Rozhodl jsem se tedy pořídit maličkou flash HD kameru Sony Webbie MHS-PM1. Zde je její recenze vytvořená po asi týdenních zkušenostech.
Myslím, že včera jsem pokořil svůj osobní poštovní rekord, když jsem přijal zásilku ze Spojených států za čtyři dny od objednání...
Už tomu bude nějaký ten pátek, co čas od času (asi 2-3× měsíčně) něco posílám mimo republiku. Obvykle do Evropy, ve třetině případů mimo. A práve v té třetině případů je třeba na zásilku plácnout celní prohlášku (alias formulář CN 22). Formulář dosud nebyl k dispozici v elektronické podobě a muselo se pro něj chodit na poštu, což jsem se rozhodl vyřešit.
Občas se stane, že člověk z nějakého důvodu potřebuje sehnat jiný font, než ten, který mám aktuálně v počítači nainstalován. Obvykle ho k tomu vede potřeba stvořit nějakou tu grafiku, dokument či si jen přikrášlit grafické prostředí. Bohužel, většina na internetu dostupných písem je obvykle vytvořena jen ve variantě ASCII, případně s několika málo znaky s akcentem. Navíc, zda písmo podporuje ty správné znaky poznáte většinou až po stažení do počítače… Jak tento problém vyřešit?
Musím se přiznat, že jsem poslední asi tři-čtyři týdny pravidelně četl televizní program na čtvrtek. Tedy vykonával činnost, na kterou bych asi za normálních okolností ani nepomyslel. Televizi vidím akorát tak když v ní běží zprávy nebo vyjímečně, když nemám co jiného na práci. Ptáte se, co mě k takovéto aktivitě vedlo?
Již dost dlouho jsem fotil, fotil pro sebe a pro pár lidí, kterým můžu svoje výtvory ukázát na displayi počítače (tisk fotek nevedu). Dnes padlo konečné rozhodnutí a tak jsem vytřídil fotky a zveřejnil je.
Mám novou patičku. Nedalo mi to a v souvislosti s tím, co se v ní píše, jsem sesmolil blogpost.
Myslím si, že počet lidí, kteří by si v dnešní době chtěli koupit černobílý telefon je už minimální. Barva je prostě in. Jenže co když chcete telefonovat a ne koukat a display plný animací?
Dárců je sice hodně, ale já se k nim neváhám přidat, aneb v pátek jsem úspěšně složil zkoušky pro získání řidičáku.
Dnes jsem našel na disku soubor s textem, který jsem stvořil v hodině výpočetky, kdy jsme zrovna brali grafy v Excelu. Po přečtení jsem usoudil, že by bylo na místě jej zveřejnit. Kamarád napsal ještě pokračování, ale to je vzhledem k značné vulgaritě nepublikovatelné .
To jsem neměl dělat. Zase jsem po nějaké době vyhrabal ze skříně 77., poslední, číslo magazínu Internet.