Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Mám novou patičku. Nedalo mi to a v souvislosti s tím, co se v ní píše, jsem sesmolil blogpost.
Všímám si, že čím déle používám internet, tím více se snažím nezanechávat stopy na sítí vůbec, nebo aspoň takové, ze kterých mě nebude možné jednoznačně identifikovat.
Celé to začalo před lety v souvislosti s jedním pololegálním projektem, jenž funguje dodnes, ovšem již se na něm nepodílím. Zvolil jsem si nick a pod ním vystupoval. K němu postupem času ještě přibyla smyšlená identita se jménem, adresou a telefonním číslem. Tak to s menšími změnami zůstalo do teď. Ábíčko je ovšem vyjímka potvrzující pravidlo, ze jako na jednom z mála serverů používám skutečné jméno.
Jednou za čas se odhodlám a nějakou tu hodinku šmejdím po netu hledajíc jakokoli spojitost mezi mým skutečným jménem a smyšlenou odnoží mého schizofrenního mozku. Zatím se mi nestalo, že bych něco zjistil, ale dávat pozor je potřeba pořád, i když teď bych svoje aktivity mohl bez probému nazvat legálními.
Operu používám už celkem dlouho, přesně od verze 7.0 Beta 1, tj. od listopadu 2002. To jsem ještě měl Okýnka
Sice mám Operu, ale co dál? No, každopádně, oproti IE to byl velký pokrok v bezpečnosti. Dlouho jsem se svým prohlížečem nic nedělal, jediná větší změna byla aplikace filter.ini, se kterým se mi postupem času daří odchytit hodně přes 90% grafické reklamy a tracking images/cookies.
Mohl bych takto dále pokračovat chronologicky, ale nepamatuji si, co jsem kdy začal používat a také by to mohlo být už docela unavující číst
Uvedu tedy, které že ty funkce a vychytávky zajisťující můj co nejanonymější a nejbezpečnější pohyb po netu zajišťují.
{název serveru}/1.0 (CP/M; 8-bit)
, tak ví, o co jde.Mimochodem, došlo to už tak daleko, že netovou identitu používám třeba pro registraci v Palace cinemas
Jak jste na tom vy? Také se chováte schizofrenně a máte v browseru povypínané všechno možné, jenom aby vás nebylo možné lokalizovat a jednoznačně identifikovat?
Tiskni
Sdílej:
Jsem podobně obezřetná jako Vy. Na webu člověk nikdy neví. Když jsem s netem začínala dával mi v tomto výrazná školení kamarád. Ten už byl zcela úchylný. V noci se budil hrůzou, že jde softwarová policie
To je docela zajímavé téma a nejde to jednoduše paušalizovat.
Takže, co se týče mě osobně, na jakoukoliv anonymitu kašlu. Maximálně se někdo dozví, jaké se mi líbí pornostránky - což je mi celkem šumafuk. A i kdyby to vykecal mojí ženě, tak mi to nanejvýš vylepší sexuální život Ovšem, celé je to založené na tom, že prostě neprovozuju přes Internet (a ani mimo Internet) cokoliv, co by smrdělo průserem.
V obecné rovině je podle mě třeba rozlišit, jestli vám v rámci "anonymity" jde o nedohledatelnost, anebo o nedokazatelnost.
Pokud vám jde o nedohledatelnost (jako že si nikdo nemůže jednoduše spojit vás s něčím), tak to je asi realizovatelné způsobem, jak to popisujete. Nicméně, je podle mě jenom otázka času, než si to někdo nějak spojit dokáže.
Pokud vám jde o nedokazatelnost (jako že má-li na vás policie podezření, stejně nic nezjistí), máte smůlu. Má-li PČR podezření, vyřídí si soudní příkaz a váš ISP bude odposlouchávat veškerou komunikaci na vaší přípojce a bude ji předávat PČR. A v rámci soudního příkazu vás navíc o této skutečnosti nesmí ani informovat...
user@localhost $ ssh user@server.cz
Password:
user@server $ links stranka.cz 
Ale jinak máte pravdu. Zase natolik nelegální to nebylo, že bych se musel bát, že mi PČR napíchne přípojku...
Pokud je uživatel stroje localhost důvodně podezřelý z nezákonné činnosti, a pokud provede operaci ssh user@server.cz, bude trvat jen velmi malou chvilku, než bude zahájen odposlech stroje server.cz. Jde jenom o balanci toho "jak moc je to nelegální" a "jak moc se tomu chce policie věnovat". Pokud by to bylo nelegální hodně, tak vám jeden stroj v cestě skutečně nepomůže.
bude trvat jen velmi malou chvilku, než bude zahájen odposlech stroje server.czAno, pokud by server nebyl fyzicky umístěn třeba na Seychellských ostrovech (třeba u Krejčíře v pokoji). Obávám se, že tak dlouhé prsty naše policie nemá (o možnosti zásahu do DNS v NIC.CZ teď nemluvím).
A jakým mechanismem jste Krejčířovi předal váš veřejný DSA klíč, abyste se mohl k tomu stroji přihlásit?
Jo, tak pak samozřejmě jo. A zapomeňte prosím na to, že jsem třeba jen chvíli naznačoval cosi jako nesouhlas s vašimi pravdivými konstatováními. Nerad bych skončil jako Mrázek
Upřímně řečeno, nerozumím vám. Jak souvisí zombie s anonymními proxy? A jak s tím vším souvisí nějaká děravá wifi síť? A co to má celé co dělat s vaší anonymní komunikací z bodu A (tam bydlíte a máte internetové připojení) do bodu B (tam třeba bydlím já a mám tam internetové připojení). Nepomůže vám anonymní proxy v Koreji, ani zombie jménem Kim, ani wifi sít v Jakazačistánu...
Když se kácí les, lítají třísky. Nebude se zjišťovat, co děláte vy, bude se zjišťovat, co dělají všichni - včetně vás. A budete spoléhat (při své prudce nelegální činnosti), že právě v této chvíli je tam přihlášeno jiných 299 uživatelů, ve kterých se vaše činnost rozředí?
Navíc existují poměrně sofistikované metody, jejichž prostřednictvím lze z timingu vaší ssh relace a z timingu jiných relací cílového stroje s vysokou účinností spárovat, co jste přesně vyvolal právě vy...
Obrázek je úžasný A jinak to neberu jako svoje vítězství, to je prostě jenom konstatování reality...
Ovšem, celé je to založené na tom, že prostě neprovozuju přes Internet (a ani mimo Internet) cokoliv, co by smrdělo průserem.Někdy může člověk doplatit i na zcela legální a nevinnou aktivitu. Skoro každý má nějaké věci, o kterých by se nerad příliš šířil. Člověk třeba může někdy udělat chybu, které pak lituje.
Pokud vám jde o nedokazatelnost (jako že má-li na vás policie podezření, stejně nic nezjistí), máte smůlu.Ne tak docela. S kvalitním šifrováním si neškrtnou.
Ne tak docela. S kvalitním šifrováním si neškrtnou.
Jasně. Ale jenom a jenom za předpokladu, že jste vy i druhá strana komunikace dohodnuti na tom, že opravdu chcete obsah své vzájemné komunikace utajit, a že to děláte dobře. FYI, PČR používá i jiné techniky než jen odposlech, například man-in-the-middle-attack je u nich poměrně obvyklá technika, jejíž realizaci jim opět na základě soudního příkazu ISP umožní.
(PS: Nemám nic společného s PČR, prostě jenom konstatuju, co jsem viděl kolem sebe, a co (doufám) můžu říct, aniž bych porušil tu soudem přikázanou mlčenlivost.)
Naprosto s vámi souhlasím. Původní téma se ovšem týkalo bezpečnosti internetové komunikace - a nic takového, podle mého soukromého názoru, prostě neexistuje.
Respektive, internet lze použít jako bezpečné médium pro přenos zpráv za předpokladu, že jinými mechanismy bylo dohodnuto zabezpečení komunikace, která bude po internetu probíhat. Takhle jo.
Ale takhle ne: Já neznám vás, vy neznáte mě, a pro jednoduchost budeme navíc ještě předpokládat, že ani jeden z nás nespolupracuje s Policií. Pojďme domluvit přes internet utajeně něco nelegálního. Já vám pošlu maila, vy mi pošlete maila, do toho nějaké klíče, bla bla... - takto zahájená komunikace prostě může být vždy zkompromitována.
To já mám docela štěstí. Náhodou existuje nějaký stejnojmenný básník (*1993, Kyjov, pokud vím, není to žádná rodina), a drtivá většina googlem vracených stránek se týká tohoto pána. Moje stopy jsou v tom docela utopené
Mně zase nedávno přišel email s tímhle textem:
Ahoj, snad to neposílám nikam jinam a dojde to k Petrovi Zelenkovi. Pokud ne, tak se omlouvám, jestli ano, tak ze všeho nejdřív upřímně děkuji za filmy co točíte. Píšu proto, že bych se rád někde dostal k celému textu písničky Takový probuzení z Roku ďábla. Ve filmu se utlumuje a ztrácí do pozadí. Je-li někde k sehnání, budu moc vděčný za její poslání nebo odkaz na ní. Dík, Petr Mikuš
Sice netuším, jak si někdo může myslet, že se zrovna ausgrechned trefí na tu správnou mailovou adresu, ale co už. Alespoň jsem se pobavil.